1 KIJKJES ll'ï VERLEDEN National] Bank van Belgie Zekerheid voordeelige VOORWAARDEN FOnOSEriBAüK HAEIDELSSAIIK HANDELSBANK BANK UNIE s ss as VI. iiaiiösaiislen iMMSCKGEÜIjO zlin en HATHSLIEK Gemeentekrediet GÜeet ge tuot Voordracht met Lichtbeelden waarvan na Kan. Res. ERNSTIGE, DEGELIJKE LEIDING AANLEIDING! HANDELSBANK is aangesloten bij 100.000.000 de IP. kg 52' Jaar. - Nummer 8. 30 Centiemen. Zaterdag 22 Februari 1L3U Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper }-{et ypeps(?he Qoll{ VERHEERLIJKING van den Gelukzaligen DON BOSCO KATHOLIEKE KRING KASBONS 5 Op DINSDAG 25 FEBRUARI 1930, om 8 uur 's avonds zijn versmoHen onder de benaming ng, i jfi- ij et tjpcvöcljc ABONNEUENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 25 frank. Op het Upstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D' BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. ie YPER, den 1' en 3' Zaterdag der maand, van 9 l/2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERV1CK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in Het Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK In de Ypersche Bode van Zaterdag februari 1930, vinden wij verklaringen f met volle duidelijkheid de geestge- eidheid der VI. Nationalisten doen ken- >n. Wij zullen hier twee uittrekselen jisüt'pen. r Indien de beloofde vervlaamsching jlledig werd toegestaan, dan zouden el de'Vlaamsche Belgicisten hun pro- ramma, dat een taaiprogramma is, ver- ezentiijkt zien,maar bleef het Vlaamsch- ationalistisch programma van VI. zelf- Kndig leven, van de hereeniging der éderianden geheel en al onvervuld Du?, als in Belgie, voldoening zal •schonken geweest zijn aan de rechtma- jeeischen van het Vlaamsche Volk, als Vlamingen hun rechtherstel zullen •croverd hebben, dan zullen de VI. animalisten voort strijden om de ver- aetiging der Staatsmaatschappij, waar [ij lid van zijn, te bekomen, om het rettig gezag, waarvan zij onderdanen [ijn, ie doen verdwijnen. Hun doel is de ontbinding van Belgie, lie inlijving van Vlaanderen in Holland, ieonderhnorigheid en verknechtheid van Vlaanderen aan eenen Staat, die van de Hammgen niet wil. De VI. Nationalisten verre van fiere Vlamingen te zijn, zijn niel anders dan dolle omwentelaars en, ren slotte, verraders van hun eigen volk. 2' In Checo-Slovakie verdween de Wrdiiiisching ook na den val van Oosten rijk. De verraders van hun volk moesten vluchten veel hooge geestelijken, die lijk hier voor de verdrukkers ten tijde hunner macht partij gekozen hadden tegen het verdrukte volk (onder ander de Aartsbisschop van Praag) werden wegge jaagd en uit haat tegen de Katholieke Kerk, die hun volk veroordeeld had, zwoeren 1 millioen ('t is misschien nu Ireeds meer) hun katholiek geloof af en maakten zich een eigen godsdienst. En krijgen wij VI. Nat. hier eens de boven tanddoor 'teen of 't ander toeval, hoe al 't hier gaan Deze die de Geschiede nde: XIV1'en der XVF eeuw kennen, tunnerr het reeds raden. Als de geest van een volk na lange verdrukking de boven hand krijgt, vernietigt hij onbarmhartig len gronde uit alle vreemde of bastaard- tezschijnselen, die zijn vrije ontwikkeling zouden kunnen belemmeren, 't Is een feit der geschiedenis en de geschiedenis is de ontvouwing van het plan van God Deze taal druischt regelrecht in tegen alle katholieke gedachten en gevoelens. Men meldt zonder de minste afkeuring de euveldaden van apostaten. De VI. Nationalisten wenschen de bovenhand te krijgen en dan, zullen zij zeker ook hier de Bisschoppen verjagen, het katholiek geloof afzweren, een nieuwen godsdienst invoeren Alen schrijft die wandaden toe aan den geest van het volk en men stelt dien geest voor alsof hij in zich zelf goed was, alsof zijne uitwerkingen altoos wet tig en goed waren. Weet men