Handelsbank BANK - UNIE BERICHT De Klucht der Vergissingen provinciale uitdsirijü voor opschik der uierhmanstuening In de Kaniers WEET GE WAT 100.000.000 franken. Ypersche Kroniek. N. V. Kalanderberg, 1, GENT Het Kapitaal en de Reserven der bij deze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52e Jaar. - Nummer 47. 30 Centiemen. Zaterdag ^.2 November 1930 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Dr BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huu, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1' en 3" Zaterdag der maand, van 9 j/2 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 y2 tot 12 uur, in Hrt Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK te YPER Onze diensten van Oorlogsschade Nuremberg, vermaard om zijn speelgoed en zijne puppen is het nog meer om zijne gebouwen en woonsten, allen in middeleeuwschentrant, zoodanig dat ieder straat en ieder openbare plaats weerdig is op doek geschilderd te wor den. In een middeleeuwsch kasteel is er eene afgrijselijke verzameling gade te slaan namelijk alle soorten foltertuigen, waarmede men voor honderden jaren veroordeelden folterde. Onder dit getuig, is de bijzondere plaats ingenomen door de «IJzeren Jonkvrouw»... dat is een ijzeren standbeeld, holde en waarvan tiet vorenste deel twee deuren zijn, die open slaan. Men kan dus een mensch plaatsen in het standbeeld en daarop de deuren toe doen, zoodanig dat het hoofd van den ongelukkige gevangen zit in het hoofd van het beeld, en zijn romp en zijne beenen in die van 't beeld. Maar het schrikkelijkste zoude moeten dit wezen, dat lange ijzeren pinnen, die loodrecht al binnen de deuren voorzien, bij het toe doen der deuren op veelvuldige plaatsen den ongelukkige gevangene door-prie men. En als men dit foltertuig beziet, mei huivert en velen spreken tegen de bar- baarsche gewoonten der middeleeuwen en anderen beschuldigen er van de H. Kerk... enz. Nu, men heeft dezer dagen in Nuremberg het bewijs gevonden, dat rite- ..vprxoaarde >'t7prgJi Jonk.vQiWü VAN DE MIDDELEEUWEN gemaakt is geweest in 1867, dus vóór 60 jaar. betrokken bij de ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maandea 9 fr. 3 maanden 5 fr. Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. Wij hebben de eer ter kennis onzer lezers te brengen dat de abonnements prijs van Het Ypersche Volk voor het jaar 1931, evenals voor de andere weekbladen van de streek, op fr. 18.00 gesteld wordt. Wij hopen dat onze lezers goed ont haal zullen doen aan de kwitantie die hun door tusschenkomst van den post dienst binnen enkele dagen zal aangebo1 den worden. Het Bestuur. Vroolijk spel van William Shakespeare Nederland, vertaling Dr L. Burgers dijk d or het Vlaamsche Volkstooneel. Op Dinsdag 25 November 1930, te 8 1/4 uur, wordt de Feestzaal van het CHRISTEN VOLKSHUIS, plechtig heropend met de opvoering van dit prachtig tooneelspel. Het is opmerkelijk hoe gretig de bestuur ders der ofïicieele Schouwburgen en leiders van tccneelgezelschappen dit jaar naar blij spelen van William Shakespeare hebben ge grepen. Ook het Vlaamsche Volkstooneel wou niet ten achter blijven en heeft meteen op meesterlijke wijze De Klucht der Ver gissingen gemonteerd. Degenen die Anton Van de Velde, na de vertooning van de Zwaai op de hand zijnde Gudrun krediet heb ben gegeven, zullen bij deze Shakespeare- opvoering verheugend kunnen bestatigen dat hun vertrouwen niet werd beschaamd. Anton Van de Velde gaat met een taaie wilskracht, doelbewust zijn weg en heeft' zich met dit