I Crédit An versois uiaamscns Leergangen te Leuven WEET GE WAT MIJN GEDACHT Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Stad YPER. Dixmudestraat, 18, YPER Het fêariaspel van Halle St Jozefskerk der Paters Karmelieten, Yper Harmonie Ypriana te De Panne. Rouwbericht. Gothieke Kerkstoelen in eik. Kerkelijk Nieuws Katholieke Kring. klaart. 0111 een trapsgewijze politiek der nationale bevrijding langs vreed zame:: eg. in den geest van Strese- nittnn. Streseniann heeft de Duitsche buitenlanldsche jxilitiek een blijvende richting gegeven, al kunnen misschien ook de methodes gewijzigd worden. De handelspolitiek van Duitschland zal in de naaste toekomst moeten w. -den herzien, vooral tengevolge van de verandering in de handelspo litiek van Oost-Europa. Duitschland zal daar het woord moeten nemen, waar het tot nu toe uitgeschakeld scheen. Dan is er nog een kwestie, die bin nenkort tot een oplossing moet ko men de herziening der Duitsche grondwet. Alle politieke richtingen zijn het er principieel over eens. dat de grondwet van Duitschland een her ziening noodig heeft, al loopen de meeningen hieromtrent ook ver uit een. In den Bayerischen Kurier is dezer dagen de kwestie van de grond wetsherziening op een opmerkelijke manier besproken. Het orgaan der Beiersche Volks partij zegtMoet Duitschland een de mocratisch staatswezen blijven of lie ver gezegd moet er van Duitschland een democratie worden, of moet de democratie over boord worden ge worpen en vervangen worden door een regeeringsvorm, die de groote ge dachte van zelt'regeering van een volk priis geeft? Voor dit alternatief geplaatst, zal de groote meerderheid van het Duit sche volk voor de idee der democratie beslissen. Het zal niet een ontwikke ling kiezen, die niet alleen teruggaat naar de vormen der constitutioneele monarchie deze waren democra tisch maar die in een grof absolu tisme. zou ontaarden. Het zou een, op geweld opgebouwde dictatuur wor den. De romantiek der lieden in Duitschland, die op een dictatuur ver zot zijn. zou al heel gauw. zijn wegge blazen en zou moeten plaats maken voor een Katzenjammer. zonder weer ga- N. V. BANK BEURS WISSEL' In dit jaar, waarin Belgie het eeuwfeest zijner onafhankelijkheid viert, schenken 's Lands Regeering en de Wetgevende Ka mers gansch bijzondere aandacht aan het taalvraagstuk. Niemand die nog loochent dat de Vlamin gen, gedurende de laatste honderd jaren, in velerlei opzichten werden achteruitgesteld waar het hunne cultureele, sociale econo mische belangen gold. Deze toestand werd geschapen door de schuld van de Vlamin gen zelf die, tengevolge der vreemde over- heerschingen, het stambewustzijn verloren hadden en door de schuld van de bewind voerders, die de eenheid van het Vaderland meenden te moeten grondvesten op het overwegend zooniet uitsluitend gebruik der fransche taal. De Vlaamsche beweging, de invoering van het algemeen stemrecht, de deelneming in steeds grooter mate van de midden- en volksstanden aan het bestuur van het land en aan zijne maatschappelijke en economi sche inrichtingen hebben de vlaamsche taal en meteen den vlaamschen volksaard van den ondergang gered. De meest doortastende hervorming op taalgebied die, gebrekkig begonnen, thans grondig ondernomen wordt, is de vervlaam- sching der hoogeschool van Gent. Was die hoogeschool vroeger een instel ling, mcdehe'lpend tot de ontaarding en de verfransching van het vlaamsche volk, zij zal voortaan een middenpunt zijn van vlaamsche cultuur. Zij zal geleerden en lei ders vormen