Crédit An versois R. S. S. 98 hsidSialiigtieiit dor Eogsiscüo Molleden Het Familiehoekje Eervolle onderscheiding Ouderdomspensioenen ttlERVlCK OOSTENRIJK Ypersche Kroniek. Geen formaliteiten Herziening der dossiers De Ypersche Centrale Brouwerij Dixmudestraat, 18, YPER BEURS WISSELl EXAAM Wettelijke Besluiten Koninklijke Moziekmaatschappij u 't Kapittel Kerkelijk Nieuws Ter gelegenheid dcF HEROPENING DER KATHEDRALE Gothieke Kerkstoeien in eik. Katholieke Kriritj - Boldersafdeeiing, Trabolspel - Matchen voor den Beker Handelaars '•HET YPERSCHE VOLK,, Bij Koninklijk Besluit wordt het Bur gerlijk kruis van le klas toegekend aan M. Jules Coomans, om de uitstekende diensten, gedurende meer dan 35 jaar, als Stadsbouwkundige van Yper, bewe zen. Het Ypersche Volk biedt M. Coo mans zijne hertelijkste geiukwenschen aan om de hooge en zoowel verdiende onderscheiding hem toegekend. De nieuwe pensioenwet van 14 Juli 1930 heeft al de vorige wetten betreffen de de verzekering tegen de geldelijke ge volgen van ouderdom en voortijdigen dood ingetrokken en heeft, onder meer, het bedrag der ouderdomspensioenen ver meerderd. De bejaarde personen die, 't zij op het ouderdomspensioen en het aan vullend pensioen, 't zij op het aanvullend pensioen alleen recht hebben, worden verwittigd dat zij voor het bekomen van het nieuw pensioen geen formaliteiten moeten vervullen. Zij hoeven dus bij den ontvanger der belastingen geen aanvra gen in te dienen. Hetzelfde geldt voor ce bejaarde perso nen die reeds hebben aangevraagd en wier aanvraag niet werd ingewilligd. Voor beide kategoriëen van pensioen aanvragers, zal de dienst voor ouder domspensioenen bij het ministerie van Nijverheid en Arbeid hun dossier herzien en het ambtshalve wijzigen. Daarmee zal eerlang worden begonnen en in den loop van het jaar 1931 zullen al de dossiers herzien zijn. Naar gelang dit herzieningswerk vor dert, zal de burgemeester van de gemeen te waarin de pensioengenieters hun ver blijfplaats hebben, om de thans in hun bezit zijnde pensioenboekjes vragen in afwachting zullen ze hun pensioen op de thans vastgestelde basisse blijven trekken. heeft de eer hare geachte klienteel ken baar te maken dat hare bureelen zullen gesloten zijn op Dinsdag 21 dezer, vanaf 11 ure, ten einde aan al hare bedienden en werklieden toe te laten deel te nemen aan het feestmaal door de maatschappij aangeboden, ter gelegenheid van le De benoeming in de Kroon-Orde van MM. Armand Donck-Vermeulen afge vaardigde Beheerder en Isaï Gruwez, Rekenplichtige der Brouwerij. 2° De eervolle onderscheidingen aan hare hiernavermelde werklieden voor hunne bekwaamheid en hunne lange en trouwe diensten verleend Devos Henri, het Gouden Eeremetaal. Despeg hel Evarist, het Zilveren Eerem. Vanholdt Jules, Verleure Joseph, 3n Den prachtigen uitleg behaald met hare voortbrengselen op de Wereldten toonstellingen van Antwerpen en Luik. Al Te ANTWERPEN met haar alom geprezen Blond Speciaal een Eersten Prijs met Gouden Eeremetaal. B/ Te LUIK met het Blond Speciaal een Eersten Prijs met Gouden Eeremetaal en met haar Moutgraan een Eersten Prijs met Gouden Eeremetaal. neemt die gelegenheid te baat om te gen prijzen die onder die van de in ternationale markt zijn alles wat zij maar kan aan den man te brengen. Zij schrikt er zelfs niet voor terug graan uit te voeren wanneer er niet genoeg is om hare bevolking te voe den. De tweede bron van inkomsten is te vinden in de belastingen, die bijzon der zwaar zijn, zelfs overdreven, en in de onrechtstreeksche taksen. De staat, als eenige kooper, dwingt de landbou wers hunnen oogst af te staan tegen spotprijzen en, als eenige verkooper, stelt zeer hooge prijzen voor de ma- chienen en gereedschappen die hij van het buitenland invoert, 't Is zoo dat het geld gevonden wordt voor de openbare werken en het bouwen van staatsfabrieken. De levensvoorwaarden zijn in de U. R. S. S. ver van aangenaam