Vin hier en elders. VAJiliEDE JULES BILLE 16, Rue de Menin, 16, YPRES Rond de huidige vlaskrisis FABRIQUE DE FAUTEUILS EN TOUS GENRES Garage Devos<S Daotanckel DE ROODE PILLEN HOTEL CONTINENTAL Ferdinand uiaierbiey-Riem VAN DEN BOOGAERDE E. Stores - Rideaux - Étoffes pour Ameublements - Tapis Toiles a Matelas Papier peints - Linoléum Toiles Cirées - Laines Crins - Plumes - Stores-Flous Dentelles de Bruges et Cluny au mètre. Tapissier-Garnisseur 6, Rue de Menin, Heilige UJijdingen Poperinghe. Schielijke dood. Op Heilig Sacramentsdag is de Heer Fr. Vandeplas, apotheker, in het Coliegie schielijk gestorven, gedurende de mis ter gelegenheid der eerste communie der leerlingen van het Coliegie gedaan. De zoon van den Heer Vandeplas behoorde tot de eerste communiekanten. Men oor- deele over den pijnlijken indruk door dit droevig voorval onder de aanwezigen ver wekt. Gheluwe. Knaapje door auto verrast. Zaterdag avond, ten 7 ure, werd het 7-jarig zoontje van Jozef Truype wonende Yperstraat, in de nabijheid der ouderlijke woning, waar het aan 't spelen was, door een auto verrast en ten gronde geslingerd. Het ongelukkig knaapje werd een bil gebroken en erg aan het hoofd gewond. Na geneeskundige zorgen werd het kleine slachtoffer in bedenkelijken toestand naar het gasthuis van Meenen overgebracht. Maandag was zijn toestand gelukkig beter. Cuerne. Geheimzinnige zaak. Huis inbrand. Half verkoold lijk op den zolder. Op den steenweg van Kort rijk naar Ingelmunster, dicht tegen de plaatsKathoek genaamd, staat een honderdtal meters voorbij de Verhaege- straat een driewoonst. In het laatste huis woonde J Van den Bussche, 67 jaar oud. De man heeft twee zonen en eene dochter, die gehuwd zijn. Over een goed jaar overleed zijne vrouw. Op aanraden van zijne kinderen liet hij hun zijne woning over en nam bij hen zijnen intrek. Zij moesten voor hem zorgen zoo lang hij leefde. Heer Edmond-Pierre DESAEGHER GOEDE WERKLIEDEN GEVRAAGD VINS EN GROS Grande Disüllerie Dijonnaise OUSTRIC C° Succ. E. Van den Boogaerde TE KOOP Breimachien in goeden staat, kunnende bloemen breien. Boterstraat, 6, - - YPER - - goud in 18 karaat Het is reeds bewezen dat de nieuwe Autos Ev. BAETE-TONNON Koud Buffet Buffet froid Bouwstoffen en Kolen IS ER KRISIS? In verhand met de opdracht aan vaard in zitting der Interministerieele Commissie van W oensdag 7 Mei, vol den hierna eenige beschouwingen rond de huidige vlaskrisis. Het zal wel overbodig wezen nog te bewijzen dat de tegenwoordige wan verhoudingen en totaal ontredderde toestanden in het vlasbedrijf de ergste krisis uitmaken welke we sinds 50 jaar ooit hebben te verduren gehad, vooral voor 't geen een onderdeel der vlas nijverheid betreft, namelijk de vlas vezelbereiding beter gespecifieerd de producenten tusschen de landbouwers en de spinnerijen, die dus het stroovlas omvormen in spinbare vezels. Dit is trouwens door de menigvuldige ondervragingen en interpellaties van allen aard in de Kamer der Volksver tegenwoordigers en Senaat meer dan voldoende bevestigd. Ook onze provin cieraden van West- en Oost-Vlaande- ren zien de dringende noodzakelijk heid in afdoende rationaliseering en reorganiseering te bevorderen door officieele tegemoetkoming. Een aan gevraagd en toegestaan onderhoud in vijf niinisterieele