Crédit Anversois Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. TUINDAG 1930 Zondagriist. Dixmudestraat, 18, YPER Wettelijke Besluiten Sint Vincentius a Paulo Kerkelijk Nieuws Eeuwfeesten. Prachtige Bloemenstoet. Prijzen en Premiën 14.000 fr. C. Batthea v. d. "Balion,, Poparinghe, Rouwbericht. Sterfgeval. Prijsdeeling. Schotsche Bedevaart. Bericht te geven aan "De Vrijheid,,. Muziek van Armentières. Ter gelegenhe'd der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper Gothieke Kerkstoelen in eik. Handelaars "HET YPERSCHE VOLK Xie: meer «zee-ziek». Tot rul t e. aar vruchteloos, had men aller-I harde remediën voorgeschreven om het ee-ziek te l>eletten. De Ameri- kaanf che majoor I.emon beweert het vra;. :-tuk op gelost te hebben. Tot nu u-e. beweert hij. meende men dat het niet- el-zijn voorkwam van de maag. De hoofdzakelijke reden integendeel is het bestatigen van mangel aan even- gewicht. Het orgaan van die gewaar wording is niet de maag. maar bevindt zich Li de oor!! Stop dan nauwkeurig de ooren vol met gesteriliseerde watte en gij ontsnapt zekerlijk aan die zoo onaangename en teneer-drukkende kwaa'De Dailv-Mail beweert dat Lemon en zijne maten met volkomen succes de proefneming deden. In 1929 werden er in de Yereenigde Staten 31.000 lieden gedood door autos-ongevallen. en meer dan de helft er van waren voetgangers. In 1929 te Londen werden 1.362 lie den gedood op de baan door ongeval len met autos en rijtuigen terwijl door den ijzerweg er slechts 3 gedood wer den. op een getal van een milliard 700 miljoen reizigers. De Belgische Arbeidersjeugd, Ka- iotters bij de Vlamingen, Jocisten bij V alen zijn in korte jaren gestegen van 7.000 tot 70.000. Godefroid Fernand, hoog-roode so cialist slaakt een alarme-kreet in.de gazet Sport en Socialisme Deze nieuwe Groote Mogendheid zegt hij, is bezig met al ons werk te ondermijnen... en haar bétooverende kracht vindt ze hier in, dat zij aan hare volgelingen een ideaal en moreel doel voorhoudt. Aan ons dat na te streven.» Daarop heeft men aan den Citoven geantwoord Het voortreffelijk brandpunt waar onze jongens dat zegenpralend vuur putten', dat alles schijnt te moeten ver slinden, is de Eucharistie. Deze jonge lingen, die ongeschonden het moeilijk tijdstip van het volgroeid worden doorstaan en die rein blijven te mid den onze oneerlijkheden, zijn de hin ders van den dag van gisteren die de onvergetelijke Paus Pius X ter Hei lige Tafel uitnoodigde en stuwde De hinders, die allen geestlijken honger gevoelen, heeft Hij met Hemelsch Voedsel verzadigd. De kleine Kommu- nikanten van Pius X, door dat middel bewaard van verderf en gewapend ten strijde, zijn de hedendaagsche Jocisten, die met fierheid hun vereerend her- kenningsteeken dragen op de horst en die met nog meer fierheid het Christi- Kruis dragen in hun diamanten-hert. In bovenstaande artikel wordt de socialistische schrijver Citoyen betiteld. Die naam heeft zijnen oor sprong in de fransche omwenteling. In Parijs, het center van stad. waar O. L. Vrouw kerk staat alsook bet stadshuis en het gerechtshof, is een eiland door twee armen der Seine-ri- vier omvat en noemt Cité. De burgers, die de omwenteling doordreven tegen de kasteelheeren, noemden zich be woners van de Cité of Citoven. Grève en grevisten vinden ook hun nen oorsprong in Parijs. Vóór dat de Seine-stroom ingesloten was tusschen hooge kaaiën, was ze begrensd door lage gronden