öeliifitiDiii'er Handelsbank BANK - UNIE NIEUWJAAR SNIPPERINGEN WEET GE WAT 100.000.000 franken. OP STRAAT NV. Kalanderberg, 1, GENT betrokken bij de Het Kapitaal en de Reserven der bij d ze UNIE aangesloten Banken overtreffen de 52' Jaar. - Nummer 52. 30 Centiemen. Zaterdag 27 December 1930. Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper CINHJVIA COLilSEU |YI (La Petits Vendeuse) Nota. We zijn verheugd aan de trouwe bezoekers van den Coliseum te mogen mededeelen dat voor de toe komst een reeks prachtige films zal worden vertoond. Onder meer «Le Mas que de fer Het ijzeren Masker Les Trois Mousquetaires De Drie Mus ketiers Robin des Bnis Robijn der Bosscher, In alle speelt Douglas Fairbanks de hoofdrol. Vervolgens Le Masque de Cuir Het Ledeien Mas ker Evangeline La Croix sur le Rocher Het Kruis op de Rots Maternité Moederschap La terre qui meurt» «Het stervende Land»; La petite Sceur des PauvresHet Zusterke der Armen enz. tt Geen patroon geen fabriek. I)d t)pciöcljc lloll I ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 15 fr. 6 maanden 9 £r. 3 maanden 5 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR JT BUITENLAND 25 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen aüe inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. ZITDAGEN. D BRUTSAERT, Kamerlid, is spre- kelijk voor iedereen: Te POPERINGHE, in zijn huis, 's morgens, den Maandag en Vrijdag. Te YPER, den 1" en 3" Zaterdag der maand, van 9 ]/3 tot 12 uur, in den Katholieken Kring. Te WERVICK, den 2* Zaterdag der maand, van 9 Y? tot 12 uur, in Hel Kapitel HANDELAARS vraagt eene aankondiging in «HET YPERSCHE VOLK in 'tChristen Volkshuis Si JacoPs.traat, 30 YPER Za/srdag 27 Dacsmbe;' te 8uur. en Zondag 28 Decs mber te 4en 8u. Comedie in 8 deelen. niet als Hoofdrol Wary Pickford. Uit de Firma Les Artistes Associés Verders Klucht in 2 deelen. Nieuwsberichten. Leerfilmen. Prijzen (Balcon) 5 fr. - (Benedenzaal) 3.50 fr. en 2 fr. - Kinders (Balcon) 2 fr. - (Benedenzaal) 1 fr. Kinderen toegelaten. Goed verwarm de en modern ingerichte zaal. Koste- looze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Happy new Year wenscht de Engelsch- man met het beginnen van een nieuw jaar gelukkig, voorspoedig Nieuwjaar! Geen wonder, de Engelschtnan is een za kenman, voor wien voorspoed alleen ge luk is. Het hoogste droombeeld van den welgeboren, deftigen, oprechten Brit stijgt doorgaans niet boven wat hij als voorspoed beschouwt een goed baantje te hebben dat hem zooveel pounden mo gelijk zonder te veel inspanning te ver dienen geeft, een genoeglijk Week-end te genieten, in zijn verblijfkamer, in zijn drawingroom uitgestrekt te rusten op een lig- of leunstoel met zijn beenen hoog op, en onderzijn bereik een flesch wisky en een flesch spuitwater, zijn tabakzak en zijn doorrookte pijp voeg daar nog wat sport bij en een aangename flirt, en daar hebt gij alles wat een Engelschman wenscht begeert Happy new Year Bonne Année, lispelt licht weg de Franschman en weg is hij. er zich weinig over bekreunend wat zijn Bonne Année voor u wel beteekenen -mag Gezond heid Voorspoed Heiligheid Ge neemt zijn wensch op zooals gij wilt hij heeft aan de wellevendheid voldaan met u een bonne Année te wenschen meer kunt ge toch niet verlangen. De Vlaming, ik meen de rechtgeaarde Vlaming, heeft het anders op. Godsdienst werd hem door zijn eerste geloofsboden zoo diep en zoo door en door in zijn leven gekneed, zoodanig werd het volk met Godsdienst doordrongen, dat de taal, welke hij spreekt, al is menig Vlaming ongelukkig genoeg een ander weg opge gaan, al houden er veel andere beginselen op na, nog immer levendige sporen be waart van de vroeger algemeene overtui ging van onze vaderen. Zeldzaam zijn de huisgezinnen, waar de dag niet aanvangt met een God zegene en beware u