Crédit Anversois CDeet ge wat Het Familiehoekje SNIPPERINGEN Ypersche Kroniek. Dixmndestraat, 18, YPER Weenen is bestuurd door socialisten en de christene demokraten hebben dit bestuur fel gehekeld in hun laatste con gres Een spreker noemde Weenen een stervende stad en als bewijs haalde hij aan dat er in 1927-1929 22248 meer sterf gevallen waren dan geboorten, en in de drie eerste maanden van 1930 2075;daar- nevensdater in 1913 op school 240.309 leerlingen waren en in 1926... 120.789. Zonda^rust. Rerum Novarumfeest Blindenbloempje Kerk der Paters Capucienen Voerlieden op Yper Kerkelijk Nieuws Op den Hoogdag van Sinxen, Op alle vrijdagen der Junimaanc 's avonds te 8 uur plechtig Lof, met sen moen, ter eere van het H. Hart van Jesus van een rondloopenden weg en kleine to rentjes maar zonder wallen. Hij is 5 kilo meters lang. Avignon en het graafschap Venaissin werden in 1791 ingepalmd door Frank rijk en het pauzen-kasteel werd een ka- serne. De soldaten hebben het omme ge woond en na 1906, met de teruggave van het prachtgebouw aan stad, heeft men de herstellings werken begonnen, die goed slaagden maar nog niet vol tooid zijn. Godsdiensthatere hebben dat kunstgewrocht geschaad en helpen nu aan zijne opstanding. i mmmmmsa N. V. BANK BEURS WISSEL New-York verzond eene draadma- re of snelschrift Gegroet, zend aan stonds verdernaar Parijs langs Lon den, Madrid Parijs verzond ze naar Moscou, langs Geneve, Rome, Constan- tinopel Moscou verzond ze naar Tokio (Japonie), langs Peking, Changhaï (Chi na). Tokio verzond ze naar San Francis co (West-Amerika), langs Manilleen Ho nolulu. San Francisco zond ze naar Rio- de-Janeiro, (Zuid-Amerika), langs Mexi co, La Lavane, Buenos-Ayres Rio zond naar de Kaap (Zuid-Afrika), die ze ver zond langs Cairo (Egypte) naar Bombay in de lndiën Bombay zond ze naar Melbourne, in Oceanië, die ze verzond naar Vancouver, (West-Amerika). En Vancouver zond ze terug naar New-York, langs Montreal. In 2 uren 5 minuten had dit snelschrift twee maal den toer van de wereld ge daan en 100.000 kilom. weg afgelegd. Chicago huldigde een gedenkteeken in, namelijk een standbeeld, ter eere van Pasteur, den grooten geleerden en even grooten katholiek. In 1428 de engelschen meester van ge heel Bretoenland en Normandiën inden er eene buitengewone belasting van 10.000 pond goud, om een leger te vormen, dat St Michielsberg, eiland op de kusten van Normandiën gelegen zou belegeren en innemen. In 1429 wa ren ze er toe belet door den strijd ingezet door de H. Joanna d'Arc en in 1430 be taalden ze aan de Burgondiers 10.000 pond goud, om de gevangene heldin af te koopen. Zoo redde de H. Joanna d'Arc door hare heldendaden en haren dood St Mi- chiels-Berg, die nooit in de handen der Engelschen gevallen is. Daarom om den 50011 verjaardag te vieren van dat feit, werd er op St Mi chielsberg, den 3 Juni, een bee- en dank dag gehouden. De onderaardsche ijzerweg of Metro van Parijs, bestaat 30 jaar en vervoert nu dagelijks meer dar, 2.000.000 reizigers, wat zeven maal het getal is van dezen van Londen, viermaal van dezen van Berlijn en vijfmaal van de zen van New-York. Er zijn 95 kilometers lijn en op zekere uren loopen er samen 300 treinen. In Denemarken zijn er 30.000 katholieken, d. i. één op honderd inwo ners en wat 8000 meer is dan in 1921. In de middeleeuwen waren er in dit land zeven bisschoppen en één aartsbis schop en in de X111e eeuw telde de pro vincie Jutland alleen 1294 kerken. Alles werd vernield door hervorming of prote stantisme en op