Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Stoornis der hartzenucuen 2 Zondag van den Advent. Katholieken Kring. Kerkelijk Nieuws In St MAARTENS: In St PIETERS: Naar Carthago. Ter gelegenheid der HEROPENING DER KATHEDRALE van Yper Gothieke Kerkstoelen in eik. Australië te Yper. Harmonie "Ypriana,, Levenswijsheid. Zitting van den Yperschsn Gemeenteraad Smakeiijke bereiding van versch vieesch of van restjes Handelaars "HET YPERSCHE VOLK vercr-rzaakt door assche, uitgeworpen door den vuurberg Vesuvius, bij Napels. De Gregoriaansche Univer siteit te Rome, stichting van den H. Ignatius van Loyola, eene der vermaard- stevan geheel de wereld, en die tot nu toe altijd italiaansche Paters had als Rec tor, heeft nu als Rector Z. E. Pater Wil- laert, belg van geboorte en die provin ciaal geweest is van zijn orde, in ons land. Dc O. X het monsterachtig wa tervliegtuig, dat op weg is van Duitsch- land naar Zuid-Amerika en dat te water zijnde moeilijk los geraakt om de hoogte in te zweven, is in de haven van Lisbon- ne geteisterd geweest doorbrand. Men spreekt van drie weken, die zouden noo- dig zijn om alles te herstellen. Gelijkt dit somwijlen niet aan eene diplomatieke ziekte 8 November 1.1. werd door Rome in den Kerkelijken ban geslegen, met uitdrukkelijke melding van zijnen naam en met bijgevoegd woord V1TANDUS, een ketter, gewezen leeiaar van 't Semi narie van Rennes (Bretoenland), de Abbé Turmel. Jaren lang heeft hij, ware verra der, uitwendiglijk-onberispelijken dienst geleverd en intusschen, onder 17 dekna- men, geschriften uitgegeven in den schijn geheel wetenschaplijk, om te bewijzen dat de Kerk niet onfalbaar is, dat Chris tus O. H. geen God is en dat er geen per soonlijke God bestaat. Het woordeken Vitandus, dat in den ban-vloek voorkomt, wil zeggen dat ieder katholiek hem vluchten moet, zelfs in burgelijke zaken, en komt de geban vloekte eene kerk binnen, alle godsdien stige oefeningen zelfs de missen, die nog aan de Consecratie niet zijn, moeten schorsen, tot dat hij de kerk verlaten heeft. Dit ongelukkig feit is het melden waard, daar er maar vijf of zes dergelijke geval len van excommunicatie in geheel de we reld te vinden zijn en 't is een nieuw be wijs, dat vele ketterijen hun oorsprong bij verdwaalde priesters vinden. Wanneer De Rosa zijne moordpoging begaan had te Brussel op prins Humber- to, Keizerin Zita, die verblijft met hare kinderen op het kasteel van Steenoc- kerzeel, riep haar oudsten zoon Otto, erf prins van Hongarieen zegde hem Mijn zoon ik houd er aan zelve U kenbaar te maken wat geschied is te Brussel met prins Humberto. Ge moogt u er ook aan verwachten, dat ongelukkigen het op uw leven zullen gemunt hebben. Leef zooda nig dat gij, bij gebeurlijk geval, valle als Christen en als Koning. De3Augusti 1914 huldigde men het reusachtig kanaal in van Panama. De franschman De Lesseps was er niet in gelukt dit werk tot goed einde te brengen en als de Amerikanen de zaak overnamen zij vertrouwden er van de uitvoering aan den Belgischen Ingenieur Goethals, die alles eindigde in zeven jaren. VOLKSGENEESKUNDE. Er bestaan in het menschelijk lichaam bewegingszenuwen welke de straling van uit de hersenen naar de uiteinden des lichaams overmaken en de beweging der spieren beheerschen. Er bestaan ook gevoelszenuwen welke de gewaarwordingen en de indrukken door de buitenwereld teweeggebracht, opnemen en er de ziel van onderrichten. Wanneer wij onze hand bewegen om een voorwerp op te