en een kruisken op het voor hoofd van de kinderen en waar moeder geen brood zal beginnen op te snijden zonder eerst met haar broodmes een kruis over gemaakt te hebben met de woorden God zegene dat brood en al wie er zullen van eten Langs de baan hoort men nog, doch jammer genoeg, alleen bij de ouderen van dagen, het zoo hartelijk God vorde- re u in stede van het droog en smakeloos: dag Zal de Vlaming besluiten iets aan te gaan, u een bezoek te brengen, zal hij niet nalaten er bij te voegen als 't God belieftStel hem geen averechtsche on dernemingen voorhij weet dat Gods ze gen daar niet kan op rusten in Gods ze gen. zegt hij, is alles gelegen, en dat on heilige zal hij van de hand wijzen. Be dreigt hem een of ander tegenslag, wel zal hij dien zien te voorkomen, maar er zich toch niet te voren erg om onstellen, immers, wat God bewaart, is wel be waard. En als er hem nu inderdaad iets tegenvalt, zal hij er niet iang nutteloos om treuren, want God leeft die 'tal geeft en den tegenspoed dus maar gedragen in Godsnaam overigens, geen moed verlo ren God slaat nooit tweemaal mei dezelf de roe. En laat de goeden maar ongeluk ken hebben en de boozen voorspoed ge nieten, daar komt toch verandering, want al betaalt God niet altijd den Zaterdag toch scheldt Hij niets kwijte. En zoo is er nog menige spreuk en zeg wijs die den Vlaming als natuurlijk van de lippen rolt en getuigenis, een spreken de getuigenis geeft van zijn ingewortel- den godsdienstzin. Geen wonder ook dus, dat hij, bij den aanvang van een nieuw jaar, vrienden en kennissen met een op geruimd hart een Zalig Nieuwjaar toe- wenscht Zalig, want hij weet dat alles voor een mensch hier op r.eer komt in zijn Zaligheid te voorzien, zijn Zaligheid te bewerken, en als 't God wil, zalig te sterven. Aan allen dus, Zalig Nieuwjaar, zalig in den tijd en zalig in de eeuwigheid Een zeer wonderlijk phenomeen ontstaat als wanneer de nationalistische genade of openbaring iemand treft. 't Is bijna niet geloofbaarmaar van dom wordt men zoo ineens verstandig... de stommen en de totteraars worden wel sprekend... en de lammen gaan aan het vieren. Hoeveel voorbeelden van dusdanige en verbazende metamorphose hebben wij reeds niet kunnen snappen sinds 't West- land alias De Ypersche Bode in stad tot stand kwam. Leuridan, Butaye en zelfs Vandenbul- cke worden zoo ineens specialisten in de hoppecultuur zooals te zeggen waar toe ze nochtans door hunne hooge stu diën in rechten, pedagogie en... 'k weet niet welke hooge studiën Vandenbulcke deed... niet voorbereid waren.'Ne zwij- nenkoopman voelt zich zoo ineens het temperament van een talentvollen elegie schrijver en zijne zwijntjes zelf doen aan geestdriftige en erkentelijke litteratuur Meester Butaye ter eere. Hebben wij ook het geval niet van den uil uit Nieuwker- ke die zich zoo vreezelijk geweldig hoo. ren liet. Maar zijne hevigheid was zijne doening... en gauw was hij uitge schreeuwd en uitgepraat. En hoe vele, piepjonge regent »-jes, obnuliige broekventjes die in hunne dagbladen en in Clossonhunne diepe overtuiging en hunne platte argumentjes weten te plukken. Na zulke treffende voorbeelden mocht de leider van het Vlaamsch Nationaal Verweer - Afdeeling Yper (Oufge weet van die antimilitarisjjes die met een studentenpet op den kop en eenen duch- tigen knuppel in den vuist zoo martiaal op stap weten te gaan en zoo edelmoedig iemand weten af te ranselen als ze met twintig tegen een zijn toch niet ten achter blijven en zooals Napoleon zaliger richt hij tot zijne kameraden (bij ons zegt men makkers) die Vlaamsch Nationaal voelen (dat moet 'ne raar gevoel zijn eenen dreunenden oproep die in de reeks der Proclamations célèbres -> zijn plaats vinden zal. Die oproep begint met een bloempje voor Leuridan. (Ge moet het van je fa milie hebben, zegt