Crédit Anversois Het Familiehoekje RQ*D D> HOPPtCBISIS Ypersche Kroniek. Dixmudestraat, 18, YPER Belgie's Eerste Eeuwfeestviering. Davidsfonds laars wenschen voor van dees jaar eer. slechten oogst... d. i. peure amerikaan-j sche naastenliefde... om het graan aan zijnen prijs te kunnen houden Vóór eenige jaren was er inde warme streken van Amerika, eene overgroote hoeveelheid maïs en om te beletten, dat hij in prijs niet zoude zakken, heeft men er zeer veel verbrand, o. m. als brandstof voor de stoomtuigen 1 De groenseliers van bij Amiens hadden ook. zeker jaar na den oorlog, te veel groensel en deze wierpen het in de kana len Hoe wilt ge dan dat er afslag kome Overal ikzucht, overal geldpassië Amerikaansc'ne elevators dat zijn groote gebouwen gelijkende van afme tingen en vorm aan kerken met een hoo- gen middenbeuk en lagere zijbeuken. Vensters ontbreken. Die graan-bewa- rings-plaatsen staan langs ijzerwegen en rivieren én men hoopt er in het graan op, dat van alle kanten aangebracht wordt. Om het verder te verzenden, wagens van den ijzerv. eg komen bij den elevator staan en schepen op de rivier komen er langs liggen men doet kranen open en wagens of schepen LOOPEN VOL GRAAN. In Rusland waar sommigen droo- men van Maatschappij zonder God, het Staatsbestuur, het beheer der schoone kunsten en de Gazetten voor Schouwbur gen en Cinemas hebben een prijskamp uitgeschreven voor het maken van twee ONGODSDIENSTIGEGEBEDEN. Twee prijzen van 850 roubles d. i. 10.000 fr. zijn te winnen. In de Fransche omwenteling wilde men ook voort doen zonder godsdienst. Daar na voelde men dat godsdienst noodig was. MEN BEGON met den eeredienst uit te roepen van de afgodin Verstand en te Parijs was het een straten-dweel, eene zoogezegde vrouwelijke schoonheid, die het altaar van O. L. Vrouw kerk beklom en aanbeden werd. ('t Zelfde geschied de in Kortrijk). LaterEINDIGDE MEN met den eeuwen-ouden godsdienst weer in voege te brengen en dat was het werk van Napoleon. Geheel de wereld geraakt in opschud ding tegen de vervolgingen van de So viets. De Vereeniging voor de Rech ten van den mensch heeft ook vergaard. Parijs laat niets uitleken, Ber lin zegt Niets voor noch tegen de So viets... dus men vergaarde, men dronk een glas, men... plas en men liet de zake gelijk ze was. Groots orgels In O. L. V. te Parijs is er een van 86 spelen en in St Sulpice een van 100. Het werk Pleyel heeft er een van 71. Een moteur van 15 peerdekracht vergaart de samengepreste lucht om de 4800 pijpen te spijzen en de muziekale tonen komen in de theatre-zaal langs eene opening van 30 vierkante nieters. Er zijn vier klavieren van 5 octa ven. Alphonse XIII van Spanje is sport man. Hij bezit ook een peerdenstal voor wedrennen. Zijne peerden loopen onder de naam van peerden van Hertog van Toledo. Sedert 1916 wonnen ze in 427 wedrennen en behaalden als prijs 2.850.000 pesetas. De bijzonderste pier den er van waren Ruban, Bolivar en B ra bant. In Bulgarie zijn er 158 honderd jarigen. Twee alleenlijk er van kun nen lezen en schrijven. is dat soms ook een bewijs dat menschen met veel verstand niet lang leven. Dat kind heeft te veel verstand zegt men somwijlen, het gaat niet opgroeien Honderd en twintig er van hebben nooit geen vleesch geëten, dertig dronken nooit geen alcohol en vijftig hebben nooit gerookt. Aan een honderdjarigen uit Limburg vroeg men eens wat er te doen stond om zoo lang te leven en hij antwoordde Wacht u van wijntje, evenveel als van chagrijntje en ook van Cathrijntje. Te Brussel, den 17 1.1., hebben de le den der lersche Colonie eene mis doen celebreeren ter gelegenheid van St Pa- trik, apostel van Ierland. Aandekerkdeur deelde men Shamrok uit, dat is klaver bladeren, dewelke men vastmaakt aan t knopsgatvan den bovenjas. Dit gebruik herdenkt het feit waarbij St Patrik een klaverblad gebruikte als hij sprak over de H. Drievuldigheid Eén blad. zegde hij, herinnert u Eén God, en drie bladjes Drie Personen. Vóór den vasten ontvangt de Paus jaarlijks de vasten-predikartien der stad. Van dees jaar heeft Hij hun zonderling gevraagd, te steunen op de gehoorzaamheid en den eerbied, die de kinders verschuldigd zijn aanjhunne ou ders. Eene ongerijmdheid, die komt van over zee en de Paus moet hier Ame rika bedoeld hebben... N. D. R. is dat ouders hunne kinderen vrij laten te gaan waar zij willen, met wie zij willen