rapen, zijn het de bewegingszenuwen die de spieren der hand doen werken wanneer wij de hand plotselings intrekken, doordat zij een heet voorwerp hebben aangeraakt, zijn het de gevoelszenuwen die ons tot verde diging aangezet hebben. Het gevoelen speelt een aanzienlijke rol in de bescherming van ons lichaam. Ware onze huid niet van een dicht net zenuwen voorzien, dagelijks zouden wij ons verwonden, kneuzen, verbranden wij zouden onbewust alle gevaren trotsee- ren, terwijl thans het gevoelen ons waar schuwt en ons oplettend en waakzaam maakt en overprikkelhaar. Wanneer zij in 1869 de voorstellingen van de dame au Ca melia moest ineen zetten, kwam zij nooit op de repetitie zonder een fleschje eau de Carmes doordat zij altijd gejaagd was en haar hart in de borstkas voelde bonzen. Alle hinderlijke gewoonten, overarbeid, gebrek aan nachtelijke tust, misbruik van koffie, tabak en drank, kunnen de zenu wen van het hart storen. William Pitt die minister van Engeland was op negen en twintigjarigen ouder dom, smoorde den dag door en was ook liefhebber van wisky. Herhaalde malen kloeg hij over hartkloppingen. Hij had de slechte gewoonte 's avonds lang te studeeien en om zijn geest wakker te houden dronk hij strave koffie, 's Ande rendaags moest hij zulks bekoopen. Zijn Bij menschen en dieren drukt het ge-1 hart sloeg onstuimig en hij was voor voelen zich uit door de pijn. Deze uit niets goed. zich door huilen of schreeuwen. Bij spra- Er bestaan zeden en gezondheidslee- kelooze dieren bestaat er een woorden-j raren die den mensch alles zouden af- looze taal aan 't wringen en kronkelen trekken wijn, bier, thee, tabak, dit alles aan 't wringen en kronkelen trekken van het lichaam, aan de trillingen der is vergif in hunne oogen en ze zouden ledematen, laten zij verstaan dat zij aan 'ons op een streng natuurlijk leven willen pijn lijden. Naarvolgens de pijn in de ledematen of in de ingewanden ontstaat, is zij ver schillend van aard. De pijn in de ledematen is scherp, snij dend, hevig. Wie zich een kap draait in de vinger, voelt een schichtende pijn die heel den doortocht van den zenuw doorloopt, den vinger en de hand doet sidderen en lijk een pols in de wonde klopt. De pijn der ingewanden integendeel is angstig, benauwd, beklemmend. Wie ge- sturen. Overdrijving komt in deze zaken niet van pas. De Heer heeft ons de goederen der aarde te leen geschonken om er degelijk gebruik van te maken. Niemand is ooit gestorven van een glas wijn te hebben gedronken of eene pijp gerookt te hebben. Alleen overdaad is te laken. Waar eindigt gematigd gebruik Waar begint overdaad Elke voerman moet zijn ree weten. Er zijn menschen die geen twee cigaren mo gen rooken of zij klagen van hartkloppin- nen verklaren. Huiselijke zaken, geld- kwestiën, verdoken tegenspoed. Die men schen zijn daarmede gekwollen en knagen hun hart af, gelijk de worm aan de kern van eene rijpende vrucht kan knagen. De omgeving ziet wel dat er iets veran derd is in de doening dezer personen. Maar, doordat zij geen wonden of uit wendige teekenen vertoonen, slaat nie mand daar acht op. Men beschuldigt dikwijls die rampzaligen van overdrijving of veinzerij. Zoo heb ik een dame onder handen ge had die leed aan versnelde hartkloppin gen ten gevolge aan verborgen verdriet. Hare familie zegde 't is neuterij 't zijn toegeefsels. Ge zoudt meer moeten wer ken en al meer koeragie hebben. j Maar dat mensch kon niet werken en geen koeragie hebben zoolang de toe-j stand die