tldii Hier ea elders. lp! FABRIOÜE DE FAUTEUILS EH TOUS GENRES ÜULLb t>lLLL, 16, Rue de Menin, 16, YPRES. egiiii oer Msirijüe Bezinnen i/S^liEDE mm Uiaiomien-siea Garage DevosS Dimanekel DE ROODE PILLEN HOTEL CONTINENTAL Gemeente Moorslede Rechterlijke Kroniek VAN DEN 80ÖGAERDE E. Gothieke Kerkstoelen in eik. Baas Gansendonck. ii ai r— é-» nsi I f— Tapissier-Gamisseur Vrouw Hortense-IYIaria LEFEBURE Vrouw Stephanie-Sylvie SPOTBEEN Aan zekere boomvelders. D3 Provinciale Raad van West-Vlaanderen Uilnoodigin.skaart. Gheluuue. Nieuwe Muntstukken. Boekbespreking GEVRAAGD Boterstraat, 6, - - YPER - - VINS EN GROS OUSTRIC C° Bouwstoffen en Kolen Het is reeds bewezen dat do nieuwe Autos Men zal om 5 ure reeds de tweede ron- ;eaanvangen in de Bascule. De trekking der peletonsgeschiedt valt dat valt tusschen al de ingeschreven polders, om 't even aan welke tra zij be- hooren. Laat ons hopen dat al de leden der deel nemende maatschappijen eraan zullen houden aan die monsterprijskamp mede te doen en dat hij moge heeteneen «ar succes. Ter geiegenhe'd der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, b i Camiel D'Haene - Bonduvve Beluikstraat, 5, YPER alle slag van In mijn vrije uren gebeurt het mij de verslagen van onze gemeenteraad na te gaan. Hoe er daar geredeneerd en getwist wordt, hoe ae heeren gemeenteraadsle den elkaar uitmaken en voor den aap houden, elkeen weet het zoowel, wellicht beter dan ik. Vindt ge de lezing van die verslagen niet boeiender nog dan die van een boeiend blijspel Vindtge niet dat zij nogal veel weg hebben van een komedie? dat een goede tooneelschrijver heel wat last zou hebben alle twee weken zulk een gevarieerd en interessant stuk voor te brengen Vindt ge niet dat die verslagen soms echte komische meesterstukjes zijn? dat ze zóó goed ineen steken dat er eenige karakters zóó prachtig geschetst worden Elk meesterstuk, ook in die genre, wint veel in belangstelling wanneer men de personnages en de handeling meer van nabij instudeert, en daarom had ik mij voorgenomen een der meest komische akteurs van ons tweemaandelijksch thea ter voor te stellen. Die komediant wordt in de politieke kringen Baas Gansen donck genoemd. Beter kon men de naam van Conscience's held niet toegekend hebben. De man is wat verwaand, een greintje hoogmoedig, soms wat oploo pend, nooit of bijna nooit ernstig kwaad, ook wel melancholisch op zijn uren, als hij denkt aan zekere 42.000 fr. die 'k weet niet waar zijn gaan vliegen, aan een abonnement van eerste klasse die een ander nu op zak heeft, aan een titel van Mijnheer de volksvertegenwoordiger die spoorloos is verdwenen. Anders geen kwalijke venteen rond buikske, een sympathiek rood opgeblazen aanschijn waar een half-vriendelijk lachje de stren ge ernst en de gedurige melancholie wat verzachten komt. Ik zegde dat hij wat verwaand, wat hoogmoedig is, en dat kan men in elk ver slag nagaan, want steeds is Baas Gan sendonck de tegenovergestelde meening van zijn kollega's toegedaan. Waarom Mysterie Daar is maar een personna- gemet wie hij altijd overeenkomt, en 'tis met diegene die nu zijn plaats heeft inge nomen te Brussel, en die zijnabonnement van eerste klasse overgeerfd heeft. Toch aardig he Wacht even ge zult gaan verstaan. Die twee heerschappen spelen samen de rol der oppositie