Crédit Anversois In 't Buitenland Het Familiehoekie ALLERLEI Ypersche Kroniek. dixmudestraat, 33, ypet /M» caisse commercial: - - de r0ulers -- M ROME Afslag op reiskaarten Leghennen en eiers. Rond het huwelijk van Prinses Marie-José DUJTSCHLAND ENGELAND FRANKRIJK CHiNA-RUSLAND MEXICO YQUGO-SLA VIE Zondagru8t. Katholiek Tooneelfeest. BERICHT Gebroeders Garrein DRUKKERIJ -- PAPIERHANDt. 13, Hondstraat, 13> DIENST SPAARKAS gkAnÉimiiiiiiiimnin Tooneelkring Kunst Adelt.. Benoeming Katholieke Kring, Kerstdag in St Nicoiaaskerk j* □r •x* automatisch weten dat een trein te snel rijdt en de opgelegde snelheid over schrijdt Veronderstel een plaats, waar het spoor eeg "boog maakt en waar de trein maar 30 Kim. ter uur of 8 meters per second rijden mag. Langs de baan staat er een stelsel met een zwaren slin ger (pendule), omhoog verheven en die bij het neervallen eene second noodig heeft om bij den bodem te geraken daar slaat hij den ijzeren arm weg, die een piston boven de richel houdt. Als de trein 8 meters van den piston is, hij stuikt te gen een mecanisme, die den slinger vrij maakt. Rijdt dus de trein min dan 8 me ters per second, vóór hij den pistos be reikt is deze door den slinger reeds wëg- geslegen... maar rijdt hij meer dan 8 meters per second, de piston is nog niet weg als de trein er aan komt en het eerste wiel dat over den piston rijdt, doet hem ontploffen. in. Te New-York ontstond er brand in een electrieken trein, toen deze in een tunnel onder de oost-riv?er vooruit snelde. De trein is grootendeels vernield, 34 reizigers erg gekwetst en 50 gekneusd. Het midden kwartier van New-York beslaat het eiland MANHATTAN, smal maar meerdan 4 uren larven is begrensd ten zuiden door dê zee, ten westen door de breede rivier Hudson ten oosten door de breede rivier East-River en ten noorden door eene smalle verbinding tusschen Hudson en Oost-Rivier. Tegenover Manhattan, langs den Hud son liggen de kwartieren JERSEY en HO BOKEN en langs de oost-Rivier de kwar tieren BROOKLYN en L0NG-1SLAND- CITV: OVer dé oostrivier, tusschen Manhat tan en Brooklyn, liggen er drie reusach tige bruggen en onder dien zee-arm, dertig meters onder den waterbodem, zijn er drie tunnels voor de ijzerwegtreinen. De eerst gebouwde der drie voormelde bruggen noemt SS rooklyn-brug. Er onder kunnen de schepen doorvaren, dus zij is geheel hoog boven den waterspiegel geworpen en om op die hoogte te kunnen geraken, heeft zij lange en zachtklimmen- de hellingen. Die biug met hare hellingen is 1800 meters of 21 minuten lang en be helst vijf wegen. De middelste voor de voetgangers en langs weerzijden er van, een eerste voor de rijtuigen en een tweede voor de trams. Vrijdag 20 December 1.1., heeft zijne Heiligheid Pius XI de mis gecelebreerd in St Jan van Lateranen, waar Hij vijftig jaar vroeger priester gewijd werd. In de eerste tijden onzer tijdrekening Keizer Nero bracht het bevel uit Het is niet toegelaten christen te zijn en se dert dien, wie als christen bijhet tribunaal aangeklaagd werd, moest zijn geloof af zweren of werd gemarteld. Ten jare 313 keizer Constantinus bracht een nieuw bevel uit Het is toe gelaten christen te zijn De christenen mochten dus in 't openbaar verschijnen en kerken bouwen. Constantinus gaf het voorbeeld Zijn paleis van Lateranen schonk hij aan den Paus Silvestre, bis schop van Rome en aldusdanige opvolger van St Pieter en Hij hielp aan het uitste