dan niet dat een volk met een kwaden geest kan bezield zijn, dat een menigte, door kwa de opstokers verblind, tot de ergste wan daden kan gebracht worden Men denke aan het Joodsche Volk door zijn leiders opgehitst, verkoos het Barrabas boven Christus en veroordeelde den God- Mensch ter dood: die misdaad werd door God gestraft en het joodsche Volk werd uiteengedreven. De schrijver van de «Ypersche Bode». eindigt zijn artikel met een zinsnede die in den grond een echte godslastering bevat hij laat denken dat God wil en goedkeurt al wat de geschiedenis ver haalt, ook het zedelijk kwaad, de zonde zulkdanige bewering is ketterij en gods lastering. Al wat geschiedt, wij weten het wel, is afhankelijk van God en maakt deel uit van het plan dat God opgevat heeft en ter verwezenlijking vastgesteld maar in dit plan komen de goede en de kwade han delingen der menschen, en alle zijn ge schikt om op de eene of andere wijze tot Gods verheerlijking te strekken. God laat veel kwaad gebeuren b. v. de vervol gingen, de ketterijen, de omwentelingen; ook de hedendaagsche bewegingen der socialisten, communisten, sovietisten die op de volkscharen den verderfelijksten invloed uitoefenen; en anderen nog... Maar God zal iederen mensch oordeelen en, in mate van zijn schuld, ook straffen. Een euveldaad,die door een volksmenigte bedreven wordt is niettemin een euvel daad vóór God en al de menschen, die er aan medewerken, zullen daarover reken schap geven aan den Oppersten Rechter. Beweren dat een misdaad, door een volk bedreven, goed is, is lastertaal tegen Gods heiligheid. De Ypersche Bode is tolk van VI. Nationalisten die niet katholiek meer zün. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op Het is op Zaterdag 1 en Zondag 2 Maart dat in Kortrijk de plechtigheden zullen plaats hebben ter verheerlijking van den gelukzaligen Don Bosco, door Z. H. Paus" Pius XI tot de waardigheid der autaren verheven op 2 Juli van ver leden jaar. Z. D. H. M^f Lamiroy, Hulp-Bisschop van Brugge, Hééft het Voorzitterschap dier plechtigheden aanvaard, zal al de ceremoniën voorzitten, en de Lofrede houden over den Gelukzalige. Ziehier ten andere het omstandig programma der plechtigheden Zaterdag 1 Maart. Voor de Jeugd te 10 uur. Pontificale Hoogmis, opgedragen door Z. D. H. Mgr Lamiroy. De gewijde zangen worden uitgevoerd door het Zang koor der Studenten van Don Bosco (St-Denys-Westrem). Onder de H. Mis Sermoen door E. H. Ctaeys, Priester- Saleziaan. Zondag 2 Maart. Te 3 uur namiddag Feestzitting in St-Amandscollege. Voor dracht met Film over de jeugd van den Gelukzalige, door E. H. Claeys, Bestuur der van het Gesticht van Don Bosco, St- Denys-Westrem. Vrije toegang voor iedereen. Te 6 uur 's avonds: Pontificaal Lof en Lofrede over den Gelukzalige, door Z. D. H. Mgr Lamiroy. Koraal Stu denten van Don Bosco van Doornijk en Antoing. In de Kapel van het gehucht St-Anna zal te 10 uur een plechtige Hoogmis wor den opgedragen, opgeluisterd door de zelfde zangkooren. Na de diensten wordt de Relikwie van den Gelukzalige ter vereering der geioo- vigen aangeboden. HeS einde der Fransthe Bezetting. Napoleon, in 1812 verslagen in Rus land door den gtiren winter, in 1813 over wonnen in Duitschland door de Verbon den legers, wierd traag maar zeker teruggedreven naar zijne hoofdstad. Ons land wierd veroverd door het Noorder- leger, geleid door Bernadotte en bestaande uit Russen, Pruisen, en andere Duitschers, Zweden en Engelschen. Dit leger kwam van uit Holland. Het legde het beleg voor Antwerpen op 't einde van Jat.uari 1814, bezette Brussel den 1 Februari, Dender- monde den 2, Gent den 4, Brugge den 11 Kortrijk en Audenaarde den 15. Te Kort rijk bestond de bezetting uit 300 Pruisi sche ruiters, onder 't bevel van kolonel von Geismar. Zij