vol keiën en steenen, ge noemd la grève die meestal water loos waren, maar over dewelke de wassende stroom gemakkelijk, bij felle onweders, de overvloed van water kon voortrollen. Dan kende Parijs de schielijke overstroomingen niet van nu. Als er dan werklieden zonder werk vielen, ze vergaarden bij voor keur en wandelden op de grève Faire la grève was dus werkstaking houden of er toe gedwongen zijn. Gcf^E ENTEFEFSTEN De apotheek van M, Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 27 Juli 1930. Zevende Zondag na Sinxen. Te dien tijde sprak Jesus tot zijne discipelen wacht u voor de valsche propheten, die in schaapskleederen tot u komen, doch inwendig roofzuchtige wol ven zijn. Aan hunne vruchten zult gij ze kennen: plukt men wel druiven van doornen, of vijgen var. distels Zoo brengt alle goede boom goede vruchten voort maar de slechte boom brengt slechte vruchten voort. Een goede boom kan geen slechte vruchten geven noch eene slechte boom goede vruchten voortbrengen. Alle boom die geene goede vruchten voortbrengt zal uitgekapt en in het vuur geworpen wor den. Aan hunne vruchten dan zult gij ze kennen. Niet ieder die tot mij zegt Heere Heerezal in het rijk der hemelen ingaan; maar wie den wil mijns Vaders doet, die in den hemel is, hij zal in het rijk der hemelen ingaan. Matth. 7, 15-22. e« Wacht u van valsche pro- 1 fetvT Ge ggen dat is klaar, dat hoeft niet gezeid En nogthans de ondervin ding leert dat hei doodnoodig is dat men daar over gewaarschuwd is. Zaterdag 2 Oogst, om 18 uur, Klokken- geluid. Om 20 uur. Concert op de Gr. Markt, door -ie Harmonie Ypriana Zondag 3 Oogst, om 10 uur, Processie ter eere van O L. Vrouw v. Tnuvne, Om 17.30, Kunstconcert op de René Colaertplaats, door de Harmonie Municipale de Leers Maandag 4 Oogst, om 14 uur, Groote Schieting aan de pers, door de Maatschappij Yper-Hoekje Om 15 uur, Groote Peerdenloopwed- strijden. Om 21 uur. Prachtig openluchtfeest, op de Vandenpeereboomplaats. Dinsdag 5 Oogst, om 9 uur, Rouwdienst voor de Ypersche Gesneuvelden, in Sint Maartens Kathedraal, van we gens den V. O. S. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsjongensschool. Om 20.30 uur, Concert, op de René Colaertplaats, door de Harmonie Ypriana Woensdag 6 Oogst, om 9 uur, Gewestelij ke Geitenprijskamp op de Veemarkt. Om 15 uur, Prijsuitdeeling voor de leerlingen der Stadsmeisjesschool der Rijsselstraat. Donderdag 7 Oogst, om 15 uur, Concert in de Feestzaal der Muziekschool. Om 20.30 uur, Concert op de Groote Markt, d. de Vlaamsche Harmonie. Zondag 10 Oogst, om 11 uur, Concert op de Groote Markt, door de Socia listische Harmonie. Om 16 uur, Prijskamp in 't bollen, Dixmudesteenweg, door De Dap pere Bolders Om 17 uur, Concert, op de Groote Markt, door de Stadsharmonie van Rousselaere. Om 21 uur, Volksbal, in de Halle. Vrijdag 15 Oogst, om 13 uur, Groote Velokoers, 10e jaar, Groote Prijs van Yper. Om 20 uur, Concert, op de Groote Markt, d. de Vlaamsche Harmonie. Om 22 uur, Prachtig Vuurwerk. Zondag 17 Oogst, om 12 uur, Concert op de Groote Markr, door de Maat schappij Ste Cecilia Zonnebeke. Om 11.30 uur, Plaatsen van den eer sten steen der Kaaimuren. Om 15 uur, opvoering van Gudriin door het Vlaamsch Volkstooneel op Stads-Vestingen. Om 18 uur, Turnfeest, op de Groote Markt, door de Liberale Turners van Yper De Onvermoeibaren Zondag 24 Oogst, Groot Vliegfeest, op het Ypersch Vliegveld te St Jan. i N. V. «MMHaeaw