Crédit Anversois Het Familieboekje Kerkelijk Nieuws Tentoonstelling Katholieke Kring, Muziekschool Octaaf der H. Agnes J®SKEEKÏSEZ5.1S5 fyj. V. Dixmndestraat, 18, YPER 1 Concert Meisjespatronaat. Kristen Middenstand Gemeenteraad Giften voor ons Museum Giften voor ons Oorlogsmuseum, van onzen handel en nijverheid, voorden groei en bloei onzer geliefde stad. Aai de Voorzitter der Handelskamer, die zich met hart en ziel toewijdde aan het bekmen van de volledige herstelling der vaart, kwam eene dankbare hulde toe Het Comiteit en de leden der Han delskamer hebben, in die inzichten, een avondfeest op touw gezet en in den loop van dat feest, zijn bronzen borstbeeld aan M. Hector Vermeulen aangeboden. M. Julien Tahon, Onder-Voorzitter der Handeiskamer, in eene diep treffende re devoering schetste de werking af der Handelskamer en in 't bijzonder van haren Voorzitter, gedurende de tien ver- loopen jaren, en bood hem als blijk van erkentelijke genegenheid, het prachtig brons aan, werk van den heer Honoré Ruyssen. Het borstbeeld is sprekend van gelijke nis Boven de medaillon links, de Halle van Yperrechts de Wapens der stad. Langs den onderkantDe rijzende Zon en een opvarend schip. Dan het volgend opschrift 1930 De Handel-en Nijverheidskamer van Yper aan haren Voorzitter, H. H. Vermeulen. Dankbare Hulde. Zichtbaar ontroerd, bedankte M. Ver meulen over dien innigen blijk van gene genheid en schoof de verdiensten op den rug van zijne medewerkers en van de ieverige pionniers van den eersten dag. Hij spoorde alle Ypersche handelaars en nijveraars aan, om hand in hand en eensgezind, boven en buiten alle strijd, de aanstaande Handelsfoor een bijzonde ren luister bij te brengen. Te midden eener groote geestdrift, volgde de eene heildronk op de andere gezang en muziek wisselden elkaar af, tot laaf, tot Iaat 't Was een prachtig feestieder deel nemer zal er den besten en genoeglijk- sten indruk van bewaren Hieronder geven wij de redevoering te dier gelegenheid door den Heer Julien Tahon uitgesproken Heer Voorzitter, Mijne Heeren, Heden vieren wij door ons jaarlijksch banket het tiende jaar der stichting van onze Handelskamer. Deze gebeurtenis is van zoo een doorwegend belang, dat het betaamt, eventjes een terugblik te schen ken op de verloopen jaren. Toen wij met eenige pionniers over tien jaren de Han- delsbond stichtten, met het doel door vereende krachten onzen toestand in onze zoo diep geteisterde stad te verbeteren, hadden wij niet durven verhopen, dat onze maatschappij in zoo korten tijd zulke grooten invloed zoude bekomen. Wij wa ren immers met 37 leden bij het stichten, en thans is door haren jaarlijkschen aan groei onze maatschappij uit 325 leden samengesteld Wij zijn erin gelukt van onze Bond eene vereeniging te maken, die invloed en macht genoeg bezit, om de rechten van onzen handel te doen eerbiedigen, daar waar zij aangevallen worden. Maar indien wij spijts alle moeilijkheden, on verschilligheid of zelfs misprijzen tot zulk eenen uitslag gekomen zijn, moet het gezegd worden, Mijne Heeren, dat het te danken is, aan het feit, dat wij van den beginne af het geluk gekend hebben, een Voorzitter aan ons hoofd te zien, aan wiens koene wilskracht en taaie volher- ding wij deze plaats in de maatschappij te danken hebben. Laat mij toe de werking van onzen Voorzitter te vergelijken met die van een ervaren Kapitein, welke zijn schipje uit ruwe planken samengesteld, met behen dige hand wist te sturen,tusschen woelige baren en scherpe rotsen, en tevens door zwoegen er in gelukt is na tien jaren, zijn notendop in een flink