vernieuwd gezelschap een kern van jonge elementen gevormd, waar er mee ge werkt kan worden. Dat blijkt bij de vertoo ning van i' De Klucht der Vergissingen tastbaar werkelijkheid te zijn. De Spelleider vergt nochtans, met deze Klucht», oneindig veel van zijn acteurs. Bij William Shakespeare was het er om te doen een onderhoudende reeks grappige too- neelen aaneen te schakelen, daardoor be kommerde hij zich weinig om de waarschijn lijkheid van het geval. A2geon en Solimus komen dus in het eerste tooneel in een paar lange tirades, de toedracht der onmogelijke zaak uiteen doen en dan kan de bijna onaf gebroken reeks vergissingen worden ingezet, die des te plezieriger worden naarmate ze meer en meer de werkelijkheid nabij komen. Vandaar dat dit gekke stuk ten slotte toch in een gewoon realistisch kader past. Anton Van de Velde heeft er echter een Phantas- tiseh spel van gemaakt en ook deze opvatting mag zeer gelukkig genoemd worden. Om aanstonds te doen voelen dat - De Klucht der Vergissingen - als een Phantas- tisch spel opgevat wordt, moet Hertog Soli mus rechtspraak houden in een reusachtige balans, kan verder de koopman opkomen als een glanzenden goudbol en wordt de beul een verschijning uit een - Duizend en een Nacht sprookje. De smaakvolle zijden klee- deren der overige acteurs en het sober uitge werkt maar sterk suggereerend decorum, ver- hoogen daarbij nog de luchtige atmospheer van den phantazij-rijken avond. Dit blijspel werd te Dendermonde, Oostende, Brussel (deze week nog 2 maal), Antwerpen, Brugge met ongewo- nen bijval opgevoerd. Kaarten zijn te bekomen in den Katho lieken Kring en in het Christen Volkshuis aan 10, 8 en 5 fr. Plaatsen kunnen worden voorbehouden in 't Chr. Volkshuis Zondag, Maandag en Dinsdag van 10 tot 12 uur Kaarten van 10 fr. mits opleg van 2 fr., kaarten van 8 fr., mits opleg van 1 fr. In de laatste tijden deden allerhande ge ruchten de ronde, over het afschaffen der alhier bestaande Diensten van Oorlogsscha de. Onze Volksvertegenwoordiger, Mijnheer Dr Brutsaert, heeft krachtdadig opgetreden en voetstappen aangewend ten einde deze diensten ter plaats te behouden. Gevolg aan ójne werking ontving hij van den Heer Di recteur Generaal Verhaeghen een schrijven, waarvan wij hieronder afschrift geven en dat van aard is om de bevolking van het Arrondissement gerust te stellen. Mijnheer de Volksvertegenwoordiger, -< heb uw schrijven, betrekkelijk de her vorming der Diensten voor Oorlogsschade te YPer, ontvangen. ik vraag me af op grond van welke in- **h:ingen dit onzinnig niéuw-s uitgebazuind *ordt. Geen enkel ontwerp is tot hiertoe ineenge zet, maar ik meen toch dat de Regeering binnen kort een voorstel aan de beslissing der wetgevende macht zal onderwerpen dat moet toelaten de huidige inrichting van de Diensten van Oorlogsschade te vereenvoudi gen. Deze maatregel zal gelden voor gansch het land, er was nooit geen spraak agenten van Brussel naar Yper te sturen om ter plaats de eenige dossiers van oorlogsschade te onderzoeken die nog overblijven en dit om redenen onafhankelijk van den wil der ambtenaars. Overal waar men het nog nuttig oordeelt zal de plaatselijke dienst behouden blijven, 't Zal het geval wezen voor Yper waar het onderzoek der bundels, het verleenen der vonnissen en het nazicht van het herbeleg door het bestaand personeel voorts zullen worden gedaan. Nogthans zal dit personeel trapsgewijze verminderd worden in de mate der mogelijkheid. Wat het verzenden der bundels naar Brus sel betreft, het bevel geldt enkel