Het Familieboekje Carnavalstoet Ypersche Kroniek. Uiat de Luare opvoeding vereisebt Rechterlijke Kroniek Katholieke Kring. JAARLIJKSCH VERSLAG 1929-1930 HEROPENING DER KATHEDRALE Gothieke Kerkstoelen in eik. Kerkelijk Nieuws XYiz'i'.v, broeder Karei X van den tak der B .rb. ns en Lodewijk-Philippe van de ;.-.k der Orleans. Karei X werd afge zet en vluchtte buiten het land in 18J0- Zijn Kleinzoon Hendrik,graafde Cham- bord, men Hendrik V noemt, (alhoewel hij nooit regeerde.) miek tot aan zijnen dood aanspraak op den troon van Frankrijk en had geen mannelijke afstammelingen. In 1875 de gewezene Keizerin Eugenia, weduwe van Napoleon lil, en die uit Frankrijk gejaagd werd in 1870 tijdens het mislukken van den Fransch-Duitschen oorlog, vroeg aan den Graaf de Chambord te willen haren zoon, den Keizerlijken Prins, die ook Napoleon noemde, als kind aanne men, Hendrik V, alhoewel vereerd met die vraag,antwoordde dat de Koninklijke wetten hem niet toelieten, zijnen opvol ger aan te wijzen. Maar, na het treurig omkomen van den Prins in 't Zoulou-land tenjare 1879, hij aanveerde een deel van 't kleedingstuk met bloed bevlekt, dat de Prins droeg bij zijn sneuvelen... en in een kadertje gelijst samen met een geschreven gebed uit des Prinsen Misboek, plaatste hij die gedachtenis op zijne schrijftafel. Zij bleef er tot aan zijnen dood. Zonda^rust. De apotheek van M. Van Ro- baeys, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 28 December 1930. De apotheek van M. Weckesser, Diksmudestraat, zal alleen open zijn op Donderdag 1 Januari 1931 (Nieuwjaar dag). Sinds de laatste algemeene verga dering van 30 November 1929 hebben wij het afsterven te betreuren gehad van Mr. Albert BOONE. Hij was een der oude leden van onzen kring Niet tegenstaande hij door eene lange en pijnlijke ziekte in de onmogelijkheid verbleef trouw ons lokaal te bezoeken was hij altijd bereid ons in alle om standigheden bij te staan en te helpen. Tot zijn bereidwilligheid namen wij nooit te vergeefs onzen toevlucht. Een zeer groot aantal leden hebben zijnen uitvaart bijgewoond. Zoo doende heb ben zij eens te meer de levendigheid (bewezen van het solidariteitsgevoel I dat in ons midden heerscht. Gedurende dit maatschappelijk jaar (was de bedrijvigheid van den K. K. A.eer bevredigend. Het lokaal werd in bet algemeen druk bezocht. Al onze ajfdeelingen blijven talrijke leden heb ben hunne prijskampavonden en ver gaderingen lokken volk bij. Onder deze afdeelingen spant De Ware Bloem tros de kroon, 't Is de oudste onzer afdeelingen. Ze toont ook. zooals liet past. het goede voorbeeld. Onder de meesterlijke leiding van Hector Ver verken is de boldersafdeeling fel aan gegroeid en is. nu 58 leden sterk, de belangrijkste onder de bolmaatschap- pijen van stad. Alle avonden waarop gebold wordt steekt onze tra bomvol. Aan de jaarlijksche koningbolling na men 48 bolders deel. Abel Verkinderen vloerde ze allen. Onder de gemoedelijke leiding van Cb. Cenlenaere mocht en kon de bil- jartafdeeling niet ten achter blijven. Zij telde dit jaar 33 leden waarvan een dertigtal aan het kampioenschap van den Kring deelnamen. De kaartersgilde (Voorzitter Be- noot doet ook flink haar best. Veel leden volgen de uitgeschreven kaart avonden en prijskampen. Zooais ge allen kunt bestatigen groeien en bloeien deze afdeelingen naar wensch, en wedijveren ieverig onder elkaar om aan hunne leden ge zellige avonden en gezond verzet te Na Kerstdag. Kerstdag hebben wij gevierd Die feestdag zoo als er geen is in 't jaar, zoo heimlijk