bleven in de stad niet, maar trokken onmiddellijk, zooals hunne opvolgers van een eeuw later, over Yper in de richting van Hazebroek, waar zij tegengehouden werden. Het Fransche leger, dat in België ge streden had, dit van generaal Maison, trok zich terug binnen de muren van Rijsel, van waaruit het herhaalde tochten door West-Beigie ondernam. De eerste tocht begon op 23 Februari. Kortrijk werd 's anderendaags bezet, na een kort gevecht. Op 26 Februari, wilde generaal Maison opschieten in de richting van Gent om er te trachten de hand ie reiken aan 't belegerde garnizoen van Antwerpen dat gelijktijdig een uitval on dernam. Hertog van Saksen-Weimar verijdelde het Fransche plan. Hij viel Maison in de flank aan langs Belleghem en Sweveghem en dwong hem onverrich- terzake in Kortrijk te blijven. Op 5 Maart ging Maison weer tot den aanval over, ditmaal in de richting van Audenaarde. De eerste lijn der Verbon denen werd te Avelghem en te Peteghem overrompeld, maar de stormloop tegen de muren van Audenaarde mislukte. Op 6 'Maart vingen de Franschen den terug tocht aan, hadden op 7 Maart harde kampen te verduren te Harelbeke, Swe veghem en Belleghem en ontruimden Kortrijk den 8 Maart. Den 25 wierd de strijd hervat. Maison bezette Meenen en Kortrijk reeds den eersten dag, Gent den 26. Hij sloot zich aan bij de afdeeling Roguet van uit Antwerpen gekomen en drong door tot in Aalst. Brussel scheen bedreigd, zoodat de hertog van Saksen- Weimar, die eerst gemeend had de Fran sche verbindingslijnen aan te vallen tus- schen Kortrijk en Gent, in allerijl de beschikbare troepen samentrok tusschen Aalst en Brussel en aan Thielmann, die te Doornijk gelegerd was met 12.000 man, bevel gaf Kortrijk kost wat kost in zijne macht te krijgen. Maison was zijne tegen strevers vóór. Hij verliet Gent op 30 Maart met 15.000 man en trok Thielmann te gemoet. De botsing greep plaats voor de derde maal te Sweveghem op 31 Maart. De Saksers werden uiteengedre ven en vervolgd tot op de Scheldeoevers. Zij verloren 3.090 man. De afdeeling Ro guet trachtte de zege uit te baten en Doornijk in te nemen, maar haar poging mislukte. Het gros der Verbondenen was ten andere in aantocht, zoodat Maison zich opnieuw binnen Rijsel gingen opslui ten. Na 2 dagen rust wilde hij een derden tocht ondernemen, doch de wapenstil stand wierd o 7 April gesloten. De vest ng n nog door de Franschen in Belgie be ze gaven zich de eene na de andere over: Diksmuide den 9 April, Maastricht den 30, Nieuwpoort, Oosten de en Antweroen den 3 Mei, Luxemburg den 13. Die eerste maanden van 1814 brachten voor de bevolking van West- en Oost- vlaanderen tallooze rampen mede. Op 9 Fébruari wierden te Kortrijk, Meenen en de aanpalende gemeenten door maar schalk Soultalle eetwaren en voeders op- geëischt en alle vervallen belas'ingen onmiddellijk geïnd. Toen de Franschen weg waren, kwamen de bevrijders, die zijn naam Amerigo nieuwe wereld. of Amerika aan de lune de miel de eerste tijden, Wittebroodsweken of voor man en vrouw zijn ,die volgen op het huwelijk. Het einde van idie wittebroodsweken voor een zwarte tuit Congoland werd, een vijftig jaar ge leden, humoristisch afgebeeld door een zwarte, zittende aan den voet van een heuvel en aflikkende een lang been zijner vrouw, die hij pasopgeëten had. Kardinaal Paulhaber van Mun- chen, in zijne rede ter gelegenheid der nog slechter waren. Te Meenen weer, bijl viering van den pauseiijken verjaardag, het doortrekken van 3.000 Pruisen, wier- sprak nopensde betrekkingen van Duitsch- den de inwoners gedwongen hunne bed-j land met het gruwlijk Rusland en zegde den af te staan en op den grond te slapen; o. m. hunne ongenoode gasten te voeden hun geld te geven. Zij die weigerden werden met slagen overladen. De soldaten