tz sSSffiSÖsSïïSE"'T Crédit Anversois Het Familiehoekje ENGELSCH-INDIË. De Europeesche Unie Ypersche Kroniek Zonda$;rust. Dixmudestraat, 18, YPER Rechterlijke Kroniek OUDERDOMSPENSIOENEN Onderscheidingen. De Wijding der nieuwe Kapel 0. L. Vrouw van Thuyne. Kerkelijk Nieuws Kerk der Paters Karmelieten. Katholieken Kring I tig inwoners werden gedood. Slechts een vijftal slaagde erin aan den ver- schrikkelijken stroom te ontkomen Reddingsbrigades zijn met den groots ten spoed onderweg naar de plaats van de ramp. Maandagochtend werden drie leven den aangetroffen waaronder twee kin deren, die met hun moeder een schuil plaats hadden gezocht in een padikist. De modderstroom stortte zich met het water van de kali vermengd over den straatweg Banjoebiroe-Salatiga in de Rawah Bening waar hij doodgeloo- pen is. Vele bruggen werden vernield en ongeveer honderd stuks vee gedood, terwijl 42 huizen werden verwofest. Het reddingswerk is in vollen gang, doch een uiterst moeilijke taak we gens de dikte van de modder. Er zijn vijf lijken geborgen. De overlevenden slaan versuft en met stomme berus ting het treurige schouwspel gade. Batavia. 20 Mei. De regenvlagen die op het gebergte zijn nedergekomen verergeren nog den toestand. Men zal het dorp Kaje- mas moeten ontruimen en de bewo ners in de aanpalende kazernen her bergen. De groote hoeveelheid slijk maakt het opzoeken der lijken zoo goed als onmogelijk. De strijd voor Indië's onafhankelijk heid gaat voort. Maar gelijk een duivel aan eeneziel, houdt Engeland aan Indië. 't Is de voederbron en 't leven voor Enge land. Alzoo gebruikt het in die streek meteenen alle macht, alle langmoedig- heid en alle behendigd. Het neemt aan 't volk zijne geleiders af, straft ze maar behandelt ze wel, en alzoo ontzenuwt ze stillekens geheel de beweging. 't is de strijd tusschen den aarden en den ijzeren pot. Noodlottig moet den aarden pot onderdoen. Londen, 20 Mei. De Engelsch - Indische regeering heeft een uitvoerig communiqué over den toestand verstrekt, waarin gezegd wordt, dat er geen twijfel aan kan bestaan, of het Indische nationale kon- gres wil zijn programma uitvoeren, zonder acht te slaan op de gevolgen. Het doel van het kongres is, de re geering onmogelijk te maken. Het Engelsche bestuur zal van alle mogelijke ter beschikking Staande krachten gebruik maken, om dit te verijdelen. in het Noord-Westen van Indië is het ernstiger dan aanvankelijk werd erkend. De geruchten over gruwelen, door de menigte te Sholapur begaan, zijn volgens een officieel bericht van de regeering te Bombay onjuist gebleken. In het bijzonder is het onjuist, dat agenten samengebonden en levend verbrand zouden zijn, of dat aan an tieren de oogen zijn uitgestoken. Te Peshawar is een gedenksteen, dgt door de bevolking tegen den zin van de regeering is opgericht, weer verwijderd. Te Madras zijn bij de opstootjes van gisteren zes personen gearres teerd. Uit Berhampore in het Ganjamdis trict wordt gemeld, dat de vrijwilli gers aldaar besloten hebben, een aan val te doen op de zoutstapelplaats van Naupada. De Indische nationalisten, hebben den eigenaar van het geplunderde ma gazijn aangeboden het zout te betalen onder aftrek van het bedrag der zout- belasting. Uit Habulipatana wordt gemeld, dat de politie heeft moeten vuren op een menigte, die weigerde uit een te gaan. Kr vielen eenige gewonden. Manila], een zoon van Ghandi, en Pvarelol. secretaris van Ghandi zijn aangehouden bij den aanval op de zoutstapelplaats. Aan dien aanval heb ben minstens 2.000 personen deelge nomen. verlengen. De bladen verschijnen niet meer. Van de twee groepen, die