lage loonen, zeer dure, zeer zeldzame en zeer slechte waren. De kleinhandel is afgeschaft en het is verdrietig in de straten van Moskou niets dan ledige winkels tegen te komen. In de staats winkels moet men steeds uren lang wachten en dikwijls dan nog onver- richterzake naar huis trekken omdat de voorraad uitgeput is. De regeering zegt wel dat het maar is om overtol lige uitgaven te doen dat de kandi- daat-koopers op rij staan aan de deur der winkels, maar het valt niet te be twisten dat ook de levensmiddelen niet zonder moeite kunnen bekomen wor den. Het kaartenstelsel bestaat voor talrijke produkten en indien er welis waar geen hongersnood heerscht dan is er toch schaarschte. Er is zwart brood genoeg dit jaar, maar er is noch boter, noch vet, noch melk. De socialistische leider heeft de vaste overtuiging dat de arbeiders uit West-Europa geen veertien dagen het juk zouden willen dragen dat op de Russen weegt, dat hun geen enkele vrijheid laat, dat het bestaan van een ieder aan eene tot in de minste bijzon derheden afdalende wet onderwerpt en dat daarbij een standard of life ingevoerd heeft die heelemaal onvol doende is. Wij meenen dat de bestatiging ge daan door een getuige, die zeker wel van alle vooroordeelen tegen de Bol sjewistische regeering ontdaan is, van aard zijn om aan al onze kommuni's- ten den lust te ontnemen om hier het stelsel in te voeren dat in Rusland zulke goede uitslagen oplevert. Het ware misschien te wenschen dat ze allen eens eene reis door dit luilekker land ondernamen om aan de lijve te voelen hoe het daar omgaat. aandeel betalen in de officieele rretes- tansche Geheel het katholiek Engeland heeft krachtdadig verzet aangeteekend tegen dezen sectarischen Bil». In alle de steden werden meetingen be legd door de godsdienstige overheden^ De pastoors hebben in den Zondagpreek den toestand uiteengezetstrooibrieven werden uitgedeeld aan de deuren der ker ken; petitiën bekleed met duizenden hand- teekens, persoonlijke protesten van de huisvaders wierden gezonden naar al de kamerleden en een «fighting fund» werd gesticht om den strijd te. volhouden. Meer dan 150.000 personen waren bij eengestroomd te Liverpool, terwijl in St Georges Hall, de aartsbisschop Downey zijne protestmeeting hield, tegen den on- rechtveerdigen «bill» die het geloove van 400.000 kinders bedreigt en die den aan slag van den Staat voorbereidt op de zie len der jeugd in afwachting dat de eenige schoolzoo duurbaar aan de vrijmetselarij en aan de Russische Soviets tot stand kome. En ziehier de uitslag van dit verzet. Mac Donald heeft zijne ooren ingetrok ken, 't is te zeggen dat hij besloten heeft zijn voorstel niet aan te bieden in dezen zittijd. Maar de katholieken blijven bid den en waken, want zij zullen dezen snpo- den aanslag niet dulden en weten te ver ijdelen. 't Is met fierheid dat wij het heldhaftig streven onzer Engelsche broeders bewon deren en deze hunne groote organen «The Catholic Times» en «The Univerce», waar Belloc en Chesterton meewerken. In der waarheid, bij de Engelsche katholieken vloeit nog het bloed der mar telaars en der apostels die aan hun land den eerenaam gaven van «eiland der engelen». In der waarheid, zij geven ons groote lessen. i szasssB® N. v. ■SESSHBaes De socialistische leider en oud-mi- nister Vandervekle heeft op zijn reis naar China de U. R. S. S. op hare heele lengte doorkruisd en heeft ééne week te Moskou verbleven. Bij zijne aan komst te Peking is hij door een mede werker van de Nation Beige on dervraagd geworden en heeft zeer be langrijke verklaringen afgelegd over den toestand in Rusland. De indruk, zei hij, van den vreemde ling die in Rusland aankomt is beter dan in 1922, omdat er thans pogingen aangewend worden om het ekono- mische leven weer op te wekken, de sedert het begin van den wereldoor log verwaarloosde gebouwen en stra ten wat op te knappen, sommige nieu we gebouwen aan te leggen, enz. De