die, nader staande van hun eigen volk, het beter zullen begrijpen en er beter zullen door begrepen worden. Er dreigt hier echter een groot gevaar. Het wou onheilzaam dat het vlaamsch hooger onderwijs in Belgie zich zou beper ken tot de Staatshoogeschool van Gent. Als Vlamingen zullen wij moeten vreezen dat alle middels zouden worden ingespan nen om do invloedsfeer van dit instituut te verminderen en het af te zonderen. De po gingen die van'de veriranschte en Brussel- sche middens uit en, onder hunnen invloed, zelfs van Regeeringswege gedaan worden om het lager en het middelbaar onderwijs te onttrekken aan maatregelen zich aan passend bij de vervlaamsching der hooge school van Gent. kunnen niet anders dan die vrees staven. Als katholieken, moeten wij wenschen dat de goede vruchten, die wij, in vaderlandsch opzicht, verwachten van de laatst gestemde vlaamsche wet, ook kunnen voortgebracht worden door den boom der vrije hoogeschool van Leuven. Anders ware de vervlaamsching van Gent half en, in godsdienstig opzicht, gevaarlijk werk. H. H. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Belgie hebben overigens naar de stem ming der vlaamsche hoogeschoolwet niet ge wacht om een ernstig begin te maken met het invoeren van vlaamsche leergangen in de Alma Mater van Leuven. Zij hebben daarbij stellig de ontdubbeling van alle leer gangen in een fransche en in een vlaamsche sectie beloofd. Zonder twijfel zal de volledige vervlaam sching der Staatshoogeschool van Gent in hooge mate de verdere omvorming der ka tholieke universiteit, naar de nooden van het katholiek Vlaanderen, beïnvloeden. Maar willen de vlaamsche katholieken, zooals het hunne plicht is, dat de inrichting van vol ledige vlaamsche leergangen voor alle vak ken van het hooger onderwijs te Leuven bespoedigd worde, zij zullen de vereeniging, die zich ten doel gesteld heeft, de bisschop pelijke overheid daartoe behulpzaam te zijn, eensgezind en krachtdadig steunen. Alhoewel West-Vlaanderen de kroon spant in het begunstigen van het werk De Vlaam sche Leergangen te Leuven vereeniging zonder winstgevend doel onder het voorzit terschap van hoogleeraar kannunnik Sencie, is het noodig dat er een steeds toenemen de stoot van toetredingen gegeven worde, van wege gemeentebesturen en bijzonderen. Naar het voorbeeld, gegeven door den provincieraad van West-Vlaanderen, die jaarlijks een ruime toelage verleent, zijn er, gemeenteraden thans 63 die een hulp geld voor de Vlaamsche leergangen van Leuven op hunne begrooting uittrekken. Mocht hun getal spoedig nog aangroeien! De gemeentebesturen storten hunne bijdrage op de postcheckrekening Nr 610.12: Vlaam sche Leergangen te Leuven. In het loopend jaar zijn er reeds door het West-Vlaamsch Comiteit een tachtig nieuwe leden, 't zij veertig nieuwe leden meer dan in 1929, opgeteekend. Hun getal beloopt nu tot bij de drie honderd, wat echter ver van voldoende is. Het jaar 1930 zou niet mogen eindigen zonder dat dit getal minstens verdubbeld weze. Dit kan, zoo degenen die wenschen dat de volledige ont dubbeling van de leergangen van Leuven spoedig op de vervlaamsching van de heele hoogeschool van Gent volge, zelf lid worden, indien zij het nog niet zijn, en een hand toesteken om nieuwe gewone en bescher mende leden aan te werven. De gewone leden van de vereeniging Vlaamsche Leergangen te Leuvenbe- taleh een bijdrage naar beliefte. De be schermende leden storten jaarlijks een bij drage van minstens 100 fr ofwel 2000 fr. in eens. De stortingen van bijzonderen