waren zoo moeilijk om voldoen, dat men ver plicht was van 's morgens tot 's avonds bezig te zijn aan 't bereiden hunner spij zen. De vrouwen werden zoo mishandeld dat zij gedwongen waren eene schuil plaats te gaan zoeken in de huizen der armen, waar de soldaten niet gingen. Belleghem werd eerst ten deele geplun derd door de Franschen op 27 en 28 Fe bruari en 's anderendaags door 3.500 Pruisen, die met zweepslagen de bewo ners opdreven en meubels en landalaam bezigden om vuren aan te leggen waarop zij het gestolen vee braadden. Zij liepen de huizen af om schotels zwijnsvleesch te ledigen en uit de tonnen bier en jenever te putten alsof het water ware. Den Maart vertrokken zij, maar wierden ver- yangen door Saksers, die, gedurende een oponthoud van 2 1/2 ure, van huis tot huis liepen, kleederen, lakens, koperen en tinnen voorwerpen meenamen, 's Avonds kwam de hertog van Saksen-Weimar toe en eischte inkwartiering op voor hem, zijn staf en zijn troepen. Ditmaal verloor de maireden kop en ging met een deel der dorpelingen op de vlucht. De hertog dreigde de huizen in asch te leggen zoo hem geen voldoening gegeven wierd. Eenige brave burgers trachten die ramp af te wenden door het gewenschte onder? komen te verschaffen, maax werden e maar slecht voor beloond, want het kostte hun de laatst overgebleven stukken vee die door de soldaten ontdekt wierden, ge slacht en opgeëten. Wanneer de hertog vertrok, wierd hij opgevolgd dooreen re giment Saksische kurassiers, dan door een regiment Berlijnsche jagers en ten slotte door een regiment Pruisische ja gers. Die laatsten bleven verscheidene weken te Belleghem en waren nog de slechtsten van allen. De ellende was zoo groot dat de dorpelingen gedwongen wa ren in heel 't omliggende hun nooddruft te gaan bedelen. (Uit Leiewacht) Vervroegde terugbetaling der van het De dragers van Kasbons 5 van het Gemeentekrediet, terugbetaalbaar met 1 October 1930, zullen voordeel vinden, zich zonder uitstel en zoo mogelijks in de loop der week van 24 Februari op 1 Maart aanstaande, aan te bieden ter u St Ja iob^traat, 1, te Yper, voorzien van voormelde titels. Volk van Duitschland, verkoop uwe ziel en uwe eer toch niet voor een Russi sche kopermijn Gij, godsdienstbelijders, gij, de partijen hier te lande en de confe- rencies der volkeren, strijdt toch niet voor dingen, die van veel geringer belang zijn dan deze ondergang van een volk. De beide grootste der groote kwesties in Duitschland zijn op het oogenblik Hoe zullen wij den achteruitgang van het aantal geboorten tegenhouden en hoe zullen wij het bolchevism verre van ons houden Wortelen wij reeds te diep in hetkultureel bolchevism De westersche kuituur mag niet ten ondergaan in den bolchevistischen warboel Twee inwoners van Sainte-Marguerite werden verstikt door kool-oxyde, voortkomende van de brandende stoof, waarvan men den sloter toegezet had. Met de sloter toe te zetten vermindert men den lucht-trek in den vuurgloed. Daardoor wordt gr-ooter hoeveelheid kool-oxyde gevormd, die, zijnen weg niet vindende langs de schouw, de kamer binnenvloeit. Kool-oxyde is reuk loos en een geweldig vergift. Als ge wilt het vuur uwer stoof vermin deren zet den sloter niet toe, maar zet de stoof min of meer open Kool-oxyde, die gevormd wordt kan dan naar buiten langs de schouw. Kool-oxyde is niet te verwarren met koolzuur. Dit laatste is de gaz, die bieren wijn schuimen doet en het reuk orgaan prikkelt. In een atmosfeer van koolzuur kan men stikken, gelijk in een plas water, maar beiden zijn niet vergif tigend, terwijl kool-oxyde, die men bij de reuk niet gewaar wordt, een verraderlijk en geweldig vergift is. Witte muizekens zijn tegenover kool- oxyde zoo weinig bestand, dat eene zeer kleine hoeveelheid ze doodt of in bezwij ming