departementen van wege het Belgische lasbazenverbond heeft dan ook geleid tot de samen stelling dezer Interministerieele Com missie. aan wie de taak opgedragen wordt, volgens genomen akkoord rechtstreeks met de onderscheidene Heeren ministers, de gansche kwestie diepgrondig en alzijdig te onderzoe ken. om na verdere ernstige bespre kingen hare besluitselen aan de regee ring voor te leggen. De afgevaardig den van het Belgisch Vlasbazenver- bond zijn samen met den Heer Minis ter van Landbouw overeengekomen de leiding, het initiatief dezer interminis terieele commissie te zien opnemen door zijn departement 't geen dan ook is geschied. In tegenstelling met hetgeen som migen zouden kunnen vermoeden moe ten we er speciaal de aandacht op ves tigen dat de vlaskrisis dagteekent van over 100 jaar, namelijk sedert de op komst van het katoen. En juist omdat de vlasnijverheid in een voortdurend krisistijdperk verkeert, is voor onze vlassers de huidige inzinking, verer gerd door een algemeene verzwakking der wereldekonomie, des te grooter, des te gevoeliger en dwingen de om standigheden ons meer dan ooit maar een totale ommekeer in de innerlijke struktuur van ons vlasbedrijf. Die jarenlange achteruitgang der vlasnijverheid blijkt zeer duidelijk uit de statistieken zooals de vergelijkin gen der met vlas bezaaide oppervlak te in de hiernavolgende landen aan- toonen Land Belgie Holland Frankrijk Duitschland Ierland Oostenrijk Hongarie De oorzaak van deze achteruitgang op landbouwgebied ten voordeele van het katoen is de stelselmatige en ge durige vermindering in het verbruik lijnwaad. Van af 1900 komt een nieu we konkurrent opdagen namelijk de kunstzijde die wederom aan het vlas een gevoelige knak geeft, en vooral sinds den oorlog, door het tijdelijk wegblijven der Russische bevoorra ding, waaraan onze nationale vlasnij verheid een tijdelijke bloei heeft te danken gehad, is het verbruik van lin nenartikelen verminderd en gevallen op 40 t. h. van het vooroorlogsch ver bruik. Wij zegden dus dat de krisis het scherpst woedt in de vlasvezelberei ding, alhoewel, en hier moeten we na druk leggen op onze verklaringen, dat de zeer ernstige ontreddering in de vlasteelt en in de vlasspinnerij menig slachtoffer heeft gemaakt. Inderdaad de spinnerij moet' kunnen bevoorraad worden met goedkooper grondstoffen dat tot over verscheidene maanden het geval was, om de normale gang van hun bedrijf en der opvolgende aan- COMPTE CHEQUES POSTAUX 1 29.989 verwante bedrijven te kunnen verze keren. Dit wordt dan ook ronduit ver klaard in het pas verschenen officieel jaarverslag van de Gentsche Handels kamer welke onder de handteekening van den Heer Guy Morel de Bouclé St Denys de volgende gezaghebbende verklaring aflegt Les prix de vente (der vlasgarens) cependant ont été médiocres, ceux-ci com me il était naturel ayant tou- jours largement escompté la baisse a venir du prix de la matière pre- mière... D'une part le prix incon- testablement bas du fil de lin doit en toute logique favoriser la con- sommation de la toile. g Wij gaan ook volledig akkoord met het voorstel betreffende de wettelijke regeling van de verkoop van lijnwaad artikelen onder zekere overeenkom stige benamingen. WAAR MOETEN WE NAAR TOE? Al onze pogingen moeten dus ge richt zijn op