Eeo tali Uitat E KLUCHT DER VERGISSINGEN,^ Mpre Handelsbank BANK - UNIE Opening der HOOGESCHOLEN WEET GE WAT 100.000.000 franken. UIT OEii iïimiSTERROOD N. V. Kalanderberg, 1, GENT betrokken bij de Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52e Jaar. - Nummer 43. 30 Centiemen. Zaterdag 25 October 1930 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Vereerend Bezoek door het VLAAMSCHE VOLKSTOONEEL V'T i)ct l)|pcredjc iloll» ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vrag-en. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPlF.R Postcheckrekening 40.201 (j. casibr) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen t;jn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. WOENSDAG Alle Aankondigingen moeten tegen den ten laatste ingezonden worden. Kleine berichten en nieuws ten laatste WOENSDAG avond. tegen den ZITDAGEN. Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in rijn buis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1' en 3' Zaterdag der maand, van 9 j/j tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 tot 12 uur, in Hst Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK» Maandag laatst heeft de Katholieke Universiteit van Leuven geopend. Gelijk de kristen zijnen dag met God begint, zijn kruis maakt en zijn bede doet Gelijk de katholieke Collegies en Scholen hun studiejaar met God beginnen en een H. Mis offeren ter eere van den H. Geest zoo ook heeft de Katholieke Universiteit van Leuven haar academisch jaar met God begonnen. Ten 11 uur was er een Plechtige H. Mis ter eere van den H. Geest, voorafge gaan- van den Veni Creator Gode ons zegen opgedragen door den Rector Mag nificus Mgr Ladeuze, bijgestaan door vier Kanunnikken en door Mgr Beyls als index. Gansch het leeraarkorps, in officieel ornaat was er in vertegenwoordigd en daarbij de HH. Burgemeester, Schepe nen en Katholieke Gemeenteraadsleden van Leuven.de Voorzitter van den Recht bank van Eersten Aanleg, de Procureur des Konings—de Prelaten van Casarberg en van de Parkabdij en ook de student Prins Otto van Hongarië met zijnen Gravelijken Meester. Deze waren allen in dechoor. De kerk zelf was stampvol van studen ten en geloovigen. Nade Heilige Mis ging de vergadering stoetsgewijs naar de feestzaal van het Pauscollegie. Daar als naar gewoonte hield de Hoogw. Heer Rector Mgr Ladeuze eene prachtige openingsrede waarin hij met geestdrift ophemelde de vaderlandsche feesten die Belgie door gevierd werden broederlijk overeenkomen van Wa len en Vlamingen, in alle Steden en Dorpen, waarin hij als brandpunt van al ie feestelijkheden verhief het Eucharis tisch Congres van Mechelen dat verte genwoordigers van gansch Belgie bij een bracht rond het Allerheiligste Sacrament des Altaars om daar met meer dan 150.000 menschen het Koningschap van Jesus-Christus te vieren. En waarin hij een verheven voorbeeld gaf van het hoogstudentenleven... dat nooit de godsdienst bachten den muur an het privaat leven mag houden doch dat moet doen uitschijnen in het dage- bjksch bijzijn der menschen en dat met bet leven en bewegen der gedachten ook den katholieken geest aan onze maat schappij moet teruggeven. Dan wierden de uitslagen afgeroepen van de verschillige wedstrijden. Zoo heerlijk voor Studenten en voor de Universiteit zelf. De volgende dag, Dinsdag namiddag, ten 4 1/2 uur, had ook de opening plaats van de Universiteit van Gent. Van vóór de uur stroomde de zaal vol an menschen waaronder Vlaamsche geleerden en kunstenaars en een contin gent van Vlaamsche studenten en zelfs een groot aantal Leuvensche Hoogstu denten. Om half vijf gelijkt de rotonde een ciachtig mierennest. De beweging was geweldig en de Vlaamsche liederen gaven te kennen dat net hier een Vlaamsche opening gold. Voorafgegaan door twee flambeeuw- dragers en onder eene gelegenheids- narsch van het muziek