Zondag de mislukte aanslagen op het zoutde- pot te Wadala hebben ondernomen zijn in totaal 328 leden aangehouden De eerste 50 zijn gisteren reeds te Bombay veroordeeld tot straffen van 3 weken tot een half jaar. De politie heeft al de beambten van 't hoofdkwartier der nationalisten, on der wie de voorzitter Xariman, gevan gen genomen. Een honderdtal vrijwilligers, die op rukten naar Wadala om er de zout- magazijnen aan te vallen, werden aan gehouden. Mevrouw Xaïdu. de tegenwoordige leidster, werd aangehouden. Yanmor gen werden bij een botsing met de politie bijna hónderd vrijwilligers ge wond. ofte Vereeniging der Europeesche Staten. 't Is nu al «Vereeniging» dat de klokke slaat. Daarin wordt geleid alle hoop en alle kracht, en wezentlijke Eendracht geeft macht Aan dat vereenigingsge- dacht is een nieuw veld en eene nieuwe uitdrukking gegeven Een ontwerp is op touw gezet om al de landen van Europa in eene machtige vereeniging bij een te brengen nu niet zoo veel als bescherming tegen oorlog (dat is 't groot werk van Genève) maar ons aan de verschillige landen het leven te verzekeren en de bloei en vooruitgang te bewerken. Wij staan misschien voor eene groote crisis. De vette jaren zijn voorbij. Mis schien staan de magere jaren aan de deur. Overal kwijnt de handel, vermin dert de nijverheid, de werkeloosheid stijgt, de schaarschheid dreigt... Hewel de landen zouden hen vereenigen, naar middelén zoeken om de crisis tegen te gaan of te verminderen, de schaarschheid te beletten, en om te trachten behoorlijk en ordentelijk door 't leven te gaan en den welstand en den vooruitgang te bevorderen. De 27 Europeesche Staten hebben er de noodzakelijkheid en dus ook de deugdelijkheid ervan erkend. Dat is prachtig schoon Daarvan wierd reeds over jafar gespro ken te Genève en M. Briand, de Verte genwoordiger van Frankrijk, die er de meeste vooruitzetter van was, wierd ge last daarover een gedacht en schema te maken, een soort van Federale Bond. Dat is nu gedaan. Na een drievoudig voorbehoud, geeft M. Briand, de vier hoofdpunten als noo- dig voor 't Verbond. DRIELEDIG VOORBEHOUD chanisme ter verzekering van de on misbare organen aafi de Europeesche L'nie voor de vervulling van haar taak a. - De noodzakelijkheid van een vertegenwoordigend en verantwoor delijk orgaan in- den vornr van de re gelmatige instelling van de Euro peesche Conferentie bestaande uit de vertegenwoordigers ran alle Euro peesche regeeringen, leden van den Volkenbond, en welke het eigenlijke leidende orgaan van de Europeesche L'nie zou blijven in verband met den Volkenbond b. - De noodzakelijkheid van een uitvoerend orgaan in den vorm van een bestendig politiek comité, uitslui tend samengesteld uit een zeker aan tal leden van de Europeesche Confe rentie, welk comité practisch "aan de Europeesche Unie haar studie-orga nisme en tevens haar handelend werk tuig zou verzekeren c. - De noodzakeijkheid van een DRINGEND BERICHT. Ter gelegenheid van O. H. Hemel vaart verzoeken wij beleefd onze Be richtgevers en onze Xieuwsinzenders selijke overheden. Hij sprak vanai'het. balkon van het Palazzo Yicchio der Piazza Signoria in eene atmosfeer van onbeschrijflijke geestdrift tot de tas- 1 te willen opsturen; het liefst tegen 7nn^„ ir m#mq-jo De Apotheek van Mr Sno innamen. Xa een bondig overzicht te hebben gegeven van het fascistisch regiem der laatste acht jaren sprak Mussolini aldus: In het binnenland hebben wij geen vijanden meer die zich durven laten zien met open vizier. Wat hetrett onze vijanden in het buitenland, Italianen van geboorte, moeten wij onderscheid maken tusschen de leiders en