I Crédit Anversois Het Familiehoekje CDeet ge coat Ypersche Kroniek. Pelsen, Te Liepzig was er van eene wereldlandsche tentoonstelling. Daar kon men het bewijs opdoen, dat er jaar lijks op de wereldmarkten 200 miljoen ko nijnenvellen als pelsen verhandeld wor den 26 miljoen verveerdigt mer scha penvacht verders 20 miljoen talpen- vellen en 16 miljoen velletjes van muskus ratten eindelijk katten en vossen, elk 1.750.000. Dixmudestraat, 18, YPER Zesde Zondag na Sinxen. Kerk der E. P. Karmelieten De strijd tegen de krotten en ongezonde woningen Vlaamsche kermis. Tombola. Bericht. Prijsuitdeelingen. Vurig Gebed. Levenswijsheid. C. Batlheu v. d. "Ballon,, Pop2ri8!& Nestor Battheu-Ghesquiere Eeuwfeesten. Prachtige Bloemenstoe!. Prijzen en Premiën 14.000 Eere IVIis. 11e Julifeester.' Uitslagen der examens aan de Hoogesch Groot was de liefde van alle Yper- lingen voor hunne kathedraal. Groot was de droefheid toen in de sombere dagen van den oorlog, al deze pracht in rook en vuur ineenstortte... God zij dank. tien jaar na de ver woesting staat het reuzengebouw, waaraan men weieens honderde jaar had gearbeid, in al de pracht zijner eerste lente. En vandaag is. bij die herrezen ma- terieele pracht, nu gekomen een veel heerlijker sieraad en voltooiing nu. door de consecratie, het monument ge worden is in den vollen zin des woords het «domus Dei et porta coeli het huis Gods en de deur des Hemels. Het is alsof de heilige zalvingen, de oor logswonden van den machtigen reus volledig hebben geheeld. We treuren niet meer om wat verloren ging. daar wij het kostbaarste hebben terugge vonden en onze blanke kathedraal weerom geworden is het hart van het godsdienstig leven, dat zooals in vroe gere tijden, de rijke stroomingen der genade tot in de verste uithoeken on zer stad zal omdragen. Om deze groote gunst die alleen van U. Mgr. als Vader van dit bisdom kon komen, danken wij U eerst en meest. 2. - Wij danken U ten tweede. Mgr, omdat Ge voor deze plechtigheid hebt afgevaardigd onzen beminden oud-de ken. Uwen Coadjutor Z. D. Hoogwaar digheid Mgr Lamiroy. We weten het. omdat Gij zelf, Mgr. het meer dan eens hebt gezeg, dat de consecratie van onze St Maartenskerk voor U als de kroon moest zijn op het herstel van het verwoest Vlaanderen, een plechtigheid die Ge U zeiven als een bijzondere hadt voorbehouden. Het is slechts Uw fijnzielige vader liefde die U kon ingeven van dit opzet af te zien. om de consecratie te laten verrichten door iemand die aan het materieel herstel van St Maartens zoo machtig veel heeft bijgedragen. Yper is U, Mgr. voor dit fijn zielig gebaar zeer dankbaar. We danken U om de groote vreugde die Ge vandaag aan onzen Hoogwaardigen en dierba ren oud-deken hebt geschonken. Ge deelde vreugde is dubbele vreugde zegt het spreekwoord. Uw vreugde. Mgr. moet dan groot zijn omdat Gij van Uw vaderlijk voorrecht hebt af stand gedaan ten gunste van den bes ten Uwer zonen. En op die wijze heeft de Voorzienigheid, in deze plechtig heid, een onzeggelijken troost ge schonken aan die twee werkers hun gedachtenis is onafscheidbaar de twee werkers die den last van den arbeid en de hitte van den dag hebben gedragen: Z. Hoogw. Mgr Lamiroy en zijn geachten en beminden en onver- getelijken voorganger Z. E. Heer De ken Delaere 3. - Wij danken U ten derde en ten laatste, Mgr, om Uw aanwezigheid op dit feest. Het is nu 70 jaar geleden dat Ge als jeugdigen student, hier in de schaduw der kathedraal zijt opgegroeid, dat Ge voor onze prachtkerk de schoonste van Uw bisdom de genegenheid hebt opgevat die Ge onverzwakt door Uw leven hebt mee gedragen. Zonder U ware ons leest niet volle dig geweest. Dat Ge ons die volheid der vreugde hebt willen brengen is een reden van blijvende