uit West-Vlaanderen moet gedaan worden op postcheckrekening Nr 2104.60, Ph. Maertens, Molenmeersch, Brugge. Alle Vlamingen hebben de vervlaamsching van de Staatshoogeschool van Gent met vreugde begroet. Voor de katholieke Vla mingen zal de voldoening eerst dan onver mengd zijn, als ook Leuven een onderwijs zal bezorgen, volledig Vlaamsch van 'taal en zuiver Vlaamsch van geest. Een klaar besef van de noodzakelijkheid eencr volledige op lossing van het hoogeschoolvraagstuk in taaiopzicht alsmede onderling vertrouwen en samenwerking kunnen tot die oplossing machtig veel bijdragen. H. J. P. Uit Het Belfort W'elk is de toekomende tijd van het werkwoord geeuwen, vroegeen onderwij zer op school. Slapen, meester, ant woordde een schavuit. Waarom gaan vele kinderen slecht en armmoedig gekleed langs de straat Waarom staat niets dan ellende te le zen op menig kindergezicht Waarom zijn vele kinderen dom, min der begaafd, soms onnoozel Waarom is het in menig huisgezin ook op Zon- en Feestdagen altijd ongezellig Waarom vreezen vele kinderen meer hun vader, dan dat ze hem beminnen Het antwoord is toch zoo dikwijls Omdat vader drinkt. Evangelie 13 Zondag na Sinksen. Te dien tijde, terwijl Jesus na Jerusa lem reisde het geschiedde dat hij door het midden van Samarie en Galilea ging. En toen Hij een zeker vlek intrad kwamen Hem tien melaatschen te gemoet die van ver bleven staan. En zij verhieven hitnne stem zeggende Jesus, Meester, ontferm u onzer En toen Hij hen zag, zeide Hij Gaat en vertoont u aan de priesters. En het geschiedde, terwijl zij heengingen, dat zij gereinigd werden. Eén nu van hen, als hij zag dat hij gereinigd was. keerde terug, met luider stem God verheerlijkende. En hij viel op zijn aangezicht voor zijne voeten, Hem bedankende. En deze was een Samari taan. En Jesus nam het woord en zei Zijn niet de tien gereinigd geworden en de negen waar zijn zij Er is niemand gevonden, die terugkeerde en eer aan God gaf dan deze vreemdeling En Hij zei tot hem Sta op en ga heen want uw geloof heeft u behouden. Luc. XVII. 11-20. Als men dit mirakel leest, hetgeen ons terstond pijnlijk slaat 't is de afkeerige ondankbaarheid der geneesden. Tien melaatschen klagen hunnen nood en roe pen Jesus. Meester, ontferm u onzer. En Jesus zegt hun «gaat... en vertoont u en terwijl zij gingen, zij waren ge reinigd. Alle tien zijn gereinigd... en van De volgende vertooningen van het alom beroemd Mariaspel hebben plaats Maandag 8 September en de Zonda gen 14, 21 en 28 September. Voor de vertooning van 8 September zijn al de plaatsen uitverkocht. Voor de an dere opvoeringen bestelle men dade lijk zijn kaarten (30. 25. 20, 15 en 10 fr.) op het sekretariaat van het Mariaspel te Halle (Brabant), post checkrekening: 23611. Merkelijke ver mindering voor groepen van meer dan 12 personen, mits voorafgaandelijke bestelling. Van de uiterste hoekjes van het land kan men vóór 11 ure 30 (laatste mis alsdan gedaan in de O. E. Vr.-kerk) te Halle aankomen. 14e trein van 12 u. 46 uit Brussel" Zuid stopt te Halle ter gelegenheid van het Mariaspel. Trein terug naar Brussel 's avonds te 6 u. 22 en 'n spe ciale te 6 u. 30. Het spel duurt van 2 tot 6 u. in de Mariazaal van het (Al- denhuis. die tien... hoe vele keeren weder om Jesus dank te zeggen en God te verheer lijken Eén...ne Samaritaan en de negen andere. Zij gaan voort als was er niets gebeurd en had Jesus ze niet genezen Is dat niet pijnlijk om hooren... wij staan verstomd voor zulke onhebbelijk heid... en in ons hert