[Crédit Anversoisj CDeet 9e Het Familiehoekie Dixmndestraat, 18, YPER BANK Beroepshof van Gent. CJÜQt Kerkelijk Nieuws TUINDRG 1930 GEMEENTEFEESTEN Onze Katholieke SMVIichielsturners. Nieuwe mode in Italië, op aan dringen van Mussolini. Als men bij het vlaamsche begin der feestvergaderingen edele vrou wen voorstelt, eerst noemt men hunnen naam envoornaam, daarna het getal hun ner kinderen en laatst hunnen titel. Zoo Miss Gladys Wattain van Wellington I zegt men Maria-Theresia Ricasoli, zes in Nieuw-Zeeland, die te Mechelen de kinderen, gravin Nora Guicciardini, school voor Carillon-spelers ge- zeven kinderen, markiesin Maria-Ca- volgd heeft, heeft met Sinxen een concert rolina Corsini, vier kinderen, hertogin, gegeven op St Rombauts klokkenspel. Hoe zoude Frankrijk dat voorbeeld Daarmede is zij reisveerdig, om in haar kunnen na streven, waar de president land haar opgedane kennissen te gaan Jder Republiek kinderloos is doen bewonderen. Ypersche Kroniek. Tennis-Club Yper. St Niklaaskerk. Katholieke Kring C. Battheu v. d. "Ballon,, Poperinghe, Nestor Battheu-Ghesquiere Sint Pietersprocessie Trabolspel Cercle Sportif Yprois. lementairen in naar het koloniaal pa- lei- der tentoonstelling van Antwer pen. Ik vestig nog uwe aandacht op het telegram van bezwaren en protest van het verdedigïngscomiteit van Coster- mansville en geteekend Dumont de Cha>sart. Ik heb over de zaak geene bepaalde meening: maar als verslag- geven vestig ik uwe aandacht op het feit. (Zeer wel hhb n. V. BEURS WISSEL' Lodewijk XVI, den echtgenoot van Ma-jhun ontsnapt... openhertig bekent dit rie-Antoinette. 1 partijblad, dat er in hunne rangen gebrek is aan opvoeders, aan idealisten en dat hun jeugdbeweging te materialistisch is Een motocyclist M. J. Martin, botsteIopgevat Spel, sport plezier. 't Isnog- bij Moulins tegen een auto, komende uit 1 thans in die jonge jaren dat zooveel edele tegenovergestelde richting: Moto ver-[zielen behoefte gevoelen aan een ideaal, brijzeld, man in flarden en zijn hoofd, [wat ze vinden in de katholieke levensbe rat-aigesneden door de windweer, viel op schouwingen, voorgehouden en geleerd knien van den autovoerder. Idoor beproefde opvoeders geestelijk- 1 heiden gevormde sociale werkers. Aldus Ile Peuple Beethoven, miek zijn schoonste muziek als hij totaal doof geworden was. Een tijd kon hij zich nogverhelpen met het chi- neesch stoksken d. i. hij naml tusschen de tanden het uiteinde van een Zondag 1.1 heeft groot Brussel den jaarlijkschen bedevaart gedaan naar de nationale Basiliek van Koekelberg stokje waarvan het ander uiteinde op de [30.000 personen, komende van 30 paro- piano rustte, Larrey, heelmeester van chiën, woonden er het lof bij in open lucht het groot leger la grande armée be-[gecelebreerd door zijne Eminencie Kardi- weertdateen doove, waarvan de oor to-[naai Van Roey. Een pater der Congrega taal buitendienst was maar de zenuw tie van het H. Hert las de akte van toe van het gehoor in goeden staat, dat hij wijding, inname der huisgezinnen en al kon hooren met zulk een stokje te houden [dat volk zong eensmonds den Credo, den tusschen de tanden en het andere uitein-1 Magnificat en den Tantum Ergo. In St MAARTEXS: OP ZONDAG 6 JULI 1930. Te 7 u., H. Mis en Alg. Communie voor den H. Harteboud der Mannen en jongelingen. OP VRIJDAG 11 JULI 1930. To 8 uur, gezongene Mis tot nagedach tenis der Helden van 1302 Fundatie ^an Eersien Aanleg te