Het Familiehoekje openbaren onderstand Moordenaar Missiedag HEROPENING DER KATHEDRALE Gothieke Kerkstoelen in eik. Kerkelijk Nieuws Zitting van Ypers Gemeenteraad Minister Heyman en Kanonik Cardijn te Yper Aan de leden van het Christen Werkersverbond. Vertooning van A. S. I. B. Tweede Avondfeest. Katholieken Kring. Trabolspel - Matchen voor den Beker Rachterlijke Kroniek Reninghe II November Een afschuwelijke 't Is dus op 30 November dat de Mis siedag der E. E. P. P. Discalsen door gaat. Voor morgenplechtigheden blijft a'les zooals reeds gezegd werd, doch de voordracht welke zal gegeven worden door ZE. P. Thomas provinciaal, inde Feestzaal van St Vincentius College zal op den zelfden dag niet gehouden worden om reden van feesten in 't Volkshuis, doch zal gegeven zijn op 7 December, op het reeds gemelde uur. Ter gelegenheid der van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene - Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van In St MAARTENS: Op 'Zondag 23 Novemb er 1930. Onder de Hoogmis, te 10 u., gelegen heidssermoen door den begaafden en gloedvollen kanselredenaar Z. E. Heer Kanunnik Cardyn, uit Brussel. Groote Avond-sermoenen Op Zondag 30 November begint de vermaarde Octaaf ter eere van de Heilige Barbara, patrones van de goede dood, plechtig gevierd in St Maartenskerk. Al de sermoenen zullen gepredikt wor den door E. Pater Willibald, Capucien- Zondag 30 November, te 3 u. Solemn. Vespers en Lof daarna, kwart vóór 4 u. openingssermoen. Van Maandag 1 tot Vrijdag 5 Decem ber, eiken avond te6 u., plechtig Lof en te 6 1/2 u. groot sermoen. In St PIETERS: Op Zondag 23 November 1930. Ten 7 u. parochiale mis. Ten 8 1/2 u. gez. mis voor Julie De Croix, huisvrouw Noorenberghe. Ten 10 u. mis gevraagd door de maat schappij Ypriana van 17 November. Geopend om 5 uur. De Nationalisten waren afwezig. Het verslag der vorige zitting wordt goedgekeurd, alsook verscheidene vragen voor grondvergunningen op het stedelijk kerkhof. De Openbare Onderstand vroeg een gunstig advies voor wijzigingen van kre dieten, voor de pensioenverandering en gebouwen over te nemen te Hollebeke algemeen aanveerd. De kerkraad van St Maartens vraagt de toelating om een perceel grond te ver- koopen in de Deken Delaere straat, aan 30 fr. de vierkante met£r, aan Heer G. Castel,vrederechter te Yper. Toegestaan. De begrooting van de Nijverheids school gaf aanleiding tot persoonlijkhe den, die beter te pas kwamen in eene ge heime dan in eene openbare zitting. Ten slotte werd de begrooting na eene ver warde bespreking gestemd. De begrooting van St Jozef Beroep- school, waarin de stad tusschenkomt voor 10.000 fr. en die beloopt tot 240.888,12 fr., werd gestemd door de Evangelie 24 Zondag na Sinksen. Te dien tijde zei Jesus tot zijne disci pelen wanneer gij den gruwel der verwoesting, waarvan door Daniël den profeet gesproken is, zult zien staan op de heilige plaats die het leest, begrijpe hetdan die in Judea zijn, vluchten naar de bergen, en die op het dak is kome niet af om iets uit zijn huis te halen, en die in 't veld is keere niet terug om zijn kleed te halen. Doch wee aan de bevruchten en de zogenden in die dagen En bidt dat uw vluchten niet in de winter of op een Sabbath geschiedde. Want alsdan zal er eene groote verdrukking zijn, zoo als er nooit geweest is sedert 't begin der wereld tot nu toe, en zoo als nooit meer zal zijn En zoo die dagen niet verkort waren geen mensch zou behouden gebleven zijn doch om der wille der uitverkorenen zullen die dagen verkort