Crédit Anversoisl Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Boetstraffelijke Rechtbink van Yper. /.oiuln^riisf Kerkelijk Nieuws Gothieke Kerkstoelen in eik. Oavidsfonds. Drie maandelijksche Huishoudschool St Pieters kerk. Hulde aan den Onbekenden Soldaat. Fakkelplechtighetd. Te Huis van de Belgische Invaliede Soldaten Dixmndestraat, 18, YPER Yper. ffcnteflkiag vaa de dolden. Trabolspel - Matchen voor den Beker Harmonie YPRIANA Katholieken Kring In 't Volkshuis. Middenstanders Sterfgeval. ROUW BERICHT Mevrouw ARTHUR WEGKESSER. De Klucht der Vergissingen van Shakespeare Minister Baels ia een verkeersongeval Den dag der kroning was de nieuwe Negus», d. i. de koning der konin gen gevoerd in de gala-koets, die toe behoorde aan Keizer Willem van Duitsch- land en dewelke getrokken was door zes peerden, in Oostenrijk aangekocht. De weerdigheids-bekleeders van 't hof droegen als hoofddeksel leeuwenmanen. Deze hoofddeksels hebben opgeschikt ge weest in Londen. In dat land van den Negus was het peerd nog steeds het oorlogsdier en in tijd van vrede miek men alleenlijk gebruik van ezels en muildieren. Bij ieder hqt lie pen er in het wilde twee drie muildieren en als de Ethiopiër er een van doen had, hij riep ze bij, even als wij onze honden. Zonder breidel besteeg hij zijn lastdier en hij mende het mei de knien. Als oorlog afgekondigd was, op die wijs ging de soldaat naar de verzamelplaatsen en daar vond hij peerden, om verder op te trek ken. 't Was een eunuque of koningin nen-dienaar van Ethiopië, die als aan hanger van de joodsche godsdienst naar Jerusalem gekomen was voor de Paasch- en Sinxenfeesten, in 't jaar van Christus dood, en dien de apostel Philippus ver voegde op den weg naar Gaza en den welken hij doopte. Zaak Geuten. Donderdag deedde rechtbank uitspraak in die geruchtmakende zaak. Het vonnis luidt dat het uit de stellige verklaringen der getuigen blijkt dat de feiten hem ten laste gelegd echt zijn en dat het stelmatig loochenen van den be tichte daar niets kan aan veranderen, dat de betichte zich bijgevolg, als opziener van het herbeleg aan feiten welke onder de toepassing der wet vallen plechtig heeft gemaakt, dat het niet is zooals ter verdediging werd aangehaald, dat gezeg de feiten buiten het uitoefenen der bedie ning geschieden, alsook dat geen der ge tuigen dat subteel onderscheid heeft kunnen bestatigen daarop volgt de opsomming der verschillende feiten. Als besluit verklaart de rechtbank dat er dus ten laste van den betichte nege i fei ten van knevelarij (concussion) en vier feiten van omkooping (conuption) weerhouden worden, diensvolgens veroordeeld de rechtbank Geuten Jean tot negen maai 500 fr. boete verhoogd met 6 Jeciemen, zij een totaal van fr. 31.500,00 of tot negen maal twee maanden ge vang voor de feiten van knevelarij en voor de vier feiten van omkooping tot viermaal 200 fr. boste verhoogd met 6 deciemen zij een totaal van fr. 5 600,00 en tot de kosten van het ge ding. Verders verklaart de rechtbank de betichle varvallen van alle recht om in het vervolg nog openbare ambten te bekleeden. Deze ver oordeeling is zonder voorwaarde uitgesproken. De Apotheek van Mr Snoeck, Groots Mjrkt, zal alleen open zijn op Zondag 9 November 1930. Evangelie 22 Zondag na Sinksen. Toen gingen de Pharizeërs voort en hielden