I Crédit An versois Het Familiehoekje Drievoudig Feest ie Dadtze Rechterlijke Kroniek Fransche Bedevaart. Engelscbe Bedevaart. Katholieke Kring Dixmndestraat, 18, YPER Bekrachtiging van humanioragetuigschriften Herinneringsmedalie Bloemenhulde. Bouwpremiën. Feest Van H. Joannes-Baptista Woningwedstrijd. Kredieiopening. Autobusdiensten. 0. L. VROUW van OOSTACKER Vechtpartij Wettelijke Besluiten Ï"3W Den 16 Juni 11. kwamen 200 fransche oud-strijders van 't land- en 't zeeleger uit Parijs, na een kongres te Kales, Yper bezoeken, en er hunne gesneuvelden met bloemen en gebeden vereeren.Zij wierden verwelkomd op het Stadhuis door den Heer Burgemeester Sobry die ze aansprak in 't fransch, in den volgenden zin Mijnheer en, In den naam der Stad Yper, heb ik de eer LT welkom te wenschen. en de bede- vaardende fransche oud-strijders van 't land- en 't zeeleger de hulde aan te bie den van mijnen eerbied en van mijne dankbaarheid. Ik buig eerbiedig voor de diepe gene genheid die U doet komen naardeze4 jaar lang geweldig aangevallene maar ook dapper verdedigde Stad door 't Duitsch- Oostenrijksche leger aan 't vechten tegen 't Fransch-Engelsch-Belgisch leger; naar dit slagveld verheerlijkt door zoo vele en zoo roemrijke wapenfeiten naar dezen gewijden grond die het bloed dronk en de lijken bewaart van zoovele helden naar dit bedevaartsoord waar zoovele familiën komen bidden en weenen op 't graf van eenen welbeminden vader of echtgenoot, zoon of broeder naar dit onsterflijk vooruitspringend oorlogsfront waar over het lot der wereld beslist wierd. In 't begin van den oorlog beoogde de vijand Parijs waar hij zijne soldaten naar toe dreef van bij Luik tot Belfortmaar, na dat hij veertien dagen tegengehouden was geweest door 't Belgisch leger bij Luik, en voor goed den weg afgesperd wierd door 't Fransch leger op de Marne, keerde hij zich om, en liep zeewaarts op. Overstroomd langs den Yzer, was 't langs Yper dat hij naar de zee wilde, langs Yper dat hij Kales en de Noordzee trachtte te bereiken om Belgie en 't Noor den van Frankrijk te kunnen inpalmen. Vier jaar lang viel hij Yper aan, maar vier jaar lang sloegen Franschen, Engel- schen en Belgen alle aanvallen af, en joegen op 't laatst den vijand op de vlucht. Ik bedank al dezen, die, naar uw voor beeld, zich rechtten om hun gevaarloo- pend leven en vaderland te beschermen, toen Duitschland den oorlog verklaarde aan Frankrijk en Belgie al dezen, die, verontweerdigd over 't schenden van Belgie's grondgebied, en later over 't on- menschelijk versmooren der Lusitania, fallen prijze een gevaarlijken vijand wil den ontwapenen al dezen, die, liever dan de Stad Yper over te leveren en Kales te laten innemen, nog liever vier jaar overbrachten in loopgraven en doodsge- vechten,of goed en bloed ten beste gaven om 't Recht te wreken en de Vrede te herstellen. Gelijk Yper, wierdtgij omsin geld en aangevallen, beschoten en den adem benomen, verbrijzeld en verbrand binst vier Winters en 4 Lenten, 4 Zomers en 4 Herfsten: laat mij dus uwen helden moed en dezer aller Bondgenooten ver heerlijken, en, afbrekende met de verge- tendheid, de onverschilligheid of de ondankbaarheid van veel anderen, U de hulde aanbieden van mijne bewondering en van mijne dankbaarheid laat mij, als Burgemeester van Yper, uwe gene genheid vragen voor onze martelaarstad, die stierf uit gehechtheid aan Belgie en de Bondgenooten 't is