en of zij overeenkomen Ten andere hun rol is niet lastig als hun kollega's ja knikken roepen zij neen zeggen zij neen dan tieren zij ja Spreekt de eenen tegen 't krediet voor de Eeuwfeesten, dan voegt er de andere nog een lieele klets zeever bij en als de eene moe gezeeverd is, dan is het de beurt aan den anderen om aan 't zeeveren te gaan 't is zoo een soort ploegkoers of aflossingskoers. Baas Gansendonck vóór hij ja of neen knikt, vóór hij ja of neen stemt, ziet altijd eerst naar zijn ploegmaat, en naar dezes handelwijze regelt hij dan ook zijn eigen gedachten en woorden. Eigenlijk heeft hij zelf geen opinies.; hij weet dat hij oppositie moet spelen en 't is hem ge noeg, meer hoeft hij niet te weten, en wees er van verzekerd, hij speelt zijn rol met een ongelooflijke komische brio. Maar waarom hij die rol speelt en dan nog wel juist met dien anderen komedi ant, die 42.000 fr. Waarom dat laten we nu tot de naaste week onaangeroerd. Stores - Rideaux - Étoffes pour Ameublement» - Tapis Toiles a Matelas - Papier peinis - Linoleum Toiles Cirées - Leines Crirts - Plumes - Stores-Flous Dentelies de Bruges et Cluny au metre. COMPTE CHEQUES POSTAUX 1 2S.939 Nochtans, voegt art. 300 erbij, deze die den drukker zullen hebben doen ken nen, en de uitdeelers die den persoon aanwijzen van wien zij het gedruksel ontvangen hebben, zullen ontsnappen aan voormelde straf. Het Gerecht is op zoek naar de plich- tigen. ROUWBERICHTEN Op Dinsdag 8 Juli, om 9 uur in de pa rochiale Kerk van St Elooi te Kortrijk, had de begrafenis plaats van echtgenoote van HEER VICTOR D'HAENE. Wij bieden aan familie en in 't bijzon der aan onze stadsgenooten Heer en vrouw Henri Dupon-D'Haene en kinders onze oprechte en kristelijke rouwbetuigingen. Woensdag, 9 Juli om 9 1/2 uur heeft de begrafenis plaats gehad van weduwe van FREDERIK-SERVAAS SLEMBROUCK. Het Ypersche Volk biedt aan de fa milie van de diepbetreurde afgestorvene zijne christelijke rouwbetuigingen. In de nacht van 8 tot 9 Juli 1930 wierd te Yper het volgend strooibriefje, zonder naam van schrijver, drukker of ronddra- ger, in de huizen besteld Wij willen geen belgische Vrijheidsboom Wij wil len niets weten van Belgie Wij willen de Vrijheid voor Vlaanderen i Tijdens dezelfde nacht wierd de kas tanjeboom, die, van ambtswegen, in 't bij wezen van stadsoverheden, den Zondag 16 Maart 1930, ter herinnering van Bel- gie's eeuwfeest, geplant wierd in stads- hoving voor 't huis van Z. E. Heer De ken, afgekapt of afgezaagd en ontpeeld, genoeg om hem te dooden. 't Zijn misdrijven, voorzien door arti kel 537 van het strafwetboek dat zegt Aiwie moedwillig een of meer boomen zai gekapt, verminkt of ontpeeld hebben, ge noeg om ze te dooden, zal gestraft wor den, voor iederen boom, met eene gevan genisstraf van 8 dagen tot drie maanden en met eene geldboete van 26 tot 100 fr.; en door artikel 299 dat luidt als volgt aiwie met zijn wete zal medegeholpen hebben t et uitgeven of uitdeelen van weikda; 'kseis, waarop de ware aanduidii;; aam en woonst van den sch'ii of o,akker verzwegen worden, za vorden met eene gevang- zitti,., -> dagen tot 2 maanden en met eene boete van 26 tot 200 fr., of met eene dier straffen. 