en wanneer zij willen d. i. per dage of in den avond. Daardoor komt het dat kinderen zoo weinig willen bewaakt worden door "ader en moeder, dat zij hunne ouders betitelen voor belemmerend reisgoed En als die kinderen elkander uitnoodigen voor uitstapjes of reisjes ze voegen er zorgvul- nig bij <•- Geen reisgoed, hoor 't Is niet geloofbaar dat in katholieke landen, kin deren zoodanig hunne ouders misprijzen en dat ouders zoodanig hunne plichten verzuimen In Amerika laten vee. ouders hunne kinderen totaal vrij en van jongs af: Ga uwen weg Zoo komt het dat er daar weinig familië-leven bestaat. Vóór eenige jaren een president der Vereenigde Staten kwam op reis naar Europa, met zijne vrouw. In eene onzer groote steden ontvangen ze eens het be zoek van hunne dochter,... nog piepjong... die ook op reize was met gezellen van haar keus... en die eens kwam gedag zeggen aan Pa en Ala. Als bedevaarders door den Paus in privaat verhoor ontvangen wor den, dikwijls bieden zij Hem photos of gravuren aan, met bede er onder zijn handteeken te zetten. Nu, op zekeren dag een pelgrim bood aan Pius IX een schil derijtje aan, voorstellende den Zaligma ker en vroeg aan den Paus eenige woor den er onder te schrijven. Die schilderij was ver van een meesterstuk te wezen, om niet te zeggen afgrijslijk leelijk. Pius IX nam zijne pen en schreef er onder: Nolite timere, Ego sunt Vreest nie, 't is Ik hoppe te?" besteed; in West-Vlaanderen in spoedig mogelijk kan vergeleken vorcrn met de kantons Poperinghe en Rousbrugge, 591 j óe vreemde soorten hectaren en 330 hectaren, en in de twee kantons Yper, 208 hectaren' in het Oost- Vlaamsche: in het kanton Aalst. 162 hect aren; in Ninove, 13 hectaren; in Dender- monde. 10 hectaren; in Assenede. 4 hectaren. Als men dat nagaat moet men bekennen dat de teelt der hoppe in zekere streken van beteekenis Is. Schommeling der prijzen. Ik weet het wel, op dit oogenbiik zijn de prijzen erg aan het schommelen, aan het zakken geweest. Men heeft gesproken van 125 frank en 100 frank. Wij weten ook dat er goede jaren zijn geweest voor de hopplanters. Wij weten, b. v. dat 50 kilos of 100 pond soms 11200 en zelfs tot 2.000 frank zijn verkocht geweest. Moeten wij onze hopteelt laten uitsterven? Ik zeg neen om de goede redenen die door de vorige sprekers aangehaald zijn geweest en ook om die reden dat men de hoedanigheid van Het weze me toegestaan op dit punt op nieuw te wijzen. Onze boeren zijn heeiemaal bekoord geweest door het v oort brengen van groote hoeveelheden hop; ten onzent is het altijd zoo geweest. De volgende cijfers be wijzen het doorslaand. In Belgie bracht in 1925 een hectaar 19.9 centenaren op; in Duitschland, 3.7 centenaren; in Tsjekoslova- kije. 7.8 centenaren. In 1928 was de op brengst per hectaar bij ons 15 centenaren, in Duitschland 5 in Tsjekoslovakije 5.9. Dit bewijst wel dat wij er altijd zijn óp uit geweest groote hoeveelheden te hebben per hectaar en nooit uitgezien hebben naar de hoedanigheid. Dat moet betaald worden. Die cijfers zijn weisprekend. Zij zijn onbetwist baar en komen van het internationaal in stituut van landbouw te Rome. Mijnheeren, wij gaan dus heeiemaal ak koord daarover. ooral wat betreft de verbe tering van onze hop. Een woord nu wat be treft het derde punt dat in het midden is onze hop kan verbeteren en opnieuw in de gebracht: de verhooging der rechten op de toekomst te komen tot meer bevredigende cijfers dan nu. Als men. benevens die cijfers, de cijfers van de opbrengst en van het verbruik raad- weelen en Horlogen; groote keus Paternos pleegt, dan staat men lerbaasri Ziehier eenige bruto cijfers: de Belgische opbrengst was in 1928, 2.300.000 kil.; de uitvoer 650.000 kil. en de uitvoer bijna 3.000.000 kil. Er wordt Mei de rechten op de hop gebracht zijn ge dus bij ons meer verbruikt dan hier wordt weest op 40 en 80 frank. Vreemde hop. D begrijpt het, mijnheeren, dat is een groote zaak, een zaak die niet gemakkelijk te beslechten is door een reges- ring. Ik zal u eerst zeggen, dat het voor ons onmogelijk is. er op dit oogenbiik aan te denken de rechten op de hop te verhoogen. Ik zeg het u vlak af en zal het u bewijzen. U ziet dat in 1921 door de wet van den 8n gekweekt. Evangelie van den Zondag. Het H. Evangelie van vandaag ver haalt ons drie dingen: 1De genezing van een bezetene... Daar was een tnensch die van den