per Nap. Meersseman. IX ST JAXS GASTHUIS OP ZONDAG 6 JULI 1930. Feestdag der H. Godelieve. Gedurende geheel de Octaaf, Mis morgens en 's avonds Plechtig Lof. Het Beroepshof van Gent heeft in Al- gemeene Vergadering de Kandidaten aangeduid voor de openstaande plaats van Raadslid. Werden voorgesteld Als lste Kandi daat M. De Poorter, Procureur des Konings te Yper, als 2- Kandidaat, M. F. Haus, Voorzitter bij de Rechtbank Om 3 ure is de inschrijving onwederroe- pelijk gesloten en speling zal dadelijk kunnen beginnen. Men zal om 5 ure reeds de tweede ron de aanvangen in de Bascule. De trekking der peletonsgeschiedt valt dat valt tusschen al de ingeschreven bolders, om 't even aan welke tra zij be- hooren. Laat ons hopen dat al de leden der deel nemende maatschappijen eraan zullen houden aan die monsterprijskamp mede te doen en dat hij moge heeteneen waar succes. Als de stoomschepen en stoomtreinen in vollen gang kwamen, werd er gezegd de te plaatsen op de keel van dezen, met| dat van dan af hongersnood in een j wien hij sprak, bepaald land van de wereld niet meer mogelijk was, ingezien de snelheid van vervoer. Sedert, zijn nog erbij versche-l In den tijd der oude Romeinen, op eene nen de electriciteit als drijfkrachten de vergadering van edele vrouwen, de aan- vliegmachienen, wat bovenstaande ge- wezigen roemden zich om het meerst zegde moeten be-amen. En nogthans aangaande hunne juweelen. En als Honger w ordt er geleden in Rusland en men aan de moeder der Gracquen vroeg, We vernemen dat onze Turners op Zondag 10 Oogst een uitstapje doen naar De Panne, 's Namiddags nemen zij deel aan de feestelijkheden door de Stad Veurne ingericht ter gelegenheid der Eeuwfeesten. In Polen zijn er 3.500.000 orthodoxen, dat zijn schismatieken, die ware priesters en bisschoppen hebben, de leering van Christus belijden, maar niet staan onder de gehoorzaamheid van den Paus van Rome. Hun opperhoofd, Mgr Diony- sius, als dusdanig aangesteld door den in China. De reden van dien gruwel is te waar hare juweelen bleven ingezien zij er schismatieken patriarch van Constantino- vinden in tweedracht, omwenteling en geen droeg, antwoordde zij, hare kinderen npl h(,po ppn «psehrift naar Pan* Pin»; XI oorlog, en in ikzucht, zoo in Canada, aanwijzend Deze zijn mijne juwee-|gezonden) meldende 0. m. «Kennende waar er zooveel graan bij handen is, dat len >- men het zelfs met kleine winst niet ver- In de laatste tijden leefde eene hoog koopen kan, verbranden het de boeren. geplaatste vrouw, die 7 kinderen groot De eenige redplank tegen zulke onge- bracht en men beweerde haren levens- rijmdheden is het be-oefenen der Evan- wandel te kunnen kenschetsen niet drie IK Eerste K... kerke, Tweede K... keuken en Derde K... kinderen. Gp Maandag van Tuindag, 4 Oogst, reizen zij naar Antwerpen om er twee dagen te verblijven. Het Bestuur spaart zooals men ziet noch moeite noch kosten om deze deftige maatschappij aangenaam verzet te ver schaffen. gelische Wet Bemint elkander, zoo Ik u bemind heb Met Belgenland zijn in Antwerpen uit Amerika- 757 amerikaansche belgen aangekomen, die het eeuwfeest komen vieren. Onder hen is Heer Petrus Corteville uitgever van de Gazette van Detroit W w ZjIJI van den honger en 80.000 vrouwen en meisjes werden verkocht tegen drie dollarden, dit om het voeden hunner familien mogelijk te maken Den 15 Juni 1.1. is te RomcGelukza' lig verklaard Conrad, poortier van 't