1) Mededeelirigen. Op 20 Juli aan staande wordt de vlag der afdeeling Moorslede ingehuldigd. De leden van de bonden uit het Ypersche worden verzocht in zoo groot getal mogelijk dit feest bij te wonen. Het program ma: om 10 uur Hoogmis, wijding der vlag door- Mgr WAFFEI.AERT. Om 11 uur vergadering. Om 3 uur optocht. 2) Op 17 Oogst provinciaal kongres en vaandelwijding te Wevelgherh. 3) Studiefonds. Al wie een leening wil bekomen voor het aanstaande schooljaar moet voor 31 Juli aanstaan de zijne aanvraag doen bij het pro- vintiaal bestuur. Nadien zullen er geen vragen meer aanvaard worden. 4) Opschik der werkmanswoning. Het provintiaal eeuwfeestkomiteit schrijft een wedstrijd uit voor het best opschikken der woning t.t.£. net on derhouden, enz. Al de leden worden aangewakkerd zooveel mogelijk eraan deel te nemen. Inlichtingen te vragen bij het plaatselijk bestuur. 5) Woningsfonds. Bij de thans bestaande fondsen A. en B. wordt er een tweede fonds B gesticht. Elk vader van een kroostrijk gezin, hebbende te minste vier kinderen wonende onder zijn dak, die een huis koopt aan eene bouwmaatschappij, aanvaard door de nationale maatschappij voor goedkoo- pe woningen, of die een huis bouwt met ten minste drie slaapkamers en voor het welke eene staatspremie is toegestaan, mag eene leening aangaan bij fonds B 2. Deze leening mag ter zelvertijde dekken de kosten van aan- koop (van den grond of het huis), de kosten van enregistreering van hypo theken, notaris en andere. Op deze leening zal een intrest van 5 °/o gere kend worden, deze zal automatisch vermeerderd worden met l/2 fo ieder maal dat een kind beneden de 4, op- houdt ten laste te zijn, maar zonder dat de intrest de maximum intrest mag 'overtreffen toegepast door de Maat- i schappijen aangenomen door de Spaar kas (voor 't oogenblik 5 terugbe taling in 20 jaar. Eens dat deze zaak volledig verder zal uitgewerkt worden, zullen verdere mededeelingen gegeven worden. Men kan slechts eene tegemoetkoming bekomen van het fonds A samen met fonds P> ofwel fonds A met fonds B 2, niet van alle drie de fondsen samen. 6) Ledental. In West-Vlaanderen zijn thans 25.041 kroostrijke gezinnen bij den bond aangesloten, 't Gewest Yper telt er thans 1.299, en heeft in 1930 reeds 561 nieuwe leden kunnen inschrijven. Namens den Bond der K. G. Bij het openen van den gewone zitting van den Provincialen Raad van West- Vlaanderen op 1 Juli 1930, wees de Heer Gouverneur Baron Janssens de Bisthoven die sedert Maart 1912 aan 't hoofd onzer Pro. 'ncie staat, op de oordeelkundige en deugdelijke bevoordeeliging door den Provincialen Raad van 1° Het Vakonderwijs, getuige het cre- diet dat in 1914 maar 51.200 fr. bedroeg en in 1930 vier millioen, zonder ongeveer 300.000 fr.toezicht en tegemoetkomingen; er waren in 1929 elf-duist-zes-honderd leerlingen in 142 vakscholen en 1800 leer- leerlingen in 75 tijdelijke leergangen er j waren ook 4 normaal- of onderwijzers- scholen voor vakonderwijs Er waren nog 6 middelbare scholen en eene nor maalschool voor landbouwonderwijs, alsmede een vijftiental gewestelijke leer gangen en een honderdtal lagere afdee- lingeu. 2 De verzekering der Werklieden tegen werkgebrek door ziekte er zijn thans in West-Vlaanderen 210 ziektegilden, aan gesloten bij [elf herverzekeringskassen, tellende meer dan 260.000 verzekerden, 't zij 1 verzekerde op 3 1/2 inwoners. Van 1894 tot 1914 verleende de Provincie van 6 tot 8.000 fr. toelagen 's jaars, ter wijl, voor 1930, de vooruitzichten be droegen 1.328.000 fr. 3r De pensioengilden, nu geheel West- Vlaanderen door verspreid, dank aan milde toelagen. 