namam uan net Turn-ieest Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Uit Becelaere Aan Boerke Ha&s,, Rechterlijke Kroniek In den Carmel. St Maartenskerk. Kerkelijk Nieuws Werkmanswoningen. 0. L. VROUW van GOSTACKER VOORTTELEND RUNDVEE Voerlieden op Yper Woestaard Nog een woestaard Vechtpartij, MIJN GEDACHT Het Strijdersblad blad van N. S. B. ons blad nr 23, van Zondag 8 Juni 1930, schrijft Nieuwe plichten liggen ons nu op. We zullen ze weten te vervullen, i want onze taak wordt schooner, nu iedereen, tot de laatste V. O. S. toe weten moet, wie de werkelijke leider van V'. O. S. is. Men heeft hem eens toegejuicht als de ongekroonde Koning van Vlaande- ren. Zondag werd hij door gedweeë en misleide troepen toegejuicht als de ware leider van V. O. S. terwijl het ongods- dienstige driemanschap Huybrechts- Jacobs-Lefever, slechts de gegeven be- velen uitvoert. Als men zijn tegenstanders kent, is de strijd klaarder. Wij zullen hem voeren in 't heerlijke licht der Belgische Zonne en onzer eeuwenoude vrijheid Leve N.S. B. Voor Allen Voor Allen! Wat er te lezen stond als sportnieuws in een locale gazet van 't Kortrijksche: Feest bij onze Katholieke Turners te Marcke. Zondagavond stond Marcke in feest. Onze springlevende turners, tachtig in getal, kwamen met fieren tred afgestapt onder 't blij geschal hunner trompetten, de lustige stapmarchen der harmonie Hooger Op van 't Kristen Werkers- verbond en beladen met hunne talrijke schoone bekers die zij uit den provincia len prijskamp te Yper meebrachten. Ja, uit Yper, de stad die eenige jaren geleden het hart van onze brave turners zoo had doen bloeden, omdat zij uit hun midden hun geliefden proost had weggerukt. En fier wapperde hunne prachtige vlag boven de hoofden van onze flinke jon gens, hunne ijverige bestuursleden, hun onvermoeibaren proost. En of ze reden tot fierheid hadden Dit jaar brachten ze niet min dan vier prachtige prijzen mede opgelegde oefe ningen, middelbare graad le prijs toe stellen, middelbare graad 4e prijs en in den persoonlijken prijskamp werd nog 4° prijs behaald door Georges Duvillier. Wat moet hun nog steeds geliefden stichter, Eerw Heer Socquet, in Yper, fier geweest zijn over zijn turners van Marcke. Want ja, nog zijn turners zijn het ook, want hij draagt ze nog immer in zijn hart en hun fierheid is zijn fierheid. De turnersvereeniging Voor Auter en Heert leeft, zal blijven leven, zal nog steeds groeien en bloeien, en ons jong katholiek Vlaamsch volk van Marcke ten goede. Vooruit, jongens, Hooger Op 't moet toekomend jaar de volle zege zijn Het Becelaarsch Boerke Naas raas- kaalt daar entwaar in een gazette nopens het spelen eener doodenmarsch aan het standbeeld der gesneuvelden. Is het niet kinderachtig dergelijk voorwendsel te gebruiken om eene muziekmaatschappij uiteen te rukken en er een nieuwe op te richten Om hulde te brengen aan de gesneuvelden zou er dus een dooden marsch moeten gespeeld worden..., dat deden de militairen ook Zondag laatst te Moorslede Maar, och heere, daar ligt de knoop nietDat weet iedereen Men is dan te werk gegaan als echte foorekramers op'n kermis. Met de groote trom allen trachten binnen te krijgen met te roepen Ka tholiek Katholiek Katholiek en als de brave menschen binnen waren, daar sprak Vandenberghe, Leuridan, Van Severen. Ward Hermans, Borms... en de H. Drievuldigheidszondag. Lof zij God, één in Wezen en drie vuldig in Personen, nu en altijd en in alle eeuwen der eeuwen. Lof aan God, Bron en Oorsprong van alle wezen. Lof den Vader, die ons schiep. Lof den Zoon die ons verloste en Lof den H. Geest die ons heilig maakt Te dien tijde zei Jezus tot zijne dis cipelen: Mij is alle macht gegeven in hemel en op aarde Gaat dan en onder wijst alle volkeren, ze doopende in den Naam des Vaders en des Zoons en des heiligen Geestes. hun leerende onder houden al wat ik u geboden heb. En zie, ik ben met ti al de dagen, tot aan de volbrenging der wereld. Mathh. 