en zoo blijde Voorafgegaan van vier weken verlangens en gevolgd van twaalf dagen genietens Die feeste die, niettegenstaande de duisterheid van het jaargetijde en de koude van het weder, de klaarste en de warmste feeste is van 't jaar voor 't herte en het verstand van den mensch. Die feeste met haren gezelligen voor avond wanneer wij rond den kerstblok zitten of den kerstboom plukken het lied je zingende een kindje is ons geboren in 't midden van den nacht Die feeste met hare drie HH. Missen de Middernachtmis de Dageraadmis en de Kerstmesse ter eere van den Vader, den Zoon en den H. Geest of van de drie geboorten Christi de eeuwige uit den schoot zijns Vaders in den voorgang der tijden de tijdelijke uit den schoot der Moeder Maagd, boven alle vrouwen ge benedijd en de derde uit zijn eigen Herte en verlangende liefde voor ons bij 't hei- verschaffen. Het bestcrar acht het zijn plicht. Voorzitter, bestuursleden en leden van deze afdeelüigen geluk te venschen voor hunnen ijver en te be danken voor hunne gemoedelijke me-! dewerking. Dank aan hunne werking" telt de K. K. niet onder deze vele maat schappijen die Hechts in stad op 't pa- piër bestaan, maar is ze een degelijke, bezochte en levendige Kring van Ka tholieken waaronder eene sympathie- ke atmosfeer van verbroedering en in nige voeling heerscht. Dusdanige treffende voorbeelden hebben dan ook het Bestuur aange spoord er nog een afdeefingske bij te krijgen, en sinds enkele weken is in den schoot van den K. K. eene too- neelafdeeling tot stand gekomen. Ge zult met genoegen vernemen dat dat boorlingske de handen uit de mouwen heeft gestoken en het ircstudeeren van het blijspel De Gebroeders Kalkoen met moed en vertrouwen heeft aange durfd. Dit geeft ons de perspectief van enkele aangename "avonden van too- neel en tabagie. Wij hopen stellig dat de tooneelafdeeling het lot en hec stikses der andere afdeelingen deelen zal. Gedurende dit maatschappelijk jaar heeft de K. K. een onderdak blijven verschaffen aan de St Vincentius Yen nootschap, de Katholieke Zieken troost. de- Christen Middenstand, de Katholieke Yereeniging, de Gilde van O. L. V. van Thuyne, en de opstel raad van Het Ypersche Volk De zitdagen van onze afgevaardig den in Kamer en Senaat worden ook- in ons lokaal gehouden. Gedurende dit jaar nam de K. K. deel aan de betooging door de N.Y.B.I. op touw gezet, aan de heldenhulde van 1 November en aan de herdenking van den wapenstilstand. Alet eenen prach- tigen praalwagen hebben wij deel ge nomen aan den bloemenstoet die ter gelegenheid der Eeuwfeesten in stad ingericht werd. Terloops een woord' van dank aan ons lid, bouwkundige Aug. De Poorter die het ontwerp van den praalwagen met veel talent en smaak opmaakte, aan onze leden die ons voor de uitvoering de noodige bloemen en benoodigheden verschaf ten, en die het bestuur ter dier gele genheid met ijver bijstonden en een hulpzaam hand verleenden. Onze deelneming aan de VI. Kermis op 13 Juli door de Katholieke standen van stad op touw gezet, bracht ten bate van de VI. Leergangen aan de Katholieke Hoogeschool van Leuven eene zuivere winst van ongeveer 1000 frank op. 86 Leden namen dit jaar deel aan het traditionneel avondmaal van Drie Koningen, avond waarop Senator Bru- neel de la Warande en Volksvertegen woordiger Brutsaert het woord voer den. De reeks van onze wintervoordrach ten werd op prachtige wijze door Prof. Bessemans van Gent over Spiritisme ingezet. Later werden de volgende voordrachten met lichtbeelden gehou den Mijne reis door