schip te herschapen welke statig zijn weg baant op de woeste levenszee. Immers, wanneer wij nagaan hoe in 1920 onze stad een chaos vormde van puinhoopen, hoe de openbare besturen ontredderd waren, hoe alles ons ontbrak, en dat wij nu den toestand op handel- en nijverheidsgebied vergelijken met dezen van toen, moeten wij bekennen dat er bovenmate moed en krachten zijn noodig geweest, om tot den hedendaagschen toestand te geraken. Het is eene bestati- ging dat er een machtige geest is ge weest, die in alle omstandigheden in de bres heeft gesprongen om onze grieven te verdedigen, en de onrechtvaardige toestanden te doen ophouden. Die machtige geest is onze Voorzitter geweest, die zonder verpoozen zijne krachten heeft ten beste gegeven, voor stad en streek. Immer en in alle omstan- standigheden was hij bereid om onze be dreigde rechten te verdedigen met woord en pen wist hij de onverschilligsten be langstelling in te boezemen vcor onze eischen. !n een woord, ten allen tijde, heeft hij de gevaren die onze herstelling en herwording bedreigden moedig be- kampten bijna immer zijn zijne pogin gen met goeden uitslag bekroond ge worden. Zoo wij thans grootendeels herstelling hebben bekomen, heeft hij daarin een werkdadig deel aangenomen, getuige ons prachtig gerechtshof, tegen wiens verdwijning hij zoo krachtig gestreden heeft, zoo wij weldra overvloedig drink water zullen bezitten, hebben wij zulks aan zijne medewerking grootendeels te danken. Wie van u allen, Mijne Heeren, heeft zijne onverpoosde werking niet gade ge slagen, tot het herstellen van onzen eeuwenouden waterwegde vaart van Yper naar den Yzer? Wat ontzagge lijke moeite heeft het gekost, het Staats bestuur voor zijne zienswijze te winnen Wat al smeekschriften, betoogingen, voetstappen bij ministers zijn er noodig geweest om de werken te doen beginnen en hoe groot was de ontgoocheling, wan neer de werken wierden stop gezet en de kredieten niet meer gestemd wierden. Toen de moedigsten alle hoop opgaven, en alles verloren scheen, wist onze Voor zitter door zijn kranig woord ons be trouwen weer op te beuren, en zijne leus Wij willen en zullen onze Vaart beko men is op weg verwezentlijkt te wor den. Acht dagen geleden hebben de laat ste aanbestedingen der werken plaats gegrepen. Het is voor deze talrijke diensten be wezen, aan handel en nijverheid, dat de leden van het Bestuur verleden jaar reeds, het plan hadden opgevat onzen Voorzitter hulde te be'oonen, maar het oogenblik niet gepast oordeelende vonden wij geraadzamer het huldebetoon een jaar uit te stellen, om dan eene betoo ging in te richten, waardig van Hem aan wien ze verschuldigd was. Waarde Heer Voorzitter, het is mij een genot te zeggen dat alle leden van de Handelskamer er aan gehouden hebben, hun deel bij te brengen voor het aanbie den van een geschenk waardig van hun Voorzitter, en waardig van de Kamer waarvan zij deel uitmaken. Het is dus in aller naam, en met de uitdrukking der levendigste dankbaar heid van al de leden, dat ik u als geden kenis der door uw bewezen diensten, uw bronzen borstbeeld aanbied. Dit kunstwerk is vervaardigd door M. Ruyssen, oud Yperling, hier in ons mid den tegenwoordig, die met hert en ziel zijne buitengewone talenten ten onzen dienste heeft willen stellen, om de trek ken van onzen geliefden Voorzitter te vereeuwigen. Moge dit beeld bij u en uwe achtbare familie bewaard blijven, als een blijk van genegenheid en sympathie, van al de leden der Handelskamers, aan haar zoo verdienstelijken en nooit genoeg geprezen Voorzitter. Ik sluit deze woorden door U nog maals