dankbaarheid. God vergelde het U! Dominus conser- vet et vivificet et beatum faciat in ter ra. Moge Uw Hoogwaardigheid in de schaduw van onze geliefde kathedraal terugvinden, meer nog dan zonnige jeugdherinneringen, de zonnige jeugd zelf en hernieuwde levenskracht: ad muitos annos Ten 5 u. in St Maartenskerk, waar de kinders-kruistoehters van Yper en omliggende samengekomen waren werd een plechtig Lof gecelebreerd. Z. E. H. Kanonik Mahieu deed eene korte toespraak tot de kinderen en deze voerden verschillige gezangen uit. Een groote interprovinciale optocht, waarin het verleden van onze provinciën .zal vertoond worden, zal door Brussel trekken op 23 Juli en 3 Augustus. Deze stoet, meer dan 2 Km. lang, zal uit een dertig wagens bestaan, ver vaardigd onder leiding van onze beste kustenaars, en uit meer dan 3.000 figu ranten. De provincie Namen zal de vóórhisto rie en Gallië vóór de Romeinsche bezet ting verbeelden Limburg de Romein sche beschaving en de eerste inrichting van de Middeleeuwen Luxemburg de godsdienstige en feodale beschaving en de middeleeuwen abdijen, monniken, de eerste kruistocht, met Godfried van Bouillon Luik. den tijd van Pepijn de Korte, van Keizer Karei en van Notger Oost-Vlaanderen zal de tijd van Lodewijk van Nevers en Jacob van Artevelde, de periode der gemeenten, voorstellen. In den stoet van het Burgondisch tijd vak, door West-Vlaanderen ingericht, zullen 24 afstammelingen van de Gulden Vliesridders en 52 amazonen medestap pen, behoorende tot den adel. Henegou wen toont het tijdperk van Karei V en van Maria van Hongarije, waar zij, in haar slot te Binche, den keizer ontvangt. Antwerpen beeldt den handel en den ar- tistieken opbloei van Antwerpen in de XVIe eeuw uit, onder het bewind van Albrecht en Isabella. Brabant heeft de taak van de verovering van het land voor te stellen. De stoet zal eindigen meteen apotheo se waar, voorafgegaan door wagens, de ekonomische, artistieke en koloniale uit breiding van het land verbeeldend, den eerewagen van onze drie vorsten zal ver schijnen, gevolgd door een massa vlag gen en vaandels. Amerika tracht de krijgsmuzie- ken te vervangen door machtige phono- graphen, vervoerd op kamion-automobi- le. Ieder phonographe maakt zoo veel gerucht als twee muzieken samen Ter- ra-boum-lala Geleerden bestatigen dat het ge rucht het werkingsvermogen vermin dert der bureel-beambten en ze schatten het verjies van werk op 10% en het vermenigvuldigen van missen op 42%. Wat aanzien wordt als zeer nadeelig on der dat opzicht is het getakkel der schrijfmachienen. m i ■iiniHH i N. V. «wnrwwmw BANK BEURS In Ujpest, dat is een voorstad van Budapest, was er een hevige brand in eene fabriek van gloeilampen Twee mil joen lampen zijn vernietigdzware te genslagvoor de aanstaande feesten... en de schade is beraamd op 2.500.000 pen- goesdat is 2.500.000 X 6 15.000.000 fr. WISSE In Italië, op 259 m. hoogte boven de zee, ligt het meer Trasimène, ver maard door den veldslag die er bij Han nibal de Carthaginees won op de Romei nen. Dat is geschiedenis, maar nu spreekt men van dat meer als iets, dat veel nut zoude kunnen verschaffen aan den land bouw. Met een vaart te graven van den Te dien tijde toen er wederom een groote menigte bij Jesus was, en zij niets te eten hadden, riep Hij Zijne discipelen en zei hun Ik heb medelijden met de menigte want zie 't is nu reeds drie dagen dat zij aanhoudend bij mij zijn en zij hebben niets te eten. En zoo Ik hen ongespezen naar hunne huizen laat gaan, zullen zij onderwege bezwijken want sommige onder hen zijn van verre geko men. En zijne apostelen antwoordden Hem Hoe zal iemand hier in de woestijn ze met brood kunnen verzadigen En Hij vroeg hun Hoevele brooden hebt gij En zij antwoordden Zeven. En Hij gebood aan 't volk op den grond neder te zitten. En de zeven brooden ontvangende dankte Hü en brak en gaf ze aan Zijne discipelen opdat zij ze zou den voortzetten en ztj zette deze het den volke voort. En zij hadden ook eett weinig kleine vischskes en Hij zegende ze en gebood ze voor te leggen. En zij aten en wierden verzadig; m van de brokjes die overschoten, _n zij zeven korven. 