Congo» door Volks vertegenwoordiger Brutsaert, over Romedoor E. H. Pastoor Denys en door E. P. Rutten over De Kerkvervolging in Mexico». Al deze voordrachten werden door een zeer talrijk publiek gevolgd en niet sukses bekroond. Het bestuur van den K. K. heeft het ook aangedurfd op 23 October in onze festzaal het transformatiespel Lour- des door de tooneelgroep Devriendt- Sorel te laten opvoeren. Onnoodig te zeggen dat de feestzaal bomvol stak en dat een zeer belangrijke som ten bate der Missiewerken ten beste kwam. De opvoering in de feestzaal van het Volkshuis van de Klucht der Vergissingen door het VI. Volkstoo- neel op 25 November werd ook. in me- der opgaan van '1 daglicht 1 Laat die geur van die feestelijkheid onze ziel doordringen en twaalf dagen lang het zoete mysterie er van herinneren aan 't stalleken tot dat wij op Drie Ko ningen in blij gemoed de Boonkoek snij den of de briefjes trekken Dan mogen wij hopen en wenschen dat de twaalf dagen komende na Kerstdag zalig en gelukkig, zullen den voorpost en de voorbode zijn van de twaalf maanden gelukkig en zalig van 't jaar en ja van menige dozijnen van jaren, totdat wij als Koningen bekroond worden op die geluk kige Dertiendag wanneer de Opperste Koning van al ons zal noodigen naar zijn Maaltijd waar niets meer is dan eeuwig vroolijk zijn De vier uitersten van een huishouden zijn: De trog schrepen Het bedstrooi branden De oliepulle doen zweeten en de zoutla kuischen Maar 't laatste, het alleruiterste van ne mensch: zei Ko Labboone, dat is zijn Herte uitspuwen... Tewerking" met de KatfuYefcn- stxndat an Yper. 'foor de fC- K. bert sderd ea i p touw gezet. ZooaB ge kunt bestatigen is het lGstuur van den K. K. niet oledig gebleven. Aangemoedigd dbor het welgelukken van al zijne ondernemin gen. spijts al wat tegeir zijne werking in den weg wordt gevoerd, zal het he steer gedurende het maatschappelijke jaar 1930-193T zooals vroeger rijne zending getrotrw en het vertrouwen van de leden waardig blijven. Wij twijfelen niet, dat van hunnen kant, de leden het Bestuur ter zijde zullen blijven staan. De- K. K. is im mers eene grcxite familie, alle Katho lieken van goeden wil zijn er welkom. Ttrsschen hen willen wij eenen geest van innige verbroedering stichten en handhaven, getrouw aan onze verhe vene princiepen van onvoorwaardelij ke evennaasteliefde, standvastig m ons gevoel vare maatschappelijke solidari teit. trouw aan dit edel ideaal. Maar om dit ideaal te verwezenlij-, ken. om dit schoon ideaal niet te looi te laten. gaan,, moeten wij allien, leden van den K. K. van: Yper. staan in liet leven en in den >trijd die te voeren blijft,, gal en rotsvast, schouder tegen schouder, trouw in wee en in rouw,, trouw tot ter (food. Djie geest hjteft de K... K. van. Yper grexet gebracht. Dank aan; dien geest is de K. K. groot en blweiend gebleven. Laat ons; dien geest trouw en zorg vuldig bewaren, zorgvuldig hoeden tegen al wat hem zou kunne» besmeu ren of knakken. Want 't is, dank aan dien geest en door dien geest alteen dat ooze kring immer aangroeien zal ten hate van den inzet van onzen hui-, digen strijd voor immer meer en meer Rechtveerdigheid en Vrede. Ter gelegenheid der van Yper kan men verkrijgen in de Mekanieke Schrijn- en Meubelmakerij, bij Camiel D'Kaene - Bonriuwe Beluikstraat, 5, YPER alle slag van St PIETERS: Zondag 28 December 1930. Ten 8 ]A u. gezongene mis voor Pe trus Vandermarliere en huisvrouw. Donderdag 1 Januari 1931. Ten 9 u. de mis voor Stephanie Spotbeen, weduwe Slembrouck. Vergadering van YPERSCH GEMEENTERAAD op Maandag 22 December 1930. Enkel Heer Vermeulen was afwezig. De 2 procesverbalen van de zittin gen van 1 en 8 December worden zon der opmerkingen goedgekeurd. Eene vraag van autobusdienst van Nieuwkerke tiaar Yper langs de Seule- Kemmel. enz. lokte eene lange bespre king uit, die eene halve uur duurde en eindelijk werdt die vraag ingewilligd. De beheerraad van het tusschenge- meentelijk werkloozenfonds had een voorstel gezonden naar den gemeen teraad ter goedkeuring. 