voor 's Lands Ko ning, 't is voor Frankrijk, 't is voor 't Britsch Keizerrijk, 't is voor 't Recht, de Vrijheid en de Vrede, dat Yper zijn duizend-jarig bestaan opofferde. Bij de herwinning van Frankrijks voorspoed, laat mij U herinneren dat het beloofde, het geschonden Beigie volledig te her stellen en bijgevolg mede te werken aan 't herstel onzer historische stad, die hare Verlossers behoorlijk moet kunnen ont vangen en 't aandenken bewaren der helden die 't Recht deden zegevieren. Toen, korts vóór den oorlog, de wereld beroemde St Af ;rcus toren te Venetie instortte, kwam het edelmoedig welheb bend Frankrijk er tusschen om den heropbouw van dien historischen praal- toren te helpen betalen toen de overwel diger de Bibliotheek der Hoogeschool van Leuven in brand gestoken had, aarzelde het bloedend Frankrijk niet met de be schaafde wereld mede te helpen om die misdaad tegen het verstand te herstellen, toen Yper de pas ondergane overstroo ming van 't Zuiden van Frankrijk vernam, deden de Yperlingen eene openbare om haling om de schade te helpen herstellen; is 't te veel verwachten van Frankrijk's edelmoedigheid van te hopen dat het zal willen bijdragen tot het herstel der Halle van Yper, dat historiek oud-kunstgebouw van eersten rang Fransche oud-strijders van 't land- en 't zeeleger, die gevraagd en bekomen hebt binst den oorlog, dat de oorlogsge- h.wetsten zouden bezorgd en genezen j worden, vraagt ook dat het doodelijk gekwetst Yper zou bezorgd en genezen I worden, en wilt Yper beminnen omdat het geleden heeft. Volledig voldaan over uw vriendelijk bezoek en vol hoop in de toekomst, bedank ik LT uit ganscher herte. Een Arrondissemerrt's-maire van Parijs bedankte voor 't onthaal en de bedevaart versierde het Ypersch Gedenkteeken met bloemen. Den 14 Juni 11. kwamen 550 Engel- schen, Schotten en lerlanders Yper bezoeken en voor hunne gesneuvelden bidden. Zij zongen Gods lof en baden onder de Meenenpoort, en legden er kronen en kransen. Zij juichten er Bel gie's Koning toe, waarop de Heer Burge meester Engeland en Zijnen Keizer-Ko- ning hulde bracht. Na den dienst onder de Meenenpoort, wierd het Komiteit ontvangen op het Stadhuis, waar de Heer Burgemeester ze in 't Engelsch verwel komde, in den volgenden zin Heer en. Ik ben gelukkig U te ontvangen ik wensch U hertelijk welkom, en ik bied U de hulde van mijnen eerbied en van mijne dankbaarheid. Vóór 1914, kwam Engeland zelden of of nooit naar Yper maar, sinds den grooten oorlog, komen niet enkel de 3 Britsche Eilanden, maar geheel het Britsche Keizerrijk, de gansche wereld door verspreid om reden dat alle weer bare mannen van 't Britsch Keizerrijk hier toestroomden tot bestrijding van al de weerbare mannen van Duitschland het Britsch Keizerrijk bestreed en be dwong hier Duitschland dat Kales en de Noordzee, op een stap van Engeland, wilde bereiken het Britsch Keizerrijk verloor en begroef hier 250.000 jonge kloeke mannen die hun leven voor Yper's verdediging gaven het Britsch Keizer rijk richtte hier eene prachtige Gedenk- poort op ter roemrijke herinnering zijner gesneuvelde Helden en menige Vaders en Moeders, Weduwen en Weezen, Broe ders en Zusters, en Vorst en Vaderland, kwamen hier, tot tranen bewogen, met bloemen en gebeden hunne gesneuvelde zonen en echtgenooten, hun vaders en broeders, en alle dappere Engelschen vereeren. Mij dunkt dat die 250.000 Britsche helden, in