de eerste minister kinderloos... de minister van buitenlandsche zaken kinderloos... en het r™ -zoriaeh -'éX-AWrt^ f 7 rfslage n :H maa r in het Wit Huis van Washington zoude President Hoover eene andere soort be namingen kunnen hooren, tijdens de plechtige ontvangsten Mistress Sucheo ne, twee maal gedivorceerd... Mistress Anyome, drie maal gedivorceerd Een fransch tijdschrift, dat bovenstaan de aanhaalt eindigt den artikel op vol gezonden, meldende o. m. de gevoelens mijner Broeders, die verblij ven in Rusland en aan uw Heiligheid niet schrijven kunnen, ik aanzie het als een recht en een plicht, U in hunnen naam innig te bedanken. Uw wil en uwe broe derlijke liefde hebben dit mirakel verwekt der christene eenheid in het gebed. Zij hebben bij onze broeders, die lijden, zoetheid en troost te wege gebracht.. Ter zeiver tijd druk ik mijne genegenheid uit voor uw hoogst-weerdigen Persoon, om dat, ter oorzake van uwen oproep tot me delijden behulpzaamheid en gebed, de boozen uw Naam gelasterd hebben. Mochten die orthodoxen, onze afge scheidene broeders, die reeds eens zijn met ons in het gebed het ook worden in het geloof en den opvolger van St Pieter erkennen, als het eenig waar Hoofd der Christi-Kerk. GROOTSCHE TE PLECHTIGHEID YPER. Op Dinsdag 15 Juli, zal de prachtige heropgebouwde kathedraal geconsa creerd worden door Zijne Hoogwaar digheid Mgr Lamiroy, oud-deken van Yper. De kerkwijding begint niet gesloten deuren te 8 u. De Processie der Relikwieën zal plaats hebban om 9 u. en dan wor den de geloovigen in de kerk toege laten. De plechtige Hoogmis zal opgedra gen worden om 11 u door Z. E. H. Kanunnik Delaere, oud-deken van Yper, met Pontificale Assistentie van Zijne Hoogwaardigheid Mgr Waffe- laert, bisschop van Brugge. Een heerlijke plechtigheid te wege, die met vrome vreugde begroet wordt door alle Yperlingen en waaraan zij in groot getal zullen deelnemen. Naar de Noordpool In onder zeeër. Een amerikaansche poolreiziger Sir Hubert Wilkins, zoude het willen be proeven. Aan den Staat heeft hij den on- rterypppr.O. 12 gevraagd. nu buiten dienst te voorzien, waarmede, gekomen aan de Pool, hij zoude kunnen de ijskorst door booren. Capucynenklooster van Altotting, gebo- gende wijs. In Amerika en in Frankrijk, renin 1818. Hij was 20 jaar landbouw- men kent de menschen beter door hun knechten 40 jaar kloosterling-poortier. getal echtscheidingen dan door hun getal Merkweerdige feiten heeft hij nimmer ge- kinderen en als er kinderen genoemd pleegd maar alleenlijk op heilige wijs worden, nopens dewelke men nog zoude zijne doodeenvoudige daden verricht. Zoo uitwijden, het moeten onwettige zijn of heeft hij het ideaal van-den H. Francis- overspellige of bloedschendende cus verwezenlijkt Een leven leiden van eenvoudig en roemloos werk. Een der jubelgeschenken, die Paus Pius XI in de laatste tijden ontving is een klein gouden kruisje, fijn be- wrocht, dat Marie-Antoinette, koningin van Frankrijk, gestadig bij haar had, ge durende haar gevangenschap en dat zij maar weggaf, na het langdurig gezoend te hebben, den dag harer halsrechting. De Paus heeft het doen plaatsen in de zaal der vaticaansche Bibliotheek, waar reeds het Kristus-beeld te zien was van Welk een van die drie hooger-genoem- de landen zal het het verst brengen Menscheliik gesproken bestaat er geen twijfel en wie lang leven zal, zal bet kun nen bestatigen Qui vivra, verra. Evangelie van den 