I Crédit Anversois Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Dixraudestraat, 18, YPER JVIodem Apostolaat Boetstraffelijke Rechtbank van Yper Zaak Geuten. Zonda^rust Werk der Damen van de Bermhertigheid. In St Maartenskring. Sint Maartens Kathedraal. HEROPENING DER KATHEDRALE Gotliieke Kerkstoelen in eik. Kerkelijk Nieuws De nieuwe zaal van 't Volkshuis. Katholieke Kring. - Boldersafdeeting ninkriik Pruisen en zijn laatste af stammeling. die regeerde, is Willem. Keizer van Duitschland en tafelïer van Doorn. Ne DECORATIE in Rusland: namelijk het orde Oblamof Oblamof komt in een roman van schrijver Goutcharof voor. als een gepatenteerde luierik. In Rusland een werkman, die niet wel zijn dwangr arbeid uitoefent, moet openlijk die de coratie Oblamofdragen. Dat is dan iet-, gelijk eertijds in onze scho len de ezelmuts. In 1918 voor ieder VLIEGMA- CHIEN, die neergehaald werd, scho ten de engelschen 4550 kanonschoten, de duitschers 5000 en de franschen 7000. dit volgens hunne statistieken. Een metsenaar, die dikwijls diep in 't glas keek. viel van eene stelling, die 10 meters boven den grond aange bracht was. Hij was in bezwijming en als hij tot zijn zeiven kwem, men gaf hem wat water te drinken. Boa 't water», zuchtte hij;... «van hoe hoog moet men wel vallen om bier te hebben i aaessiEssa n. V. Km&mssa BANK BEURS WISSELl Telken jare verlaten duizenden jongens en meisjes onze Katholieke scholen om het arbeidersleven aan te vangen. Lange jaren hebben onze priesters, broeders, klooster zusters, onderwijzers en onderwijzeressen, zich toegewijd om aan hun leerlingen een christelijke opvoeding en een voortreffelijk geleerdheid te bezorgen. Welk een hoopvolle verwachting rust op deze, goddank, nog talrijke jongens en meisjesschaar voor de toekomst van ons volk? De toekomst hoort de jeugd!... Eilaas! hoeveel goede jongens, hoeveel brave meisjes, pas enkele dagen aan den arbeid, worden ontgroeid, ontnuchterd, ver leid en bedorven, ja, afkeerig van den Gods dienst en hun deugd hun in hun kinderjaren zoo ijverig ingeplant!... Wat al gevaren toch voor de reinheid en de deugd loopt de onbe zonnen jongen, het onervaren meisje niet en dat in het lastigste tijdperk van hun leven, in de fabrieken, werkhuizen, bureelen, in den rusttijd, op de treinen en de auto bussen, onderwege van bedorven mannen en vrouwen? Zoo dikwijls zagen we menschen die met minachting neerzagen op onze werklieden, jongens en meisjes; nog hebben we hooren zeggen: dat is een rotte boel! Maar we vragen hen: Wat hebben tot nog toe de werkgevers gedaan om de jeugd op het werk, in den schaftijd te beschermen? Wat heeft de wetgeving gedaan, niet alleen om het kwaad te beteugelen, maar om het te voorkomen, om onze jeugd zedelijker te maken? Wat hebben zij die roepen dat is een rotte boel gedaan om de jeugd schoo ier en edeler te maken? We mogen stout weg zeggen dat zij die met zoo'n verachting spreken, hadden zij dezelfde omgeving en gevaren gekend, niet beter zouden geweest zijn. Maar steeds wist de kerk voor elke nood en ellende hulp en lenigheid te vinden. In de groote stad MILAAN, waar Pius XI voorheen Aartsbisschop was, werd vóór en kele jaren een eigenaardige orde van kloos terbroeders en kloosterzusters gesticht. Deze leiden hun kloosterleven van 's avonds tot 's morgens in gemeenschap, maar als een voudige werkman of werkvrouw gaan ze ge durende den dag arbeiden tusschen het volk in de fabrieken om daar hun apostolaat uit te oefenen! Om al het kwaad voor de jeugd van het moderne arbeidersleven tegen te gaan werd voor de jongens de Katholieke Arbeidende Jeugd opgericht, men noemt ze gewoonlijk de Kajottersorganisatie; voor de meisjes noemt ze Vrouwelijke Katholieke Arbeidende Jeugd of Kajotsters. In die onderscheidene organisatie's wordt J aan onze