ontstaat een gevoe len van spijt voor dat gebrek van erken telijkheid Dat gevoelen vereert ons en toont dat er in onze ziel een gevoelen van mensche- lijkheid 1 gt en goedhertigheid. Maar als wij onze eigene doening na gaan, hoeve- len onder ons die handelen als de negen melaatschen. Die melaatschen krijgen de reiniging:'t is voor hen een groot goed... Maar wat hebben wij niet van goederen ontvangen. Hoevelen hebben in de wereld eene eerzame bediening die ze in aanzien of somtijds in weelde en gemak brengt Hoevelen hebben de gezondheid niet van lijve die hun zoovele voldoening geeft en van 't leven rijkelijk laat smaken Hoe velen die een open verstand hebben waar mee zij tot hooger ambt en eer kunnen komen. Hoevelen hebben eene sterke wil die ze doen lukken in hun aanslagen Hoevelen hebben de goederen der for tuin Zijn dat al geen giften en goederen Gods Is het zij die hun zeiven dat ver stand, ot die begaafdheden of die fortuin gegeven hebben En hoevelen die erkentelijk God dank zeggen en God verheerlijken om hynne gitte en begaafdheden Stil suist hier eene klacht van Jesus Zijn niet de tien gereinigd gewor den en de negen waar zijn zij Australië heeft eene socialistische re geering en'de bladen melden Australië in deficiet De Australische regeering is verplicht geworden de Kamer, tegen begin Okto ber, in bijzondere zittijd bijeen te roepen, daar de ontvangsten der twee eerste maanden van het fiskale jaar beneden de begrootingsvooruitzichten zijn. Gazetten meldden voor Amerika 90 graden warmte. Dit zijn graden Fahren heit maar geen centigraden, zooals de onze. Nu 90 graden Fahrenheit zijn onge veer 32 van de onze. De warmte in Span je moet geweldiger geweest zijn, waar de warmtemeter tot 50 centigraden steeg, beweert men. 't Is mogelijk maarmoe'lijk te gelooven, daar dit de temperatuur is van de warmste landen der wereld. In de Vereenigde Staten miek men in de zes eerste maanden van 1930 twee mil joen 480.911 autos... terwijl in die maan den van 1929 er drie miljoen 726.283 ge maakt werden. Dus een zeer groote ver mindering. Fene hei. Een lid van het En- gelsch Parlement, socialist, var. eene reis in Rusland teruggekeerd, verklaarde aan den vertegenwoordiger van een pers agentschap Het regiem en de toestand die in Rusland heerschen zijn onverdra- gelijk de buitenwereld kan haar geen gedacht geven van den hongersnood en schrikkelijke ellende die in dat land heer schen men heeft het geestesleven en het economisch leven vernield het land is geschokt tot in zijn grondvesten De Vorwaerts van Berlin verneemt uit Moscou, via Riga, dat tot nu toe 134 soviets beambten, in den vreemde op propaganda-reis, geweigerd hebben naar Moscoq terug te keeren, waar zij biijnen gevraagd waren... en dit natuurlijk'om het ergste, dat hun wachtte, te ontgaan. Tegen alle koortsen het bijzonderste middel is quinine nemen. In 1630, verpulverde schors van cinchonaplante werd in Perou de eerste maal gebruikt tegen de koorts, door Francisco Lopez de Panizaiès. 