4 Zondag na Sinksen. Te dien tijde, terwijl de menigten bij Jezus kwamen om het woord Gods te hooren, stond Hij aan het meer van Genesareth. En Hij zag twee schepen aan het meer liggen, en de visschers waren er van weggegaan en spoelden hunnen netten. En Hij ging in het eene schip, dat van Simon, en verzocht hem een weinig van land af te steken. En Hij zat neder en onderwees de menigten van uit het scheepje. En toen Hij op hield van spreken, zei Hij tot Simonsteek de diepte in en werp uw netten ter vangst uit. En Simon antwoordde en zei Hem Meester, den ganschen nacht door hebben wij gearbeid en niets gevan gen doch op uw woord zal ik het net werpen. En toen zij dit gedaan hadden vingen zij eene groote massa visschen en hun net scheurde. En zij wenkten tot hun gezellen die in een ander schip waren opdat zij zouden komen en hun helpen. En zij kwamen en zij vulden de tv. - "hepen, zoodat ze bijna zon ken. En Petrus, dit ziende, viel aan de knieën van Jezus neder, zeg gende: ga weg van mij want ik ben een zondarig mensch, o Heerwant hij was van verbaasdheid bevangen en De socialisten maken zich ongerust over den stijgenden invloed der Katho lieke Jeugdbeweging. Bij gele genheid van het laatste congres der christene Waalsche Arbeidersjeugd te Brussel, een ware triomf schrijft de Peuple een reeks artikelen om te onderzoeken hoe het komt dat de jeugd allen die met hem waren om den visch- vangst die zij gedaan hadden, en even zoo Jacobus en Joannes, de zonen van Zebedeus, die Simons' gezellen waren. En Jezus zei tot Simon: Vrees niet! Van nu af zult gij menschen vangen! En toen zij de schepen aan het land gebracht hadden verlieten zij alles en volgden Hem. Lucas, 5, 1-12. De gebeurtenis die hier verhaald wordt is niet alleenlijk wonderbaar om reden van het mirakel dat er in verteld wordt en toont hoe Jezus meester was over de levende en rede- looze natuur met die visschen te bren gen naar eene plaats, waar ze te voren niet te bespeuren of te vangen waren, gelijk Hij ook zal toonen dat Hij meester is over de redelooze natuur in den onvruchtbaren vijgeboom, ge lijk Hij ook zal toonen over den gees tenwereld wanneer Hij de duivels ver drijft, maar zij is vooral zalig en troos- telijk om reden van de groote en schoone les die zij bevat in 't geestelijk zieleleven. Beantwoort gewillig en ge dwee aan Gods uitnoodiging der gratie en uwe meegaandigheid zal u brengen tot diepe voldoening en hooge zending. Steek in zee. zei Jezus tot Simon- Petrus, en met zijne gewone bereid willigheid, steekt Simon-Petrus van wal af. Werp uwe netten ter vangst uit, voegt er Jezus bij, en Si mon-Petrus. als is het dat hij geheel den nacht gewrocht had en daar niets gevangen had, antwoordtdoch. op Zoncla^r-ust. De apotheek van M. Van Ro- baeys, Boterstraat, zal alleen open nzij op Zondag 6 Juli 1930. De eind-wedstrijden voo.r het Kam pioenschap van T.C.Y. liepen Donderdag avond door. De Heeren Ignace Muylle en Raymond Belpaire hebben elk hunne reeks gewonnen. De wedstrijd door de twee spelers geleverd was boeiend. De zegepraal werd hardnekkig betwist en de toejuichingen werden niet gespaard. De Heer Raymond Belpaire won einde lijk mdt 2-6, 6-4, 9-7. Mejuffer Geneviève Anglo, speelde daarna tegen Mejuffer Louise D'Hondt De zege viel Mej. Anglo te beurt met 6-3 6-1. Wij bieden onze beste gelukwenschen aan de nieuwe Kampioenen. uw woord zal ik het net uitwerpen Dat is tóch