Handelsbank BANK - UNIE IXe Gouwfeest der Katholieke Turners van West=Vlaanderen Jaloerschheid NAAR KARTHAG0 100.000.000 franken. Kalanderberg, 1, GENT betrokken bij de Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52' Jaar, - Nummer 23. 30 Centiemen. Zaterdag 7 Juni 1930. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Op Zaterdag 31 Mei Zondag 1 Juni 1930 te YPER Tarascon met oude en indrukwek kende bouwwerken zag men in 't ver schiet. Daar bedwong Martha, zuster van Lazarus, het wangedrocht Tarasque ge noemd... (en dit feit is voorgesteld in het wapen der stad)... en daar zoude moeten N. V. Ijd Ijpcrecfjc ilollt ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fx", 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 £r. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 25 frank. Op het Upstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 O- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in rijn hui*, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1* en 3e Zaterdag der maand, van 9 l/2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in Het Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK Foto Asaert, Yper. De Gezarmntlijke Oefen ngen p de Groote Markt. de Turners werJ zeer opgemerkt en naar waarde geschat. Van in den vroegen morgen per trein, per tram en ook per autobus, kwamen de deelnemende maatschappijen aan, zonder uitstel betrokken zij hunne lokalen om pak en zak af te leggen en van 7 tot 11 uur zag men gedurig de blijmoedige Tur ners 't eene strijdperk na 't andere betre den en wedijveren om zooveel mogelijk van de 72 bekers te kunnen veroveren. Schoon werk werd geleverd en die wemeling van al dat jong volk, van al die flinke jongelingen, gaf aan 't herte van onze Stad entwat wat hier nog nooit te zien was geweest. 't Weder dreigde menige keer, m^ar O. L. Heer zag met welbehagen neder op de scharen Katholieke Turners, en de voorspellingen der beste weerkenners sloegen mis uit... 't weder hield vast...en bracht het zijne bij om aan 't 1X(' Gouw feesteen ware triomf te verzekeren. Op de Leet werden de wedstrijden voor oefeningen gehouden, in de puinen der Hallen die der toestellen en op het Statie plein die der sonneries. Yper die 't feest inrichtte stond buiten wedstrijd. UITSLAGEN WEDSTRIJD I. Voorgeschreven Feestoefeningen. HOOGE GRAAD. 1. Brugge, 185.50; 2. Poperinghe, 183; 3. Waereghem en Blankenberghe, 181.50; 4. Meulebeke, 179.50; 5. Cuerne en Gheluwe, 178.50; 6. Wevelghem, 176; 7. Wervick, 173.50. MIDDELBARE GRAAD. 1. Marcke, 173.50; 2. Heestert, 170; 3. Knoc- ke. 169.50; 4. Roeselaere en Kortrijk, 167; 5. Mouscron, 164; 6. Reckem, 155; 7. Meenen, 152.50. LAGE GRAAD. 1. Ghistel, 173.50; 2. Veurne, 167; 3. Lauwe, 148; 4. Oostcamp, 145. WEDSTRIJD II en III. Tuigoefcningen en Verdedigingsoefeningen naar keus. HOOGE GRAAD. 1. Waereghem, 193.10; 2. Cuerne, 188.25; 3. Wevelghem, 188; 4. Meulebeke, 187.25; 5. Brugge, 187; 6. Gheluwe 183; 7. Poperinghe, 180.90; 8. Blankenberghe, 180; 9. Wervick, 178.25. A Heestert, 192.50: Hooge graad. Volwasse nen, 98.50; Lage graad, Leerlingen, 94. Marcke, 187.25: Hooge graad, Volwassenen. 93.25; Lage graad, Leerlingen, 94. LAGE GRAAD. 1. Kortrijk, 192; 2. Knocke, 184; 3. Ghistel, 180.50; 4. Oostcamp en Lauwe, 180; 5. Roese laere, 178.50; 6. Veurne, 178; 7. Reckem, 172.50. Mouscron, 96, Leerlingen alleen. Meenen, 77.50, Volwassenen alleen. WEDSTRIJD IV. Voorgeschreven Toesteloefeningen. HOOGE GRAAD. 1. Brugge. 