't Was natuurkundige Linné, die aan deze plante haren wetenschaplij ken naam gaf van Cinchona, omdat bovengemelde Francisco, 8 jaar na zijne genezing van die verpulverde schors nu gekend onder de naam van Quinine zond naar Gravin Chinchona, vrouw van den onderkoning in Perou. De quinine bleef zeer duur tot dat de Engelschman Alarkhain, in 1860, cinchonazaden over bracht naar Engeland en van daar naar de Indien, waar de plante wonderwel gedijde. Oniusten in China, toenemende span ning in Engelsch Indië. moeilijkheden in Egypte, werkstakingen in 't Noorden van Frankrijk. De vinger van Moskou We staan voor een krisis die haar uit strekt over gansch de beschaafde wereld. Die krisis wordt door het communisme uitgebuit tegen bestaande orde in het al gemeen, tegen het kapitaal in 't bijzonder. Daar zijn zichtbare teekens. Men schijnt ze niet te willen zien. En toch wordt er druk uitgeoefend op de openbare meening; omwentelingsge- zinden bewerken en bekneden de geesten in fabrieken en werkwinkels, door woord en schrifthet kapitalisme is de schuld van alle kwalen de bourgeoisie moet weg, zij is veroordeeld de traditioneele staathuishoudkunde heeft faillietgemaakt en is goed voor 't oud ijzerWat er in de plaats moet komen Een sovjetrepu bliek natuurlijk. Daar zijn alie mer.schen even rijk, daar heeft iedereen het toppunt van het geluk bereikt, of is op weg... Kom, laat ons serieus zijn. Staan de zaken waarlijk zoo slecht 1 Hebben de machthebbers en gezagvoer- jders geen besef meer van hun verant woordelijkheid en staat de beschaafde wereld op het punt ineen te zakken Hebben die oude goede princiepen van orde, huisgezin, eigendom uitgediend en hunnen tijd gehad Daar is niets van. Maar we lijden onder een zware besmetting: dat is de waarheid. Besmetting van ongeloof en zedenver val, can hoogmoed en onverzadelijk ge- frot't eene volgt uit het andere. We kennen menschen wier gezondheid te wenschen laat, ofschoon zij altijd wel geleefd hebben en streng waren tegen over hun zeiven. Zal een toevallige onge steldheid of zelfs een langdurige besmet ting voldoende zijn om ze te overtuigen dat matigheid en goede zorgen als verouderde stelsels door de ondervinding verwezen zijn Als ze goed nadenken, ze zullen integendeel vaststellen dat ze in de eene of de andere omstandigheid niet opgelet hebben, buiten de schreve ge- torten zijn zooals men in de volkstale zegt en aldus te dicht tot een besniet- tingsmidden genaderd zijn. Dit is geheel de uitleg. Tegen de besmetting welke wij ge noemd hebben en zoo verlammend en verlagend op de volkeren werkt, is er maar een geneesmiddel, maar één recht zinnige godsdienstigheid. THOR. Eeredienst der H. Kleine Theresia Wij vieren nu de 9 Donderdagen, die haar feest van 3 October voorafgaan. Wij verwachten de geloovigen in groot gëtal, toekomenden Donderdag, voor de So- lemneele Mis van 7 u., te hunner inzicht opgedragen, en in het Lof van 7 u. door hen gezongen, waarna hunne aanbevelingen zullen afgeroepen worden. Zijn wij niet één der negen waarover Jesus klagen moet Christen mensch die van God, én 't Geloof èn de begaafdheden van ziel of lichaam ontvangen heb... Zij de ondankbare niet De dankbaarheid is een der edelste gevoelens en 't kenmerk van een waar rechtschapen en mensche- lijk herte. Lacheüingen... Om niet te lachen. Kaatje, waar is de brief, die hier zooeven nog op tafel lag Ik heb hem naar de bus gebracht, mevrouw. Maar er stond geen adres op. 'k Heb het gezien, maar ik dacht dat ik niet weten mocht voor wie hij bestemd was, mevrouw. Spijt van madame... Ze zullen nu in den Post weten wat ik er in geschreven heb en over wie Madame, ge moet er niet ongerust over zijn. ..Ik heb er mijn adres opgezet... en als het toekomt ik zal er aan niemand van spreken... 