worden. Als dan moest iemand zeggen Zie hier is de Christus ofdaar is hij gelooft het niet want er zullen valsche Chris tussen en valsche profeten opstaan en zij zullen groote teekenen en wonderen doen, zoo dat, indien mogelijk, ook de uitverkorenen misleid zouden worden... Zie, ik heb het u voorzeid Indien zij u dan zullen zeggen Zie, Hij is de woes tijn gaat niet uit Zie Hij is in de bin nenkomers Gelooft het niet want gelijk katholieken. De socialisten en liberalen hebben zich onthouden. In het slachthuis zal er een tekort zijn van 3.290 fr., aan te vullen met een nieuw krediet op het dienstjaar 1931. Al gemeen gestemd. De vier nationalisten doen hunne in trede in de zaal. De directeur-generaal van het Minis terie van Binnenlandsche Zaken, vraagt terug te keeren op de beslissing dat de wedden boven de 15.000, in plaats van boven de 20.000 te belasten. De socialis ten, nationalisten en de vertegenwoordi ger der Christene Werklieden vragen de le beslissing te handhaven. In het publiek hebben wij over dit punt niet zien stem men. De Bestuurder van de Lovie vraagt een krediet van 10.000 fr. voor aankoop van leersmiddelen en boeken. Algemeen ge stemd. Dezelfde Heer vraagt eene toelage om de schoolsoep te geven. Het schepencol- legie zal de kwestie onderzoeken hoeveel het kosten zal en het krediet vragen bij de begrooting. De Bestuurder der Meisjesschool in de Rijsselstraat vraagt ook een krediet van 10.000 fr. Goedgekeurd. Die twee som men zullen genomen worden op oorlogs schade. Een der onderwijzeressen van voor noemde school vraagt eene verhooging van 25 fr. per maand voor de studie te geven. Goedgekeurd. De liberale Harmonie vraagt ook een krediet van 2.500 fr. zooals de andere muziekmaatschappijen. De Heer Schepen Lemahieu stelt voor die som te verminde ren op 2.000 fr. voor ieder muziek. Dit voorstel wordt natuurlijk bekampt door de Socialisten en Nationalisten en einde lijk wordt het krediet van 2.500 fr. met algemeene stemmen aanveerd. De Heer Vermeulen stelt dan voor als de andere muzieken t'akkoord zijn van te verzaken aan al de toelagen voor de muzieken. Dat valt nog minder in de smaak van de tegenstrevers, die roepen dat de Liberalen moeten rijke menschen zijn. De Huishoud- en Beroepschool der Heilige Familie dient hare begrooting in en vraagt eene vermeerdering van stads- toelagen. Nu is de som 1000 fr. Het Schepencollegie stelt 2.000 voor. De vraag wordt verworpen door Nationalis ten, Socialisten en Liberalen. Het laatste punt van de dagorde was de vraag voor vermeerdering van toe lage voor de vrije scholen van Yper. De Heer Leuridan in naam zijner groep deed eene verklaring waarbij hij de volgende verandering aan het contract voorstelde Indien een onderwijzer of onderwijze res wordt ontslagen moet het schoolco- miteit de ontslagene drie jaren zijn wedde voort betalen Heer Delahaye stelde voor het schoolcontract terug te zenden naar het schoolcomiteit om eerst zijn advies in te willigen. Verschillende leden ondersteunden die vraag maar Heer Leu ridan wilde eerst een stemming uitlokken over zijne wijziging. Heer Burgemeester wees op de dubbelzinnige handelwijze van de Nationalisten, maar werd gedurig onderbroken door Leuridan en door Mis- siaen, die er nog een beetje onbeleefd heden bijsleurden. Ten slotte werd het voorstel tot verdaging gestemd door Ka tholieken en Liberalen tegen Fronters en Socialisten. Vooraleer de zitting te sluiten was er nog een incident Eenige onbe schofte rekels zaten in de Schepenzaal. Door hunne