dui vel bezeten was en daardoor stom en blind was. Jezus ontmoette hem en door zijn enkel woord wierp Hij den duivel uit: en de mensch zag en sprak, en de menigten waren in bewondering voor die daad I 2. De lastertaal eeniger Joden. Doch. hij het zien van dat mirakel waren er eenige nijdige Joden en zij verweten Jezus dat Hij die duivels- verdrijving deed. niet uit eigen macht, maar door tusschenkomst van Beëlze bub. de overste der booze geesten. :e dei onzin van die be- w erin eggende: Als ik door Beëlze bub. d jrste der booze geesten, een boozen geest uitjaag t.t.z. door den eenen 'toozen geest den anderen ver drijven. dan moet het duivelenrijk ten Milderen gaan... Alle koninkrijk tegen zijn zeiven verdeeld, moet nood zake lijk verwoest zijn! Da?:! ij gat Jezus een ander bewijs: AD gij door de duivelen werkt, om uw rijk en stv macht te verspreiden en ik. die het rijk Gods kom stichten, door mijne macht uwe duivelen ver- jage. 't is teeken dat het rijk Gods tot Op de ondervraging van den heer volks vertegenwoordiger Dr Brutsaert, waarvan wij verleden Zondag de welgevatte bewijs voering overdrukten, heeft de heer Baels, minister van Landbouw, den 11 Maart ge antwoord. Wij geven de voornaamste dee- len van de REDEVOERING van M. BAELS, minister van Landbouw. Ik moet den heer Brutsaert bedanken en gelukwenschen voor zijn gedachtenrljke on dervraging, welke, voorzeker, den besten uit slag zal hebben. Had de ondervraging zich bepaald bij de drie eerste sprekers, dan had ik wel kunnen denken aan eene stem van T' Onzent in 't Westland Maar de hoppeteelt is niet het monopolium van onze zoo duurbare, schoone en rijke gouw van Westvlaanderen. Wij hebben inderdaad, onmiddellijk daarna den heer Carton de Wiart. in naam van het Brabantsche, en vandaag den heer de Bé- thune, in naam van het Aalstersche, gehoord, zoodanig dat wij mogen zeggen dat de zaak zich niet beperkt bij Westvlaanderen, maar zich uitstrekt over Brabant en over Vlaan deren. Belang van den Koppekweek. Het is voorwaar niet slechtvooraleer tot den grond van de zaak over te gaan. vóór de Kamer deze gedachte te ontwikkelen en door cijfers te staven: welk is het belang van de hoppeteelt met betrekking tot den landbouw, maar bijzonder met betrekking tot deze streken welke ik heb genoemd? Als men het belang van de hoppeteelt in ziet in absoluten zin, moet ik zeggen dat de cijfers niet heel sprekend zijn. Het is wel mogelijk dat hier en daar eene stem opgaat om te zeggen: Maar waarom moet er zoo lang aan gedacht worden? Het gaat hier niet om een teelt welke te vergelijken is met de rogge, met de tarwe of zelfs niet met de suikerbeetteelt. Als men ziet dat in 1928 enkel 1.500 hect aren werden bestemd tot de hoppeteelt en dat 1.500 hectaren enkel 1 t. h. uitmaakt van het landbouwgebied, kan men in schijn ge lijk geven aan deze menschen die oppervlak kig zouden zeggendie teelt is niet belangrijk genoeg, laat ons daar niet bij stil staan en misschien zullen de boeren er wel belang bij hebben aan iets anders te denken. Het verkeerde hiervan blijkt echter wan neer men andere betrekkelijke cijfers raad pleegt en men ziet welk belang die teelt heeft in zekere bepaalde streken. In Bra- brant. b. v. in de kantons Assche en Len- nick, zijn er rond de 150 hectaren aan de Deze rechten zijn geconsolideerd geweest in handelsverdragen met Duitschland en Baarde van onze hop. Tsjekoslavakije op den 1 April 1924. Maar onmiddellijk stelt zich de vraagIn die handelsverdragen is er wel een De brouwers in ons land willen van onze hop clausule waarbij herziening mag geschieden niet; om fijn bier te kunnen maken hebben naar verhouding van den koers van den dol- zij een andere soort hop noodig dan de onze. lar en van het Engelsch pond. Sinds den dag Wij moeten het bekennen: onze hop heeft van de teekening dezer verdragen, zijn, minder waarde dan de vreemde hop en zij zooals u weet, de dollar en het pond geste kan niet gebruikt worden noch voor fijne gen en vervolgens ook de rechten op de hop. bieren, noch voor de lage gisting. Laat ons Inderdaad, deze laatste rechten werden de waarheid in het gezicht zien. later van 40 en 80 frank tot 60 en 120 frank De reden daarvan is dat men in het Po- verhoogd volgens dat het ging op de bellen peringsche meer naar de hoeveelheid heeft oi op de lupuline. gezien dan naar de hoedanigheid. Om die De heer