28. 18-20. Met dezen feestdag sluit de H. Kerk de lange reke van haar zoo verhevene en zoo diepzinnige feesten. De Goed heid des Vaders stelde zij aan hare kinderen voor in de wonderen der schepping; de wijsheid des Zoons in het ontzaglijke werk der verlossing: de Liefde des H. Geestes in zijne won derbare en zegenrijke Xederdaling over de Apostelen en over alle ware geloovigen. Nu op dezen Zondag voert zij ons met huiverenden eerbied op naar dat goddelijk middenpunt van on zen godsdienst, naar dat ondoordring baar licht, waarin God troont, naar die menschen werden Dein) West-Vla ming De Ypersche Bode De Schelde, in de handen gestopt, en eer dat ze buiten geraakten langs den anderen kant, wierden ze wel op 't hert gedrukt dat ze nu Nationalistwaren en niet mochten veranderen, zoo niet dat ze kazakkedraaiers zouden zijn. Boerke Naas en gij allen leden van het Nationalistisch Vlaamsch Verbond, gij geeft u uit als voorvechters der katho lieke partij en ge weet geheel wel dat uwe partij tot nu toe veel meer de katho lieke partij en de geestelijke overheid aangevallen heeft dan al de andere vijan dige partijen samen. Zijt gij dan nog zoo verwonderd dat een ander muziek tot stand kwam dat rechtzinnig katholiek en Vlaamsch is Wilt gij nu terugkeeren tot de katho lieke rangen, wij zullen er ons grootelijks over verheugen, en u daarom niet uitma ken voor kazakkedraaiers En a. u. b. 'n spreekt niet van brood- rooven om daarmee de hoogere geeste lijke overheid terzijds aan te vallen. De deftige menschen zeggen hier diesaan- gaande als een landbouwer niet meer voort kan met zijn knecht, omdat deze koppig zijn eigen verkeerd gedacht wil doordrijven dan zal hij hem moeten heen sturen, mogelijks met hertzeer, maar omdat het toch zóó niet meer kan gaan. Is die knecht gebroodroofd Dan zijn alle aannemers en landbouwers van de heele wereld broodroovers Mag ik ook vragen Boerke Naas van voortaan uwe artikels te schrijven in katholieke bladen, indien gij waarlijk de menschen katholiek wilt opvoeden ook mede te werken aan katholieke feesten, onder de leiding te blijven der geestelijke overheid en opbouwend werk te verrich ten samen met de katholieke partij, die zooals iedereen nu moet bekennen de eenige is die rechtzinnig streeft naar vol ledig rechtherstel voor het Vlaamsche volk. Indien gij uwe vroegere werkmethode moest willen voortzetten laat dan ten minste anderen met rust, die willen dwarsdoor katholiek zijn en de Vlaam sche grieven willen wegnemen langs wettige wegen. Boerke Naas gij teekent namens het Nationalistisch Verbond en noemt dat zoo genaamd katholiek muziek voor alwie het hooren wil ons muziek durf het dan maar rechtuit noem. n zooals gij het meent en bedoelt Nationalistisch mu ziek Dat zal u immers niet moeilijk zijn, vermits gij beweert dat heel de be volking met u is?!!! Dum. Julien, die reeds gevangen zit, wordt nu vervolgd om op naam van een ander persoon geld afgehaald te heb ben. Voor dit feit wordt Dum. tot 1 maand gevang en 26 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld. Del. Jules en Verm. Maurits van Yper, hadden in eene herberg twist ge zocht tegen een vreedzamen verbruiker. De tweede had zelfs een soort poynaard- mes getrokken. Tot driemaal toe hadden zij hun slachtoffer aangevallen dat ge tracht had hunte