haar hart deed kwijnen niet vereffend was. Gelukkig diegenen die in de kristelijke verduldigheid troost in hun lijden gaan zoeken Een mensch aan den wil des Heer en overgelaten, zal in deze toeslemming kracht putten en beter dan met artsenij zal hij zijne bezwijkende hartzenuwen opbeuren. Dr. W. De Baets. kwetst is aan de long of aan den lever'gen, die geen drie pinten 's avonds mo- voelt eene gewaarwording van praming'gen drinken of zij zijn 's anderendaags en klem, hij is gejaagd. j gejaagd. De gewoonte doet er veel aan. In normalen toestand geschiedt de wer-j Een ervaren dokter, indien een verstokte king van ons hart buiten onze wete. In rooker of een mensch die dagelijks veel Zonda^rnsi. De Apotheek van IY Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 7 December 1930. ziekelijken toestand zijn de hartkloppin gen voelbaar; zijn versneld, verzwaard, onregelmatig, worden door den zieke waargenomen en baren hem onrust en argwaan. Welke zijn de oorzaken van hartzenuw- stoornissen Bloedarmoede is vooral aan te spreken. Bij jonge dochters in de ontwikkelingsja ren treft men dikwijls hartkloppingen aan. Even gelijk de uitwendige zenuwen aan zenuwkoorts of nevralgie kunnen lij den, zoo ook kunnen de zenuwen der maag, der longen en van het hart, van stoornissen aangedaan zijn, oprechte in wendige zenuwkoortsen. Wij zullen hier deze van de hartzenu wen overschouwen. Hartpijn, gejaagd heid, versnelde kloppingen zijn dikwijls eraan gebonden. Vele menschen meenen dat zij eene hartziekte hebben en worden er dikwijls voor van hunnen dokter ge meesterd waar het anders niet geldt dan overprikkeling der zenuwen van het hart, kwaal die geneesbaar is indien de zieke zich wat moeite en geduld wil getroosten. Onze lezers zullen zich herinneren dat een normaal volwassen hart, 72 malen op een minuut slaat; dat de kloppingen op gelijken afstand geschieden dat er geen onderbrekingen of stilstanden mo gen in voorkomen. Prinses Charlotte, gemalin van Maximiliaan door Napo leon III aan zijn lot overgelaten en door de Mexicanen verraderlijk te Juezelaro voor den kop geschoten, leed in 1867 aan hartkrisissen met versnelde hartkloppin gen, gevolg der schrikkelijke gemoeds stoornissen welke zij in de laatste maan den had beleefd. Jaren later, wanneer zij op het kasteel van Bouchaut verzorgd werd, kloeg zij dikwijls van hartkloppingen en de oude dokter Gombault, aan den persoon der gewezen keizerin gehecht, moest haar dikwijls bedarende middelen toedienen. Sarah Bernhardt was erg zenuwachtig Joannes, nu, in de gevangenis, de werken van den Christus vernomen heb bende, zendt twee zijner leerlingen en zegt tot Hem Zijt gij deze die zou komen of verwachten wijeenen anderen En Jesus antwoordt en zegt tot hen Gaat heen en boodschapt aan Joannes wat gij gehoord en gezien hebt blinden zien, kreupelen gaan, melaatschen wor den gereinigd, dooven hooren, dooden verrijzen, aan armen wordt het Evange lie verkondigd en zalig is hij die zich aan mij niet zal geërgerd hebben. Toen nu deze heengegaan waren,begon Jesus tot de menigte te zeggen, aangaan de Joannes. Om wat te zien zijt gij naar de Woestijn gegaan was het om een riet te zien door den wind een en weer geslingerd Maar om wat dan te zien zijt ge gegaan Om een mensch te zien met zachte kieederen gekleed Zie, die zachte kleederen dragen zijn in de huizen van Koningen Maar om wat dan te zien zijt ge gegaan Om eenen profeet te zien Ja zeg ik u en meer nog dan een profeet hebt