'Crédit Anversois! Het Familiehoekje Deo meel op den Kop Sint Michielschool. Ter gelegenhe'd der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper Gothieke Kerkstoelen in eik. Evangelie 21 Zondag na Sinksen. Hulde aan den Onbekenden Soldaat. Fakkelplechtigheid. YPRIANA Harmonie - Symphonie SINTE CECILIA 1930. Omvergereden Bij de Kristen Werklieden. Donderfratsen. N. V. Dixmudestraat, 18, YPER Verhond der Kath. Kringen ROUWBERICHT MEENEN TOON VERHEVEN KOMT Yerbro2dering der 0. S. van Ie en 2e Jagers te voet. Zwijgen Levenswijsheid. Boetstraffelijke Rechtbank van Yper. Zaak Centen. Priesters en Weldoeners van Kerk en Bisdom. 's Avonds, te 6 uur, wordt de scheone oefening van het Heilig Uur gehouden, met godvruchtige herdenking van onze lieve dooden. Op Vrijdag 7 November, de oefeningen van den «eersten Vrijdag», tereere van het H. Hart van Jesus. In St PIETERS: Zondag, ten 8 1 2 uur, gezongene Mis voor Aimé Ronse en Zonen. Maandag, ten 8 uur, gezongene Mis voor Olieu Sylvie, huisvrouw Dubliquy. Ten 8 12 uur, gezongene Mis voor Busschaert Lucie en Adèle Verlez. Met veel genoegen hebben wij verno men dat St Michielschool sedert Donder dag bezit genomen heeft van de lokalen die vóór den oorlog tot school dienden en welke tot omstreeks Paschen van het jaar 1930 tot noodKerk in dienst gehouden werd. Nu zullen Meesters en Leerlingen zich waarlijk t'huis gevoelen, na de vele jaren welke "zij in de lokalen, daartoe in het geheel niet bestemd, overgebracht had den. kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Kaene - Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van KATHOLIEKE KRING Boldersafdeeeling. Zaterdag laatst werd voor de leden eene buitengewone prijsspeling uitge schreven. Wonnen den 1° prijs, het peleton Delahaye G., Moulaert, Van- aerde, Seys V. De 2° prijs werd be haald doorDenys Fr., Vandaele P., Soete J. en Devriendt. Aan allen her- telijk proficiat. Zaterdag 8 November, om 6 u., ge wone maandelijksche prijsspeling. Al len op post op 't gestelde uur. De leden van den Katholieken Kring zijn vriendelijk en dringend verzocht te willen deelnemen aan den stoet die op Zaterdag aanstaande naar het kerk hof trekt om hulde te brengen aan duurbare gesneuvelden. Onze groep vergadert in het lokaal Rijsselstraat, om vandaar den stoet te gaan vervoegen die van de Groote Markt vertrekt om 11 ure stipt. LOURDES Het prachtig transformatietooneel- spel Gourdes op 23 dezer door de vermaarde artiesten Mevr. Poldi Sorel en Heer Devriendt in de feestzaal van de Katholieke Kring opgevoerd, heeft een buitengewoon sukses gehad. Vanaf zeven ure 's avonds stroomde het volk naar de feestzaal en lang vooraleer de vertooning aanvangde stak de feestzaal bomvol. Mevr. Poldi Sorel wist op uitste kende en roerende manier de grijpen de en mooie karakterrol van de moe der te vertolken. De fijnste nuances wist ze op prachtige wijze weer te geven en de zware last die haar op de schouders woog wist ze te dragen met altijd een gelijk talent. Zij was de liefdevolle moeder, de teedere en vro me echtgenoote, vol van vertrouwen in hare beproevingeen, steeds hopend in God's goedheid. En wat eene pit tige Rika. Heer Devriendt van zijnen kant ver Te dien tijde sprak Jesus tot zijne Dis cipelen deze gelijkenis Het rijk der Hemelen is gelijk aan eenen Koning, die met zijne dienaren rekening wilde houden. En toen hij be gonnen had rekening te houden, werd er voor hem een gebracht die hem tien-dui zend talenten schuldig was. En, daar hij nie s had om te betalen, gebood zijn heer dat hij zou verkocht worden hij en zijne vrouw en kinderen en al wat hij had, en dat er zou betaald worden. De dienaar nu viel neder en bad hem zeggende heb geduld met mij en ik zal u alles betalen. De heer dan van dien dienaar werd van medelijden bewogen en liet hem gaan en hij schold hem de schuld kwijt. Maar de dienaar, uitgegaan zijnde, vond een van zijne mededienaars die hem