ontloopen.Hetis slechts wanneer dit ten gronde bleef liggen dat zij er van door trokken. Gezien de om standigheden waarin dezen laffen aanval plaats hadden, vroeg het openbaar minis terie eene strenge en onvoorwaardelijke veroordeeling der betichten. De recht bank veroordeelde daarop Del. voor sla gen met onbekwaamheid tot 3 maanden gevang en 350 ft. boete of 15 dagen gevang, Verm. voor hetzelfde feit, wordt tot 5 maanden gevang en 700 fr. boete of 1 maand gevang veroordeeld, beide straf fen zonder voorwaarde. Cast. Hilaire van Houthulst, die in eene herberg aldaar, een soldaat met een altijd levende Bron waaruit alle le ven, alle kracht, alle waarheid en alle goede gaven voortkomen. Met dezen feestdag ook wil de H. Kerk in onze zielen de erkentelijkheid doen oprijzen voor het bekomen leven en voor al de bekomene weldaden. Wanneer de jonge Tobias van zijne reis naar Mëdien teruggekeerd aan zijn vader verhaalde niet alleen de groote gevaren waardoor hij door zij nen reisgezel ontsnapt was maar ook die groote weldaden die hij door zijnen hemelschen geleidsman bekomen had. riep de oude manWat kunnen wij aan dien heiligen man geven die met U meegegaan is? Welke vergelding is weerdig van zijne goedheid? Ja. zei de zoon. wat kunnen wij hem geven? Hij heeft mij geleid en behou den teruggebrachthij heeft het geld van Gabelus teruggehaaldhij heeft mij eene vrouw bezorgd en den boozen geest verdrevenhij heeft mij gered van den verslindenden vischhij heeft u het licht des gezichts wederge geven en wij zijn door hem van alle goederen overladen?»... Vader ver zoek hem van den helft te nemen van alles wat hij meegebracht heeft En toen zij hem vroegen dien helft aan te nemen, weigerde die gezel, hij deed hem kennen als Raphael, de en gel Gods en sprak 4 Zegent den God des Hemels en looft Hem in de tegen woordigheid van al wat leeft, dewijl hij met u goedertieren geweest is! se stoel geslagen had, zoodat deze 25 dagen werkonbekwaamheid ondergaan had, wordt krachtens art. 399 tot 3 maanden gevang en 50 fr. boete of 15 dagen ge vang veroordeeld, voorw. ged. 5 jaar. De rechtbank zal op 26 Juni uit spraak doen, over het auto-ongeval waar in Vanc. als betichte opkomt. Ta. Marcel, die tengevolge van overdreven snelheid een wielrijder aange reden had waardoor deze slechts licht gekneusd werd, wordt voor dit feit tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld voorw. ged. 5 jaar. Ram. Désiré was in deze zaak vervolgd wegens dronken schap. De rechtbank, de meening van het openbaar ministerie deelende, namentlijk dat iemand zich zat kan drinken in 1 uur en 25 minuten, veroordeeld Ram. tot 15 fr. boete of 3 dagen gevang. Voorw. ged. 1 jaar. Verh. Camiel, Groot. Emile en zijn zoon Theophiel, allen van Langemarck, hadden een hunner dorpsgenooten zoo barbaarsch afgeranseld, dat het bloed hem langs alle kanten uit het hoofd liep, daarbij is de kleine vinger van de linker hand verminkt gebleven. Voor dit feit wordt de le betichte tot 5 maanden ge vang en 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, de 2e tot 3 maanden en 50 fr. of 15 dagen en de 3e tot 1 maand en 50 fr. of 15 dagen, voorw. voor allen ged. 5 jaar. Daarbij moeten zij solidair- lijk aan hun slachtoffer de som van 4000 fr. als schadevergoeding betalen, alsook de kosten van aanstelling'als burgerlijke partij. Zonda^rutst. De Apotheek van Mr Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 15 Juni 1930. Dinsdag, 10 dezer, in het Carmeliter- sen-Klooster van Yper, vierde men de plechtige intrede van eene nieuwe Kloos terlinge, t. w. van Jufvrouw Bertha Alle- mon, de zuster van Eerw. Zuster