gij gezien Want deze is het van wien geschreven staat Zie, ik zend mijnen engel voor uw aangezicht, die bier drinkt over hartkloppingen klaagt zal die mensch eerst en vooral tabak en drank verbieden. Marschalk von Molktke, opperbevel hebber der Duitsche troepen in 1870, smoorde van 's morgens tot 's avonds. In November 1870 kloeg hij over ver snelde hartkloppingen. Oberarts Seiliger, dacht gezien den hoogen ouderdom van von Molktke (72 jaren) dat dit verschijn sel aan hartziekte gebonden was. Hij verbood hem volstrekt alle gebruik van tabak. Op 14 dagen waren de ver snelde hartkloppingen weg. Wij zegden daareven dat een gezond hart, bedaard, kalm, traag moet kloppen. Dat de belanghebbende het niet mag gewaar worden. Indien ontleed- en levenskunde ons niet geleerd hadden dat wij een hart heb ben, en waartoe het dient, wij zouden het alleenlijk niet weten. Vele menschen weten niet waar het ligtwanneer men het hen vraagt, wijzen zij op de plaats waar de maag ligt of de lever. Wanneer de zenuwen van het hart ziek zijn, dan voelt de mensch dat hij een hart heeft, hij voelt het kloppen sommige zieken voelen den klop tot in de lede maten. Ik voel mijn hart bonzen tot in de toppen mijner vingeren, schreef Alfred de Musset aan Dumas 's nachts moet ik op den rug slapen, heb ik het ongeluk mij op den linkerkant te draaien dan beukt mijn hart tegen mijne borstkas en ik word er van wakker Weze gezegd dat de dichter alle dagen zijn volle maat absinthe dronk en de sigaret zijnen mond niet verliet hetgeen de overprikkelbaarheid der zenuwen van zijn hart uitlegt. Aanhoudend en bijzonder verborgen verdriet kan aanleiding geven tot ver snelde hartkloppingen. Er zijn op de wereld menschen die oprecht ongelukkig zijn, die iets moeten verkroppen dat zij aan iedereen niet kun uwen weg zal bereiden voor u henen. Voorwaar, ik zeg u er is onder de gebo renen van vrouwen geen grooter opge staan dan Joannes de Dooper doch de Kleinste in het rijk der hemelen is groo ter dan hij. Matth. XI, 2-11. Eerst wat geschiedenis De H. Joannes de Dooper was sedert een jaar reeds opgesloten in de gevange nis van het slot Macherus dat bij het paleis van Herodes stond. Hij was van zijne vrijheid beroofd omdat hij niet geaarzeld had den Tekach zijne dubbele misdaad te verwijten namentlijk- zijn overspel en zijn bloed schande met te leven met Herodias die de echtgenoote was van Philippus die nog leefde en broeder van Herodes was. De H. Joan nes de Dooper leed dus vervolging om de Rechtveerdigheid. En nu de beteekenis van het H. Evan gelie In dat H. Evangelie wordt er getuige nis gegeven over twee personen over Christus en over Joannes. Over Christus is er getuigenis gegeven... dat hij de Beloofde Messias is... trouwens van Hem is bewezen juist dat wat de Profeet Isai's als kenteeken van den waren Messias aangegeven had (Isaïas hoofdstuk LXI) dat de Messias het Evangelie ging ver kondigen aan de arme menschen en dat door Hem de blinden gingen zien, de kreupelen gaan, de Melaatschen gerei nigd worden, de dooven hooren en de dooden verrijzen. Over Joannes is de getuigenis gegeven: dat hij de Voorlooper is van den Beloof den Messias trouwens van hem wordt gezeid, dat hij deze is waarvan geschre ven staat Zie ik zend mijnen engel voor uw aangezicht, die voor u henen den weg zal toonen. De twee getuigenissen zijn waar en rots vast Trouwens de eerste is de getuigenis van God zelf die ze veropen baart en voorzegt door den profeet en de tweede is de getuigenis van Gods Zoon die Gods getuigenis en het H.Schrift over hem aanwijst. Geacht Medelid Het Bestuur heeft de eer Ued. uit te noodigen tot de Statutaire Algemeene Vergadering die zal gehouden worden op Zaterdag 13 December, om 20 uur, in het lokaal. DAGORDE Verslag over de laatste Algemeene Vergadering. Toestand der kas. Jaar lij ksch verslag. Mededeelingen. Het Bestuur. Op Zondag 7 December 1930. Te 11 1/2 u. zielmis voor de afgestor ven leden van het stedelijk Pompiers korps. 