deed het eeraarskorps in ornaat zijn intrede. Daar waren de HH. Meeuwissen, de Utredende Rector professor Auguste Vermeylende nieuwe Rector; De Bruyer, Scheerder der Hoogeschool Van den Bossche, Oud-Rector WeyLes, Gouver neur van Oost-Vlaanderen Vanderstey- ?en, Burgemeester van GentDevos, vrrondissements-Commissaris, enz. Eerst hield M. Meeuwissen een lange 'devoering over moderne scheepsbouw- -vchniek en dan wierd de benoeming van Heer Aug. Vermeylen tot Rector der manische Hoogeschool medegedeeld. Een minuten langen ovatie brak los op 541 oogenblik en ook wanneer de vorige -tor aan den nieuwen Rector het her- van 't Rectoorschap overdroeg. Dan stond de nieuwe Rector recht en v:ak over den ijver dien hij ging aan dag leggen om de Universiteit op nschappelijk peil te doen stijgen geest van broederlijkheid te houden en van die Hoogeschool een huis te maken van breedmenschelijke kuituur zonder eenige politieke schakering. Zijn rede wierd met het levendigste gejuich onthaald. De opening van deze nu Vlaamsche Hoogeschool is^en zegedag voor Vlaan deren omdat men er in ziet het herkennen van het Vlaamsche recht en van de Vlaamsche kuituur. Ook omdat men erin 't begin verwacht van een hooger vlaam sche leven Maar daarnevens valt er iets diep pijn lijk... Daar werd geen kruise gemaakt daar werd geen gebed gestortdaar werd geen licht of zegen van hierboven ge vraagd daar werd zelf de naam van God niet genoemd Men maakt er van eene Hoogeschool Zonder God. Het is eene Hoogeschool zonder eenig goddelijk onderwijs. Het is eene gansch onzijdige Hooge school die God niet kent en niet kennen wil. Dat is een Hoogeschool zooals er la gere scholen waren onder de ongelukswet van 1879 van vervloekte memorie scholen zonder God 't Was eene min radicale Hoogeschool dat Joseph II wilde invoeren tijdens het Oostenrijksch bestuur. Gansch Belgie kwam er tegen op en die wijsgierige kei zer moest het laten steken 't Was zoo een Hoogeschool dat Wil lem I, de Hollandsche koning, wilde in brengen na 1815, toen hij de Leuvensche Universiteit wilde stil leggen. Gansch Belgie kwam er tegen op en 't heeft hem 't verlies van Belgie gekost 't Is nu deze Hoogeschool die de VI. Nationalisten als de hunne nemen, eene Hoogeschool zonder God. Wel mag liet hun bevallen Maar 'tzal hun ook, zoo de menschen zeggen, hun zieltje gedenken.'t En zij God hun huis bouwt 't is vruchteloos dat ze werken deze die bouwen willen. De dekenij Kortrijk telt nog drie le vende Pauselijke Zouaven wij meenen wel dat zij, in dat opzicht, de rijkste de kenij is van 't land Geen wonder dus dat enkele vrienden der Oud-Zouaven beslist hebben de zeventigste verjaring te vieren van 't inrichten der Pauselijke Strijders en dat zij wenschen aan het feest eene buitengewone plechtigheid te geven op 9 November e. k. De edelmoedige medewerking van 't Kortrijksche volk zal hun niet ont breken 't Bestuur van Pro Petri Sede richtte een bijzonderen oproep tot de H. Harte- bonden van stad, tot de ieveraars en ieveraarsters der missiewerken, tot de katholieke onderwijsgestichten, tot de menigvuldige jeugdvereenigingeii van Ka tholieke Acte. De huip van velen is reeds toegezegd en staat borg voor 't welge- lukken van 't feest We kunnen reeds melden dat eene «GALA-VERTOONING» doorgaat van het PrachtigTooneelstuk «Dedrie Zouaaf- Missionarissen De zoo gunstig bekende Tooneelmaat- schappij der «Thieltsche Missievrienden» zal zorgen met- haar honderdtal too- neelspelers en zangers en haar prachtig orkest voor eene puike uitvoering. P. S. Op 't allerlaatste knipje ver nemen wij dat de Pauselijke Nuntius voor ons land, Zijne Excellentie Monseig neur Micara, de vertooning komt bijwo nen. Voor de eerste maal zal Kortrijk het geluk hebben den Pauselijken Nuntius binnen haar muren te begroeten. Mocht de stad Hem een waardige ontvangst voorbereiden Uit