voor deze die afgehandeld zijn of voor dewelke geen onderzoek ter plaats zich opdringt. Eindelijk bij mijne wete werd het coëffi ciënt voor de onroerende schade der ge meenten nooit tot 3 beperkt; dit coëfficiënt is enkel van toepassing als maxima-coëffi- cient voor de roerende schade; zoo is de wet en diensvolgens is dit van strenge toe passing zoowel voor de gemeenten, als voor de Kerkfabrieken en eenieder in 't bijzonder. Dees zal voldoende wezen, meen ik, om de onrust te stillen die heerschte en toch geen reden had van bestaan. Aangaande de onderstanden, voorschotten zullen aan de gemeenten toegekend worden zoodra deze mij van hunne beslissing om het afbreken aan te vangen, verwittigen. Aanvaard, Mijnheer de Volksvertegenwoor diger, de verzekering mijner hoogachting. De Algemeene Bestuurder, (get.) Verhaeghe. Zondag, 9 November had te Brugge, in het Provinciaal Hotel, de plechtige uit reiking plaats der diploma's en prijzen van den provincialen prijskamp voor orde en netheid, hier vroeger vermeld. De plechtigheid tot dewelke, benevens de bekroonden, ook waren uitgenoodigd de leden van het provinciaal eeuwfeest- komiteit, van den provincieraad, de be sturen van de beschermingskomiteiten voor werkmanswoningen en der bouw maatschappijen, het woningsfonds, de bond der kroostrijke gezinnen, de leiders der werkliedenorganisaties, enz. was voorgezeten door den Heer René De- bruyne, volksvertegenwoordiger, voor zitter der sociale afdeeling voor West- Vlaanderen. De Heer Gouverneur vereerde de ver gadering met zijne aanwezigheid alsook de Heer Vital Plas, bestuurder bij het ministerie van Binnenlandsche Zaken, algemeenen sekretaris der nationale so ciale afdeeling. Het feestje werd geopend door eene Cantate; «Van de zeven Zonnestraaltjes woorden van C. H. De Jong, muziek van Catharina Van Rennes, gezongen door de leerlingen van de St Godelieve, beroeps- en huishoudschool vaq Brugge. De ver zorgde uitvoering bracht feeststemming in de vergadering en strekt de bestuurster en leerlingen ter eere. Daarna nam de voorzitter het woord om meê tedeelen wat er door de provin ciale Kommissie werd op touw gezet in uitvoering der opdracht door de Eeuw feestkommissie haar toevertrouwd. Op 5 Juli werd te Rouselaere ecnen provincialen prijskamp voor geiten en schapen gegeven die een buitengewoon sukses behaalde, 474 dieren werden aan geboden. De afdeeling der volschotene hertengeiten telde alleen 123 mededingers het grootste deel echte prachtexemplaren, 't Was nog nooit te zien geweest. De tweede werking bestond in het uit schrijven van eenen wedstrijd voor den opschik Jer werkmanswoning. Deze wedstrijd werd uitgeschreven voor een beperkt getal mededingers en zou eerder als proef dienen. De proef slaagde buitengewoon zoodat alles erop wijst dit werk te bestendigen. Nu zouden de verdienstelijke mededin gers hunne belooning ontvangen. De Heer Voorzitter heet ze welkom, wenscht ze geluk en spoort ze aan om zoo voort hun best te doen. Wij zijn getuige geweest, zegt hij, van schoone familien, waarde vrouw blijheid uitstrooit door bezorgdheid en kunde en waar de man meehelpt, niet alleen door zijn loon. maar ook door 't verstandig be nuttigen van zijnen vrijen tijd om den huiskring en heel het huiselijk leven te veraangenamen. Na den Voorzitter kwam Mej. P. Van- devyvere, de zoo verdienstelijke bestuur ster der St Godelieve school voor jonge werkmeisjes, en die deel had uitgemaakt van den keurraad, om haar verslag voor te dragen. 