gemeene handelwijze wek ten zij de aandacht op van gemeente raadsleden en publiek. De Heer Burge meester deed het zaaltje ontruimen en de bliksem van het Oosten uiigaat en tot in het Westen licht zoo ook zal de komst van den Zoon des Menschen zijn. Waar een lijk ligt daar vergaderen de arenden En terstond na de verdrukking dier dagen, zal de zon verduisterd worden en de maan zal geen licht geven en de ster ren zullen van den hemel vallen en de krachten der hemelen zullen geschokt worden En dan zal het teeken van den Zoon des Menschen aan den hemel ver schijnen en dan zullen al de geslachten der aarde schreien en zij zullen den Zoon des Menschen op de wolken des Hemels zien komen met groote kracht en heerlijkheid En Hij zal zijne engelen uitzenden met bazuin en geschal, en zij zullen zijne uitverkorenen uit de vier winden verzamelen van de hoogsten der hemelen tot het uiteindeEn leert van den vijgenboom deze gelijkenis wanneer zijn twijg teeder geworden is en de bla deren uitgesproten, dan weet ge dat de zomer nabij is Zoo ook gij, als gij die alles zult zien, weet dat Hij aan de deur is. Voorwaar ik zeg het u dat dit geslacht niet zal voorbijgaan tot dat al deze dingen geschieden Hemel en aarde zullen ver gaan maar mijne woorden zullen niet voorbijgaan. Mattb. 24, 15-36. Profeten zien de toekomst als tegen woordig en alzoo brengen zij gebeurte nissen van verschillige tijdstippen bijeen. In hun diepen blik, zien zij wijd en ver. Zoo spreekt hier Jesus van twee ge beurtenissen eeuwen van malkander sluiten. De onbeschofte helden kozen het hazenpad. De openbare zitting werd ge heven In geheime zitting werd de raad ver nieuwd van den Openbaren Onderstand. Werden gekozen Heer Desaegher, 8 st., plaatsvervan ger. Heer Jos. Van der Mersch. Eerw. Heer Soquet, 9 st., plaatsverv., E. H. Debusschere. Heer Boucqet, 7 st., plaatsverv., Heer Georges Tack. Heer Ommeslagh, 9 st., plaatsverv., Heeren G. Decoene en Van Alleynes. Heer Missiaen, 11 st., plaatsverv., Heeren Bonnet en Bossaert. Heer Claeys, 9 st., plaatsverv., Heer Bonte Robert. De eerste kandidaat van de Nationalis ten Heer Robert Vanderschelde, bekwam slechts zeven stemmen, en viel door de mand. op Zondag 28 November. In St Maartenskerk, onder de Hoogmis, predikt Kanonik Cardyn, de leider der Chris ten Arbeidersjeugd. Deze Priester doet een oprecht Apostelwerk, een Kruistocht voor de zoo bedreigde jonge arbeiders en arbeidsters. In 't Christen Volkshuis, te 2 uur,, wordt de Katholieke voorman, Heer Heyman, Mi nister van Arbeid, gehuldigd. Daar zal de Katholieke man van de daad, het woord voe ren. Wat deze oprecht Christen voorman gedaan heeft voor de Katholieke partij en voor de algeheele opbeuring van den arbei dersstand is onberekenbaar. Na hem zal de Kanonik Cardyn zijn dier bare Kajotters en Kajotsters toespreken en ze aanzetten om de leuze te verwezentlijken - Het Arbeidersmidden aan Christus GEACHTE LEDEN, Vriendelijk wordt gij uitgenoodigd tot het FAMILIEFEEST der K. A. J. (Kajot ters) dat kosteloos gegeven wordt op Zondag 23 November te 7 uur 's avonds, in de feestzaal van 't Christen Volkshuis, StJacobsstraat, 30, Yper. Wij verhopen dat gij talrijk aan onzen oproep zult beantwoorden om ons alzoo aan te moedigen in ons streven naar hooger ontwikkeling. PROGRAMMA 1. Jocrisse de Vondeling, blijspel in één bedrijf. 2. Flips en Fiaps, vermakelijke grap in één bedrijf. 