vraag die echter seffens oprijst is:' Van waar komt het geld? Het komt niet voort van leeningen in het buitenland, want. op enkele uit zonderingen tia in Duitschland en in de Vereenigde Staten, bekomen de Sowjets geene kredieten meer. maar wel van het op reusachtige schaal in gerichte dumping. De regeering heeft alleen het recht handel te drijven en (Vervolg en slot.) De strijd tegen de onzedelijkheid onder alle vormen is manhaftig aangevat. Onze vrienden keuren eenparig den maatregel goed die onlangs door de regeering van Ierland werd genomen en bij dewelken 1) het uitgeven van verscheidene geil- lustreerde bladen met onzedelijke printen werd verboden; 2) vervolgingen zullen ingespannen worden tegen de personen die op den openbaren weg onkuischen klap zullen vertellen. De aartsbisschop van Cardiff zat on langs eene vergadering voor van katho lieken uit alle streken van 't koninkrijk, bijeengeroepen met het inzicht den strijd aan te binden tegen de onzedelijkheid, die tracht de maatschappij te verheidenen. En rusten ook mogen zij niet, onze en gelsche geloofsgenooten, want de vijand zou wellicht komen aangestormd, moesten zij op hunne lauweren rusten. Zoo heeft dezer tijden de regeering van Mac Donald, die het problema van de werkloosheid niet kan oplossen, tot welk doel zij is aangesteld, onder voorwendsel de schoolkwestie te regelen, den strijd willen aangaan tegen de katholieke scho len. Zij stelt voor zekere toelagen te ver- leenen aan sommige dezer gestichten, maar hare mildheid geheel willekeurig ten andere stelt onaannemelijke voor waarden. Rij voorbeeldAl de leeraars zullen onder toezicht staan van de lokale over heid van 't onderwijs, die deze zal mogen benoemen en afstellen naar beliefte en ze vervangen door onderwijzers van alle denkwijze, hetzij ze katholiek zijn of niet. De scholen die zich aan deze regeling niet zullen onderwerpen, zullen kunnen wettiglijk worden verbeurd verklaard en hunne eigendom naar de plaatselijke overheid overgezet. De katholieken zullen dus verplicht zijn te voorzien in al de onderhoudskosten van hunne scholen en daarenboven hun Te Weener. en omstreken waren erin de laatste tijden veel lieden afvallig van alle geloove. Op een Katholiek Congres te Gloggnitz sprak Kardinaal Piffl, aartsbisschop van Weenen en zegde o. m. Ik groet ook alwie mist en twijfelt en dezen die de Kerk verlaten hebben, want voor hen ook is de Zaligmaker op Calva- rië gestorven, 't Is van hen bijzonderlijk dat de Heer zegde Ik heb medelijden met dat volkGeen verwijtsel zal hun bisschop hun toesturen, omreden van hun verdoold-loopen en weggaan. Maar ik zal hun eenige vragen stellen en dat zij er op antwoorden in 't binnenste hunner ziel Sedert dat gij naar de Kerk niet meer gaat, dat gij niet meer bidt, dat gij geen mis meer hoort en geen sakramenten meer ontvangt, hebt ge meer vrede in uw hert dan eertijds Sedert dat gij niet meer luistert naar de stem van den Zaligmaker en u laat ver leiden door kleingeestige menschen, die liegen, hebt gij op aarde het paradijs ge vonden dat men u beloofde Beziet Rusland Daar sluit men de kerken daar mag men niet meer predi ken daar doopt men de kinderen niet meer... En de kinderen, ware wilden, slenteren langs de straten uitgehongerd en versteven van koude. Huwelijken gis teren aangegaan worden vandage nietig verklaard en alhoewel in vredestijd heeft men er moeten het stelsel weer invoeren van broodkaarten, vieeschkaarten en kaarten voor schoeisels en kleederen. Ziet daar de weldaden van het Commu nisme Evangelie van den 19 Zondag na Sinxen. Te dien tijde sprak Jesus tot de Opperpriesters en Pharizeêrs in ge lijkenis. en zei: Het Rijk der Hemelen mag vergeleken wordenaan eenen koning, die voor zijnen zoon een brui loftfeest opgericht had. Hij zond zijne dienstknechten uit om de genoodigden tot de bruiloft te roependoch zij wilden niet komen. ederom zond hij andere dienst