Crédit Anversois Het Familiehoekje CUeet ge cuat Ypersche Kroniek. N. V. ESSSSS^SaSSSjj Dixmudestraat, 18, YPER Vijfde Zondag na Sinxen. Een dappere. Een goed adres. Levenswijsheid. Genootschap van Sint Vincentius a Paulo Muziekschool. Katholieke Kring. Kerkelijk Nieuws Bericht. Ouders. Over Boter. Onderscheiding. C. BaUlieu v. d. "Ballon,, Poperis^ T rabofspel Zoodoende zal aan gansch de wereld het bewijs geleverd worden dat onze bevolking van Belgie af wil. Indien ooit op een nacht een zatlap een steen door de spiegelruiten van het Ylaamsch Huis werpt wat we noch wen-j naar Damas zijn schen noch zouden goedkeuren) dan zul len wij, met evenveel redenen ais Leuri- dan. mogen neerpennen... dat de stad anri-Ylaatnsch gestemd is Eenen driekièurigen buikband. Mees ter Wat zullen de mannege's van Wa- i tou daarvan zeggen Zou Meester Butaye reeds op den weg s De Ypersche Bode» schrijft in haar laatste nummer over de betooging der Oud-Strijders die te Brussel op 20 Juli plaats grijpen zal de volgende deftige lijnen Op 20 Juli wordt dus te Brussel de «Groote Paradegehouden waar al 't oud kanonnevleesch zou moeten defilee- ren. De Volksgazet schrijft er over20 Juli zal dus niets anders zijn dan de groo te parade van al wat om en bij voor het militarisme kruipt. En als goed gedres seerde dieren zullen de N.S.B.-ers hier ook weer de zweep kussen die hen gee- selt. Maar of ze door hun meerderheid van leden zullen gevolg J worden is een andere vraag. Wij hopen van harte dat dit niet zal zijn. Wantvooronszijn de oud-strijders,die op 20 Ju li aan de groote parade de 1- nemen, nog min nog meer waard dan aan het einde nog een gaede geeseiing met de matrak Textueel In een woord, de oud-strijders, die op 20 Juli hunne gevoelens van getrouwheid en verkleefdheid aan Belgie zullen open baar bevestigen, verdienen na de «défilé» met de matrak afgetrommeld en afgeran seld te worden. 't Is proper, hé Dat de V.O.S.-sen zich ter dier gele genheid onthouden verstaan we best... ze loopen immers als nuchtere en onnoozele schapen eenige luidschreeuwers en scheur makers na... en vele gebeurtenissen van den oorlog zijn zij reeds, helaas, verge ten... Maar dat die stokslagers denken de oud-strijders af te takelen met de matrak, dat zal niet waar zijn... Daartoe is wat meer moed gevergd dan om in de donke re nacht in het geheim en zonder risico een vrijheidsboom door te zagen, helden daad waarin ze schijnen specialist te willen worden. Wij weten waar de hond gebonden ligt... 't isenkelenalleen eene ophitsing... waaraan hier en daar eene bloote snul zich zal laten beet nemen... tot zijn spijt... maar ten profijte van de ophit sers... die wel zullen zorgen buiten ge vaar te blijven 1 BANK BEURS WISSEL! *-* De Volksvertegenwoordigers hebben zich onderscheiden met zich een trakte- ment^e van 42.000 frank te stemmen. Naar het schijnt zouden zij zich daar door nog niet genoeg onderscheiden heb ben. Het Bureel van de Kamer heeft nu voor de Volksvertegenwoordigers een on- derscheidingsteeken uitgevaardigd be staande in eenen driekleurigen buikband met een lictoren-bijlbundel (faisceau de licteur). Naar het schijnt zou Meester Butaye reeds (want het wordt slechts op aanvraag der volksvertegenwoordigers afgeleverd) dit onderscheidingsteeken aangevraagd hebben. Als het zetduivelken woorden en scheidingsteekens weglaat, de zaken wor den onverstaanbaar of ten minsten aar dig. Herlees dusartikel 1 van't voorgaan de nummer op volgende wijs Als de stoomschepen en stoomtreinen in vollen gang kwamen, werd er gezegd dat van dan af hongersnood in een bepaald land van de wereld niet meer mogelijk was, ingezien de snelheid van vervoer. Sedert zijn nog er bij verschenen de electriciteit als drijfkracht en de vlieg- machienen, wat bovenstaande gezegde nog zoude moeten be-amen. En nog- thans Honger wordt er geleden in Rus land en in China. De