3. Daartusschen korte aanspraak door den generaal der Kajotters: Kanonik Harriyn. Het Bestuur. Op Zondag 30 November te 8 u. spe len DE VIOLIERS van Zonnebekede lustige operette Tamboer Jans- sens in 't Christen Volkshuis. Prijzen der plaatsen Voorbehouden 4 fr. Niet voorbehouden 2 fr. Dinsdag avond 18" 11. had plaats in de feestzaal «Oud Yper» een feestavond ingericht ten voordeele der Oorlogsver minkten. De opbrengt zou besteed wor den tot het aanschaffen van kostelooze woningen aan behoeftige zware vermink ten van den oorlog. De opkomst was buitengewoon talrijk en de opgedragen tooneelstukjes Kaa tje van M. Paul Spaak, en Tic-a-Tic van de H.H. de Férandy en J. Rauché, verwierven veel bijval. Heer Maurice Gillain, leider van het gezelschap, miek van de tusschenpoos gebruik om een prachtige pop op zijn Amerikaansch op gescheiden, maar gelijkende met malkan der De val en 't einde van 't joodsche volk bij de verwoesting van Jerusalem en 't einde van 't Menschdom bij de alge meene verwoesting der wereld en der kornste Christi. Beide gebeurtenissen zijn akelig en schrikbarend, beide zijn schielijk Wan neer Titus Jerusalem verwoeste,daar was geen vluchten aan Wanneer de God- mensch zal komen oordeelen zal het zijn als een bliksem. In een oogslag, in 't geluid der bazuin zegt de H. Paulus, zal de verrijzenis geschieden en 't volk ten oordeele komen. En zijt niet gelijk deze die op een dak werkt en wil afkomen om iets uit het huis te halen of gelijk deze die op 't veld is en nog zijn kleed wil halen maar houdt u gansch bereid, want God kan schielijk komen en de tijd is er niet om u beter gereed te maken. Recepten Om Kristaal te lijmen Kristaal is duur... en toch breekt het somtijds daar het stelsel is geschonden de weerga is niet vindelijk wat gedaan Neem schuifpoeder (talksteen) los het op in kokende alcool dat maakt een doorschijnend cement. Strijk er een wei nig van op de stukken, druk ze vast tegen malkanderen laat drogen. 't Ongeluk is hersteld. Lijm voor porcelein Ware porcelein is raar... en pepeJ te veilen. Het eene opbod volgde het an dere en ten slotte wierd de som bericht van 1380 fr. Dit jaar nog dus, zocals ten andere telkenmale, zal de dienstwillig heid der verdienstelijke inrichters en me dewerkers niet nutteloos zijn gebleven. Mevrouw Barones Gaston De Vinck, voorzitster van dit edel werk en Mejuffr. Delva en Esquelin dienen bijzonder be dankt en geiukwenscht te worden. Nauwelijks heeft de Gezelle vereering, door het toedoen van het Davidsfonds plaats gehad, of reeds is er eene tweede avondfeest in 't vooruitzicht. Op 9 De cember 1930, te 19.45 ure, in de feestzaal van het St Vincentiuscollege.zal optreden de welbekende spreker, Heer Karei De- wolf. Als onderwerp heeft hij genomen «Toontje Tuimelaer en Maatje Mus» een prachtige brok uit het Brugsch volks leven. Geen een Davidsfonder zal die eenige gelegenheid laten voorbijgaan. Kaartspel Maandag laatst had voor de eerste maal in de Katholieke Kring de prijskaar- ting in het bieden voor het kampioen schap plaats. Onder groote belangstelling en een tal rijke opkomst werd het spel ingezet, niet minder dan 32 leden betwistten den titel. Het spel was levendig en vol verrassin gen van 't begin tot 't einde. Dat er enkele grove flaters begaan werden en enkele slechte pandoers geriskeerd en ook gewonnen valt niet te verwonderen, immers stout gesproken is half gewonnen Terloops een enkel merk- weerdig geval van verstrooidheid. Twee kandidaten stonden 5 om 5, een hunner had de 4 zotten in handen benevens een derde van den heer, en hij had het niet bemerkt Nietwaar Omer De beste hebben ten slotte gewonnen. Den