96.35 2. Blankenberghe, 89; 3. Wervick, 85.50 4. Gheluwe, 82.25 5. Mous cron, 62. MIDDELBARE GRAAD. 1. Roeselare, 97.75; 2. Meenen, 95.50; 3. Onvergetelijke dagen voor het Gouw-J verbond, grootste en schoonste dagen voor de Katholieke St Michiels Turners van Yper die het geluk hadden het IXe Gouwfeest te mogen op touw zetten. Orde en tucht bestempelden de feeste lijkheden. 's Zaterdags avond werd de Turnzaal der Rijke Klarenstraat het Gouwturnfeest ingezet. Vele vrienden gaven door hunne tegen woordigheid en herhaalde applausen eenen aanmoedigenden blijk van oprechte belangstelling en genegenheid. De Voorzitter van den Technischen Raad van 't Gouw verbond, Heer Mes- siaen van Oedelem, begon met eene voorstelling te doen der Turners die aan persoonlijke wedstrijden zouden deelne men, alsook der afdeeling van Yper die onder de leiding van haren, ijvervollen aider Heer Maurice Declercq, de opge-j egde oefeningen zou opvoeren. Heer Van Haverbeke, Voorzitter van 't Gouwverbond van West-Vlaanderen wist onmiddellijk zijne tevredenheid daar- over uit te drukken en achtte zich over gelukkig het IXe Gouwfeest te mogen ingezet verklaren. Heer Valère Seys, Voorzitter der Kat holieke St Michiels Turners van Yper, bedankte vervolgens vorige sprekers en begroette er de reeds aanwezige Turners en in hen,al deze die 's anderdaags aan de feestelijkheden zouden deelnemen,met eenen gulhartigen Welkom Aan enkele en dubbele baren, aan de ringen en op gebied van feestoefeningen werd fel gewrocht. De aanwezigen waren het eens om te bekennen dat zulke pres tatie hunne stoutste verwachtingen over trof. UITSLAG: Persoonlijk werk aan Toestellen. A. 1. Carreyn Henri, Wervick 88.50 2. Van Mullem Alfons. Brugge 88. 3. Leenknecht Georges, Cuerne 87.25 4. Hacke Karei, Blankenberghe 85.75 5. Duvelier Georges. Marcke 84.75 6. Berteloot Michel, Roeselare 84.25 7. Vandamme Marcel, Wervick 80.25 8. Vanderbeken Michel, Heestert 79.25 9. Casier Maurice, Reckem 77.75 10. Debuf Aimé, Meenen 77. 11. Gheyns Gomar, Heestert 74.35 12. Leenknecht Arthur, Cuerne 74.25 13. Goeminne Ger., Blankenberghe 72.50 14. Scherpereel Marcel, Moescron 72.25 15. Gheyns Jules, Heestert 70.50 16. Duyck Marcel, Moescron 64. 6.a) Ï.Sandra Arthur, Brugge 70. 2. Fauvarcque Albert, Wervick 65. 3. Masselis Albert, Wevelghem 64.50 4. Devos Jozef, Wervick 64. b) Hessens Jules, Brugge 66.75 c) 1. Van Walleghem Jozef, Meenen 95.90 2. Debusschere Jerome, Brugge 95.25 De afdeeling Yper van het Roode Kruis was ter plaats om bij mogelijke ongeval len hulp te bieden, ook 's anderdaags zal ze overal bij zijn waar men hare hulp zou noodig hebben.Die bezorgdheid voor Foto Asaert, Yper. De Eere-Tribuun M. VanhaverbekeVoorzitter van den Gouwbond. omringd van Overheden en Genoodigden. Marcke 94.50 4. Knocke, 91.75; 5. Reckem, 90.50 6. Cuerne, 89.25; 7. Wevelghem, 88.25. LAGE GRAAD. 1. Waereghem, 95; 2. Heestert, 93.75; 3. Lauwe, 89; 4. Veurne, 88.50; 5. Ghistel 84.75; 6. Meulebeke, 84. Wedstrijd Trompetters. 1. Brugge; 2. Ghistel; 3. Veurne; 4. Poperinghe. Orde en Tucht. 16 maatschappijen kwa men voor orde en tucht in aanmerking. 