te zamen raad om Jesus in zijne woorden te vangen.. En zij zenden tot Hem hunne leerlingen met de Herodianen zeggende Meester wij weten dat Gij de waarheid spreekt en den weg Gods naar waarheid leert, en gij naar niemand op en ziet en gij den per soon der menschen niet inziet Zeg ons dan wat dunkt u is het geoorloofd den Keizer Cyns te geven of niet Doch jesus hunne boosheid kennende zei Wat beproeft ge mij,gij huichelaars? toont mij de Cyns munt En zij reikten Hem eenen denarie aan. En Jesus zegt tot hen Wiens beeld en opschrift is het? Ze zeggen tot Hem des Keizers. Daarop zegt Hij tot hen Geeft dan aan den Keizer wat den Keizer toekomt en aan God wat God toekomt. Matth. XXII. 15-22. In dit H. Evangelie liggen drie groote lessen Ten eerste De treffende waarheid van Jesus leering Gansch het volk liep Jesus na. Het was niet alleenlijk om zijne mirakels te zien of om zijne weldaden te ontvangen het was ook en vooral om reden van zijn klaar en waar woord Hij sprak, zoo zegt het H. Schrift als iemand die 't gezag bezit. In St MAARTENS: Zondag 9 November 1930. Te 8 i u. zielmis voor Jules Muyile en overledene familie. Te 11 12 u. zielmis voor de afgestorven leden van het Syndicaat der Beenhou wers. Dinsdag II November 1930. Is 't de feestdag van Sint Maarten, pa troon der kerk en der parochie.. Te 7 u. plechtige Hoogmis. Te 10 u. Sol. Dienst voor onze gesneu velde soldaten van wege den Invalie- denbond. 's Avonds, te 5 u. plechtig Lof. In St PIETERS: Zondag 9 November 1930. ten 8 1/2 u. gezongene mis ter eere der vier Gekroonden. Woensdag II November 1930. Ten 9 u. zielmis voor onze gesneuvelde soldaten, van wege V. O. S. Ter gelegenhe'd der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene - Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Ter gelegenheid der 100L verjaring van wijlen Guido Gezelle, onlangs om zijne uitstekende verdiensten te Brugge, zijne geboortestad, gestandbeeld, zal Yper's Davidsfonds zijn eerste winterfeest toe wijden aan de verheerlijking van Vlaan- deren's grootsten dichter. Donderdag 13 Nov. 1930 zal Eerw. Heer Decuypere eene voordracht houden over Guido Gezelle en Yper's Zangkoor zal Verhoeven's Cantate, G. Gezelle ter eere, zingen. Het feest zal plaats hebben in St Vin- centius college en begint te 7 3/4 's avonds. Vrijen ingang. Met nieuwjaar zal nogmaals de rond reizende Landelijke Huishoudschool ha ren driemaandelijkschen leergang herne men, hier in de stad. De jonge meisjes die twee jaar geleden deze lessen gevolgd hebben kunnen getuigen hoe nuttig en leerzaam ze zijn. Alwie begeert den leer gang te volgen moet binnen de veertien dagen hunnen naam opgeven aan den E. H. Proost van den Boerenbond, Guido Gezelleplein, 1, of Mevr. Pache, Lesgeef- ster der Huishoudschool, St Jacobs Nieuwweg, Yper. Vrijdag 31 October, kwart vóór 5 ure ontstond er een lichte opschudding op St Pieters wijk. Veel volk stond te zien naar St Pieters-toren, waar men langs den haan lichte zwartachtige rook zag opwel len. Aanstonds ging men boven in den to ren zien en men ontwaarde er niets on- heils. Bij nader onderzoek, met of zonder verrekijkers, kon men van beneden vast stellen, dat het eene wolke muggen was, die op en neer langs haan en donderspil Uadderden. Zoo hebben de Mecheinaars, vóór veel jaren, lichte mist, helder