Crédit Anversois Het Familieboekje SNIPPERINGEN Dixmndestraat, 18, YPER beurs wissel| Ypersche Kroniek. Kerkelijk Nieuws Feestzaal van het Christen Werkersverbonri Bericht, Pius X en die haren broeder ter zijde stond, als wanneer Hij opvolgentlijk het ambt uitoefende van Pastoor, Bisschop en Patriark. Met het Paus-worden van Patriark Sarto, werd zij evenals hare andere zus ters en haren broeder edel en bij hare begravenis geschiedde alles more no- bili d. i. op manier voorbehouden aan de edelen. Een kenschetsend gebruik van deze ceremonie is dat men het lijk op geen schragen zet in de kerk maar ten gronde laat staan. De regeering heeft het stoffelijk overschot doen overbrengen naar Riese en deze gemeente, van waar de Sartos afkomstig zijn, heeft de begra feniskosten op haar genomen. In England zijn er 1.621.800 werk- verletters en in de Vereenigae Staten 3.700.000. In die twee landen staat het geld zeer hoog Laat ons dus het laatste niet benijden, indien wij het eerste niet begeeren. Aan een timmerman vroeg men waarin meest nagels kruipen. Moeilijk om zeggen, antwoorddedevakman. Geens zins, hernam de ondervrager, 't is in den gewijd-water-bak van de kerk i Kmm n. v. MfiEscssra»! BANK dar. op de lires. Maar daar ze alle drie .-'echts dezelfde flauwe argumen ten wisten uit te kraaien was het ntaar flauwtjes en bewees eens te meer dat deze Heertje? zich slechts met dema gogie te verknopen kunnen onledig houden. M :-siaen heeft andere middelen ge vonden. Omdat er geene hoppecrisïs zou be staan moet men het socialistisch pro gramma op de landbouwkwestie toe passen. Hebt ge het verstaan hoppe- kweekers? Stemt voor de Socialisten en de hoppecrisis is gedaan, 't Is een voudig. niet waar? Te eenvoudig! Want de Socialisten aan het beheer zullen van het land een aardsch para dijs maken zooals in Rusland waar schijnlijk. Xaar het schijnt werd in het Ylaamsch Huis te Roeselaere de film Vruchtbaarheid uit een roman van Zola getrokken voorgedragen. Nochtans uit eerlijke schaamte had den de inrichters van dit zeer zedelijk spektakel op de naam van Zola een papillon geplakt dragende het vol gende: Kinderen niet toegelaten De Ylaamsche Nationalisten zijn, niet waar, voorname en voorbeeldige katholieken. Wij vernemen door de dagbladen dat Heer E. Anseele, Socialistisch Oud- Minister tot Staatsminister genoemd werd. Wij bieden aan M. E. Missiaen, offi- cieele slippendrager van Baas Anseele, onze beste gelukwenschen. ■6 De bevoegdheid met dewelke onze Roode Baat, Ganzendonck over allerlei kwestie's van welken aard zij ook wezen wekelijks in De Werk man. zijn oordeel velt slaat ons met verbazing en. laat het ons maar kor daat bekennen^ wij staan verstomd en paf voor die universeele alweterij die onze zoo betreurde oud-volksverte genwoordiger op zulke doctorale ma nier immer aan den dag weet te leg- gen. Wij hopen dat zijne wekelijksche artikelen eensdaags in een boekdeel zullen verzameld en uitgegeven wor den. 't Zal eene puike verzameling zijn waardig om te dienen als lievelings boek en catechismus voor al de huidi ge en toekomende vertegenwoordi gers van het ras der demagogues en aliborons op zoo aangename wijze door R. Benjamin beschreven. Xa zijne zeer belangrijke artikelen over de militaire kwestie, over de taal kwestie, over de belastingen, komt roode Baas Ganzendonck nu aan het woord over de hoppeteelt en niet de hoppecultuur zooals onze Nationalis ten plegen te zeggen. Onnoodig te zeggen dat Baas Gan- zendonckv over de zaak mèt evenveel geleerdheid als vroeger over de mili taire en de taalkwestie weet te spre ken. De