reden van dien gru wel is te vinden in tweedracht, om wenteling en oorlog en in ikzucht, zoo in Canada, waar er zooveel graan bij handen is dat men het zelfs met kleine winst niet verkoopen kan, verbranden het de boeren De eenige redplank tegen zulke onge rijmdheden is het be-oefenen der Evange lische WetBemint elkander, zoo ik u bemind heb. Is overleden de kunstschilder Josef Jarssens, die de prachtige weedom- men der Kathedraal van Antwerpen schiep en het vermaarde tafereel Zater dag vóór Paschen Dit tafereel stelt Veronica voor, die aan jvlaria de H. Moe der Christi in het huis van Joannes den mirakuleuzen doek komt toonen. De zer laatste tijden, had Jansens opdracht gekregen een laatst avondmaal te schilderen voor St Maartens, te Yper. Hoe jammer dat wij dat kunstgewrocht zullen moeten missen. Een toppunt van verstrooidheid. Kapper, zegde een klant aan den barbier, mijn haar snijden en mijn kop wasschen Goed zoo. En de bar bier wiesch hem het haar en sneed zijnen kop af. De Soviets trachten Kerstdag en Pa schen af te schaffen, maarzij brengen den vasten in en verlengen hem buiterma- te. Maandelijks, voor geheel het jaar, mag men veertien dagen lang geen vleesch eten... ter oorzake van mangelaan slacht vee. De duitsctie vloot,die zich na den oorlog gevangen gaf aan den engelsch- man, heeft zich gezelfmoord te Scapa- <5 11 Te dien tijde sprak Jesus tot zijne dis cipelen indien uwe gerechtigheid niet overvloediger is dan die der Schriftgeleer den en Pharizeers, zult gij het rijk der ménschen niet binnentreden. Gij hebt gehoord dat tot de ouden gezeid is gij zult niet doodslaanen wie doodslaat zal schuldig zijn voor 't Ge recht. Doch Ik zeg u al wie vertoornd is op zijnen broeder, zal voor 't Gerecht schuldig zijn, en wie tot zijnen broeder zegtRaca zal schuldig zijn voor den Raad, en wie zegtGij dwaas za.1 schul dig zijn tot de Gehenna des vuurs. Zoo gij dan uwe gifte naar het Altaar brengt en aldaar u herinnert, dat uw broeder iets tegen u heeft laat uwe gifte daar voor het Altaar en ga u eerst met uwen broeder verzoenen en dan weder gekomen zult gij uwe giften offeren. (Matth. 5, 20-25). In dit H. Evangelie gaat het over de Gerechtigheid. In haren breedsten zin genomen bestaat de Gerechtigheid hierin aan elk en aan allen te geven wat hem toekomt,aan God wat Gode toekomt aan den evennaaste wat hem toekomt en aan zijn zei ven wat hem toekomt gegeven te zijn en dat naar Gods wil en werk. 't Is over die breede Rechtveerdigheid dat Jesus spreekt en daarover een drie voudig oordeel strijkt. VooreerstHij houdt stellig voren dat onze Gerechtigheid van een geheel ander aard van een geheel ander gehalte moet zij deze der Schriftgeleerden en Phar.zeers. Indien uwe Gerechtigheid niet overvloediger is dan die der Schrift geleerdenzult gij het rijk der Heme len niet binnentredent.t.z. zij zal u dienen voor uwe zaligheid. De gerechtigheid der Pharizeers was slechts iets gansch uiterlijks waardoor zij maar juist deden dat wat de letter der wet vorenschreef en waardoor zij voor de oogen der menschen als strenge onderhouders der weten dus als recht- veerdigen deden door gaan. Daarin geen innig gevoelen van gerechtigheid en ook geen inwendige gehooizaamheid aan God's wet. Daarover zegt Jesus dat is iets zon der tel voor God en dus ook geen reden van ingang in Gods rijk op aarde, noch in Godsrijk voor de Eeuwigheid. De ware gerechtigheid en de innige diep gemeende en welgewilde gerechtig heid waardoor wij navolgens Gods wil, ook in alles willen wat juist en recht is en dus uit overtuiging en rechte wil aan elk en allen geven wat elk en allen toe komt. Ten tweede Jesus toont door eenige voorbeelden hoe meer de gerechtigheid uitstrekt... Ge zult, krachtens de ware rechtveerdigheid, niet enkellijk houden aan 't geen bij de ouden gezeid wierd Ge zult niet doodslaan... Maar ook aan 't geen slechts kwetst of hindert... en zelis aan 't geen waardoor gij den evennaaste enkellijk vermindert ware het maar in zijne goede naam of faain... De Gerechtigheid Gods strekt strafbaar uit tot al wat strijdig is met het geven wat toekomt't zij werkelijk doodslaan 't zij vertoornen zoo dat wij iemand zou den will deren, 't Zij zelfs uitschel den en 1: dwaas heeten. Zij omvat al wat da~c en wil is strijdig met de liett Tt- Jesus toont het overgroot gewicht u.