Butaye heeft op eene uitzinnige hoeveelheid te bekomen heeft men de man- wijze geredeneerd toen hij aanmaande de nelijke planten niet uitgeroeid. verdragen met Duitschland en andere lan- Ze waren niet gemakkelijk in te brengen, den op te geven. De boeren waren tegen de maatregelen Ze Weet hij dus niet dat een handelsverdrag waren niet genoeg beïnvloed door degene honderden en honderden posten beslaat en die op hen eenen zekeren invloed kunnen gansch het economisch leven omklemt? oefenen. Vergeet u soms dat een land als Duitsch- Men is dus begonnen met maatregelen te land een uiterst belangrijk afzetgebied is treffen om het heeiemaal uitroeien van man- voor alle onze voortbrengsten met aankoop nelijke planten te bespoedigen. In Frankrijk voor meer dan vier milliard frank? Men hoeft dienden dezelfde maatregelen getroffen, altijd de algemeene landssconomie voor Daartoe worden voetstappen gedaan. Men oogen te hebben. zou ook tot de overtuiging moeten komen in Men moet ook niet vergeten dat wij zulke het Poperingsche, dat de vooruitgang van handelsverdragen geteekend hebben niet de hoppeteelt gekoppeld gaat met het uit- alleen met Tjekoslovakije, maar ook met schakelen der mannelijke planten. Maar al andere landen. de voortbrengers zijn vóór dergelijke akkoor- U verwijt me niet ingegrepen te hebben den wanneer ze toegepast worden aan dewanneer verdragen werden gesloten met geburen, maar niet aan zich-zelf, 1 Duitschland en Tjekoslovakije en zelfs met Frankrijk. U weet dat de hop maar voor De Hopcommissie. weinig tusschenkomt in ons verdrag met Er moet in de naaste toekomst streng op- Frankrijk. Ik heb u bewezen dat, aangezien getreden worden. Ik heb deze zaak in 1929 er verdragen bestaan, het niet mogelijk is in 't lang en in 't breed voorgelegd aan een (je tolrechten te verhoogen. Dat kan mis- comiteit dat bestónd uit zeer bevoegde men-schien geschieden later, wanneer wij de tol- schen. f rechten met de betrokkene landen zullen Wat mij betreft, daar het een specialeherzien, technische zaak geldt, heb ik niets beters kunnen doen dan een commissie te benoe men waar mensehen zouden in opgenomen worden welke de noodige technische be- Besluit van den Minister: Verbetert uwe soorten en uwen kweek. Ik heb de leiders van onze hopboeren en kwaamheid bezaten. M. Butaye heeft mij in onze bekwaamste deskundigen geraadpleegd zijn redevoering het als een euvel aange- en ze gaan akkoord om te zeggen dat, dank wreven, zekere personen in die commissie te zij de wetenschappelijke opzoekingen, de hebben benoemd. Ik wil deze betichting niet wetenschappelijke navorschingen, in de toe- onbeantwoord latenik heb niets te verdui- j komst, onze hop zal kunnen concurreeren ken en, mijnheer Butaye, gij moogt de na- met de vreemde. Het is reeds bewezen ge- men zien van al de leden van die commissie, weest dat men tot dergelijke resultaten kan Ik geloof dat zij werkelijk beantwoorden geraken, In de streek van Assche is er een aan het vereischte, omdat het alle bevoegde specialist, de heer Van Droogenbroeck, die en bekwame mannen zijn. klaar en duidelijk aangetoond heeft dat men De benoeming van den E. H. De Jaegher door de wetenschap de waarde van onze als lid van de commissie beknibbelt gij niet? 1 hop kan verbeteren. Hij heeft soorten ge- Die mag in alle geval wel aanzien worden kweekt die met de vreemde soorten kunnen als een bevoegd man, een merkwaardige ver- concurreeren. Ik geioof dus dat wij volledig dediger van de hoppeteelt. - [vertrouwen kunnen hebben in de toekomst Maar ik weet het, mijnheer Butaye, gij hebt van de hopteelt, het gansch uwe redevoering is daarvan Door de verbetering van de Hoedanigheid doorspekt bijzonder tegen de benoeming j van onze hop, door de bestrijding van de in die commissie van een onzer collega's, j ziekte, geloof ik dat wij tot de beste uitsla- namelijk dén heer Brutsaert. Ik betreur het gen kunnen geraken. dat gij die zaak als een persoonlijkheid hebt Wat betreft de ziekte waarover de heer opgenomen, want anders aanzie ik u als de Bethune heeft gesproken, moet ik zeg- een zeer braven jongen. gen dat wat men over de Engelsche hop Maar waarom heb ik onzen collega Brut- gezegd heeft onjuist is. De Engelsche hop is saert benoemd? Ik heb hem benoemd omdatin 1926 ingevoerd geweest en reeds in 1924 L" gekomen is. Anders hoe zouden de duivelen kunnen overwonnen