Leiewacht. De Ministerraad vergaderde Maandag na middag, onder het voorzitterschap van Heer Jaspar. Nadien werd het ontwerp goedgekeurd op de verhooging der post- en telegraaftarie- ven: Gewone brief: fr. 0.70 in plaats van fr. 0.60. Postkaarten: fr. 0.40 in plaats van fr. 0.35. Dagbladen onder band: fr. 0.05 in plaats van fr. 0.03. Postabonnementen: fr. 0.04 in plaats van fr. 0.03. Express, vast tarief: fr. 1.75. Aangeteekenae brief: fr. 1.70 in plaats van fr. 1.50. Postcolli, naar gewicht: fr. 4.00 in plaats van fr. 3.00, en fr. 6.00 in plaats van fr. 5.00. Aan de postcheck geen verandering. Het tekort van 80 millioen frank zal hier mede gedekt worden. De telefonen. Hier heeft de minister een nieuw plan van tarieven uitgedacht. De vaste taks voor abonnent wordt verhoogd, maar r.un heeft recht op een zeker aantal oproepen, zoo b. v.: In de streken van niet meer dan 300 abonnenten, wordt het tarief gebracht van 200 op 375 fr., maar geeft dan ook recht op 400 kostelooze oproepen (tegen 0.40 fr. be rekend) Voor de gemeenten van 350 tot 1000 inwo ners, komt de taks van 220 fr. op 450 fr., met 500 kostelooze oproepen. Van 1.000 tot 10.000 inwoners, van 300 op 525 fr., met 600 oproepen. Voor meer dan 10.000 inwoners, van 325 op 600 fr., met 700 oproepen. De taks voor particuliere verbinding wordt op fr. 0.40 in plaats van fr. 0.30 gebracht. De afstanden tot 10 Km. worden bere kend als plaatselijke omgeving. De interstedelijke taks wordt gebracht: Van 10 tot 20 Km. op fr. 0.80 in plaats van fr. 0.50. Van 20 tot 40 Km., op fr. 1.20 in plaats van fr. 0.75. Van 40 tot 50 Km., op fr. 3.50 in plaats van fr. 2.25. Boven de 75 Km., op fr. 6.00 in plaats van fr. 4.50. De telegrams zullen berekend worden aan fr. 2.50 in plaats van fr. 2.00, en dit voor 10 woorden. 0.50 fr. meer per 5 woorden. De datum van invoegetreding dezer nieu we regeling, werd nog niet vastgesteld. VERHOOGING DER POSTTARIEVEN De verhooging der posttarieven gaat in op 1 Decèmber e. k. Voor de dagbladen wordt' de verhooging van de tarieven begrijpelijker wijze van kracht op 1 Januari. De Keizer van ETHIOPIE, die in de eerst komende dagen gekroond wordt, is een christen maar schisma tiek der secte van de Nestorianen. Hij beweert afstammeling te zijn van Ko ning Salomon en der Koningin van Salva. De Pans heeft een afgezant gezon den, die Hem bij die feesten zal ver tegenwoordigen en aan den Keizer en Keizerin zijne geschenken zal over handigen. Nogthans, daar de kroning zelve eene zuiver godsdienstige cere monie is, die geschiedt in de Kathe draal, zal de pauselijke afgezant aan deze NIET tegenwoordig zijn. Hetzelfde geschiedde met de kro ning der Engelsche Koningen. Deze worden gekroond in den protestan- schen tempel van Westminster en er als opperpriester aangekleed. Daarom de pauslijke afgezanten, die naar Lon den gezonden werden, waren ook aan al de feesten tegenwoordig, uitgeno men aan deze godsdienstige kroning. 't Schijnt dat Napels de stad der PIANOS is. Men heeft er onlangs een 50.000 geteld. Daar heeft men nu ook veel Radios en, ingezien ter oorzake van de warme luchtgesteltenis, de vensters der huizen 's avonds meest openstaan, ge kunt u inbeelden hoe veel en wel musiek dat mengelmoes verwekken moet. De KLEINSTE BOEKEN der we reld treft men in England aanIn Lon den, ten jare 1896, werd een geheele Bijbel niet gedrukt maar gephotogra- pheerd, die maar 5 millimeters dik is, 876 bladen met 27 prenten telt en die 45 millimeters lang is op 30 breed. Om er in te lezen behoeft men een zeer sterk vergrootglas. De CAMARGUE is een eiland 72.000 hectaren groot en omarmd door twee afdeelingen van de Rhone-stroom, dicht de middeilandsche zee. Het land is doortrokken van zeewater en men ontmoet er zeldzame gewassen, zout- aardig of zeeplantachtig en daar al leen te vinden. Bijzonder ras van rundvee wordt er gekweekt, alsook kleine vlugge peerden, zeer bestand t$gen de vermoeinissen, 't Is ook het eenig oord van Frankrijk waar men Castors kweeken kan. g' Canada is het land der groote vlak ten, met uitgestrekte landerijen en betrekkelijk weinig volk. 