wel vlugge bereidwillig heid en welk is het gevolg daarvan? Eene vischvangst, zoodanig dat hun net er van scheurde, zoodanig dat zij de twee schepen ervan vulden zoodat ze schier zonken. Dat is de voldoening! Doch. daar blijft het er niet bij Van nu af zult ge menschen van gen Dat is de hoogere zending die voor Petrus de bron ging zijn van de groot sche heerlijkheid als hoofd van de H. Kerkmaar vooral van het verhe venste geluk en de roemrijkste glorie in den hemel Dat is 't gevolg van de spoedige be antwoording aan Gods uitnoodiging: In het beantwoorden aan Gods heim- lijke uitnoodiging en gratie, in onze ziel ligt het geheim van alle geluk. vtan alle zending, van alle heiligheid! Beschouwt de menschen op de we reld. zooveel als dat zij zijn. Hun leven is in gevolg van hun beantwoorden aan de inwendige werking en uitnoodiging. De Octaaf ter eere van O. L. Vrouw van de Vesten, geniet grooten bijval. Op Dinsdag 1 Juli, werd het beeld der H. Maagd van het kapelleken Nood zoekt Trsost naar de kerk overgebracht terwijl de blijde tonen der klokken in J.A «v.r'uwi juiugxAm over de gansche parochie weergalmden. De Sermoenen die druk bijgewoond wor den zijn gepredikt doorE. P. Thupkens, redemptorist. Men heeft kunnen de versiering be wonderen van het altaar der H. Maagd die smaakvol opgeschikt is. Zondag 6 Juli H. Missen te 6, 7, 8 en 9 uurte 10 uur, Plechtige Hoogmis, 's namiddags te 3 uur, Vespers, Sermoen en Lof. Dinsdag 8 Juli Na het Lof, Processie met het beeld van O. L. Vrouw naar 't Kapelleke. Zaterdag 2 Oogst, om 18 uur, Klokken- geluid. Om 20 uur. Concert op de Gr. Markt, door de Harmonie Ypriana Zondag 3 Oogst, om 9.30 uur, Processie ter eere van O.L. Vrouw v. Thuyne, Om 15 u., Groote Peer denwedstrijden. Om 17.30, Kunstconcert op de René Colaertplaats, door de Harmonie Municipale de Leers Maandag 4 Oogst, om 14 uur, Groote Schieting aan de pers, door de Maatschappij Yper-Hoekje Om 21 uur, Prachtig openluchtfeest, op de Vandenpeereboomplaats. Dinsdag 5 Oogst, om 9 uur, Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden, in Sint Maartens Kathedraal, van we gens den V. O. S. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsjongensschool. Om 20.30 uur, Concert, op de René Colaertplaats, door de Harmonie «Ypriana Woensdag 6 Oogst, om 9 uur, Gewestelij ke Geitenprijskamp op de Veemarkt. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat. Donderdag 7 Oogst, om 15 uur, Concert in de Feestzaal det Muziekschool. Om 20.30 uur, Concert op de Groote Markt, d. de Vlaamsche Harmonie. Zondag 10 Oogst, om 11 uur, Concert op de Groote Markt, door de Socia listische Harmonie. Om 16 uur. Prijskamp in 't bollen, Dixmudesteenweg, door De Dap pere Bolders Om 17 uur, Concert, op de Groote Markt, door de Stadsharmonie van Rousselaere. Om 21 uur, Volksbal, in de Halle. Vrijdag 15 Oogst, om 13 uur, Groote Velokoers, 10e jaar, Groote Prijs van Yper. Om 20 uur, Concert, op de Groote Markt, d. de Vlaamsche Harmonie. Om 22 uur, Prachtig Vuurwerk. Zondag 17 Oogst, om 12 uur, Concert op de Groote Markr, door de Maat schappij Ste Cecilia Zonnebeke Om_ Ll .30 u\ir. Plaatsen van den eer- Om 15 uur, opvoering van Gudrun door het Vlaamsch Volkstooneel op Stads-Vestingen. Om 18 uur, Turnfeest, op de Groote Markt, door de Liberale Turners van Poperinghe De Onvermoeibaren Zondag 24 Oogst, Groot Vliegfeest, op het Ypersch Vliegveld te St Jan. Zaterdag aanstaande 12 