een Vlaamsch spreek woord). Niet door roepen er. tieren zal ons Vlaanderen gered zijn We dragen dat graag aan Leuridan op die in de Kamer zich zoo geweldig, bru taal en... welsprekend weet aan te stellen. Daden die niet roekeloos worden ge steld maar goed overwogen en beraad slaagd al voren die uit te voeren Dat zijn me de kereltjes. Ze zijn niet meer tevreden met Lielgie af te schaffen... de werkwoorden in de zinsneden moeten ook kapot. Daar is het Vlaamsch Nationaal Ver weer een geschikte vereeniging voor Voor wat We vragen ons dat zeer be kommerd af. Immers, zoo gaat het voort, zij be staat uit een kloeke schaar moedige jonge mannen (eigen lof...) die alles veil heb ben voor Vlaanderen.., en voor de vrij- heidsboomen ook, en voor de vlaggen van de ingezetenen var. stad die zij 's nachts met moed en onversaagd gaan schenden en kapot maken. De Jeugd is de toekomst Voor de genen die het niet weten. We leeren alle dagen Daarom, mijn goede, brave laksche mannen van Yperlaksch indolent, apo- thique. 'n Ne compliment, hé? Zijn ze laksch omdat ze goed zijn Of goed om dat ze laksch zijn De Heer is het wijs.) wordt toch eens Uzelf Wat voor 'ne soorte van 'ne beeste is dat En we vragen voor den leider van het VI. Natio naal Verweer Afdee.ing Yper (Ouf!!) den grooten prijs van Nederlandsche Let terkunde en we classeeren dat fac tum in ons Museum van Beestigheden! Schoemaker, blijf bij je leest Manneke, blijf bij jen vader Ge zult daar best nuttig werk verrich ten ben uwe vrienden daar nog geen oplos sing gevonden aan de crisis En houden :e daar ook proteststoeten En in Duitschland staan uw vrienden nu aan 't roer, en daar zijn drie millioen werkloozen. Houdt ge daar ook stoeten Ongelukkige werklieden die zich hier la ten ophitsen. Ondertusschen doet Minister Heymnn iets beter dan de werklieden ophitsen. Hij helpt ze door den steun van 't Crisisfonds te verlengen. De werklieden zijn meer daarmee gediend dan met stoeten en op ruierstaai. Vrienden en kennissen lezen ons weekblad met aandacht. Vele anderen pluizen het uit tot in de verste hoekjes. Alles wordt uitgepluisd, gewikt en gewogen En dat doet ons groot pleizier. Niets ellendiger dan te prediken inde woestijn. 't Westland heeft verleden week een zuiver staaltje gegeven van zijne kwade trouw en schaamtelooze oneerlijk heid. Onder den titel Vergelijkt en oor deelt liet dit zoo katholiek weekblad uitschijnen dat denzelfden avond in het VI. Huis een tooneelstuk opgevoerd werd dat zuiver katholiek was. Wij zijn er niet gaan naar zien, maar we willen ze wel gelooven terwijl in het Christen Volkshuis, cinemazaal door de geestelijk heid aanbevolen, eenen film afgerold werd, naar den roman La neige sous les pas» van H.Bordeaux. Volgens Westland was het eenen «ongezonden film, dus schadelijk, dus gevaarlijk en grootelijks af te keuren Waarop steunden de padagogen van 't Westland om dezen film zoo te ken schetsen Op een oordeel van l'Abbé Bethleem geput uit zijn werkRomans a lire et a proscrir en niet Films a voir et a proscrire werk dat zeker wel verscheen voordat ervan dezen film ooit spraak was en zelfs van cinema spraak was. 't Westland zal ons zeker wel het genoegen doen ons het oordeel van Abbé Bethleem over dezen film mede te deelen en daarna zullen we kunnen deze zaak ernstig bespreken voor zooveel wel te verstaan met zulke eerlijke kerel- kens dit mogelijk is. Wat vindc ge ervan, lezers Misbruik maken van de verwarring die ze met voorbedachten raad tusschen boek en film scheppen om de geestelijkheid aan te vallen 't Is proper, hé Ieder zal zich nog wel herinneren, hoe in 1920 in Noord-Italie werklieden opge hitst door de communisten, zich meester maakten van eenige fabrieken, waar eeni- ge dagen daarna niets meer werd voort gebracht omdat er geen leiding meer was. Begin 1929 