'k beloof hetu... Aangezicht van Madame Levenswijsheid. Wij staan voor een feitDaarop is er niet te redetwisten. Alle kind is een wezen met eene ontstervelijke ziel begaafd, en wordt dus, vóór de schrikverwekkende ST-JOZEFS BEROEPSSCHOOL TE YPER Kostelooze I) A GÉE E RG A N Q K N (alle werkedagen van 8 tot 18 uur) voor alle ambacht van hout- en ijzer bewerking: teekenen, meubelmaken, schrijnwerk, timmeren, modelmaken, draaien, paswerk, mekaniek, electri- citeit, enz. (theoretisch en praktisch). Kostelooze ZON1AGLEERGAN- GEK (van 8 tot 13 u.) voor alles wat den kleermakersstiel aangaatmaat- nemen, patroonteekenen, snijden, con fectie en aanpassen. Begin van 't schooljaar MAAN DAG 15 SEPTEMBER. Inschrijvingen en inlichtingen bij den Bestuurder (5, St Jacobstraat, Ypef) best 't Zaterdags of 's Zondags voormiddags. De apotheek van IWL Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 7 September 1930. Zondag laatsttrokde Harmonie Ypriana naar De Panne. Volgens loffelijke ge woonte vergezeld van zand- en zeelief hebbers (bijna 600 reizigers).Om 9 u. aan De Panne toegekomen, trok de Harmonie naar de Marktplaats met al de Yperlin- gen mede. 't Was schoon om zien. Na het bijwonen der plechtigheid op het Militair Kerkhof deed de Harmonie een gezondheidswandelingske van den Duinhoek naar de Plage. Het Concert werd opperbest uitgevoerd en bekwam groot succes. La Muette de Portici en Tannhaüser met de thebaansche trompetten waren in het bijzonder toegejuicht. In een aange name rede werd de Heer Lionel Blomine, bestuurder, en de knappe muziekanten gecomplimenteerd, in name van het feest- comiteiit, door den Heer Simpelaere Ju nior. En het was, toegejuicht door de menigte, dat de Harmonie een bezoek bracht aan onzen Stadsgenoot Joseph Van Gavere, onder 't spelen van Reusje en 't Yperslied. Of zulks succts hadde Het tweede gedeelte van den dag werd door de Yperlingen goed overgebracht. Vele wilden dat buitenkansje niet verlie zen en luisterden met aandacht naar het Kunstconcert der Gidsen. Andere vochten tegen de baren of speelden in 't zand. Om 7 u. vertrok den tram Yperwaarts. Iedereen was tevreden over dit aange naam uitstapje en vroeg reeds om ter jare te herbeginnen. En als men den Oosthoek omrae droei, klonk de weer galm nog het vliegerslied On dit que Ypres est mort. Maar wie heeft dat ooit geloofd, bijzonderlijk Zondag niet een mensch op geheel De Panne. Wa ga me nu Zondag en Maandag naar Montmartre. Bij het verschijnen van ons laatste nummer vernamen wij den dood van ZUSTER COLETA, uit de Maria' gchool, in de Rijselstraat Zij werd begraven Zaterdag laatst met een uitvaartdienst in St Pieters. Als leer meesteres der speldenwerkschool was zij een zeer verdienstlijk mensch en vele Ypersche vrouwen hebben haar hunne behendigheid in 't speldenwerken te danken. Ter gelegenheid der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Carnie 1 D'Haens - Ëonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van In de Kapel van Belle's Godshuis is er gedurige aanbidding van het Allerheilig ste Sakrament, op Zaterdag 6 September. Om6'-i u. H. Mis en uitstelling van het Allerheiligste. Om 8 u. plechtige Mis. 's Namiddagsom 5u. Lof, Sermoen en Te Deum. Zondag aanstaande, na de Vespers, is er processie op St IMikSaais. De geloovigen worden verzocht op den door tocht hunne huizen te bevlaggen en licht te aansteken. De leden der H. Hertenbon den van stad word'en uitgenoodigd licht te dragen in dén stoet. Twee nieuwe brandvensters onlangs geplaatst in St Niklaaiskerk, versieren grootelijks den chooren strekken tot eer van den mildadiger. gever. Maandag 8 September, afgestelde mis dag, (O. L. Vrouw Geboorte). Met dien dag begint de jaarlijksche Noveen in Dadizeele. BERICHT Plaats van Bestuurder zonder klas, met