jongens en meisjes, voor de nood wendigheid van den tijd, van hun jaren, van hun omgeving, een diep-godsdienstige en sociale opleiding gegeven (b. v. door stu diekringen, vergaderingen, zelfs recollectie en retraiten); ze wil haar leden beschermen en steun verleenen overal waar 't noodig en nuttig blijkt te zijn; daar haar schoonste wachtwoord is: Het Arbeidersmidden voor Christus veroveren. En .inderdaad brengen ZIJ daar CHRIS TUS niet, wie zal het dan doen? Aan vele werkhuizen staat er verboden ingang Ook zijn er reeds talrijke Kajotters en Kajotsters die met herkinningsteeken op de borst naar het werk trekken. Een eeregroei van alle katholieken verdienen die jongens en meis jes die gesterkt door hun vereeniging en gebed, willen oprecht deugdzaam leven, die na hun soms lastig werk nog willen stu- deerren en zich ontwikkelen tot diep geloo- vige Christenen, die zich willen opwerken om ten beste en ten spoedigste. Christus bij de arbeiders te doen regeeren! De nieuwe aangekomenen op het werk. jongens en meisjes, loopen spoedig verloren bij gebrek aan hulp en steun. Welnu ds Kajotters en Kajotsters zullen in hun or ganisatie goede plaatsing en bescherming organiseeren; de schaftijd is voor velen een tijd van slecht vermaak, van bederf: ZIJ zullen er 'n tijd van maken van apostolaat; lezing vergiftigt maar al te dikwijls de zielen, ZIJ zullen opvoedende, aantrekkelijke lezing verspreiden, namelijk DE JONGE WERK MAN of voor de meisjes LENTELEVEN ZIJ zullen de hoofden bijeensteken onder wege, op de fabriek, al komen ze van tien verschillende parochies om eensgezind sterk te staan en anderen te winnen; ZIJ zullen bidden en offeren waar gevloekt wordt en zelfzuchtig gescharreld, Zij zullen de liefde tot Christus dien ze in hun hart ontvangen, brengen in het midden waar Hij nu gehoond wordt. Is dat geen droom? Neen! Daar zijn reeds veel jongens en meisjes, we mogen ze hel den of er naartoe te krijgen, steunt ze ho rnaar een werkerspak, en hebben ze mis schien vuile handen, toch 'n zuivere ziel be waren en die spijts soms bittere spotternij, aan elkeen durven toonen dat ze rein en deugdzaam willen blijven en apostels zijn! De moderne Paus Pius XI verlangde ze te ROME te zien, en 1.500 Belgische Kajot ters met hun vlaggen trokken ze in Bede vaart er naartoe, in hun werkerspak kniel den ze neer voor den Heiligen Vader en vroegen om zijn zegen over hun beloften, hun groepen, hun beweging. Ontroerd gaf de Paus zijn specialen zegen aan hen die hij noemde: De Missionarissen van het Binnenland En in heilige geestdrift zijn ze teruggekomen en hun geestdrift laten laaien over hun werk en hun apostolaat! Z. H. de Paus verlangt ook de Belgische Kajotsters in 't jaar 1931 in het Vatikaan te zien. En honderden zijn nu bezig na de lastige werkuren: mutsen te naaien, bloemen te maken, kleedjes te naaien. Er zijn er zelfs die hun bijspijs laten om de noodige som te storten. Jammerlijk komt de werk loosheidsperiode dezen ijver verlastigen en verschillende moeten het noodgedwongen op geven. Een aalmoes vragen daarvoor durven we niet; doch alle giften zullen dankbaar aan vaard worden en aan God welgevallig zijn... Vindt ge dat onze Kajotters- en Kajot- stersbeweging belangstelling verdient, dan vragen we U, steunt ge als ge kunt, gelde lijk, want veel geld (b. v. voor die tijdschrif ten) is er noodig en we hebben er weinig; steunt ze door uw invloed door er uw kin- ders of die van anderen er naartoe te zen den of er naartoe tek rijgen, steunt ze bo venal, en dat kan iedereen door de aalmoes van uw gebed! A. D. B. De giften kunnen gestort worden op de postcheckrekening Nr 30.521 van E. H. L. SOCQUET, YPER. Evangelie 20 Zondag na Sinksen. Te dien tijde was er een zeker hof- beamie, wiens zoon ziek lag in Caphar- naüm. Deze, gehoord hebbende