Yper's gewijden grond begra ven, die Yper behielden tegen over Duitschland, Yper's herstel eischen, nevens hun prachtig Gedenkteeken der Meenenpoort; sinds zij 4 jaar vochten om Yper te behouden, willen zij de alsdan vooruitkomende dappere hoofdstad van Belgie voor altijd zien voortbestaan. Mij dunkt dat de 410.000 Britsche gekwetsten die, dank aan bezorgdheid hunne ge zondheid wedervonden, bezorgdheid en volledig herstel vragen voor het gekwetst Yper. Mij dunkt dat Engeland, dat 4 jaar door Yper beschermd wierd als door een schild, dat doorschoten schild hersteld en verheerlijkt wilt en nimmer wil vergeten dat Yper stierf voor Belgie en Engeland. Als de overlevende uit den grooten oorlog, of de naastbestaande der oud strijders naar Yper komen, zij houden er aan eene herstelde stad te vinden die ze ontvangen en bedanken en den grooten oorlog herinneren. Wij bedanken Enge land voor zijne verdediging binst den oorlog, maar wij zouden het nog meer bedanken voor ons herstel en vriend schapsbetrekkingen. Leve Engeland Groot H. Sacramentsdag. Te dien tijde zei Jezus tot de me nigte der JodenMijn Yleesch is waarlijk spijs en mijn Bloed is waar lijk drank. Die mijn Yleesch eet en mijn Bloed drinkt, die blijft in Mij en Ik in Hem. Gelijk de levende Vader mij gezonden heeft en Ik om den Va der leef, zoo zal ook hij. die -Mij eet. om Mij leven. Dit is het Brood dat uit den hemel nedergedaald isniet gelijk uwe va deren het Manna aten en stierven: wie dit Brood eet zal in eeuwigheid leven. Joa. 6. 56-59 Aanbiddelijk mysterie waarvan het verstand in bewondering staat, en het hert in verrukking! God met ons, God in ons. God ons leven en onze eeuwig heid. Vandaag viert de H. Kerk de plech tigheid van het Allerheiligste Sacra ment des Altaars, en daarom, gansch de katholieke wereld door. in 't klein ste dorpje zooals in de groote steden richt zij eene processie in ter eere van dat Allerhoogweerdigste en Allerhei lig-te Sacrament. Men moet kristen zijn en vurige geloovige om de plechtigheid van dien dag en van dien stoet ten volle te ver staan. De gewezen Kapitein Lean bedankte uit ganscher hert, en de Penningmeester drukte zijne Vreugde en voldoening uit over het spelen iederen avond van den Last Post ter eere der Britsche gesneu velden, en schonk aan de pas gestichte vereeniging zonder winstgevend doel eene milde gift, opdat zoo het de Heer Politie commissaris, Voorzitter dier Vereeniging, beloofde, eiken avond de Last Post onder de Meenenpoort zou gespeeld worden. Het Justitiepaleis te Yper zal in gehuldigd worden den laatsten Zondag van September eerstkomende. 't Is een dag van triomf, waarin wij hier. op aarde trachten een schets te geven van de zegepralende heerlijk heid vargjezas in den Hemel. Daar heerscht Hij als Koning der koningenomringd van aartsengelen en engelenvan heiligen uit alle lan den en standen, die allen Hem aanbid den. in jubelende vurigheid opgetogen. Daar heerscht Hij over het aardrijk en over het menschdom dat Hij ver lost en vrijgekocht heeft door zijn Goddelijk Bloed. Daar heerscht Hij over de hel en haar gebroed dat Hij overwonnen heeft wanneer Hij Satan ter neder velde met zijne aanhangers en hunne macht in boeien lei. Hewel. die glorierijke heerschappij is het. dat wij willen wedergeven en afbeelden in den stoet die het H. Sa crament vorengaatdaarom worden de beelden en relikwien der Heiligen gedregen. Daarom