te danken, voor al het goede welke gij voor stad en streek hebt verwezent lijkt en druk de hoop uit dat wij het geluk zullen mogen smaken, U nog tal rijke jaren aan ons hoofd te zien. En nu vraag ik aan de tegenwoordige leden, het glas hoog op te heffen, en te ledigen op de gezondheid van onzen ge liefden Voorzitter. Ontstaan en geschiedenis. Het idee de zer Bidweek ging uit, in 1908, van een Anglikaansch geestelijke, J. Paul Francis. Reeds het volgend jaar ging hij over tot de Katholieke Kerk, samen met geheel het door hem gestichte Genootschap der Verzoening goedgekeurd en gezegend door Paus Pius X, werd de Bidweek in 1916 door Benedictus XV verrijkt met een vollen aflaat. In 1920 nam het wereldcon gres van Protestantsche en Oostersche Kerken deze Bidweek over voor hunne geloovigen. In de Vercenigde Staten be sloot het gezamenlijk Kath. Episcopaat tot het houden der Bidweek in hunne bis dommen. In vele landen reeds wordt zij door het volk ijverig gehouden. De Bisschoppen van België hebben de publieke viering officieel in hun aartsbis dom voorgeschreven. Ook Z H. Paus Pius XI neemt persoonlijk aan de Bid week deel. Aleer dan 800 Kardinalen, Aartsbis schoppen en Bisschoppen hebben het verzoekschrift geteekend, waarin den wensch wordt uitgesproken, dat Z. H. de Paus de deelname aan de bidweek over de geheele wereld op gelijke lijn wille stellen met Mei-en October-oefeningen. Merkwaardig is het feit, dat voor het eerst sinds de Hervorming, Katholieken en Protestanten te zamen optrekken in dezen gebedskruistocht, voor hetzelfde doel en onder hetzelfde motto Ut omnes unum sint - Opdat allen één zijn Voorgeschreven gebed Antiphoon (Joa. 17,21) <- Opdat allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijnteneinde de wereld geloove dat Gij Mij gezonden hebt. V. Ik zeg u Gij zijt Petrus. R. En op deze steenrots zal ik mijne Kerk bouwen. Laat ons bidden. Heer Jesus Christus, die tot uwe Apos telen gezegd hebtden vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u, sla niet acht op mij ne zonden, maar op het geloof van uwe Kerk en verleen haar genadig volgens uw wil, vrede en eendracht. Die leeft en heerscht God in alle eeuwen der eeuwen. Amen. (200 d. afl.) Aanbevolen gebeden Dringend wordt aangeraden gedurende deze acht dagen de H. Mis en Communie op te dragen voor het welslagen der Bid week en dikwijls gedurende den dag een of ander schietgebed te bidden. Jesus, goede Herder, trek door de heili ge Eucharistie alle menschen naar Petrus' schaapstal. (300 d. telkens) Dat Gij alle dwalenden tot de eenheid der Kerk wilt terug roepen en alle onge- loovigen tot het licht van het Evangelie moogt leiden, wij bidden U, verhoor ons. (300 d. telkens) Aflaten Mits men eiken dag der Bidweek het voorgeschreven gebed verrichte, kan men deelachtig worden aan den vollen aflaat op voorwaarde dat men den eersten of laatsten dag der Bidweek, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, eene kerk be zoekt en daar bidt voor de intenties vari Z. H. den Paus. Door toedoen van het werk der arme kerken wordteen tentoonstelling inge richt van priester-en misgewaad bestemd voor de verre missielanden. Die tentoonstelling zal plaats hebben bij de Eerw. zusters Lamotte (Rysselstr.) op Zondag 19 en Maandag 20 januari, telkens van 10 tot 12 u. en van 2 tot 4. u. Toegang vrij en kosteloos. INTERNATIONALE BIDWEEK Haar doel. Door een algemeene ge bedsactie, gehouden over de geheele we reld, van het Feest van Petrus' Stoel (18 Jan.) tot het feest van Paulus' Bekeering (25 Jan.), den Hemel een heilig geweld aandoen om te