ken dir grondvesten eener basiliek, met 12 korven aarde, die uitgespit werden, weg te dragen. Die basiliek, bisschoplijke kerke van Rome en waarde bisschoplijke zetel van Silvestre aangebracht werd, was welhaast voltooid en door Silvestre aan den Zaligmaker toegewijd. De keizer schonk aan die kerk echt-Keizerlijke geschenken, o. m. Een standbeeld in zilver, vijf voelen hóóg, voorstellende den zittenden Zalig maker en wegende 120 pond 12"stand- beelden, van mannengrootte, in zilver, voorstellende de 12 Apostelen en wegen de elk 90 pond 4 standbeelden, in zilver, van Engelen en wegende elk 105 pond de cornis, dienende voor voetstuk van al die standbeelden, ook in zilver en we gende 2025 pond eene lamp in zuiver goud wegende met de kettingen 25 pond; Zeven altaren in zilver, elk van 200pond; zeven gouden pa'eenschalen en zestien in zilvertwee groote kelken in zuiver goud en twintig groote in zilver veertig kleine kelken in goud en vijftig kelken, wegende 2 pond, en moetende dienen om aan 't volk de H. Communie te geven, onder de gedaante van Wijn een groote gou den kandelaar, dragende dertig keersen en versierd met 80 dolphijnen een zil veren kandelaar.versieid met 120do!phij- nen voor den choor veertig zilveren kandelaren en voor den beuk tachtig twee koffers in goud, wegende 30 pond 'en bevattende reukwerken. (iGetrokken uit Anast. Biblioth. Vat. B. Silv.) Waar zijn nu al die schatten Reeds lang verdwenen met de plunderingen der barbaren, aangevoerd door Alaric en To- tila. De basiliek is meermalen vernield geweest, maar steeds herrees zij uit hare puinen en, steeds draagt zij opbaren voor gevel Lateraansche tempel, EERSTE en WEERDIGSTE onder alle de kerken van Rorpe en van de wereld. Als een paus sterft, er wordt een nieuwe bisschop van Rome gekozen, dus opvol ger van St Pieter, die als bisschop van Rome stierf. De nieuwe bisschop of paus moet bezit nemen van zijnen stoel in Lateranen. Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI, die bij hunne verkiezing in 't Vatikaan, niet meer buiten dat paleis kwamen, zonden een Kardinaal-Vicaris om de in-bezitneming te doen Vrijdag, 20 dezer, heeft Pius XI die in-bezitneming herhaald, met naar Lateranen te gaan en vóór en na zijne mis plaats te nemen in den bisschoplijken stoel waarin geen pausen meer gezeten hadden sedert 70 jaar. Belgie sedert 1924, meer eiers uitvoert dan inbrengt, bij zoover dat, in 1928, 674 raillioen meer eiers uitgevoerd dan ingebracht wierden, eene weerde ver beeldende van 564 millioen fr. Op 684.993.000 eiers uitgevoerd in 1928 wierden er 312.208.000 verzonden naar Groot Brittanje, 't zij 45t.h. De Engelsche Regeering heeft, bij be sluit van 21 April 1929, de merking der in 't Rijk ingevoerde eieren voorgeschre ven. Diensvolgens stelde Minister Baels een wetsontwerp voor, waarbij in-, door- en uitvoer van eiers afhankelijk gesteld wordt van merking. Belgische pluimveekweekers, merkt alle uwe eiers, anders mogen zij Groot Brittanje niet binnen, en bemerkt dat Denemarken er in 1928 niet min dan 549' millioen invoerde, de Vrijstaat Ierland 531 millioen en Holland 326 millioen. Bemerkt ook de mogelijkheid nog meer Belgische eiers naar Groot Brittanje te zendenmits zijn betrouwen in versche beigische eiers te behouden. Afgeveerdig worden... bij het wit huis'» van Washington waarde presi dent der Vereenigde Staten woont... bij de qnai d'orsai te Parijs waar