komen biddende mannen en vrouwen, jongelingen 'en jonge dochters, kinderen, gansch de bevolking vertegenwoordigende. Daar om verschijnen al de groepen in hun best gewaad in goud en zilver en in wit gekleed. Daarom weerklinken de jubel- en lofzangen. Daarom rijzen de wierookwalmen op. Daarom zijn de straten met bloemen bestrooid en de huizen met wimpels en vanen bevlagd. Daarom worden aan de vensters de beelden uitgesteld en overal het licht ontsteken. Niets wordt gespaarden de geloovige kristenen wedijveren in blijheid en geestdrift. Zaterdag laatstleden was het maande- lijksche prijsspeling voor de leden der Boldersafdeeling. Het peleton Versavel, Delahaye Em., Tavernier en Peekei wist de schoone prijzen te behalen. Proficiat Het Bestuur van den K.K. verzoekt al zijne leden. Zondag e. k. 22 Juni, aan de H. Sacramentsprocessie te willen deel nemen en het Hoogweerdige met licht te vergezellen. De processie gaat uit ten 10 1 2 ure van St Maartens. B BANK BEURS WISSEL Proeven die tot academische graden voorbereiden - Zittijd 1930. 1 De aanvragen om inschijving op de voorbereidende proeven bij de artikelen 10 12 der wet van 10 April 1890 - 3 Ju li 1891 voorzien, en om bekrachtiging der getuigschriften van middelbare studiën van den hoogeren graad, worden door den afgevaardigde der Regeering, in het Pro vinciaal Bestuur te Brugge, Bureel 12, van 9 tot 12 uur aanvaard, Zon- en Feest dagen uitgezonderd 1. Voor den eersten zittijd van de voor: bereidende proeven van Maandag 16 tot en met Woensdag 25 Juni a. s. 2. Voor den tweeden zittijd van de voorbereidende proeven van Maandag 4- tot en met Donderdag 14 Augustus a. s. 3. Voor het overleggen van de getuig schriften van Dinsdag 1- tot en met Donderdag 10 Juli a. s. Verzoeken om inlichtingen tot den af gevaardigde gericht moeten van een post zegel voor het antwoord vergezeld zijn. Woensdag laatstleden heeft de Heer Alfons-Edward Morel-Boutens de herin neringsmedalie van den veldtocht 1870- 71, ontvangen. In 1867 werd de Heer Morel-Boutens bij de pontenniers van het 1" regiment artillerie ingelijfd en het is in deze hoedanigheid dat hij tijdens den Fransch-Duitschen oorlog 1870-71 aan de grens dienst deed. Donderdag avond (26 Juni) zal een aandoenlijke plechtigheid plaats hebben de Bloemenhulde der kinderen aan het FJ. Hart van Jesus. Al de schoolkinderen worden er toe uitgenoodigd. Te 6 u. zullen zij optrekken met bloe men in hun handjes naar de groote St Maartenskerk, en daar hun kinderlijke «bloemenhulde» gaan aanbieden aan den Liefde-Koning, wiens beeld zal prij ken in heerlijken glans. De kinderstoet vergadert aan St Pie terskerk en gaat langs de Rijsselstraat, Neermarkt en Leet. Te 6 1/2 u. wordt St Maartenskerk als herschapen in een zee van kinderen en bloemen. Aan volk zal het niet ontbreken Tot einde November 1929 ontving de Staat 37.345 vragen van bouwpremiën voor goedkoope woningen, waarvan 5.104 uit West-Vlaanderen. Op 't einde van 't jaar had hij er 6.195 uitbetaald, en trof maatregelen om in 't korte voldoening te geven aan al de gegrond bevondene aanvragen. Yperlingen, bouwt u eene goedkoope woning de staat schenkt u eene premie van 2.500 frverhoogd met 250 fr. voor ieder der twee eerste kinders beneden de 16 jaar, en met 500 fr. voor ieder vol gend onbejaard kind. De Provincie van West-Vlaanderen biedt U den helft en de stad Yper het vijfde der staatspremie op den hoop toe. Zoo bekomt een huis met 4 kleine kin ders een geschenk van 6.800 fr. 