uitslag gaf Kampioen M. Dela haye Gustaaf 2e M. Carissimo Gaston. Proficiat Een afgespeelde. Het Postje deed Woensdag de ver plaatsing naar den Katholieken Kring. Beide ploegen speelden met hunne gewone .mannen en leiders, behalve dat de Heer Tavernier, in het peloton van het Postje optreed om den Heer Vanmarcke tg vervangen. De scheidsrechters waren de Heeren Salomé en Devos. De partij werd gewonnen door den Katholieken Kring met 25 punten tegen 10. Om 8 1/4 was reeds alles klaar, zoo danig rap is de match van stapel geloo- pen. De match van Woensdageerstkomende wordt gespeeld in de Coöperatieve die de Statie ontvangt. KLASSEMENT Match. gesp. Gewonnen Bascule 2 2 Kath. Kring 3 2 Statie 2 1 Postje 3 1 Coöperatieve 2 0 Een die er was. Desm. Pharailde van Zonnebeke werd vervolgd zoogezegd om haar man bestolen te hebben. Daar de feiten ten laste van de betichte niet onder de toe- duur... de collectie is kostelijk Wat gedaan bij breuk Maak een deeg van wei (doet waterach tig vocht bij gewrongelde melk) eiwit en levende halk... wrijf alles wel dooreen met een wrijfsteen tot dat soepel en vast is... Bestrijk de gebroken stukken en duwt ze goed thoop tegen malkander. Levenswijsheid. 't Geweten. Als men jong is of te midden de weel de en het wee varen, wat schelen aan velen God en godsdienst, deugd en Geloof Men loopt door 't leven als jolige kinders door bosch en kreupelhout: zonder achterdocht Waarom op dood of toekomst gepeisd Maar de tijd vliedt, vliedt haastig en God verlaat ons niet al is het dat wij Hem verlaten een dag komt zwarte dag in 't leven de rouwe slaat een moeder... een kind... een echtgenoote... verdwijnen of de ouderdom grijnst aan En dan oh, de toekomst blinkt voor oud gekwollen geest!... de ander kant van 'tgraf 't ander leven... Niets niets riep Loti die bekende dilettante, die gcddelooze schrijvers Niets na 't leven en Hij ging al zingen langs weeldrige paden Een nuchtend, nevens hem ziet hij zijne moeder sterven! Hij beminde ze, zijn herte was door scheurd... Hij peist... doorgrondt...- en uit zijn gebroken hert ontsnapt de getui- passing der wet vallen, wordt deze ver zonden vrij en zonder kosten. D. Florent van Hooglede, heeft te verantwoorden voor eerroof, beleedigin- gen en bedreigingen tegenover een ge- buur. Voor de twee eerste feiten die er enkel één uitmaken wordt D. tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang, voor bedrei gingen tot 30 fr. boete of 10 dagen gevang veroordeeld. De burgerlijke partij bekomt de gevraagde frank en de betichte moet verder de kosten der aanstelling betalen. Dem. Henri van Komen ten Brielen, wordt wegens eerroof, met aanneming van zeer verzachtende omstandigheden, spruitende uit de omstandigheden der overtredtng, tot 1 fr. boete veroordeeld. De gevraagde frank wordt aan de burger lijke partij niet toegestaan, doch de be tichte moet de kosten der aanstelling betalen. Beern. Theofiel van Yper, beticht van slagen, bekomt vrijspraak. Zijne vrouw voor niet in bezit te zijn van hare eenzelvigheidskaart wordt tot 5 fr. boete verwezen, voorwaardelijk gedurende 1 jaar. Tail. Jules van Bscelaere had te Gheluwe ongeval veroorzaakt. Een land bouwer die boven op zijn vlaswagen stond werd ten gevolge der botsing ten gronde geslingerd en brak den arm, Uit het verhoor der getuigen bleek dat Tail, met eene snelheid van 60 tot 65 kilome ters per uur reed. Om die reden vroeg het openbaar ministerie eene strenge straf, daar de autobus voerder minstens een dertigtal personen vervoerend eene