doodstraf was het verbo den aan katholieke priesters in Denemar ken te verblijven. Die wet werd maar af geschaft in 1849. Gedurende de kruisvaarten ontstonden drie krijgs-orden t. w. der Tem- pliers, der Ridders-hospitaalbroeders van St Jan en der Teutonen. De Teutonen werden protestant en hun laatste groot-meester Albrecht van Bran denburg is de voorouder van Willem, ge wezen Keizer van Duitschland. Te Templiers, vervallen maar niet zoo erg schuldig dan Philips de Schoone, die hunne rijkdommen begeerde, het beweer de, werden afgeschaft door den eersten Paus, die verblijf verkoos in Avignon. De Hospitaal-broeders werden Ridders van Rhodes, later van Malta. Hunne krijgsmacht eindigde met de in bezitne ming van Malta door Napoleon, tijdens zijn overvaart naar Egypten. Sedert is het een eere-orde, dat zich nog bezig houdt met verzorgen van gekwetsten en zieken. In den oorlog 1914-18 waren ze op de twee fronten en hebben 800.000 gekwet sten of zieken bezorgd in de hospitalen. Om deel te maken van dit orde, moet men van hoogen edeldom zijn en bewijzen dat men van Vaders en Moeders kant af stamt van 8 edele familien. Benedictus XV, als hij zijne aanvraag deed om in het orde opgenomen te worden, leverde het bewijs dat hij van de twee kanten af stamde van 16 edele familien. De rid ders van 't orde zijn geschaard volgens tale of nationaliteit. In Belgie zijn er 28 edelen, ridder van Malta. Dezer dagen, een hunner, prins de Croy, heeft in name van den Groot-Meester, die verblijft in Rome en waardigheidsbekleerder is van 't Vatikaan, de eereteekens en het brevet van Ridder overhandfgd aan Koning Al brecht, Koningin Elisabeth en de prinsen Leopold en Karei. Prinses Astrid komt in dit getal niet voor, omdat zij als protestante geen deel kan uitmaken van het orde. De Soviets hebben willen het Paaschfeest dood leggen en in de Radio kondigen ze aan «De ambtenaren waren op hunnen post. De werklieden wrochten in de fabrieken. Twintig bedienden eener coöperatieve werden in het gevang ge worpen, omdat zij aan hunne kinderen Paascheieren gegeven hadden De waarheid is Niettegenstaande al het gedoe der godsdiensthaters en het af rollen in 200 cinemas van een film De Passië waar Judas als een held voorge steld is en waar het laatste avondmaal verbeeld is als braspartij van dronk aards,... veel volk was vergaderd in de kerken en er rond hield men stilzwijgende processiën. Ware groote mannen zijn onbaatzuch tig. Foch heeft een boek geschreven over den oorlog. Daarin worden feiten aangehaald, die niet ter eere strekken van sommige hooggeplaatste mannen, nog in leven... daarom mocht dit boek niet uitgegeven worden, vóór 10 jaar... en nogthans een Amerikaansche firma bood 50.000 pond d.i. meer dan 8.000.000 fr. aan den maarschalk, indien ze het ge schrevene mochte uitgeven. SINXEN. Geen menschenwoord kan de verhe venheid en diepe beteekenis van deze feestelijkheid bekwamelijk doen uit komen. Woorden zijn woorden, maar Sinxen is de herinnering van eene gebeurtenis, gansch wonderbaar en gansch buiten menschelijk in de wereld en is met een feest van een gansch heimelijke en innige verwezentlijking in den mensch. Als gebeurtenis is het openbare en bovennatuurlijke stichting van een nieuw volkals feest is het onzicht bare en innige omwerking van een nieuw mensch. Als feest en gebeurte nis is het de bekroning der Schepping en der Redding. Wat zou het den mensch gebaat hebben geschapen te zijn. het leven te hebben, begaafd geweest te zijn met verstand en wil in een