brengt. Bij ongelukken in de kool mijnen, als de redders den put indalen, ze hebben witte muizekens mede en zoo haast zij er een zien omvallen, aanstonds doen zij den gasmasker aan en ademen zuurstof in die zuurstof dragen ze mede onder pressing, bevat in een stalen ver gaarbakje. Melk in poe'er bekomt men met de 87 per water, dat de melk bevat, te doen uitdampen. Om goede melk te bekomen behoeft de landbouwer o. m. goed water als drinken aan zijne dieren verschaffen... maar geen water, zelfs het beste niet, met de gemolken melk te mengelen. Heeft er een land meer gewrocht tegen het godsdienstig vrij onderwijs en meer ten voordeele van het onzijdig... dan Frankrijk En wat bekomt men er De volksvertegenwoordiger Blancho moeste bekennen In 1928, op honderd leerlingen, die zich aanboden om een studie-certificaat te bemachtigen, 5 heb ben er in gelukt Herriot gilde het ook uit Als de zaken zoo voort gaan, dan is Frankrijk op den weg, om het laagste der volkeren te staan, in zake on derwijs. Vergelijk nu die woorden met-het volgende feit Te Frasen-le-Cha- teau, de zusters van St Joseph, begaan er een verbeteringshuis voor deugdlooze kinderen op 18 leerlingen die naar het officieel concours gingen 17 hebben ge- ukt. De H. Stephanus is de stichter van het Hongaarsch Koninkrijk. Zijnzoon Emerik, die samen met zijn vader in 1083 heilig verklaard werd, stierf ten jare 1030 of 1031. Van dees jaar Z51 Honga- rie, op plechtige manier den 900ste ver jaardag van dit afsterven herdenken. Paus Pius XI zal zich op die feesten doen vertegenwoordigen door een legaat en 8 kardinalen en meer dan 100 bis schoppen zullen er tegenwoordig zijn. Den 19 Augusti sluitprocessie van het Eucharistisch Congrès per boot op den Donau en den 20 jaarlijksche feeststoet met St Stephanus RECHTER HAND door de straten van Buda. Gedurende deze twee dagen, de St Stephanus'kroone met schuinschstaande kruisje, die be waard wordt in een versterkte kamer, voor denwelke er over dag en nacht sol daten Je wacht optrekken en die maar ten voorschijn komt bij kroning van een I (policie-agenten) van de stad Detroit; koning, zal tentoongesteld worden. hebben op zak een ontvangend-radio-j toestel, met twee lampen en metende TO j centimeters op 15. De antenne is 50me-i in de Feestzaal van den Katholieken Kring over Moderne Bloedgetuigen der Katholieke Kerk in het geteisterd Mexico door E. P. Rutten, S. J. INGANG VP IJ VOOR ALLEN. Emerik in 't hongaarsch Imre is in 't italiaanscli Amerigo. Dit was de voor naam des zoons van den notaris Vespuc ci, uit Florence. Die Amerigo Vespucci werd vermaarde zeevaarder en schonk terslang en genaaid in den rug hunner vest. Tot op 12 a 15 kilometers afstand j nemen ze de uitzendingen waar van den centralen post. De pastoor van Beni-Mered heeft in algeriaansche planten een zeer krachtig geneesmiddel gevonden tegen de kin- derhoest. In de Staatsbibliotheek van Beieren be waart men den Codex Aureus d. i. een evangelie-boek, gee ndigd ten jare 870, met de hand geschreven en ver sierd én waarvan de omslag belegd is met kunstbewrochte gouden platen, om- gesmukt door groene emerauden, witte en blauwe saphirs. Als Keizer Karel-de-Groote te Aken stierf, ten jare 814, men plaatste hem in een klein grafkamerken in zittende hou ding op een marmeren zetel. Zijn lichaam was omhuld met de keizerlijke gewaden voor hem hong zijn slagzweerd en zijn jachthoorn op zijn knieen rustte zijn evangelie-boek op zijn hoofd had hij de keizerlijke kroon en zijn aangezicht was gedoken met een sluier of zweetdoek. Keizer Othom III, (aan het bewind van 983 tot 1002), deed de grafkamer openmaken en zag er Karel-den-Grooten statig zitten. Alswanneer hij nu den slui er vastnam, om Kareis aangezicht te be schouwen, a! de beenderen, die