4 werden uitgelot: Cuerne, Meulebeke, Rec kem, Waereghem. Om 10 3/4 uur werden aan den Katho? l.eke Kring, de Afgevaardigde van Zijne Doorluchtige Hoogweerdigheid Monseigi neur Waffelaert, die Z. E. H. Kannunik Logghe was, en de Afgevaardigde van Zijne Excellentie de Gouverneur van West-Vlaanderen, die Heer Bestendige Afgevaardigde Lommez was, verwelkomd door de Leden van 't Hoofdbestuur en Technisch Komiteit van 't Gouwverbond, Heeren Jury-Leden, Plaatselijk Inrich- tingskomiteit en begroet door de Sonne ries der Katholieke St Michiels Turners van Yper en de Brabangonne gespeeld door de Harmonie Hooger Op van 't Christen Werkersverbond van Marcke. Het meerendeel der deelnemende maat schappijen waren door hun vaandel ver tegenwoordigd. Stoetsgewijze trokken ze op naar 't Stadhuis alwaar eerstgenoemden ofiicieel werden ontvangen door de Heeren Bur gemeester, Schepenen en Katholieke Gemeenteraadsleden van Yper. Talentvbl wist de Heer Burgemeester Sobry, die Overheden te verwelkomen... Vele fees ten grepen sedert den gruwelijken oorlóg plaats in onze herstelde Stad maar voor geene feestvierders zou het heropgebouw de Yper beter tot kader dienen dan aan de talrijke scharen Turners van 't Kathol liek Gouwverbond van West-Vlaanderen. Hij eindigde met den vurigen wensch dat heel het feestprogramma met het meeste succes zou mogen uitgevoerd worden en bood aan de genoodigden den eerewijn aan. Op 's Burgemeesters rede werd dan kend door den Voorzitter van 't Gouw verbond geantwoord. Ondertusschen liep onze prachtige Kathedraal vol met Turners en Geloovi- gen onzer stede. De 11 1/2 uur Mis werd opgedragen door£. H. Bondue, Aalmoe zenier der Katholieke Turners van West- Vlaanderen. Aan beide zijden van het koor stonden de Turnvlaggen gereed om aan het plech tige oogenblik der Consecratie diep te buigen, zinnebeeld der Christene onder danigheid en diepe onderdanigheid der Katholieke Turnscharen aan den Heer der Heeren Jesus in zijn aanbiddelijk Sacrament. Door Leden van 't Hoofdbestuur van 't Gouwverbond werd de Heilige Mis gediend en 8 Ypersche Turners vorm den de eerewacht rond het Hoogaltaar. Z. E. H. Vermantonze geliefde Deken, sprak uit de volheid van zijn hert de Turners toe, nooit waren zoo -talrijke drommen volk in zijne Kerk samenge- schaard geweest. Turners Jie U onver poosd weet te oefenen om 't lichaam dat God U gaf, zoo volmaakt mogelijk God ter eere te ontwikkelen, vergeet nooit dat gij in U eene onsterfelijke Ziele draagt die nog meer uwe aandacht verdient, 't ideaal, jongelingen, 't ideaal van Uw Turnleven weze eene deugdvolle ziel in een flink geoefend lichaam. Onvergetelijke oogenblikken hebben wij in St Maartens gedurende die H. Mis beleefd,de Sonneries van Yper gedurende de Consecratie, en het gezang dier hon derden Turners deed menige traan van aandoening uit d'oogen rollen. Aan het Banket in den Katholieken Kring opgediend werden door de Voor zitter van 't Gouwverbond in naam der Turners hulde gebracht aan Zijne Heilig heid den Paus en Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur Waffe laert, alsook aan zijne Majesteit den Koning en Zijne Excellentie de Gouver neur, waarop Z. E. H. Kannunik Logghe, in naam van Monseigneur antwoordde dat dit Gouwturnfeest ten volle de goed keuring en de zegen van Monseigneur gekregen had 't Was een betoog van Katholieke Jeugdaktie, 't was een bewijs van trouw aan den Godsdienst der voorvaderen. Heer Advokaat Lommez, Bestendig Afgevaardigde, wees met nadruk hoezeer de Provincieraad van West-Vlaanderen bekommerd is met alle maatschappelijke instellingen en zoo geern medehielp om de Katholieke Turners te steunen...opdat ons Vlaamsch Volk in zijne algeheele ont wikkeling vast worde een schoon en flink volk, en daarvoor moeten de Turners zorgen. Te 2 uur verliet den Stoet der Katho lieke Turners de Colaertplaats, onnoodig te zeggen hoezeer hij de bewondering der talrijke toeschouwers oogstte. Aan den Katholieken Kring werden de uitgenoo- digden door de Turners begroet, en aan 't Gedenkteeken der Gesneuvelden gaven zij blijk van hunnen eerbied voor de martelaren van den wereldoorlog. Het machtige tot hiertoe nog nooit te Yper beleefde schouwspel, greep plaats te 3 uur op de Groote Markt. In een woord onvergetelijk den défilé, de ge- zamentlijke oefeningen, de vrije tuigles- sen en de reeksen pyramiden. 