iB ANK BEURS wissel! Onze gewezen stadsgenoot Edmond Houtman, Bestuurder bij het ministerie van Posterijen enz. wordt tot officier in de Leopoldsorde benoemd. Mgr Du Gardyn, Hoofdaalmoezenier van het Belgisch leger en M.Hector Veys, gewezen Voorzitter van den rechtbank te Yper, worden tot Officier van de Kroon orde benoemd. Eerw. Heer Moulaert, onderpastoor van de hulpkerk van de Panne, is tot rid der van de Kroonorde benoemd. Hoevelen gaan niet met de eersten de gereedsten en worden ongelukkigeslacht- offers er van. Daarbij zij komen tot u in schaapsvellen... oh zij zien er zoo goed uit, zoo genegen... zoo onschuldig Eilaas dat is schijn inwendig 't zijn roofgierige wolven. Vertrouw er u niet aan uw ruste, de vrede des herten, uw eer en faam, gansch de blijheid en de onschuld van uw leven zullen ze rooven en u storten in het pijnlijk ongeluk der zonde en des bedorvenheid. 2e les Wilt gij den aard van een mensch kennen Ziet zijne werken, ziet zijne gewone doening, ziet zijn handel en wandel, en gaat dat na. Tusschen het uiterlijke van een mensch en het innerlijke ligt er een verband die één is en natuurlijk. Zoo is een mensch. Zoo voelt en peist hij zoo zullen zijne woorden en daden zijn. Gelijk de botte uit den boom komt, de bloeie uit de botte, en de vrucht uit de bloeie, zoo komen de woorden en werken uit den mensch. Her vat geeft uit wat het in heeft en de boom geeft vruchten naar zijnen aard. Dus wilt gij een mensch kennen, ziet de vruchten, ziet zijne werken, zijne doening Is zijn leven, zijn zijne woorden en c: 1 s die mensch is inwendig goedis i leven, zijn zijne woorden en daden slecht die mensch is slecht. Laat u dus niet bedriegen door een kort- M. Petit Jozef, Vrederechter te Yper, wordt benoemd tot ridder van de Orde van Leopold II. M. Armand Donck, brouwer te Yper, wordt benoemd tot ridder van de Kroon orde. Het Ypersche Volk biedt deze hee- ren zijne herteüjkste gelukwenschen aan. i Huweiijk Dinsdag 11. om 11 u.in St Maartenska- thedraal heeft het huwelijk ingezegend geweest van Mejuffer Valentine Gruwez, dochter van M. Aimé Gruwez, met M. Henri Delobel advokaat op de balie te Yper, zoon van M. René Delobel. De vooravond heeft het Komiteit der harmonie Ypriana zijne beste geluk wenschen komen aanbieden aan den heer Aimé Gruwez, waarvan hij den verdien stelijken voorzitter is, alsook aan het jon ge paar en aan hun ouders. «Het Ypersche Volk» voegt zich bij de talrijke vrienden en kennissen der beide familiën om aan den Heer advokaat en aan Mevrouw Delobel-Gruwez, zijne beste gelukwenschen aan te bieden en een hartelijk proficiat aan de gelukkige ouders. Ter gelegenheid van het feest van den H. Vincentius a Paulo hadden wij Vrij dag om 5 v. u. in College de algemeene vergadering voor de leden van het Ge nootschap. Afgevaardigden van buiten de stad waren dezen keer aanwezig en tal rijk. Na de gebruikelijke gebeden en de verslagen der verschillende konferenties gehoord te hebben, sprak de burgmeester de lofrede uit van den grooten heiligen en Z. E. H. deken Vermaut ontwikkelde het eerste punt van het doel van ons ge nootschap de zelfwijding. Onnoodig te zeggen dat de verschillige sprekers lang toegejuicht werden en dat de liefde en de achting voor onze vergadering er mede gestegen is. ïjc In St MAARTENS: OP ZONDAG 27 Juli 1930. Onder al de HH. Missen wordt een toe spraak gehouden door den begaafden en ijverigen Eerw. Pater Van den Branden S. J.,van het algemeen Sekretariaat der H. Hartebonden. Te 11 u. plechtig Te Deum ter ge legenheid van Belgie's honderdjarige on afhankelijkheid. OP DONDERDAG 31 JULI 1930. 