's Namiddags, te 3 u. Sol. Vespers en plechtig Lof daarna Sermoen (doorE. Pater Willibald) en processie binnen de kerk, tot sluiting van de Octaaf ter eere van de H. Barbara. De groote avondsermoenen van E. Pa ter Wiilibald, in St Maartenskerk, wer den heel de week druk bijgewoond en greiig-godvruchtig aanhoord. Er \tfordt veel volk verwacht bij die in drukwekkende plechtigheid van Zondag. Op Maandag 8 December 1930. Feestdag van O. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Generale Absolutie voor de Derde-Ordelingen. Te 7 u. Solemn, mis, met alg. Communie, ter intentie van de Congreganisten. Te 9 u. Hoogmis. 's avonds te 5 u. plechtig Lof. Op Zondag 7 December 1930. Te 8 1 2 uur zielmis voor Hof Henri en zoon Jozef. Wie heeft niet hooren spreken van het groot Eucharistisch Congres dat onlangs gehouden werd te Carthago, de beroem de stad van Oud-Afrika Dank zij het initiatief van de H. Harte-, bonden der vier parochiën van stad, zul len wij allen kunnen daar heen gaan en alles mee even De geestige maar vroom-stichtende film Toon Verheven naar Carthago zal hier afgerold worden, ojj Maandag 8 De cember, te 7 1/2 u., in de feestzaal van het «Christen Volkshuis», St-Jacobs- straat, 30. Gewone plaatsen aan 2 fr. Balkon 3 fr, kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en .Meubelmakerij, bij Camiel D'Haene- Bonduwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van Woensdag 11. kwam de Heer Scullin Eerste Minister van Australië, 't Yper toe, met zijne Vrouw, twee Jufvrouwen, en verschilüge Heeren om onze vermaard gewordene Stad en 't omliggend histo risch slagveld van den grooten oorlog 1914-1918 te bezoeken. Zijne Excellencie en zijn gevolg woon den 's avonds ten 8 uur, onder de Meenenpoort, het uitzenden over de 250.000 Britsche gesneuvelden van den Lastpost bij, waren er door getroffen, en drukten er hunne voldoening er over uit. Donderdag morgen te 9.15 uur wierden zij ontvangen op het Stadhuis door den Heer Beer Burgemeester met den Heer Schepen Lemahieu aan zijne rechtere zijde en den Heer Secretaris Versailles aan zijne linkere zijde. De Heer Burgemeester zei dat het eene groote eer was voor Yper van den Eersten Minister van Australië met zijn heerlijk gevolg te ontvangen, en hij bood aan allen de uitdrukking van Stads diepen eerbied. Hij wees op den grooten oorlog die gemaakt had dat Yper 't bezoek ontvan gen had van Zijne Majesteit den Koning van Engeland, van hunne Koninklijke Hoogheden den Prins van Wales en de Prinses Beatrice van Engeland, van hun ne Majesteiten den Koning en de Konin gin van Spanje, van de Eerste Ministers van Engeland en Canada, en, heden, van Zijne Excellencie den Eersten Minister van Australië. Hij verzekerde dat Yper gelijk al die Hoógweerdigheidsbekleeders en al de Engelsche bezoekers, eerbied en dankbaarheid gevoelde voor de graven der gesneuvelden, ingenomen was met de indrukwekkende Britsche en Australiaan- sche gedenkteekens, en hij loofde en dankte de