't Feest op de Groote Markt werd opgeluisterd door de muzieken van Poperinghe en Marcke. De Gouwvlag sedert verleden jaar door de Turnkring Zoo Knaap zoo Man van Waereghem bewaard, werd plechtig aan deTnrners van Yper overhandigd. Vol orde en tucht... op één b vel... op één wenk, werd door al de Turners ge groet als beurtelings het Nationaal Lied» en de «-Vlaamsche Leeuw» gespeeld werden. De Groote Markt van Yper met zijn duizende toeschouwers bood een machti gen aanblik en een eerbiedvolle stilte. De Vlaamsche Nationalisten hadden 's nachts de straatsteenen bekladderd met zinnen vol oproer en wanorde die nachtraven, zonen der duisternissen zijn van eene kale reis 't huisgekomennooit liep een Gouwturnfeest zoo van stapel nooit gaven de Katholieke Turners meer blijk van orde en tucht. In de feestzitting en prijsuitdeeling, die in de feestzaal van 't Christen Volkshuis plaats grepen hield E. H. Socquet, Proost der Plaatselijke Afdeeling de laatste korte spreekbeurt. Stralend van voldoening dankte hij God om het zoowel gelukken van dien heuge- lijken dag dankte hij allen die op 't feest aanwezig waren en aan 't feest meehielpen, en op het bovengemelde wijzende sloot hij met die woorden Dat ze nu maar onze plakbrieven afrukken dat ze nu maar de kasseisteenen bekleis- teren toch is op heden de zege aan Ons. Het Plaatselijk Inrichtend Komiteit werd door vrienden en andersdenkenden geluk gewenscht, aan allen bieden de Katholieke St Michiels Turners op hunne beurt een dankwoord en durven verho pen dat nog menigeen die reeds een mil den steun verleende om de overgroote uitgaven van dit Gouwfeest te kunnen dekken niet zal blijven bij woorden van gelukwenschingen maar wel tot daden zal overgaan, tot daden met één a... en niet met daaden met twee aa's zooals de taalkundige nachthelden op de straatstee nen hebben geschilderd. Met dank worden de steunpenningen aanveerd op postcheckrekening 30.521 van E. H. Socquet. N. B. Zoo even ontvangen wij be richt dat de aangevraagde dekoraties voor die kunstschilders kasseibezeveraars zul len toegekend worden en dat zij vanaf Zondag aanstaande ter hunner beschik king liggen in het Bestendig Sekretariaat der Katholieke Turners, St Jacobsstraat, 30, Yper. Naderhand zullen de bladen de namen melden dier glorievolle nachtrid ders Het «Ypersche Volk» biedt aan de StMichiels Turnere van Yper, zijn warm ste gelukwenschen. Een woord van bijzondere hulde aan de Inrichters van het feest, namentlijk de E. H. Socquet, Proost en M. Valère Seys, Voorzitter zonder te vergeten M. Declercq, Turn leider. De zoo wel gelukte feeste der turners heeft bij sommigen nog al wat jaloersch heid te weeg gebracht. De verstandigen, onder dezen, zwijgen. Brieschende, brullende snotiers, die bijten en klauwen en die, a's zij het later niet vergeten, het vaderland zullen red den of hervormen... hebben in de stilte van den nacht, als het 't niemand zag, dievelinge, de straten bekalkt met zout- looze en reeds versletene spreuken. Die kerels zijn van de gehalte van 't snotter- tje, dat fn den stoet van 25 Mei, paterken speelde en er geen verstand van had. Baas Gazendonck, de ex-député, was