honderd deniers schuldig was, en hij greep hem aan en verwurgde hem, zeg gende betaal wat gij schuldig zijt. En zijn mededienaar viel neder en smeekte tolkte uiterbest de zware rollen^ van Dokter Halsberghe, Heer Lagrange. Professor Pools en van het koddig figuur van Oom Piet wist hij. zeer be hendig, een typische personnage te maken die midden de tooneelen van drift en van droefheid de gemoederen weer in eene goede stemming te bren gen. In dit stuk dat zeer goed ineenzit en wel ingestudeerd en mooi verwe- zenttlijkt is, waarin alle scènes dra gen. mag de volgende scene's aandui den die eflfenaan prachtig zijn en eere aan de schrijvers doen. De consultatie van Professor Pools, de geweldige scène tusschen dochter en vader in het tweede bedrijf, de belijdenis van La grange waren o. m. echte parels en zeer welgelukte scène's. Laat er ons bijvoegen dat het spel der uitvoerders zeer talentvol en be zorgd was in de hoogste mate, dat de Katholieke Kring gezorgd had voor een zeer puik decorin een woord, dat dit feest best van stapel liep tot eenieders genoegenwat ook door het daverend handgeklap na ieder bedrijf bevestigd werd. De Katholieke Kring heeft het win terseizoen op zeer voortreffelijke wij ze ingezet. Naar we vernemen zullen de aan staande feestjes met evenveel sukses bekroond zijn. TRABOLSPEL MATCHEN VOOR DEN BEKER Woensdag laatst was het de Bas cule die Het Postje te huis ont ving. Voor eerstgenoemde speelden de HH. Salomé R., spelleider; Maddens, Vasseur, Norman, Devos, Vander- ghinste, Favorel en Declerck. De be zoekers kwamen op met hun gewoon peleton onder de leiding van Heer Noyez. Als scheidsrechters traden op de HH. Ververken en Vierstraete. De partij werd gewonnen door de Bascule met 25 tegen 13. In 't begin was het spel tamelijk verdeeld. Wat later echter teekende de Bascule twee maal 6 punten aan en nen anderen keer 4. 't Was de gena deslag voor 't Postje. Woensdag gaat den Katholieken Kring naar de Statie. Het zal waar schijnlijk nen harden kamp zijn, die veel liefhebbers zal aanlokken. BERICHT De Heer Minister van Financiën heeft besloten dat voortaan de pachters vrij zullen mogen beschikken over de onder standen in beton die zich nog bevinden op den grond die zij in gebruik hebben. Zij mogen ook, voor welk doel het zij, den afval gebruiken die zich nog op hun ne akkers bevindt. Dezen welke een of meer onderstanden willen behouden, moeten eerst de toe stemming vragen van den eigenaar of diens gemachtigde en die toestemming met zijn akkoord schriftelijk zenden aan het Gemeentebestuur op uiterst 15 No vember aanstaande. Voor het weghalen of behouden van het afbreken moet ook onmiddelijk schrif telijk bericht gezonden worden aan het Gemeentebestuur door den gebruiker van het land. Voor de reeds afgebroken onderstanden zullen de materialen uiterst tot 1 Januari aanstaande ter plaatse blijven. Na dien datum zal het Gemeentebestuur er zelf over beschikken naar goedvinden, mits het vereffenen van den grond. De pachters die over de materialen willen beschikken ijzer zooals beton moeten dus het noodige doen vóór lsten Januari aanstaande, zooniet worden die materiaien den eigendom der gemeente, die ze zelf zal weghalen en er over be schikken om te verbruiken of te verkoo- pen of te laten weghalen door andere personen mits voorafgaandelijke toela ting. De Burgemeester, H. SOBRY. BERICHT De afdeeling Yper van den Nationalen Oud-Strijdersbond, brengt aan de kennis der Ypersche Maatschappijen, dat de Westlandsche Fakkel Yper zal doortrek ken, op Zondag 9 November aanstaande, om 9 uur 's morgens. Al de maatschappijen zijn vriendelijk uitgenoodigd deze Vaderlandsche plech tigheid, door hunne tegenwoordigheid te vereeren. Vergaarplaats voor het stad huis om 8,45 uur. Het Bestuur. hem zeggende heb geduld met mij en ik zal u alles betalen. Doch hij wilde niet, maar ging heen en wierp hem in de ge vangenis tot dat hij het verschuldigde