't Is ook een dag van herinnering waarin wij, naar het groot woord van den H. Paulus, voor oogen houden en overwegende bloedige dood van dien goeden God. die alles uitboette, vodr allen vergiffenis en redding won. Zoo rijst ons herte tot Christus op Zoo ook mag en moet ons gedachte naar ons zeiven wederkeeren. Heilig Sacramentsdag is de groote dag van de openbare belijdenis van ons geloof in de tegenwoordigheid van ons Heer Jezus-Christus in 't Allerheiligste Sa crament. Daarom is 't dat het kristen volk komt toegestroomd op den zegepra- lenden doortocht van Jezus door de straten, ootmoediglijk nederknielt en buigt in het stof daar waar Hij voor bijtrekt en in de overtuiging van de geest zegtIk aanbid U en ik erken dat Gij mijn opperste Heer en Meester zijt en dat ik ten opzichte van L~ maar een enkel niet ben. Daarom is 't dat de vane wappert aan huisdaarom is 't dat biddende, de huisgenooten en familieleden aan deur en vensters ne- derknielendaarom dat licht ontsto ken wordt. Dat al "is de gepaste uit drukking van hun diep en inwendig geloof. 't Is een dag van erkentelijkheid en dank. Wie zal bezingen God- ijr-heid in de instelling van het Allerheiligste Sacrament des Altaarsa) voor t ge loof van een volk en b) voor t heil der ziel. Dinsdag, 24 Juni, feest in het klooster der Godelieven, ter gelegenheid van St- Joannes-Baptista's naamfeest. Hoogmis en solemneel Lof. Eertijdsstak men vreug de vuren aan op den vóóravond en men zong onderstaande lied Sint Jans Vier Nu zit de zonne hooge in den hemelstoel, nu zit de zonne hooge overal. Haalt hout en helpt ons, hoopt het te gare alhier haalt hout en helpt ons mede, altemaal Vliegende vlamme, vlerke van 't zonnewiel, vliegende vlamme, vlucht in den hoop Ziet, hoe de vlamme bijt ziet, hoe heur tonge laait ziet, hoe de vlamme bijt, binnen in 't hout Haalt hout Danst nu den zomerdans, danst deur de vlammen heen danst nu den zomerdans, gij, gasten te gaar, gij gasten te gaar. Haalt hout Laat ons een liêker., dansend den zomerdans, laat ons een liêken zingen daartoe Zoo zal, eer 't avond wordt, leutig ons zomervier sperken en sparken, om- hooge ten herr.el slaan, en leve Sint Jan hoe langer hoe liever, hoe langer hoe liever, ja, leve Sint Jan Haalt hout Ziet hoe de sterren, diepe in den hemel daar, lonken en linken naar ons gedans stokken en sterren, heerdvier en hemelvier, herten die jong zijt, al ondereen eer wij gaan slapen, nog eens geroepen nu Leve Sint Jan Haalt hout STAD YPER de dienst beperkt wordt tot het grondge bied eener Gemeente of van twee nabu rige Gemeenten; b van de Bestendige Afvaardigingen der Provinciale Raden, zoo de dienst ingericht wordt tusschen meer Gemeenten, bij gebrek aan gemeen zame toelating door de bediende Gemeen ten eener zelfde Provincie cvan den Koning, zoo de dienst bestaat voor meer dan eene Provincie en de toelatingen, verleend door de Gemeenten en Provin ciën moeten goedgekeurd worden door den Koning onder de verantwoordelijk heid van den Minister van Landbouw. STAD YPER BERICHT Jaarlijksche Monstering De Burgemeester der stad Yper heeft de eer zijne medeburgers ter kennis te brengen dat de bevelhebber van het Gen- darmeriegebied de monstering zal houden van de militairen in onbepaald verlof der klassen 1914, 1914 bijzondere lichting 1919 en 1923, den Dinsdag 1 Juli 1930, om 7.45 uur 's morgens in de gendarme rie, Elverdinghestraat. Yper, den 10 Juni 19?