Juli, ntaande- lijke prijsspeling voor de leden der bol- dersafdeeling. We raden allen aan om6 u. stipt aawezig te zijn. Het Bestuur. Het oud bekend huis laat weten alsdat zijn zoon N. Battheu hem komt te stellen in de Rijsselstraat N' 1, dicht bij de Markt, aanhoudende aan het Hotel Regina Het huis draagt hetzelfde enseigne In den Ballon bij N. Battheu. Men kan er bekomen Mercerie, Bon- neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, Cor set merk D. W., Manshemden, March Perfect normale artikelen, sargien, (Lingerie en Fourruren worden in het huis gemaakt), handszakken, enz., enz., dit alles aan de beste voorwaarden en prij zen buiten concurrentie. Overtuigt U aan de prijzen bij de uit stallingen. Doe dus uwe-aankoopen in het huis Lingerie Nr 1, Rijsselstraat YPER. De eerste jaarlijksche monsterprijsspe- ling, uitsluitelijk voorbehouden aan de leden der vijf navernoemde boldersmaat schappijen De Bascule - Het Postje - De Door een overheerlijk wederbegunstigd Statie - De Katholieke Kring en de Coope heeft St Pietersprocessie Zondag haren ratieve, zal dus plaats hebben op Zondag jaarlijkschen omgang gedaan. 113 ,ulj aanstaande. Op gansch den doortocht verdrong zich eene eerbiedige menigte die de orde van den stoet en de frischheid der ver schillende groepen bewonderde. Na de processie werd het plechtig lof gezongen dat door een overgroot getal geloovigen bijgewoond werd. Na de laat ste benedictie met het Allerheiligste zong de schola van St Pieters een prachtig lied den patroon hunner kerk ter eere. 1 Bij het verlaten der kerk hoorden wij menigeen met lof spreken over het schil deren der kerk, werk waarvan men zich reeds een gedacht kan van geven. Z.E.H. Bonte haalt eere van zijne kerk. De prijzen zijn vastgesteld als volgt le prijs-200 fr. 2e 140 3C 100 4e 60 Het inschrijvingsrecht is bepaald op 1 fr. per man. Dees jaar zal de inschrijving plaats hebben en de eerste ronde gespeeld wor den in Het Postje De andere partijen in De Bascule zoo heeft het lot het aangewezen. Er wordt ingeschreven van 2 ure stipt. M„ Gij wordt vriendelijk uitgenoodigd tot de JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VER GADERING die zal gehouden worden op Zaterdag 5 Juli 1930, te 8 ure, in het Hotel Continental Colaertplaats. DAGORDE 1. Verslag van Secretaris. 2. Verslag van Schatbewaarder. 3. Herkiezingen a) VoorzitterUittredend en her kiesbaar H. V. Seys. b) 6 Leden Uittredend en herkies baar MM. Monkerhey Leon Van Neste Lucien Craye Pros per Notebaert Leon Raekel- boom Leon Indevuyst Georges. A Dncnrol/ino IriolzAirtfinrlo QoWaati Op uwe tegenwoordigheid rekenende, bieden wij U onze beste groeten. Het Bestuur. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Van Maandag 30 Juni 1930. VERSLAG Enkel M. Cappoen was afwezig. Na lezing van twee verslagen der voor gaande zittingen werd een verkoop toe gestaan van een stuk grond, van het oud waterkasteel. Aan 20 fr. den vkm. als instelprijs. De vraag van een autobusdienst, West- Nieuwkerke - Yper en Rousbrugge - Yper werden goedgekeurd. Een ontslag van pacht van den Open baren Onderstand en eene verhooging van kredieten voor dezelfde werd met al- gemeene stemmen aanveerd. Voor het nieuw Sanatorium van Poper inghe werd een zelfde krediet toegestaan als dit vroeger gegeven aan Sysseele. De stedelijke huishoudklas der Rijsel- straat had hare begrooting ingediend 21.780 fr. aanveerd. Oprechtheid. Rechter: Zijt ge reeds gestraft ge weest Beklaagde: Ja wel. Edelachtbare, 'k ben tien jaar getrouwd en mijn schoonmoeder woont ook bij mij in. Gegronde vrees. Meid: Ik vrees, dat er een ongeluk zal gebeuren. Mevrouw; ik heb het zoutvat omgegooid. Mevrouw: Maar wees toch zoo bij - geJoovig niet, Trien. MeidMaar Mevrouw, het zoutvat is omgeklaaid in de soep van Mijn heer Levenswijsheid. DE DADEN. 