4' De Sanatoriums, te Sysseele voor teringlijdende vrouwen en te Houthemof in 't korte te Poperinghe voor mannerr. 5r De opleiding van ziekenverpleegsters in Ste Elisabethsschool te Brugge. 6n De medewerking om den werkman eene gezonde woning te bezorgen einde 1929 had de Provincie 5.130.000 fr. bouwpremien uitgegeven en 2C0.000 fr. ter beschikking gesteld van de West- vlaamsche afdeeling van het Nationaal Woningfonds van Belgie West-Vlaan deren telt een twintigtal leenmaatschap- pijen, gelijk Eigen Heerd t'Yper, die 't geld der Alg. Spaarkas goedkoop in lee ning geven, aan die een goedkoope woning wil bouwen of koopen. Op Zondag 20 Juli viert de Bond der Groote Gezinnen te Moorslede ter gele genheid der inhuldiging der Vlag van de plaatselijke afdeeling, en daar die vlag de eerste is in het gewest Rouselare, zal dit feest doorgaan als gewestelijke dag. Te 9 1/2 u. ontvangst ten Gemeenten huize van de afgevaardigden uit alle ge westen, en overhandiging der vlag door den Heer Burgemeesterte 10 u.plechtige Hoogmis met gelegenheidssermoen door Pater Juvenalis, Minderbroeder wijding der vlag door Mgr Catry, bisschop van Lahore; te 11 u. vergadering der bestuurs leden van het gewest Rouselare, onder voorzitterschap van Heer A. De Meester, gewestelijke Voorzitter te 12 1/2 uur noenmaal bij inschrijving te 2 1/2 u„, in de Statiestraat, vorming van den .stoet, waartoe al de bonden van het gewest Rouselare uitgenoodigd zijn en afgevaar digden uit de andere gewesten te 3 uur stipt optocht waarna eenige korte aan spraken van wegens het provinciaal en gewestelijk bestuur te 4 1/2 u. concert op de Markt door de deelnemende maat schappijen, o. m. door de Koninklijke Stadsharinonie van Rouselare. Leden van den Bond der Groote Ge zinnen, op naar Moorslede, broederlijk elkander steunend in den strijd tegen de stelsels die verderfelijk inwerken in gods dienstig, sociaal en economisch gebied, op ter verdediging onzer rechten wij zijn de macht en zoo wij het willen de toe komst is aan ons. Dankens voor de welwillendheid groe ten wij hoogachtend. Het Bestuur. De genaamde Verm. Emiel, deur waarder te Yper, verscheen Donderdag voor de boetstraffelijke rechtbank beticht van A. - Rond of tusschen 1 September en 1 December 1928, met bedrieglijk in zicht openbare schriftvervalsching ge pleegd te hebben, 't zij door valsch hand- teeken, 't zij door 't namaken of verande ren v. geschrift of handteeken (postkaart zoogezegd ontvangen te hebben,waarvan de poststempel veranderd en het cijfer de maand aanduidende gedeeltelijk uitge schrapt zijnde); B. - Te Yper en te Gent tusschen 9 Januari en 16 Mei 1929 van dit stuk gebruik gemaakt te hebben C. - Te Yper op 15 Januari 1929 voor de boetstraffelijke rechtbank en te Gent op 7 en 15 Mei voor het beroepshof, de'ma gistraten in het uitoefenen, of ter gele genheid van het uitoefenen van hun ambt, door woorden, daden, gebaren of bedrei gingen, beleedigd te hebben D. - Tus schen 1 September en 1 December 1928, met bedrieglijk inzicht, op naam van een bijzondere een valsch getuigschrift opge maakt te hebben E. - Zich te Yper