verlegenheid, die Missiaen aan gaande deze zaak toont, spruit niet uit zijne liefde voor de landbouwers. (We weten hoe de socialisten met de landbouwers omspringen. Dit hebben we vroeger bewezen. Maar wei uit de noodzakelijkheid die zich voor hem voordoet uit het feit dat deze zaak reeds door de Katholieken en de VI. Nationalisten in de Kamer besproken werd. De Socialisten mogen niet ten achtere blijven Onze lezers weten hoe Dr Brutsaert de gelegenheid eener inter pellatie waarnam om samen met de Regeering de middelen te beramen om aan de hoppecrisis een einde te stellen en de hoppeteelt te verbeteren. Zulke handelwijze wordt door Missiaen ge hekeld. Yolgens dezen gewezen volks vertegenwoordiger is eene interpella tie een oorlogsmiddel aangewend om de Regeering stokken in de wielen te steken en ter dier gelegenheid bom bastvolle redevoeringen uit te spre ken... die geen aarde aan den dijk brengen. Daaraan erkent men de Roo- den 1 f De handelwijze der Nationalis- en vindt Missiaen belachelijk en daar in heeft hij gelijk. Ten einde tegen de tusschenkomst van Dr Brutsaert op te wegen sprongen ze alle drie (Mees ter Butave, Yandenbulcke en I.euri- Evangelie van Palmzondag. Te dien tijde, toen Jezus Jerusalem genaderd was en gekomen te Beth- phage. aan den Olijfberg zond Hij twee leerlingen uit. hun zeggende gaat naar het dorp dat tegenover U ligt en op den stond zult gij een ezelin vinden vastgebonden en een veulen met haar: maakt ze los en brengt ze tot mij. En indien U iemand iets moest zeggen, zegt dan: de Heer heeft ze van noode en terstond zal hij ze laten gaan. Dit geschiedde nu al. opdat vervuld zou worden wat door den profeet ge sproken is. zeggende: zegt aan Sion's dochter: zie. uw Koning komt tot u. zachtmoedig, gezeten op een ezelin en op een veulen, het jonk eener juk- dragende. De leerlingen dan. heengegaan zijn de. deden zooals Jezus hun bevolen had. En zij brachten de ezelin en het veulen en legden op hen hunne klee deren en zij deden Hem daarop zitten. En het meeste deel der menigte spreidden hunne kleederen op den weg en anderen sneden takken van de boom en en strooiden ze op den weg. En de ?charen die Hem vooruitgingen en die volgden, riepen luid. zeggende Hosanna, de Zoon van David! Geze gend Hij die komt in den Naam des Heeren! Gezegend in den Hooge! Matth. 21-1-10. De apotheek van fVl. Van Ro- baeys, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 13 April 1930. Katholieke St lYlichiels Turners, Yper De Katholieke St Michiels Turners van Yper nemen de eerbiedige vrijheid bij hunne stadsgenooten te komen aanklop pen om van hunne vrijgevigheid eene milde toelage voor 1930 te ontvangen. Zooveel te meer durven zij aandringen omdat op 31 Mei en 1 Juni aanstaande 't jaarlijksch Luisterlijk Gouwfeest der Katholieke Turners van West-Vlaanderen te Yper zal plaats grijpen. Dit feest stelt de Katholieke Turners voor veel groote uitgaven, maar om hunne stadsgenooten het genoegen te doen van zulk een feest, hebben zij de voorkeur aan Yper ver leend niet afgewezen maar met beide han den aangenomen. Gij zult het dus niet kwalijk nemen zoo zij dit jaar een bijzonderen oproep doen. Wil dus zoo goed zijn uwe bijdrage te storten op pestcheckrekening 30521 van E. H. L. Socquet Yper. Met besten dank bij voorbaat. De Katholieke St Michiels Turners van Yper. In St MAARTENS: OP ZONDAG 13 APRIL 1930. (Palm-Zondag) Ter gelegenheid van de blijde intrede inde kathedraal, zal de H. mis van 8 1/2 u. gelezen worden te 8 in de ot ".kerk. In St PIETERS: OP ZONDAG 13 APRIL 1930. Ten 8 1/2 u. gezon-gene mis voor Emile Verhack. Toekomende