de pre sident van Frankrijk verblijft... bij dej overheerlijke Poort te Constantinopel waar de sultan van Turkeye vertoefde... bij den H. Stoel is afgeveerdig worden in Amerika, Frankrijk, Turkeye of bij den Paus. Zijne Heiligheid is voor de eerste maal uit het Vatikaan gekomen en heeft de H. Mis opgedregen in de Basiliek van St Jan van Lateanen. Ter gelegenheid van Zijn gouden ju- bilé heeft men aan Zijne Heiligheid in de kerk van St Carolus een altaar gegeven van 2.000.000 lires, en die kerk is ver heven tot den rang van Basiliek. In eene les van huishoudkunde vroeg de leermeesteres Kinders wat middel kent ge, om geen vlooien te hebben. En eene snaak antwoordde onnoozel weg Er nevens grijpen, Jufvrouw De huisgezinnen, die ten minste 4 on gehuwde minderjarige kinderen tellen, kunnen, van 1 Januari tot 31 December van ieder jaar, reiskaarten bekomen voor 1/4 van den prijs voor kinderen van 4 tot 10 jaar oud, en voor halven prijs voor de kinderen van 10 tot 21 jaar oud. De prijsvermindering is toepasselijk op alle afstanden. Alwie als abonné, soldaat, dagbladschrijver, tolbediende, enz. reeds vermindering geniet, kan geen afslag op den verminderden prijs'-meet. bekomen. Die voormelden afslag begeeren, moe ten daartoe 1. In hun Gemeentehuis een getuig schrift vragen, dat geteekend wordt door (den burgemeester en gezegeld met den zegel der Gemeente 2. Een ongeplakt, gelijkend portret in dienen van 3 cm. op 4 cm. waarvan 't Mioofd (en minste 1 cm. groot is en waar langs achter naam en voornaam opstaat i 3. Aan den statieoverste hunner ver blijfplaats eene geschrevene vraag tot .bekomen eener erkenningskaart zenden, geschreven op een model ter statie ver krijgbaar, en dat moet ingevuld en getee kend zijn door 't gezinshoofd j 4. Bij 't nemen van reiskaarten de erkennigskaart vertoonen. i Ter gelegenheid van Nieuwjaar, wen- schen wij aan alle kroostrijke gezinnen, arm of rijk, zoo een Nieuwjaargeschenk. In 1910 vond de landbouwstelling in Belgie 12 millioen hennen, haans en kie kens terwijl het getal leghennen heden, 20 millioen bedraagt.. De invoer van eiers in 1911, overtrof den uitvoer met 121 millioen stuks terwijl Evangelie van den Zondag binst de Octaaf van Kerstdag. :t verhaal van dit Evangelie >ns twee bijzonderheden van brengt de Opdracht van Jezus in den Temp van jerusalem. en mpel i rlnf erste: De verschijning van Si- ■en rechtveerdige en godvree- nan door den Geest naar den en zijne voorzegging waarbij kind aanwijst: als gesteld tot val en opstanding van velenals tee- ken van voor- en tegenspraakals re den waarom Maria's hert met een zweèrd zal doorboord zijn én de ge dachten van velen die verdoken waren, zullen kenbaar gemaakt zijn. Ten tweede: De verschijning van Anna. de profeetesse. insgelijks eene zeer godvruchtige vrouw die God lpoft "e geboorte van dat kind en aan die Israels' verlossing verwach ten. aankondigt dat het kind de be- loc de Messias i- Dit Evangelie tezamen verbonden met' dit van Kerstdag', ook- door den zelfden Evangelist Lucas aangegeven, toont ons het v. r.der werk der God delijke Voorzienigheid tot heil van 't menschdom. De daadzake van jézus" Geboorte in haar eigen he-vhonwt. is een gewone gebeurteni- van 't leven en die zelfs al- gar.sch onbekend moest gebleven ziin. Inderdaad, ver van hunne woon- >m .11^ ste. dus buiten alle bloedverwanten, kennissen en medeburgers, wordt er een arm kind