onstervelijke ziel. als die mensch zijn doel en einde niet zou bereikt hebben Wat zou het den mensch gebaat hebben dat Gods Zoon voor hem leed en stierf als de vrucht van dat lijden en van die dood in hem niet kwatn om zonde en verwatenis uit te wasschen. Wat baat het vóór een welopge- dischte tafel te staan vol smakelijke gerechten en lekkere dranken als men er niet van geniet Sinxen is het feest van die plechtig heid waarin én de schepping én de redding tot hun gevolg komen en in verwezentlijking hun doel bereiken. Een geleerde beweert dat de Gulf- stroom d. i. de stroom verwarmd wa ter, die van de kusten van Mexico naar de onze vloeit en ons klimaat tel ver zacht, zich verplaatst. Ware dit waar, dan zoude Oost-Amerika zachtere win ters bekomen en wij veel strengere. Ik moet dat zien zegde de blinde voor ik het gelooven zal 3c 't ls70 jaar dat de Pauslijke Zou- aven tot stand kwamen. Pius IX, om aan de Garibaldianen, die in zijne staten tot omwenteling stuwden, te beter te kunnen weerstaan, had besloten een eigen leger tot stand te brengen. Hij deed een oproep aan de katholieke jonkheden van geheelde christene wereld: 3000 Fran- schen en 2000 Belgen, die den oproep beantwoordden, werden de kern van dit heldhaftig legerken. Dat leger werd in gericht door de Lamoricière, bekeerde fransche generaal, die te Brussel leefde in ballingschap... hij was in ongenade gevallen bij Napoleon III... en die aan zijne soldaten de kleedij gaf der Afri- kaansche Zouaven. Dit korps had de Lamoricière tot stand gebracht in Algerie en er mede fel bijgebracht tot de verove ring der algeriaansche streken. Die klee dij was een korte zeer wijde broek, toe gesnoerd onder de knie een kort nauw vestje en een roode turksche muts met kwispel. De Pauslijke Zouaven vochten 't Is de gebeurtenis en de herinrichting van de nederdaling van den H. Geest over den mensch. De H. Geest, die de liefde is des Vaders en des Zoons en uit wiens liefde onze alle heiligheid komt, gezonden door den Vader die ons schiep, in de naam des Zoons, die ons redde, daalt in ons om in ons de bekroning en de volheid van onze schepping en van onze redding mede te deelen in de uitstorting van de Hei- ligmakende gratie die ons waar en wezentlijk in heiligheid brengt en onze schamele natuur verheft tot een bo vennatuurlijk wezen, dat Kind Gods is, medebroeder met Jezus-Christus en dadelijke erfgenaam des Hemels Heiligen worden wij en kinderen des Allerhoogsten Dat is de plechtigheid en wezent- lijkheid die wij op Sinxen vieren. Daarbij komen de vruchten van het deugdelijk ontvangen van den Heili gen Geest die ons door het H. Evan gelie reeds in groote trekken aange geven zijn. Vooreerst wij worden de bestendige verblijfplaatsen van de H. Drievuldig heid: «Zoo ie nd mij lief heeft mijn Vader za! 1. liefhebben en Wij zullen tot hem kor. ïn en verblijf bij hem nemen. Daar- n ij worden de echte en ge willige leerlingen van God zelf die ons door den Geest van licht en waarheid onderwijst. De Vertrooster, de Hei lige Geest. Dien de Vader in mijnen naam zal zenden. Dien zal u alles lee- in Castelfidardo, bij Lorette in Monte Rotondo in Monte Libretti en in Men- tana. Met den val van Rome in 1870 werden de Zouaven huiswaarts gezonden. Dit verjaren werd gevierd in Parijs en zal het ook te Brussel wezen in Juli e. k. Er bestaat een spreekwoord dat zegt Onbekend maakt onbemind En de Nationalisten van Yper, waar schijnlijk om de liefde van het Ypersch volk niet kwijt te spelen, hebben het ge raadzaam en deftig gevonden