groote verantwoordelijkheid droegen dus voorzichtig moest zijn. Daarom vroeg het openbaar ministerie dat benevens de strenge straf het aan Tail, gedurende 3 maanden verboden zal worden van te voeren. De rechtbank veroordeelde Tail, tot 2 maanden gevang en 50 fr. boete of 15 dagen gevang, voorwaardelijk gedu rende 5 jaar. Pr. Sylvie en hare dochter Bos. Ab'da, beiden van Beveren, worden we gens dienstweigering, ieder tot 500 fr. boete en tot de kosten veroordeeld. De zaak ten laste van M. en D. die aanvraag van het openbaar ministerie met gesloten deuren behandeld werd, heeft de rechtbank de beide betichten voor de drie feiten hun ten laste gelegd elk tot een totaal van 8 maanden gevang veroordeeld. Op aanvraag van het open baar ministerie werden de plichtigen ter zitting aangehouden. Voor de derde maal, dit jaar, was onze gemeente in feëst. Nu gold het, het vie ren van de verjaring van den wapenstil stand en het sluiten der Eeuwfeesten door het planten van den Eeuwfeest- of Vrijheidsboom. 's Voormiddags werden de dierbare gesneuvelden uit den bloedigen wereld oorlog 1914-1918 herdacht: eene solem- neele mis, talrijk bijgewoond, werd tot hun zielelavenis opgedragen en bloemen garven werden aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. 's Namiddags was het de viering van de planting van den Vrijheidsboom. Om 1 u. 3/4 vergaderden de kinderen del- beide scholen met meesters en meeste ressen en de verschillende maatschappijen der gemeente bij het gemeentehuis om vervolgens stoetsgewijze en gevolgd door Burgerlijke en Geestelijke Overheid ter marktplaats te trekken alwaar de plech tigheid plaats greep. D'Heer Burgemeester Victor Pieters genis oh ja moeder zij leeften zij. geniet de rust der heilige vrede Hij geloofde Het toekomende leven doet Tolstoï uitroepen in een zijner romans het toe komende levenhersenschim in een bevreesde geest Zoo sprak André Bolkonsky. Maar aan zijne zijde stierf een duur baar Herte, zijn geest ontwaakte... Hij doorpeilde den afgrond... en aan den overkant hij ontwaarde... het leven... het rustig...het blijde...het gelukkige leven... voor altijd... Ik had maar ijdelheid gezien...zei hij... ik heb gepeisd... ik heb bezonnen... ik heb gekeken... ik geloof Zoo is het altijd bij alle goede Herte Fruit boomcarbolineum. Daar komt nu de beste periode aan voor 't gebruik van carbolineum op bes- senstruiken en fruitboomen. De toepassing moet geschieden bij droog weer immers bij regenweer zou de vloeistof zoodanig verdunnen dat de uitwerking er van onzeker is. Bij vorst mag er niet besproeid worden daar het water van de oplossing kan be vriezen, met het gevolg dat de onver- duurde carbolineum in aanraking komt met het hout bij jonge boomen vooral kan zulks groote schade teweegbrengen. Bij hevigen wind gaat het toepassen van carbolineum ook minder goed, want er gaat dan veel vloeistof verloren. sprak de gelegenheidsrede uit: !n diep gevoelde bewoordingen legde hi; de schoone beteeke lis van het ede'e woord «VRIJHEID» voor oogen en ga! een trouw denkbeeld van al hetgeen er, van in 't begin der tijden tot den huidige dage ervoor geleden en gestreden werd als mede welke heldhaftige rol de Heilige Kerk tot de verwerving derzelfde vervuld heeft. Vervolgens drukte hij den wensch uit dat het thans nederige boompje mocht groeien en bloeien en opschieten tot een machtigen boom, als toonbeeld der vrij heid en opdat het ons nageslacht zou gegeven zijn rond denzelfden de twee honderdste verjaring onzer Onafhanke lijkheid te vierenHij