'Zij nu die geëten had naar de vier duizend, en Hij het gaan. Mare. 8. i-10. In 't H. Evangelie worden twee brood vermenigvuldigingen verhaald. Deze nu aangegeven op den 6" Zondag na Sinxen en deze voorgebracht op den 4" Zondag van den Vasten. De twee vermenigvuldigingen hebben iets gelijkenis 't Is dat zij alle twee plaats hadden in de nabijheid van het meer van Genesareth waarschijnlijk in de vlakte tusschen de zee en de bergen van Bethsaida en ook alle twee geschieden na dat het volk tot den derden dag Jesus aanhoudend gevolgd hadden om Hem te hooren. Zij verschillen hierin 't Is dat voor aleer dit mirakel te doen Jesus al de zie ken die 't volk meegebracht of gevoerd had Stommen, blinden en lammen, ge nezen had en 't volk in verbazing reeds was toen zij al de genez zagen rond wandelen daarbij dat c in 't eerste mirakel vijf brooden waren en twee vischskes, mitsgaders 12 manden over schot en nu zeven brooden en eenige vischskes met 7 korven overschot ein delijk dat er in de eerste broodvermenig vuldiging ongeveer vijf-duizend men- schen waren en nu omtrent vier-duizend. Doch wat het bijzonderste verschil uitmiek was de leering die Jesus wilde inplanten ter gelegenheid van die mira kels. Bij de eerste vermenigvuldiging: wilde Jesus door dat slaande wonder bijzonderlijk de aandacht van 't volk trekken op nog eene wonderbaarder voe ding deze met het eigentlijke Brood der Hemel het levende Brood voor de menschen op de aarde gekomen die 't eeuwige leven kan geven lit. Allerbei- Tiber naar het meer, zoo i^ts van 39 ki lometers lang en die zoude 25Ó.00G.000 frank kosten, zoude men in den winter 55.000.000 kubieke meters water van den Tiber in het meer doen vloeien en dit water in den zomer zoude kunnen 100.000 hectaren vruchtbaar land bewateren. Marie, zegt een huismoeder verlegen aan eene buurvrouw, ik heb het kleedje van mijne kleine gewasschen en 't kleed je is deerlijk gekrompen... wat daar meê gedaan Dood eenvoudig, antwoordt de vriendin, wasch eens uw kind volgende gezangen uitvoeren binst de mis van I0!, u. onder leiding van Heer Perment, Kapelmeester, met den Heer Eug. Delporte als orgelist-begeleider. Kyrie der Mis in Ut mineur Ch. Gounod. Ave Maria (solist h. Crétel) C. Franck. O Salutaris Ch. Gounod. Agnus Dei der mis in Sol Th. Dubois. Van 10 1.1. tot 27 Juli vereert men te Aachen de groote relikwien, wat maargeschiedt alle zeven jaren. Die relikwien zijn een kleed, bewaard op zijn geheel, der H. Maagd Doeken van het Kindeken Jesus in Bethleem de lenden doek vanChristusophet kruis en de doek, in denwelken het hoofd gevangen werd van den H. Joannes den dooper, tijdens zijne halsrechting. Ieder morgen worden die relikwien getoond, van op de brug gebouwd tusschen koepel en toren der kers, aan 't volk dat in groote massas zich bevindt, op de twee markten ten Noorden en ten Zuiden der basiliek of Dom 's Achternoens staan zij te ver eering in de kerk en 't volk, één voor één, mag er voorbijtrekken. Het Maria kleed hangt open in eene breede en weinig diepe kristalen kas, die een meter boven den grond staat en waaraan een grond of bodem ontbreekt. Een priester zit er ne vens en alwie begeert een kleinood, 't zij kruisken, paternoster of iets dergelijks te doen raken aan het kleed, overhandigt het aan den priester, die het al onder in de de kristalen