een goekooper en beter produkt, 't zij rechtstreeks of onrecht streeks te verwezenlijkendit is de kern, de grond van gansch het proble- ma. Om dit te bekomen is een diep gaande reorganiseering en totale ra tionaliseering van gansch ons bedrijf van laag tot hoog absoluut noodzake lijk, ja onvermijdelijk, want inderdaad onze vlasstiel blijft maar al te veel ge domineerd door empirische werksme- thoden en verouderde handelspraktij ken van voorvaderlijke herkomst. Het wordt een zeer dringende ver- eischte dat we meer de wetenschappe lijke zijde van onze vlasstiel bestffdee- ren, een hooger vezelrendement be trachten bij de landbouwers, nieuwe werkmethoden opzoeken, perfection- neering van de bestaande middelen nauwgezet opspeuren en bestudeeren, ernstig scheikundig onderzoek en la boratoriumwerk op touw zetten, ver ouderde handelsmethoden en misbrui ken onmeedoogend uittroeien, dit alles om gelijken tred te houden met den ontzagelijken vooruitgang in alle an dere takken van het textielbedrijf wel ke het vlas een geweldige en vernie tigende concurrentie aandoen en steeds meer en meer verdringen. Deze formuleering is de kern van een heel programma welke veel te Jaar Hecta. Jaar Hecta. 1866 57.800 1901-1905 19.500 1875 19.900 1901-1905 14.100 1862 105.400 1901-1905 24.800 1876 131.000 1913 16.400 1864 120.000 1901-1905 18.900 1875 95.000 1901-1905 70.600 1875 4.300 1901-1905 18.700 zwaar valt binnen het kader dezer commissie om tot volledige uitwerking te kunnen opgevoerd worden, en over hetwelk een voldoende gedokumen- teerde uiteenzetting hier te lang zou zijn. Daarbij de uitvoering van dit pro gramma vergt een bestendige en zeer bekwame vakkundige leiding voortdu rend en dagelijks in voeling zoo met het vlasbedrijf zelf als met de evolutie in de wetenschappelijke tekniek en deze leiding kan niet anders dan aan een permanent bestaand organisme opgedragen worden, j Al te lang zijn wij hier tegenover 'het buitenland ten achter gebleven en hebben wij ons de les laten spellen door alle naburige landen, waar de vlasvezelbereiding nochtans niet tot zoo een hooge intensiteit en degelijk heid is opgeklommen als bij ons. Inderdaad Engeland bezit zijn uit stekend «Linen Research Association» te Lambeg, Duitschland heeft zijn prachtig Forschungs-Institut te Sorau. Holland heeft zijn proefstation en laboratorium te Wageningen samen met verscheidene andere officieele in stellingen verspreid in de vlascentra. Rusland heeft zijn Instituut te Rcheff, en vele andere, Frankrijk, Letland, Lithauen, Estland, Tsjecho-Slowakije, Polen, overal bestaat zeer belangrijke officieele tegemoetkoming om de vlas industrie vooruit te helpen en te be schermen. En bij ons? Alhoewel van officieele zijde in Belgie alles wordt gedaan, voor nijverheidsscholen van allen aard en dat Zijne Majesteit de Koning on langs nog door een officieel bezoek aan de bijzonderste vakscholen van gansch het land onze aandacht erop heeft gevestigd, dat de weg naar het succes en de vooruitgang langs daar te zoeken is, werd niettegenstaande voor wetenschappelijke opzoekingen op vlasgebied tot voor enkele maanden glad weg niets gedaan, zoomin voor de vlasteelt als voor opzoekingen naar perfektioneering van materiaal, van werkmethoden en handelsmethoden. En nochtans is