en te Gent van dit valsch getuigschrift bediend te hebben, tusschen 9 Januari en 16 Mei 1929. Na verhoor der getuigen en van het verslag van den deskundige met het onderzoek van het geschrift van Vermeersch belast, beslist de rechtbank tot Vrijdag, de zaak voor pleidooi ten uitspraak te verschuiven. Volgens de ver klaring door de deskundige gedaan moet het feit onder A aangegeven het werk zijn van Verm. Wij zullen de uitspraak, in die zaak die nogal veel ophef maakt te Yper, in ons volgend nummer laten kennen. Beh. Henri van Woesten, die als bediende van de oorlogschade eene zeke re som geld ontvangen had, wordt krach tens art. 496 tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, voorw. ged. 3 jaar. Car. Pharailde, haar broeder Jules en Vandenb. Maria,allen van Ploegsteert waren vervolgd voor slagen en door de politierechtbank van Meessen veroor deeld. Zij teekenden beroepaan tegen dit vonnis. De rechtbank opnieuw oorde lende bekrachtigd het le vonnis voor wat de eerste betichte aangaat en verzendt de twee andere vrij zonder kosten. Dech. Leon, herbergier te Wervick en zijne Vrouw Geer. Celina, worden vervolgd om belemmering van dienst veroorzaakt te hebben, voor het le geval wordt de "rouw tot 500 fr. boete of 1 maand veroordeeld, voor het 2e geval ondergaat zij dezelfde straf, dcch de man wordt buiten de zaak gesteld, zoodat de vraag van de burgerlijke partij (de Staat) voor wat aangaat het sluiten der herberg, afgewezen wordt. In de zaak ten laste van Del. die oorzaak van ongeval geweest was, beslist de rechtbank dat de verantwoordelijkheid van den betichte volledig is en gezien het slachtoffer eene bestendige onbekwaam heid van 10 opgedaan heeft moet Del. ten titel van schadevergoeding eene tota le som van 16.862 fr. betalen. Malb. Camiel en zijne zuster Marie zijn beticht van wederzijdsche slagen en beschadiging van onroerende goederen. De feiten ten laste van den le betichte alleen bewezen zijnde, wordt deze tot 26 fr. of 8 dagen en tot 10 fr. of 2 dagen veroordeeld. De 2e bekomt vrijspraak. Bouss. Jules en Dec. Isidore,beiden van Voormezeele, die een hunner dorps- genooten zoo erg toegetakkeld hadden dat deze in doodsgevaar verkeerd en eene werkonbekwaamheid van 70 dagen on dergaan had. De toestand van het slacht offer was op zeker oogenblik zoo erg dat de daders in hechtenis genomen wierden. De burgerlijke partij na de zaak toege licht te hebben riep de bescherming en de toepassing der Belgische wetten in om door deze en de noodige rust en de gevraagde schadevergoeding door het slachtoffer gevraagd, beloopt tot de totale som van 7825 fr. De rechtbank zal op 11 Juli uitspraak doen. Deze dan in ons volgend nummer. maand door den agent doch stoorde zich er niet aan en kwam in openlijken op stand tegen de policie. 't En duurde niet lang eer de kerel opgeleid werd naar den i amigo waar h;j zijn roes uitslapen mocht I om 's anderendaags met een proces-ver baal naar huis te trekken. Natuurlijk de jongen wist van niets meer. Wielrijders opletten. M. D... vraagt ons het artikeltje, verleden week verschenen, onder uezen titel, terecht te wijzen. D. M. verzekert ons dat hij Statie- waarts ging (wat z'n recht isdat de auto hem volgde (wat aan iedereen kan gebeuren en dat hij de verkeersregle menten kent (wat ons niet