de mas sa. De leiders verachten wij. Zij zullen ons dienen en wij zullen ze gebruiken. De massa zal zich met ons verzoenen den dag waarop zij zal begrepen heb- ben dat de Lictor een onomstootbare werkelijkheid is. Maar er zijn andere vijanden. Eerst en vooral de schrome ops DINSDAG AVOND. i Zondag 25 AAei 1.930. De apotheek van M. Houtekie. Meenenstraat, zal alleen open z:i- Donderdag 29 Mei. (O. H. Hemelvac- BANK BEURS WISSEL! secretariaatsdienst. zij het ook aan- i lijke onwetendheid dergenen, die over vankelijk zeer beperkt. de grens, het fascisme willen beoor- 3. De noodzakelijkheid om voorafdeelen en denken dat we nog een klein de voornaamste richtsnoeren vast te volk zijn. Zij bemerken niet dat wij stellen welke de algemeene opvattin- j naar de drie en veertig millioen zielen gen van 't Europeesch comité moeten gaan DE HOOFDOPSTELLER VAN DE HINDU-TIMES AANGEHOUDEN New Delhi, 20 Mei. De hoofdopsteller van de Hindu- Times werd aangehouden wegens overtreding van de wetten op het zoutmonopolie. De regeering heeft tevens besloten de censuur, op de dag- en nieuwsbla den voorloopig nog met een maand te Evangelie van den Zondag. Te dien tijde, zei Jezus aan zijne leerlingenVoorwaar, voorwaar, ik zeg uindien gij den Vader iets in mijnen naam zult vragen, zal Hij het u geven. Tot nu toe hebt ge nog niets in mijnen naam gevraagd. Bidt en ge zult verkrijgen, opdat uwe blijdschap der volkomen zij. Dit heb ik tot u gesproken in verge- lijkenissert. De uur komt dat ik niet meer in vergelijkenissen tot u zal spreken maar u opentlijk van den Va der verkondigen zal. Te dien dage zult gij in mijnen Xaam bidden en ik zeg li niet dat ik den Vader voor u zai vragen, want de Vader zelf heeft u lief omdat gij mij lief gehad hebt en geloofd hebt dat ik van God uitgegaan ben. Ik ben van den Vader uitgegaan en in de wereld gekomen, wederom verlaat ik de wereld en ga tot den Vader. Zijne leerlingen zeiden tot Hem: zie nu spreekt Gij opentlijk en zegt geene gelijkenis. Nu weten wij dat Gij alles weet en niet noodig hebt dat iemand u vragedaarom geloovén wij dat Gij' van God uitgegaan zijt. Joa. 16, 23-30. Deze Zondag wordt de Zondags des Gebeds genoemd, omdat in het Evan gelie uitdrukkelijk, klaar en duidelijk Ken drieledig voorbehoud staat voorop in den opzet van het door de Fransche regeering ingestelde voor- ïèsreide onderzoek 1. De Europeesche samenwerking moet worden verzekerd in verband met den Volkenbond, d. w. z. onder voorwaarden, welke wel ver van in eenig opzicht het gezag van dezen laatste te kunnen verzwakken, slechts kunnen strekken tot vergemakkelij king van zijn werk ten bate van allen, zelfs buiten de Europeesche naties. 2. De Europeesche Unie kan zich niet verzetten tegen eenige ethische groepeering, zoomin in andere wereld deelen als in Europa zelf. buiten den Volkenbond. Waar de Europeesche Unie een op vatting verwezenlijkt, welke geh,eel afwijkt van die der oude tolverbonden zal zij tot stand moeten komen in vol ledig vriendschappelijk vertrouwen dikwijls zelf in samenwerking met alle vreemde Staten onverschillig of zij al dan niet leden van den Volken bond zijn. die oprecht belang stellen in de bevordering van den vrede in de wereld. 3. De vorming van een federalen bond tusschen Europeesche regeerin gen kan in geen enkel geval en in geen enkel opzicht een der souvereine rech ten van de Staten, leden van de Unie. aantasten. DE VIER HOOFDPUNTEN. Het gevoerde overleg löopt over de vier volgende hoofdpunten 1. De noodzakelijkheid van een over eenkomst van algemeene strekking hoe elementair ook, om het beginsel vast te leggen van de moreele een heid van Europa en op plechtige wijze het feit van de solidariteit tusschen Europeesche Staten verkregen, te lie zegelen. 