Marie- Joseph.uit de Mariaschool.Schilderachtig schoon was de aanblik der Kapel gedu rende de Mis, die de intrede voorafging. De postulante, in het wit gekleed, was geknield aan den ingang van het choor dat een tiental treden verheven is boven den kapelvloer. Haar lange witte mantel en sluier ontvouwden zich indrukwekkend langs den steilen trap en dit blanke vi- zioen teekende zich verrukkend schoon af op de roode misgewadén van den cele- breerenden priester. Na de Mis werd de postulante geleid aan den arm van Juf vrouw Gabrielle Allemon, haar zuster, bij wie zij tot nu toe inwoonde te Gent, tot aan de ingangpoort van het slot. Deze poort stond breed open en daar was de nieuwelinge opgewacht door al hare toekomende Kloosterzusters, die haar te gemoet kwamen, het aangezicht gedoken met den zwarten sluier en dragende in de hand eene brandende keers. Ze trad binnen en, vóórhaar, viel de poorte toe voor altijd. In het Kloosterchoor, achter het zwaar ijzeren traliewerk, na de ritueele vragen het Sermoen en de Gebedes van Eerw. Pater Lienedictus, die Zeer Eerweerde Pater Provinciaal vertegenwoordigde, werd ze van haar feestgewaad ontdaan en de Kloosterpij omhangen. Haar werd als nieuwen naam gegeven Zuster Eli sabeth der H. Drievuldigheid. Het feest van Pinksteren werd dit jaar met grooten luister gevierd in onze her opgebouwde en prachtige kathedraal. Buiten de gewone plechtigheden van dezen hoogdag werd dit jaar de hoogmis Zijn wij God niet meer nog schul dig? Van waar ons verstand en onze wille? Van waar onze oogen en ooren en al onze zintuigen Van waar die stoffelijke gitte van spijs en drank die ons verblijden? Van waar al die gevoelens en gewaarwordingen die wij genieten Van waar die bewaarnis en die bescherming die ons omringen? Van waar dat hooger leven, dat lid maat zijn der H. Kerk Van waar die weerdigheid en grootheid van Kind Gods; van waar die onstervelijke en vergoddelijke ziel waardoor wij erf genaam zijn des Hemels Wat zulfen wij daarvoor wederge ven Laat ons naar den raad van Tobias Den God des Hemels zegenen en Hem loven en prijzen in de tegen woordigheid van al wat leeft. Tob. 12-6. Oud Raadsel. Als ik jong was en schoone Droeg ik een blauwe kroone Als ik oud was en stijf Sloeg men forsig op mijn lijf. En als ik was genoeg geslagen V ierd ik van vorst en prins gedragen En als ik dan tot niets meer docht Wierd ik aan deur en leur verkocht. Levenswijsheid. Met wien ge verkeert. gezongen door het Mannenkoor van St iMaartens. Dit initiatief hebben wij te danken aan den Z. E. H. Deken Vermaut die alles in 't werk stelt om de goddelijke diensten op te luisteren. Zondag 15 Juni is het plechtige eere communie in de verschillige parochiale kerken van stad. 's Morgens de Communiemis en 'sach- ternoens tusschen Vespers en Lof, de ver nieuwing der Beloften van 't Doopsel en toewijding aan de Heilige Maagd. Met genoegen mogen wij aanmelden dat er goeden vooruitgang gedaan is aan het opbouwen der werkmanswoningen van het Zaalhof. De Maatschappij stelt alles in 't werk om vóór het einde van den Zomer de wo ningen ter beschikking van de werkmen- schen te stellen. STAD YPER BERICHT Jaarlijksche Monstering De Burgemeester der stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat de bevelhebber van het Gen- darmeriegebied de monstering zal houden van de militairen in onbepaald verlof der klassen 1914, 1914 bijzondere lichting 1919 en 1923, den Dinsdag 1 Juli 1930, om 7.45 uur 's morgens in de gendarme rie, Elverdinghestraat. Yper, den 10 Juni 1930. De Burgemeester, H. SOBRY. FRANCISCAANSCHE BEDEVAART naar OP ZONDAG 6 JULI 1930 (eersten