wekelijks 8 uren werk in den vierden graad, is open in de Stadsjongensschool. Wettelijke wedde. Woonhuis met licht en vuur. Aan vraag indienen bij 't Gemeentebestuur vóór 15 September. Yper, 1-9-1930. De Burgemeester, H. SOBRY. Demaandelijksche prijsspeling voor de Leden der Boldersafdeeling zal plaats hebben op Zaterdag 13 September om 6 uur stipt. De Leden gelieven vóór 6 uur in 't lokaal aanwezig te zijn, ten einde zeker aan die prijsspeling te kunnen deelnemen. Het Bestuur. wezentlijkheid gesteld van eene Eeuwig heid Het kind staat er voren, 't en kan hem niet achteruit trekken, 't en kan ze niet verdrijven, 't en kan ze niet vermijden. Die Eeuwigheid ligt daaren 't kind zal er in gaan. En die Eeuwigheid kan eene eindelooze ongelukkige zijn en eene gelukkige 't zal 't eene of 't ander zijn en 't kind staat voor die ijsverwekkende noodkeus. Is er in de wereld iets meer ontstellend dan dat Daarom dient die waarheid in de oogen gezien Zij dient geprint te zijn in de ziel zoo klaar dat zij nooit uit het gedacht verdwijnt, zoo diep dat zij nooit uit het hert gevaagd zijn. Vaders en moeders Maakt er uwe dagelijksche overweging van en berekent er uit, nopens dat kind, uwe verantwoor delijkheid vóór God die u die onstervelij- ke ziel inde handen steldet uw verant woordelijkheid vóór dat kind dat die Eeuwigheid zal binnen gaan en ook het gevolg voor u, volgens de behandeling van dat kind En wat zal 't leven zijn. Het leven van 't kind zal dat zijn wat gij het gemaakt hebt, door uwe zorg of uwe zorgloosheid dat wat gij het zult gemaakt hebben. Door het onderwijs en de opvoedind die gij aan het kind zult gegeven hebben. Geheel de zaak der Eeuwigheid van 't kind ligt in zijne opvoeding Wat zal die Eeuwigheid zijn Zij hangt af van 't leven van 't kind. Dit is de opperste wet der gerechtig heid loon naar werken en dus navol- gens dat kind zal goed of slecht geleefd hebben zal zijne Eeuwigheid goed of slecht zijn. De boozen leest het H. Schrift, zullen de eeuwige foltering ingaan, de goeden 'f Eeuwig welzijn en leven. Verstand en geweten. Waar die twee één zijn, daar is 't recht 't gewetenloos verstand is slecht en 't onverstandig geweten maakt menigeen bezeten. Werkzaamheden in Septemb. In Groenselhof. Selderij in leggen om ze wit te trekken. De bedden wel spitten, zuiveren van pemen en rijke vetten voorde freinzeplanten. In de eerste veertien dagen,in gunstige en winderige plaatsen vroege bloemko len, karoten, rapen en radijzen, mitsga ders salade, peterselie en kervel zaaien... en met volle handen spinagie. In de eerste 8 dagen dunnen en de kooien en saladen uitplanten van zoo zij hun vijfde blad hebben. In de tweede helft der maand de schoone freinzenplanten uitzetten, in goed gemest land in kanten en boorden zurkel. Al wat vrij is wel doorspitten, kui- schen en botten. Luisterlijke Feesten op de Maarschalk Frenchlaan, Meenen- en Zonnebeke^ce:.. wegen, bijgenaamd Wijk Montmar::.- met de welwillende medewerking van het Stadsbestuur, opgeluisterd door de Har monie des Etablissements Agache Fils va». Pérenchies (100 uitvoerders) en de Ha-, monie Ypriana. 