zou betalen. Toen nu zijne mededienaars zagen wat er gebeurde, werden zij zeer bedroefd, en zij kwamen en verhaalden aan hunnen heer alles wat er geschied was. Toen riep zijn heer hem bij en zeide tot hem gij booze dienaarik heb u de geheele schuld kwijtgescholden de wijl gij mij gesmeekt hebt moest gij dan u niet ontfermen over uwen mededienaar, zoo als ik mij over u ontfermd heb En zijn heer vertoornd zijnde, gaf hem aan de pijnigers over totdat hij al het verschul digde zou betalen. Aldus zal ook mijn hemelsche Vader doen, indien gij r.iet een tegelijk zijnen broeder van herte zult vergeven hebben. Matth, XVIlf, 21-35. Aan den grondslag van 't kristen leven ligt het groot gebod der naastenliefde ge zult uwe naaste beminnen als uw zeiven dat is Gods wil Dat groot gebod heeft in het werkelijk leven twee toepassingen. Ge zult aan alle mensch geven wat hem toekomt en hem Zondag 23 November 1930, 1° In St-Pieterskerk te 10 uurMis ter nagedachtenis der Ypersche Muzi kanten gesneuveld voor het Vaderland. Vergadering in het lokaal, Hondstraat, te 9 ure 30. De eereleden worden vriende lijk uitgenoodigd de Harmonie te verge zellen. 2° In het Hotel Skindies te 13 uur: Banket voor de werkende leden der Har monie. De eereleden die wenschen aan den maaltijd deel te nemen, worden be leefd verzocht hierbijgevoegd briefje, be hoorlijk ingevuld, aan den Voorzitter Aimé Gruwez te laten geworden. Dinsdag 25 November 1930. In de feestzaal Oud Yper van 20 u. tot 23 u. 30, Groote Feesten gegeven door de Harmonie. Tombola voor de Damen. De eereleden, die verlangen een prijs te geven, mogen hem zenden naar den Voor zitter die de geschenken in dank zal aan- veerden. Dinsdag 23 December 1930. In de feestzaal van Oud Yper» om 20 uur, Groot Kunstconcert gegeven door de Harmonie. Dinsdag avond omstreeks 5 1/2 u. werd Mad. Charles Timperman, dicht bij hare woning in de Meenenstraat, door eenen auto omvergereden. Mad. Temperman had in de buurt eene boodschap gedaan. In het naar huis trekken wilde zij de sfraat oversteken, na eerst gewacht te hebben om een aankomenden auto te la ten voorbijgaan. Doch zij had niet be merkt dat een andere auto op korten af stand den eersten volgde. Mad. Temper man werd door dezen getroffen en ten gronde gestuikt. Daar het ongeluk niet aan overdreven snelheid toe te wijten was kon de autovoerder onmiddelijk stoppen. Getuigen van het ongeval hadden zich ge haast om het slachtoffer op te nemen en in de apotheek van M. Houtekier binnen te dragen, alwaar aanstonds achter Dok ter Snick getelefoneerd werd. Deze kwam spoedig toegesneld. Het slachtoffer werd voorzichtjes naar huis overgebracht, al waar de bijgeroepen geneesheer na nauw keurig onderzoek bestatigde dat het sleu telbeen van de schouder alsook" het neus been gebroken waren. Daarbij was Alad. Temperman gekwetst aan hand en bil. Het oog dat echter niet gekwetst is was geheel toegezwollen. De autovoerder die zich ter beschikking hield van de politie, die onmiddelijk bijgekomen was, heeft aanstonds bezoek aan het slachtoffer ge bracht. 23 November zal 'n prachtige dag zijn voor onze Christene Werkiiedeuorgani- satie. Zijn Excellentie Hendrik Heyman, Minister van Nijverheid, Arbeid en Maat schappelijke Voorzorg, alsook Z. E. H. Kanunnik Gardyn, de groote leider der landelijke K. A. J.- en V. K. A. J.-organi saties komen er het woord voeren. 