in de nacht van Zaterdag tot Zondag of liever den Zondag morgen de straten van stad, waardoor de stoet der Turners trekken moest, te bemorsen en te vervuilen. Waarschijnlijk om de reputatie en de faam van Yper bij den vreemde hoog te houden. Al de strijdkreten van deze deftige lui waren in sierlijke en kunstige letters op de straatsteenen geschilderd, 't Is slechts sedert dat de Nationalisten in den strijd getreden zijn dat de straatsteenen goed genoeg gevonden werden om er hunne gedachten en princiepverklaringen neer te pennen... naast al wat er op de straatsteenen zooal te vinden is. Soort zoekt soort. De uitheemsche facadeklasscher die zich met deze edele bezigheid onledig hield en die zich zelf de luxe permit teerde per auto naar stad te komen heeft veel eer van zijn kunstwerk gehaald. De huismoeders die zich op een Zondag morgen met het schoonmaken van de straat mochtten onledig houden hebben waarschijnlijk zijne verrichtingen met dank aanvaard. Want na enkele uurtjes waren al deze opschriften doorgeborsteld en on leesbaar, wat de netheid van stad in een zekere mate beschadigde en aan de vreemdelingen een zeer gunstig gedacht gaf van de netheid die in onze stad op Zondag heerschen moet en van het fana- tism van onze Vlaamsche Jacobijnen. Die schilderenterprise(zooals men te Yper zegt) was goed ingericht... Voor geen enkele woning waareen Natio nalist in nestelt was een dergelijk op schrift te vinden. Men plaagt slechts zijne politieke te genstrevers... en op eene zeer deftige en beschaafde manier nog. Wij vragen dan ook ten einde de goede faam van Yper te vrijwaren dat voortaan bij dergelijke feestelijkheden maatregelen zouden genomen worden om zulke knepen te vermijden en te beletten. Alles is de Nationalisten goed om hun fanatism bot te vieren. Zij vagen hunne botten aan de wet. Hebben zeniet te Moorslede en dat nog dezelfde nacht een standbeeld met terre bestreken. Voorwaar, voorwaar, 't zijn treffelijke mannetjes. Meester Butaye haalt eere van zin manneges De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 8 Juni 1930. Op Maandag 9 Juni (tweede Sinxen- dag) zal alleen open zijn de apotheek van M. Van Robaeys, Boterstraat. Op O. L. Heer Hemelvaart, Donderdag 29 Mei, herdachten de Christen Werklie den het verschijnen van den wereldbrief Rerum Novarum de groote keure der arbeiders Het weder sloeg meê en de feestviering lukte prachtig, 's Morgens naderden talrijke werklieden ter H. Tafel om aan den Goddelijken Werkman van ren en u alles indachtig maken, wat ik u gezeid heb! Onuitsprekelijke gunst waardoor wij door God zelf onderwe zen worden en de zekere en klare waarheid bezitten, 't hoogste en 't kos telijke goed der wereld! waarbuiten maar twijfel en onzekerheid. Eindelijk wij worden zielen vol rust en blijdschap. Vrede laat ik U. mij nen vrede geef ik uniet zoo de wereld geeft, geef ik u, maar die onwrikbare vrede en ruste van 't gemoed waar door men 't hert niet laat ontroerd worden noch vreezen... De vrede van een beminnend kind Gods dat in alles op God berust en op zijne weldoende voorzienigheid Laat ons dien Geest verlangen die gansch onze ziel doordringt, geleidt en richt... Daarom laat ons God waar lijk liefhebben. Zoo iemand mij lief heeft, hij zal mijn woord bewaren. Die mij niet liefheeft, bewaart mijn woord niet! Nazareth den zegen te vragen over de Christene Arbeidersorganisatie. Te 10 u. waren er velen opgekomen naar de plech tige Hoogmis in de St Niklaaskerk om te luisteren naar het sermoen van Eerw. Heer