knechten en zeizegt aan de genoo digden zie ik heb mijn middagmaal gereed gemaakt: mijne ossen en het mestvee is geslacht: komt tot de brui loft. Doch zij gaven er geen acht op en gingen heende eene naar zijne landhoeve, de andere tot zijnen han del en de overige grepen zijne dienst knechten en mishandelden ze en dood den ze. Toen nu de koning dit vernam, werd hij vertoornd, en hij zond zijne krijgs benden en verdelgde die moordenaars en stak hun stad in brand. Als dan zegt hij tot zijne dienst knechtenDe bruiloft is wel gereed maar de genoodigden waren het niet weerdig. Gaat dan op de uitgangen der wegen en. zoo veel gij er vinden moogt, roept ze tot de bruiloft. En zijn dienstknechten gingen uit naar de wegen en vergaderden allen die zij vondenkwaden zoowel als goe den, en de bruiloft werd vol van aan- zittenden. De koning nu kwam binnen om de aanzittenden in oogenschouw te ne men, en hij zag daar iemand die met het bruiloftskleed niet gekleed was. En hij zei tot hemVriendhoe zijt gij hier binnengekomen zonder een bruiloftskleed aan te hebben? Maar deze zweeg. Toen zei de koning aan de dienaren: Bindt zijne handen en voeten en werpt hem in de duister nissen buiten, daar zal geween zijn en tanden geknars. Want. velen zijn geroepen; maar weinigen zijn uitverkoren. Matth. XXII, 1-5. Dit verhaal is een beeldHet be- diedt de roeping der volkeren en der enkelingen tot het rijk Gods en het verloop der beantwoording daar op. De strekking ervan kon voor de Joden niet verborgen zijn zoowel om reden van de sprekende afbeelding als om de personen aan wien het toege M. Raph. Lecluyse, van St-Jan-bij- Yper, oud-ieerling van Sl Vincentius Kollege, komt met vrucht, zijn exaamvan Landbouw-Ingenieur, voor de Jury Jer Hoogeschool van Leuven, af te leggen. Onze beste geiukwenschen. M. H. Delobel, advokaat te Yper,wordt bij Koninklijk Besluit, tot bijgevoegde Rechter, bij den Rechtbank van Eersten Aanleg, te Yper benoemd. Onze rechtzinnige geiukwenschen. stuurd wasde Opperpriesters en de Pharizeêrs. De koning is God. Het bruiloftsfeest is de stichting van Gods rijk, in en door de komst van Gods Zoon op aarde: Jesus Christus, zij bediedt met eenen de feestelijkheid van 't rijk Gods. voor de uitverkorenen in den hemel. De roeping der volkeren en der en kelingen en de stichting van dat rijk Gods is als een bruiloftsfeest voren- gesteld om dat het aan allen wie er in komt diep geluk geeft, duurzame vrede, heimelijke vreugde en vrucht baarheid in 't leven. Inderdaad wie leeft in 't bezit van 't ware licht des Geloofs, in de vaste Hoop van een eeuwig welzijn en in het vreedzaam genoegen van Gods liefde, voelt hij in zijn herte niet een niet een onwrik baar gevoelen van ruste, zekerheid en vrede En is die vrede des herten niet eer gedurig feestmaal? zoo onze voor ouders zeiden. Doch dit beeld bediedt ook het on geluk van 't Joodsche volk dat Gods Zoon niet aannam, maar Hem ter dood bracht, dat volk wierd verwor pen en buiten gesmeten. Men bediedt nog de verwerping van den Kristen die in de H. Kerk en in 1830 1930 Op dien blijden Zondagmorgen van 12 Oktober 1930 werden de drie Heeren Jubilarissen der Jubileerende maatschap pij H.H. J. Cordeleeuw, L. Leireen Aug. Dervaus ten huize afgehaald en onder 't spelen van opwekkende marschen door de versierde straten tussehen de bevlagde huizen, eerst naar 't Stadhuis geleid wer den dan naar de kerk daar werd door de parochiale geestelijkheid een plechtig Te Deum aangeheven om God te bedan ken voor al de weldaden waarmede Hij gedurende een eeuw de maatschappij heeft gezegend. Een wel bezorgd feest maal vereenigde daarna in de smaakvol versierde zaal van 't Kapittel, bescherm de leden, eereleden, leden en vrienden der maatschappij. Tot allen richt de Heer Burgemeester Paul Leroux, voorzitter, een gullen welkomgroet. Tussehen en binst de smakelijke gerechten brengen luimige liederen en blijde muziek onder de