verwondert Waarvan akte. Westroosebeke. Wanhoops daad. De 23-jarige Marcel Pen- ninck is hier dood aangetroffen geweest in de vijvervosschen op de wijk Katte Hij heeft er vermoedelijk zelfmoord ge pleegd met zich een kogel door het hoofd te jagen. De veldwachter spoedig verwit tigd steide een onderzoek in. De jonge ling leed sinds eenige jaren aan eene ze nuwziekte. Beernem. Koersongeluk. Een renner gedood. Tijdens een koers voor onderbeginnelingen, te Beernem, heeft een schrikkelijk ongeluk plaatsgehad. De renners kwamen toe op de wijk het Eiland. In den sprint vielen de eerste renners. De anderen stortten er boven over. Er lagen zoo wat 18 man. Een der renners, A. Van- daele, van Beernem, viel met het hootd voorover tegen den grond en bleef bijna op den slag dood. Een geneesheer en een priester werden bijgeroepen. Doch de on gelukkige was reeds een lijk bij hunne aankomst. Het slachtoffer, 26 jaar oud, laat eene wedu-we na met een kindje van 2 jaar de koers werd stopgezet. De gen darmen hebben de eerste vaststellingen gedaan. Het lijk werd naar het dooden- huis overgebracht. Op Dinsdag 15 Juli aanstaande, zal de Sint Maartenskerk, onze heropgebouwde kathedraal, gewijd en gezalfd worden door Zijn Hoogwaardigheid Mgr Lamiroy Hulpbisschop, Oud-Deken van Yper. Een grootsche plechtigheid te wege, die met vrome geestdrift begroet wordt door alle Yperlingen. Zij begint met gesloten deuren te 8. u. De processie der Relikwieën zal plaats hebben om 9 1/2 u. en dan worden de ge- loovigen in de kerk toegelaten. In 'tbijzonder wordt Ued. uitgenoodigd tot de plechtige Hoogmis die zal opgedra gen worden, om 11 u., door Z. Eerw. Heer Kanunnik Delaere, Oud-Deken van Yper, met pontificale assistentie van Zijn Hoogwaardigheid Mgr Waffelaert, Bis schop van Brugge. Vriendelijk verzoek uw huis te bevlag gen, op dien heuglijken dag WATOU De gemeente Watou zal op Zondag 3 Oogst aanstaande feest vieren ter gelegenheid van den hondersten ver jaardag van de onafhankelijkheid van Belgie. In den namiddag een prachtige stoet bestaande uit groepen te voet, groepen te paard en praalwagens zullen her inneren aan de roemrijkste personen en feiten van ons onafhankelijk Vader land. Drie muziekmaatschappijen zullen den stoet opluisteren en daarna con cert geven. 's Avonds Cinema in open lucht en verlichting van het standbeeld. Verleden week in de parochiale kerk van Gheluwe is het huwelijk ingezegend geweest van Mejuffer Jeanne Vuylsteke dochter van wijlen heer Albert Vuylsteke gewezen gemeenteraadslid en Mevrouw Vuylsteke, geboren Claire Lagai, met M. Charles Feys van Rovsbrugge. De huwelijksinzegening werd hun ge geven door E. P. Rutten S. J. Talrijke gelukwenschen werden aan de jonggehuwden toegestuurd en namentlijk der groepeeringen der Kajotsters van het Arrondissement Yper, waarvan de bruid een der ijverigste weldoensters was. Yper. Bezoek. Zaterdag kregen wij het bezoek van 125 leden van de Conservative Association (North Hacker- ocy) Engeland. Zij kwamen toe om 11 ure gingen dadelijk naar het Engelsch ge- denkteeken der Meenenpoort, waar zij kronen nederlegden om daarna de stad te gaan bezichtigen en het omliggende te bezoeken Botsing. Zaterdag avond, om streeks zeven ure, kwam HeerJ. V.., wo nende op de Groote Markt, per velo naar huis. Op eenige meters van zijne woning werd hij aangereden door een auto, ge kwetst aan het hoofd en handen en ten gronde geworpen. In de apotheek Snoeck ontving hij de eerste zorgen. De velo was beelemaal ontredderd. Opstand tegen de policie. Ter ge legenheid van St Pieterskermis was er al hier veel volk te been. Ook was er hier en daar met den avond en de hitte een dronk aard te zien. Om 8 1 2 ure. werd zekere j Dek. J. uit de Drie Zottenstraat, ter- POPERINGHE, van 2 tot 9 Juli 1930. Geboorten. 