zijn ware er niet iets dat machtiger is om ze te bedwingen t. t. z. God. 3. - De lofbetuiging eener vrouw, die bij het zien van dat wonder en het hooren van Jezus" rede. vol geestdrift uitriep: O! zalig de schoot die X" ge dragen heeft en de borsten die Gij gezogen hebt... Om de geestdrift van die lofbetui ging te verstaan moeten wij weten dat het verjagen van den duivel, na de verwekking uit de dood. bij het Jood- sche Volk. als het grootste wonder aanschouwd was en bewijs van de groote macht. In andere woorden, zooals de gene zing der melaatsehen. kreupelen, en allerhande ziekten, 't stillen van de ongeweerten op zee enz. toonde Jezus zijn oppermacht boven de stoffelijke natuur: maar hier toonde Hij zijne overmacht op de duivelen en de booze geesten. die wel in de oogen der men schen veel meer en machtiger waren dan de redelooze natuur. Alzoo toon de Jezu- een oppermacht waarboven niets was. t as daarvan dat de menigten zoo in bewondering waren, de Joden zoo nijdig en die vrouw a's buiten haar zeiven uitriep: O zalig de Moeder die zulk een Kind gebaard en gevoed heeft 1 Doch Jezus zei daarop: ja. zalig die Gods woord hooren en bewaren! hij mij bekend stond, niet als collega van deze Kamer, maar als een uitstekend be voegd man in de zaak. Hij is dokter, maar hij is in de hoppe teelt opgegroeid, want zijn vader, die bur gemeester was van VVatou, ging door als een groote hoppeboer. In 1900 toen waart gij nog niet opge groeid zooals nu. niet Wa.tr nfi.n 'ver jju- taye? schreef de ht reeds over de hoppeteelt en ..uuitmii de noodzakelijkheid van een recht te heffen op den invoer van vreemde hop. Hij staat ook op dit oogenbiik als eere voorzitter aan het hoofd van een hoppever- bond van het Poperingsche. Hoe heb ik, met den heer Brutsaert als lid van die commissie te benoemen, een misdrijf begaan? Gij hebt ten andere ook gezien hoe zaakrijk en hoe objectief hij het vraagstuk heeft behandeld. Besluitselen der Hopcommissie. De besluitselen van de commissie zal ik hier niet lezen. Ze zijn tamelijk lang. Zij behelzen hoofdzakelijk drie puntenten eerste, de boeren moeten zich zelf redden j dat staat er in andere woorden, natuurlijk, j Ten tweede, de Staat moet tusschenkomen j om ze te steunen in het technisch verbete ren en veredelen van de planten. Ten derde, zegt de commissie dat er een kleine verhoo ging van rechten zou kunnen ingevoerd wor den om de overweldigende concurrentie van den vreemde tegen te gaan. Een woord nu wat aangaat de twee eerste punten: de veredeling der planten, het uit roeien der zieke planten, het verbeteren der soorten, het gebeurlijk inbrengen der Duit- sche soorten en van deze van Tchecoslovakije en de tusschenkomst van onze landbouw kundigen om te bekomen dat onze hop zoo en 1925 had men bij ons roode vlekziekte vastgesteld. Het is dus niet waar dat de Engelsche hop de schuld van de peronospora is. Onze hop was reeds aangetast twee jaren vóór den invoer der Engelsche hop. Ik besluit met de heeren die zich onledig nebben gehouden met dit vraagstuk, te be danken. Aan hunne zeer grondige argumen tatie k n voorzeker de r .roering niet onge voelig blij én. limine uiteenzettingen zullen sleing tot een goeden uitslag voeren voor de hopteelt ln ons land. ^j? V BANK BEURS WISSEL! De Apotheek van M. Van Waiie- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 23 AAaart 1930. Yper nam Zondag 11. de Kattefeest te baat. om, in den hof van St Alaartens- kerk, om 1112 uur, eenen kastanjeboom te planten, ter herinnering van de hon derdste Verjaring van Belgie's bestaan. De Gemeenteraad vergezeld van de uit- genoodigde overheden en maatschappijen van ouü-strijders en oorlogsverminkten en begeleid door Stads Pompiers, ging onder het spelen van eene welluidende opmarsch van de Harmonie Ypriana, van de Markt tot voormelden hof, langs de Dixmudestraat, Surmontstraai en Deken Delaerestraat. Een jonge kastanjeboom was in den grond geplant. M. Sobry, Burgemeester der Stad, hield er de vol gende aanspraak Mijnheeren. Onder de heilzame ingeving van den Heer Minister van Binxienlandsche zaken en van den Heer Gouverneur van West-Vlaanderen, onze geëerde en gewaardeerde overheden, had ik de voldoening U uit te noodigen tot de Vaderlandsche plechtigheid van het plan ten van eenen boom ter herinnering van Belgie's honderdste verjaring. Evenals, bij de honderdste