verkrijgen Eenheid van Kerk, door den terugkeer der afgeschei den Christenen en de bekeering der Niet- Christenen. Evangelie van den Zondag. In dien tijd was er bruiloft te Kana van Galilea: en de Moeder van Jezus was daar. Ook Jezus en zijne Leerlin gen waren naar de bruiloft uitgenoo- dig<L En toen er wijn ontbrak, zei Jezus' Moeder tot Hem zij hebben geenen wijn meer. En Jezus zeide tot haar: wat is er mij te doen en U vrouw Mijne uur is nog niet gekomen. Zijne Moeder zegde tot de diena ren: Doet al wat Hij u zal zeggen Nu daar stonden zes steenen kruiken, om de reiniging der Joden, houdende elk twee tot drie metreten... Jezus zegt tot hen: vult de kruiken met water! En zij vulden ze tot boven toe. En Jezus zegt tot hen: schept nu en brengt ze den hofmeester! En zij brachten het. Als nu de hofmeester het water proefde dat wijn geworden was. (en hij wist niet vanwaar die kwam maar de dienaren, die "t water geschept hadden, wisten het wel) zoo riep de hofmeester den bruidegom' en zei tot hem ieder mensch zet eerst den bes ten wijn op en wanneer zij wel ge dronken hebben, dan den minderen maar gij hebt den besten wijn tot nu toe bewaard. Dit begin zijner mirakelen miek Je zus te Kana van Galileaen Hij open baarde zijne heerlijkheid, en zijne Leerlingen geloofden in Hem. (Joa. 2, 1-12;) Eenigen vinden het zonderling dat Jezus zijn eerste mirakel doet ter ge legenheid van een bruiloft en toen nog in 't veranderen van water in wijn en schijnen haast er aanstoot in te vin den. Kortzichtige menschen die noch de beteekenis van die gelegenheid ver staan noch de persoon van Jezus. Het huwelijk is de cel en de bron van 't menschelijk geslacht! 't Is al dien weg dat het menschdom behou den wordt, ontwikkelt en uitbreidt Wat is er dus redelijker als dat de Godmensch die feest en plechtigheid door zijne tegenwoordigheid zegent en verheft. Wanneer God de eerste mensch ge schapen had was zijn eerste woord: groeit en vermenigvuldigt uis het te verwonderen dat in 't vernieuwen van 't menschdom en in 't verheffen ervan zijn eerste wonderwoord weerklinke tot zegening van dat nieuw geslacht dat de wereld moet hervolken? En wat den Persoon van Jezus Christus betreft, is Hij God niet. de tweede Persoon één met den Vader God is goedheid, de oneindige ver standige goedheid, waaruit niets dan goedheid voortvloeit Als God de Vader het eerste men schenpaar een paradijs schonk, kan God de Zoon anders dan goedheid ge ven. genot en voldoening? Hij schonk hun den wijn die "t hert van den mensch verblijdt. Op Zondag 19 Januari 1930 In St PIETERS: Ten 8 1/2 uur, zielmis voor Nestor anglo. Het jaarlijksch banket van Drie Ko ningen voor de leden van den Katholie ken Kring, zal plaats hebben op Zaterdag 18 Januari, om 19 uur, in de feestzaal, 1® verdiep. De heeren senatoren en volksvertegen woordiger van ons arrondissement zullen er aan deel nemen en het woord voeren. BTjariclub. Vorigen Donderdag was het de eerste jaarlijksche vergadering van den Biljart club gesticht in den schoot van den Katholieken Kring van Yper. De president, na den vooruitgang van den club te hebben uiteengezet, zegde dat het eerste jaar, zooals het in vele maatschappij voorkomt, ook vrij lastig is geweest, doch dat met de moreele en stoffelijke ondersteuning der heeren Be stuursleden van den Katholieken Kring, waarvoor hij deze heeren hier van harte dankt, de opkomende club er met eer van door gekomen is en een beter jaar tegemoet ziet. Heilig en heerlijk werk van Jezus waarin Hij toonde én de verhevenheid van 't godgezegend huwelijk waar door het leven geschonken