2. De noodzakelijkheid van een me de. onfeilbare kracht des gebeds. in 's Heerens Naam gedaan, voorgehou den is en ook omdat aangewezen is wat wij moeten in 't gebed vragen. Hier wordt klaar en duidelijk de on feilbare kracht van 't gebed vorenge houden gedaan in 's Heerens Xaam «Voorwaar, voorwaar, ik zeg u: In dien gij den Vader iets in mijnen naam zult vragen, zal Hij het u geven. Dat is de eenvoudige en sterkste uitdruk king der waarheid. Menigeen, zonder het openbaar te zeggen, spreekt in zijn herteOch. hoe dikwijls heb ik niet iets gevraagd! en met betrouwenen in de rechtzin nigheid des hartenen met een goed gedachten toch niet bekomen Is 't woord Gods dus leugen? of enkellijk eene algemeene uitdrukking van vele gevallen, zooals de menschen spreken Xeen, dat woord is noch leu gen. noch spreekwijze, dat woord is de enkele zuivere waarheid, de volle waarheidDaaraan twijfelen, ware twijfelen aan de innige vereeniging iii de eenheid der natuur van God den Zoon met God den Vader, ofwel twij felen aan de uitgestrektheid van het verlossingswerk, als begreep dit nipt de reddingskracht voor alle menscheu. Jezu- heeft voor garisch het mensch- doVn voldaan, ten volle voldaan. 1.1. z. uitgeboet voor alle zonden en geleden voor de zaligheid van anderen. Zijn verlossingswerk is oneindig en heett geen palen. Daaruit vloeit voort dat. als wij iets den Vader vragen in den bepalen en het moeten leiden in zijn studiewerk voor het ontwerpen van het programma van Europeesche or ganisatie a. - Algemeene ondérgeschiktma- king van het economische aan het po litieke probleem b. - De geest van de Europeesche politieke samenwerking c. - De geest van de economische samenwerking van Europa. 4. De gelegenheid om de bestudeering van alle vraagstukken van toepassing voor te behouden, hetzij voor de vol gende Europeesche conferentie, hetzij voor het toekomstig Europeesch co mité a. - Bepaling van het terrein van Europeesche samenwerking, met na me op de volgende gebiedenalgemee ne economie, verkeer en doorvoer, fi nanciën, arbeid, hygiene, intellectueele samenwerking, interparlementaire sa menwerking, bestuur, enz. b. - Vaststelling van de methoden van Europeesche samenwerking: c. - Bepaling van alle wijzen van sa menwerking tusschen de Europeesche Unie en de landen buiten die Unie. gelegen. Daarover vraagt de Fransche Regee- ringadvies aan de 26 Europeesche Regee ringen ten einde tot een voorstel te komen geschikt om alle belangen en toestand te verzoenen Antwoord wordt verwacht voor 15 Juli. Daarna zal men te Genève de zaak kunnen bespreken. ARKANSAS DOOR EEN WERVELWIND GETEISTERD Zestien Negers verdronken Een schade van miljoenen Wervelwinden, wolkbreuken en overstroomingen hebben Maandag in verscheidene Zuidelijke Staten van Amerika verliezen aaif mejischenlt»- vens en groote stoffelijke schade ver oorzaakt. In Arkansas heeft een wervelwind een plantage verwoest. Zestien negers zijn daarbij te Elaine gedood, terwijl meer dan honderd kwetsuren hebben opgeloopen. IJit Eldorado (Arkansas) wordt ge meld, dat de wolkbreuken de laatste dagen een gebied van 30 vierkante mijl overstroomd hebben. Verscheidene steden en dorpen worden door het water bedreigd. De schade aan den landbouw is reusachtig. De schade aan de olie-industrie toegebracht wordt op verscheidene miljoenen geschat. In een kamp, dat voor de vluchtelin gen uit het overstroomingsgebied is ingericht, bevinden zich reeds meer dan 2500 menschen. De tornado breidde zich uit