beschenen door de maan, genomen voor rook, komende uit hunnen toren. Zij riepen de brand weer ter hulp en verdierven dan hunnen bijnaam van Mechelsche Maneblus- schers. BERICHT De afdeeling Yper van den Natrooalen Oud-Strijdersbond, brengt aan de kennis der Ypersche iMaatschappijen, dat de Westlandsche Fakkel Yper zal doortrek ken, op Zondag 9 November aanstaande, om 9 uur 's morgens. Al de maatschappijen zijn vriendelijk uitgenoodigd deze Vaderlandsche plech tigheid, door hunne tegenwoordigheid te vereeren. Vergaarplaats voor het stad huis om 8,45 uur. Het Bestuur. Vereeniging zonder winstgevend doet, onder de Hooge Bescherming van Hare Majesteit de Koningin. De klaroenen der brandweer blazen de Taptae. Vervolgens trekt de stoet naar het Bri- tisch Gedenkteeken der Meenenpoort waar de Harmonie Ypriana volgende stukken uitvoeren I) Het God save the King 2) Judex (Gounod) De klaroenen der brandweer blazen The Last Post. Ten slotteOptocht door de stad en uitvoering op de Groote Markt, door de Harmonie Ypriana van het God save the Kingde Marseillaise en de Braban- fonne, als blijk van erkentelijkheid tegen-j over de Engelschen, Franschen en Belgen1 als helden gesneuveld voor de verdedi ging van onzen geboortegrond. Het Bestuur der Harmonie Ypriana rekent op de medewerking van gansch de bevolking. BELEEFD VERZOEK DE HUIZEN TE BEVLAGGEN Voor het Bestuur De Schrijver, De Onder-Voorzitter, Jfaym. Cardinael. Arthur Weckesser. De Eere-Voorzitter, A. Donck-Vermeulen. looze cinemavoorstelling voor de leden van den Vrouwenbond, en Pastor Buys- schaert komt er het woord voeren. Dinsdag 25 November, te 8.15 uur 's avonds speelt Het Vlaamsche Volks- tooneel De Klucht der vergissingen door Shakespeare. Overal waar dit stuk werd gespeeld, oogstte het een machtig succes. Kaarten aan 10, 8 en 5 fr. te be komen van af Allerheiligen in her Chris ten Volkshuis en in den Katholieken Kring. j Dè' Hulde op kef Kerkhof. Op Allerheiligendag. was de toeloop naar de goddelijke diensten te Yper buitenge- woon groot. Om 11 ure vergaderden op de Groote Markt de maatschappijen voor de jaarlijksche-bedevaart naar het kerk hof. De overheden schaarden zich hier pe Voorzitter, Aimé Gruwez. Woensdag iaatst ontmoette de Statie in haar lokaal, het peleton van den Katho- Op DINSDAG 18 NOVEMBER 1930, lieken Kring, buitengewone vertooning met de mede-1 'n het peleton van de Statie nam Heer hulp van het gezelschap Maurits Gillain Cornette de plaats van Declerck Edmond. van den Koninklijken Schouwburg van Bij de bezoekers moest de Heer Delahaye het Park, van «KAATJE» van P. Spaak, 4 bedrijven, in verzen, en Tic a Tac blijspel in 1 bedrijf van Feran- dy en Douché. Prijzen der plaatsen 12 - 8 en 6 fr. Kaarten te bekomen bij Mej. Delva, de Steuisstraat, 10; Mej. Esquelin, Mond- straat, 19, en bij den Heer Dumortier, Uitgever, Boterstraat. Men kan de nummers van de voorbe houden plaatsen nemen in «Oud Yper», op Zondag 16 en Maandag 17 November, telkens van 11 tot 13 uren, mits 1 fr. per plaats te betalen. Doel van het werk: Kosteloos «Te Huis aan de Groote Oorlogsinvalieden te verschaffen. Dit voordeel wordt levenslang aan den invalied toegestaan en mag voor zijne weduwe voortgezet worden. Tot heden werd een «Te Huis aan 1125 invalieden toegekend doeh er bleven er nog 65 die