Zondag') Alle godvruchtige geloovigen worden tot die Bedevaart toegelaten. Vertrek aan Yper-statie, te 7 uur. On derweg wordt niemand meer opgenomen. Terugkeer uit Oostacker, te 4 uur. Prijs der inschrijving: 22 frank. De personen die de reis per AUTOBUS willen meemaken, moeten zich laten inschrij ven te Yper, bij E. P. Athanaas, Capucien, Bestuurder. Er zullen zooveel autobussen beschikbaar zijn als het getal ingeschrevenen vereischt. Bij zijn inschrijving en betaling ontvapgt men egn bewijs, dat zal gelden om in den auto toegelaten te worden. De autos zijn genummerd en iedereen neme plaats in den auto, wiens nummer op zijne kaart staat. OPGELET: Vertrek te 7 uur stipt van Yper-Statie. Bestuurder. A. ATHANAAS, O. C. BOERENBOND VAN YPER Prijskampen voor alleenlijk voor dieren toebehoorende aan Landbouwers en Veekweekers van Yper OP DONDERDAG 19 JUNI 1930 ten 9 u. op de Beestenmarkt te Yper. Eerst Reeks: Rood Vlaamsch Ras. A. - Stieren zonder volwassen tanden: 1* pr. 30 fr. - 2' pr. 25 fr. - 3" pr. 20 fr. 4* pr. 15 fr. - 5' pr. 10 fr. B. - Stieren met volwassen tanden: 1' pr. 40 fr. - 2' pr. 30 fr. - 3" pr. 20 fr. 4" pr. 10 fr. C. - Veerzen met ten hoogsten twee volwassen tanden of zonder: 1' pr. 30 fr. - 2' pr. 25 fr. - 3' pr. 20 fr. 4' pr. 15 fr. - 5* pr. 10 fr. D. - Veerzen met meer dan twee volwassen tanden: 1' pr. 30 fr. - 2' pr. 25 fr. - 3" pr. 20 fr. 4' pr. 15 fr. - 5' pr. 10 fr. E. - Koeien: 1' pr. 40 fr. - 2" pr. 35 fr. - 3' pr. 30 fr. 4' pr. 25 fr. - 5' pr. 20 fr. - 6' pr. 15 fr. Wordt ge vereerd. En die met honden slapen, vangen van [hunne vlooien Onze ouders waren somtijds wat ruw en kort in hun uitdrukken. Zij deden geen handschoenen aan om te groeten noch legden een blad op hun ne tong vooraleer te sprekenmaar zij waren rechtuit en gaven in hunne ruwe talen zedelijke en kostelijke raadgevingen, diepe waarheden. Daar mag geen rotte peer in onze [manden wezen Al wat er niet en deugt, dat dient er [uit gelezen! M ant is er iets geblust of anderzins [hesmet, 't Is zeker dat het kwaad zich haastig [overzet Is 't niet een zeldzaam dingenHon- [derd gave peren En kunnen nooit het rot uit één bedor- [ven weren! Maar is er slechts één vrucht in eenig [deel geschend Die brengt tot het bederf al wat er is [omtrent. Eén druif die vunstig is, die kan een [tros bederven Eén schaap die vierig is. dat doet een [kudde sterven Eén brandaar in een schoof besmet het [gansche zaad Zoo vruchtbaar, weerde vriend, zoc [vrucht is het kwaad Wel zijt gij dan geneigd om iets ai [goed te leerer 7' pr. 15 fr. - 8' pr. 10 fr. - 9* pr. 10 fr. 10' pr. 10 fr. Tweede Reeks: Andere Rassen. A. - Veerzen van allen ouderdom: 1' pr. 20 fr. - 2* pr. 15 fr. - 3' pr. 10 fr. B. - Koeien: 1' pr. 30 fr. - 2' pr. 25 fr. - 3' pr. 20 fr. 4 pr. 15 fr. - 5' pr. 10 fr. Algemeene schikkingen: 1. - De dieren moeren vóór 9 ure op de Beestenmarkt zijn. 2. - De Jury, samen met het Bestuur van den Bond, behouden het recht het getal prij zen te vermeerderen of te verminderen, in gevolge het getal of de verdiensten der me dedingende dieren. 3. - De mededingende dieren moeten min stens ééne maand aan hun eigenaar toebe- hocren en de vrouwelijke dieren moeten on langs gekalfd hebben of zichtbaar vol zijn. 4. - Alle geschillen zullen onwederroepelijk door het Bestuur van den Bond beslist wor den. 5. - De prijsdeeling zal plaats hebben bij Julien Camerlynck, Beestenmarkt, onmiddel lijk na den prijskamp. 6. - De eigenaars zijn verantwoordelijk voor alle ongevallen door hunne dieren veroor zaakt. Namens den Boerenbond van Yper: De Proost, Eerw. Heer FAES. De Schr.