feestgenooten een opgewekte en lus tige stemming. t !v De eerste heildronk werd voorgesteld door den symphatieken kapitein der Maatschappij, den Heer Henri Delva. j Mevrouwen en Mijne Heeren, Het is mij een aangename plicht en een eer als kapitein van de Koninklijke Harmo nie van Wervick, den heildronk te mogen voorstellen ter gelegenheid van haar hon derdjarig bestaan. Niet een heildronk alleen, maar tevens een historische schets over het leven en stre ven van dit heerlijke gild, dat de kern zou zijn van alle Katholiek leven hier ter stede, en ook aan Wervick zelf luister brengen zou en welgepasten roem. I Dat ik hier stond voor een moeielijke taak hoeft geen betoog. Documenten zijn er niet, zoodat ik alleen uit overlevering en persoon lijke herinnering als bronnen putten moest.' Gesticht in 1830, leefde de muziekgilde voort onder de leiding van beheeren waar-, over wij slechts onbeduidende noties bezit-i ten. Vóór een zestigtal jaren ontmoeten wij aan 't hoofd der Maatschappij de eerbied- weerdigste families van Wervick. De Verhae- ghen, de Vandermersch, de Vuylsteken, de Vanraes, de Lepoutres, en laat mij ook deze j met onroering en fierheid noemen, de naam der familie Delva. Deze waren de kloeke stuurmannen die het schip, dat onze vlag in top voerde, te sturen wisten, door storm en tempeest, langs rots en klippenwand, door rusten lentetij, de haven in, der gave en edele Kunste. En het ontroert mij, hier in dit oude Ka pittel van Wervick, de schimmen van die; duurbare afgestorvenen herop te roepen. Hier was het toch dat ook zij hebben ge wroet en gefeest: hier dat zij samen ver broederen kwamen, met het puik der Katho lieke burgers en werklieden, hier dat zij malkaar mededeelden hun eigen geestdrift! en trouwe. Ik zie u hier zitten in ons midden, ik zie: hier zitten, U, Mijnheer Stappen, die dej Koninklijke Harmonie opvoeren kon tot de hoogste hoogten, zoodat haar faam ver spreid werd heinde en verre, tot diep in Frankrijk toe. De menigvuldige concerten, die onder uw bestuur werden gegeven zoo binnen als buiten den lande, getuigen best daarvan en hoe zouden wij hier het pittige incident van Sint Omaar vergeten. De deel name aan dezen wedstrijd was een gewaagd ingrijpen, doch overgroot was het sukses, zoo groot, dat wanneer de Jury weigerde den eersten prijs toe te kennen aan de Konink lijke Katholieke Harmonie van Wervick, haar Voorzitter, de groote componist Am- broise Thomas, zijn ontslag indiende als', protest tegen deze beslissing. In 1891 werd ons die groote meester door den dood ont- i rifkt, en met hem verdween voor ons de ware stichter onzer Kunstharmonie. Wat een moeilijkheid het ook bleek een opvolger te vinden, Stappen waardig, toch1 kón geen beter keuze worden gedaan, dan wanneer de Heer Gabelles tot deze lastige taak werd geroepen. U ook zien wij hier aan zitten en wij denken aan uwen onverdroten ijver en toewijding, die het vermochten, waardig stand te houden, tot op het oogen- blik van het losbarsten van den oorlog. Waar zooveel nood en verdriet binst deze vier jaren hun sporen nalieten, tussehen de j puinen van onze dorpen en steden, waar de miserie en verwoesting het Land sloegen wonde na wonde, waar onze geliefde stad ook hare marteling had gekend in den brand van huizen, in de vlucht van zijn burgers,! in de verlatenheid van zijn stille straten midden het krijgsrumoer, moest ook het muziek worden getroffen. Het lokaal was vernield, de instrumenten verdwenen, de muziekanten uiteen. Allesmoest worden hervat. Alles herbouwd. Niet alleen stoffelijke puinen. Ook hij was verdwenen, die steeds de ziel was geweest van het Muziek en wij zien hem ook aan- zitten, en kunnen niet nalaten hem hier ook onze diepe hulde te brengen, U, mijn waar- dige voorganger als Kapitein, oud-burge-, meester Auguste Verhaeghen. I Maar iets was recht gebleven, iets waar aan de mokerslag van den oorlog niets ver mocht: de ijzeren