geboren, zelfs niet in een bijzonder huis of in een herberg, waar andere menschen het konden be- statigen, maar in een verlaten stal, te lande, in een nederig dorp. Dus alleen onder de ooge Gods en - in 't bjjzijn van de moeder en de voedstervader. En nóchtans, dat arm kind wordt aan de wereld bekend gemaakt. Licht verschijnt in die streke waar eenvoudige herders de nachtwake hou den over hunne kudden... Zij komen toegeloopen verschrikt, een engel kondigt hun aan dat de Verlosser, de beloofde Messias geboren is in Davids- stad. en eene schare engelen komen bij en zingen aan God, lof in den He mel. en de menschen. van goede wille, vrede op aarde... Zij loopen om te zieii en vinden zooals gezeid is. Dat zijn reeds de eerste getuigen. oor- en ooggetuigen die 't nieuws kun nen .verspreiden. Een ster verschijnt in 't Oosten 't nieuws meldt. Wijzen verstaan het en zeggen dat de Koning der geboren iszié-komen en zien en vin den en geveii getuigenis aan de hei denscjfe wereld. Jezus wordt ten tempel gebracht ei daar. op dei tig. godvfeézen len en geven aan Jerusalem, de hoofd stad Judea. getuigenis van de zending van den verwachte Messias Alzoo wordt de Geboorte Gods. een openbaar en geschiedkundig feit. die. aangeschreven, openbaar bekend en elfden* stónd."komen erii re De kardinalen boden den Paus hun ge- lukwenschen aan. Kardinaal Vanutelli, sprekende in naam van het H. College, herinnerde aan de verschillende gelukkige gebeurtenissen welke in den loop van het jaar plaats had den, o. m. de akkoorden van Lateraan, het bezoek der Italiaansche vorsten en van den prins, en het bezoek van den Paus aan St Jan van Lateraan. In Zijn antwoord, verklaarde de Paus, eveneens gelukkig te zijn over al de ge beurtenissen van dit prachtig jubilé-jaar. De grootste vreugde had de Paus ge smaakt door de akkoorden van Lateraan welke machtig veel tot de pacificatie en heiliging zullen bijdragen. Doch spijtig genoeg kon de Paus niet zeggen dat dezelfde voldoeningen Hem van alle zijden werden geschonken. 1.) De Katholieke Actie wordt niet be handeld zooals ze het zou moeten en zoo als een uitdrukkelijk artikel van het Con cordaat eischt. 2.) Pas kondigt men de oprichting aan van een monument dat niet aantoont dat men den geest der verdragen in acht neemt. In deze verdragen wordt erkend en verzekerd dat dit Rome steeds ons Ro me blijft, ons diocees, het onze. 3.) We moeten Jnog herinneren aan de gunst verleend aan zekere geschriften welke het geweten in den war brengen nopens punten betreffende dewelke we ons reeds zoo dikwijls duidelijk hebben itgesproken. Het schijnt ons dat men een religieuse politiek wil voeren welke, zoo ze is wat men er van zegt, integeri- deel de rechtvaardigheid zou zijn van en anti-godsdienstig plan. De feestelijkheden te Rome. Thans is het programma gekend van de feestelijkheden welke te Rome zullen plaats hebben ter gelegenheid van het huwelijk van prins Umberto met prinses Marie-José. De Koninklijke familie van België zal te Rome toekomen op Zondag 5 Januari. Op 6 Januari, te 10 uur zal zij de afvaar digingen van den Senaat, van de Kamer en van de leden van den grooten fascis- tischen raad ontvangen. Daarna zal eene ontvangst plaats hebben in het Quirinaal; het diplomatisch korps en de legerhoof den zullen er aan deelnemen. Te 14 uur zal een optocht van 4.000 personen in kostuum van de verschillen de streken van Italië worden gehouden. Donderdag, te 11 uur, krijgsrevue. 