hebben de Sowjets, na een zelfde proefneming, zich verplicht gezien zulke maatregelen te nemen, waardoor zij zelf de onwaarde van een hunner heiligste beginselen hebben erkend. Zij hebben eenige nijverheidshoofden die hun leven onder het schrikbewind nog niet verloren teruggeroepen en als techniekers aan gesteld om toezicht op den arbeid uit te oefenen. Doch techniekers zonder gzage kun nen maar weinig invloed hebben op den gang van zaken van een fabriek, vooral als daar volledige wanorde heerscht. Dit schijnen de Sowjets dan ook begrepen te hebben, want op 31 Januari 11. kondigden zij af, dat voortaan iedere fabriek zou be stuurd wurden door een bestuurder die tevens technieker zou zijn en het recht kreeg, op de werklieden straffen toe te passen. Dit was het begin van de erken ning van het patronaal gezag. Een besluit van 6 Maart heeft deze er kenning volledigd. De arbeidsbeurzen, welke lijsten uitgeven van beschikbare arbeiders, moeten daarop vermelden wie wegens tuchteloosheid werd doorgezon den. Terzelfdertijd wenden de Sowjets zich tot machtige finantieele instellingen om kapitalen te bekomen. Zooals men ziet, kan het gezag over meesterd en eenigen tijd zelfs verdreven worden, doch het gezag komt steeds terug omdat zonder dat, geen geordende maat schappij mogelijk is. Vele lezers vragen ons af waarom wij De Werkman zoo regelmatig met vrede laten De reden daarvan is dat dit weekbladje zoo lamentabel zoo plat zoo onbe nullig zoo onnoozel 'k zal maar ophouden want 't zou zonder einde zijn. De socialisten hervallen in hun oude ziekte de werklieden opruien. Er is cri sis, werkloosheid, en vele werklieden lij den gebrek. Ze vinden daarin een bes'.e gelegenheid om de groeiende misnoegd heid uit te baten. En de manier is rap ge vonden een stoet inrichten, een protest stoet tegen de crisis Een vraagske aan die heeren in Enge land zijn een paar miilioen werkloozen. De crisis duurt er sinds veel langer dan hier en ze groeit dagelijks. Sinds acht maanden is de Labourpartij daar aan het hoofd van 't land. Zegt eens, heeren, heb Missiën. - leder jaar sterven er ongeveer 200 Missionarissen. M ie ver vangt ze In China zijn er 430 millioen zielen, en... 2 millioen Katholieken! In de Missie van Pater Lievens is er één priester voor... 300.000 zielen! Wij geven in verhouding het meest voor de Missië. België telt 7.500.000 inwoners. Daarvan gaan er wekelijks ongeveer 3.000.000 naar de cinema's, die gouden zaken maken. In die cine ma's verteren zij jaarlijks minstens 300.000.000 frank. En we geven een beetje meer dan twee honderdsten daarvan voor de onsterfelijke zaken jare met eeuwenoude geplogenheden o]) nieuw afgekondigd. Dit geschiedde nogmaals vóór eenige dagen. Dé zelfde gunsten w erden ten eeuw ige dage toegekend aan de pauslijke zouaven van 1860-1870 en hunne familiën. In Europa zijii er 48.000.000 meer vrcawen dan mannen. Het grootste verschil bestaat in Rusland. Xa Rus land komt Duitschland met 4 millioen, Frankrijk .met 2. In verhouding spant Portugal de kroon, daar er te Lisboa alleen 300.000 meer vrouwen zijn dan mannen In 1930 bracht Frankrijk 51.367.450 hectoliters wijn voort, waarvan 8 mil lioen 750.000 voor het departement Herault, 10 in de Ardennen en 5 in (.'reuse. In Bretoenland noemt een dorp «Né- ant» en velen zouden het vertalen door «Niks - niet»... Maar de beteekenis is geheel anders. Néant is eene veran dering van 't oud bretoensch woord Néan dat beteekent Hemel... dus iets als Hemelghem. Het laatste wederlandsch Eucha ristisch Congres werd in Carthago ge houden, omdat 1930 de 15 honderste verjaring was der doods van den be roemden Kerkleeraar Augustinus. die in Xoord-Afrika geboren, een groot deel van zijn leven in die stad over bracht. Het eerst-komende Congres zal ge houden worden, ten jare 1932, in Ier