van hetzelfde voordeel zouden moeten genieten. halverwege het spel verlaten onverwachts zijnen dienst bij de brandweer waar te nemen en werd vervangen door den Heer Deschuttere J. Gewone spelleiders. Als scheidsrechters de HH. Salomé en Noyez. Het punt voor den beker werd gewon nen door de Statie met 25 punten tegen 18- 't Is de schoonste match die we tottnu toe te zien kregen. Van 't begin tot 't ein de werden de punten regelmatig.; beurte lings aangeteekend. Het geluk was nog- tans eerder de Statie te mêe. Tot hiertoe heeft elk gewonnen in. zijn; tra, wat schoon is. Woensdag speelt de Bascule in de. Coöperatieve. Vele liefhebbers toeschouwers, worden verwacht, 't zou kunnen nen schoonetii match zijn. KLASSEMENT Match. gqsp.. Gfiwonmera 12> VERJAARDAG van den WAPENSTILSTAND Dat was de indruk van zijn woord en dat moest wel slaande zijn vermits zijne vijanden zelf het bekenden Meester wij weten dat ge de waarheid spreekt en den weg Gods naar waarheid leert en dat ge voor niemand zwicht en ook niemand inziet. Kan men er schooner en grooter lof over iemand uitspreken Jesus was waarlijk de vertolker van Gods woord. Hij was Gods woord zelf! dat tweesnijdend zweerd, dat dringt tot in 't merk der beenderen. Ten tweede De Haat laat nooit los. De Pharizeers en andere schriftgeleer den herkennen hier zelf... de waarheid en de verhevene onafhankelijkheid en onpartijdigheid van jesus en yan zijne leering. Voor die voor de waarheid is kon er dus maar reden zijn van loven, van beminnen en van volgen. De waarheid treft alle rechtzinnige en edele ziel Bij hen 't was reden van haat en nijd en jaloerschheid. «Gansch het volk loopt achter hem zoo zeiden ze en omdat wegens zijne ware leering en zijne goede handeling, het volk achter hem loopt. Willen zij zijne dood. Daar ziet men de haat en nijd in zijn ware wezen De waarheid en de goedheid zelf ontsteken de vlam der nijd Zij zoeken zijn dood «Hij moet weg»; maar zij vreezen het volk Zullen zij daar im los laten Neen Maar huichelarij zullen zij ge bruiken zij trachten Hem in zijne woor den te vangen. Eerst stellen zij eene strikvraag over zijn goedheid om daarin Hem te betichten als godlasteraar en Het Bestuur der Harmonie Ypriana heeft besloten dien heugelijken dag op plechtige wijze te vieren. Het noodigt al de maatschappijen met vaandels, vlaggen en kartels uit aan die betooging deel te nemen. DINSDAG 11 NOVEMBER 1930 Tc 18 ure, vergadering op de Groote Markt, rechtover het Stadhuis. De maatschappijen plaatsen zich ach ter de Harmonie Ypriana in ne volg orde die ze verkiezen. Van^aar gaat de stoet naar het ge denkteeken der Ypersche Gesneuvelden waar de Harmonie Ypriana volgende stukken uitvoert 1De Brabangonne - 2) Judex Gounod) alzoo voor 't volk een reden tot veroor deeling te vinden. Zij wierden bitterlijk in schande ge bracht en vertrokken Maar zal de nijd loslaten Neen. Nu zenden ze hunne leerlingen met de Herodianen, om Hem op een an der punt te vangen Zij willen Hem in tegenstellingen brengen tegen 't gezag of tegen het volk (anderen zelf) Mag men den Keizer Cyns betalen Dat was een hatelijke strikvraag trou wens aan den Keizer Cyns betalen was zijne heerschappij over. Judea erkennen en aanveerden Zei dus Jesus Ja dat was de miskenning der rechten van Gods volk Zei Jesus Neen dat was de