's Avonds verlichting en vuurwerk op het Quirinaalplein en op den Janiculus. Ont vangst te Campidoglio. Vrijdag, te 10 uur, koorzang en aan bieding van bloemen aan den prins en aan de prinses van Piemont door kleine meisjes der stad. 's Namiddags zullen de Italiaansche overheden hunne hulde aan bieden aan de Belgische Koninklijke fa milie. Te 22 u. 30 galavertooning in den Kon. Operaschouwburg. Hilferding de minister van Finantien neemt ontslag en js opgevolgd door Prof. ATolderhaues, Rijksminister van Econo mische zaken, deze wordt vervangen door Robert Schmidt sociaal-democra tische afgeveerdigde. Het referendum tegen het Young-plan loopt op een fiasco uit. Op 42.111.173 kiezers zijn er maar 6,293.100 kiezers opgekomen en daarvan waren er nog ten voordeele van 't Young plan en nietige briefjes zoodat er eigent- lijk tegen het Young plan maar 5.825.682 gestemd hebben t.t.z. 13.83 t. h. dat is een machtige zègepraal voor de regeering. Om de wijziging te doen bespreken waren er 21.055.886 noodig. Hügen- berg's opzet in dus begraven met eene geheel leegen dienst. Rijks President Hindenburg wordt zwak. Men spreekt reeds van zijn opvol ger. Berlijn is door hem onder Curateele gesteld. 't Ministerie Mac Donald krijgt de tere... in de mijnwet heeft het maar de meerder heid van 8 stemmen. Conservatieven en Liberalen onder de leiding van Chamberlain en Loyd Georges komen tot malkander en dat is voorzeker niet om Mac Donald te helpen... tenzij van den oever in den dijk, De conferentie die moest plaats hebben over de toekomstige grondwet van Indie tusschen den onder Koning en Gandhi de groote leider der Indianen is mislukt. Gandhi eischte dat de onafhan kelijkheid van Indie evenals deze van Australië en Canada onmiddellijk zou verleend worden. Nogthans van beide kanten zijn niet alle betrekkingen afge broken. Een bomaanslag wierd gedaan tegen den onderkoning. Deze is er zonder dere van afgekomen. Het Ministerie wordt vinnig aangeval len door Bouillon, Franklyn, Lemery en Millgrand nopens de kwestie van zeker heid van Frankrijk. Briand wordt beschuldigd niet bezorgd en voorzienig genoeg geweest te zijn. Briand verdedigt dapper zijn handeling en weert het verwijt af. Een motie van de regeering wordt ge stemd met 253 stemmen tegen 2, de an dere hadden de plate gepoetst. Een regeeringsvoorstel om het begroo- tings jaar te doen aanvangen met April in plaats van met Januari, hard door de Socialisten bestreden wierd aanveerd met 420 stemmen tegen 165. Daar de familie van de afgestorven Oud-President Loubet vroeg om geene nationale begraving te hebben, wierd dat aanveerd. Is er nu vrede met Rusland De chi- neezen twijfelen, trouwens Rusland levert nog veldslagen en lichten benden Mongoolsche en Koreaansche roovers op om moeilijkheden aan China aan te doen. Men spreekt van eene samenzwering tegen het leven van Calles de Oud-Presi dent die de godsdienstvervolging zoo hevig ontketend had. Nog geen bevestiging, toch wierden er 50 personen aangehouden. Belgrado, 21 December. (Havas). Koning Alexander heeft aan den Paus volgend telegram gericht Ik haast mij, Uwer Heiligheid mijne oprechte en zeer hartelijke gelukwen- schen aan te bieden naar aanleiding van den vijftigsten verjaardag van Haar voor de Kerk zoo vruchtbaar Priesterschap VEREENS 3DE STATEN Voor de eerste maal sinds 28 jaar heeft men van het