^r gerechtigheid in de oogen van God 't is beter met den evenmensch in overeenkomsten liefde te leven... dan flow, een diepe zeeboezem in Schotland. Daar sluimerden de zeereuzen hunnen eeuwigen slaap, op de zeebodem. Een reusje, het snelschip Hindenburg» heb ben de Engelschen nu wederom boven gehaald en vlot gekregen. Itaüe is ook bezig, om de 25 duitsche onderzeeërs, die in 1918 tot zinken gebracht werden bij het eiland Brioni, boven te halen. Te Berlijn met H. Sakramenis- dag, kanselier Brüning en vier zijner ministers volgden het Allerheiligste in de processië, dragende brandende flambee- len. In Montreal (Canada) een pater Jesuit, E. H. Cloran, redde twee kinde ren, die aan 't baden waren in de rivier en in doodsgevaar verkeerden, maar zonk zelve den dieperik in en verdronk. Frankrijj^/cplgens voorstel Herriot, zal te naaste jaar den 50" verjaardag vieren van den schoolwet op het lager on derwijs, dien Ferry en Jaures deden stem men in 1881 en die de Katholieken uit Normandie den ongelukswet noemen. Tijdens die stemming was er vergadering van Katholieken, dan nog niet ge-organi- seerd. Één redenaar raadde aan te doen gelijk in Belgie, dat dan in vollen school- oorlog verkeerde. Ze deden het niet en nu is Frankrijk ontchristend. Bing was de hond van 't ameri- kaansch leger, die voor zijn hulpverleen aan de troepen, dewelke hij dikwij+s berichtte nopens de aankomende gassen, op het front gedekoreerd werd. Sedert den oorlog was hem een pensioen toege kend van 1500 fr. per maand en hij is nu gestorven te Tennison (Ohio). In 1929 werden er door de vervoermid delen, autos, motos, treinen, gespan nen, 33.OöOpersonen gedood en 1.200.000 gekwetst in de Vereenigde Staten 6.696 gedood en 170.917 gekwetst in Engeland 3.267 gedood en 26.159 gekwetst in Frankrijk, Parijs uitgesloten 467 gedood en 27.159 gekwetst in Duitschland 205 gedood en 2.553 gekwetst in Por- tugaal 209 gedood en 1.234 gekwetst in Italië. Dit staat te lezen op een Italiaanschen plakbrief, betiteld Chi va piano, va sano Die traag gaat vordert in veilig heid. Men stelt voor aan onze volksvertegen woordigers een bijzonder erkenningstee- ken te geven, r.arr.elijk een driekleurlint kruislings over de borst. Ware het niet beter een sierlijken knoop, met er op te lezen 42.000 fr. In Zwitserland te Chêne-Bougerie, hebben de leden van den gemeenteraad voor zes maanden verzaakt aan de helft van hunne wedde... dit om de laste»; wegende op de belastingsbetaalders, te verminderen. Het meer Baïkal, in Zuid-Siberie is het grootste en diepste van al de meren in Asia en Europa. Het is 675 km. lang en op sommige plaatsen 1500 m. diep. De boorden zijn rotsachtig en tot 1800 me ters hoog. Het meerendeel van 't jaar ligt het bevrozen, wat niet belet dat de korte zomer er geweldig warm is. Veel visch is er aanwezig, die des winters in de diep ten betrekkelijk warm verblijfplaats aan treft. Het water dicht de oppervlakte is niet bevrozen, dus boven 0 en wat dieper is het reeds 3 tot 4 graden boven nul. zelfs aan God offers te doen. Broeder liefde is meer weerd dan offergifte aan God. Zelfs de offergifte aan God wat zij ook al moge zijn en kan God niet be- haagelijk zijn als er broederliefde ont breekt Zoo gij dan uwe gifte naar het Altaar brengt en aldaar u herinnert dat uw broeder iets tegen u heeft, laat uwe gifte daar... en ga eerst met uw broeder verzoenen... en dan zult gij uwe gifte offeren. Ik heb eens twee mijlen geloopen om te voorkomen dat twee mannen aan het vechten zouden gaan. En gelukte het u het gevecht te ver hinderen O ja, hij kon me niet krijgen. Patient Ik weet niet wat me scheelt, maar ik voel me niet goed ik eet als een wolf, ik werk als een paard, ik slaap als een os, maar ik voel me toch als een lamgeslagen hond. Doxter 't Ware zeker best eens den veearts te raadplegen. 