over Helena, in den staat Arkansas en Te-" xerkana, in den staat Texas. Nader bijzonderheden omtrent het aantal slachtoffers ontbreken nog. Xiets is meer beleedigend voor de fierheid van het Italiaansehe volk dan te beweren dat ons jongste vlootpro- gramma niet te verwezenlijken is. Ik bevestig hier nogmaals dat het ton per ton zal uitgewerkt worden. De negen en veertig eenheden van ons nieuw program zullen er komen ver mits de wil van het fascisme niet al leen van ijzer is maar mathematisch, vermits onze wilskracht door nieuwe moeilijkheden gestaald wordt en ook omdat het Italiaansehe volk, ik ben er van overtuigd, tot buitengewone op offeringen bereid is. Men roeptJa». Men vraagt ons wat wij verstaan onder temperatuur van het Italiaan sehe volk Over de grens secten be staan. groepen en partijen van men schen die vereenigd. met geraffineerde schelmerij onze onsterfelijke begin selen tegen ons uitbaten en aldus ho pen, ten nadeele van het volk, het fascistisch Italië af te zonderen. Dat ze komen! (Hartstochtelijke toejui chingen.) Wij zijn bereid eiken vruchteloozen en duisteren slag af te weren. Italië is voortaan zulk een krachtig geheel dat men het niet kan aanvallen zonder een doodelijk gevaar te loopen. ROEMENIE Zware beschuldiging tegen den Mi nisterpresident en twee van zijn ambtgenooten Boekarest. 16 Mei. Het liberale blad Ordineabe schuldigt verschillende leden der re geering van ernstige misdrijven. Volgens het blad, zou ministerpresi dent Manioe den Staat voor ettelijke millioenen benadeeld hebben, toen hij het paleis Cantacusino op staatskosten huurde, om het als kantoren voor den ministerpresident te laten inrichten. Manioe zpu, ofschoon hij slechts een inkomen heeft van anderhalf mil lioen lei, tot op heden reeds 14 millioen betaald hebben, om zijn schulden te voldoen. Verder wordt hem verweten, dat hij een goudmijn gepacht heeft, dat de pachtsom echter door den Staat be taald werd. Den minister van Financiën wordt verweten, dat hij het staatsinkomen uit de aardgasproductie in Zevenbur gen voor eigen doeleinden heeft ge bruikt. Ten slotte worden ook de minister van oorlog, de onder-minister Joani- tescu en eenige andere hooge staats ambtenaren van ernstige vergrijpen beschuldigd. Legr... van Yper heeft dronken zijn de, zijne vrouw geslagen en beleedigd. Na verhoor der getuigen besloot de rechtbank de uitspraak tot 2 October te verschuiven om aan Legr... den tijd te laten te bewijzen dat hij tot betere gevoe lens gekomen is. Moest hij hervallen dan zou eene onmeedoogende straf volgen. Duw... Camiel van Komen die sla gen aan een ander schipper toegebracht had wordt tot 25 fr. boete of 3 dagen ge vang veroordeeld. Hetslachtofferdat zich als burgerlijke partij had aangesteld en 1 fr. als schadevergoeding vroeg bekomt siechtsde vergoeding van de kosten zij ner aanstelling. Nuyt... Julia van Wervick, die we gens braak van afsluiting door de politie rechtbank aldaar bij verstek tot 10 fr. boete zonder voorwaarde veroordeeld wierd, was tegen dit vonnis in beroep ge gaan. Dit beroep werd ontvankelijk ver klaard. De rechtbank opnieuw oordeelen- de verbrak het le vonnis en veroordeelde de betichte tot 5 fr. boete, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. De rechtbank oordeelde de zeden zaak ten laste van Verb... Irma van Yper, Fau... Alfons van St Jan en Vyn... Gus- taaf van Yper met gesloten deuren. De feiten niet genoegzaam bewëzen zijnde, de rechtbank verzendt de betichten, vrij zonder kosten. ITALIË Een gloeiende rede van Mussolini Rome, 17 Mei. Xa te F'lorence verschillende offici- eele bezoeken te hebben