en uitge breid wordt én de vreugde van 't kris ten leven waarvan de grond blijdschap is hier. en zaligheid in de Eeuwigheid Oud Raadsel. Een mager stalen peerdje Met een vlassen steertje, Hoe langer het peerdje loopt Hoe korter zijn steertje wordt. Levenswijsheid. Wijsheid is de zaken nemen en keu ren zooals zij zijn en niet alleenlijk naar den schijn... Hoe menigeen laat hem begaan door uiterlijke schijn. Daar ligt niet altijd waarheid in het echt zijn. Dring in den grond en houd dit wel voor gouden raadDat 't hert soms anders klopt dan wel de tonge slaat. Gegroet Meester. sprak Judas en hij kuste Jezus!... "t was enkel schijn, in 't herte lag verraad. Het ras der Judassen is niet uitge storven. Velen dragen schapenvach ten. zei ons Heer. en zijn verslindende wolven. Daarom zijt voorzichtig en wijs be- De secretaris na den toestand der kas te hebben doen kennen doet uitschijnen dat er bij slot van rekening nog een klein boni kon worden aangestipt, hetgeen met handgeklap onthaald werd. De heeren Coussement en Sapin wer den vervolgens met algemeene stemmen alskommissarissen van den club gekozen. Mededeeling werd gedaan van de uit slagen van het kampioenschap 1929-30 der verschillige kategoriën, bij handicap gespeeld, en de overwinnaars ervan wer den toegejuicht. Het waren 1 kategorie H. Van Daele Paul. 2 H. Versailles Louis. 3e H. Nevejans Edmond. 4e H. Van Daele Albert. 5- H. Breyne Gerard. De eindmatchen tusschen deze leden moeten nog gespeeld worden voor toe kenning van den titel van kampioen 1929-1930. Te beginnen met 25 Januari eerstko mende zullen de biljartavonden plaats hebben den Zaterdag in plaats van den Donderdag. Na eenige woorden van aanmoediging uitgesproken door den heer voorzitter van den Katholieken Kring ging de ver gadering blijgemoed uiteen. Er zal tusschen de bedrijven in, een Balans omhaling gedaan worden. Gezamentlijke ontvangsten 13.221 De personen die 't feest niet kunnen Gezamentlijke uitgaven 13.2T5 2L bijwonen en 't hunne willen bijbrengen tot steun van ons werk kunnen hun penning storten bij E. H. Huyghe, Janse-i niusstraat, 1, die alle giften hoe gering zij ook wezen met veel dank zal aan vaarden. 1 Overschot 5.797.85 Nationalisten en socialisten, die ~~k bijgebracht hadden om de gezaitemüjke uitgaaf van 10.655.844 fr. 59 voorgesteld door 't schepencollege, te doen mzen n 13.215.275,90 fr. 't zij 2.519.431.31 fr. 'meer, stemden om {'eindigen eer.scez tegen de begrooting, hunne eigene voor- Zondag 2 Februari, om 3 uur namiddag stellen en stemmingen vernietigend in de Feestzaal Lapiere, Hondstraat. 't bestuur onmogelijk te maken. Muziekuitvoering door de leerlingen Zij handelen alzoo kinderachtig ais ;e en Prijsuitdeeling voor de leerlingen der kinderen, die na een kaart- of blokhuis Muziekschool. Vrije ingang. De Beheerraad. VERSLAG de werkzaamheden van W erkrechtersraad gedurende het jaar 1929. den opgetrokken te hebben, hetzelve in dui gen slaan. In 't slaan en smijten, en I schelden en verwijten zijn zij bedreven, maar wij zien niet welke eer zij daarvan halen, en hoe Yper daar vrede en voor uitgang mee geniet. De verstandige kie zers en kiezeressen zullen 't onthouden. I De Gemeenteraad keurde twee over eenkomsten goed over vergoeding var, oorlogschade betrekkelijk een tweede deel der overdekte botermarkt, en der bevloering en schrijnwerkerij in 't zelfde Maandag laatst greep in de feestzaal van den Katholieken Kring van Yper de tweede voordrachtavond plaats. Onze volksvertegenwoordiger Dr Brut- saert was er aan het woord en handelde in eene zeer leerrijke en aangename