proost A. Beel, die in eer.ige hoofd trekken de sociale leer der Katholieke Kerk schetste en uiteenzette. Van in den vroegen morgen waren de Kajotters ook flink in de weer om de 1000 Rerum Novarumbloempjes aan den man te brengen bij het inluiden der Hoogmis was de voorraad reeds uitverkocht. In den namiddag waren vele liefheb bers van kaarten, biljart en vogelpik naar 't Christen Volkshuis toegestroomd in gezellig samenzijn en gezonde ontspan ning brachten zij er den dag door. Ónze vrouwen hielden prijsbolling en beleefden er veel plezier aan. Toekomende jaar zul-1 len ook allerhande kinderspelen ingericht worden, zoodat het een waar feest wordtj voor gansch het arbeidersgezin. Te 8 uur greep de feestzitting plaats, waarop de Z. E. H. Deken gehouden had tegenwoordig te zijn. De Voorzitter, heer M.Cottijn opende de vergadering met het gebed en eene korte aanspraak, in de welke hij de vergelijking maakte tusschen de steeds veranderlijke leer der socialisten en de rotsvaste eeuwig-jonge en levens krachtige beginselen der Christene Arbei dersbeweging. Wanneer dan Eerw. Pater Willebald der Capucienen naar het ver hoog trok werd hij fel toegejuicht. In volksche en luimige taal zette hij de be teekenis van het feest uiteen, wijzende op de afgrijselijke sociale wantoestanden vóór den wereldbrief van Leo XIII en de zegenrijke vruchten daarna. De Eerw. spreker maande de werklieden aan tot innige samenwerking, tot getrouwen or ganisatiegeest en doorhoudende volhar ding: aldus zal het den werkman moge lijk zijn te zorgen voor een menschwaar- dig stoffelijk bestaan zonder schade te lijden aan zijne ziel. Toen kwamen onze Kajotters aan de beurt den Zondag te voren hadden zij reeds bewijs geleverd van wat zij ver mochten door 750 nummers van hun blad De Jonge Werkman te verkoopenEn nu brachten zij het sociaal drama Werk- mansadel voor het voetlicht een spel dat ons den strijd van de Christene Arbei ders tegen liberalen dwang en socialis tische broodrooverij onder oogen bracht. En ze deden het met met vuur en over tuiging, deze jonge arbeiders Óm dien welgelukten feestavond te sluiten voerden de Kajotsters onder mu ziekbegeleiding en kleurlichtspel eenige reidansen uit. Sinksen is het feest van het licht, van het bovennatuurlijk licht, dat de H. Geest het eerst over de apostélen en daarna over heel de katholieke kerk liet stralen De blijde gebeurtenis moet ons ook doen denken aan het natuurlijk licht van onze oogen waarmede wij al de schoonheid en de pracht der dingefi kunnen zien en in ons opnemen En er zijn menschen die dit heerlijk licht der oogen verloren hebben, men schen voor wie het altijd donker is en duistere nacht Het zijn de blinden Hebben wij medelijden met hun droevig lot, op het feest vooral van het licht. En kunnen wij aan die ongelukkigen het licht der oogen niet terugschenken, doen wij hun ten minste de warmte van onze broe derliefde gevoelen. Christen menschen, koopt allen op Sinksendag, 8 Juni a. s., het blindenbloempje! De opbrengst komt ten goede aan het Werk der blinden van het bisdom Brugge. Deze instelling van christen naastenliefde heeft tot doel aan de blinden eene aangepaste opleiding te geven, eenen stiel aan te leeren en op die manier vreugde en blijheid te bren gen in het leven var. die min bedeelden. De Triduum O. L. Vrouw, Middelares ter eere, die Zaterdag 31 Mei eindigde en die gevierd werd in de kerk der E. P. Capucienen, is allerbest geslaagd. Veel volk, prachtige sermoenen, goede zang, heerlijke versiering... dus