kas inschuift en het u dan weder ter hand stelt. Voor 20 jaar ging Vanden Bos. een boerenzoon, naar den Congo, werd er rijk en kwam dezer dagen huiswaarts. Sedert lange jaren had hij, ik weet niet waarom, briefwisseling met zijne ouders gestaakt en zoo kwam het, dat hij, hun ne hofstede naderende, niets wist van de zonderlinge zaken aldaar gebeurd. Bij het hof ontwaart hij een kindermaartje, die in een rijtuig een blozenden knaap vooruit stuwt. Meisje, zegt hij aan dat maartje dit is hier de hofstede van Van den Bos. Ja. Leeft Boer en Boerin nog. Ja. Zijn ze te huis Ja, ik ben de boerin. Wij verstaan el kander niet. Voor twintig jaar woonden hier Karei Vandenbos en zijne huisvrouw. Judith Leenknecht. Leven ze nog. Ik ben hun zoon, die van den Congo kom. Wel, wel, René, wat ben ik blijde u we der te zien. Ik ben uw moederZijt ge stapelgek Neen, neen, hoor wat hier gebeurde. Op een Zondag avond uw va der, wat beschonken, kwam te huis met eene mande VITA-flesschen. Men had hem gezegd dat dat bronwaterverjongde. Hij dronk er van en ik zag hem verjongen. Daarop dronk ik er ook van en werd zoo als ge me ziet... En vader? Die dronk er zooveel van en verjongde zoo danig dat hij een kind werd en ge ziet ik moet hem nu rondvoeren in dit kinder- voituurtje Zonda^ru^t. De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 20 Juli 1930. En op Maandag 21 Juli (Nationaal Feest) zal alleen open zijn de apotheek van M. Van Robaeys, Boterstraat. Zondag 20 Juli 1930 zal de Chorale St. Martin van Roubaix (40 uitv.) de ligste Sacrament des Autaars. Bij de tweede vermenigvuldiging wilde Jesus doen blijken de groote leering va'n de Goddelijke Voorzienigheid en van de liefdevolle bezorgdheid Gods voor het leven en het welzijn van zijne schepsels. In de twee vermenigvuldigingen wilde Jesus het volk op wekken om Hem met standvastigheid te zoeken en te volgen ten einde in Hem te vinden de zekere pand van 't Eeuwig welzijn en ook de zekere bron van tijdelijk welvaren. De redmiddel: Degoedkoope woningen. Onder de menigvuldige congressen on langs te Antwerpen genouden, is er wel een, die moet beiang inboezemen aan al- wie het volkswelzijn ter herte neemt en den strijd voert tegen de krotten, het he- dendaagsch sociaal werk bij uitmuntend heid. Men moet vastberaden, die nesten van ziekten en zedenbederf vernietigen en ge zonde luchtige woningen verscnatfen aan de tegenwoordige bewoners der krotten en aan de Groote Gezinnen. Als men eens nagaat, voor dezen die het geluk heboen eene gezonde en open- luchtige woning te bezitten. Daar waar zon en lient binnendringen, dat zij eens nadenken en met hunne gedachten in die huiskens, in die kamers binnengaan, waar ook gezinnen wonen, waar ook kinderen moeten leven, waar noch lucht noch licht is. De krotten en de overbevolkte kamers zijn aan 't verdwijnen sedert men het bouwen van gezonde woningen heeft aan gevat neemt den werkman weg uit dat midden van zedelijke en lichamelijke on derdrukking, geef hem een gezonde vroo- lijke woning met een tuintje, en de som bere misnoegde man zal een geheel ander mensch worden De droom kan verwezentlijkt worden-: De kroostrijke vader, eigenaar van zijn huis en de kroostrijke moeder, verheugd voor het licht en de zon, de bron van te-, vensblijheid en gezondheid voor haar en hare lieve kinderen. De aanmoedigingen van Staat, provin- tieen gemeente blijven niet ten achteren. In sommige gevallen kan een werkman met talrijke familie, die zelve een hnis bouwt ot er een aankoopt, aan eene er kende en ondersteunende bouwmaat schappij, zooals te Yper het geval is, tot tien duizend franks premiën bekomen, benevens allerhande voordeelen Gemak van gelduitleening en afkorting, ontslag van grondlasten, ontslag van