'k Bewondere de goede huisvrouw en moeder Wie zal ze schatten, zegt het H. Schrift, haar prijs zoudt ge niet betalen, al zocht gij tot het uiteinde der wereld. Als men nadenkt hoeveel gewin van gezondheid, van levenslust, van kracht, van moed, van opwekking en verheven heid een rijk begaafde moeder door hare handeling en doening kan te weeg bren In Indië bestaat nog het kasten-stel- sel en de laagste soorte volk, genoemd Paria, is totaal verwaarloosd en mis prezen. Zij zijn 70.000.009 in getal. Heer Ramchandraa Sutwajel Nekaljay, voor zitter van hunnen talrijken zooniet mach tigen bond, heeft een brief gericht tot den Paus den Vader van alle ongelukki- gen met vrage hem in te lasschen in den Osservatore Romano >- omdat hij dan van geheel de wereld zou gelezen worden Wij zijn slechter behan deld dan de dieren. Eene kat, een hond, eene muis wordt niet aanzien als onrein. Wij wel. Wij mogen niemand aanraken, niemand bezien. Treden wij een tempel binnen, detempel moetgereinigd worden, hetgeen geschiedt met koeidrek De koei in Indie wordt aanzien als een heilig dier. Hulp kunnen wij niet verwachten van den Islam, die niets doet voor de opbeuring der volkeren,die hem belijden; noch van Ghandi, die ons in aanmerking niet nemen wil noch van den staat, die zijne zorg besteedt aan de hoogere kas ten. Ook stellen de Parias hunne eenige hoop in het katholicisme, met zijne priesters, dat alle menschen aanveerdt en van ons zoude kunnen opperbeste landbouwers maken De Gazet van den H. Stoel heeft dien brief uitgegeven, er bijvoegende dat hij een geschiedkundig stuk is. Te Lier heeft men den 29 Juni het uurwerkZimmeringehuldigd, aan gebracht in den ouden Cornelius' toren. Rond de centrale plaat, die het uur aan geeft, zijn er 12 andere op een staat te lezen maand en datum van den dag op een ander het uur van opstaan en onder gaan der zon op een derde de grootte der aan- of afwassende maan op een vierde het uur van opstaan en ondergaan der maan verders de hoogwater-tijden te Lier, de seizoenen, enz. Dusdanige astronomieke uurwerken treft men aan in Straatsburgen in Lyon. Men zoekt en men zoude het gevonden hebben, om met gas, bekomen uit houtskolen, autos in beweging te brengen. Een kilogram houtskolen zoude zooveel kracht kunnen leveren of een liter essence en kost 2/3 min. Daarvan kon men het bewijs hebben in de tentoonstel ling van het Terveuren-park. Koiula^ru^t. De apotheek van M. Houiekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 13 Juli 1930. BEROEPSONDERWIJS VOOR MEISJES Prachtige uitslagen werden beko men in de officieele uitslagen door de 'leerlingen der H. Familie», de Steursstraat (Middelbare Beroeps- en Huishoudschool). In het uitgangsexamen: snijleer. kleermaken en beroepsteekenen. be komt Juffrouw Godelieve Breyne, de groote onderscheiding. Het examen over de algemeene vak ken werd afgelegd door Juffrouw Agnès Van Haeck, met groote onder scheiding; Juffrouw Marie-Madeleine Buysse. met onderscheiding; Juffrouw Alarie-Louise Yercoutere, met voldoe- ning. Onze beste gelukwenschen aan de zeer bekwame meesteressen van de H. Familie en aan hun vlijtige leer lingen. Zondag 13 dezer zal in al de parochie kerken en openbare bidplaatsen der stad, onder al de missen, de jaarlijksehe om haling gedaan worden ten voordeele der arme huisgezinnen van Yper door dit liefdadig werk ondersteund. De prijskampen der laatste dagen heb ben getuigd van een aanmoedigenden j vooruitgang bijzonderlijk in de