's Avonds te 8 uur wordt iedereen ver wacht in de zegenrijke oefening van het Heilig Uur OP VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1930. 's Namiddags en Zaterdag 2 Aug. heel den dag, «Aflaat van Portiuncula» te ver dienen, onder de gewone voorwaarden, telkenmaal men de St Maartenskerk be zoekt en daar, volgens de intentiën van Z. Heiligheid den Paus, 6 Onze Vaders, 6 Wees Gegroet en 6 Glorië den Vader... bidt. Zondag 28 September 1930, om 15 uur ter gelegenheid der Officieele Inhuldiging van het Justiciepaleis Bebloemde rijtuigen, wagens, autos, motos, velos, alle slag van gerij. Groepen en afzonderlijken. De Secretaris, G. VERSAILLES. De Burgemeester en Schepenen, M. SOBRY. Bij koninklijk besluit van 30 Juni 1930 wordt ae medaille van Nationaal j Hei stel verleend aan den heer Emiel Van Overstraeten, bouwmeester, gewezen staatscommissaris te Yper, en aan den heer Jean Poirot, bouwmeester, gewezen bijgevoegde opziener bij het herbeleg, te Wervick, voor de verkleefde medewerking die zij gebracht hebben aan het werk voor herstel der oorlogsschade. stondige schijn in 't verleden ligt het heden, in't nu wat worden zal, Eilaas hoevelen die daarachter niet geluisterd hebben en latertijd zoo pijnlijk ongeluk kig gevaren hebben slechte vruchten bewijzen slechte boomen, goede vruchten toonen goede boomen. Dat verraadt niet. 3e les Wie zijn de echte goeden Niet dezen die het uiterlijk schijnen, zoo als deze die roepen Heere, Heere maar deze die in den grond van hunne ziel voelen, peizen en willen zoo als óod wil, t. t. z. die de orde en de wet en de wil navolgen van deze die in de schep ping de rechte en echte orde en schikking geleid... Deze zullen het rijk der hemelen binnentreden en de andere Niet ieder die zegt Heere, Heere zal in het rijk der hemelen ingaan Daar was een man van Gorkens hij hadde zeven vorken aan ieder vorke hongen zeven zakken In ieder zak zaten zeven katten En ieder kat had zeven jongen Raadt hoeveel pooten er gongen. Levenswijsheid. Wanneer de regen zachtjes valt Doo 'ringt hij 's aardrijks boezem En 't plantje haaft zich aan zijn vocht Het oud bekend huis laat weten alsdat zijn zoon N- Battheu hem komt te stellen in de Rijsselstraat N' 1, dicht bij de Markt, aanhoudende aan het Hotel Regioa Het huis draagt hetzelfde enseigne In den Ballon bij N. Battheu. Men kan er bekomen Mercerie, Bon- neterie, Parfumerie, Gebreid Goed, Cor set merk D. W., Manshemden, March Perfect normale artikelen, sargien, (Lingerie en Fourruren werden in het huis gemaakt), handszakken, enz., enz., dit alles aan de beste voorwaarden en prij zen buiten concurrentie. Overtuigt U aan de prijzen bij de uit stallingen. Doe dus uwe aankoopen in het huis Nestor* Battheu-Ghesquiere Lingerie Nr 1Rijsselstraat YPER. Op Donderdag 24 Juli hebben de be grafenisplechtigheden plaats gehad van Mevrouw Alice Gaquie, echtgenoote van den Heer Notaris Hector Masureel, bij gewoond door een groote menigte. Het Ypersche Volk» biedt aan den Heer Notaris Masureel alsook aan Mijn heer den notaris en aan Mevrouw Rey- naert-Masureel zijne oprechte deelne ming. Wij vernemen dat Z. E. Heer Van- dromme, gewezen Pastor van O. L. Vrouw te Kortrijk, op 20 Juli te Loo overleden alwaar de