verjaring van eenen Vader of van eene Moeder, de kinderen en kleinkinderen, de broeders en zusters, de neven en nichten, en de naaste geburen der eeuwelingen gelukkig zijn die bijzondere ze gening des Hemels te vieren, en, evenals Yper gelukkig was in 1855 de 25", in 1880 de 50 en in 1905 de 75" verjaring te vie ren van ons gezegend, vrij en vreedzaam Vaderland, zoo zijn wij gelukkig, in 1930, Belgie's Eeuwfeest te vieren. Mij dunkt dat Yper bijzondere redens heeft om Belgie te vieren, daar het Belgie binst den oorlog zoo beminde dat het er voor streed en leed tot de dood, en daar het sedert den oorlog door Belgie tot het leven herroepen wierd, en er volledig herstel mag van ver wachten. Yper streed voor Belgie. Na de meineedige en weerzinwekkende oorlogsverklaring aan ons klein onschuldig land, dat Duitschland gezworen had te beschermen; na de afschu welijke schending onzer grenzen om Frank rijk te bereiken, waaraan men paalde van aan Luxemburg tot aan Zwitserland; na de bom bardeering en verbrijzeling der forten van Luik, Namen en Antwerpen, en de onweer staanbare inneming van de negen hoofdste den en bijna al de gemeenten van Belgie stond Yper vóór eene ontzaglijke legermacht, die met hand en tand de overgaaf eischte, 't Was in October van het jaar 1914. Frank rijk, na overweldigd en bezet geweest te zijn tot op de Marne, kon aldaar eene schitteren de zegepraal behalen en voor goed den vij and tegenhouden. Daarom beslisten Duitsch land en Oostenrijk Parijs te laten schieten, en het Noordzeestrand te betrachten, en, langs over den Yzer en Yper, naar Kales te stormen, om daarna Belgie en Noord-Frank rijk in te lijven, en van uit Kales Engeland te beschieten. Maar, van Nieuwpoort tot aan Ploeg- steert, vonden onze vijanden Belgie, Frank rijk en Groot Brittanje slagveerdig en in staat hun plan te verijdelen. Gelegen te midden de Belgische vuur- en vechtlijn, stak Yper als 't ware hoofd en borst vooruit, om zijne vrienden mee te slee pen en den vijand tegen te houden. Yper was gelukkig al de weerbare BSlgen en Bondgenooten van verre en naar te zien toe- stroomen, om een rotsstreken dijk en dam op te hoogen tegen den onstüïmigen vloed van al de weerbare mannen uit Duitschland en Oostenrijk; Yper hield stand, spijts woeden de bestormingen, donderende bombardee ringen, ontzaglijke vernielingen en onmen- schelijke moorderijen; Yper liet den vijand niet door. maar hield Belgie in de hand, en beschermde 't onbezet gebied van Belgie, Frankrijk en Engeland. Yper leed en stierf voro Belgie. De oor logsjaren waren vier lange bange jaren; vier jaar lang zag Yper eene ontzaglijke leger macht gedurig op den loer liggen om het te bespringen en tot overgaaf te dwingen; dag en nacht hoorde 't het donderend kanon bul deren en de bommen en de obussen ontplof fen; dagelijks zag het de huizen, de eene na de andere, in brokken schieten, de Godge wijde kerken en kloosters in duigen vallen, de eeuwenoude Halle, de trots van alle Yperlingen, in brande steken; de openbare en bijzondere schatten en rijkdommen van 't verleden vergaan, en van eene schoone stad, vol kunstgebouwen, eene woeste wil dernis vol putten en bulten maken; dag en nacht moest het honderde soldaten en bur gers het leven zien verliezen, en in onzegge- lijken zielenangst eene jarenlange marteldood sterven om Belgie te helpen uit den nood. Ook is het niet te verwonderen dat, na 's vijands wegjaging en Belgie's herovering, de Wetgevende Kamers zinderden van mede lijden op het zicht der oorlogspuinen door vier jaar vernieling teweeg gebracht, en eensgezind waren, om den Staat, of alle Belgen, solidairelijk, te verplichten de gele- dene oorlogsschade te herstellen. Zoo kwam in 1919, van wegens den Staat, de Heer Hoog Commissaris De Schoonen het afzichtelijk verwoest Yper vereffenen, en bergen brokken brijken wegvoeren; zoo volg de de Heer Hoog Commissaris Moreau, die de begonnen heropbouwing voorzette; zoo veranderden de hooggewaardeerde Heeren Ministers Vandevyvere en Ruzette het plat geschoten oorlogsveld in de bijna heropge bouwde stad en de vruchtbare vk«c wij weer bewonen en benuttigen; verhopen vol betrouwen dat Belgie de at herstellen oorlogsschade zoohaast ir/jr- zal herstellen. Belgie heeft tot heden zijn woord piM dm; he: zal het weten voort te houd»g plicht en erkentelijkheid voor allen dis voer Belgie een