>0. De Burgemeester, H. SOBRY. In September 1930 houdt de Provincie West-Vlaanderen eenen wedstrijd van orde en netheid tusschen alle pachters of eigenaars van werkmanswoningen van West-Vlaanderen 't en kost niets, en het kan een eerbewijs, een eermetaal of eenen prijs opbrengen daarbij het leert goed huis houden. Ypersche Werklieden, schrijft naar Mijnheer H. D'Artois, 99, Meenenstraat te Iseghem, lid der Bestendige Afvaardi ging, om te zeggen dat gij meedoet. Bij Kon. Besluit van 30 Mei 1930 is de Gemeenteraad van Yper gemachtigd eene h redietopening van 600.000 fr. aan te gaan bij het Gemeentecrediet. Volgens de wet van 15 September 1924 is het verboden openbare regelmatige autobusdiensten in te richten zonder de toelating van a/ de Gemeenteraden, zoo FRANCISCAANSCHE BEDEVAART OP ZONDAG 6 JULI 1930 (eersten Zondag) Alle godvruchtige geloovigen worden tot die Bedevaart toegelaten. Vertrek aan Yper-statie, fe 7 uur. On derweg wordt niemand méér opgenomen. Terugkeer uit Oostacker, te 4 uur. Prijs der inschrijving: 22 frank. De personen die de reis per AUTOBUS willen meemaken, moeten zich laten inschrij ven te Yper, bij E. P. Athanaas, Capucien, Bestuurder. Er zullen zooveel autobussen beschikbaar zijn als het getal ingeschrevenen vereischt. Bij zijn inschrijving en betaling ontvangt men een bewijs, dat zal gelden om in den auto toegelaten te worden. De autos zijn genummerd en iedereen neme plaats in den auto, wiens nummer op zijne kaart staat. OPGELET: Vertrek te 7 uur stipt van Yper-Statie. Bestuurder. A. ATHANAAS, O. C. BERICHT De Burgemeester der stad Yper heeft de eer aan zijne medeburgers kenbaar te maken dat de Eeuwfeestcommissie beslo ten heeft eene som van 50.000 fr. toe te kennen in premies aan de kroostrijke ge zinnen van Yper die er een huis bouwen of een koopen aan de Ypersche Bouw maatschappij Ons Onderdak Deze premies worden toegestaan onder dezelfde voorwaarden als deze verleend door den Staat voor het bouwen van goedkoope woningen en berekend op den zelfden voet. Gezegde premies kunnen alleen toege staan worden aan deze die genieten van de Staats- Provincie- en Stadspremies. De aanvragen moeten gericht worden tot het Stadsbestuur voor 1 Augustus aanstaande. Yper, den 12 Juni 1930. De Burgemeester, H. Sobry. Zondag heeft de Weduwe Wouts-Ki- noo, 80 jaar oud, een lederen handzak gevonden inhoudende een groot getal bankbrieven. Zij heeft aanstonds het ge vonden voorwerp naar het politiebureel gedragen. Kort nadien kwam een vrouw van St Jan klagen haar sacoche verloren te hebben en was gelukkig te vernemen dat deze eerlijke oude vrouw deze gevonden had deze werd beloond. Dinsdag in den voormiddag was zekere Carmichael John, een Engelschman ge naamd Den Doctoor bezig met de personen lastig te vallen die zich bevon den in eene Bank der stad. Hij was zoo danig lastig dat men verplicht was de politie bij te roepen, die bestatigde dat den Doctoor dronken was en die hem als geneeskundige middels gaf met hem in den bak te draaien, alwaar hij in den avond genezen kwam. Volgens het schijnt is Carmichael John een persoon die wel gekend is van het gerecht om te diep in het glas te kijken Dinsdag rond 4 ure namiddag ontstond eene vechtpartij in de Diksmudestraat. Een zekere CL van Yper was met twee vreemden aan den slag geraakt. Dit par