week, Donderdag, Vrij dag en Zaterdag in al de kerken, de plechtige diensten der Goede Week. Op Witten Donderdag overal aanbid ding van het Allerheiligste, den dag door en in St Niklaaskerk ook gedurende geheel den nacht, tusschen Donderdag en Vrijdag. Den Zaterdag noen eindigt de Vasten. Katholieken Kring - Biljartclub Zaterdag laatst was het prijsspeling in het lokaal van den Katholieken Kring voor de leden van den Biljartclub. Deze prijs- Er is iets aandoenlijks in die intrede van Jezus in Jerusalem, zoowel wat de eenvoudigheid ervan betreft als wat de plechtige grootschheid aan gaat Wat is eenvoudiger dan die intrede van Jezus, gezeten op een ezelveulen, zonder eenige praal van soldaten of van uiterlijke bereidheid en enkellijk omringd van zijne leerlingen die Hem sedert een tijd overal vergezellen En nochtans wat is grootscher dan die machtige toeloop van menschen van alle standen en klassen, zonder eenig bevel of gedwongenheid, enkel- lijk gedreven, door de liefde, de be wondering en de erkentelijkheid voor Dezen die hun Geliefde is. hun el- doener. hun Wonderdoener! Wat is grootscher en aandoenlijker dan die kreten die herten en monden ontspron genHosanna. Filio David! Hosanna, de Zoon van David! Gezegend die komt in den Naam des Heeren! Ho sanna in den Allerhoogen Wat is -er grootscher dan die on- gedwongene onderworpenheid van dat volk dat zijne kleederen legt onder Jezus en ze openspreidt langs de stra ten voor zijne voeten om te erkennen dat Hij hun Heer en Koning is! Wat is er grootscher dan die palmtakken die gewuifd en gezwaaid zijn onder de geestdriftige kreten hunner herten en de takken der boomen die zijnen weg versierden. Zoo deden de Koningen hunne intre kamp is per handicap gespeeld zoodat de geringe spelers zoowel kans hadden om te winnen als de beste. Een groot getal leden waren opgekomen en de partijen» conferentie opluisterden, en als het ware werden met hardnekkigheid betwist, vete zelfs werden slechts met een enkel punt gewonnen. Er werd opgemerkt dat ver- schillige jonge beginnelingen zooveel vooruitgang hadden gemaakt. Als zij zoo voortgaan en er wat overleg en kalmte bijvoegen zullen de goede spelers toeko mend jaar reeds met hen af te rekenen hebben. De prijzen zijn gewonnen als volgt 1- prijs H.H. Cuelenaere Charles 2- Flamey Gustaaf 3e Nevejans Edmond 4e Santy Léon. Het was een gezellige avond zooals wij er nog vele in 't vervolg wenschen te zien. Zaterdag aanstaande 12 April om 6 u. stipt 's avonds, maandelijksche prijsspe ling voor de leden. Buiten de gewone prijzen die aan het winnend peleton toegekend worden, is er een vijfde prijs geschonken door den gasthouder M. Camiel Van Bon, welke onder de niet winnende leden, na den prijskamp zal verloot worden. Allen op post Volgen wij thans den spreker, in zijne omreis door Polen, van waar hij heel mooie lichtprenten meebracht, die zijne Museum. de aanhoorders toelieten den spreker in iedere stad te volgen. Posen Versterkte stad van 169.000 zielen, met zijne kerken in gothieke en renaissance bouwtrant. Krakau Gewezen hoofdstad, in Gali- cie, op de Weichsel, met zijne 131.000 inwoners, en zijne beroemde Universiteit. WarschauTegenwoordige hoofdstad van Polen stad van 931.000 zielen, inet zijne koninklijke paleizen en zijn groot getal kerken. Menigmaal door de Russen geplunderd en uitgemoord het Jodenkwartier telt 400.000 joden, wonende in kleine steeg jes/opeengehoopt, in onnoemlijke kroch ten. Dit kwartier beslaat maar een tiende der oppervlakte van de stad en maakt omtrent de helft der bevolking uit Warschau drijft bloeienden