voor dracht over de landbouw kolonisatie in Kongo. Nutteloos te zeggen dat de gevierde spreker bij de zeer talrijke aanhoorders zeer veel bijval wist te winnen en dat zijn slotwoord door een langdurig aplaus be groet werd. Het winterseizoen van den Katholieken Kring op zoo meesterlijke wijze door Dr; Liessemans ingehuldigd werd met even veel bijval dus door VolksvertegenwoorG diger Dr Brutsaert voortgezet. In den loop van het jaar 1929. wer den er 36 geschillen op rol gebracht, gebouw; hij stemde tien opcentiemen waarvan er 32 gebracht werden voor meer op de drie cedulaire belastingen, de kamer der werklieden en 4 voor een belasting van het vierde der bedrijis- de kamer der bedienden. be asting op het deel van wedden, loonen Van de 32 geschillen voor de kamer en pensioenen dat meer dan 20.000 fr. der werklieden gebracht, wierden er bedraagt en eene belasting per vierkante 7 verzoend, 2 klachten ingetrokken, meter op de lengte van den grond gele- 1 vereffend vóór de zitting, 3 gevallen gen langs straten, vermenigvuldigd door waartoe de raad onbevoegd was, 2 ver- ten hoogste tien meters straatbreedte, zonden naar het vonnisvellend verzoe- Eindelijk hij stemde eene leening van ningsbureel. 12 naar den Raad verzon- ^00.000 fr. aan te gaan met het Gemeen- den en 5 die aanhangig bleven op tekrediet. 31 December 1929. Van deze 12 geval-j Onder andere mededeelingen gedaan len, werden er nog 5 verzoend^ voor aan den Gemeenteraad, las M. de Burge den Raad, 1 waar cle partijen t ak- 1 meester eenen brief van den heer Ver- koord kwamen vóór de zitting en 6 straete, waarbij het Ministerie van WINTERSEIZOEN 1929-1930. Op Maandag, 3 Februari, om 20 uur in de feestzaal, le verdiep van den Katho lieken Kring, Rijsselstraat te Yper voor dracht met lichtbeelden door E. H, De- nys, pastor van St Niklaas. Ontwerp Mijn reis naar Rome. (Gediend tegen keel- en hoofdpijn) sedert 1279 vereerd in de kapel van Belle's Godshuis. Dinsdag 21 Januari. Feestdag van de H. Agnes. Om 6lA uur gezongene Mis. Om 9'4 uur Soiem- neele Mis. 's Avonds om 5 uur Solem neel Lof, Sermoen. De andere dagén onder de Octaaf, de Gezongene Mis om 7 v2 uur. Het Solem neel Lof om 5 uur. Zond g 26 Januari. Gezongene Mis om 8 uur. Om 5 uur Lof en Sermoen. Dinsdag 28 Januari. Laatste dag en sluiting der Octaaf, om '2 uur Gezongene Mis, 's AvonJs om 5 uur Lof, Sermoen en Te Deum. Onder de octaaf zal er gezegend wor den met de relikwie van de H. Agnes. Litaniën van dezelfde heilige zijn in 't klooster te bekomen. 1 1 BANK BEURS WISSEL De patronaatsmeisjes zijn druk aan het instudeeren van een hartroerend drama en een fraaie klucht met ballet die zij op Zondag 26 dezer te 6 uur in St-Maartens- kring, Lange Meersch, zullen opvoeren. De toegang is kosteloos. Al wie het met de jeugd goed meent, en weet wat het patronaat als doel heeft, zal wel 'n beetje tijd, een beetje geld overhebben om dit avondfeestje bij te wonen en dit heerlijk werk te onder steunen. Voorzeker een trouwe vriend is ee ne goede zaak. De H. Schrijver noemt het eene sterke beschutting en voegt erbijDie een trouw vriend gevon den heeft, heeft een schat gevonden Maar weet dat schatten raar zijn om vinden! Dat zijn verborgen kostbaar heden die zelden uitkomen. Velen zijn er die zeggenIk be- f minne Maar 't einde is anders dan het [beginne. Daarom opgeletHebt ge een vriendzegt de zelfde geestelijke schrijver voort... zoo beproeft hem in den nood en schenkt hem niet haas- tiglijk uw vertrouwen Gelijk men handelt met meloen j Zoo moet men ook met vrienden doen Dit is voorwaar een goede les Men proeft