Hooge bezoekers voor den groet door hen gebracht aan de Marte- laarsstad, die 4 jaar Engeland's schild geweest was. De Eerste Minister van Australië be dankte voor het vriendelijk onthaal, zei zijne eerbiedige genegenheid voor het onafhankelijke Belgie en zijn Vorst en Volk, en bracht hulde aan de gesneuvel den van Australië en van geheel'tBritsch Keizerrijk. Daarna had hij de goedheid eene kroon ie gaan neerleggen aan den voet van 't Ypersch Monument alsook onder 't ge welf der Britsche Meenenpoort, en hij ging met zijn gevolg de Britsche kerkho ven rond Yper bezoeken. Wij staan wederom aan het tweede ge deelte der St Ceciliafeesten. Na de Ceci- liamis, optocht door de stad, banket, prachtig heerlijk bal. Op Dinsdag 16 De'Moeder Als ge zoo stout blijft, sluit ik u in het kiekenkot op. Bobbie. Dat ik 'k en zal toch geen eiers leggen. Herberg rvi/sbegeerte. De Baas Niet betalen ge wilt niet betalen Hewel dan ga ik achter de politie En peist ge dat hij voor mij zal betalen Houd een druppel gereed Godsliefde en Wereldwee. 't Is en tijd ge'eden Ik had Belgie doorreisd benieuwd op de schoonheid onzer openbare gebouwen en onzer kathedralen. Wat al pronkstukken Doch geen of meer dan de eenvoudige diep indringende schoonheid van eene jonge ziel die pas ter H. Tafel geweest was en nu op haar stoel in dankzegging verslonden zat Geen menschenpenne beschrijft dat 't Was uit zijn eigen reeds een hemelsch schoon beeld maar die nauwe vereeni-J ging met God gevoeld en gesmaakt j spreidde over dat wezen eene pracht zoo' innig kalm, zoo goddelijk rein, zoo diep verblijdend, zoo rustig genoegend dat men gemeend had een engel te zien door Gods liefde ontvlamd 1 j Daarin lag de verrukkende roering van een opgetogen hert van vrede en vreugde zat en verzadigd Gelukkig kind Daarentegen 'k heb er anderen ont moet 't En waren geen slechte zielen Neen: Maar warme herten die 't wel meenden Het leven lag voor hunne oogen als een dageraad van licht en wellust opoffe ring, liefde, rijkdom en aanzien speelden als droomen voor hun begeesterd ge moed Hunne herten zwollen zij wilden ge ven zonder mate maar ook krijgen Zij dronken aan den kelk van 's werelds vermaak... Eilaas, zij vonden het zoo karïg en welhaast zoo smakeloos. Zij dronken dorstig aan den beker der liefde bedwelmd Oh, zij gaven hun zeiven zoo vurig en rechtzinnig en zij meenden ook een herte gevonden te heb ben open en gaaf... eilaas zij vonden drift zoo weinig liefde... welhaast koelheid en verraderlijk bedrog Zij vroegen dan ten minste waardee ring en aanzien... 't was nog 't eenigste dat zij hoopten... zij ontmoetteden ja loerschheid en nijd en verdoken afbre- kers Armoe en honger zien lijden is droevig; maar 'k en weet niet wat er treuriger is dan de moedeloosheid, 't verdriet en de verwijtende klachten van een gebroken en ontgoocheld herte voor wien het leven een last geworden is dat ze met beuheid moeten slepen zonder toekomst en zonder troostmoedeloos, krachtloos en met verkropt gemoed. Ongelukkige zielen December a. s. hebben wij het kunstcon cert. De Heer Lionel Blomme, altist en van virtuositeit, zal ons vergasten op altoviool. Mile Liliane Deleaupe, reeds in Yper wel gekend, en Mevr. Bergerioux, beiden kunstenaars aan de Koninklijk munt schouwburg van Brussel zullen de beste en schoonste nummers van hun reperto rium ons laten toejuichen en de Harmonie zal in niets ten achteren blijven. 