handel en nijverheid in stoffen, metaal en machie- nen. Lodz Met zijn belfort, treffend gelij kend op het belfort van Gent. Wilna Met zijn 214.000 inwoners en zijne nijverheid van staal en leder, zijne smeltovens, zijne metaalfabrieken. De acht tienden der bevolking zijn landdou- wers werkzaam, taai volk met nog in volkeren bij middel van gezondheids voordrachten aan te Ieeren hulpplaatsen voor zieken en gekwetsten in te richten ter hulp komen in geval van rampen of ongelukken de noodige maatregels tref fen om besmettelijkeziekten te vermijden. Daarop heeft Mijnheer de Burgemeester Sobry zijne dankbetuigingen aan de leden van het Roode Kruis aangeboden voor de inrichting te Yper van een hulpdienst. De aanspraken hebben aanleiding ge geven aan hevige toejuichingen. De aan wezigen hebben daarna de gelegenheid gehad de prachtige en welingerichte auto ambulance te bewonderen op de opene plaats van het stadhuis alsook het draagbed op wielen. A. W. men, loof en dank ik het zeer verf lijk en deugddoend Rood Kruis ea voortreffelijke Ypersche afdeeling j Rede van den Heer Maurice De Praa Afgevaardigde van Het Middenbes van het Rood-Kruis. het oog, in de zeden en in de houding, den stempel, de overlevering van vroeger De Commissie van het Museum maakt verdrukking, eeuwen lang, van het voor- het publiek kenbaar dat het stedelijk m'u- geslacht. seum gedurende de feesten van Paschen, jn Polen zijn onmetelijke bosschen, nog en der Handelsfoor zal open zijn te reke- njet ontgonnen, bergketens met sneeuw nen van Donderdag om 2 uur namiddag bedekt, onmetelijke woeste steppen, vele tot zes uur 's avonds, den Vrijdag, Zater- kasteelen en versterkte burgen in puinen, dag. Zondag en Maandag, te rekenen van getuigen van het verleden. 10 uur 's morgens tot 12 uur en 's namid- Ziin volk isdooreaans svr dags van 2 uur tot 6 uur 's avonds. INGANG VRIJ. Zijn volk isdoorgaans sympathiek, taai, werkzaam, vol wilskracht en moedig de Polen, die in de belgische en fransche mijnen en metaalfabrieken werken zijn min sympathiek zij hebben sedert lang hun vaderland verlaten en zijn zwervers geworden velen komen van uit het j Roergebied, in Pruisen en dragen den Voorzitter van het Rood-Kruis, sektie i stempel van landverhuizers met al wat Yper, komt de medalie te ontvangen van dat woord bijbrengt. M. Onderscheiding de notaris Norbert D'Huvettere, het ltaliaansch Rood-Kruis. Onze beste gelukwenschen. Rouwbericht. Vrienden en Kennissen worden uitge- noodigd tot de Zielmis die te Yper in St Jacobskerk op Maandag 21 April om 7.30 ure zal geofferd worden tot ziellafenis van wijlen Heer en Vrouw Leon VAN DER GHOTE-LAVIOLETTE. De Conferentien in de Hantlelskamer. Het comiteit der Handelskamer had d'heer professor De Praetere uitgenoo- digd, om als voordrachtgever op te tre den Zaterdag avond 5 April. De heer De Praetere, wiens befaamd heid als uitmuntende spreker hem was voorafgegaan, had voorontwerp gekozen: Polen, zijn volk, zijne zeden, zijne nijver heid. Van den beginne af, wist hij de aan dacht zijner talrijke opgekomen aanhoor ders te boeien begaafd met eene heldere stem, sprak hij als een toerist die zijne reize vertelt, klaar, aangenaam en in het bereik van eenieder. Wij kunnen den geleerden spreker niet volgen in al zijne aanhalingen op gebied van geschiedenis, aardrijkskunde, bouw kunst, volkenkunde, enz., wij zullen al- leenlijks trachten voor onze lezers een beknopt verslag weer te geven, van het behandelde ontwerp. F len i? eene Republiek van Midden Europa, geschapen na den wereldoorlog van 1914-1918. Begrensd door de Balti- sche