plechtige begrafenis Donderdag plaats had. Het Ypersche Volk biedt de familie Vandromme zijne rechtzinnigste deelne ming aan. De prijsdeeling aan de Leerlingen der Gemeenteschool en Bewaarschool, Sint Jansstraat, zal plaats hebben in de Hal len op Donderdag 31" Juli, te 3 uur stipt. De Ouders, Oud-Leerlingen en Vrien den van het onderwijs, worden verwacht. Zondag 20 Juli 1930 kwamen een 200- tal bedevaarders uit Schotland om hunne gesneuvelden te herinneren en er voor te bidden. Om 10 1/2 uur had een dienst plaats aan de Meenenpoort, boven, ten Zuiden, waar er ingetogene gezangen, gebeden en aanspraken aanhoord wier den, en waar de Last Post weergalmde over de 206 Engelsche kerkhoven van 't omliggende. De aanwezige burgemees ter van Yper sprak lof en dank aan de Schotsche bedevaartom het gewaardeerd bezoek. Het gebeurt aan het weekblad «De' Vrijheid liberaal weekblad van het Ar-j rondissement Kortrijk, te Yper verkocht of uitgegeven, aan zijne lezers te laten gelooven dat de katholieken van Yper,' somtijds bereid zijn, door benauwdheid of door politiek belang, sommige maat regelen te aanvaarden door de Vlaam sche Nationalistischen voorgeschreven, i Wat denkt De Vrijheid van de vol gende houding der liberalen, in den Pro- vir.cieraad van West-Vlaanderen waar-' van AL Robert Gil,on, liberaal gemeente raadslid te Kortrijk het hoofd is, en dit niet vreemd is aan den opstelraad van dit blad. Men weet dat het Vlaamsche Volks tooneel zich in twee groepen verdeeld heeft, de eene katholiek, de andere Na tionalistisch. Beide maatschappijen héb ben aan den Provincieraad eene aan vraag tot huipgeld ingediend. De Be stendige Afvaardiging stelde voor de Nationalistische Groepeering van het hulpgeld niet te sluiten. De Nationalisti sche provinciale raadsleden vroegen in tegendeel de verdeeling van het hulpgeld tusschen de beide maatschappijen. Ter stemming gebracht is het voorstel der Nationalisten gesteund geweest, dank aan de stemmen der socialisten en aan al de stemmen der liberale provinciale raads leden. Gansch de rechterzijde heeft er tegen gestemd. Eerder Nationalisten en Separa tisten dan Capisten IN SINT-VINCENTIUSCOLLEGE. Schitterende prijsdeeling, Donderdag 11., onder voorzitterschap van Z. E. Heer Ka nunnik Vander Meersch en vereerd met de aanwezigheid van Z. E. H. Deken Vermaut van talrijke priesters en burgerlijke overhe den. In zang en spel hebben de leerlingen kun stige prestaties geleverd. Zij werden dan ook van harte toegejuicht. Sint-Vincentiuscollege onder het wijs be leid van den Principaal Z. E. Heer Verrue, beleeft een periode van bloei en vooruitgang. En hier brengen wij hulde aan al de leer meesters die met bijzondere toewijding aan onze jongens van Yper en omliggende een uitstekend onderwijs en diep-christene op voeding verschaffen. Hier volgt de lijst der vlijtige leerlingen die in de wedstrijden de drie eerste plaatsen bekomen hebben. I. - LAGERE AFDEELING. le Studiejaar: 1. Maurice Hoedt; 2. Frans Opdebeeck; 3. Jean Duthoo. 2' Studiejaar: 1. André Ryngaert; 2. Fer nand Spotbeen; 3. André Logie. 3" Studiejaar: 1. Paul Vanderghote; 2. Jac ques Decock en Frans Devriese. 4" Studiejaar: 1. Robert Soubry; 2. Alfons Vandenberghe; 3. Daniël Viaene. 5° Studiejaar: 1. Emiel Pien; 2. Willy Op debeeck; 3. Willy Houtman. 6" Studiejaar: 1. Charles Dallod en Charles Maes; 3. Lucien Deruddere. Bijzondere Wedstrijd voor de Plechtige Communikanten. 