't Is een waar document, dat zoo wel JÉ den toestand onzer huishoudens schets* en zoo leerrijk is voor die het aanhooren. Wij durven verhopen dat dit verslag in druk zal gegeven worden en op grooté schaal verspreid. De Sekreta*:s der afdeeling, Heer Henri d'Artois, depu.atielid, gaf daarna enkele inlichtingen, nopens den wedstrijd zelf, en nopens de werking van den jury en de aangeboden belooningen. Daaruit vernamen wij dat er 166 in schrijvingen voor den prijskamp waren, waarvan er 41 gerangschikt werden. Eén, bekwam groote onderscheiding met gelukwenschen van den jury, het is het gezin Torreele Michel van Oostduin- kerke, werkman, 7 kinderen waarvan het oudste 15 jaar. Daarbij werden nog 11 groote onder scheidingen toegekend, waarvan nog één 100 punten op 100 behaalde, Loncke Auguste van Waereghem, gezin met 4 kleine kinderen; een van 3 jaar, een van 2 jaar en een tweeling van omtrent 1 jaar. Zes mededingers behaalden: onder scheiding, 14, voldoening, en 9, aan moediging. Elke gerangschikte ontvingeen ingelijst diploma, een kunstmetaal en prijzen ter weerde van 600 fr. tot 50 fr. Na de prijsuitdeeling nam de Heer Vital Plas het woord om zich namers de Nationale Sociale afdeeling der Eeuw feesten aan te sluiten bij de hulde der ,provincie gebracht aan de prijswinnaars onzer twee wedstrijden en om de uitbrei ding van het werk van den vrijen tijd van cfën arbeider aan te moedigen. De Heer Gouverneur der Provincie i'n zijne slotrede, bedankt de Sociale com missie om het genomen initiatief. Hij iioopt dat het provinciaal bestuur zal beslissen dergelijke prijskamp bestendig in te richten, waarvoor hij al zijn steun toezegt. Hij verheugt zich de gelegenheid te hebben, op zijne beurt, aan de gelukkige winners zijne hertelijke gelukwenschen toe te sturen. De uitslagen zijn voor eene eerste proef althans, zeer bevredigend. Zij bewijzen dat in onze volksgezinnen, de netheid, de bezorgdheid, het streven naar meer huiselijk genot en de goede smaak algemeen in eere gehouden zijn. De vergadering wordt daarop geheven, 't Was een schoone dag voor onze vlijti ge en oppassende werkersgezinnen. Dinsdag was er volk in de Kamers! Veel volk. De tribune aan de Senatoren voorbehouden was geheel bezet. De gaanderijen voor het publiek was prop- pensvol En niet te verwonderen I De gebeurtenissen van voorgaande week hadden niet weinig beroering te weeg gebracht en had de hevigste nieuws gierigheid gaande gemaakt, vermits de Regeering diensaangaande eene mede- deeling aangekondigd had. Wat ging die mededeeling zeggen over de kwestie van de École des Hau- tes Études wat over den brief van den Koning? wat over de Crisis wat over de Vervlaamsching van het Lager en Middelbaar Onderwijs Dat waren altemale vraagstukken die ten hoogste de nieuwsgierigheid prikkel den. De Eerste Minister de Heer Jaspar nam het woord namens de Regeering. Hij deelde mee... de geschiedenis van het ontslag(dat kennen wij)... en dan hoe de Koning dat ontslag niet aanveerd- de en met alle recht. Om dieswille dat er geen grondwettelijke redens bestonden. Dan zei hij hoe zij nu weder aankwamen met de zelfde programma van 1929... reeds door de meerderheid goedgekeurd, t. t. z. groote werken aan vaarten en wegenis, perequatie van de bezoldiging der staatsbedienden, de wet op de ge zinstoeslagen, de wet op de ouderdoms pensioenen, de wet op de pensioenen der mijnwerkers en de wet op de Vervlaam sching van Bestuur, Recht, Leger en Onderwijs. Spreker toonde aan hoe zij reeds groo- tendeels dat programma verwezentlijkt hadden, namentlijk deels in zake