dat Jesus uit Judea en Galileam gekomen was,ging tot Hem en verzocht Hem te willen afko men en zijnen zoon genezen want hij lag op sterven. Jesus zei dan tot hem als gij lieden geene teekenen en wonderen gezien hebt, zoo ge ooft ge niet. De hofbeamte zegt tot Hem Heer kom toch af, eer mijn zoon sterft. jesus zei tot hem Ga uw zoon leeft. De mensch geloofde het woord dat Jesus tot hem gesproken had, en ging heen. En terwijl hij reeds afkwam, kwa men zijne dienstknechten tegen en bood schapten hem. zeggende, dat zijn zoonl leefde. Hij vroeg hun naar de uur waarop hij beter geworden was. En zij zeiden to:1 hem Gisteren te 7 uur heeft de koorts' Deze zaak die te Yper en in het omlig gende fel besproken is geweest, werd op Dinsdag 21 October voor de rechtbank opgeroepen. De H. Geuten wordt beticht zich geld te hebben doen overhandigen door geteisterden om het vereffenen hun ner oorlogschade te bespoedigen. De H. Geuten was immers eerst Staatskomniis- saiis bij de rechtbank van Oorlogschade en daarna Opziener van het herbeleg. Het is bij het uitoefenen van deze laatste bediening, dat de feiten hem ten laste ge legd voorvielen. Deze zitting werd heel en al door het verhoor der getuigen, zoo ten laste als ten onlaste, ingenomen. Al die verschillende getuigenissen zullen wij hier in het kort aanhalen Breyne Julie.Op vraag van de be tichte gaf zij hem 200 fr. om de betaling eener som van 6000 fr. te bekomen. Ge tuige verklaart stellig dat betichte haar deze som gevraagd had. Door den Heer Voorzitter ondervraagd zegt betichte geen geld ontvangen te hebben. Den Heer Onderzoeksrechter verklaart dat tijdens het onderzoek hij vernam dat de openbare meening beweerde dat de betichte 5 als Kommissieloon vroeg, dat er voor enkele feiten bevel tot niet vervolging werd gegeven, maar dat er een tiental feiten ten laste van den be tichte weerhouden werden, verder had de Heer Onderzoeksrechter vernomen dat de bet. aan een persoon 3000 fr. ge vraagd had om die persoon te ontslaan van het herbeleg, deze som werd betaald. Cappelle Ernest. Betichte had aan deze getuige 3 a 4000 fr. gevraagd om zijne zaken vooruit te doen gaan. Deze had er echter slechts 2000 gegeven. Op vraag van den Heer Voorzitter beweert hem verlaten. De vader bemerkte dan, dat het die uur was waarop Jesus tA hem zei uw zoon leeft En hij geloofde, hij en geheel zijn huisgezin. Joa. IV, 46-54. Dit mirakel is alleszins treffende om reden van al de omstandigheden die er in en er rond liggen. 1. Die man is geene van de uitgelezene discipels -van Jesus-Christus, of zelf niet een van die menigvuldige volgelingen, bejaagd om door Hem onderwezen te zijn en verlangende naar het rijk Gods Neen 't is een hofbeamte die veel meer er bij bekommerd was met Herodes wel te staan dan met Jesus 't is misschien een jood, waarschijnlijk een heiden... die maar kwam uit nood., gedwongen door dat drukkend gevoelen nood zoekt tro s en hun nood doet bidden. 2. Hij komt dus... Maar welk betrou wen 't Was eene van die zielen waar van Jesus mocht zeggen Zulk groot geloof heb ik in Israël niet ontmoet Zonder eenige achterJocht of twijfel over Jesus macht Zonder eenige vrees van afgewezen te zijn. Zonder eenige vertwij- betichte nogmaals niets ontvangen te hebben. Mad. Cappelle getuigt in den zelfden zin als haren man, daar de betichte nog maals loochent iets ontvangen te hebben weet Mad. Cappelle heel goed te zeggen hoe de betaling gedaan wierd en welke briefjes zij aan betichte overhandigde. M. Deconinck. Aan deze getuige had de betichte 50C0 fr. gevraagd, erbij voe gende dat er gewoonlijk 5 ah kommis sie betaald wierd. Ten einde de vereffe ning zijner zaken te bekomen heeft getui ge eene totale som van 5315 fr. betaald. Weeral loochent de betichte zulks. Op vraag van den Heer Voorzitter waarom