't En zijn de goede gedachten niet die wij hebben, die ons beter maken, maar 't is het goede gebruik dat wij er van maken. 't En is de fortuin niet die de weerde van den rijke maakt, maar het goede gebruik dat hij er van maakt. Daar zijn er die zwemmen in het goud en vrekkig zijn als arme duivels. Daar zijn er die verheven gedachten hebben en leven als honden, i De verhevenste gedachten der we reld, als zij niet toegepast worden, al de schatten bijeengebracht als zij niet gebruikt zijn, zijn zooveel niet weerd als een eenvoudig nuttig gedacht ten uitvoer gebracht of als dé stuiver die de arme weduwe in de hand van den behoeftige geeft. G'hebt den kop vol ran verhevene bezielingen en uwe koffers vol van geld. Gij telt uw goud en gij telt uwe verhevene gedachten, en gij zijt over tevreden van u zeiven en gij zegt wie is rijker dan ik? Wie? Die ellendige, die gij zelf niet ziet. dien arme drommel die geen eigen wacht heeft, noch geen eigen geld, maar die liefdadigheid pleegt om reden van een woord dat Hij van Jezus- Christus gehoord heeft en met het wa ter dat hij aan eene bron put om een dorstige te laven. Peizen is niet, maar geven en doen dat is alles, of vreeselijk meer: Op het Grootboek der wereld staat al wat wij bezitten fortuin, verstand, talenten, kracht en vermogen op onze rekening als goed. Alzoo niet op het Grootboek van Goddaar staat het als moet. Oude Raadsels. Het heeft geleefd, En 't leeft niet meer, Het draagt een ziele En 't en heeft er zelve geen. 't Graf at, En die er in zat, bad. 't Graf leefde. En die er in zat, beefde Voeding. DE BOTER. Van melk komt de boter voort. In de melk hangen kleine, ronde, witte blaasjes waarvan het velletje eiwit is en waarvan den inhoud vet is volgens het seizoen, wit of geluw. Dat is de boter. Zoo houdt de melk per kilo of 1.000 gr. rond de veertig gr. vet. Dat maakt dat om een kilo boter te hebben men 25 liters melk moet gebruiken. Dit verschilt nochtans volgens ras van koeien. Zoo van de bretoensche koeien kan men van 20 liters melk een kilo boter krijgen terwijl van onze italiaan- sche koeien men er 30 liters noodig heeft. Men zegt dat de koeien van 't Noorden, b. v. van Zweden en Dene marken, enz., meer boter geven dan de onze. In elk ras ook verschilt de eene koe veel van de andere en zoo i» het dat men nu in de keuringen niet meer alleenlijk let op de hoeveelheid melk die eene koe geeft maar ook op de gehalte der boter. De goede hoe danigheid van dat vet hangt ook af van cle soort van koeien en het eten- Voor dit aangaande kunnen onze koei en hoegenaamd niet aan de koeien van 't Noorden. In Brussel en de groote steden wordt er nu veel Noordsche boter ver kocht. Zij is smieriger en sniakeli'ket en ten is maar de Veurnambach; boter die er kan tegen opkomen. De boter wordt bekomen door Let kernen. Door dat schokker, en klutsen bersten en scheuren de velletjes open en het vet komt te voorschijn. Daarbij- door die beweging slaat het vet t hoe-

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2