wil der leden tot de her wording. Met durf en wilskracht, sprongen eenige vooraanstaande muziekanten op de bres, en wrochten met geweld aan het heroptrekken van het ingestorte gebouw. Ik bedoel de Heeren Gustave Dumont, Louis Ravaut, Auguste Dervaux, Jéröme Vervaecke. Geor ge Revyn, George Catteeuw, René Dereuckx en Emiie Dumont, wij bewonderen hunnen stalen moed en danken hen om hunne groo- te daad. Zij vonden den man tevens die de ver strooide kudde bijeenschahneien zou. en on beducht alle moeilijkheden en tegenslagen over het hoofd zou zien, om met stalen wil de heropleving te bewerkstelligen der puike Harmonie, die zoo zwaar werd geslagen dat men haar wel dacht uitgebloed. Ik bedoel, U, Mijnheer Paul Leroux. Ja, mijn Waarde vriend en achtbare Voor zitter, gij hebt die lastige en ondankbare taak op uwe schouders geladen. Onverdroten en voorzichtig doch vastberaden en aanhou dend, hebt gij den zwaren last getorst. Nu is het D echter gegeven, de Bazuinstoot aan te heffen die niet alleen de verrijzenis in luiden mag maar den vernieuwden bloei en levenskracht van onze duurbare Harmonie. Een beheerraad waarvan deel uit mieken de heeren: Hérome Vervacke, Paul Leroux zoon, Henri Delva, Jean Poirot, Jean Cor deleeuw. August Dervaux, Léon Leire, Gusta ve Dumont. Louis Ravaut, Omer Lorraine, Georges Revijn, was en is ook steeds een sterke steun geweest voor den Voorzitter, en heeft door ijver en geestdrift zijn taak ten zeerste verlicht. Ook U, Heeren Leden van den beheerraad, onzen gulsten dank. En om de kroon te zetten op het werk. werd de eervolle en schoone taak van mu ziekleider toevertrouwd aan een nederigen Wervickenaar, die zonder pronk of praal ncch hoogmoed, maar met een wonder talent begaafd, bleek de man te zijn op wien aller vertrouwen mocht berusten, en dit vertrou wen nooit bedroog, den Heer Jerome Ver vaecke. Goed heil aan hem en lang moge hij leven en aan het hoofd staan van onze koninklijke Harmonie. Hij voere ze op tot de hoogten die ze bereikte in hare glorievol ste dagen. Zoo omringd en aangevoerd, kon het ook niet anders of het herstellingswerk zette prachtig in, en mocht zich reeds verheugen op heerlijke resultaten. Doch wat is een staf en leiding, zonder de deugden van diegenen die als simpel soldaat in het gelid staan, en vol offervaardigheid hun taak doen van eiken dag. En daarom moet mij een bijzonder woord van dank van het hart, aan het adres van de vele leden, die onvermoeid steeds in den dienst zijn gebleven van het schoone ideaal der kunst, om dusdanig ook mede te werken, aan het edel werk der verzedelijking en zielsverrij- king van ons volk. Hun, de leden muziekan ten, is mijn innigste woord van dank weg gelegd, omdat wij genoegzaam beseffen, dat er wel soms een beetje moed toe noodig is cm steeds trouw te blijven, en geen enkele maand, geen enkele week te verwaarloozen aan herhalingen of vergaderingen. U vooral, dierbare vrienden, Mijnheeren Cordeleeuw, Dervaux en Leire die sinds vijf tig jaren op post staat en blijft, en naar wie wij steeds opzien als naar trouwe voorbeel den en wachters van dat idéaal dat ik zoo even schetste en dat uw stichters heeft be zield. En nu ik hier sta en bloemen strooi, weze het mij ook gegund een ruiker te gaan ne- derleggen op een schier nog open graf. Wij zullen er in steken de bloemen van onze genegenheid en liefde. Wij hadden het zoo vurig gehoopt dat hij, de grijze leider hier met ons zich verheugen zou op dit blijde feest. De Heer beschikte het anders, zijn wil geschiede. Laten wij hem echter niet vergeten, onzen geliefden ouderdomsdeken, den Heer Jean Verhaeghe en diep buigend over zijn graf, hem aanbieden onze genegene en eerbiedige hulde. Een bijzonder woordje ook voor de Heeren Eereleden. Zij zijn het die aan onze maat schappij den noodigen geldelijken steun ver- leenen. Gij beseft, Mijne Heeren, de maat schappelijke en politieke rol die een muziek