alles opperbest. TR ABOLSPEL. Eenieder viert. Waarom zouden de Bolders ook nen keer niet vieren? Donderdag, O. H. Hemelvaart, wa ren de Vereenigde Bolders van de Bassule. de Katholieke Kring, de Sta tie, de Coöperatieve en het Postje in feest. Twee jaar hadden zij onderling gekampt voor nen beker en die be ker moest met zekeren luister over handigd worden aan de Kampioenen ik noem de Maatschappij van de Bascule. Een feestje zonder muziek is een oude wijfs kerkgang. Daarom hadden zij eenige muziekanten van de Harmo nie Ypriana gevraagd. Het feest zette in met de overhandiging van den be ker in het lokaal van de Coöperatieve. De Heer Voorzitter van het besturend Komiteit, wenschte eenieder die eenig- zins meegeholpen had en inzonder heid de gevierde maatschappij geluk in de volgende bewoordingen Mijne Heeren, Vrienden Bolders, Vóór twee jaar werd er tusschen vijf vereenigde boldersmaatschappijen besloten eenen beker in een plaatselijk toornooi en volgens een vastgesteld reglement, te verspelen. In zijn art. 5 zegt dit reglement dat de beker den definitieven eigendom wordt der maatschappij die twee maal achtereenvolgend kampioen is. Het zal mischien eenig zijn in de annalen van onze vereeniging dat de zelfde maatschappij twee jaar naeen zegeviert en den beker zoo maar sef fens verovert. En zal het wel nog ooit voorkomen dat eene maatschappij al de gespeelde matchen van een seizoen wint 't Is nogthans gebeurd met de maat schappij die wij vandaag willen vieren. Mijne Heeren, De Bolders vieren vandaag hoogtij Het tweede seizoen der matchen is achter den rug. De strijd is gestreden en de beslissing is gevallen. De maat schappij van de Bascule verovert op nieuw den titel van Kampioenzij draagt voor de tweede maal de palmen der overwinning mede. Leve de Bas cule... Leve de Kampioenen van 1929- 1930! Leve de winners van den be ker... Het weze mij toegelaten in naam van 't bestuur, hier in 't bijzonder een warme hulde te brengen aan den lei der van het peleton der zegevierende maatschappij, den Heer S. Salomé. 't Was hij de ziel en de bezieler van zijn peleton't was hij die den moed hoog hield onder zijne mannen. Met zijn kundige leiding, zijn kranig op treden en zijne vastberadenheid in de kommando, heeft hij zijne mannen tot de zege gebracht. Eere aan hem en lof. Eere ook aan zijne dappere spelers, die stipt en zonder tegenstribbelen de kommando uitvoerden en geen voet breed afgingen van den weg die hun leider hun wees. Ook zij hebben, en door hunne kunde en door hunne tucht de verdiensten van 't succes. Benevens de kampioenen loof ik hier insgelijks de leiders en spelers van de andere deelnemende maatschappijen. Aan dezen komt wel is waar geen titel toe noch geen kampioenschap, doch allen hebben toch de verdienste, hunne maatschappij dapper en heerlijk ver dedigd te hebben. Hunne houding zoo wel bij tegenslag als bij geluk was al tijd even voortreffelijk en dat is het kenmerk van sportiviteit. Zij zijn heerlijk gevallen na nen heerlijken strijd. En toch, mag ik zeggen, mogen ze roemen op eene overwinning, na- mentlijk die der verbroedering tus schen de bolders. Deze is van stonden af gewonnen en we weten wat ver broedering vermag. Eere ook aan hun en dank. Toekomende jaar op naar de zege die voor niemand uitgesloten is. En de scheidsrechters. Die hebben ook hunne taak ernstig opgenomen en zorgvuldig gekweten. Hun gezag heb ben zij weten te gebruiken en te doen gelden. Dank U. De Liefhebbers toeschouwers zou den het mij kunnen ten kwade duiden