1' Prijs: René Vierstraete. 2" Prijs: Valeer Devos en Emiel Pien. II. - MODERNE HUMANIORA. 7" Klas: 1. Jozef Deconinck; 2. Etienne Poot; 3. Gerard Allemeersch; 6' Klas: 1. Remy Leterme; 2. Mare Cal- lens; 3. Antoon Bryon. 5" Klas: 1. Leon Leyson. 4" Klas: 1. Jozef Burggraeve. III. - OUDERE HUMANIORA. 6e Klas: 1. Daniël Vandeputte; 2. Albert Vandeginste Eric Van Eecke. 5* Klas: 1. Albert Dehem; 2. Georges Ver sailles; 3. Maurice Gauquie. 4l' Klas: 1. Gerard Huyghe; 2. Henry Baecke; 3. Marcel Vandeplassche. 3' Klas: 1. Amédée Menu; 2. André Ver sailles; 3. Henry Cherchye. 2' Klas: 1. Roger Bryon; 2. Daniël De- cchrijver; 3. Joseph Boone. RHETORIKA: 1. Pierre Devos; 2. Jules Van Hulle; 3. Léonce Werquin. Zondag 20 Juli 11. kwam het muziek van Armentières, La Fanfare du Com merce zijn aangekondigd concert spe len op de Groote Markt. Afgehaald en begeleid door het muziek Ypriana naar het stadhuis, wierd het plechtiglijk ont vangen, en zei door den mond van zijnen Luitenant dat het Yper uit genegenheid kwam groeten en vergeestigen, en dat Damen en Heeren M. Leroy, Voorzitter van 't muziek, en de Burgemeester van Armentières achterkwamen. En schiet in rijker bloezem, Maar als hij plassend nederstort Dan schaaft hij diepe voren En spoelt het wortlend zaadjen uit En 't plantje gaat verloren. Margarine. Zoo, als het argloos kinderhert Een foutje heeft misdreven, Is 't wijs en zacht vermaningswoord Met zeekre vrucht gegeven Maar 't hard verwijt en 't steeg gebaar, Als eenig foutje ons griefde, Ontaarden 't weeke kinderhert En dooven er de liefde. K. J. Vossaert. De vrouw bouwt het huis of brengt het tot gruis. Doening Vlijt geeft brood Luiheid nood De ouden zal men eeren De jongen zal men leeren Den wijze zal men vragen Den dwaze zal men verdragen. Wanneer men de margarine beschouwt als voedingsmiddel geen twijfel of zij is zeer deugdelijk. 't Is genoeg hare samenstelling na te gaan j Botervet kent men en acht men. Ossevet is zeer groot in voedingsge halte, 't is dubbel weerd bij het vleesch, dat nogthans van elk gewaardeerd wordt. Olie is zeer voedzaam en gezond, zelfs in de streken waar de olie gebruikt is, zou men ze niet ruilen voor botervet. I Voorzeker kan margarine nooit die fijne aangenaamheid geven van de zuiver welbezorgde boter onzer zindelijke boe rinnen die Jaarin hun eer stellen toch als zij niet te oud is of vervalschte kan zij smakelijk zijn zelfs in 't bereiden van spijzen of van patisserien, zou zij de fijnproever verschalkten. Geheel de kwestie in zaak margarine is de zorg en de eerlijkheid in 't maken. Dat is eene zaak van betrouwen Dus te zien wie de fabrikanten zijn en ook welke de prijs is. Koop een merk dat gekend is en zijne bewijzen gegeven heeft. Zoekt geen nieuwe tenzij na preuve. Bestel ook eed behoorlijke prijs. Hierin gelijk in alle waren en zijn er geen die kunnen mirakels doen dure koop is goede koop. o Mijnheer Sobry, burgemees:;: Yper, bedankte omtrent als fransch Mijnheer en, In den naam der stad Yper en van4 hier aanwezige overheden, heb ik cee« u hartelijk welkom te wenschen en a4 hulde aan te bieden van mijne erkenu üjkheid voor uw vriendelijk bezoek Ik verneem dat Damen en Heeren. !jj Leroy, Voorzitter van uw muziek en J( de Burgemeester van Armentières komen. Om Yper zooveel eer aan te (i en gij het beminnen. Gij bemint het, omdat zijn hert. 1913, bij 't uitbreken van den oorio] eensgezind klopte met