1. - Van 1 Januari 1931 zal de bijslag der gemeente gerekend worden als volgt: 1 fr. als hoofdsteun voor de werklooze1 fr. voor de vrouw en 1 fr. per kind. 2. - Wanneer het crisisfonds het bedrag van de hoofdsteun verminder., wordt deze aangevuld met een bedrag van ten hoogstens 2 fr. per dag. De Heer Delahaye verdedigde dit voorstel. De beheerraad heeft een drievoudig doel willen nastreven, het wel van de Levenswijsheid. Ik heb rond menig blijden heerd, bij 't vier, geluisterd en gezeten Daar vreugd gesmaakt, schatten weerd bij vrienden die 'k nooit zal vergeten En nievers, nievers, of ik vond er toch eene leege plaatse rond Ik heb zoo menig perk gezien vol blijden bloei van lieve blommen Waar, op de vleugels van de bieën de zoetste geuren opwaarts klommen En nooit dat ik geen bloem zag staan Geknakt, gebroken en vergaan Ik heb de sterren in de lucht Zoo dikwijls 's avonds na gekeken en hoog tot God van hoop gezucht Op de uur dat slechts de winden spreken En ach Nrët eens dat, voor mijn oog Geen schitterende ster vervloog 'k En weet geen zon ten hemel gaan 'k en weet geen licht, hoe schoon, hoe tb- of 't brengt toch druk en droefheid s 'k En weet geen zonder leed of lijden werkelooze. dit- de familie en tei derde rekening óm deer van den be narden toestand van de stadskas, hij vroeg ten slotte dra de gemeenteraad eenparig dit voor-zovz bijtreden. Heer Yergracht vroeg dat in' het toekomende de liberalen ook. zouden vertegenwoordigd ziiji in ie beheer raad van het werklooaenfoods. De socialisten loktwi een vermake lijk incident uit. zij kondes niet be grijpen dat er een liberaal syndicaat bestaat. Lie Heter Burgemeester kon zich niet vereenigen met het voorgestelde voorstel hij is ook de. werkman maar ook de stad... en de stad zulke groote onkosten aandoen.: dat kon hij niet goed keuren. De stadska- staat voor groote moeilijkheden en steeds i zwaarder zijn de verplichtingen....: hij stelt voor zich stipt te houden naar de wet en IQ per honderd te betalen aan het crisLsfonds. De Heeren Bonnet, Leurïdan en SLissiaetr verdedigen het. voorstel, deze laatste stelde een wensch voor dadelijk de groote werken door de Staat te doen, uitvoeren. Ten slotte werd het voorstel gestemd' door al de raadsle den. enkel de Heer Burgemeester heeft zich onthouden. Den Openbaren Onderstand vroeg een gunstig advies voor eene verpach ting van verschillende stukken land, 6 ervan zijn verpacht de andere zullen uit ter hand worden verjvacht. De Eerwaarde Aioeder van het Na zareth vroeg om 2 artikels van het reglement van inwendige orde te mo gen veranderen. Het is de kostgangers toegelaten alle dage uit te gaarp *s morgens van 8 tot 11 l/2 uur, 's namiddags, geduren de wintermaanden van 1 October tot 31 Al aart. van 1 tot 5 uur. 's Zondags tot 6 uur; in de zomermaanden van. 1 tot 6 uur. 