beste gaven. Duitscn^ d van rechtswege al de veroorzaakte moest instaan heeft afslag betracht en kregen dank aan Belgie en zijne Boo% nocten die méégaande waren om de vrede te verhaasten, 's Lands 3ondgen«n die binst den oorlog Belgie's volledig beloofden, vergenoegden zich tot heden 5 hunne dierbare gesneuvelden op hun g te komen groeten, maar Belgie zal Ij gansch en geheel willen herstellen, Yper zich gansch en geheel heeft *3 slachtofferen, 't Is van het weer voorspoq Belgie dat Yper den heropbouw van tj Halle, zijn Parnassus Hof, zijne Volïa, kerij, zijne trein- en tramstatiën, en c vaarten naar den Yzer en naar de L moet en mag verwachten, en 't is ook i het weer voorspoedig Belgie dat Yper bij misslag ontnomene Rijschool, Voetvtg kazern, Krijgshospitaal, Weldadigheids^ en Celgevang moet weer verhopen. 0! voor. Staats ongebruikten militairen grt een Telefooncentrale, een Vliegplein en Gendarmerie zou moeten krijgen. Laat ons dus, ter gelegenheid van Beë honderdjarig bestaan, ons beroemen ove: Vaderland; ons gelukkig achten over hooge achting en diepe genegenheid Belgie, de wereld door, geniet; over den ?r dien het bezit, en de vriendschapsbetrefa gen die het met alle Mogendheden osa houdt; over den eerbied dien het heefi 1 het Recht naar de spreuk van 's Lands.5 sten MinisterRecht, vóór al, en over veel belovenden voorspoed waarin het j keert. Laat ons ons verheugen bij dit jtj jaar, daar ons Volk sedert honderd jaar; eigen meester is, en niet meer afhangt gel vroeger van Frankrijk, Spanje, Ooster,- of Holland: laat ons ons verblijden a Belgie's lang en gelukkig leven, en vtjj dat het God believe Vorst en Vaderland j lengte van dagen, vrede en voorspoec zegenen, laat ons dit jubeljaar aan onze; komelingen herinneren door het planten eenen Boom, zinnebeeld, door zijne diepe taaie wortels, van onze diepe en blijver gehechtheid aan het Vaderland, en. 4 zijne hooge kruin en kroon, van ons v heven streven naar steeds hooger leven. De gewezen Burgemeester van Yper, Alfons Vandenpeereboom, teekende een peereboom bij zijnen naam en beeltenis, schreef er deze woorden: Als riet, buis ui maar blijf vroom, Peereboom. Bij dit zinnebeeld onzer gehechtheid 1 Vorst en Vaderland, roepen wij: als riet.bi niet, maar blijf vroom, Kastanjeboom. De Burgemeester wierp de eerstesch aarde in den gereed gedolven put. D( gevuld door Stads-hoveniers terwijl Brabangonne gespeeld werd, die it ontdekten hoofde door al de omstaande aanhoord werd. De stoet trok langsi Leet en de Groote Markt terug naarh Stadhuis. HANDELSFOOR 1930 Het Bestuur der Tentoonstelling heeft hare laatste vergadering besiist, een besta "dige dienst van bewaking in te richten durende den duur der Foor. De heer Be» hebber van het Brandweerkorps heeft i reidwillig toegestemd om eenige zijner m schappen met deze zaak te belasten, doende zal alle gevaar voor brand voorkomt worden. De nieuwe affichen zullen binnen eert dagen met hunnen volledigen tekst uit| hangen en rondgezonden worden evenals bijzondere aanplakbrieven, welke de mum:! uitvoeringen der verschillende maatschap pijen zullen vermelden. Zooals vorige jaren zullen alle schoolhoo den van het Arrondissement met huii j leerlingen uitgenoodigd worden om op Ga J Vrijdag kosteloos de tentoonstelling te b zoeken. De Eerweerde Heer Bouteca, B 1 stuurder der Beroepschool willende het m j tige met het aangename vereenigen dezen dag, de werkplaatsen zijner leerling toegankelijk houden van 9 tot 12 ure 's iw gens en van 14 tot 16 ure 's avonds, 'fijt deze uren, zullen de leerlingen zijner sein aan het werk wezen, hetgene het bezo dezer lokalen zeer aantrekkelijk zal mikt 1 Daar de inschrijvingen tot de aanstaar Foor van nu af reeds talrijk zijn, heeft t Bestuur besloten eene Algemeene Vergal ring te beleggen voor de deelnemers, wel zal gehouden worden op Zondag naast Maart om 11 ure 's morgens, in het loka De Sultan Groote Markt. In de school van en Jood. Jacob, moest ik aan uw vader 1 .