land. 1932 is de '15 honderste ver jaring der aankomst in dat land van St Patrick, er naar toegezonden door Paus Celestinus I. St Patrick bekeer de de Ieren tot het waar Geloof en hun land werd de bakermat van ontel- baree missionarissen en Heiligen, zoo danig dat het den bijnaam verwierf van eiland der Heiligen In zijn eerste sermoenen, om te spreken over de H. Drievuldigheid miek St Patrick ge bruik van een drievoudig klaverblad. Een blad zegde hij, één God en drie bladekens drie Personen Daar om komt het klaverblad voor in het Iersch wapen en daarom op Patricks naamdag, den 18 Maart, dragen jaar lijks de Ieren klaverbladen als feest- kenmerk. woners 40 vragen zullen moeten be antwoorden en de landbouwers 600. Bij een gezonden mensch klopt het hert 70 maal in de minuut. - - Bij den konijn 200 en hij de muis 700 maal. Dus hoe kleiner wezen, hoe sneller de bloed-omloop. Te Beaune is gestorven Adolphe Reité, aarts-slechte schrijver, die na derhand zich bekeerde. Xa zijne be keering deed hi j te voete de bedevaart naar Lourdes, hetgeen hij vertelde in een afzonderlijken boek. Om gemak kelijk de reis af te leggen gebruikte hij een paar slappe schoen, zonder kousen aan te doen en dagelijks goot hij in iedere schoe een lepel olië, in dewelke hij een ei geklutst had... dus deed hij de reis, zoo noemt hij het zelf, op mayonnaise-saus. In de fransche gazet La Croix de aris is eene studie verschenen no pens den Belgischen Boerenbond en het slotgedachte is: «De Boerenbond is waarlijk een landbouwkundige macth, door en door katholiek er. be- drijfkundig. 't Is een voornaam en troostend voorbeeld voor al onze ka tholieke instellingen 14 Itafiaansche watervliegtuigen gaan trachten samen de reis af te leg gen Italie-Brazilie, langs Carthagène (Spanje), Kemitra (Marok), Bolama (Portugeesch Afrika), Xatal (Brazi lië). De tocht behelst 2000 kilometers en zal een 200 millioen kosten. Te Brussel, den 17 dezer, plechtige mis in St Goedele ter herdenking van Bolivar, Zuid-Amerikaanschen held, gestorven ten jare 1830 en die de on afhankelijkheid bewerkstelligde van Colombia (1811), Perou (1821) en Bo- livie (1822). In 1831 werd Colombia omzet in drie onafhankelijke Republie ken, namelijk: Bolivie, Equator en Ve nezuela. Al die landen waren vroeger Spaansche Coloniën, eveanls Brazilië eene Portugeesche was. De ministers» van bovengemelde staten woonden, den dienst bij in Ste Goedele, alsook de vertegenwoordiger van onzen Ko ning en veel ambassadeurs. Xa de nv'is zong de pauselijke Nuncius. Mgr Vli- cara, de absouten. Alle landverhuizing naar de Ver- eenigde Staten is stop gezet voor twee jaar. Uitzondering is gemaakt voor een bepaald getal lieden, waarvan de familie in Amerika reeds gevestigd is. Mij zijn in de periode der volksop tellingen. Bij het teekenen onzer op gaven zullen wij enkele vragen moeten be-antwoorden. 't Zal een ander spel wezen in Canada, waar de stedenbe- De laatste Sultan, ook genoemd de Roode Sultan, omdeswil zijner wreede moordbevelen Abdul Hamid, afgezet door de jonge Turken in 1909 en gestorven in 1918 liet eene fortuin achter van drie milliards ponden. Zjne erfgenamen, zeven zonen, ééne doch ter en vier weduwen eischten nog bezittingen in Irak en Palestina. Het tribunaal heeft ze zenden wande len De laatste Koningen van Frankrijk na de fransche omwenteling waren Lodewijk Met de oorlogen, die de Spanjaards voerden tegen de Musuimanen, die hun land overrompeld hadden, bekwa men zij van Rome. bijzondere dispen- satiës in vleeschderving. Die gunsten werden hun toegekend bij middel der Kruisvaarten bulle alzoo genoemd j omdat zij voorrechten toekende, die aan de Kruisvaarders toegestaan ge weest waren. Sedert de jaren 1200i wordt ze regelmatig vernieuwd en alle j

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 1