's Avonds van dien 23 November, ge ven de Kajotters een ouderenavond. De toegang is kosteloos. Kaarten kunnen worden voorbehouden aan 2 fr. Maandag 24 November, in den namid dag, wordt aan de leden van den vrou wenbond een kostelooze cinemavertoo- ning en feest vergadering aangeboden. v Zaterdag 25 dezer, 's avonds kwart vóór 6 uur, werden de gebouwen van het H. Herte-Gesticht, niet tegenstaande de donderschermers, door den bliksen ge troffen. In twee plaatsen sloeg hij een gat, zonder brand te stichten. Een 40-tal gloeilampen werden buiten gebruik ge steld en in vier plaatsen ontwaarde men een lichtverschijnsel, als ware het een glinsterende bal. Mogelijks had men hier te doen met wat sommige geleerden aan zien als eene hoeveelheid stikstof uit den lucht samengespheerd en onder den in vited van de electriciteit tot gloeïenden staat gebracht. BANK BEURS WISSEL Ter gelegenheid van het Eeuwfeest van Belgie's Onafhankelijkheid, werd de jaarlijksche vergadering van het Verbond der Katholieke Kringen van Belgie, dit jaar op Zaterdag 25 en Zondag 26 October gehouden. Ter wille van het vieren van dit feest, waren de afveerdigingen van al de Katholieke Kringen van het land talrijker dan andere jaren opgekomen. Zondag morgen werd in Ste Gudule de H. Mis opgedragen, door al de te Brussel aanwezige afgevaardigden bij gewoond. Daarna is een indrukwek kende stoet, door muziek vooraf ge gaan, geleid door den Heer Segers, naar de Martelarenplaats opgetrok ken, alwaar op de graven der helden vaiii 1830 bloemenkransen neergelegd wlorden. Vandaar trok de stoet naar het lokaal Patria alwaar om 10 l/2 uren de groote algemeene vergadering plaats had. De zaal was stampvol en daar zag men al wat de Katholieke partij als voormannen telden. Toen de Heer Voorzitter Segers, ge volgd van de Heeren Jaspar, Heyman, Houtart, enz. de zaal binnenkwam werd hun eene geestdriftige ovatie toégebracht. Na het gebed en het spelen der Brabanqonne nam de Heer Segers het woord en haalde de geschiedenis aan van de Katholieke partij geduren de de verloopen eeuw. Na hem voerden beurtelings het woord, Al. Renkin, Staatsminister Baron Firmin Vandenbosch Baron Houtart, Afinister van Finantien. Elk dier spekers haalde een der bijzonder ste' punten aan die in de laatste hon derd jaren het bestaan der Katholieke partij gekenmerkt hadden. Alinister Houtart onder ander wees op wat de Katholieke partij op stoffelijk gebied voor het welzijn van Belgie gedaan had. Onder meer haalde hij de namen aan van Dechamp, Alalou Beernaert en De Smet de Nayer die de groote ministers van openbare werken ge weest zijn. Verder wees hij erop dat er goede finantien van doen waren om al de werken te kunnen doen uitvoe ren, dewelke er noodig zijn om Belgie aan de ?pits der natiën te kunnen stel len. Al de spekers werden meermalen door het luidruchtig handgeklap der toehoorders onderbroken. Om 1 ure had het banket plaats waaraan ruim 1.200 afgeveerdigden deelnamen, banket dat in de beste en geestdriftigste stemming afliep. Bij nagerecht stelde de Heer Segers een heildronk voor aan de Koninklijke Fa milie en aan Zijne Heiligheid den Paus, daarin wijzende op de gehecht heid der Katholieken aan ons Door luchtig Vorstenhuis en aan het Opper gezag van den Stedehouder van Chris tus op aarde. De Heer Segers sprak dan over hetgeen er door de Katho lieken diende gedaan voor het welzijn van het land. Toen de Heer Segers het woord aan den Heer Alinister Jaspar gaf, werd aan dezen wel zeker de geestdriftigste ovatie gebracht die ooit Alinister te beurt viel, het was of er geen einde zou aan komen. De Heer Alinister bedankte de toehoor ders en somde op al wat hij zinnens was te doen óm al de moeilijke vraag stukken welke nog hangende waren, de beste oplossing voor het welzijn van het land te zulen geven. De Heer Alinister verklaarde bereid te zijn den daartoe noodigen strijd met taaien moed aan te gaan. Kortom dit feest belooft ons het beste voor het welzijn van Belgie en van de Katholieke Partij. Al. de Senator Bruneel de la Waran de, den Heer Volksvertegenwoordiger Brutsaert en een twintigtal leden, woonden als afgeveerdigden van ons arrondissement de vergadering bij. Heer en Vrouw Felicien Schreel-Vier- straete, bedanken Vrienden en Kennissen voor de blijken van genegenheid die zij hun betoond hebben bij het afsterven van hun teergeliefd dochtertje SUZANNA SCHREEL. Deze week werden de affichen uitge hangen, waarop ge Toon Verheyen kunt zien, gezeten op een kemel, komende van Carthago. Toon Verheyen, het plezierig boerke uit de Kempische heide, die overal ach tervolgd wordt, nagekeken, beschreven en gefotografieerd. Toon reisde naar de Paus van Rome en men schreef er een boek overToon ging naar 't Euchari stisch Congres te Carthago en men draai de een film van zijne reis. 