fiscale rech ten op den akt van aankoop. De 20 huizen welke de samenwerkende maatschappij Ons Ondehdak aan het bouwen is, op den grond der gewezen ruiterskazern gaan rap vooruit vóór den winter zullen allen bewoonbaar zijn. Ieder huis heeft twee plaatsen beneden, vier kamers boven, koerken met stal en een perseel hoving stadswater en gas, liggen gereed voor de deur. De groote helft der woningen is reeds aangevraagd om te koopen dat degene die een eigen gezon de en goedkoope woonst betrachten, zich haasten om zich bij de beheerders aan te ge ven. Verleden Zondag was het volop feest in St. Maartenskring. De verschillende Katholieke standen hadden malkaar de hand gereikt om gezamentlijk eene Vlaamsche Kermis in te richten ten voor- deele der Vlaamsche leergangen aan de hoogeschool te Leuven. De Yperlingen hebben ten volle aan de verwachtingen beantwoord zij hebben getoond dat zij heel veel voelen voor opbouwend V aamsch werk, dat ten goede moet ko men aan de cultureele ontwikkeling van ons volk. Iedereen kon het van ver reeds zien dat er Vlaamsche kermis gehouden werd aan de wapperende leeuwenvlag aan den ingang En heel de koer was in een echt kermisplein herschapen in alle hoeken en kanten waren tenten en kramen opge slagen die door de talrijke aanwezigen druk bezocht werden. Heel den namiddag wemelde het van volk, groot en klein, oud en jong, en iedereen heeft er zich om ter meest vermaakt. De kinders von den het prettig te visschen in de droge badkuip, de marionetten te zien spelen zich te gaan verfrisschen aan den lekke- keren ijsroom of de cinemabeeldekens te zien afrollen. De mannen en jonkheden hadden grooten keus smijtkot, kermis- kanon, schiettent en vuurvogel. De vrou-1 wen hielden nog het meest van een fijn koekje, een lekkeren suikerbol... en het planeetlezen van Madame Blanche En wie nog meer bijval hadden, waren de kluchtzangers uit Meulebeke met hun lustige voosjes en hun guitige manieren tot zeven maal toe moesten zij optreden j dat was nu eens echte Vlaamsche leute Na het bezoek aan al die aantrekkelijkhe den was men blij een potje te kunnen pakken of een limonadeken t) lekken in de openlucht herberg. Kortom 't was een deugddoend volksfeest, waaraan ieder een zijn deel had P. S. Iedereen is misschien wat veel gezegd. Er worden altijd menschen gevonden die het geluk van anderen be nijden. Zoo waren er nachtridders die een beetje te vroeg aan waren om te ker missen en den Zaterdag nacht al over den muur op den koer wilden komen Het j loont de moeite niet te zoeken waar die klemdieren thuis hooren zij zullen wel van de famifie zijn varrde kruipdieren die de kalsijden bezeeveren of van de knaag- idieren die de boompjes afvreten... en dat al tot redding van Vlaanderen Ook nog jeen viertal dubbele jongens slenterden dien namiddag op den koer rond om er gens een slag te kunnen slaan, en dien slag hebben zij geslegen tegen het vreed zaam doodshoofd uit het waarzeggerskot van Madame Blanche Heerlijk zoo'n vijand dood te slaan en neer te vellen... ten ware de gebroken potten te betalen vielen En vroeg of Iaat komt loontje om zijn boontje Bij de Zusters Lamotte Zoowel de Mariaschool met huishoudschool fP:L selstr.) als in de school van he: H. (Capucienenstr.), op Woensdag tus, te 2 u. Voor beide bewaarschol^ der «Zusters Lamotte», op Zaterca^ Augustus, te 9 u. In de lagere school van 0. L. Vro.a van Thuyne (Beluikstr.) bestaard de Zusters der H. Familie op V. r, dag 13 Augustus, te 2 u. De volgende nummers die prijs beko men hebben werden niet afgehaald 256 170 253 362 438 033 Die prijzen mogen afgehaald worden in den Katholieken Kring. Zondag 20 Juli Bezoek der Fanfare du Commercevan Armentières. Om 9.30 uur, aankomst te Yperom 10 uur, ontvangst