afgelegd, heeft Mussolini het woord gevoerd in tegenwoordigheid van de ministers van Oorlog, van Luchtvaart en van Nationale Opvoeding, van talrijke on- derstaatssecretarisen, van de stafover sten van het leger en van de lucht vloot. van talrijke generaals en plaat- naam van den Zoon, dat ons zal gege ven zijnmaken zij niet eene natuur uit? En is om te verlossen den Zoon niet uit den Vader gegaan En daar toe wedergekeerd? Maar waaruit bekomen wij niet alles Jezus, na het beginsel vastgesteld te hebben, dat Hij. van ééne natuur met den Vader, voor alles voldaan heeft in zake redding, komt tot de ge volgtrekking: vraag in mijnen naam, maar vraag DAT waarvoor ik op aar de gekomen ben. DAT waarvoor ik den Vader verlaten heb 1.1. z. dat uwe blijdschap volkomen zij. vraag dus De Kamer heeft den 22 April laatst eene belangrijke bepaling gestemd voor de peisonen, die geboren zijn in 1863, 1864 en 1855, en die op dit oogenblik alleen het kosteloos pensioen genieten, omdat zij verwaarloosd hebben de noodige stor tingen te doen in de Spaarkas. De nieuw gestemde bepaling zegt dat die personen het aanvullend pensioen zullen genieten, op voorwaarde dat zij voor den leeftijd van 65 jaar om 't even welke som hebben gestort in de Spaarkas, 't zij rechtstreeks, 't zij door bemiddeling eener mutualiteit. Er moet daarvoor geenerlei aanvraag ge daan, noch formaliteit vervuld worden, noch storting verricht worden. Het aan vullend pensioen wordt van ambtswege uitbetaald. Levenswijsheid. 't Is levenswijsheid, onwrikbaar vastgekleefd te zijn aan de waarheid en deze voor niets ter wereld te ver loochenen 't Is mij vriend al wat goed en genegen is. zei de wijsgeer Plato maar bovenal is mij vriend de waar heid en Jezus-Christus sprak nog veel duidelijker wanneer Hij zeide waarheid zal u redden en vrij ma ken In het prachtig Eucharistisch Con gres te Carthago wierd de H. Mis op geofferd boven het graf van de HH. die blijdschap en dat leven... waarin Perpetua en Felicitas. Dat waren twee u niemand kan deren. Dus de eeuwige geroemde martelaressen waarin de Hol.Michel van Elverdinghe, die een dorpsgenoot beleedigd en geslagen had, wordt voor het le feit tot .10 fr. boe te of 2 dagen en voor het 2e feit tot 26 fr boete of 8 dagen veroordeeld, voorwaar delijk gedurende 1 en 3 jaar. Aan de bur gerlijke partij die 210 fr. als schadever goeding vroeg,moet de betichte slechts de kosten harer aanstelling betalen. Nop... Alberic die betrapt geweest was terwijl hij op ankers en zonnen liet spelen, bekomt vrijspraak voor het feit A. Daar het feit B onder toepassing valt van art. 557 S 3. wordt de betichte voor dit feit tot 4 dagen gevang en 15 fr. of 3 dagen veroordeeld, voorwaardelijk gedu rende 1 jaar. Het aangeslagen materiaal wordt verbeurd verklaard. Los... Charles van Wytschaete, had de politiegesmaad en weerstand geboden dit dronken ziinde. Los... wordt tot tweemaal 26 fr. boete of tweemaal 8 da gen gevang veroordeeld, voor dronken schap tot 15 fr. of 3 dagen en voor over treding van het gemeentereglement be trekkelijk het maskeren nog 5 fr. boete of 1 dag gevang. Voorwaardelijk gedu rende 1 jaar voor de politiestraf en drie jaar voor de korektionneele straf. Verh... Gerard van Moorslede, zich in dronken toestand bevindende was in opstand tegen de politie gekomen, had deze geslagen en gesmaad. Vooi op stand en slagen wordt Verh... tot 15 da gen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voor smaad tot 8 dagen ge vang en 26 fr. boete of 8 dagen en voor dronkenschap tot 15 fr. of 3 dagen. Voor waardelijk gedurende 1 jaar voor de po litiestraf en 5 jaar voor