spreekgestoelte der Kamer van Volksvertegenwoordigers een neger gehoord. Deze, met name Depriest, steunde de politiek van President Hoover in de Zwarte Republiek. Een motie, strekkende tot 't houden van een enkwest op Haïti, werd aange nomen en naar den Senaat verzonden. HET YPERSCHE VOLK Leest en verspreidt niet krui geloochend of in twijfel ge trokken zijn. Kinaergebed. D'Jeezeke kom eten meê Breng uw liefste Moeder meê. D'Jeezeke, waar Gij zijt. Is het altijd gebenedijd. Eet en drinktmaar zijt gedachtig Dat het komt van God almachtig. Levenswijsheid. Daar bestaat een algemeene wet van Gerechtigheid Het is een wet die 's menschens le ven en handelwijze gahsch en geheel en -in alles beheerscht. Die wet drukt zoo stipt juist als een gewicht o.p de balans en zoo onafkeer- baar zeker en vast als de koude en de warmte. Wij allen ondergaan en onderstaan ze De mensch is vrij... t.-t. z. hij han delt naar eigen keusmaar het ge- 'bruik dier vrijheid is door de wet der Gerechtigheid beheerscht: Alle gepe;-. alle ord. alle daad en handeling is er door gewicht en gewogen en krijgt Yr over, op staande voet. onvermijde lijk en onafstóotelijk de verdiende loongoed of kwaad. Die Gerechtigheid is iets dat als automatisch t.t.z. van zelfs werkt... Dat is niet altijd blijkbaar t. t. z. uiterlijk waarneembaar, niet meer ais dat de gezonds- of de gemoedsgestel tenis van iemand blijkbaar is, doch zij is er altijd... werkelijk en wezent lijk. Wie goed gedaan heeft is in den grond der ziel beter geworden dan te voren hij is meer tot verder en groo- ter goed gadig geworden en meteenen heeft hij een loon verdiend die hem aangerekend is: juist en volkomen. Wie kwaad gedaan heeft is in den grond van zijn wezen slechter gewor den dan te voren.'meer gadig voor het kwaad en dus ook min vatbaar voor het goed en bovendien heeft hij een straf verdiend die hem aangerekend is: juist en volkomen. Dat is de algemeene wet van Ge rechtigheid die niemand veranderen kan, waaraan niet ontsnappen kan en waarin.-niemand bedriegen kan. Die wet heeft altijd en in alles zijn uitwerksel. Vrede. Van boven uit den Hemel dalen die [engelen, Van uit de vlakte naderen die herde- [kens Zoekend, en vinden in een stalleken Het Goddelijk Kind, licht en vrede, goedheid, vreugd en deugd brengende over de nieuwe we reld. Sedert dien Overal waar het donkert, brengt het licht. De apotheek van M. Snoeck, Groote Marktzal alleen open zijn op Zondag 29 December 1929, en op Woens dag 1 Janurri 1930 (Nieuwjaar) zal alleen open zijn de apotheek van M. Van Robaeys, Boter straat. Galavertooning door de tooneelafdee- ling der Vrouwelijke Katholieke Arbei dende Jeugd Rein Genot op Maandag 30 December te 8 uur 's avonds in de feestzaal van het Christen Volkshuis, St Jacobsstraat, 30. Opvoering van Haar Offer modern familiedrama in 5 bedrijven en van De betooverde kamer blijspel in 1 bedrijf. Tusschen de bedrijven in Sympho- nisch Orkest. De opbrengt komt ten goede aan het Romefonds der Lentemeisjes. Prijzen der plaatsen le Rang persoonlijke kaart 5 fr. familiekaart (5 personen) 20 fr. 2e Rang persoonlijke kaart 3 fr. familiekaart 10 fr. De plaatsen van 1" rang kan men op voorhand laten voorbehouden en num meren in het Christen Volkshuis. tfc STAD YPER. De ken bekend alsdat hun overgebracht is naar de N. B. Denkt op uw Visietkaar;-- wendt U tot ons waar ze proper if werkt worden met de laatste n-.e-.i, lettersoort. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Op Maandag 23 December 1929 VERSLAG De vergadering begon kwartier na 5. Al de raadsleden waren tegenwoordig. Het proces-verbaal der zitting van 16 December werd goedgekeurd. De provincie vraagt eene toelage aan stad van 1105 fr. voor den buurtweg van Yper-Pilckem ,e» eene toelage van 7.201' fr. voor deze van St-Jan-Zillebeke. Alge meen toegekend. De Openbare Onderstand wordt ge machtigd om 68 Hectaren 40 aren bosr scffen te veranderen'ïn Zaailand. Na uit leg van Schepen Lemahieu wordt een gunstig advies uitgebracht. De overeenkomsten voor oorlogsschade van de filtreerstatie te Zillebeke als voltooient werk en het herstel van het onderste gedeelte van het Belfort worden goedgekeurd. De landbouwcomice van Yper vraagt eene toelage van 5.000 fr. om in 't jaar 30 eene groote veeprijskamp in te richten. Over dit punt was het een eindeloos ge kibbel. Schepen Lemahieu verdedigde die aanvraag. Missiaen wilde die som nemen op het crediet bestemd voor de eeuwfees ten. Cappoen en Leuridan mengden zich ook in het debat den eersten vroeg dat de verkens ook mochten meedoen in den prijskamp. Missiaen zegde wel twintig maal het zelfde en Schepen Lemahieu hield het te genovergestelde staande, totdat er werd overeengekomen dat de 5.000 fr. zouden genomen worden eerst van het crediet van de eeuwfeesten. Twee commissies werden aangesteld, de le voor de eeuwfeesten en de 2° voor het verloten van de werkmanswoonsten. De Heer Burgemeester stelde voor in de lu commissie de 8 leden te benoemen die ervoor gestemd hebben en voor de 2e de 12 die ervoor stemden. Vandamme wilde al de raadsleden in die 2 commissies zien bij stemming wordt het voorstel van Heer Burgemees ter algemeen aanveerd. Het bouwen van het gemeentemagazijn op de Veurnesteenweg wordt toegewezen aan H. Delhem voor 68.819 fr. Maken op 't gemeentekerkhof van van schuilplaats en grafkelder wordt toe gewezen aan J. Mahieu voor 31.515 fr. Men vroeg, daar nu de jaarlijksche soupers plaats grijpen van de maatschap pijen van stad om een beetje langer mu ziek te maken dan om 11 u. Toegestaan. Nu is het aan de stadsbegrooting. Wij kunnen niet veel wegdragen van al die cijfers en verlaten de zaal om 7 1/2 uur. 't Was dees maal een beetje deftiger. gevende 4 per honderd netto intrest. Al de gestorte sommen kunnen ten alle tijde afgehaald worden Av'.v.* 't Is voor een bomvolle zaal dat de u neelkring Kunst Adelt op Kerstdag het kristen Volkshuis, het boeiend dr;: Het geheim van Pater Bernardo vijf bedrijven opgevoerd heeft. Al de spelers dienen gemeld te wor; voor hun schoon spel en gevoelweeij ving. Ook geeft het pubjiek meoignü de schoonste iafereelen met daver: applaus begroet. Het blijspel, «Devi liefde pennelekkers oogstte ook grootsten bijval. Onze beste gelukwenschen aan die kwame inrichters en aan al degenen; meegewerkt hebben tot het welgelukk van dit feest. Heer Luitenant PETIT, Kommandi van het Dist rikt Yper, wordt tot Kap:; benoemd. Onze beste en rechtzinnigste gelui wenschen. De Katholieke Kring heeft Maas laatst haar winterseizoen op schittert wijze ingezet. Professor Dr A. Bessemans was het woord over «Spiritisme». Defe zaal stak bomvol om den gevierden sp ker in een zijner beste ontwerpen le ren. Gedurende twee uren wist hij dea; dacht der 200 toehporjjetps. t.e boeien meesterlijke en keurige afdoende wij bewees hij dat