ont- vleesch waren blijven staan op elxander, vielen in een hoop, samen met de keizer lijke juweelen en sieraden. De beenderen werden geplaatst in een wit marmeren schrijn en de juweelen overgebracht in den schatkamer. Daar kan men heden ten dage den evangelieboek bewonderen. Hij isookomslegen met platen in kostbaar metaal en met edelgesteenten versierd. In de kerk van Loo bezigt men op de groote hoogdagen een misbi e voortko mende van de abdij dier plaats, en wiens omslag versierd is met edelgesteeeten, waaronder twee emerauden. De grootste dier twee is nu geschat op 30.000 fr. In de Mexique was er ook eene om wenteling en men aapte Rusland na. Re sultaat Groote armoede te lande, 95 per der bebouwbare velden liggen vaag en 3 a 4 millioen menschen, dat is een vierde van de algemeene bevolking is verhuisd naar de Vereenigde Staten om honger snood te ontgaan. De geestelijke handboek voor Duit- sche katholieken meldt dat gedu rende 't verloopen jaar, in 't katholiek Silesiën de geboortecijfer 25,5 was per 1000 inwoners en in 't protestansche Ber lijn 10,6. In Illinois, een der Vereenigde Sta ten van Amerika, automobilisten die door roekeloosheid ongelukken verwekken, worden niet meer ingekerkerd om hunne straf uit te doen, maar moeten den dag door straten vagen en wegen vermaken, 's Avonds moettn ze naar huis en 's an derdaags weer aan 't werk. Een socialistische minister in England zegde het volgende in de Kamers 't Gaat slecht, zeer slecht. Gekozen en ge noemd om de werkloosheid te bestrijden en te doen eindigen, kom ik tot dezen uitslag Deze week zijn er 18.000 stakers bij gekomen en te naaste week voorzie ik er nog 10.000 meer. Voor wat nu den koophandel betreft, in Engeland, in Januari 1930 werden er 14.692.038 ponden waren MIN ingevoerd dan in Januari 1929 en 8.617.129 ponden waren MIN uitgevoerd. Dus de koophan del slakt geweldig Op't eiland Maurice, in de In- dischen Oceaan, overstroomings-ramp. Zondag viel er 50 centimeters regen in 7 uren tijds schrijft een missiona ris. (In Belgie valt er maar gemiddeld één meter in een geheel jaar). Alle stroomen en rivieren loopen over, vloeien één tot twee meters boven de bruggen en rukken mede al wat ze ontmoeten Woonsten, meubels, lijn waad, vee, beplantingen. Alles geschied de met een geweldig ongeweerte. Ik was niet te huis, als het spel begon en heb maar 's anderdaags kunnen te huis ge raken. Bid en doe veel bidden 't is de ruine en eene schrikkelijke armoede, die op een land valt, reeds zoo beproefd door crisis in den suikerhandel Om glas te maken had men vóór den oorlog zand van doen en ook glasblazers. Dezen wonnen in ons zwart land (Hene gouwen) tot 4500 fr. per week en bliezen per dag, van uit hunne longen, tot 10.000 liters lucht. Zij wonnen veel geld en kon- nen er ook veel verkwisten. Men heeft er gezier. die een voetbad namen in cham pagnewijn Een Henegouwer, met name Fourcault, heeft nu eene machien uitgevonden om den blazer te vervangen en 't glas dat maar kon verveerdigd worden waar er blazers waren, dat is eertijds in Egyp te, dan in Phenecie, vervolgens in By- zance, Venetië, Dauphiné, Zwart-Woud en Wallonië, kan daardoor overal ge maakt worden, waar er zand is. Dus is onze glasnijverheid aan 't verdwijnen 't Is maar zake van eenige jaren Index wil zeggen wijsvinger. De roomsche Index is een boek door den Paus uitgegeven en meldende al de boek werken, waarvan de H. Kerk op uitdruk" keiijkelijke wijze het lezen aan hare leden Chicago, de stad der milliardairen j i is in faillite. De stedelijke diensten, daar j j ze niet meer betaald werden, hebben ge-i schorst. Een comiteit van bankiers, gaat nu de stad besturen Ook in Amerika. De schabeletters, I DOOIt EX V I

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1