iedereen t'akkoord dat langs die zijde enorme possibiliteiten liggen opgeborgenmaar we gevoelen ons totaal onmachtig en liggen met de handen gebonden aan onvruchtbaar werk in die richting. Met genoegen kunnen we echter bestatigen dat nu uitzondering gemaakt wordt op dezen algemeenen regel door het Ministerie van Landbouw en door het Fonds voor Wetenschappelijke Opzoekin gen In hun strijd om het leven heeft ons vlassers volk zelf die dringende nood zakelijkheid gevoeld en men is reeds hier en daar met wetenschappelijke opzoekingen begonnen. Maar dit is bij lange niet voldoende, het privaat ini tiatief kan trouwens de totale onkos ten niet dragen van alzijdige en veel vuldige wetenschappelijke opzoekin gen in den echten zin van het woord zelf onze beste krachten gaan op dit gebied totaal verloren door domme versnippering, door volslagen finanti- eele ontoereikendheid, niettegenstaan de alle persoonlijke zware opofferin gen, door gebrekkige technische uit rusting, door onvolledige wetenschap pelijke bijgevoegde maar noodzake lijke competenties, enz... Het wordt een dringende nationale plicht daarin spoedig te verhelpende welvaart van een overwegend groot .deel der bevolking van West- en Oost- Vlaanderen komt in het gedrang welke door zijne belangrijke bedrijvigheid een niet te onderschatten faktor is om de economie van ons land gezond te houden. Deze groote belangrijkheid zullen we bewijzen door middel van vergelij king. Met reden werd er de laatste tijd veel gewag gemaakt over de Russi sche dumping in stekjes, en het we- zentlijke gevaar welke langs die zijde oprijst voor onze nationale nijverheid. Wanneer we nu de invoer van Russi sche lucifers vergelijken bij den invoer van Russisch vlas, dan zien we "dat in het verloopen jaar van 1 April tot 31 Maart een waarde van 30.000.000 fr. lucifers werden ingevoerd terwijl er integendeel voor ongeveer 70.000.000 fr. Russisch vlas werd ingevoerd. Ver der zien we volgens de statistieken dat onze eigene nationale vlasvezel- produktie per jaar als volgt wordt op gegeven: 50.000 ton vlas en 20.000 ton kroten, voeg daarbij 60.000 ton lijn- zaadproduktie en we komen op een commercieele waarde aan de huidige lage marktprijzen van 750.000.000 fr. vlas. 125.000.000 fr. kroten en 150 mil- lioen fr. lijnzaad, samen een globaal bedrag van 1 milliard 25.000.000 fr.. dus voor de afdeeling van de vlasvezel bereiding alleen meer dan een milliard frank waaraan ongeveer volgens be trouwbare statistieken de rechtstreek- sche welvaart aan verbonden is van 25 tot 30.000 huisgezinnen; Een goed voorbeeld. Jan. geef eens een voorbeeld van een abstract naamwoord Abstract, Meester? Ja. abstract, iets wat men wel kan noemen maar niet vastgrijpen. O. ja, een gloeiende pook Beiden uit. Toerist (een beroemd kasteel be zoekend) Kan ik vbndaag de oudheden be zichtigen Huisknecht Dat zal niet gaan: Mevrouw en hare dochter zijn alle twee uit. Voeding. NOG OVER MELK. De melk is waarlijk een kostbaar voedsel. 1. - 't Is een volledig voedsel dat al de bestanddeelen bevat tot onderhoud van slete en tot herstel van krachten. Een liter behoudt37 gr. boter43 gr. suiker7 gr. zouten30 gr. kaas- stof 12 gr. albumine870 gr. water. 