tijtje had aanstonds een nogal groot getal toeschouwers aangetrokken. De politie, onder het bevel van den heer Kommis- saris Vandenbraambussche, was echter ook spoedig ter plaats en het duurde niet lang of de drie vechters werden door de agenten Titeca, Verminck en Bosch naar het politiebureel geleid 'alwaar proces verbaal ten hunnen laste werd opge maakt. a) Een woord kan slaan en indrin gen, doch het woord vergaat, het j wordt door den tijd en de wind opge- nomen en verdwijnt in 't verleden. Dat .weet God en daarom verbond Hij zijn 'goddelijk woord aan een goddelijk ge- denkteeken. Daar waar de Priester j verschijnt, daar waar Gods woord i weerklinkt, daar wordt een altaar op gericht. daar wordt een tabernakel ge sticht. daar wordt een kerk gebouwd en daaruit zal t'allen dage het woord der waarheid nevens de gave der Lief de voortleven, tot heil van een volk en tot bewaarnis van 't Geloof. I b) En dan voor elk mensch in 't bij zonder. wie zal diet heil beschrijven dat over de ziel komt door de innige vereeniging van een schoon en edel hart met de God der Liefde en Goed en in de H. Communie welke kracht van Geloofsbewaring en heiligheid. 't Is nog een dag van zegen! Gelijk weleer Jezus door de straten van Ga- lilea ging. goeddoende, zoo doortrekt de God-mensch onze wegen, zijne gunsten uitdeelendezet dus uwe deu ren en vensters open. kristen volk. komt en ontvangt heil. zegen en blijd schap en aanbidding Misdadige Jeugd. Dr Garnier. hopfdarts bij den zie- kendienst van het depot te Parijs, heeft onderzoek gedaan naar de ouders der jeugdige misdadiger die hij in de gevangenis vond. hij deed de ervaring op. dat van 100 jongens, 80 ouders hadden die beide, of een van beide, alcoholist, waren. De statistieken van andere landen wijzen op eene andere kwaal bij de ouders. Zij wisselen af van 20 tot 80 naar verschil van plaatselijke omstan digheden. Dooreen genomen komt men tot de gevolgtrekking dat de meeste jeugdige misdadigers afstammen van alcoholische ouders. Levenswijsheid. De spreuken en spreekwoorden too- nen den geest en de wijsheid van een volk. De tijd en de ondervinding heb ben er hun stempel opgeslegen. Ons Ylaamsche volk is godsdienstig, zedelijk, dichterlijk; dat straalt in al zijne spreuken. Als gouden draden in rijke geweefsels loopen de spreek woorden door zijne taal! Volgt hen van 's morgens tot 's avondswelke godsdienstige en ze delijke spreuken Kruiske. kruiske. goed begin Wat heeft het kruis toch wonderen in zal hij zeggen vanaf het ontwaken eu hij slaat op 't voorhoofd en de borst zijn kruiske: trouwens: In Gods zegen. Is het al gelegen Del... vari Waasten die op openbaren weg aan eene gebuurt^ een stamp had toegebracht wordt r/ fr. boete of 10 dagen veroordeeld, waardelijk gedurende 3 jaar. De feiten ten laste van den wachter van Neer-Waasten, niet oy de toepassing der wet vallende. deze verzonden vrij zonder koste- burgerlijke partij ziet haren eisch sj wezen en wordt tot de kosten va- geding veroordeeld. Vand... Auguste van Oostv!etr: die in een naamloos schrijven den b meester gelasterd had, wordt krach.' art. 425 tot 15 dagen gevang en 5». boete of 15 dagen gevang veroorde* voorwaardelijk gedurende 5 jaren zien den aard der feiten had het opi baar ministerie eene onvoorwaardt straf gevraagd. De betichte moet aa: burgerlijke partij de gevraagde schadevergoeding en de kosten z aanstelling betalen. Delb... Alice