-Schatbew., De Voorzitter, R. Piatteau. C. Lemahieu. T'iedereens dienst staan de volgende voerlieden t'Yper op de markt 's Zaterdags, Cappoen Arthur uit Vlamertinghe Beddeleem Emiel uit Watou Vereecke Laurent uit Watou Ghekiere Jules uit Waasten Nevejans Nestor uit Waasten Van Heer Camiel uit Becelaere Costeur Remi uit Becelaere Lemaire Jan uit Beveren-Yzer Vanwonterghem Achiel uit Langemarck Gauquie Arthur uit Langemarck Degraeve Edward uit Isenberghe Duthoit Jozef uit Houthem Yper Fiey Valeer uit Reninghelst t'Yper op de markt 's Woensdags en 's Zaterdags, Roose Henri uit Vlamertinghe Deturk Marcel uit Rousbrugge Vaye Jules uit Zantvoorde Yper t'Yper op de markt den Donderdag en Zaterdag Markey Albert uit Zonnebeke t'Yper op de markt den Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Lefever André uit Poperinghe t'Yper in de Boomgaardstr. 's Zaterdags Huyghe Emiel uit Westouter Cluk Albert uit Zantvoorde Aernout Julien uit Locre t'Yper in de Bcomgaardstraat 's Woensdags en 's Zaterdags Rosselle Edward uit Zonnebeke Matton Cyriel uit Dickebusch Decoene Theophiel uit Boesinghe Capelle Cyriel uit Westnieuwkerke t'Yper op de Kiekenmarkt 's Woensdags en 's Zaterdags Taccoen Prosper uit Bixschote Op Sinxendag bemerkte de agent Ver- minck, in de Oude Houtmarktstraat een dronken persoon die te midden der straat stond te wateren. Toen de agent hem wilde medeleiden sprong de woestaard op den agent toe zoodat beiden ten gronde rolden, terwijl de dronkaard den agent in het gezicht sloeg en krabde. De agent Wouts die daar voorbijkwam sprong zijn kollega ter hulp en gelukte erin den woestaard de menotten aan te doen. Hij werd naar den bak geleid alwaar men te weten kwam dat hij afkomstig van St-Jan is. Wil boos en destel volk uit uw gezel- schap keeren Want hoe schooner er iets is en van [een zacl^r aard Hoe dat het lichter smet en nauwer dient bewaard. Schendt al wat in de korven is. Eén appel die bedorven is Deze dingen bezwaren mijn gemoed Het eerst is dat ik sterven moet Het tweede bezwaart mij nog veel meer Omdat ik niet en weet wanneer Het derd' bezwaart mij bovenal Omdat ik niet en weet waar ik varen [zal. Voeding. Wij hebben het rantsoen aangege ven dat een mensch noodig heeft en gezeid wat het moet bevatten van eiwit. vet. suiker en zetmeel. Wij hebben ook aangegeven de hoe veelheid warmte-eenheden der bijzon derste voedsels en hoeveel wij er noo dig hebben tot normale voeding. Nu ware het de zaak vast te stellen hoe die hoeveelheden bekomen kunnen worden in de regelmatigheden onzer maaltijden doch 't is best eerst kennis te nemen met de levensmiddels en met de wijze om ze te bewaren en te ge bruiken. Op 2" Sinxendag vonden de agenten Wouts en Odent die in de statiestraat op patroelje waren aldaar een zatlap te mid den de straat liggen. Zij deden hem op staan om naar het politiebureel te leiden. In den beginne ging dat nogal goed, doch in de Boterstraat gekomen begon de kerel den politieagent Wouts te stam pen en beet hem in de hand. Het is te hopen dat die woestaard, die van Vla mertinghe is naar verdienste zal beloond worden. Op Zaterdag 7 Juni, rond 11 1/2 uur van den avond ontstond eene vechtpartij in de herberg De Drie Snoeken Diksmudestraat. De politie verwittigd, kwam spoedig ter plaats. De ruziemakers gingen er nogal geweldig op los. De agenten Heughebaert.Dekeyzer en Titeca gelukten erin, niet zonder moeite, twee der vechtersbazen, mede te leiden. De eene was afkomstig van Langemarck en de andere van St Jan. Op het politiebu reel bestatigde men dat laatstgenoemde, de persoon was die 's Zondags te voren, in een gevecht betrokken, erin gelukt was de politie te