2 Nummers van Les deux Pigeons van Messager. De Danses Macabres art Saint Saëns. De Carnaval Rontain van Beritoz. Verschil'ende Thémas bewerkt op de groote meesters. De Harmonie Ypriana onder het talent volle bestuur van M. Lionel Blomme, zal ongetwijfeld de eereleden in bewondering brengen en toonen dat zij van de eerste wintermaanden gebruik hebben gemaakt om duchtig in te studeeren mooie en moeilijke muziek. van 1 December 1930. er 'gen- Al de raadsleden waren woordig. Na lezing van het verslag der vorige zitting werd de verpachting goedgekeurd van het maaigras der 2 eilanden, 50 fr. en deze der 3 kazematten.. Dit brengt nu 2.500 fr. op in plaats van 600. De begrooting van de Ypersche Mu ziekschool wordt goedgekeurd. De Openbare Onderstand heeft een huis verpacht in de Meenenstraat. In plaats van 1.800 fr. 's jaars is het nu verpacht aan 5.900 fr. Er wordt een gun stig advies uitgebracht, alsook voor een afstand van grond in der minne te St Jan aan den dienst der Militaire Kerkhoven. De rekening en begrooting van de stadsbibliotheek woiden goedgekeurd. De verpachting van een kraam van het vieesehhuis wordt verschoven naar de geheime zitting. Heer Vandamme had in een schrijveu eene geldelijke hulpverleening gevraagd voor de geteisterden der laatste over stroomingen. Heer Leuridan vond het goed maar de som van 2.000 fr. moet gezonden worden naar het Vlaamsch Kruis, dat aan geen politiek doet en niet aan het Rood Kruis van België. Heer Missiaen betwistte zulks en heeft gezien dat over 2 jaar als de Heeren van het Vlaamsch Kruis pakken uitdeelden, er druksels inzaten met Nationalisten pro paganda. Heer Vermeulen verdedigde het Rood Kruis van België en eindelijk werd de som gestemd, 1000 fr. voor het Rood Kruis van België en 1000 fr. aan het Vlaamsch Kruis. De begrooting voor 1931 van den Open baren Onderstand werd ter inzage neer gelegd. De commissie aangesteld om een antwoord te geven aan het voorstel der Electriekmaatschappij dient haar verslag in. Dat wordt goedgekeurd mits bepaling te onderhandelen met de voornoemde maatschappij. Eindelijk kwamen wij aan de school- contracten, het bijzonderste punt van de dagorde. Heer Burgemeester Sobry leidde de bespreking in en deed uitschijnen dat alles reeds gezeid werd over de zaak en vroeg maar om over de zaak te stemmen. Heer Leuridan gaf de reden op van zijne honding en las een geschreven ver klaring af de redens opgevende waarom zijn groep zich zou onthouden. Heer Mis siaen vond hunne houding zonderling, ook heer Vandamme en eindelijk werd de toelage gestemd door de zes Katholieken, tegen 5 Socialisten en Liberalen en 4 ont houdingen der Nationalisten. De St Jozefschool vroeg hare aanne- Neem 400 gr. gekookt soepvleesch liefst niet al te mager 1/4 liter water, 2 bouillon blokjes 3 tot 4 soeplepels azijn (volgens smaak) wat peper en zout, notemuskaat, wat gekapte konkommers en een ajuin, 7 1/2 gr. (5 blaadjes) gala- tine. Bewerking Kapt het vieesch fijn en vermengelt het met konkommer en krui den. Laat het water kooken en den ajuin er in genoeg komen, los er de bouillon blok jes en de gelatine in op en voeg er den azijn bij. Breng dan het geklopt vieesch er in, doorroert en giet alles in een aarden kom, die met koud water omspoeld geweest is. Zet alles op eene koele plaats tot dat die vleescbkaas stijf is. 't Is best dat gerecht daags te voren klaar te maken alzoo is het den volgen den dag geheel stijf en komt gemakkelijk uit de kom. vraagt eene aankondiging in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2