van Komen, be; van aan haren oom een gouden zaka werk en eene zekere som geld ontsti te hebben, bekomt vrijspraak. Car... Marcel, diezonderdedaa- noodige toelating een kalf vervoerd: wordt tot 26 fr. boete of 8 dagen ver deeld, voorwaardelijk gedurende 3 a Knock... Jules, die om zijne n, over te halen bij hem terug te keet haar een brief met bedreigingen gezor had, wordt vrijgesproken, daar he: derzoek bewezen heeft dat dit middel gewenschten uitslag bekomen had. De Gebroeders Gar... RenéenQ ton van Zillebeke, die een dorpsgem een pak slagen toegediend hadden, aj den ieder tot 100 fr. boete of 1 maand vang veroordeeld, daarbij moeten zij lidairlijk aan hun slachtoffer400 fr schadevergoeding en de kosten zij: aanstelling als burgerlijke partij betaii Voorwaardelijk gedurende 5 jaar. hunner kameraden die medegeholj hadden krijgen elk 50 fr. boete of 15 gen, voorwaardelijk gedurende 5 ja uitgenomen voor Blanck... Polydoor. Bij Kon. Besluit van 14 11. is M. Pi Flamey, kandidaat-deurwaarder t'V; deurwaarder benoemd bij de Rechtbi van 1" Aanleg t'Yper, ter vervangingi M. Claus, ontslaggever. Onze beste gelukwenschen. Zondag was de gemeente Dadiza zoo beroemd in Vlaanderen alsbedevaa plaats van het mirakuleus beeld van L. Vrouw, in volle feest. Van 's mor^ luidden de klokken en wapperden vaandels. Geen huis zonder vlag. ld' een vierde mee het eeuwfeest gische onafhankelijkheid, de onthul van den gedenksteen aan de gesnem den en het jubelfeest van M.Remi' witte-Verhelst, 35-jaar burgemeester Dad i zeel e. Om 10 ure werd een plech mis gezongen met gelegenheidsserr» en daarna Te Deum Om 3 ure w in de Becelarestraat een stoet gevon die de bijzonderste straten der stad di trok. Hij werd geopend door het mu «Met Vlijt en Eendracht» danvolgd ruiters, vaandrigs, de wagen van Elooigilde door den Boerenbond, gi vlasnijverheid door den Vlasbond ei Vlaamsche Zonen, de wagen van de dizeelhoek-Knechtenschool, St Sebasti en Schuttersgilde, geschiedkundigegr voorstellende Maximiliaan van Oos rijk met ridder Jean van Dadizeele, te keerende van den slag van Guineg Boerinnewagen, Oud-Strijders, me; dragende de portretten dergesneuvei wagen der meisjesschool, hulde aan )1 de burgmeester, muziek der Ridder Jo Zonen. De prachtige stoet sloot met jubilaris, zijn familie en genoodigdei Na den stoet die veel bijval oog: had de onthulling plaats van den gedi steen in het gemeentehuis. Verschei: aanspraken werdengehouden. Desavo werd een prachtig vuurwerk afgeschr Gansch den dag was er veel volk ir. gemeente. Maandag morgen om 9 ure werd in Basiliek een plechtig jaargetijde gezo voor de slachtoffers van den oorlog. D: na had de onthulling plaats van den denksteen in de kerk. Dan stelt hij zich aan 't werk: De morgenstond Heeft goud in de mond' Vlijt geeft brood, Luiheid nood. Die lange slapen En veel staan gapen Hebben niets te rapen En welk een werkGeen met kwisting gespaard! Zonder arbeid geen vergaren Zonder wijsheid geen beware Geen met boosheid en onrecht richt In handel en wandel In zeggen en doen Zijt recht voor de vuist, en Gaat recht in uw schoen. Daarbij In het eten. matigheid: Ruste en blijgeestigheid Zijn drie gewenschte zake;: Die 't leven deugdelijk mak' Zoo gaat de dag voorbij en de Jl' komt Geen zoeter rust op aard Dan die de deugd en d'arheid 1 H ij slarrpt in Einde goed Alle? c -

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2