het hert van zijne Koning en van de Wetgevende Ka:-;:, deze eenparig opkwamen tegen het d,yj trekken door ons onzijdig, onschendöa; Belgie, van de duitsche en oostenrijksei legers, die in staat van oorlog waren m Frankrijk Gij bemint het omdat het juicht bij dj moed van zijnen Koning en van het B; gisch leger, tegen beide, stout en boa gelijk Leonader en zijn 300 sparten tege Perzie, optrokken naar Luik tegen ee veel talrijker en beter gewapenden vijani Gij bemint het, omdat, toen de vijan Parijs moest laten schieten dank aa Frankrijks dapperheid te Verdun en de Marne, en tegen gehouden wierd vój den Ijzer en Yperlee, dank bijzonders aan 't Belgisch leger en 't losgelaten zee water, Yper de straat en 't strijdperkwier: langs waar de vijand Kales en de Soma wilde bereiken, en deze stad, met onder gang bedreigd, edelmoedig genoeg wa om haar duistjarig bestaan op te offerer liever dan Belgie en 't Noorden vai Frankrijk te laten inpalmen Gij bemint het, omdat het 4 jaarlanj omsingeld en aangevallen wierd, bescho ten en met giftgassen besproten, verbr:; zeld en verbrand wierd Gij bemint het, omdat het Belgie' westkant en 't Noorden van Frankrijk be schermde tegen den schrikwekkender inval en de bedreigende inpalming; Gij bemint het eindelijk, omdat zij: weerstand en zijn geduld in het lijden zijne oorlogspuinen het fransch en he; engelsch oorlogskruis deden toekennen, met het voordeel gekend, gewaardeerd, vereerd en bemind te geraken door de geheele wereld. Mijnheeren, ik bedank u uit ganscher hert voor uwe achting en genegenheid voor mijn welbemind Yper, en ik noodig U uit een glas te drinken op zijne verheer lijking, opzijn herstel en op zijnen voor spoed, alsmede op den voorspoed van de stad Armentièresen van geheel Frankrijk, 's Namiddags van 4 tot 5 '/2 uur speel de de Fanfare De Commerce een kunst vol concert, waarover de heer Burge meester van Yper gelukwenschingen aan bood aan den Maire van Armentières, den Voorzitter der Maatschappij, den Muziekmeester en al de Muziekanten kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene - Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van DAG DER INVALIEDEN Oproep tot de bevolking Op Zondag 27 Juli a. s. zal een bloempje verkocht worden ten voor- deele van het dotatie fonds der oor- logsinvalieden van het Arrondissement Yper. Wij doen een bijzonderen oproep tot Margarine kan men vervalschen en da: al zoo wel als boter. Ingezien de weerde der stoffe word: het gedaan. Doch hierin ook bestaan e: behoedmiddels. Zoo is er eene wet d:e de vervalsching veroordeelt en zekere voorwaarden eischt voor 't verkoopen - Sla er acht op. Margarine is eer wit dan geluw, al s het dat zij zweemt naar geel De wet verbiedt 1) de aanvoeging vu' kleurstof2) zij eischt een etiquet met de naam op Margarine en ten 3) de naaf: en het adres van den fabrikant. Kan men margarine kennen uit boter - Ja. Neem een glazen buisje al de' een kant toe doe er een stukske bote' in ter grootte van eene okkernoot doe daarbij evenveel ammoniak in als bote: en laat dat buisje stiIlekens aan verwar men en tot koken komen voor eenige seconden. Als dat gemengsel kokende doet er nog een weinig ammoniak bij Dan klutst dat buisje de opene kantrr.e: de vinger gesloten houdende komt et schuim op 't is margarine en komt e: geen schuim op 't is zuiver boter. vraagt eene z ankondirjing in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2