de getuige zulke verklaring onder eed gedaan, zou afleggen antwoordde de be tichte zu ks niet te weten. Philips Celine had 3000 fr. moeten be talen. Betichte had haar gezegd ten zij nen huize te gaan den Woensdag of den Zaterdag en niet op het bureel. Daar de betichte geen vlaamsch genoeg kende meende getuige dat het eene som was die zij te veel ontvangen had, dus teruggave doen moest. Betichte had haar wel ver boden het geld te zenden. Louwagie. Getuige moest nog 6000 fr. trekken en had dit geld noodig om zijn bouw voort te zeiten. Hij had aan betichte gevraagd die toelage te mogen bekomen, doch deze vroeg 500 fr., zeg gende dat het zooveel kosten moest om de zaak te vereffenen. Getuige betaalde de helft, zij 250 fr., ten huize van den betichte, de andere 250 fr. werden be taald na ontvangst der som. Tot twee maal toe had de betichte zijn adres aan de getuige gegeven. Raes Odiel. Aan deze getuige had betichte gezegd dat hij niet in regel was en dat het 1000 fr. moest kosten om alles in regel te verklaren. Getuige betaalde seffens de gevraagde som. Korts nadien bekwam hij het bewijs van herbeleg. Zooals voor de vorige getuigen, beweert de betichte op vraag door den Heer Voor zitter gesteld, geen geld ontvangen te hebben. Getuige veiklaart ook de betich te kennen. Vandezande Georges. Die naar wij verstaan met een onderzoek gelast was geweest, verklaart dat het hem voorkwam alsof de ondervraagde personen benauwd waren om te spreken, echter kon deze getuige opdoen dat volgens het algemeen gerucht iedereen wist dat er een per cent betaald moest worden. De Vloo Albert. Bij een bezoek door betichte gedaan zegde deze dat getuige niet in regel was. Hij vroeg hem den Za terdag naar de Kazerne te gaan. Daaj zegde betichte niets. Hij verzocht dan ge tuige naar zijn huis te gaan en op dezes vraag gaf hem zijn adres. Is na twaalf uren naar het huis getrokken, daar wierd hem nogmaals gezegd dat hij niet in re gel was en dus niets zou trekken. Be tichte zou de zaak vereffenen, doch nie mand mocht zulks weten. Getuige is dan voor de 2e maal naar het huis gegaan. Daar was er kwestie van een koppel kie kens, doch dat was niet voldoende. De zuster van getuige die van de zaak ge hoord had zegde dat die vent geerne geld moest zien. Dan heeft betichte 200 fr. ontvangen en korts nadien ontving getui ge een bewijs van 4610 fr. herbeleg. Zoo als voor de andere getuigen werd hier ook geen kwijtschrift gegeven en de betichte had aan getuige herhaalde malen gezegd dat zulks niet mocht geweten worden. Vancayzeele Lcontine. Moest nog 10.000 fr. trekken en betichte verklaarde dat het nog lang zou duren eer de zaak zou vereffend worden, doch hij zou alles doen om de zaak te bespoedigen zoo zij 500 fr. wilde geven, 5 om rap gediend te zijn. Eindelijk stemde hij toe voor de som van 450 fr, Na ontvangst van de 10.000 fr. heeft getuige de 450 fr. ten huize van den betichte gaan dragen die zegde dat het voor hem niet was. Soenen Ch.-L. Betichte was bij ge tuige gaan zien waar alles in regel was. Daar vroeg hij 500 fr. Daarop betaalde getuige seffens 200 fr. en de overige 300 fr. na ontvangst van het bewijs van her beleg. Soenen Ju lien. Bij deze getuige was de betichte ook gaan zien en wist opmer kingen te maken, hij zegde dat het lang duren zou vooraleer alles vereffend wierd, doch dat hij eerder zou ontvangen indien hij drinkgeld gaf, hij vroeg 1000 fr. zij kwamen voor 500 fr. t'akkoord, waarvan de helft seffens betaald wierd. Na een viertal weken ontving getuige zijn achterstel en de overige 250 fr. ten huizen van den betichte die hem vroeg daarover te zwijgen. Mad. Provost Wed. Delmotte. Ge tuige had nog nooit iets ontvangen, was eens naar de Kazerne gegaan waar zij bij betichte terecht kwam. In het bureel zeg- de deze niets, doch buiten