ontvluchten. Generaal de Castelnau vergeleek het Kommunisme aan petroolkannen, met gansche karrevrachten in steden en dorpen opgestapeld, gereed om heel den boel in de lucht te doen vliegen. Maar bij de petrool komen nog de overgroote hoeveelheden zwavelzuur die de grondvesten van het ekonomisch bouwwerk voortdurend afbreken. Want, het kommunisme is niét voornamelijk een politieke beweging. Het legt er bij zonder op aan de maatschappij in hare ekonomische en bestuurlijke inrichting te ondermijnen, en dat voor rekening eener vreemde mogendheid de internationale Sovjetstaat. Soviet-Rusland gebruikt de opbrengst van zijnen handel met het buitenland om er zijne noodlottige propaganda te voeren. Dit is namelijk het geval met de Russi sche stekskes of sulfers, onder Engelsch merk ingevoerd (safety matches). Onze nijveraars en de Regeering kun nen elkander inlichten en de hand toe reiken in den strijd tegen deze sluwe mededinging. Maar het publiek, de mas sa, heeft hier ook een plicht te vervullen. Wemogen niet uit het oog verliezen dat ons land bedreigt wordt (onze grootnij verheid bezit 53.000 vreemdelingen, die in groote meerderheid van kommunisfi- sche organisaties deel maken), dat onze vrijheden, onze rechten en eigendommen en het leven van eenieder in gevaar zijn. 't Volk moet of zou moeten strijden tegen dit gevaar. Op welke manier Met die organismen niet te steunen die in schijn met het bolchevisme niet te maken hebben, zooals Kring voor cultu- reele betrekkingen, tentoonstellingen, hulpdienst voor uitwijkelingen, enz., en door de verdachten te boycotteeren. Door alle koopwaren van Russischen oorsprong te weigeren. Zelfs, wanneer deze waren met verlies verkocht worden, laten ze de bolchevisten toe in vreemde steden kredieten te openen, welke dienen moeten om in 't geheim nieuwe vereeni- gingen te stichten en het revolutionnair werk te ondersteunen, door stakingen, bladen en vlugschriften, enz. Zoo is het gegaan met de Russische stekskes. Ieder Belg zou dien handel moeten tegenwerken en zijn winkelier daarover spreken. Laten we niet vergeten dat elke steun, ook onrechtstreeks aan de bolchevisten verleend, het ondermijningswerk help: voortzetten en ons nader bij de revolutie brengt. THOR. In een huishouden komt voren aan melk. Melk en brood zijn spijzen die nie- vers kunnen gemist zijn en die overal gebruikt zijn. De melk is dat voedsel dat mees: verwant is met ons bloed en minst werk vraagt om te bereiden. Zij is bovendien een volledig voedsel want zij bevat al de bestanddeelen waaruit ons .bloed samengesteld is. Eindelijk, 't is een voedsel dat gemakkelijk ver teert. Bewijs daarvan: het kind vindt in dat voedsel alleen al de elementen dat het noodig heeft tot vorming en her stel van al zijne werktuigen: spierer.. vet. beenderen, krakeling, haren, enz Der zijn oudere menschen die jaren lang met melk leven en hen daar zeer goed en gezond mee bevinden. Ik ken er een die reeds sedert twintig jaren uitsluitelijk daarmee leeft en hij is ge zond als een bliek, klibber en vrij er kan nog dagelijks zijne vijf-zes ure.' met alle gemak afleggen alhoewel ze ventig jaren. De melk bevat alle bestanddeelen noodig tot onderhoud: koolhydraten en vet. boter (8.74) en suiker (4.30): eiwitten, kaasstof (3.00) en albumir.e (1.29): zouten (0.70) en daarbij een groote hoeveelheid water (87.00) die al die bestanddeelen uitlangt of oplost zoodanig dat zij gemakkelijk opger. men en vereigenzelventlijk worden. Daarbij komt het dat zij zeer ver teerbaar is en gemakkelijk om te ver werken. Melk is dus een eerste voedsel.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2