maatschappij in ons stadsleven hoeft te spelen. Namens de Koninklijke Harmonie zeg ik U onzen innigen dank, want indien wij hier vooral het feest vieren der naoor- logsche herwording, komt dit ongetwijfeld ook aan ten deele te wijten. Gij geeft hier den geldelijken steun. Hun echter die ons den zedelijken steun verlee- ne. verdienen hier ook onze waïmste hulde:, de Heeren Geestelijken. De tegenwoordigheid van E. H. Lefère doet ons te meer goed dat we daardoor een aanmoediging vinden van dit schoon ideaal dat we ons voorspiegelen: de verheffing van ons volk. De bloemen zijn uitgestrooid. Mochten wij ze nu alle verzamelen en strengelen rondom onze vaan. Dat deze wappere boven onze hoofden in volle glorie en mochten wij er steeds in eensgezindheid en vriendschap rond ge schaard blijven, tot grootmaking van ons volk, en tot eere van ons Katholiek ideaal. Ik heb de eer mijn glas op te heffen en U uit te noodigen het uit te drinken op uw aller gezondheid en lang leven, en op den roem van onze duurbare Koninklijke Katho lieke Harmonie van Wervick. Geestdriftig toegejuicht reikte de Heer Spreker dan twee bloemengarven toe, aan den Heer Voorzitter M. Paul Leroux en den verdienstelijken leider M. Jerome Vervaeke. Daarna werd hulde gebracht door den Eerw. Heer Lefère, onderpas toor, aan het bestuur en de leden, de Ju bilarissen vooreerst, de oud-gedienden en de jongeren aan hen die steunen en aan hen die speleff. Wat past die kroon van bloemen en rozen goed in die feestviering van de KONINKLIJKE Harmonie: 'tis als de bekroning van 100 jaar taaie werkzaamheid ten dienste van de katho lieke zaak en van de edele muziekkunst. Vol erkentelijkheid ook is het priester hert voor de zóó gewaardeerde medewer king der maatschappij gedurende deze honderd jaar tot het opluisteren van onze processiën, en van de godsdienstige en katholieke betoogingen en feesten onzer stad. Eindelijk is eenieder steeds vol be wondering geweest voor den heerlijken keus in de kunstvolle vertolking der mu ziekstukken. Het verleden staat borg voor de toekomstde Jubileerende Maatschap pij alle goed heil Door den Heer Poirot, bestuurslid, werd hertelijke dank betuigd aan de vrienden van Overleye om hun steun en medewerking. De Heer J. Vervacke, be dankt voor de hulde die hem gebracht werd, wenscht hartelijk de Jubilarissen geluk en stelt ze ten voorbeeld aan de (jongeren. M. L. Desbonnets onderlijnt nog eenige punten uit de geschiedenis der maatschappij, brengt de cherrons vraag te beide voor de ouderen en richt met de begeesterende woorden hem eigen een warmen oproep tot de jeugdige muzie kanten tot het steunen van zang en too- ^eelgilde. M. Omer Denis, uit naam der tooneelgilde Eendracht maakt macht brengt in dicht en proza aan de Jubilaris sen een hertelijken groet en de beste wen schen voor nog lange jaren kunstwerkda- jdigheid ten baten van ons volk. Daarop gaf de Heer Voorzitter lezing vaneen schrijven tot de geachte familie Verhaeghe en Mevr. Wed. Cornette, om haar te verzekeren dat de maatschappij te midden harer feeststemming toch de ievervolie en getrouwige leden niet ver geet onlangs zoo pijnlijk van haar wegge rukt en steeds hun bewezen diensten zou indachtig blijven. Om het feest te sluiten werd namens de Jubileerende Koninlijke Harmonie aan Zijne Majesteit den Koning en het Vor stenhuis een huldetelegram gestuurd. Een blijde en heugelijke dag ZoiKhigrutsi 't waar Geloof opgenomen is aan het feestmaal mag aanzittenmaar dan buiten geworpen omdat hij het bruiloftskleed der Heiligmakende gra tie niet aan heeft Kinderfilosofie. Moeder. Ge moet nooit uitstel len tot morgen, wat ge nog vandaag kunt doen. Piet. Wel, ma. dan zal ik maar gauw het stuk koek opeten, dat ge voor morgen hebt weggezet. Wat het was. Ei kinderen toch. wat lawaaiIk dacht dat ge stil aan 't spelen waart We spelen pa en ma. Maar dat moet zoo geweldig niet gaan, zeker? Jamaar ze vraagt weeral geld