2- - *t Is een voedsel dat zich best •het bet bloed vereigenzelventlijkt -Men rekent dat er van de kaasstof Uaar 5 en van het vet maar 4 r'c is dat niet verteerd wordt. 3. - De melk vermindert de kiemen en bacillen die in de maag en in de ingewanden zijn en alzoo helpt het veel om de pijnen van gansch het or gaan van af den mond tot aan de dar men te stillen. Melk is een goed tegenvergift voor vele gevallen. 4. - De melk is afloozend. 't Is dus ronduit een deugdelijk voedsel. Een ongemak is er aan vast. 't is dat het van allen niet even gemakke lijk verteerd wordt, en alzoo verstaat men hoe de melkspijs genoemd wordt 's Morgens goud; 's Noens zilver 's Avonds lood. oor het regelmatig gebruik daar van moet elk zijn zeiven kennen en zien wat hij vermag. Mat in 't algemeen ook aanveerd wordt, 't is dat een goede komme melk na één maaltijd, 't zij 's morgen, 't zij 's noens. 't zij 's avonds, veel bijbrengt tot verkloeking. Dat is overvoeding. Daarbij moet ook gezeid dat onge kookte melk beter verteert dan ge kookte melk. De kostbaarheid van de melk en zijn groot gebruik brengen een groot ge vaar bij de vervalsching. Hoe moet er goede melk uitzien? Vettig, ondoorschijnend, wit met zacht-gele tint. Is zij te geluw. 't i> teeken dat zij van versch gekalfde koeien voortkomt. Is zij blauwwendig: zeg maar dat zij gedoopt is. Dat kan voortkomen door het eten van zekere kruiden maar dat gebeurt raar, meestal, 't is dat zij gegeeseld geweest is. Met eene koe en eene goede pömpe, zei Noutsaeger. gerieft men Nieuw- poort van melk. Dat is een oude droe ve spreuke voor de algemeene verval sching van de tijd. Nu doet men dat zoo eenvoudiglijk niet meermen ver warmt het water, doet er wat suiker bij en zetmeel en daar, de toer is ge draaid. Andere scheppen of doen er de room van afandere voegen er water bij en arabische gom andere slaan er de dooier van een ei bijandere nog doen er amidon bij of afkooksel van planten en kruiden. Daardoor verliest de melk zijne goede en aangename hoedanigheid. Doch. dat is het ergste niet. Is de melk kwaad van smaak of wat zout- of zuurachtig, 't is dat de heeste ziekelijk is of dat de melk gevangen is met vuile handen en slecht bezorgde emmers. De melk is zindelijkzij moet met propere handen gemolken zijn. uit af- gewaschen spenen, in een stal die wel onderhouden is en waar de beesten op schoon strooi liggen, of te wel buiten loopen... zoo niet. de microben wieme ien er inmet heeft ondervonden dat onbezorgde melk na twee uren staan, reeds per cubieke centimeter 20.000 levelingskens bevat en na 24 uren er wel 4-5 millioen beseft. Dat maakt de melk kwaad van smaak en de boter sterk. t Is daarom goed de melk altijd te koken voor 't gebruik: de meeste mi croben. die zouden kunnen tering te weeg brengen, zijn kapot na één of twee minuten kooken. WAAR IS DE OPLOSSING TE VIN DEN? De buitengewone belangrijkheid de zer nijverheid is tot hiertoe aan de re geering ontsnapt, en derhalve is de officieele tegemoetkoming tot hiertoe achterwege gebleven omdat hier geen beroepsgroepeering. geen centraal or ganisme bestond die de gemeenzame vlasbelangen behartigde en de aan dacht inriep van de officieele autoritei ten zooals dit wel het geval is, bijvoor beeld met de spinnerij, en weverij, met de gansche katoennijverheid en alle andere gegroepeerde nijverheden van veel minder belang dan