zee, Letland, Rusland, Roumanie, Tcheco-Slovakie en Duitschland dit land is ongeveer 389.000 vierkante kilo meters groot (13 maal de grootte van Belgie) en telt ongeveer 28 millioen in woners. Het vroeger koninkrijk Polen onder stond vele bloedige lotgevallen. Beurte lings behoorde zijn grondgebied aan Oos tenrijk, Rusland en Pruisen het ijzeren juk van deze mogendheden drukte lood zwaar op de Poloneezen. Nadat de laat ste koning Poniatowski, de kroon van Polen ver oren had, poogden verscheidene heldhaftige Polen herhaaldelijk, maar te vergeefs, om de onafhankelijkheid van intn land te veroveren de geschiedenis stipt de roemrijke pogingen aan van Kociusko, Sienkiewiez (de schrijver van Quo Vadis), Pilzudsky (de tegenwoordi ge Voorzitter der Republiek). de in Jerusalem onder het geroep des volks en op een ezel gezeten Ook die gebeurtenis van Jezus' le ven heeft in 't hert en in den geest van 't volk zulken diepen en levendi- gen indruk gemaakt, dat negentien eeuwen hem niet hebben kunnen uit vagen Wie is er die de ceremonie van de palmwijding niet wil zien? En dan de stoet in of uit de kerk? Wie is er die zijn palmtakjes niet wil heb ben De straten loopen er bont van bij de terugkomst na de Hoogmis! Elk wil dat gewijde takje mee heb ben. en plant het op Goeden Vrijdag in elke plaats van het huis. tot her innering en tot bevrijding! Het Palmfeest is nog een volksfeest die de ziele roert! 't Is waar. het volk heeft er grootendeels de bediedenis van verloren! Maar toch. 't gedacht van Jezus' intrede blijft bewaard en 't zal genoeg zijn dat gedacht op te wekken en bijzonderlijk door een pro cessie-stoet weder aanschouwelijk te maken om de zielen te treffen en mee te slepen! On? volk bemint Jezus! Zoo wij vernemen door de heldere Tuinklokke die nog eens zijn zil veren toonen over Yper uitgezonden heeft, zal op Palmzondag een herle ving van den volksstoet beginnen! Morgens doet Onze Lieve Heer inet de Palm-processie. zijne «litur gische intrede in de Kathedraal. «Ten 9 i uur vertrekt de Palm- processie uit de El verdinghes t raat. en houdt statieop de Leet. aan de groote poort van de Kathedraal. Alzoo sprak M. De Praetere gedurende ruim twee uren op het einde zijner con ferentie wierd hij luidruchtig begroet en toen d'heer Vermeulen, Voorzitter der Handelskamer, hem geluk wenschte en bedankte, over het genot gesmaakt gedu rende den avond, was hij voorzeker de tolk van al de aanhoorders. Roode Kruis van Belgie.-SectieYper. Zaterdag 11. om 5 ure 's avonds, heeft de plechtige inhuldiging van de nieuwe en prachtigeauto-ambulance plaatsgehad ten stadhuize van Yper, in tegenwoordig heid van de stadsoverheden, het plaatse lijk bestuur van Yper van het Roode Kruis van Belgieen talrijke verpleegsters. Mijnheer de Notaris N. D'Huvettere, Voorzitter van het plaatselijk bestuur om ringd van de HH. Burgemeester Sobry, schepen D'Huvettere, Dokter Sebrechts van Brugge, provinciaal voorzitter en' Depraetere, afgevaardigde van het mid denbestuur van het Roode Kruis van Be - gie, heeft zijne dankbetuigingen uitge drukt aan de menigvuldige aanwezigen en in het bijzonder aan den Heer Dokter Sebrechts, voor hunne tegenwoordigheid en heeft den Heer Depraetere gelast de herkentelijke uitdrukking van dankbaar heid van het plaatselijk bestuur alsook van de Ypersche bevolking aan het mid denbestuur, aan te bieden. Hij heeft doen opmerken dat Yper, eene van de zeldza me steden van Belgie is, welke in bezit is van een zoo wel ingerichte hulpdienst. De auto-ambulance wordt eene heden- daagsche noodwendigheidvoortkomende van de snelheid der vervoerdiensten, wel