voor een nieuwen hoed. r Levenswijsheid. j HET OUDERLIJK HUIS. 1 Wie kan het huiselijk dak vergeten I I waaronder hij zijne kinderjaren sleet? Hoe innig en blijde was die stille woonstHoe gezellig dat huis met zijne lustige keuken, met zijn eenvou dige meubels, met zijn oud Kruisbeeld dat te midden het schouwberd stond vol liefde tevens en ontzagMet zij nen warmen heerd waar men zoo dik wijls rond zat te sijateren en te bab belen, en hankerende te wachten naar 't avondmaal of naar de koekebak. Daar had men lasten gekend, te genslagen gevoeld, pijnlijke verliezen geteld en beweendmaar daar ook had men vreugde genoten in genegen en blijmoedig samenzijn. daar had men de Zondagen en feestelijkheden gevierd in rustige leute en blijde bij eenkomsten, daar hadden wij geluk en goede dagen gesmaakt Daar vooral had men gemeenzaam de gebeden gelezen waaronder stille- kens aan onder 't werk van Gods ge nade, de kristene geest in onze ziel vloot. Daar hadden wij de vrome voorbeelden gezien van onze kristene ouders altijd toegenegen en offerveer- dig. altijd aan plicht verslaafd, altijd oplevend en deftig. Daaruit zijn wij vertrokken, om elk zijn weg te gaan. gespoord en geleest voor den strijd van 't leven, en door drongen van den kristen familiegeest. De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 19 October 1930. Zondag, 19 October, in al de kerken Missiezondag; sermoenen en omhalingen. In St PIETERS: OP ZONDAG 19 OCTOBER 1930 Ten 8'A u., gezongene mis voor Heer Deknudt Henri en huisvrouw. OP WOENSDAG 22 OCTOBER 1930. Ten 7 3/4 u., gezongene mis voor Heer Albert Boone. :je van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene - Bontiuwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van De bolling voor Koning en Prins zal vandaag afloopen.Vele partijen zijn reeds gespeeld. Maar wie zal den eindkamp winnen Raadsel. De Koning van verle den jaar is er nog immer bij. Zal er hem wel iemand kunnen afdraaien Frans heeft tot hiertoe prachtig gespeeld en hij laat zijn tegenstrevers dees maal niet ver vorenloopen. Rechtuit, hij zou er kunnen opnieuw bij zijn. De prins heeft het reeds laten schieten. Op voorhand wensch ik den nieuwen Koning en Prins van herten geluk. Een Afgeholde. De Boldersafdeeiing zal op Zaterdag 25" October eene bijzondere prijsspeling geven. Acht prijzen in geld. Begin om 6 uur 's avonds. Het gevierd spel is wederom aan den gang. Woensdag avond ontving de Ka tholieke Kring het peloton van de Coöpe ratieve in zijne tra. De bezochten wonnen de partij met 25 punten tegen 18. De Cercle teekent dus het eerste puntje aan voor den beker. Er werd ongeveer drie uren gespeeld. De Cooperatieveheeftzich dapper verdedigd, maar heeft niettemin nooit den vooi sprong kunnen nemen, 't Was voor den Katholieken Kring ook een voordeel te spelen op eigen veld. Voor de Coöperatieve speelden de H.H. Devos, Vandenbussche, Delecluyse, Vandepitte, Janssens, Bouchaert, Van- oudenhove, Rosseel, onder de leiding van eerstgenoemde. De Katholieke Kring bracht de volgen de mannen in 't gelid de H.H* Verkin deren, Leuridan, Flamey, Ververken, die wij elder ook gingen voortzetten! Zoo was het huiselijk dak: een ge lukkig oord dat wij met heimwee ver lieten, een open oord waar wij geern wederkeerden en blijde ontvangen wierden, een rustig en blijvend oord waar 't eene geslacht het ander op volgde en de kristene overleveringen de herten en zielen doordrongen en sterkten Gezegend dak waar onze kinderja ren kommerloos voortliepen, waar onze jongelingsdroomen ontvonken, wezen kregen en wentlijkheid wier den. God zij geloofd Bewonder de gepastheid van dat oude zeggen Ik ga slapen, zei Duimeloot 'k Heb nog niet geëten, zei Lekker- [poot Waar gaan wij halen, zei Langerakel In moertjes schapra. zei Kortkrakel 'k Zal 't klappen... 'k zal klappen, zei [Kleenkernuis. vraagt eene aankondiging in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2