't Gebeurt dat 'priesters met den trein eene tame lijk verre tocht moeten ondernemen om een zieke te gaan bedienen. De geneesheeren zijn er ook niet talrijk, huiten de groote centers en zoo in 't noordelijk gedeelte van den staat Ontario verblijven er familiën, die 160 kilometers wonen van het naaste hos pitaal en den naasten dokter. Voor ::ulke menschen heeft men nu rond reizende hospitalen in voege gebracht. Dat is een ijzerwegrijtuig bezorgd door ziekendiensters. In 't eerste deel er van is de eetzaal en de keuken; in het tweede het hospitaal. Daar hebt ge twee bedden voor volwassenen en een kinderbedje, alsook kaskens met ftl wat men noodig zoude kunnen heb ben, tot aan het wegvoeren van zieken naar het stadshospitaal. In een ver af gelegene station wordt die wagen op een zijspoor geschoven, 't Volk van de buurt komt geneesmiddelen halen, Menigeen wordt door de ziekendien sters bezorgd en zijn er zware zieken, die eene kliniek of hospitaal van doen hebben, men plaatst ze in de bedden van den wagon en zij zullen daar het afreizen naar de stad afwachten. In- tusschen bezoeken de ziekendiensters de scholen, geven er voordrachten van gezondheidsleer en onderwerpen de leerlingen aan een medicaal onder zoek. 6 Fransche gazetten beweren dat er bij het fransch Gouvernement spraak is, van een vlaamsch Bisdom te doen oprichten in Frankrijk, beslaande een deel van 't bisdom Atrecht (Arras) en een deel van 't bisdom Rijsel, met hoofdzetel te St Omaars. Voor schepen in nood verkeerende de hedendaagsche redplank is dikwijls de T.S.F. of draadlooze. Indien de ontvangst post er van betrekkelijk goedkoop is, de uitzendingspost is zoo duur dat kleine schepen o. m. de vis- schersloepen er niet van kunnen voor zien zijn. Daarom denkt men in Frank rijk in de havens duivenposten in te richten en alle visschersloepen te ver plichten eene dier reisduiven mede te nemen bij ieder uitvaren. De Belgische maalbooten waren van de eerste schepen, die de draad looze aan boord hadden. Bij een over vaart ontmoette de Maalpost een en- gelsch schip, dat hulp behoefde uit Douvers. Het Belgisch schip zette per draadlooze de vraag over naar Oosten de, van waar men per zeekabel Dou vers verwittigde, 't Was een der eer ste benuttigingen der draadlooze, waarvan veel gesjiroken werd in de nieuwsbladeren onder den titel les petits Beiges Een voltrokken huwelijk kan maar gebroken worden door den dood. Slechte gazetten of neutrale beweer den nogthans dat men in Rome de ontbinding van het huwelijk bekomen kan, met groote sommen geld te stor ten 't Gebeurt dat het pauslijk tribu naal Rota niet een huwelijk ont bindt, maar verklaart dat een huwe lijk niet bestaat, omdat het op ongel dige manier betracht werd, of te wel omdat de priester, die het ja woord ontving de plaatselijke pastoor niet was noch zijn plaatsvervanger, of te wel omdat een der gehuwden toegestemd had onder ergen en on- rechtveerdigen dwang, of te wel omdat een der gehuwden zich alleen lijk voor een tijd en niet voor altijd had willen verhinden. In het jaar 1929 werden 58 zulke processen gepleit bij het pauslijk tribunaal. 