hoogste afdeelingen. j De openbare uitvoeringen van blaasin- i strumenten, zangen piano, injtegenwoor- digheid der Juryleden onder voorzitter schapvan den Heer Bestuurder Lionel Blomme, werden bijgewoond door een uitgelezen publiek in de Concertzaal der Muziekschool. Onze beste gelukwenschen aan de be kroonden en aan de Bestuurders. Zaterdag 12 Juli, om 6 uur stipt, maan- delijksche prijsspeling voor de leden der Boldersafdeeling. Eikendeen weze op gesteld uur op post. Wij herinneren tezelfdertijd eraan dat op Zondag 13 Juli de eerste jaarlijksche monsterspeling voor de leden der vijf vereenigde boldersmaatschappijen plaats grijpt. Inschrijving om 2 uur in Het Postje Het Bestuur. In St PIETERS: OP ZONDAG 13 JULI 1930 Te 8 1/2 uur gezongene mis voor Bailleul Henri. OP WOENSDAG 16 JULI 1930 Te 11 uur plechtige eeremis van E. Heer Josef Mattelaer, priester van het Bis dom Carthago. KERK der E. P. CARMELIETEN OP WOENSDAG 16 JULI 1930 Feestdag van O. L. Vrouw van Scapulier. Zondag 20 Juli Bezoek der Fanfare du Commercevan Armentières. Om 9.30 uur, aankomst te Yperom 10 uur, ontvangst op het stadhuis door de Ge- meenteoverheid om 16 uur, Groote Markt, Kunstconcert door de Fanfare j du Commerce» van Armentières (105 I uitvoerders). gen, staat men waarlijk vol eerbied en achting voor haar. Zij zet en houdt gansch de gang en de regeling van een huishouden en al zijne bijzonderheden tot in de kleinste minder heden in orde. En dat alleen is reeds merkweerdig. Het beste stuk van 't huisbedrijf dat is een goed en hantsaem wijf. Het oog van den heer, dat maakt de peerden vet. Maar 't oog van de vrouw, dat maakt het huishouden net. Daarbij wie is het die aan de kinders, hun geest en gang, hun vlugheid en be drijvigheid, hun orde en zindelijkheid, hun deugd en offervaardigheid, hun hert en ziel geeft er. kneedt, 't is de moeder. Gansch dat staatsgedoente van een huis houden vindt zijn schering en in slag in moeders wijze en weelde, opgeruimdheid en bedrijvigheid Geen beter loog dan vrouwenoog Zijn ambt te doen met stage vlijt en voorraad op den rechten tijd dat maak en kind en huis verblijd. En dan wanneer die moeder rijk be- 'gaafd, wakker en rustig haar huishouden beschouwt niet als een moeizame sleur of slenter, maar als een wekkend oord waarin leven en vooruitgang en vreugde pinkelen, wat al vooruitgang, wat al durf en beginnen, wat al edelmoedigheid en grootmoedigheid kan zij in die jonge j wereld niet leggen, onder de warme vzonne van Gods gratie en haar liefde! 't Zijn de moeders die de helden maken ^en de groote zielen Wilt ge er jonge ouderlingen van ma ken geef ze dan alcoholische dranken. Het gebruik van alcohol bij de kinderen heeft zeker een verderfelijken invloed op hun zenuwen, op de organen van de spijsvertering en op de vorming van het bloed De alcohol is voorde jeugd de onmee- doogende verwoester van den wil en van het leven. Voedt uwe kinderen alcohol vrij op. Wilt ge van uw kinderen goede gezon de kinderen maken geef ze melk te drinken. Boter is teeder.en een kostelijk voedsel! Daarover dus moet men zorge dragen anders zij wordt sterk verliest hare smierige aangenaamheid en geeft eene afkeerende smaak. Hoe kan men de Boter goed bewaren 1/ Voor 't geen het vat aangaat nooit in koperen, looden, tinnen of ijzeren vaten zelfs niet als zij beleid en vernist zijn. Legt uwe boter in gleierswerk, steen, porselein of glas. Niemand die de boterpotten niet kent. 't Zijn de beste bewaarvaten. 2 Voor 't geen de boter zelf betreft a) Oftewel men wil ze enkel tijdelijk bewaren om versch te gebruiken. Goede boter wel uitgedouwd en van water vrij kan men bewaren van 8 tot 14 dagen zonder iets Maar in koele en frissche plaatsen zij blijft daar vaste. Is de plaats niet irisch zij wordt slak en heeft gevaar wat van hare aange naamheid te verliezen. Men kan ze ook zeer wel bewaren, met ze te leggen in luchtvrij koud water en dan in koele plaats te houden 'met wat pekel- of zoutwater er boven. Water kan men luchtvrij krijgen met het te doen koken in 't vat waarin het zal blijven staan er koel worden oftewel VoorzitterMr G. Deroy, (jij- d'Académie Onder-Voorzitter: y."'