ke gevolg geven aan talrijke ongevallen vroeger tijds onbekend, en welke meeren- deels voorvallen op plaatsen, verafgele gen van allen hulp ook den onophoude- 1 ijken vooruitgang in zake heelkunde, waar de te bekronen uitslag afhangt van het spoedige vervoer van gekwetsten en zieken naar hospitalen of heelkundige inrichtingen. Het middenbestuur, na de helft van de prijs van de auto-ambulance op zich te hebben genomen, doet een oproep aan geldelijke bijdragen van de openbare be sturen, alsook aan de mildheid van de Ypersche bevolking, om het overblijvend deel te betalen. Mijnheer Depraetere heeft dan sierlijk doen uitkomen het verheven en mensche- lijk doel welke het Roode Kruis, gedu rende een vredestijd, tracht te bereiken in bijna al de landen der wereld, om de Rede van den Heer Burgemeester Sobry. Hooggeachte Heeren Docter Sebrechts, Provinciale Voorzitter; Notaris D'Hu vettere, Stedelijke Voorzitter, en De Praetere, Vertegenwoordiger van het Middenbestuur van het Rood Kruis. Allerverdienstelijkste Damen en Heeren, werkzame Leden van het Rood Kruis. 't Is met vreugde en voldoening dat de stad Yper U op het Stadhuis ontvangt ter gelegenheid der gelukkige aanwinst van eene auto-ambulance die, in nood en dood, veel deugd en dienst kan doen. Wij zijn gelukkig om het bestaan van eene Ypersche afdeeling van het Rood Kruisen om hare macht en mogelijkheid om veel ongelukkigen ter hulp te komen. Bij het overwegen van het lijden en den lastigen doodstrijd, dien de oorlogsge kwetsten in vroegere tijden ondergingen, toen zij door de wederzijdsche vechtende legers, onmeedoogend, op het slagveld achtergelaten werden, en ten prooi vielen aan raven en roofdieren, moet alwie men- schelijke gevoelens heeft zich verheugen, omdat er den 22 Oogst 1864 te Geneve tusschen verscheidene Mogendheden eene wederzijdsche overeenkomst geteekend werd, waarbij, in elk leger, een red-en geneesdienst moest ingericht worden voor de oorlogsgekwetsten, die zoohaast moge lijk van het slagveld moesten vervoerd worden, de dooden naar een kerkhof, en de gekwetsten naar een hospitaal, 't ls na die overeenkomst dat edelmoedige zie len het gedacht en de goesting kregen van het Rood Kruis tot stand te brengen, om het ten dienst te stellen en van de oorlogs gekwetsten en van alle verongelukten, die in nood en dood verkeerden. Zij dach ten m'sschien opeen verhaal, dat gij allen kent,en dat hierop uitkoint:over 1900 jaar was er een welhebbend man uitSamarie, die te peerde eene reis ondernam in het vijandig Judea; gekomen op eene eenza me plaats, hoort hij almeteens iemand kermen en klagen en lutlpe vragen, hij springt van zijn peerd, en vindt weldra eenen Jood, een vijand, uitgestrekt ten gronde, uitgestroopt tot op het vel, en 't lijf doorkorven met bloedende wonden; zonder aarzelen geeft hij dien ongelukki gen zijne veldflesch te drinken om zijn brandenden dorst te lesschen, hij wascht het bloed uit zijne gapende wonden, zalft ze met olie, en verbindt ze met linnen banden, hij hijscht dien man op zijn peerd, voert hem naar een nachtverblijf, legt hem daar op een rustbed en belooft zijne red- en verzorging te betalen. Nie mand min dan de God-Mensch, die alsdan in Judea zijne liefdeleering prak, prees het edelmoedig medelijden en de deugd doende menschlievendheid van den goe den Samaritaan, en verhief ze ver boven de ijskoude onverschilligheid van eenen priester en een leviet, die hunnen land genoot, zonder hulp bieden, waren voor bijgegaan. 