gekomen vroeg hij 5 O/u, daarop was getuige verwon derd, doch daar zij al 3 jaar gewacht had stemde zij toe. Aldus heeft zij aan de be tichte 3147 fr. betaald. Telkens zij een mandaat ontvangen had, kwam de be tichte 's anderdaags bij haar in huis om zijn kommissieloon te ontvangen. Die som werd in 3 of 4 maal betaald. (Uit die getuigenis zon men moeten opmaken dat de betichte door iemand van de betaling die gedaan werd, verwit tigd was.) Spotbeen Marie, echtgenoote Slem- brouck was door Soenen in betrekking" met betichte gekomen. Daar het geld niet afkwam heef: de zcon geëindigd met eene som van 800 fr. meent zij, aan be tichte te betalen. Slembrouck Jos, Aan deze getuige had betichte ook 4 of 5 o o gevraagd, zoodra het geld afkwam ging betichte bij getuige die betaalde maar wel dacht dat zulks niet juist was, en daarom geen kwitantie vroeg. Sauvage Julie die zich met de vereffe ning der zaken van hare familie bezig hield was bij betichte geweest omdat niets vooruitging. Betichte vroeg 3000 ff. om de zaken vooruit te helpen. Daar zij het geld niet bezat gaf zij voor dit bedrag titels als waarborg. Daar zij die handel swijs heel aardig vonden, schreef de broe der van de getuige aan Hare Majesteit de Koningin. Dit had voor gevolg dat de betichte dan de titels terug gaf en geen geld wilde (of misschien niet durfde) aan veerden. Dechièvre Jeanne, zuster van voorgaan de getuige. Van deze getuigenis kunnen wij enkel vatten, dat getuige wist dat hun broeder aan Hare Majesteit, aangaande den eisch van den betichte geschreven had, en dat deze daarna de titels terugge- geven heeften het geld, de som van 3000 fr., niet meer heeft willen aanveerden. Nu is het de beurt van de getuigen ten onlaste door de verdediging opgeroepen, j Chaineaux Joseph. Getuige verklaart dat hij met de betichte belangrijke zaken van oorlogschade af te handelen had, op vraag van den heer Voorzitter of de be tichte hem ooit iets als kommissieloon gevraagd had, antwoordt getuige ontken nend en zegt dat deze altijd korrekt is geweest. Deprez Henri treinwachter of statiebe- diende. De getuige had zich tot betichte gewend om hem te vragen er toe te hel pen om de vereffening zijner oorlogscha de tot 1800 of 2000 fr. beloopende te be spoedigen. Deze had zulks gedaan, Toen alles vereffend was had getuige aan be tichte gevraagd of hij iets moest betalen, hij had gezegd van neen. Op vraag van den heer Voorzitter, waarom hij die ook van eene administratie deel miek en door den Staat betaald was, aan een bediende, insgelijks, door den Staat betaald, zulke vraag gedaan had, gaf getuige voor ant woord dat alle werk moest betaald worden. Esquilin Valere Hoofd-Staatscommis- saris, van deze getuigenis met doffe stem afgelegd, verstaan wij enkel dat betichte 2 tot 2 1/2 jaar als ondergeschikte van getuige in dienst was, verders dat hij geen handel van of titels had en dat het ministerie soms over enkele punten bij zondere onderrichtingen zendt. Sobry Henri, Burgemeester van Yper. Getuige herinnert zich niet meer of be tichte bij zijne rechtbank werkzaam is geweest en weet ook niet of iets onkiesch begaan wierd. Lecomte HectorBurgemeester te Ploeg- steert, was slechts onrechtstreeks met betichte in betrekking geweest, weet niet of hij 5 o/o kommissieloon vroeg of trok. Deleu, Burgemeester te Meessen, weet niet wat tusschen betichte en andere per sonen gebeurd is. Had moeite met de be tichte gehad omdat deze zegde in een zaak niet in regel te zijn, daar in plaats van de gebouwen eener hofstede er met dat geld twee huizen waren gebouwd ge weest. Van de kommissie door betichte gevraagd of getrokken had getuige hoo ren spreken doch daar het de belangheb benden zelf niet waren die zulks vertel den wist getuige niet wat daarvan te ge- looven, terwijl de getuige Titeca