eindigde zijne schoone aanspraak met allen die zoo be reidwillig medegewerkt hebben tot het welgelukken der verschillende feestelijk heden, uit ter harte te bedanken. Een luidruchtig handgeklap begroette deze rede. Eene gelegenheidscantate werd nog uitgevoerd door de schoolkinderen en de plechtigheid werd gesloten met het zin gen van het Nationaal Lied en den Vlaamschen Leeuw. Nadien, om 3 ure, werd een vuurvogel- schieting gegeven voor de oud-strijders,, die veel bijval genoot en slechts eindigde bij het vallen van den avond. Enkele fijne schutters lieten zich opmerken men zou gedacht hebben echte mannen van den stiel 's Avonds was er electrische verlichting van het gedenkteeken en eindelijk, om 7 ure, had er een vriendenmaal plaats in de herberg In de Hemel (wel gekozen plaats voorwaarwaar zich vereenigd bevonden de oud-strijders en Overheden der gemeente. En zoo eindigden, in een vroolijk en gezellig samen zijh, de feestelijkheden gegeven ter gelegenheid der Eeuwfeesten. In de vergadering van Maandag II., heeft de gemeenteraad van Yper tot de stemming overgegaan van de leden van den Openbaren Onderstand en van hunne plaatsvervangers. Werden als leden gekozen De Heeren Desaegher H., E. H. Socquet en Bouquet Remi voor de katholieken, Ommeslagh Raymond voor de liberalen, Missiaen E. voor de socialisten en Claeys A. voor de nationalisten. Als plaatsvervangers Voor de katho lieken de H.H. Jos. Vandermeersch, E.H. Debusschere, Tack Georges, voor de li beralen Decoene Georges en Vanalleynes Leonel, voor de socialisten Bonnet R. en voor de nationalisten Bonte. Wij sturen onze hertelijkste gelukwen- schen aan onze vrienden M. Desaegher Henri, E. H. Socquet, M. Bouquet Kemi. Van herte bedanken wij den Heer Felix Struye gewezen Voorzitter, alsook Mej. Bertha Boone voor de belangloosheid en toewijding waarvan zij in het uitoefenen van hun mandaat bewijzen gegeven heb ben. Ja, een afschuwelijke moordenaar doet niet zooveel kwaad als een slecht dag blad. Het bewijs Bouard, een fransche soldaat, werd gefusilleerd wegens een moord op een politieagent te Parijs. Vóór zijn dood legde hij de volgende belijdenis af Ik sterf vol vertrouwen op God, aan Besproeiing met vruchtboom-carboli- neunt kan aangewend worden ter vernie tiging van de eieren van veld soorten insecten Schildluizen,bloedluizen, blad luizen, wintervlinders, roode spinnen, bessenspanrupsen, enz., alsmede ter be strijding van monilia en meeldauw. Men moet de besproeiingen staken, zoodra de planten in groei zijn, dit uit j vrees de planten te beschadigen. Bij de stekelbessen zal men b. v. rond halt Februari moeten ophouden voor sommi- j ge laatbloeiende vatieteiten appelaar? mag men tot half April besproeien. De sterkte der oplossingen is zeer ver schillend al naar gelang de fruitsoort. Aldus zal men nemen a) Voor jonge perelaars en appelboo- men, voor druivelaars en stekelbessen, 7.5 liter carbolineum en 92.51. water b) Voor oude perelaars en appelboo- men, die in hooge mate aangetast zijn. 15 liter carbolineum en 85 liter water; c) Voor pruimen, kersen, en morellen. 6 liter carbolineum en 94 liter water d) Voor perziken, 5 liter carbolineum en 95 liter water e) Voor framboozen en trosbessen. 9- liter water en 8 liter carbolineum. Het bereiden van deze oplossingen i? volstrekt niet moeilijk. Men giet n. 1. 10 liter carbolineum in een vat of kuip, voegt daarbij de gepaste hoeveelheid carbolineum en roert alles flink dooreen Standaard Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2