het vlasbedrijf. Als slotsom op deze beknipte doch noodzakelijke onvolledige beschou wingen stellen we als zeer dringende oplossing voor. de uitvoering van hoo- gervermeld programma onverwijld aan te vatten ten einde die inner lijke reorganiseering en volledige sa neering in de vlasnijverheid mogelijk te maken volgens de huidige stand der wetenschappen, namelijk 1. - Verbetering der vlasteelt door zaadveredeling, door juister kennis der vereischte bodemgesteldheid en grond bewerking, gepaster bemesting, door ziektebestrijding, enz.; 2. - Wetenschappelijke opzoekingen (scheikundige en andere), naar meer ekonomische fabrikatiemethoden voor 't rooten, 't bleeken en 't droogen van 't vlas. Aanmoediging der navorschin- gen naar verbeteringen op mekanisch gebied 3. - Op kommercieel gebied de noo- dige wettelijke bescherming invoeren: a) op den verkoop van gezwingeld vlas door de benoeming van een officieel arbitrage-comité met zetel te Kort- rijk, bestaande uit vlassers en spin ners, b) op den verkoop van lijnwaadar tikelen onder zekere benamingen vol gens afzonderlijk verslag van verleden vergadering dezer commissie 4. - Ontlasting van het vlasbedrijf door goedkooper spoorwegvervoer stroovlas (dat merkelijk duurder is in Belgie dan in Frankrijk en elders) door 't beletten van rechten bij invoer van stroovlas en uitvoer van gezwin geld vlas. door vermindering van over drachttaks, door afschaffing der ad ministrative moeilijkheden rond roote- rijen en zwingelarijen. Namens de gedelegeerden van het Belgisch Vlasbazenverhond Julien Willemarck. Wijdingen in de Hoofdkerk vafï Brugge toegediend door Z. D. H. Mgr Waffelaert den 14 Juni 1930: I. - Werden Priester gewijd: Botte Carlos, Brugge; Bultrack Maurits, Beernem: Carter Wilfrid. Weymouth, Engeland; Claeys Flo- rent, Iseghem; Debeuf Valère, Gheluwe: de Mtielenare Conrad. Hooglede; De Wulf Joris, OostvleterenGodderis André, Harelbeke; Lammertyn Daniel, Lendelede; Rooryck Jo zef. Loo: Vanden Bon Raymond, Sysseele, Van Houtte Louis, Vyve-St-Eloy; Vanneste Jean. Dottenijs; Van Roey Lucien, St-An- dries-Brugge; Viane Marcel, Meenen; Wil- lems August, Brugge. II. - Werden Diaken gewijd: Ackerman Jozef, Ruysselede; Degroote Florimond, West- capelle; Demuynck Gerard, Brugge; Jans- sens Pieter, Brugge; Raes Jozef, Oedelem; Sarre Jules, Iseghem; Vercruysse Pieter, De Panne. III. - Werden Subdiaken gewijd: Billiet Maurits, Hooglede; Brutsaert Maurits, Wa- tou; Declercq Pieter, Iseghem; De Geeter Michiel, Oostende; Delrue Marcel. Reckem; Deprince Albert, Oostende; De wulf Fernand, Oostende; Foulon Jules, Emelghem; Francois Paul, Kortrijk; Gillon Louis, Kortrijk; Grys- peerdt Sylveer, Elverdinghe; Laconte Jozef, Poperinghe; Lietaert Omer, Wevelghem; Martens Cyriel, Damme; Ostyn Karei, Deer lijk; Parmentier Gilbert, Bavichove; Pouleyn Walter, Cuerne; Sinnesael André, Beythem; Van Elslande Karei. VlamertlngheStaelen Alfred, De Panne; Pollet Adriaan, Kortrijk; Vande Pitte Louis, Brugge; Van Wijnsberghe Michiel, Harelbeke. Daags te voren, Vrijdag 13 Juni, heeft Z. D. H. Mgr Lamiroy, hulpbisschop, in de kerk van 't Groot Seminarie de H. Kruin toegediend aan 33 Seminaristen en de twee laatste mindere orden aan 41 Seminaristen. Studie van den Notaris Jacques RAMAULT te Wervick. De