op het stadhuis door de Ge- meenteoverheid om 16 uur, Groote Markt, Kunstconcert door de Fanfare du Commerce» van Armentières (105 uitvoerders). VoorzitterMr G. Deroy, Officier d'AcadémieOnder-Voorzitter: Mr H. Ghevart, officier d'académieBestuur der Mr A. Defer, officier de l'lnstruction publique, Bestuurder der Muziekschool van Armentières. PROGRAMMA 1Marche Américaine Sousa 2. La Feria, Suite espagnole Lacorne a) Les Toros b) La Reja c) La Zaruela (transcrit par Mr A. Defer) 3. Marche militaire franpaise Saint-Saëns 4. Danses Tanagréennes Vidal a) Danse des Ménades b) Danse d'Aphrodite c) Pas des Crotales 5. La Gaza Ladra,Ouverture Rossini (transcr. par M. A. Defer) 6. La Vie d'Artiste, Valse Strauss. De Burgemeester, H. SOBRY. Voor de Jongens In Sint-Vincentiuscollege (Boliingstr.) op Donderdag 24 Juli, te 9 1/2 u. In de Sint-Aloysiusschool (Hondstr op Vrijdag 8 Augustus. 1 In de Sint-Michielschool (Lange Meerschstr.), op Vrijdag 8 Augustus. Na de vacantie wordt de school overge bracht en prachtig ingericht in de Elver- 1 dinghestraat. Voor de meisjes. Bij de Rousbrugge-Damen (Malou- laan), op Woensdag 16 Juli, te 9 uur In de bewaarschool op Zaterdag 26 Juli Bij de Zusters der H. Familie (de Stuerstr.), op Woensdag 23 Juli, te 9 u In de Sint-Jozefschool (Meenen steen weg), op Zaterdag 2 Augustus, te 9 u. Hoe licht is een strooitjen in brande [geraakt Wanneer het den blakende heerde [genaakt Ontferm u mijner, Jesuzoet. Bewaar en bewaak, wees mijn kranke [gemoed Van 't wereld's gerucht en zijn lokkende [gloed Ontferm u mijner, Jesu zoet. Ik voel in mijn lijf hel gewoel en den [drang der zonde gestrooid door sirenengezang Ontferm u mijner, Jesu zoet. Verdrijf uit mijn hert en verdrijf uit mijn [bloed het jagen naar wellusten door zonde [gevoed Ontferm u mijner, Jesu zoet. Hoe eene huisvrouw dient te zijn. Zoo ge een vrouw hebt mogen trouwen mijn vriend, recht naar uw smaak, Die haar huis weet recht te houên Even goed als gij uw zaak Die kan wasschen, die kan naaien die kan schuren dat het blinkt die de cafeboon kan draaien en haar kopt,e alleen niet drinkt Die van alles klaar kan maken, die het eten nooit verknoeit die zich geen and're zaken maar slechts met 't hare moeit Die verstandig weet te zorgen voor den huiselijken staat Die geen werk laat staan tot morgen en niet geren ligt op straat die geen ruzie zoekt met buren Groote vriendschap evenmin welke er veel zooveel uren aftrekt van haar huisgezin Die haar kind niet door laat kermen Dat de man er van ontwaakt Maar het troetelt op haar ermen tot het weer in slaap geraakt. Die niet meê gaat, met de mode En daarom niet keer op keer Nieuwe kleeren heeft van noode als de dame van een Heer Die niet houdt van geld verbrassen Maar, behoudens haar fatsoen op de kleintjes weet te passen zonder haar te kort te doen. Die geen hoofd laat zier vol grillen Nog gemeene vrouwenkwaal Maar die nooit iets schijn te willen dan de wil van haar gemaal Als ge zulk een vrouw moogt trouwen Zegt het zeker... 't en is geen schijn, Zal u 't huwlijk nooit berouwen Maar steeds vol genoegen zijn. T. v. B. Nooit kon defranschman Vlaanderen [winnen door 't oorlogstaal Nu dringt hij zonder weerstand binnen l met zijre taal De taal verzeilen haar vriendinne i de modepraal en nog een heel dozijn zottinnen al even kaal. Vlaamsche volk wil u bezinnen zijt nationaal En laat u niet door 't webbe om spinnen van Frank of Waal. Margarine. Van boter sprekende kan men niet nalaten een woord te zeggen over de margarine die zoo dikwijls de boter ver vangt 't zij op brood, 't zij in 't bereiden van spijzen 1.1. z. in 't gereedmaken van Patisserieën koekebak of confiserie. De margarine is eene gelukkige vin ding zoowel om haar deugdelijke voe- dings weerde als om haar economisch belang en dus om haar hoog maatschap pelijk voordeel. 