* Ghevary officier d'académie; Bei der Mr A. Defer, officier de nnstrV(Yj publique, Bestuurder der MuzieksriJ van Armentières. PROGRAMMA 1Marche Américaine Sot:sa 2. La Feria, Suite espagnole Lao>r-e a) Les Toros b) La Reja c) La Zaruela (transcrit par Mr A. Defer) 3. Marche militaire franyaise Sa:r;-Sj> 4. Danses Tanagréennes Vidal a) Danse des Ménades b) Danse d'Aphrodite c) Pas des Crotales 5. La Gaza Ladra,Ouverture Rossir.; •(transcr. par M. A. Defer) 6. La Vie d'Artiste, Valse Strauss. De Burgemenu H. SOBRY Mejuffer Marie-José Vercruysse Kortrijk, leerlinge der Rousbrugge-Q men te YpeT, deel genomen hebbendeaj den Belgischen wedstrijd van dactyl graphie in het gesticht te Gent bekoj het diploma met groote onderscheid^ In de rangschikking der vrije veria behaalt het hare de F plaats, metvj wenschen van de Jury. Het oud bekend huis laat weten alsdat zijn zoon N. Banhi hem komt te stellen in de Rijsselsua Nr 1, dicht bij de Markt, aanhoudem aan het Hotel Regina Het huisdraaj hetzelfde enseigne «In den Ballon N. Battheu. Men kan er bekomen Mercerie, Boi neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, Co set merk D. W., Manshemden, Man «Perfect», normale artikelen, sargia (Lingerie en Fourruren worden in he! hii gemaakt), handszakken, enz., enz., c alles aan de beste voorwaarden enpr: zen buiten concurrentie. Overtuigt U aan de prijzen bij de ui stallingen. Doe dus uwe aankoopen in heihuis bestor Batfheu-Ghesquiere Lingerie Nr 1, Rijsselstraat YPEI De eerste jaarlijksche monsterprijsspi ling, uitsluitelijk voorbehouden aan i leden der vijf navernoemde boldersmaaf schappijen De Bascule - Het Postje-Ö Statie - De Katholieke Kring en de Coop* ratieve, zal dus plaatshebben opZondi 13 Juli aanstaande. De prijzen zijn vastgesteld als volj le prijs 200 fr. 2e 140 3e 100 4e 60 Het inschrijvingsrecht is bepaald 1 fr. per man. Dees jaar zal de inschrijving pk hebben en de eerste ronde gespeeld wc den in Het Postje De andere partij in De Bascule zoo heeft het lot aangewezen. Er wordt ingeschreven van 2 ure sti| Om 3 ure is de inschrijving opwedern pel ijk gesloten en het spel zal dadel kunnen beginnen. met het te koken in een ander vat kokend te vergieten. Prest dan in dan uwe boter zoo dat het water er vloeit en dan legt er een natten do op doordrongen van zoutwater. Eene goede middel om versche b gedurende verschillige maanden te be»1 ren, is ze te wikkelen in eenen lintt doek, doordrongen van azijn, en dan d< doek van tijd tot tijd met azijn wat besprengelen of vochtig te maken. b) Oftewei men wil ze voor langen (i bewaren en houden als winter boter Dan moet men ze wel bewerken, dat ze water vrij is, wel zouten en eenen boterpot inleggen, daarbovenee laag zout strooiende van een vin) dikke of bryne. Gezouten boter verteert beter dan sche en bedeelt verder. Vele boter is sterk. Om reden va' slechte bewerking.Te veel watert erin en dat oftewel uit vervalsching. wel bij gebrek van voldoende zori kennis. Zulke verkoopsters zijn allichte geF en mogen dikwijls mostaard eten - wel besteed. Zulke boter zult gij ken* met door te snijden Op de snee ziet t? traantjes uitperelen benevens doende gewicht hebt gij onvoIdY- smaak en 't eene en verbetertïD niet (Sterke boter is onaangenaam. Zij veel verbeterd worden en veel smak»1 ker met herhaalde malen te wassA met zuiver water waarin men een we Bicarbonade de Soda in dcet (een v -i lepel per liter) of ook met een o: maal te herkneden in melk en rout. Dan achterna wascht men ze v zuiver regenwater.) Lc oi t en verspreidt HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2