't ls deze film, die op Allerheiligen in onze stad zal afgedraaid worden om 5 1/2 ure 's avonds, in de feestzaal der Gilde. De reis is tot een prachtig verhaal ver werkt, door kundige tooneelschikkers en men zal een aandoenlijk en dikwijls gees tige historie kunnen volgen, waarin leer zame en prachtige zichten geweven zijn vanaf het begin der reis tot de terugkeer der bedevaart. Toeganskaarten tegen 3 fr. zijn te krij gen bij de ijveraars der H. Hertebonden. in niets benadeeligen. Dat is de wet der strikte rechtveerdigheid. En gij zult hem uit ter herten vergeven wat hij u misdaan heeft. Dat is de wet der goedertierene ontferming of Bermhertigheid. Rechtveerdigheid en goedertieren Berm hertigheid... zijn twee zielsgesteltenissen die malkander aanvallen in 't kristen leven. Zij moeten het geluk uitmaken van de kristene maatschappij en daarom gaan zij vergezeld van eene gevolgsver loop eene sanctie zoo algemeen als de voorschrifen zelf de wet der wederver gelding... waardoor gij zult gestraft worden alwaar gij gezondigd of misdaan hebt en waardoor ge zult beloond worden alwaar gij goed gedaan hebt. 't ls die algemeene verordening die Jesus-Christus hier op stralende wijze doet uitschijnen. Een dienaar was zijnen Heer 10.000 talenten verschuldigd, hij was in armoe vervallen en zonder middelen om weder te geven. Doch op zijne belofte dat hij aan de gerechtigheid ging voldoen en om de bede tot ontferming wordt de betaling niet geeischt. Hier komen Rechtveerdig heid en Bermhertigheid malkander te gemoet en geven geluk. Doch die zelfde dienaar ontmoet eene mededienaar die juist in de zelfde gele genheid is maar in plaats van de zelfde Bermhertigheid eischt hij de strenge Rechtveerdigheid. Van daar ongeluk Maar hier komt het gevolgverloop de wedervergelding Omdat hij geen Berm hertigheid gepleegd heeft zal hem ook Bermhertigheid ontzeid zijn. Hij wordt den pijnigers overgeleverd Op Zondag 9 November e. k., te 10 u. 's morgens, algemeene vergadering der verbroedering van het le en 2e Ja gers te Voet, in het hotel Cambrinus, Vlaanderenstraat te Gent (Zuid). Al de gewezene jagers worden hartelijk uitgenoodigd. 's Yoormiddags uitstap naar Seeverghem 's Namiddags ge zellig samenzijn. Wanneer de pijl is in de lucht Wanneer de vogel op de vlucht De steen geslingerd uit der hand Het woord is buiten uw band Zooisce slag al reeds gedaan En daar en is geen houden aan. Het Onzichtbare. Het onzichtbare belet niet eene we- zentlijkheid te zijn, wel integendeel 't is eene zekerder, een vaster dan het zicht bare... Men kan twijfelen over het geen men ziet. Niemand twijfelt over zijn gedacht Hoe kennen wij het onzichtbare? Hoe kennen wij de wezentlijkheid van het onzichtbare Hoe kennen wij de onbetwijfelbare ze kerheid van het onzichtbare Is het door de oogen Ziet iemand zijn verstand Is het door de ooren Hoort iemand zijn verstand Is het door 't gevoel de reuk of de smaak Neen dus niet door 't lichaam of eenig lichamelijke middel of zintuig, daarvan zijn wij allen zeker Hoe kennen wij de onzienbare wereld die nogthans een wezentlijkheid is Door de ziel De ziel bestatigt het gedacht van 't verstand. De ziel bestatigt de neiging.de streving van de ziel Dat gedachten die streving zijn wezent- lijkheden Zijn wezentlijkheden ook het verstand die 't gedacht heeft en de wil die de streving heeft Hoe zou 't gedacht en de streving voortkomen van een verstand of van een wil die geen wezentlijkheid zouden zijn 't Verstand en de wil zijn dus wezent- Dinsdag hield de boetstraffelijke rechtbank zich opnieuw met deze zaak bezig. Na het openen