3rc Het oud bekend huis laat weten alsdat zijn zoon N. Battl- hem komt te stellen in de Rijssels-.ra; N1' 1, dicht bij de Markt, aanhouder aan het Hotel Regina Het huis hetzelfde enseigne In den Ball"". N. Battheu. Men kan er bekomen Mercerie, B>. neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, (L set merk D. W., Manshemden. Ma Perfect normale artikelen, sargie; (Lingerie en Fourruren worden in het hij gemaakt), handszakken, enz., enz., alles aan de beste voorwaarden er, pi zen buiten concurrentie. Overtuigt U aan de prijzen bi; de- stallingen. Doe dus uwe aankoopen in het huis Lingerie Nr 7, Rijsselstraat YPEj Zondag 28 September 1930, or: 15a ter gelegenheid der Officieele Inhuldig van het Justiciepaleis Bebloemde rijtuigen, wagens, aai) motos, velos, alle slag van gerij. Groe» en afzonderlijken. De Secretaris, G. VERSAILLES. De Burgemeester en Scheper.; M. SOBRY. Verleden Woensdag heeft Eerween Heer Joseph Mattelaere, zoon van d Heer Griffier Mattelaere wonende in on stad zijn eeremis gedaan in St Piëta kerk. Zijne Familie en velen onder ziji vrienden hebben er aan gehouden ziji eeremis bij te wonen om alzoo een bli te geven van genegenheid jegens di nieuwen Priester en zijne familie. Een welgekozene, gevoelige toespra; werd uitgesproken door Eerw. HeerSo quet, onderpastoor der Parochie Onze beste gelukwenschen Ad annos ,1 De Vlaamsche Kermis in St Mandei kring van Zondag 13 Juli was eeuw; succes en voor 't groot getal deelnem en voor de opgebrachte winst Dat moet in de smaak niet vallen va de koene en heldhaftige en onversaagi burgers... of snotters, die als kruipdien de straten van stad kunnen beschildere die als nachtridders vrijheidsboom durven doorhakken, die Zaterdag nai wilden inbreken op den koer van Maartenskring en ongelukkiglijk te vu verschuwd werden door de aangestei nachtwakers, die's achternoensdasn nieren hadden in 't waarzeggerskotje er stinkbpllen lieten vallen en die ".etc avond in een verlaten baraksken hebb kunnen een doodshoofd kapot slaan. Niettegenstaande de menigvuldige zoekers en de milde bijdragen. bewijst dat de Ypersche bevolking tot tegen die feesten gekant stond Was 't 't wot, tot spijt van die nijdt M. Ernest Seys van Yper, heeft onderscheiding zijn examen afgelep het le jaar, aan de Nijverheidsschol' Kortrijk. M. Pierre Struye van Yper, heet: a exaam afgelegd van kandidaat in rechten, aan de Hoogeschool van Le IBjgjlHH „J Ij j Vóór 1870 was het nog niet geke.' Maar na den oorlog van 't jaar': werden de eerste proeven van bereid van margarine aangevangen. In't M was men er weers van en men wisi maar weinig goeds over. Zij is op wereld gekomen zonder goede na;' maai sedert dien heeft dat voortbrer met zulk goed gevolg en zulken spoed wereld binnen gedronger dat zijde' dingsmiddel geworden is niet alleen minvermogende maar van de Midd staanders en de begoeden. Waaivan is Margarine genua»: waaruit bestaat het 't Is een samenstelling van osse; botervet en plantaardige olie zuiver verteerbaar. Boter is het vet, uitsluitend verkrrf uit melk door het afscheiden der'.U reltjes bij 't kernen. Margarine is voor een deel afgesir: vet van het dier, gekernd met melk plantaardige olie. De gewone gehalte is 10 a 15 te:: derd plantaardige olie, 35 a 40 ter derd melk, en het overige ges: ossevet en dat al te gaar gekernd. Als de Margarine zuiver is 1.1 r staande uit de genoemde stoffen lï- een gezor.d voedsel en alzoo verteert* als boter zelf, zij heeft daarbij da: c voordeel dat zij merkelijk goedk-v komt vermits de boter die 't duurs: ;s maar voor zooveel inkomt. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2