krenking des Majesteit en des gezags van 's Keizers vertegen woordiger. Dat is 't werk des HaatAlle middels en strikken gebruiken om toch tot het doel te komen. Maar welk was de antwoorde van Jesus en dat is de derde les die het H. Evangelie ons leert Jesus vraagt een Cynsmunt en toont daarvan het opschrift en 't beeld Daartegen kunnen de leerlingen en de Herodianen niets zeggen, vermits zij zelf die munte hadden, aanveerdden en ge bruikten. Alzóó wierden zij nog eens ter schande gebracht en zonder een woord te moeten spreken. Maar van eenen anderen kant. Jesus verborg de waarheid niet... Zooals zij zelf gezeid hadden Hij leert in waarheid... Kath. Kring Z t Statie 2: l Bascule t 1 Postje 2: 1 Coöperatieve 1 0 Een die er was. Zaterdag 8 November, maandelijksche prijsspeling voor de leden der Boldersaf- deeling. Allen om 6 u. stipt op post. DRIE GROOTE DAGEN. Zondag 23 November komt Minister Heyman naar het Chr. Volkshuis spreken. Kanunnik Cardyn preekt onderde Hoogmis te 10 uur in St Maartenskerk, leidt de bestuursvergadering der Kajot ters te 11 uur en spreekt na Minister Heywan in de feestzaal 's namiddags. 's Avonds geven de Kajotters een kos- telooze Ouderenavond. Die'wil kaarten voorbehouden, kan het mits 2 fr. Maandag 24 November, leutige, koste den weg Gods en hij zwichte voor nie mand. Noch zag niemand in... Hij beves tigde de leer van 't gezag en zijn volheid en in de eenvoudigste maar grijpendste klaarheid. Geef aan God wat God toe komt en aan de Keizer wat den Keizer toekomt Het is meteenen en de scheiding en de vaststelling van alle gezag Goddelijk en menschelijk, de twee worden op de .zelfde voet gesteld als te erkennen en te Eerbiedigen. De geschiedenis van de wereld is een gedurig hergaan. Nu ook zijn er Pharizeërs ofte Scheurmakers Haat en nijd bezicht ze ook... en zij ook zoeken het ware gezag en de waarheid van kant te zetten... Waarom Om hen zeiven op den troon te stellen. BANK BEURS WISSEL Alle middenstanders moeten voor 1 Ja nuari 1931 aangesloten zijn bij de Com pensatiekas. Om onze Leden de gelegen heid te geven zich in regel te stellen met de wet, zal een Voordracht gehou den worden over de Oom jensaiie- kas. Deze BELANGRIJKE VERGADE RING zal plaats hebben op Zoidag 9 November a. s. ia het Midden- standslokaal te 4,30 uur. Vérder staan op het programma Onze W.inter- werking,..Taksen en Belastingen. Het Bestuur. Zondag, laatst is te Watou schielijk overleden M. Hen - i Werquin aldaar geboren op 25 Maart 1852. De overledene, vroeger schepene te Watou was nu gemeenteraadslid. Om zijnen aangenamen omgang, met iedereen telde hij ormzeggens niets dan: vrienden. De plechtige begrafenis- die op Novem ber, om 10 ure,, in de parochiale kerk van Watou plaats had,, werd: dian ook door eene overgroote menigte vrienden en ken nissen, bijgewoond,, die door hunne aan wezigheid hunne deelneming aan de Fa milie Wërquira wilden betuigen. Het Ypersche Volk biedt de familie van, den dierbaren afgestorvene, de ver zekering aan zijner kristene deelneming. rond de graven der gesneuvelden en na de gebruikelijke rede, werd door de geeste- i lijkheid het De- Ptofundis» gezongen. Kronen schoon en, veel,, zijn op de gra- ven neergelegd en wijl de Ypriana in gedempten toon het vaderiandsch lied speelde, verlieten stil en zwijgend, de bedevaarders den doodènakker. 