er ook van gebeten en met minachting had hij ge-orakeld 't Zijn, non-de-domme, al jongens en kindertrekken 1 Daarop was hij de stad uitgegaan om eenzaamheid te zoeken. veelkleurig laken, lag, zonder schijn, dweersch op den nek van het tweede peerd en werd er in evengewicht gehou den door den ruiter. Opdat beenen en arms van 't lijk niet hadden kunnen slin geren, langs den hals van het dier, was het doode lichaam vastgebonden aan een langen stevigen stok. Zoo reed men naar de Moskee. Daar werd het lichaam ge- wasschen, wederom gehuld in 't laken en alzoo gedregen naar den grafkuil. Zon der schrijn, liet qien het lijk zakken in den put en met aarde werd de kuil gevuld. Den Zaterdag, 17 Mei, met het krieken van den dag, na een voorspoedig overvaren, was het schip met de bede vaarders in 't zicht van Marseille. Daar men vóór tijd aangekomen was, vaarde de stoomer geheel traagzaam ha- venwaarts. Gegroet, ster der zee was het algemeen gevoelen, bij het ontwaren van O. L. Vrouw-ter-wacht. De tolbe ambten waren aller-inschikkelijkst en met autos werden de reizigers overge bracht naar de Spoorhalle. De priesters, die in den nacht geen mis gelezen had den aan boord, konnen het nog doen in de kerken van stad. Anderen, die het in de heenreizen niet gedaan hadden, brach ten een bezoek aan de oude abdij van Sint Victor. De Ketk is eene ware oude sterkte, die bij middel van onder aardsche gangen in verband stond met een der versterkingen, gebouwd op de uiteinden der oude haven én met de rots van O. L. Vrouw-ter-wacht. De boven kerk, voorzien van muren met kanteelen, is gelijk menige kerk in Zuid-Frankrijk bestand om eene belegering uit te staan en die werden alzoo gebouwd, tijdens de noodlottige eeuwen gedurende de welke men steeds een inval duchten moest van Musuimanen, die de streek plunderden en veel ongelukkigen wegvoerden om ze als slaven te verkoopen in Noord-Afrika en Zuid-Spanje. De onderaardsche kerk of crypte is het oudste heiligdom van Frankrijk, 't Is de uitgestrekte spelonk, waarvan Lazarus, dien Christus van den dood verwekte, zijne Kathedraal miek... Hij zou immers de eerste bis schop geweest zijn van Massilia, het hedendaagsch Marseille... en in die in drukwekkende krocht vereert men zijnen altaar, zijne bisschoplijke zitplaats, die ook zoude gediend hebben voor biecht stoel en zijn graf. Met den 9 uren stoomde men uit Mar seille weg noordwaarts. Langen tijd volg de de trein de bekoorlijke kust der Mid- delandsche zee en naar mate hij hooger klom op den reusachtigen zeeboord, ver diepte en verkleinde Marseille in de verte en de hooge rotse met O. L. Vróuw-ter- wacht, zoo grootsch van nabij, werd een speeldingsken. Verder reed men langs kunstmatige zoutmeren, zeer ondiep, waar het zeewater, door de he vige zon uitdampt en zout laat liggen op den bodem. Dat zout naderhand her smolten, gezuiverd en opnieuw door uit damping bekomen, is wat wij aan tafel gebruiken. Volgde Aries, d.i. Rome in Gallië, waar men nu nog de Romeinsche strijd- parken (arènes) en menige kunstgebou wen bewondert. gewoond hebben de wereldbefaamde Tartarin, die de ernstigste natuurwon deren ir. het belachelijk wiste voor te stellen. Rond den noen stoomde men Avig non binnen, de stad der Fransche Pau zen. Zeven hebben er opvolgenlijk ver bleven van 1309 tot 1377, hetgeen in de kerkelijke geschiedenis geboekt staat als een Nieuw Ballingschap te Babylonië Het graafschap Venaissin, dat Avignon omklende, had de H. Stoel afgekocht in 1274. De aartsbisschop van Bordeaux, paus