er dikwijls vijf of zes Eer dat men heeft een echten goén... En die hier kiest en niet en proeft Die staat niet enkel geheel bedroefd i Schoone monden Vuile gronden. Toemaatje Beziet de lust en haar beleid Niet zoo die komtmaar zoo ze [scheidt. Op den Tribunaal. De voorzitter leest het vonnis af Het Hof veroordeelt u tot 5 iaar gevang vonnissen geveld. In de kamer der bedienden, wierden er 4 geschillen op rol gebracht, 1 waarvoor de onbevoegdheid uitge sproken werd 2 klachten werden in getrokken en 1 vraag verworpen door den Raad. Verleden Zondag had de lc' algemeene vergadering plaats in het gewoon lokaal. Bomvolle zaal Voorwaar er steekt leven in 't gedoe 1 Ook de omliggende gemeen ten waren door een sterke afvaardiging vertegenwoordigd. 't Ging er over de loonboekjes, ver plichtend voor ieder werkgever vanaf 1 Januari de onvermoeibare Voorzitter, de Heer Delahaye, behandelde meesterlijk dat eerste punt van 't programma, alsook het tweede en het derde handelde over de hernieuwde pensioenwet en de herziene taksen. Men noemt dat allemaal te Brus sel verbeteringen, maar de middenstander noemt het verzwaring, omdat alles op zijn nek geschoven wordtvandaar noodzake lijkheid voor hem om even sterk te kun nen worden als de boeren en de werklie den. De E. H. Faes had het over Mid- denstandspost 't orgaan van den Lands bond de landbouwers en werklieden heb ben hun blad waarom lezen de midden standers ook hun orgaan niet, dat voor hen op de bres staat en reeds langs den weg der pers begint drukking uit te oefe nen te Brussel. Een warme oproep om hun blad te steunen werd met talrijke nieuwe abonnementen beantwoord. Meester Vandendriessche gaf een over zicht der werkzaamheden gedurende het verloopen jaar in Yper en in de afdeelin- gen te lande, 13 in getal deed den aan groei van den bond uitschijnen en hoopte dit jaar hef 500' lid te mogen inschrijven. Het weze herinnerd dat het bureel voor de middenstanders open is des Zondags van 11 tot 12 uur. Maandag 13 1.1. Vergaderde de Ge meenteraad voor de 8 maal, om te be raadslagen over de begrooting der ont vangsten en uitgaven van 1930. Op 't einde der zitting, die geduurde van 5 tot 10 uur 's avonds, was men gekomen, na het stemmen over ieder artikel, tot dé volgende ontvangsten en uitgaven, die t'ieders inzage uithangen Gewone ontvangsten 4.077.265,75 Gewone uitgaven 4.076.575,22 Overschot 692,53 Buitengewone ontvangsten 9.143.808,00 Buitengewone uitgaven 9.138.702,68 bruggen en wegen den helft der onkosten voor kaaimuren en wegenverbetering ei rond zou afdragen, een brief van Raads heer Vandamme vragende dat een Kon. Besluit de nieuwe huishuurwet zou toe passelijk maken t'Yper, wat eenparig bijgetreden wierd en een verzoek van Raadsheer Vermeulen om Y pers post per soneel te doen volledigen, wat cok elks goedkeuring verwierf. I. Gift van den heer Henri Simoens, gepensionneerde onderwijzer te Yper,drie wonderschoone kunststukken 1) Steendruk van het portret ten voeten uit van Alphonse van den Peereboom, Minister van Binnenlandsche zaken 2) Steendruk van het portret ten voeten uit van H" Carton, Burgmeester der Stad Yper 2 September 1826 - tot 3 October 1830.- Voorzitter der Commissie der Bur gerlijke Godshuizen 3) Steendruk van het portret ten voeten uit van Henri Carton, Arrondissements- kommissaris van Yper, 3 September 1847- 27 Juli 1870 II.- Gift van M. Camiel D' Haene- Bonduwe, timmerman te Yper Medalie 'geschonken aan den heer Camiel D'Hae- ne ten jare 1883 gelijk aan ook de andere i kerkbedienden van St. Maartens te Yperj 1 ter gelegenheid der 500'-' verjaring van Yper-Thuin. III.