15 Zondag 7 September 1930. Om 10,30 uur. Aan de Rijselpoon: Ontvangst van de Harmonie des Etablis sements Agache Fils van PérencEes door de Harmonie Ypriana. Om 133, uur. Groote velokoers, Groote Prijs Ras lij voor beginnelingen - 70 km., 1100fr. prijzen, premiën en palmen. Inschrijving van af 12 uur in de herberg Het Hof vas Commerce, vertrek om 13,30 uur stiptaa- de herberg 't Pauwtje, aankomst aan de herberg de Rust der Wielrijders, prijsdet- ling in de herberg De Meenepoort. Ou 16 uur. Prijskamp in de herberg Are de Triomphe. Om 17 uur. Groot Kunst concert gegeven door de Harmonie des Etablissement Agache Fils van Péren chies VoorzitterH. H. Bouchery, Onder-VoorzitterH. J. Fouquembergue Bestuurder r H. P. Thellier. Om 1? uurPrijskamp van Tra-Bollingen in herberg De Bascule. Om 19,30 uu: id. voor het schoonste zingen in de Her berg La Paix. Om 20 uurPrijska:: in den Teerlingbak in de herberg He: Hof van Commerce. Om 20 uur: Prijskamp van Vogelpik in de herberg ri Leleu. Maandag 8 September 1930. Om 10,30 uurHondenloóp. Inschr ving in de herberg. De Roozeboom. Prij' deeling in de herberg bij Leleu. - uurOp het plein der Cité Ligy: Groore Ballonwedstrijd voor de kinder? van Montmartre beneden de 10 jaar. Inschr ving vanaf 14 uur. Om 16 uurGroó te Trachterschieting, in de herberg Di Vicinal. Om 17 uur: Prijskamp in Teerlingbak in de herberg Montmartre Om 17,30 uur id. van Biljard indi herberg L'Espérance Om 18 uur: Va liesekoers, vertrek aan de herberg Ypria na tot aan de herberg 't Pauwtje en aai) komst aan de herberg La Paix. - 0 18,30 uurGroote Mastklimmingaant Bascule. Onr 19 uur: Prijskamp i den Teerlingbak in de herberg't Pauwtj Om 20 uur Prijskamp Van vogelpi in de herberg Rust der Wielrijders, Om 20,30 uurVolksconcert gegevt door de Harmonie Ypriana; Voorzitter. H. A. Gruwez, Bestuurder: H. L.BIommi Dinsdag 9 September 1930. Om 20 uurPrijskamp van Kaarting de herberg De Meenenpoort. Om20, uur id. voor het schoonste zingen in c herberg De Roozeboom. Donderdag 11 September 1930. Om 20 uur Prijskamp van Kaarri in de Herberg De Nieuwe Telepta. Al de inwoners van de Wijk Montma tre zijn vriendelijk verzocht hunne hui: te bevlaggen. Vooralle verdere inlichtingen zie zondere programma's. Het Feestcomitei a ZONDAG 7 SEPTEMBER 1930. om 17 uur, op de kiosque aan de Bascule GROOT SCUMSTCONCERT gegeven door de Harmonie des Etablissements Agache Fils v. Pérencl (100 uitv.) PROGRAMMA: le Deel 1. Marche rustique P. Lao 2. Rapsodie Norvégienne, E. 1L' en 2C' partie 3. Les Preludes F. t 2Deel 4. Ramuntcho ouverture G. Pa 5. Adagio de la 3e Symphonie en ut mineur St. S 6. Le Cid Entr'acte et airs de ballet J. Mass 7. Chant d'Alouette L. Reyn Rondeau Polka pour flute sol.: M. Leon. Dewilde. Bestuurder: M. P. Thellier. VoorzitterM. H. Bon. WIrsferkropsalade. Het is tijd om deze groente te z* Men doet het met volle hand, op derlijk kweekbed. Aan te raden is het in tweenc zaaien en dit n. 1. met een tussche: van zoowat 14 dagen. Men zaait niet te dicht en, o gelijkbatig opgroeien te bekomen men het zaaci dadelijk eventjes b. v. met behulp van een plankje1 den rug van de schup. Onderharken is niet noodig:» men er wat fijnen blad- of mes over strooien. Als er zich vier of vijf blaadjes planten ontwikkeld hebben - meestal half October neemt n* gedeelte der plantjes weg, om ze 1 beschutte plaats uit te zetten, z.b1 zonnebarrn, ofwel langs een zuice"1 't Is 't oogenblik... de chicorets doen en te dekken om er witloof hebben. De tomaten mogen ontH zijn. Leg ook de grootste ajuintf voor zaad. Fr uithofOude versieten bi»!* doen en putten bereiden voor r de putten wel laten verluchten e: Bereid compost voor fruitbom: kan men pêcheboomen, pereN friciusboom en wijngaarden Schildl Alsmede geneverboom. Oogst de laatste pêches. de de appels. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOL*

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2