indien ik hun hier ook geen woord van dank toestuurde, en voor hunne neer- stige opkomst ten tijde der matchen, en voor hunne onpartijdige en voor treffelijke houding gedurende dezelf- ve. Aan U dus, liefhebbers, mijnen bes ten dank en ik vraag U dat gij in de toekomst zooals in 't verleden in groot getal de kampen zoudet bijwonen 't is eene aanwakkering, een spoorslag voor de spelers en uwe talrijke en re gelmatige aanwezigheid, een bewijs dat ge het bolspel hoog in eere houdt. En nu. Mijne Heeren, overhandig ik, Wat hij ziet doen, zal hij nadoen wat het hoort, zal hij achterzeggen. Dat is zijne natuur en 't is vruchte loos gestreden tegen een algemeene wet. Wij moeten ze ondergaan en daar ons gevolg er uit trekken: wilt ge goede gevolgen legt goede oorzaken voor. Dat is bijzonderlijk waar voor kin deren Men zegge wat men wil, exempels [hebben kracht, Wanneer men met bescheyd op hare [gronden acht. Daar is geen beter school de kinders [aan te wijzen Als dat men steeds bedenkt en vlijtig [gade slaat, M at dat een ander doet en wat er uit [ontstaat. j Gelukkige kinders die voorbeeldige ouders hebben, 't Keerske dat voren gaat, licht zoo schoone. Woorden wer ken. maar voorbeelden trekken. Wie licht gelooft, is licht bedrogen, daarom al wat gij hoort, gelooft het niet. al wat gij ziet. oordeelt het niet, al wat ge weet. en zegt het niet, al wat ge moogt, en doet het niet. Niet een van allemaal, niet één en gaat [er recht. 't Is schande wat men ziet, zoo leelijk [gaan de pooten Ge 'n weet niet waar ge gaat, ge zult [wel iemand stooten Foeidat en mag niet zijn, dat is een [vuil manier. Sa, Fraaikens, gaat eens recht, of pakt [u straks van hier. Zij zeiden allemaal, en een gewisse re- [den Lief vaarke, ga eens vóór, toon hoe [wij moeten treden. De(n) ouden gast die kroop, en op zijn [allerbest En als men 't wel bezag, 't was erger [dan de rest Is 't dat ge mij nu vraagtwat is dit [al te zeggen Ik neem de vrijheid aan, ik wil 't u [uit gaan leggen. Gij, vader, zijt de kreeft, dat kunt je [wel verstaan Het jongsken is het kind, dat ge leert [kwalijk gaan. Levenswijsheid. Dat is nu alzoo: de mensch is na apig van aard Eilaas, 't is evenwaar van 't slechte voorbeeld I Indien de jonkheid niet en deugt. En geeft de schuld niet aan de jeugd De ouder zelf verdient de straf, Die haar geen beter voorbeeld gaf. De kreeft die zat op 't strand en zag I [zijn jongskens kruipen. En zag hun slimmen gang en zag hun [vreemde stuipen! I Hij zei: Hoe gaat ge zoo? Wel kin- [ders, dit gaat slecht j Als men 's morgens op zekere uur wil wakker zijn. gebruikt men in plaatsen dit volgend gebed Heilige engel, Sinte Michiel, Ik beveel u lijf en ziel Heilig Engelbewaarder zoet M'il mij wekken met der spoed Niet te vroeg of niet te laat, Juist als de klok vijf uren slaat. Bemerkmen zegt het uur die men begeert. in naam der deelnemende niaatscKr pijen, en overeenkomstig de -ta-.-.Jj van het spel, den beker aai de schappij der Bascule. Heer Voorzitter die beker w,, eigendom uwer maatschappij. BewWj hem in eere, en dat hij weze eer. .j vende herinnering aan uwe rrchtG overwinning. Het opschrift dat -! draagt zal deze aan de jor.geren ver- konden. Nogmaal hertelijk ge'uk -• LEVE DE BASCULE Op het oogenblik dat de beker ,ve-. gegeven werd, hief Yprianaeene dreunende Brabanqonne aar begrip door een daverend handgeklap. Heer Salomé, leider van het zegevie rend peleton en Voorzitter van de Kas- cule, dankte in schoone wc rden maande eenieder aan, den ingeslagt» weg voorts op te gaan en dit i;: dezeli- den geest van verbroedering die reedt heerseht en nog moet aangroeien tus schen de vijf vereenigde maatschap pijen. Een prachtige bloemengarve ge schonken door den Heer A Donck, die hem had laten verontschuldigen, werd door den Heer Cam. Vanwonterghem aangeboden, terzelfvertijde als eenige welgepaste woorden en gelukwen- schen. 