burgemeester te Westnieuwker- ke verklaart dat Geuten altijd korrekt ge weest was en meent, dat, moesl er iets niet juist zijn geweest hij het zeker zou geweten hebben daar iedereen in de streek wist dat hij zich met oorlogschade bezighield en voorzitter was van de Coö peratieve van oorlogschade. Seynaeve Camiel van Yper. De vrouw van getuige had gehoord dat de betichte goed was om de zaken te doen vereffe nen. Had zich tot hem gewend. Korts nadien werd zijne zaak vereffend. Getui ge wilde daarop iets aan betichte geven doch deze weigerde. Om juist te zijn dient hier bijgevoegd te worden, dat de Heer Voorzitter na iedere verklaring door een getuige ge daan,dat hun geld was gevraagd geweest en door hen gegeven, aan de betichte vroeg wat hij te antwoorden had, deze loochende telkenmale, daarop vroeg de Heer Voorzitter aan de getuigen of zij den betichte kenden en of zij door iemand beinvloed waren geweest. Op stellige antwoorde op deze vragen vroeg de Heer Voorzitter dan weer aan betichte om wel ke reden deze personen, zulke verklaring onder eed afgelegd, zouden doen. Betich te antwoorde zulks niet te weten. Om te sluiten werd door de personen, die na het hefien der zitting de gehoorzaal ver lieten, opgemerkt, dat de twee eerste getuigen ten onlaste, meenden hunne sympathie aan den betichte te moeten betuigen. feling komt hij tot Jesus af en verzoekt hem te komen en zijnen zoon te genezen. 3. Die man wordt duchtig en scherp op de proef gesteld Gij lieden... zegt Jesus ge geloott maar als ge teekenen of wonderen ziet!... en nu kon hij niets zien...vermits de zoon ver van daar was, meer dan een dag reis Doch die hofbeamte laat hem daaraan niet storen hij schijnt zelfs op die woor den geen acht te slaan en enkellijk ge dreven door zijn overtuigd geloof en betrouwen, als ook door de liefde van zijn kind zegt hij O Heer toch kom eer dat hij sterf 4. Dat geloof en betrouwen wordt nog levendiger daar hij niets van wonder ziet... enkellijk «Ga uw zoon teeft». 5. En zonder aarzelen en zonder eenige twijfel de man gaat heen naar huis Welk geloof, welke overtuiging incest t> ch in dat herte liggen. 6. Maar ook welke belooning De knechten komen tegen verrukt uw zoon leett ..En. wanneer wasde ziekte verdwe nen op die uur toen Jesus gezeid had uw zoon leeft. 7. Jesus had zelfs de zieke niet gezien. Kan men dat mirakel beschouwen zon der daarin de Opperste Almacht Gods te zien toch wat nog jneer uitstraalt't is (de belooning van het eenvoudig Geloof en van het vast betrouwen 1 Oh hoe zijn wij klein van geloof in 'vergelijking met dien hofbeamte. Bidden wij God om een verwrikbaar betrouwen De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 26 October 1930. Op Zaterdag 1 November (Allerheili gen) zal alleen open zijn de apotheek van Ni. Van Robaeys, Boterstraat. Vriendschap. Als ik rijk was en veel mocht geven toen vond ik veel nichten en neven j Maar nu dat mij mijn goed ontgaat en vind ik geen die bij mij staat. Liefdadigheid sermoen. Op Maandag 17 October zal er in Sint Maartenskerk om 5s uur een liefdadig heidsermoen gepredikt worden door E. Pater Dokel,. S. J. Eene omhaling zal na het sermoen ge predikt worden ten voordeele van dit ver dienstelijk werk. De personen welke zouden belet wor den het sermoen bij te wonen, mogen hunne gift zenden aan de voorzitster, Mejuffer M. Donck, 44, Meenenstraat,. Yper; Yper, 12 Oct. 1930. Zondag 12 October 11. vergaderden een aantal Burgemeesters van 't Arrondisse ment Yper en beslisten den volgenden brief te zenden naar Mijnheer Jaspar te Brussel. Mijnheer de Eerste Minister, De Burgemeesters van het Arrondisse ment Yper, pijnlijk getroffen door de bevolene verhuizing van Yper naar Brus sel der Rechtbank van Oorlogschade, van het Staatssecretariaat van den Dienst van 't Herbeleg, bidden