(XX) frank ter leening vragen, aan 10 ten honderd intrest, hoeveel zou ik hein 11a twee jaar moeten wedergeven? Jacob, zonder veel verwijl, werpt het maar uitTwee duizend frank, meester Twee duizend frank maar dat is woeker! manneke, ge en kunt niet rekenen... gij kent er niets van. Ik en ken misschien niet veel van 't rekenen. Aleestermaar gij en kent niets van mijn vader. Levenswijsheid. De wereld Wat is de wereld "k E11 spreek hier niet van dat in wendig leven van een kristen en werk zaam huishouden, dat zijnen tijd ge bruikt aan het voldoen der dagelijk- sche noodwendigheden van een huis gezin waar de vader werkt of tot handel uitgaat, waar de moeder als een sterke vrouw, oog en hand houdt 0111 alles in orde en gereedheid te heb ben. Niet- i- deugdelijker en deugddoen- der dan het leven in zulk een midden! Als ik -preek van de wereld, ik wil zeggen de buitenwereld, het leven van buiten het huis. het leven van uitgaan en slenteren, dat leven van verzet en vermaak, dat leven eerst van innige en vriendelijke vergadering, dan van (feestviering en bals in huis; dan van concerten en cinemavertooningen, en eindelijk van openbare en gemengelde soirees. I Dat leven met zijnen aanhang van duizende verplichtingen van houding 'en kleedij. dat leven van een volk dat [openbaarheid zoekt én verzet, en zij- j nen tijd verspeelt in nietigheid en I beuzelarijen I O jongelingschap, van beider kun ne, sterk en teeder. uit wier oog on- schuld straalt en in wier herte edele j gevoelens liggen van ofterveerdigheid jen genegenheid! Bij het uitgaan uit uwe kostscholen en het ingaan van een nieuw leven, hebt gij het ernstig woord gehoord uwer ouderen en uwer overstenO kind. nu zoo rein en zoo gelukkig, gij gaat de wereld in: zij schijnt u zoo schoon en zoo aanlokkend, 't leven en de toekomst schijnt L" zoo aanvallig en bekoor lijk... O. zijt voorzichtig: 't en i- niet al geen goud wat blinkt, nog niet al geen deugd wat schijnt. Zwicht X" en houd 11 op uwe hoede. Daar is veel belang en bedrog Daar is veel bederf en bitterheid. Daar is veel belofte en ijdelheid Uw herte kon het niet gelooven 7per Hebben de ouderen u bedrogen Wat heeft ti de ondervinding ge fleerd Zijt gij even rein en edel, even groot van gedacht en gevoelen gebleven O. menigeen, waarvan men zeggen moet met G. G. (".'hebt dan ook dat bitter water Van de groote zee gesmaakt, 't Heeft ti in den mond, en later, 't Heeft u in het hert geraakt. Kind. dat neffens mij aan 't zinken 't Hoofd omhoog beft ende weent. En menig ander die moet bekennen: ijdelheid. laagheid en bedrogGij en hebt 111e niets groots of schoons geleerd Als Gij de jonge kinderen voedt Eet wat ge zegt en wat ge doet, Want wat het zij of hoe het ga De zoon. die doet zijn vader na. De dochter gaat haar moeders gang En dat. o. gansch hun leven lang. Laat geen kind vuile reden hooren. Ook kleine potjes hebben hooren. Voeding en voedsel. Voor 't geen de voeding aangaat, ziellier hoe men kan weten welk het gewicht en welk de grootte moet zijn om regelmatig of normaal te zijn. 1. - voor 't geen 't gewicht aangaat van 't kind. atot den ouderdom van drie jaar: Tijdens deze vergadering zal aan de Te toonstellers hunne plaatsen aangewen worden en hunne vragen om inlichting! beantwoord worden; het is dus van 1 hoogste belang deze vergadering bij te w nen tot de bevrediging van eenieder en 1 het wellukken der Foor te verzekeren. Dinsdag 18 11. hield E. P.. Dumoiü S. J., die lange jaren Katholieke Zend ling en Hoogleeraar te Calcutta in& gelsch-Indië was, eene belangwekke? voordracht met lichtbeelden en iiln* over Fakirs en Yogës. Hij sprak zij) talrijk opgekomene toehoorders oven gedachten en gevoelens, versterving Neemt zijnen ouderdom en voer: deze cijfering hij 1 X5+8, dat geeft l> getal ponden verdeelt het door twee f gij hebt het getal kilos. Neem een kind van één jaar. Hoeve moet het wegen f 1 1 5+8=2X5 10+8 =18 pond* Q kilos I 1 1/2 j.- 1.5- 1 x5-1-8 2.5 5 1- 8 20.50 pond of 10 1 4 kilos. 2 1 X5 8 3X5 15 08 23 ponc 11 1/2 kilos, b) tot den ouderdom van 12 jaar: Neemt zijnen ouderdom 4 412- enz. en voegt er deze cijfering bij 1 1x4 8, dat geeft het getal pond// verdeelt door twee en g'hebt 't getal - I Neemt een kind van 4 jaar I 4+1X4+8 4+1 5 .4 -20-8 pond of 14 kilos. - 5+1 44-8 - 5 1-1 6 4 24 i pond of 16 kilos. 51/2—1X4 8 5,5+1 6.5 8 -34 pond of 17 kilos. 6+1x4+8=6 1 7 4=28 pond of 18 kilos. 10 1 4+8 10 1 11.: 4 44 52 pond of 26 kilos, en zoo voort tot aan 12 jaar. 2. - Voor 't geen de grootte beuU a) tot aan 6 jaar- Neemt den ouderdom van 't ;- Vermenigvuldigt het door 7 e:: ><c- 67 centimeters bij. Neemt een kind van fén jaar. 1 X 7=7+67=74 centimeters. 2x7=14 67 -81 centimeters.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2