gekozen in 1305 en regeerende onder den naam van Clemens V, dorst naar Rome niet gaan, ingezien de inwendige onlusten nadat hij vier jaar in verschil- lige plaatsen van Frankrijk verbleven had, vestigde hij zich voor goed te Avig non. Deze paus schafte het orde der Templiers af, grootendeels onder de drukking van Philips-den-Schoonen, den muntschroorder, die de rijkdommen der Templiers beloerde die rijkdommen kon hij nogthans niet bemachtigen, ten minsten voor hun geheel, daar de Paus ze toekende aan de Hospitaalbroeders van Rhodes, die later de Ridders van Malta werden. Na het sterven van dezen eersten Paus van Avignon duurde het twee jaar, eer zijn opvolger, afkomstig van Cahors, gekozen werd onder den naam van Joannes XXSI, bekend om zijne groote godsvrucht tot Maria De opvolger Oenedictus XII begon den bouw van het vermaarde pauzen- paleis, nu nog hedendaags geheel de stad overheerschende Benedictus werd opgevolgd door den aartsbisschop van Rouen, regeerende onder den naam van Clemens VI en gaf ongelijk aan de vlaamsche gemeenten, die England steun den tegen Frankrijk. Van Koningin Joan na kocht hij Avignon af, die dus ook pauslijke bezitting werd, even als het rondliggende graafschap Venaissin, aan- gekoent in 1274. De volgende paus Innocentius VI, de beste onder de pauzen van Avignon, zond een leger op Rome, hetwelk verschillige provinciën bemachtigde en alzoo het terugkeeren van den Paus naar Rome voorbereidde. Ufbanus V, die voor zijne verkiezing abt was van St Victor in Marseille, om te voldoen aan den wensch der christene wereld, hem herhaaldelijk voorgehouden door de H. Brigitta ging naar Rome te rug, waar hij met uitbundige blijdschap ontvangen werd twee jaar later nog thans, door heimwee gedreven en onder den druk der fransche Kardinalen kwam hij naar Avignon terug, waar hij korts daarna stierf, zoo het hem de H. Brigitta voorspeld had. Eindelijk Gregorius IX, ook van Fransche afkomst, niet te- 'genstaande zijne vrees, zijn ziek zijn, het 'afraden van wegens bloedverwanten, 'Kardinalen en Koning zeiven, maar om te voldoen aan de dringende aansporin gen van de H. Catherina van Sienne verliet voor goed Avignon en vestigde 'zich te Rome. 't Ballingschap van Ba bylonië was ten einde, maar dit werd eene van de oorzaken der Groote Scheu ring van 't Westen 1 Het paleis, dat de Pauzen in Avignon nog bouwden, is eenig in zijnen aard. Eene sterkte in prachtig wit steen veel gekanteelde vierkantige torens Klokke- toren, Hoek-toren, Yskelder-toren, Sint Jans-toren, Engelen-toren, Toren van de Kleerkamers; Toren der Keukens; ein delijk veel groote zalen en kapellen. De stad is omringd van eenen gekan- teelden muur, ook in wit steen, voorzien Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Wat weinige reisgenooten te zien kre gen was in de stad Tunis het vervoeren van het lijk eener jonge joodsche vrouw 35 jaar oud. De ingang-deur van hare woonst was behangen met witte drapperijen de lijkwagen getrokken door twee muilezels, met witten vederbos op den kop, was ook met witte behang sels opgesmuktde schrijne was eene groote kist in rood hout en de lijkbidders, die menigvuldige witte kronen rond het lijk legden en dan nevens den wagen stapten, waren in 't zwart maar met de roode turksche muts op het hoofd. Buiten de stad had men ook den stoet eener araabsche begraving kun nen gade slaan Een twintigtal peerden, waarop mannen zaten in wijde witte man tels gehuld De doode, gewenteld in een

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1