der zitting gaf de Heer Voorzitter onmiddellijk het woord aan het Openbaar Ministerie dat in korte woorden zegde dat het verhoor der getuigen uitgemaakt had dat Geuten plichtig was. Dat de hou ding van den betichte ellendig was en zijn stelsel van alles te loochenen als een halve bekentenis mocht aanzien worden. Het Openbaar Alinisterie ver klaarde van de betichtiging van af- truggelarij en misbruik van vertrou wen af te zien doch vroeg de toepas sing der wet voor enkele feiten. Daarna was het beurt van de ver- digers, die alle mogelijke en onmoge lijke argumenten wisten in te bren gen, de eene om de vrijspraak, de an dere wat behendiger, om verzachten de omstandigeden voor hun klient te bekomen, die zijne bediening zoo winstgevend had weten te maken, dat zij hem toegelaten had. zich eene prachtige Chevrolet aan te' schaf fen. Daar 11a de jrleidooien niemand meer het woord vroeg besloot de rechtbank op Donderdag 6 November uitspraak in die zaak te doen. STAD YPER VERBOND DER VLAAMSCHE, KATHOLIEKE GEMEENTERAADSLEDEN VAN HET ARRONDISSEMENT De tweede algemeene vergadering voor 1930 zal gehouden worden te YPER, in het Christen Volkshuis te 2 uur namiddag, op ZONDAG 2 NOVEMBER a. s. Dagorde: 1. Welkomstgroet door den Heer Voorzitter; 2. De politiebevoegdheid van den burgemeester, door M. Van Lauwe, Doctor in de Rechten, te Leuven; 3. Aanduiden van datum en onderwerp (en) der eerstvolgende vergadering; 4. Allerlei. Er was prijsuitdeeling in de school der Zusters. Te dier gelegenheid hield een hooger magistraat volgende rede, waar we ieder woord zouden moeten onderlij nen. «Uw school is een der oudste der stad en gedurende 54 jaar was uw onderwijs buitengewoon vruchtbaar. Uit uw school kwamen vrouwen die gelijk waar, in ge lijk welke positie zich volkomen kunnen aanpassen. Niettegenstaande de steeds stijgende zwaarte van 't leerprogamma, bleef bij u karaktervorming en opvoeding de grondslag uwer leermethode. Niet te verwonderen dan dat honderden van uwe oud-leerlingen schitterend slaagden en uitschijnen als eerste-rangs krachten in het heele land. Op alle weldenkende bur gers heeft uw aanhoudende zorg voor de zedelijke opvoeding der kinders immer diepen indruk gemaakt, en dat is wel de reden, waarom velen die niet katholiek zijn u hun kinders toevertrouwen. Als ik dan denk aan de groote onkosten voor gebouwen (onkosten die de regeering had moeten afdragen) en aan de onschatbare diensten die uw school bewees en nog be wijst aan den Staat, dan hoop ik wel dat welhaast alle vooroordeelen zullen weg vallen en uwe school rijks-subsidie zak genieten Die rede komt van een hooger magi straat, een Protestant, en werd gehouden- te Bloemfontein in Zuid-Afrika. Alle weldenkende burgers deelen in mijn meening, zegde die magistraat Zeker 1 Nonnen- en papenvreters als- te Moeskroen en elders kunt ge toch niet als weldenkende menschen beschouwen. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK lijkheden... en dat wel zoo zeker en zoo vast dat men moet zijn verstand kwijt geraakt zijn of verloren hebben of zot zijn om er aan te kunnen twijfelen. En als het verstand en de wil onloo chenbare wezentlijkheden zijn... zal de ziel die deze twee vermogen heeft, geene wezentlijkheid zijn Zijn er zonnestralen zonder zonne en als de stralen eene wezentlijkheid zijn... kan het zijn dat de zon t.t.z. de bron der stralen geen wezentlijkheid is? Zoo de ziel (1). (1) De stralen der zon kunnen ontbre ken, tegen gehouden en onderschept zijn, bijv. door de wolken 1... Het verstanden de wil kan ontbreken, tegen gehouden en onderschept zijn door eene stoornis. De zon ontbreekt nooit even nooit de ziel en deze is de eerste, de meeste, de zekerste wezentlijkheid van de mensch de onzichtbare ziel. Op een mensch die niet en spreekt Op ijs dat zonder kraken breekt Op een hond die niet en bast Daar op dient er opgepast.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2