's Na middags regende het aanhoudend, en toch zag het kerkhof zwart van 't volk en wit van de bloemen'. Neen, deoverlede- denen zijn nog niet vergeten. De Eerste Duitsche Bedevaart. Op Allerheiligen, 's-morgens, om 7 1/2 ure, is met bijzonderen trein te Yper in de statie de eerste Duitsche bedevaart binnengestoomd. Zij waren een 600 in getal, vergezeld van hunne aalmoeze nier?. Dadelijk trok de stoet naar het ge denkteeken dier Ypersche gesneuvelde soldaten, alwaar eene prachtige kroon werd nedergelegd. Het opschrift luidt Aan de dóoden van den wereldkrijg, bij dé-eerste bedevaart naar Vlaanderen Daarna, stapten de bezoekers in hunne autocars err reden naar hier en daar in de streek verspreide Duitsche kerkhoven om hunne- dooden den bpoedergroet te brengen. Alles verliep stil en waardig. Vrienden en Kennissen worden vrien delijk verzocht de solemneele Mis te wil len bijwonen, welke op-Zondag 16 No vember, om 8 1/2 uren, in St Maartens kerk zal gezongen worden tot zielelafenis van wijlen door Het Vlaamsche Volkstooneel Op Dinsdag 25 November 1930, te 8 u., wordt de feestzaal van het Christen Volks huis, plechtig heropend met de opvoerin; van dit prachtig tooneelspel. In vele steden wordt het met een machtig succes opgevoerd, 't Zit vol fijnen humor en 't is een lach partij van het begin tot het einde. De zaal is goed verwarmd- Kaarten zijn van nu af te bekomen in 't Christen Volkshuis en in den Katholieken Kring. Prijs der plaatsen: 10, 8, 5 fr. De kaarten van 10 fr. kunnen voorbehouden worden mits opleg van 2 fr., de kaarten van 8 fr. mits opleg van 1 fr. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Een boerke die in dronkenschap zijn fortuin verzopen had, ging zekeren dag den geneesheer raadplegen. Deze deed zijn mond openen, en tong en keel ziende, «hier ligt de kwaal zei hij». «'t Kan wel, zei 't boertje, want daar zijn 5 heet. grond, een hofstede, 12 koei en en 3 peerden door gegaan. Levenswijsheid. Een schoenmaker in Matrei (Cyrol) had boven zijn huis als zinnebeeld van zijn beroep, eene laars uitgehangen, doch met de hiel al boven. Daar stond het volgend opschrift De wereld is averechts geleerd, Dus hangt mijn laars ook omgekeerd! Wordt alles weer als in 't verleden Dan komt de hiel ook weer beneden. Het is te vreezen dat de hiel nog eeni- gen tijd naar boven zal kijken want de averechtsche geleerdheid, de valsche ver lichting, neemt eerder toe dan af. De hoogmoed des geestes en de onverschil ligheid op godsdienstig gebied rijzen ge- duriglijk. Daarómgeldt vooral voor onzen tijd het woord van 't H. Schrift «Och, waart ge koud of warm Daar gij echter lauw zijt en noch koud noch warm, zal ik u uit mijn mond spuwen». Openb. van H. Job. 3, 15. In zijn eigen mishaagt de zonde meer aan God dan de lauwheid en onverschil ligheid. Maar eilaas maar al te dikwijls gebeurd het, dat iemand die geheel onge- loovig is eer tot bewustzijn komt van zij nen ongelukkigen stand en dan tot be keering en iever voor 't goed komt, dan deze die onverschillig is in zaken van Geloof, deze immers is van zijn zeiven te vrede, en leeft en sterft en zijn onver schilligheid voor niets goed in zake van Geloof. De onverschilligheid of lauwheid op godsdienstig gebied is de gevaarlijkste zielstoestand van den mensch. f Een