ouderling kon niet meer werken en spoedig ontstond er twist met zijne kinde ren. Deze verweten hem dat hij hun tot last diende. Heden Woensdag moesten de kinderen met hun vader voor den vre derechter van Kortrijk verschijnen om te zien wat er met den ouderling diende ge daan te worden. Maandag was daarvoor weder twist ontstaan. Dinsdag morgen, rond 7 ure 15, zag men rook uit de woning van den ouder ling opstijgen. De zonen, die in de nabij heid waren, werden verwittigd en stamp ten dedeur in, die gesloten was. Zij snel den met geburen naar den zolder, waar een hoop vlasleemen aan het branden waren. Men klauterde op de hoop en doofde het vuur uit. Boven op de leemen lag de ouderling dood. De armen en bee- nen waren verkoold, de borst verschroeid uit neus mond en ooren was bloed geko men, zoodat de zaak heel zonderling scheen. De veldwachter stelde een onder zoek in en verwittgde het parket van Kortrijk, dat Dinsdag namiddag ter plaats is afgestapt. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK BURGERSTAND VAN YPER, van 13 tot 18 Juni 1930. Geboorten. Platteau Aleidis, Dixmude- str. Coerlandt André, Dickebuschstw. Carnier Suzanna, Hondstr. Bruenin Ra chel, Dickebuschstw. Wullepit Liliane, Zonnebekesteenweg. Overlijdens. Poullie Henricus, 74 j., z. b., ongeh., Lange Thouroutstr. Priem Gode- lieve, 10 j., scholierster, Lange Thouroutstr. Boudin Catharina, 68 j„ echtg. Dervaux Yvo, Zonnebekestw. Vandenberghe August, 62 j„ landwerker, echtg. Wousscn Stephanie. Lange Thouroutstr. De Breyer Lucien, 1 m., Zonnebekestw. Muylle Jules, 70 j., echtg. Roscamp Helene, Oude Houtmarktstr. ROUWBERICHTEN Op 11 Juni 1930 is schielijk overleden te Gent,versterkt met de genademiddelen van Onze Moeder de Heilige Kerk, Geboren te Yper, den 20 October 1874 Advokaat aan het Beroepshof van Gent. Het was een knappen en gewetensvol len Advokaat, gansch gehecht aan de uitoefening van zijn beroep en door al zijne Confraters geacht. Het was de broeder van Mijnheer Henri Desaegher, Voorzitter van de Commissie van Openbaren Onderstand van Yper, aan wie Het YperscheVolk zijn christelijke en oprechte rouwbetui gingen aanbiedt. MARKTPRIJZEN Yper, 14 Juni.'— Tarwe 150-153; koolzaad 412-415; klaverzaad 1500-1800; rogge 81-83; boekweit 192-194; haver 82-84; brouwersgerst 140-142; voedergerst 102-104; erwten 211-214; bloem 213-216; maïs 110-114; paardeboonen 168-170; gruis 86-88; zemelen 13-15; lijn- zaadmeel 163-165; lijnzaadkoeken 146-149; aardappelen 28-32; boter 23-25; eieren 0.65- 0-70; biggen 380, 15 den kilo; strooi 30-33; hooi 60-80; ruw vlas 50-70. Dixmude, 16 Juni. Boter 21-23; eieren 0.58-0.60; aardappelen 28-35; tarwe 155-160; rogge 85-90; haver 100; strooi 330-335; hooi 600-650. L INSTEL: DONDERDAG 26 JUNI 1930 OVERSLAG: DONDERDAG 3 JULI 1930 telkens om 2 u. stipt namiddag, ter herberg Hotel des Pompiers gehouden door Leon Decroix, Nieuwstraat te Wervick van EEN WELGELEGEN WOONHUIS thans dienstig voor handelshuis met 50 ca. erve en grond gelegen te Wervick, Niéuw- straat, Nr 42. Onmiddellijke ingenottreding. Instelpremie. n. OPENBARE VERKOOPING van twee schoone BL'RGERSHLTZEN en een CONCIERGEHUIS TE WERVICK, GROENESTRAAT. De Notaris Ramault te Wervick. zal open baar te koop aanbieden. Stad WERVICK. Lot een. Een BURGERSHUIS met af