20 gevallen er van werden aanveerd, in dewelke Ro me verklaarde dat geen huwelijk bestaan had. Van die 20, acht Op Dinsdag 25 November 1930, te 8 1/4 uur, wordt de Feestzaal van het CHRISTEN VOLKSHUIS, plechtig heropend met de opvoering van dit prachtig tooneeispel. Te Brussel en ook te Thieit werd het met bui tengewonen bijval opgevoerd. De Zaal zal goed verwarmd worden, want de centrale verwarming is aangelegd. gingen uit van begoederde lieden, die de onkosten van 't proces betaalden en twaalf van onbegoederden, die gra tis een vonnis bekwamen. Oostersche volkeren schreven op aarden-tegels, die na het schrijven ge bakken werden en alzoo ten eeuwige dage... d. i. zoo lang of de tegels niet braken... het geschrifte bewaarden. Bedrich Hrozny, leeraar aan de hoog- school van Praga, heeft vier tegels kunnen ontcijferen, geschreven onge veer 1360 jaar vóór J.. C. door Kikku- lis, opperstalknecht van een koning uit Mesopotamië en meldende wat er te doen staat, om peerden af te rich ten voor draf en vlucht. De geheele africhting geschiedt in 184 dagen. Nauwkeurig worden er aangegeven wanneer de peerden moeten beoefend worden, wanneer ze moeten rusten, wanneer en welk eten men hun moet geven, welk drinken, en wanneer ze ter watering moeten geleid worden. Het voedsel is gerste en haver, ook gras bijzonderlijk 's nachts en hooi. Gekooksel met gerst moet hun ge geven worden na de watering. Gekapt strooi moet met hun eten gemengeld worden, dit om de peerden te dwingen wel hun eten te malen. Met de lente beginnen de loop-oefè- ningen. Geen eten meer en om te be letten dat zij van het stal-strooi zou den eten, worden ze gemuilband. Den vierden dag doet men ze vluchten op een afstand van ongeveer 15 kilome ters. Daardoor zweeten ze geweldig en verliezen hun vet, gedurende den winter opgedaan. Na dien vlucht krij gen ze een emmer zoutwater en een emmer gerstwater. Daarop volgt een watering van een geheelen dag, waar na ze in de weide gelaten worden ge durende 16 dagen. Den een en twintig sten dag herneemt men het loopen zonder wagen, daarna met wagen op korten afstand. Het zuinig voedsel is wel bejiaald en nu en dan zijn er da gen zonder voedsel. Heden daags de Engelschen om hunne peerden het wintervet te doen verliezen geven hun physic d. i. alves in plaats van zoutwater en gerst- gekooksel. 't Schijnt dat de oorzaak van de OMWENTELING in Braziliën de slechte verkoop is van café en caout chouc. Maar moesten de om wente laars winnen, zal het nieuw bestuur middel vinden om de overgroote hoe veelheid café en caoutchouc, die bij handen is, af te zetten. Che lo sa Wie weet het. Vóór 10 jaar de engelsche financiers hadden volgende bekommernis. Wij moeten maken dat Duitschland weer op kome en wij moeten het jovietisch Rusland helpen. Wordt Duitschland wederom rijk het zal meer café aan- koojren en in het zelfde geval zal Rus land wederom 'thee gebruiken. Hier door Brazilië, dat zal kunnen zijnen café afzetten en China zijnen thee, zullen opnieuw onze waren aankoopen en de werkloosheid zal in England verdwijnen. Sacra auri famesd. i. Rampzalige goud-lust Officieel is de VERVOLGING in Mexico ge-eindigd, maar private be staat er nog. Te San Carlos in den staat Tobasco, hebben godsdienstha ters 80 boeren levend verbrand, die zich bevonden in eene kerk en land bouwers dood geschoten, bij wie twee priesters, die den brand hadden kun nen ontvluchten, eene schuilplaats ge vonden hadden. Welk nieuws uit POLEN komt Daar zijn onder de boeren, ook bij den Clerus, de edellieden en een deel der burgerij, veel koningsgezinden. Polen heeft geen vorsten-huis, dus het zoude een koning moeten zoeken, bij den vreemde. Daar Koning Albert van Belgie in dat land zeer hoog geschat wordt, denkt men op zijn zoon Prins Karei. Deze prins zou zoo veel te meer aanstaan, omdat hij langs zijn moe derskant een verre afstammeling is van den poolschen Koning Ligis- mond III, die de kleinzoon was van den voorlaatsten der Jagellons. De eerste. Jagellon, namelijk Ladislas (1354- 1434), gedoopt in Cracovie, versloeg ten jare 1410 in Tanneberg en Koro- novo de Teutonische Ridders, die de dwinglanden waren der streek. De laatste der grootmeesters van dit orde Albrecht van Brandenburg werd pro testant (XVe eeuw), stichtte het Ko- i

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 5