't ls het edelmoedig medelijden en de deugddoende menschlievendheid van den goeden Samaritaan die door het Rood Kruis overgenomen en nagevolgd wor den, 't zijn die edele gevoelens van naastenliefde die de Doctors en de Da- men van Yper bezielden tijdens de vier jarige bestorming en beschieting van Yper, toen zij dag en nacht de militaire en burgerlijke slachtoffers van den oor log bewaakten, bezorgden en zooveel mo gelijk genazen; 't is die kristene bedien- stigheid die de Ypersche afdeeling van het Rood Kruis te hulp deed snellen bij alle verongelukten door ontploffing van achtergelaten oorlogstuig, of door werk ongevallen, of door andere onverwachtte rampen, 't is dat ideaal van onbaatzuch tige menschlievendheid dat het Ypersch Rood Kruis, dank aan zijn auto-ambu lance, nog beter wil dienen en verwezent- lijken; en daarom, in den naam der Stad Yper, en in den naam van al de zieken en gekwetsten die hulp en heeling door het Rood Kruis bekwamen of zullen beko- v Mijnheer de Burgemeester, Dames en Heeren, Met genoegen neem ik, in naair het Middenbestuur van het Rood-K- den dank van het Ypersche Comité: ontvangst, bij het overhandigen aan c afdeeling van een auto-ambulance het laatste model, voorzien van alle^ tenschappelijke en practische verbe-.e gen door de ondervinding geleerd Maar ik verhaast mij, op mijne be het Ypersche Roode-Kruis Comité- danken, dat in de moeilijkste omstanj heden, spijts vele hinderpalen soms,8 een voorbeeldige toewijding zijn taak een goed einde wist te brengen. Wij weten hoe zwaar die taak soms Hoe het hooge ideaal van het fity* Kruis soms niet altijd bereikbaar is vo alle geesten. Hoe men het werkelijkta baar moet maken om er al het nut er: noodzakelijkheid te doen van uitschijn Dat hebt ge heerlijk begrepen, Ml heer de Voorzitter, en prachtig verwezj lijkt. Sinds tien jaar is het Roode-Kr gansch ons land door dien weg opgega en is, door zijne vredeswerking, tot klassen, tot alle standen doorgedrong In 1922 telde het Roode-Kruis35afd- lingen, nu 186. Tijdens de 6 laatste ja ontstonden er 72 in het Vlaamsche alleen West-Vlaanderën telt er 22m: Yper is zeker de baker voor 't Westlan: het ledental steeg ervan 3000 tot90((i 6800 Assistenten der Openbare zondhëid bekwamen hun diploma. Moet ik wijzen op de tusschenkoit van het Roode-Kruis bij rampen Bij watersnood der Maasvallei in 1926 van den Scheldearm bij Dendermonde 1928. Overal verdiende het Roode-Kn den dank der bevolking. Was het Roode-Kruis niet steeds middellijk ter plaats bij de mijnramp als te Waterschei, te Paturages, te Mi cinelle en gisteren nog te Elouges?' de hetgeen menschen levens bij spoo wegrampen als te Halie, Geeraardsbe gen en Namen Overal staat het in bres als beschermster der volksgezoi heid en helpster der Openbare Besture: Daarom meent het recht te hebben op [sympathie van het publiek tijdens Roode Kruis-week van 6 tot 13 Apn I waar gansch ons land door de aandad zal gevestigd worden op de weldaden het Roode-Kruis. 0 En daar wordt ten 10 ure. de so- lenineele Hoogmis gezongen. Geheel juist en gepast dus wat de Tuinklokke daarover te hooren geeft: «Nu of nooit, ter gelegenheid van de blijde intrede in onze oude. herbouwde Kathedraal moet de plech tigheid van Palmzondag tot haar volle recht komen, tot haar volle beteekenis en liturgische pracht Yper zal het voorbeeld geven, want ons Ypersch Volk zal meedoen, meevieren, geestdriftig. En Palmzon dag wordt, als 't God belieft, eene luisterlijke betooging. Christus-Ko ning ter eere De huizen dus bevlagd en overal de vane gestreken In 't Huishouden. Geen wagen ooit zoo zacht en reed Die somtijds niet een stootje leed. Waar rijst er ooit zoo schoonen dag. Of daar komt wel een donderslag! "t Is stil waar "t nooit en waait! doch Wijsheid in mans. geduld in vrouwen. Dat kan het huis in ruste houên Levenswijsheid. DOEL DEK OPVOEDING. 