U eerbiedig maar dringend die weerzinwekkende beslissing der Regeering in te trekken. Even als er, voor 't Recht, in 't ver afgelegen Arrondissement Yper 7 Vrede gerechten en 1 Rechtbank van Eersten Aanleg noodig bevonden worden, zoo is er in het ver en meest geteisterd Arron dissement een Gerecht noodig om de geledene oorlogsschade vast testellen en in te staan, De oorlogsschade behoort hersteld te worden waar ze gebeurde. Het vaststellen der verschuldigde ver goedingen is niet voltrokken, daar nog 8000 vragen,zoo 't schijnt, moeten onder zocht worden, en het toezien van 't her beleg kan niet ophouden, daar nog 10000 toezichten, zoo men zegt, moeten uitge oefend worden. Zult Gij nu bekwame, ondervinding- rijke en werkzame beambten, die 't oor logsfront en zijne slachtoffers kennen, afstellen en benadeeligen Zult Gij de frontgemeenten, die 4 jaar streden, en stierzen voor't Land, hoop op herleving ontnemen Zult Gij de oorlogsgeteister- den van hier naar Brussel doen loopen om recht te bekomen, met verlies van tijd en geld Zult Gij ons Volk verbitte ren, in plaats van het hier, ten spoedigste Recht te geven Zult Gij nieuwe oninge wijde ambtenaren van Brussel hooger loon betalen, en de dringende vereffening der oorlogsschade vertragen Hopende, Mijnheer de Eerste Minister, dat Gij naar de stem onzer Senators en Volksvertegenwoordigers, alsmede onzer Gemeenten, Maatschappijen en geteister de personen zult willen luisteren, bedan ken wij U op voorhand en groeten U vol eerbiedige genegenheid. (Get.) Deleu, Meessen Bartier, Voor- mezeele Deforche,Passchend. Bouton, Vlamertinghe Lagache, Wulvergbem Denecker, Moorslede B. Vermeulen, St-Jan-bij-Yper Hoorens, Gheluvelt Degrave, Poelcappelle H. Sobry, Yper Vandooren, Poperinghe Vandronime, Westoutei Ampe, Staden Lecoutre, Ploegsteert Castryck, Wytschaete Bonte, Wouwen. Daar de Ypersche Kroniek, om het minst, gewoonlijk de 2/3 van ons Katho liek blad vereischt, moet het niemand verwonderen dat, bij gebrek aan plaats, het verslag van het prachtig avondfeest van onzen verdienstelijken Jongelings Kring verschoven werd. Het gezellig avondfeest van Zondag 5 October 11., ter gelegenheid van het Levenswijsheid. Het onzichtbare. Wij hebben altijd ruzie en moeite om het onzichtbare als eene wezentlijkheid voren te stellen. Neemt God, zielwat kost het ons de wezentlijkheid van die wezen aan te nemen Waaraan liegt dat Is het dat zij min bestaan Hoegenaamd niet, integendeel hun be staan is zekerder dan dit van 't zicht bare... Maar dat liegt aan de aard van ons wezen en van ons opnemend vermo gen. Al wat wij gadeslaan wordt ons door zintuigen bijgebrachtWat zicht baar is, door de oogen wat hoorbaar is, door de ooren wat voelbaar is, door 't lichaam enz... 'tis door de zintuigen dat wij de dadelijkheid van iets als eene wezentlijkheid voren stellen. En wij zijn er zoodanig aan gewoon geworden van onze kinderjaren af dat wij maar rede neeren onder den indruk der zintuigen. En toch bestaat er een onzichtbare wereld die eene wezentlijkheid is wat zeg ik een veel zekerder wezentlijkheid dan de zichtbare wereld. Hebben wij de zekerheid niet dat wij verstand hebben of een denkvermogen Hebben wij de zekerheid niet dat wij wil hebben of een strevensvermogen En de wezentlijkheid van die vermo gens is zij zoo vasf niet zóó zeker niet als deze van ons oogen Men zal som tijds twijfelen aan 't zicht of het erkennen van eenen mensch Was het deze niet of Naamfeest van E. H. Michel Deceuninck. onderpastor op St Maartens en tereclr. gewaardeerde Bestuurder van St Maar- tenskring, genoot den grootsten bijval. De groote feestzaal, was naar gewoon- te, nog te klein. i De ieverige Congreganisten, hadden 'een puik programma bereid. Het Kundig blijspel in twee bedrijven De Suiker- nonkel waarin Dokter