hankelijkheden en hof, gelegen Groenestraat, gecadastreerd sectie C, Nr 473 g, inhoudende 7 a. 69 ca. In pacht gehouden door M. Fernand Dalle tot 1 Januari 1931. Lot twee. Een BURGERSHUIS met in rijpoort, garage en hof, gelegen Groenestraat, gecadastreerd sectie C, ex Nr 476/s, inhou dende 11 a. 83 ca. Lot drie. Een CONCIERGEHUIS met afhankelijkheden en hof, gelegen Groene straat, gecadastreerd sectie C, ex Nr 476/s, groot 1 a. 78 ca. Deze beide' loten in pacht gehouden door Heer Dokter O. Vandekerckhove tot 1 Oc tober 1930. Rechte van samenvoeging. EENIGE ZITDAG DONDERDAG 10 JULI 1930 te 2 Vi u. namiddag, ter gehoorzaal van het Vredegerecht, Sint Maartensplaats te Wervick. Bezoekdagen: Dinsdag, Donderdag en Vrij dag van 10 tot 12 uur. Kohier van lasten en plan ter studie van gezegden notaris Ramault. worden gevraagd in de Pannenbakkerijen van Haelewijn (Grens), goede loonen. voor Stad in West-Vlaanderen, Ernstige MEID om den boven te doen en te helpen zorgen voor jonge kinders. Loon 400 fr. Adres ten bureele van 't blad. Studie van den Notaris Ernest DE COCK te Yper Korte Thouroutstraat, 4, Yper. INSTEL met PREMIE OP MAANDAG 23 JUNI 1930 te 3 u. zeer stipt namiddag, te Yper ter herberg «Den Nieuwen Telefoon», Marschalk French laan, bij den Heer Ronde- lez-Knockaert, van Stad YPER. EEN SCHOON WOONHUIS met HOVENIER HO F te Yper, Zonnebekesteenweg, nr 183. Groot 6 a. 48 ca. Vrij van gebruik. Laatst gebruikt door M. Albert Denorme. Ingenottreding met de geld telling. OVERSLAG: op MAANDAG 7 JULI 1930. Studie van den Notaris THEVELIN te Meesse OPENBARE VERKOOPING van EENE BESTE HOFSTEDE te RENINGHE (Molenhoek). De notaris Thevelin te Meessen, zal open baar verkoopen in twee zitdagen gesteld Voor den INSTEL op ZATERDAG 28 JUNI 1930 In het Hotel Pax bij de Gebroeders Cluy- se te Kemmel, voor den OVERSLAG op ZATERDAG 12 JULI 1930 in het Hotel Delobelbij M. Henrl Des- camps te Kemmel. telkens om 3 u. zeer stipt. Gemeente RENINGHE. Eene beste nieuwgebouwde HOFSTEDE, met weiden en zaailanden, gelegen te Renin- ghe, langs de Molenstraat, groot 6 ha. 87 a. 37 ca., verdeeld in vier koopen. Gebruikt door Jerome Vandamme, land bouwer te Reninghe, tot 1 October 1930, mits 6.186 fr. 's jaars boven de lasten. Boomprijs: 490 fr. Instelpremie 1 2 Recht v. samenvoeging. Zie plakbrieven met plan. Vins authentiques et garantis d'origine 23, Rue Claessens, BRUXELLES Av.MaréchalFoch, LIBOURNE(Gironde) Fondée en 1836 i BRUXELLES DIJON Apéritifs - Liqueurs - Sirops de fruit Uit oorzaak van Vertrek. Te bevragen Capronstraat, 26, Yper Verkoopt alleenlijk en Diamanten van EERSTE KEUS. o Alles met waarborg. onder alle opzichten voldoening geven en zelfs de verwachtingen van hunnen eigenaar te boven gaan. Neemt inlichtingen aan deze die er een bezitten of aan Tel. 55. Meenenpoort, YPER. Tel. 55. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.00 fr. Statieplaats Y'PER PI. dela Station LokaalLocal C. S. Y. K- H. M. Y. - E C Y. - C P-Y NOENMALEN aan vastten matige prijxen. DINERS a prix fixe - Prix moderts aan alle uren. a tout heure. Gekende "Wijnkelder - Cave renommée. Dépot des produits de ces deux firmes chez M. CEULENAERE Ypres rue Courte de Thourout, 22. GROOT (Allerhande) KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 3