219. Pareyn Josepha. d. v. lAndré en Pinceel Marthe. Doornstr. 220. I Looien Godelieve ,d. v. Marcel en Derudder Marie, Leyseie. 221. Lehoucke Goaeiieve, d. v. Marcel en Vanbieu Camilla. Leyseie. 222. Vanwalleghem Robert, z. v. Joseph en Van Maileghem. Marie, Casselstraat. Overlijdens. 100. Vanderheyde Willy, 18 m., z. v. Alben en Lcgie Irma. Crombeke- straat. 101. Devcs Alice, 3 m., d. v. Marcel en Maes Irma. sectie L. 102. Berst Julien, 57 j., z. b. echtg. v. Yperman Marie. Cassel straat. 103. Coene Marie. 81 j.. wed. v. Costenoble René, Veurnestraat. Huwelijken. 46. Pvck Camille. 25 j., werkman en Crombez Alice, 24 j., fabriek werkster, b. v. Pop. 47. Deman Emeric, 25 j., werkman en Top Maria, 20 j„ huis houdster, b. v. Pop. 48. Carron Maurice, 24 j., fabriekwerker en Blanckaert Alice. 21 j., dienstmeid, b. v. Pop. 49. Maerten Jerome, 20 j., werkman v. West-Vleteren en Mal- brancke Marguerite, 27 j„ werkster v. Pop. Beloften. - 69. Vincart Paul, schilder v. Pop. en Berghman Lucienne. fabriekwerkster v. Yper. 70. Delbeque Julien, landbouw/er en Pyck Marthe, z. b., b. v. Pop. 71. Leeu- werck Marcel .fotograaf en Laconte Agnes, z. b„ b., v. Pop. 72. Dezegher Albert, bank bediende en Tanghe Amata, z. b., b. v. Pop. MARKTPRIJZEN Yper, 5 Juli. Tarwe 155-158; koolzaad 412-415; klaverzaad 1500-1800; rogge 76-78; boekweit 207-209; haver 80-83; brouwersgerst 130-133; voedergerst 80-82; erwten 206-209; bloem 206-208; maïs 117-119; paardeboonen 162-164; gruis 61-64; zemelen 112-115; iijn- zaadmeel 153-155 lijnzaadkoeken 136-138 aardappelen oude 28-32; id. nieuwe 45-60; boter 25-26; eieren 0.76-0.79; biggen 300. 10 den kilo; strooi 30-40; hooi 60-80; ruw vlas 40-60. Een eerste bedrag van een miljoen frank in Vlaamsche en Fransche munt stukken van 5 frank werd reeds verzon den aan de Nationale Bank. Deze geld stukken zullen eerstdaags uitverdeeld worden tusschen de verschillende agent schappen om ter beschikking te worden gesteld van het publiek. Het eigenaardigste boek dat sedert tien jaren in Vlaanderen verscheen. Het Klokhof door R. Meyseune. (Nr. 6, Romanserie, 300 blz. fr. 18, Excelsior, Brugge. Met stijgende belangstelling las ik de zen roman en weet niet wat in dit flink- geschreven werk meest te loven valt de kleurige en geurige beschrijving der hop- pestreek, waarover in 't Vlaamsch nog geen litteratuur bes ond, de levendige dialogen in kruimig-volksche taal, de pak kende tooneelen vol schrille tegenstellin gen. Hier wordt een tragische strijd tus schen een man en een vrouw uitgestreden langs onverwachte perepitieën en kon- flikten heen. Een bewonderenswaardige vrouwenfiguur lijdt tot het heldhaftige toe en blijft sympathiek het boek door. De echtgenoot in de somberste kleuren afgeschilderd als ondoordringbare sfinx, meesterlijke veinzer en huichelaar, on