Botermelk, zijn 'oom Valentyn, alsook oom Leander met de Studenten en 4 andere spelers allerbest hunne rol vertolkten, werd geestdriftig onthaald, 't Was toch voorzichtig niet lang in de nabijheid van gezel Poef te blijven De militaire grap De Verdraaide Sectie werd ook een groot succes voor Luitenant Van Bock, zijne Sergeantenen Soldaten, vereerd met een vurig applaus van het schaterlachend publiek. De luimige blijzangen in de tusschen- pozen, werden met smaak uitgevoerd. De feestrede van den Heer Prefekt en de aanspraak met bedankingen van den E. H. Bestuurder, mieken opdezeschoo- ne talrijke vergadering, vereerd met de tegenwoordigheid van Z. E. Heer Deken Vermaut en menige geestelijke en burger lijke overheden, een diepen indruk. Mocht dit hoogst verdienstelijk paro chiewerk van Katholieke Actie voort groeien en bloeien, tot deugd en vreugd onzer Ypersche mannenjeugd en meeste voldoening der christene ouders. Op Zondag 26 October, feestplechtig- heid van Christus-Koning Versiering van hetH. Hartebeeld. Te 10 uur Plechtige Hoogmis met uitvoering eener eenstemmige Mis door de Scola van St Maartens (Afdeeling Vrouwenkoor), waaronder gelegenheids sermoen door Z. E. H. Quagebeur, Su- périor van het Klein Seminarie van ons Bisdom. Daar Allerheiligen te wege valt op eenen Zaterdag, zal de wekelijksche markt van Yper, Vrijdag 31 October plaats hebben. Ter gelegenheid der van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haerse - Eonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Vrijdag aanstaande Vigilie van Aller heiligen Geboden Vasten. Zaterdag, 1 November, in al de kerken van af den middag, kan men een vollen aflaat verdienen, bij ieder bezoek. In St PIETERS: OP ZONDAG 26 OCTOBER 1930, gezongene mis voor Heer Albert Boone, van wegens de leden der feest-commis- sie Wijk St Pieters. OP WOENSDAG 29 OCTOBER 1930, ten 7 3/4 gezongene mis voor Heer Albert Boone. Hoe zal de Feestzaal er uit zien Dat we de zaal zoo aantrekkelijk moge lijk maken, zal wel de moeilijksten moe ten toegeven. Voor lien die vroeger klaagden van de koude hebben we cen trale verwarming aangebrachtde laatste nieuwigheden voor electrische verlichting hebben we toegepastniet meer op stoe len maar op gemakkelijke zeteltjes zult ge kunnen zitten op al de plaatsen van 't balcon zal men 't tooneel kunnen zien: de zaal wordt in 'n nieuw kleed gestoken door een sierlijke schildering. Na de kerk en uw huis zal ze zeker uw liefste plaats worden. De jaarlijksche speling voor Koningen Prins is Zaterdag laatst afgeloopen. Het is de Heer ABEL VERKINDEREN die Koning wordt en Heer FRANS VER- SAVEL verovert den titel van Prins. Neu schoonen en van weerszijden welverdien den uitslag. Beiden hebben den strijd van den beginne af goed doorgevoerd en 't moet gezegd 't is dees maal de kunde in 't bollen die zegeviert. Proficiat Abel: den flinksten der Bolders Proficiat Frans: die Wie zal ooit twijfelen aan Je wezentlijkheid van 't gedacht dat wij hebben? En nogthar.s 't eerst is zicht baar en het tweede gansch onzichtbaar Men hoort een geronk is het een vlieg- machien is het een auto is het eer moto wat is het Op 't Hooren t.t.z. op dat zintuig alleenlijk voortgaande zuilen wij menigmaal twijfelen Zal ooit iemand twijfelen over zijne wil? (Twijfelen kar over 't voorwerp dier wil, die kan zicht baar zijn). Maar zal men twijfelen over de tv/7 zelf die nogthans geheel onzicht baar, onhoorbaar, enz., is. Er bestaat dus eene onzichtbate we reld en die onzichtbare wereld ie zekerder dan de zichtbare. Vlaamsche rechtzinnigheid' Goed is goed en slecht is slecht of het vriend of vijand doet Daarom jongen houd voor goed dat ge trouw uw meening zee dat ge spreken durft in 't recht dat is goed... en dat is slecht

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 6