't Was'tijd om te vertrekker en een bezoek te brengen aan de ver- schillige maatschappijen. 130 manner volgden het muziek schoon. Een bloempje aan de dragers var. beker en bloemengarve alsook aan de twee vaandrigen. Zij hebben het we! j gedaan. En de muziekanten... nooit moe... We moeten zeker nooit geer. andere hebben. Rond 7 u. was het feest ten einde en eenieder was tevreden om zijn wei- lukken. Het bestuur was overvoldaan om de talrijke opkomst der maatjes. t, Een die er was. T'iedereens dienst staan de volgende voerlieden t'Yper op de markt 's Zaterdags, Cappoen Arthur uit Vlamertinghe Beddeleem Emiel uit Watou Vereecke Laurent uit Watou Ghekiere Jules uit Waasten Nevejans Nestor uit Waasten Van Heer Camiel uit Becelaere Costeur Remi uit Becelaere Lemaire Jan uit Beveren-Yzer Vanwonterghem Achiel uit Langernarck I Gauquie Arthur uit Langernarck Degraeve Edward uit lsenberghe Duthoit Jozef uit Houthem Yper Fiey Valeer uit Reninghelst t'Yper op de markt 's Woensdags en 's Zaterdags, Roose Henri uit Vlamertinghe Deturk Marcel uit Rousbrugge Vaye Jules uit Zantvoorde Yper t'Yper op de markt den Donderdag en Zaterdag Markey Albert uit Zonnebeke t'Yper op de markt den Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Lefever André uit'Poperinghe t'Yper in de Boomgaardstr. 's Zaterdags Huyghe Emiel uit Westouter Cluk Albert uit Zantvoorde Aernout Julien uit Locre t'Yper in de Bcomgaardstrapt' 's Woensdags en 's Zaterdags Rosselle Edward uit Zonnebeke Matton Cyriel uit Dickebusch Decoene Theophiel uit Boesinghe Capelle Cyriel uit Westnieuwkerke t'Yper op de Kiekenmarkt 's Woensdags en 's Zaterdags Taccoen Prosper uit Bixschote ZATERDAG 7 JUNI 1930 Vigilië-dag van Sinxen geboden vasten en vleeschderving. In St MAARTENS: plechtige Hoogmis te 10 uur, uitvoering van de driestemmige Mis van Aug. De Boeck, door het mannenkoor van Sint- Maartens, met begeleiding van orkest. Werkzaamheden in Juni. A. - GROENSELHOF. Bereiding: Maakt staken en draden gereed voor de tomaten, zet staken bii boontjes. WerkzaamheidSpit om de landen waar bijv. de brocoli of andere vrach ten geweerd zijn en mest ze met ver ten die zeer verteren. Zaait groensels gelijk in Mei en plant uit zooals de kooien, bloemkoolen, saladen. Zaait zomerspinazie, herfstradijzen, zwarte chicoreiën en witloof, roode kooien- In de schaduw: persijn, kervel, rapen en nog wat erwten en boontjes. Dtir.r en verplant spruitkoolen, saladen, win- j terporei op tijd, bindt uwe tomaten er geeft ze sulfaten of korte vetten 1).1 van hennen of kiekens, met kokerë water eer uitgelangd en gekoeld. B. - KRUITHOF. De uitloopende takken vast zette en binden, wel grond omroeren bii de fruitboomen en begiet ze zoo no - Snoeit en bindt uwe pieer-, appel-- pêche-, abricotboomen alsook de krie ken. Doet er de slechte vruchten van J: of verdunt die te talrijk staan, bijzon derlijk de jonge hoornen. Bestr uwe wijngaarden met solferblom:": vóór en na den bloei. Bestrooit en. be sproeit uwe perelaren met een ov samengesteld als volgt2 kilo. koper sulfaat, 1 kilo. orgehluscht kalk 500 gram. suikersi; oop op 100 water.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2