van groote werken ten volle in zake van perequatie en van pensioenwet... en voor 't onderwijs in de vervlaamsching van de Hoogeschooi van Gent. Nu, voegde hij er bij, blijft zooveel mogelijk in dit jaar of toch zoohaast mogelijk de Taalkwestie op te lossen. Hij verdook de moeilijkheden niet ervan... maar hoopte toch daarmee ook er door te geraken gelijk als hij er met de Hoogeschooi van Gent doorgerocht was. Doch deed hij een dringend beroep op de goedwilligheid en de eensgezindheid der Kamers om het Vlaamsch vraagstuk te kunnen oplossen. Telkenmale zei hij dat een vraagstuk moest opgelost worden met hetwelk het nationaal belang verbonden is was de Kamers eensgezind of bijna eensgezind... Zoo was het toen de grondwet moest herzien worden... zoo wanneer de stabi lisatie moest goedgekeurd worden... Zoo wanneer de Universiteit van Gent moest vervlaamscht worden... Ik heb dan de diepe overtuiging dat de Regeering op eene eensgezinde Kamer zal mogen reke nen ten einde de andere punten van het Vlaamsch vraagstuk op te lossen Wat nu de zake van de Hautes Étu des betreft, zei hij, daar is eene inter pellatie over, en dus dan, zal hij kunnen 't gedacht van de Regeering mee deelen... en hij voegde er reeds bij nadat men de uitleggingen van de Regeering gehoord zai hebben... Zal men erkennen dat de getroffen maatregel rechtveerdig en loy aal is Dan verder over de buitenlandsche politiek verklaart de Eerste Minister... hoe de toestand van Europa, natuurlijk de aandacht moet gaande maken... Maar dat hij niet geloofde dat er geweldmaat- .regelen (oorlog) zouden gebruikt zijn. Hij zei dat de Regeering alle steun moge lijk aan cien Volkenbond zal geven... en intusschentijd ook voorzorg nemen voor Belgie's behoud door veiligheidsmaat regels Wat de economische crisis betreft zegt spreker Belgie is het minst getroffen door de crisis, vergeleken met andere landen waar miliioenen werkloozen ge teld worden. Ook de munttoestand in Belgie is goed. De Valuta's zijn gewaarborgd evenals het krediet van de Staat. Na die mededeeling wierd er onmid dellijke bespreking van gevraagd en ter stond toegestaan. De Heeren Volksvertegenwoordigers Vos en Huysman hebben gesproken en laten blijken "dat zij voor de nieuwe for mule Spreektaal - Voertaal en de trans mutatieklassen geneigd zijn. R 101 verongelukte bij nachte, inde omstreken van Beauvais. Een der eerste berichten van de ramp, kwam in England toe langs Zuid-Ameri- ka. Een luisteraar in Buenos-Aires, die luisterde naar het fransch vliegveld Le Bourget, hoorde hoe fransche luchtvaart overheden aan het luchtschip verzochten richting en plaats op te geven. Uit het feit dat er geen antwoord kwam, maakte deze luistervink op, dat er iets niet in orde moest wezen en seinde en seinde dit aanstonds naar het pers-kantoor, te Lon den. Daar telefoneerde men aanstonds naar al de plaatsen, van af de fransche kust, waar het luchtschip moest voorbijkomen Amiens en Poix gaven nieis, maar te 4.14 u. seinde Beauvais een uitvoerig verslag van de ramp en ten 4 u. 26 's morgens kon de Pres-bureau, al de Zondaggazetten op hoogte brengen. In 1927 vierde men te Assisië het eeuwfeest van het afsterven van St Fran- ciscus en in 1931, den 13 Juni, zal men in Padua het eeuwfeest vieren van het afsterven van St Antonius. St Antonius, de roemrijkste der Zonen van St F-ranciscus, stierf den 13 Juni 1231. Een jaar na zijnen dood, werd hij I reeds Heilig verklaard en die heiligverkla ring steunde de Paus, niet op twee mira kelen, gelijk het nu het gebruik