onder de benoeming Spiritism en occultisme enke! alleenlijk veel behendige prestidigitai schuilt en dat op wetenschappelijk gó tot nu toe geene verschijnsels echt den bevonden die met de natuurlijke» ten tegenstrijdig zijn. Na ons door enkele demonstratie: wezen te hebben hoe men door p van trucs de lichtgeloovigheid der schouwers beet nemen kan, gaf hij de vergadering in een flink slotwoord raad nooit aan dergelijke praktijkenfi te doen en in zake spiritism altijd en tematiek te twijfelen en te blijven t»: len. Spreker genoot bij allen een zeer s patieken bijval en een langdurig app begroette het einde van deze lange toch te korte voordracht. In een woord 't was een weige avondfeestje en 't winterseizoen var Katholieken Kring is flink ingezet. Pectoral Dupuis. Van af de eerste dosis gevoelt de zieke verlich ting; de hardnekkige hoest bedaart; de brand in de keel verdwiintde flui men komen los en worden gemakke- gegeven en in eene goed verwarmd: Te Middernacht werden 12 klok?: lijk uitgespuwd. Te verkrijgen in alle Apotheken. Overal waar men strijdt, brengt het vrede. Overal waar men klaagt, brengt het J troost. Overal waar men doolt, .wijst het den [weg. Overal waar men zoekt, doet het vin- fden. Overat waar men pijnt, brengt het hulp. Het Goddelijk Kind van Kerstdag. Over Valling of Verkoudheid. Wat een valling of verkoudheid is, hoeft,niet gezeid. Elkendeèn voelt dat als 't hoofd géspannen is. de. neus! eerst verstopt en dan 't snuiten en' 't niezen begint, g'hebt een valling 1 vast. Doorgaans geen'erg: ge gebruikt eenige neusdoeken, {de oogen tranen; een takje, corinthen 'en één daags en 't is gedaan: ook niet veel gedcht Doch,'t énis niet altijd;alzoo. - Dat, kan vex wikkelingen bijbrengen en dan kunnen vallingen somtijds zeer lastig* vallen, groote'ongemakken ge-, ven en zelfs de dood veroorzaken! i >De neus is in betrek met de oogenic de ooren. dé keel en doof dé keel, ïïifet'j de luchtpijpen en 'cftr longen. Alzoo kan _de valling op de .dogen,, vallen, ze oh'ts'fëkëff. en zeer'oogen doen krijgenTe zorgen. Alzoo kan de valling op de oóren vallen, of op het buisje dat er naar] toe leidt en dat ontsteken en abeenen welgevulde kerk begon de Kerstmis velen der aanwezigen meêgezongc: teweeg brengen: der zijn er"die der tijd hardhoorig worden ten volge van vallingen die zij ven»« loosd hebben. Van vallingen kan men keef krijgen en' roestigheid, clat kar. luchtpijpen ontsteken en tui i'; kleine loïigpijpjes dringen. Zij zelf'haar meester maken van o de longen, gevaarlijke bronchic: weeg brengen die de dood kunne oorzaken. De valling kan ook tering n brengen bij, dezen, die zwak ziji borstgestel- Tj Dus voor vallingen moet er ge zijn-1. Vooral bij kinders en cuderko en zwakke menschen kan zi j eer lottig gevolg hebben en in korte Oppassen dusdat is de bood: - Gewone Pudding. Laat een liter melk koken: koud is giet ze op 100 gr. witte waarbij gij wat gebrijzelde tr.se- of. andere koekerij die wit i.-. c hebt. Voeg er 'suiker bij naar vanaf 75 'gr. én laat* hét iva" - een stil vuurtje totdat hét etr wöfdt'. reien*het- wat "niet eer. lepel-en> stél het Van..'t vuur mengel 5 of 6 géslegen eiers rozijnen en corinthen. 61' doe alles in 'den vorm en laat noeg komen in den oven. ma' - Het gebak is genoeg war-/' er met een breinaald doer 1 steekt en er geen brei aan uw

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1929 | | pagina 2