deanderestraffen. Denor... Achiel van Gheluwe, die ook tegen de politie poot gespeeld had wordt bij verstek tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Den Zeer Eerw. Heer Kan. Caemer- lynck, Doktor en Meester in de Godheid, Pastor-Deken te Oostende, wordt als Pastor-Deken van St Maartens te Kort- rijk benoemd. zaligheid en dat wat hier op aarde de eeuwige zaligheid verzekert 1.1. z. de staat van gratie. Vraag dat in mij nen naam en dat zal u gegeven zijn. Dus door ons gebed in Jezus' naam kunnen wij twee dingen bekomen onze zaligheid en 't behoud of 't ver krijgen van de staat van gratie. Welke zijn dus de voorwaarden van een onfaalbaar gebed 1. - Dat wij vragen in Jezus' naam: zoo doet de H. Kerk altijd. vastgekleefdheid der jonge vrouwen uitscheen aan de waarheid: de schoo- ne en verhevene waarheid van 't Chris ten Geloof en van Christus leerlingen en volgelingen te zijn. Liever hadden zij te sterven dan er aan ontrouw en meineedig aan te zijn. 't Was in 't jaar 203 onzer kristene tijdrekening. Eene wreede vervolging Onze Stadsgenoot Mijnheer Ernest Liefooghe, komt vereerd te zijn met de medaille van het Nationaal Herstel. Tezelfdertijd ontving hij het Eeremerk voor zijne trouwe diensten als Deurwaar der van het Kanton Passchendaele. Het Ypersche Volk biedt aan den verdienstvollen ambtenaar de betuiging zijner oprechte gelukwenschen. Jufvrouw Marg. Lernould, dochter van den Heer Bouwkundige, komt door den regent Horthy van Hongarie, de medalje van het Rood Hongaarsch Kruis toege kend te zijn, om de vele diensten welke zij het welgekende Kinderwerk bewezen heeft. Wij wenschen haar en hare achtbare Familie van harte geluk. «Xeen», antwoordde hij. Tiabolspöl Zoo ook. hernam ik. kan ik mij niet anders noemen dan ik ben Chris- 's^s op Donderdag aanstaande 29 tene i Mei dat de beker plechtig zal overhandigd Op dit woord sprong mijn vader zÜn aan de kampioenen de maatschappij naar mij toe en wilde mij de oogen vaa de BASCULE. uitrukken; doch hij mishandelde mij De overhandiging zalplaats hebben in alleenlijk en vertrok. Hij was over- de Coöperatieve Elverdinghestraat, om o wonnen met al de drogredenen die de urc stipt. Daarna zal men stoetsgewijze, duivel hem ingegeven had. muziek voorop, beurtelings bezoek bren- Er verliepen eenige dagen zonder §en aan de maatschappijen die deel na waarvan een. Satur, ook doopleerling was en haar onmondig kind dat zij nog zoog. Ziehier hoe Pêrpetua, die eene zeer wijze vrouw was, hare eerste beproe ving zelf vertelt: Wij waren nog bij de vervolgers toen mijn vader kwam om nieuwe po gingen te doen ten einde mij wankel baar te maken en mij te doen van be sluit veranderen, door de genegenheid die hij mij toedroeg. Mijn vader, zei ik hem. ziet ge daar dit aarden kruikje op den grond staan Ja. zei hij, ik zie het Kan men dat anders heeten dan het is vroeg ik hem. antwoordde hij. 't Was een zielroerende plechtig] toen Zondag laatst te 4 ure namic;,;. een langen stoet Congreganisten uit] I Maartenskathedraal ter bedevaart opuj i naar de nieuwe Kapel, op den Water- len, tereere van Onze Lieve Vrouwer> Thuyne opgericht door onzen statig, noot E. H. Lamerant. Deze schooneb; plaats, in gothischen trant gebouwd den grond der oude, vermaarde kerk O. L. V. van Brielen, werd gewijd d(y, Z. E. Heer Deken Vermaut, alsook hei zittende Mariabeeld van Thuyne,verve?; digd door onzen Yperschen kunstbet houwer E. Deraedt, naar de beeltenis vj 1610 door Van Thielt, en het groot AL;. beeeld op den buitenmuur der Kapd langs de Boesinghesteenweg, ter veree ring der voorbijgangers ten toon gestek E. Heer Bras gaf, in een indrukwekke- de aanspraak, de historische beteeken der nieuw-gewijde bidplaats. Mocht zij door de Yperlingen, djkwv bezocht worden tot verspreiding der a oude devotie onzer stadsgenoten aar hunne Hemelsche patrones 0. L.. Vroiu van Thuyne. Te naaste week zijn het de Kruisdage.