'tl? God die bron en werkend oor zaak is van alle bestaan en van alle leven. Dat doet Hij door de schepping. 't Is ook God die evenwel de bron en oorzaak is van de ontwikkeling van 't leven en van zijne volmaaktheid voor 't lichaamlijke gelijk voor 't ziel- lijke. Dit laatste doet EI ij door zijne gratie. Wat is dus het doel der opvoeding? Zijne Heiligheid geeft het klaar en duidelijk aan in zijne Encycliek over de opvoeding. Het eigenlijke en on- middelijke doel van de christelijke op voeding is medewerken met de god delijke gratie om een waar en vol maakt Christen te maken. 1.1. z. chris ten in hem te vormen. 't Is daarom dat de opvoeding ge heel het veld van 't menschelijk leven bevat: het zinnelijke en het geestelij ke. het verstandige en het geestelijke, het persoonlijke, het huizelijke en het maatschappelijke en dat niet om het op eeniger v ijze te verminderen, maar om het - rheffen. te regelen en te volnr Zen navolgens de voorbeelden en e leering van Christus. L- Christen, vrucht der chris telijk, >eding, is dus een bovenna tuurlijk mensch, die peist, oordeelt en voortdurend handelt, volgens de op gaven van de rechte rede verlicht door het bovennatuurlijk ^icht van Chris tus' voorbeelden en leering. Zulk een doel en einde schijnt den wereldschen mensch als iets dat niet kan verwenzentlijkt zijn. zonder de vernieling of toch de vermindering der natuurlijke begaafdheden en zonder het verzaken aan het aardsche werk en levenDat schijnt dus te verwij GEZELLE AÏGND Ter gelegenheid van de 100° gel® j verjaring van onzen grooten Vlaamss Priester-dichter. Op Palmen-Zondag 13 April te 8 Feestredenaar E. H. Cesar Gezeik.t Declamator Antoon Vanderplaels van het Vlaamsche Volkstooneel treedto met de schoonste dichtstukken van dei Vlaamschen Meester. Ter afwisseling liederen uitgevoen door leden van de V. K. A. J. (Lenit meisjes). j Alle Katholieke Vlamingen worden j dezen Gezette-avond uitgenoodigd. Voorbehouden plaatsen 4 fr., te ni men in het Christen Volkshuis. St Jacob: straat, 30. i STAD YPER. Woensdag 23 April 1930, om 3 u- namiddag, ten Stadhuize, aanbesteding voorbehouden aan personen, woonachtii te Yper, van den dienst van het lijken vervoer voor één jaar, in te gaan ine 1 Juli 1930. Het lastenkohier ligt ter inzage va: eenieder in het Gemeentesecretariaat. De aanboden moeten vóór 23 April 's middags, onder gesloten omslag, td Stadhuize neergelegd worden. Yper, den 4 April 1930. De Burgemeester-- H. SOBRY. deren van het maatschappelijk lever en van de tijdelijke voorspoed, strijdig met al vooruitgang in letterkunde. de wetenschappen en kunsten en H alle beschavingswerk ValscM Ziehier wat Tertullien daarop vroeg' reeds antwoorddeWij herinnerd ons wel dat wij aan God. Schep]*': erkentelijkheid moeten geven verachten, géén één zijner werker maar wij matigen ons om er gee slecht of overdreven gebruik van maken. Gebak voor Paschen: Excellent. Neemt vorm en wat met Ixiter r smeerenals grondslag 1 dikke brijzeld biscuitdan een laag ever. gebrijzelde macarons. dan een r»24 rozijnen. Dan achtereen evenvtX'r- biscuit, macarons. rozijnen, te! weinig van vol. Maakt saus: een pinte melk 150 gr. suiker laten koken waarin -'/ boter (grootte als okkernoot i. aW-! ten en laten veriauwen, 3 eier? doereen geslegen, in nulk r waarbij wat Rhum, Daarmee alles overgieten' en oven y2 of 3 4 uur op heeten stee: Uitdoen al? koud. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2