is, maar op 42. De eeredienst van den H. Anto nius verspreidde zich door geheel de we reld en die eeredienst samen met dezen tot Maria waren de twee bijzonderste, onder de devoties tot de Heiligen, 't Is maar in de XYT eeuw, dat door het toe doen der H. Theresia van Avila de eere dienst tot den H. Joseph verspreid werd en de plaats innam van dezen tot den H. Antonius. i Met de feesten van Padua zal de Paus een wereldbrief afkondigen en een legaat naar Padua zenden. tentoonstellers zullen zich moeten verge noegen met de eer Met zulk eene eer en tien centiemen had men vóórden oorlog eene pinte bier. 5P De bond der Kroostrijke Gezin nen in Belgie teltnureeds 130.000 leden. Bravo ln de Vereenigde Staten is al alco holische drank verboden en men heeft redens om te gelooven, dat er nu jaarlijks 200.000.000 dollarnen meer uit gegeven worden voor korten drank, wijn en bier dan vóór den verbiedenden wet. Nieuwsoortige tentoonstelling Te Lu- cques in Italië,! van 24 December e. k. tot 6 Januari daarop volgend, zal de eer ste tentoonstelling van pupjsen te zien zijn. De puppen-fabrieken worden uitgenoodigd elk ten minsten zes model len op te sturen en particuliere Dames mogen ook puppen zenden, die ze zelve gekostumeerd hebben. Maar't wacht woord is «Na de tentoonstelling worden geen puppen terug gestuurd dus de De D. O. X. is op weg naar Amerika. Dat is een waar schip, dat kan loopen op vasten grond, vlotten op het wateren vliegen in de lucht. Als het op den grond bolt, kan het gemakkelijk den grond ver laten en de lucht inzweven. 't Is veel moeilijker als het op het water drijft, om dat de betrekkelijke groote vlakte, die op het water steunt, er aan plakt en moet losgerukt worden. Vóór een deitig jaar, had een ingenieur gemeend rollende schepen op het water te kunnen verveerdigen en ze eene snel heid van expres-trein te kunnen bezor gen. Men miek er een en dit schip steun de op reusachtige holle cylinders of rollen. Het evenwicht was voortreffelijk, maar als men de rollen deed draaien, indien hun vorenste deel gemakkelijk op het water duwde, het achterste deel was ge durig tegengehouden door het water, dat er aan plakte en dat letterlijk freineerde of remde. Dat schip kon niet snelder va ren, dan een dat totaal in water stak en een geheele massa water moet verschui ven, om vooruitte stevenen. Kleurlooze diamanten, helder als de morgendauwdruppelen, waren steeds aanzien, alsde schoonste, als de duurste, terwijl degeluwe, de roos- en blauwkleu rige min geprezen werden. Nog min hield men van de zwarte of Carbonado... die als kleur duister-grijsd zijn of zelfs eigenlijk zwart. Een groote zwarte diamant versiert de rijve van 't ÏI. Div/vvJ Druggv). 't Is de Brezil die meest, om niet te zeg gen alleen, zwarte diamanten levert. De eenheid van gewicht, om de zwaarte der diamanten te schatten, is CARAT Eertijds verkocht men de breziliaansche zwarte diamanten 25 centen, dat was 9 frank, per carat en hedendaags op den New-Yorkschen markt 185 dollarden d. i. 6500 fr. De grootste Carbonader gevonden in 1895 in den staar Bahia (Brezil) woeg 3078 caratten zoude men nu meer dan 10.000.000 fr. betalen. Hij was dus veel grooter dan de engelsche Kohi-noo, en de russische Groot Mogol Die zwarte diamanten, de hardste on der de hardsten, gebruikt men op de kop pen der boren te voorzien, waarmede men door rotsen boort. /.onda^ni^!. De apotheek van M. Houtekier, Meenenstraat, zal alleen open zijn op Zondag 23 November 1930.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1