- Maandag statie en mis in St Jacobs Dinsdag in St Niklaais en Woensdag n St Maartens. Donderdag O. Heer Hemelvaart, gt boden hoogdag. Toekomende Zondag, 25 Mei, verga dering der Broederschap van 't H. Kind Jesus van Praag. Al de kinderen zijn uitgenoodigd 1) Tot de algemeene kommunie onder de mis van 7 1/2 uur. 2) Tot de plechtigheid en processie ter eere van O. L. Vr. te 5 u. 's namiddags Au. Kerk der P.P. Capucienen JAARLIJKSCH TRIDUUM van 38 tot 31 Mei 1930 ter eere van O. L. V. Middelares aller genaden DAGORDE VAN HET TRIDUÜM: Woensdag 28 Mei: Opening der Plecht?- heden: Missen te 5 14, 6 V4 en 7 uren. - 's Namiddags, Bedevaart der Stad Yper tot Maria-Middelares, opgeleid door Z. E. H. Vermaut, S. T. D.. Pastoor-Deken van Yper. De stoet vertrekt uit St Niklaaskerk te 5 u. Bij de aankomst in het heiligdom vanO.L.V wordt het Magnificatgezongen; daarna Rozenhoedje en Plechtig Lof door Z.E.H. Deken en Groot Sermoen. Donderdag 29 Mei, (O. H. Hemelvaart1 Missen te 5 en 7 uren. Te 9 u. Plechtige Mis met Sermoen. 's Avonds te 5 14 uur. Plechtig Lof door Z. E. H. Delanote, Pastoor van St Jacobs en Groot Sermoen. Vrijdag 30 Mei: Missen te 5 14, 614 en 7 uren. 's Avonds te 5 uur, Plechtig Lot door Z. E. H. Bonte, Pastoor van St Pieters. en Groot Sermoen. Zaterdag 31 Mei: Feest van Maria-Midde- lares en Gedurige Aanbidding: Te 9 uur, Plechtige Mis ter intentie van de Broeder schap. 's Avonds te 5 14 uur. Plechtig Lof door Z. E. H. Denys, Pastoor der Parochie. Sluitsermoen en Te Deum. De Sermoenen zullen gepredikt worden door E. P. Trimotheus, o. c. van het klooster van Yper. Het Bestu ur van den1 Katholieken Kring heeft de eer U te verzoeken te wil len op 25 Mei aanstaande, deelnemen aan den stoet ingericht door het Natio naal Verbond van Verminkteen Invaliede Soldaten van den oorlog ter gelegenheid van de viering van zijn tienjarig bestaan en het eeuwfeest der Belgische Onafhan kelijkheid. Vergadering ten lokaleom 14 ure. De stoet vertrekt van de Statieplaats om 15 ure. Het Bestuur. Dat wij vragen wat noodig is (jen waaronder Felicitas. van slaaf- tot onze zaligheid schen afkomst en Perpetua Yibia van - Dat wij daarm volherden. (Eens edelen oorsprong... Beiden waren jong was ontstaan tegen de Christenen. Verschillige jonge cathechumenen dat ik inijn vader zag. Ik dankte er men aan het ternooi c j _.t_ i:.. - -_j- 1. i ons Heer over, want zijne afwezigheid De stoet zal dus gevormd worden in de herstelde mij. Elverdinghestraat om van daar over de Gedurende dien korten tusschentfjd Maloulaan te gaan naar de Statie. Van de wierden wij gedoopt! De H. Geest gaf Statie langs de Statiestraat, Boterstraff of doopleerlingen werden aangehou- - vuv.v i i V li 11 V. II j' j, - J Qf' - - gevraagd en dan le\en naar wil en getrouwd, Perpetua met een man van mij in niets anders in het Doopsel te i,aar den Katholieken Kring en verder drift is niet voldoende.) aanzienlijk staat. I vragen dan de genade van in mijn li- naar het Postje. Van dit lokaal trekt mes - Dat wij dat vragen voor ons Perpetua was 22 jaar oud en bene-chaam te lijden. naar de Bascule over de Oude Kleermarki. vens haren echtgenoot had zij haren I W ij wierden in cle gevangenis ge- Hondstraat, Groote Markt en Meenen* vader en hare moeder, twee broeders worpen straat.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2