taard tot een koelhatend moordenaar. Naderhand wordt hij, als echte frontstrij der door de strengste boetedoening in de loopgraven gelouterd. Alles is er echt en doorvoeld. Over de ethische waarde van het boek volstaat het te zeggen, dat het een boek is voor weldennende volwassenen, zoo ais het voorgaande. Ik herlees af en toe brokken de ver- tellementen van Petje onder den hoppe- pluk, alles met scherts gekruid, over het leuke Zenobietje... enz. Uit het tweede deel, het zwart boek, lokte mij opnieuw de bloedavond aan, waarna ik om de gemoedsstemming te veranderen, het geestig sermoen nam over het Canawon- der. Het roode boek, het derde deel trof mij bijzonder door al het akelige en ontzetten de van het eindoffensief. Bij deze rake bladzijden die zoo typisch en volksaardig den oorlog weergeven, schijnen mij Bar- busse,Latzkoen Remarque te verbleeken. Een goeden eindindruk maken op den lezer het roerend wederzien van zijn Klokhof en het pathetiek terugvinden van zijn zondenkind na vier jaren langen ban- gen oorlog. De edeldenkende en warmvoelende schrijver heeft een bijzonder talent om te boeien, beurtelings door zijn landelijke en gemoedelijke dichterlijkheid, ook door geweldige van den tragischen zielestrijd, door zijn realistische en origineele vertel kunst, maar vooral door een tintelenden humor. voor Stad in West-Vlaanderen, Ernstigs BVIEID om den boven te doen en te helpen zorgen voor jonge kinders. Loon 400 fr. Adres ten bureele van 't blad. Verkoopt alleenlijk goud in 18 karaat en Diamanten van EERSTE KEUS. o— Alles met waarborg. Vins authentiques et garantis d'origine 23, Rue Claessens, BRUXELLES Av.MaréchalFoch, LlBOURN'E(Gironde) Grande Distillerie Dijonnatise Fondée en 1836 BRUXELLES Dl ION Succ. E. Van den eoogaerde Apéritifs - Liqueurs - Sirops de fruit Dépot des produits de ces deux firmes chez M. GEULENAERE a Ypres rue Courte de Thourout, 22. A GROOT (Allerhande) KLEIN Zeer genadige prijzen. Spoedige en kostelooze bestellingen ten huize. Telefoon 125 De Haernestraat, 15, YPER. urvrwif onder alle opzichten voldoening geven en zelfs de verwachtingen van hunnen eigenaar te boven gaan. Neemt inlichtingen aan deze die er een bezitten of aan Tel. 55. Meenenpoort, YPER. Tel. 55. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK BURGERSTAND VAN YPER. van 2 tot 9 Juli 1930. Geboorten. Dewulf Raphael, Hondstr. Cardoen René, Ste Godclievestr. Doize Gilbert. Zonnebekestw. De Pauw Therese, Veemarkt. Angillis Simone, Zonnebekestw. Sercu Remi. Zonnebekestw. Andries Lucienne. Beluikstr. Demarez Georgette, Zonnebekesteenweg. Overlijdens. Spotbeen Stephanie, 71 j., vred. Slembrouck Frederic, Rijsselst" De- genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, diaainissen. trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.10 fr. Ev. BAETE-TONNON Statieplaats YPER PI deia Station Lokaal Local C. S. Y. K H. M. Y.-ECY - CP.Y. jgraeve Maria, 12 j., Meenenstw. i Huwelijken. Pottel Ju'cs, timmerman en 1 Debaene M?>-garet^. z. 'i. Baf ens Petrus, spoorwegbediende e Borgerhout en Demees- ter Magdalena. handelaarster te Yper. NOENMALEN a.i>; vosteen mat ice fr DINERS aprix Ue - Pr Koud Buffet Buffet froiu aan alle uren. a tout heure. Gekende Wijnkelder - Gave renommee.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 3