- Gift van den heer Robert Colaert: eene zeer schoone verzameling van meda- lien en Ypersche zitpenningen, 1860-1900 toebehoord hebbende aan den heer René Colaert,gewezen Burgemeester en Volks vertegenwoordiger van Yper, alsook een reeks zilverstukken van de XVIII eeuw, IV.-Gift van M. Léon Vandermarliere: een groot bronzen medalie gesmeed ter gelegenheid van den hongersnood in 1847 en dragende op de keerzijde Bon van der Stichele de Maubus Burgmeester; Alphonse van den Peereboom Iweins; Hynderick, schepenen. V.- Gift van den apotheker Weckesser: volledige verzameling van zilver munt stukken regeering van Leopold 1! en Albert I. Overschot 5.105,32 I.-Wonderschoon portret van Albert I met koninklijke handteekening doorZ. M. den Koning aan ons Oorlogsmuseum geschonken. II.- Het portret van H. K. H. Princes Marie-José van Belgie, met koninklijke handteekening en datum 31 Dec. 1929. III.-Het portret ten voeten uit van Z. K. en K. H. Joris V, koning van Engeland keizer van Indië. IV.- Het portret van Z. K. H. Edouard Prins van Wales. V.- Het portret ten voeten uit van 1 M. Victor Emmanuel, koning van Italië. VI.- Een zeer schoone verzameling ken- Hebt gij nog iets te zeggen? De veroordeelde staat recht, dubt en risschiert het Ja, Mr de President, zoudt gij willen zoo goed zijn van mijn vrouw te verwittigen dat ik niet meer zal gaan eten voor 1 Januari 1935? Vallingen en verkoudheden. Wat gedaan tegen de vallingen Wij zijn hier in een zeer wisselvalli ge en veranderlijke streek. Vandaag is het warm of matig, morgen koudnu eens stille, dan geweldige wind. 's Morgens vriezen, binst den dag schoon weder en 's avond vinnig koud. Nu eens smoor, of regen of rgenachtig. dan eens open klare lucht. Daaraan kunnen wij niets doen. Wij moeten het nemen zooals het komt. Maar wat we kunnen doen. 't is ons daartegen verharden. Wat schilt ons het weder, zoo wij er maar sterk tegen zijn En hoe? I 't Is best van den jongsten tijd af te beginnendus de kleine kinderen niet teer opkweeken. En het middel Het beste is koud water. Maakt uw kind aan 't koud water gewoon, wascht het met koud water, dompelt het in koud water; Dat heeft een dubbel uitwerksel! Ten eer- ts, het brengt meer bedrijvigheid in het bloed en 't geeft een levendiger gezondheidstoestand; ten tweede, het verhardt het kind en krijgt het een valling, het gaat er gemakkelijker door. Dan de opene lucht. De gloeiende sto ve en de warme keuken doen het kind geen deugd. Laat het buiten loopen. ook in wind of sneeuw of vorstIaat het werken in sneeuw of in 't water plasschen en pletsen 's Avonds thuis en rond een goede stove, goed, maar binst den dag bui ten. Sneeuw .hagel regen en wind. Zijn het weer van 't Noorderkind. Wat de kleeding betreft, natuurlijk moet het in den Winter warm en wel I gekleed zijn, maar los en niet te veel gespannen, opdat het bloed wel rond- loope. Diezelfde middels vftn verharding kunnen ook door oudere menschen toegepast zijn: koude wasschingen en afspoelingen, begietingen en baden zijn de hoofdmiddels om het lichaam tegen vallingen, neus-, keel- en borst ontstekingen te beschutten mits ach- I terna door beweging of wandeling ei werkzaamheid, reactie te weeg te brengen. Door die afwisseling van koude en warmte in ons lichaam den wij bestand tegen de afwisselin gen van 't weder. Voor zieke borstlijders is het beste behoedmiddel tegen verkoudheid net koud water, maar zulke zieken moge" het op hun eigen niet doen. zij moeten hierin geleid worden door de genees- heeren.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2