teleurstelling. Moeder, zei kleine Jan thuiskomend, dat is ook een tegenvaller voor onzen drogist. Zijn vrouw heeft dezen morgen een meisje gekregen, terwijl reeds geheel Een erg gekwetste. M. Baels, minister van landbouw en binnenlandsche zaken, werd Donderdag morgen verwacht in de koolmijn van Monceau-Fontaine te Monceau-su.thSam- bre, waar hij put n. 4 schikte te. bezoe ken. Te Brussel had de minister plaats genomen in een auto der koolmijn, Toen het voertuig rechtover de statie van Gè- nappe was gekomen, zette een kamionnet die rechts van de baan stond,, zich, in beweging om den steenweg^ over teste ken. De auto kon niet tijdig stoppen en botste op de kamionnet;welke omge- beukt werd en waarvathde voerder erge kwetsuren opliep. De- minister en zijn reisgenooten zijn er zonder, verwondingen vanaf gekomen. STAD YPEB. BOND DER VLAAMSCHE KATHOLIEKE GEMEENTERAADSLEDEN VAN HET ARRONDISSEMENT Tweede, algemeene vergadering; voor 1930, gehouden te leper, in het Christen Volks huis op, Zondag 2 November, te 3 ure. De opkpmst was niet talrijk, ter oorzake van het guur weder. Toch waren er een 20-taJ raadsleden aanwezig. De vergadering werd voorgezeten door den heer advokaat Lommez, schrijver van den Bond.. Hij verontschuldigdeden heer De- Clercq, voorzitter, die de vergadering niet kon bijwonen. Na een hartelijken welkomstgroet tot de aanwezigen, werd het woord verleend aan den heer L. V&n Louwe, doctor in de rechten te Leuven: deze handelde over: de poiitie- bevoegdheid van den Burgemeester. Dit zeer belangrijke onderwerp werd met de grootsche aandacht gevolgd. Een drukke bespreking sloot de vergade ring. MEDALIE DER POLITIEKE GEVANGENEN De regeering heeft besloten een bijzonders onderscheiding te verleenen aan de politieke gevangenen. De ministerraad zal eerlang het voorontwerp van wet onderzoeken dat, met het oog op de stichting van de Medalie der Politieke Gevangenen aan den Koning zal voorgelegd worden. de week een bordje voor het venster hingt: «Een flinke jongen gevraagd». Werkzaamheden in Novemb. Groenselhof. Geulen gereed maken voor 't inleggen van Selderij, en bladeren bijeenbrengen om ze te dekken tegen de groote vorst. Uw perken en bedden ge reed k-ggmi, spitten bij groote steken en ergoede strooimest in leggen. Beddens gereed leggen met diepe geulen die 't water afleiden. Niet meer zaaien, maar de Spinagie dunnen en kolen van York en latuwe nu uitplanten, begin uwe poreye met bladen te dekken. Fruithof.Bereidt uwe grond en uw putten voor het planten van boomen. Eenige bemerkingen bij 't planten van fruitboomen 1 Plant uwe boomen niet te diep. De wortels der boomen zoo naar mogelijk van de oppervlakte van den grond zooda nig nogthans dat zij allen gedekt zijn. Redens l/'t Zijn de wortels met vezels die 't noodige vocht opslorpen om naar boven testeken. Welnu dat vocht ligt in de goede boven aarde tot 40 centim.diep 2/' Die vezels hebben ook tucht noodig. en 'k en moet niet zeggen dat zij meest al boven is. 3/ De wortels kunnen zinken en is noodig zullen dieper indringen. Liggen zij dus in 't begin wat hooger zij zuile- wel aan vocht geraken maar de wortels rijzen nooit en zullen als zij wat diepe' geheel dikwijls in klijt en leemaarde ne gen en moeilijk aan goede vocht geraken

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2