's Zondags tot 7 uur. In geval van feestelijkheden mag de Eer- weerde Aioeder met 1 uur verlengen, algemeen goedgekeurd. Den Openbaren Onderstand vraagt een crediet van. 55.000 fr. voor herop bouw van magazijn. Gunstig beoor deeld. De begrooting van 1931 beliep tot 6.581.228,08 ontvangsten, 6..520.728,82 uitgaven dus een overschot van 60.499,26 fr. Den Fleer d'Huvetter had daarover een lang verslag gemaakt en kwam tot het besluit van nog eenige dagen te wachten tot de nieuwe beheerraad in functie komt. Dat besluit werdt ge stemd met 6 voor en 8 onthoudingen. Een krediet door de stad aange vraagd van 2.937,10 fr. voor te kort op het krediet van de pensioenen der stadsambtenaren wordt aanveerd. Een tijdelijke huishoudschool vraagt een hulpgeld van 200 fr. Gestemd min de onthoudingen der socialisten en li beraal. De begrooting van het leerwerkhuis der Rijsselstraat van 1930 beloopt tot 55.229.92 waarvan 26.785 fr. door den Staat, 17.399 fr. door de provincie en 11.045,92 voor de stad wordt goedge keurd. Den Heer Bestuurder van de Looie vraagt om studie te mogen inrichten na de school. Er zijn reeds 70 leerlin gen ingeschrevendat wordt goedge keurd. Verschillende gemeenteraadsleden stellen vragen aan het Schcpencolle- gie welke zullen onderzocht worden en in der mate ingewilligd. De publieke zitting eindigde rond acht uur. Het kind is een persoonlijk wezen met eigen leven, eigen doel en eigene taak God is er de Schepper van. 't Is Hij die aan dat kind zijn wezen en zijn leven gaf, zijn doel bestemde en zijn taak aan wees. De ouders zijn de werktuigen Gods, die vrijwillig dat schepsel Gods op aarde brachten en in de samenleving stelden. Dat is de driejrikkel van daadzaken en waarheden waarop alle recht steunt en waaruit alle plicht neder komt Daaruit volgt vooreerst dat het kind een recht heeft die van God ge geven zijnde buiten en boven alle aard- 0 ja ik weet, ik hoop er één bij God, nadien... Maar elders geen Jan, jongen, ge moet zwijgen zei Wantje Zeebrouck, ge babbelt en ge snattert al veel te veel, voor zulk een klein manneke weet ge niet dé dat men moet zeven maal peinzen eer men iets zegt Jantje stak dat in zijnen zak... en zweeg. Vijf minuten daarna, zoo zag Jan dat Moeder Wantjes rok begon te broeien, binst dat ze de sausepanne roerde. Is ééne keer gepeisd, zei Jan in zijn eigen is twee keeren gepeisd, is drie keeren >s vier keeren gepeisd is vijf keeren is zes keeren en een is zeven keeren zei Jan, al in zijn eigen. Moeder, Moeder riep hiy toen, je rok brandt Die Jan en heeft niet lang geleefd Denk eer dat ge doende zijt, zei Mees- - Gezelle en al doende denk dan nog sche menscheüjke macht staat. Noch ouder-, noch Staat, noch de H. Kerk zelf heeft daaraan iet- aan te veranderen of te verminderen. Daar uit volgt daarbij dat het kind een plicht te vervullet:' heeft, naar mogelijkheid! Doch. vooraf in den beginne, fret ft dat kind. trit zijn eigen,, de bekwaam heid niet zijn recht te gebruiken noch zijn plicht te vervullenhet is krach teloos en onmondig. Het moet dus. om Gods wille, daar toe gebracht zijn, ten minste voor zoo veel het kan gedaan zijn. Dat is Het werk van de opvoeding 5 De opvoeding bestaat dus hierin: Naar het mogelijke, in dè opEeidïng van het kind' alles bijbrengen wat het noodig heeft opdat het zou' bekwaam zijn zijn eigen leven te- leiders, zijn eigen doel te bereiken en zijn eigen taak te vervullenf Alisschien zal ket kind" niet beant woorden aan de- pogingen die voor zijne opvoeding gedaan zijn!.' "t Zij uit kwaadwilhgneid. "t zij uit onver mogen Tóch als het mogelijke, het ware- mogelijke daartoe gedaan is, daar is aan GodA wil vol'dhan en de zen, dié dat werk uit plicht opgeno men- liubben. ernstig era met goed in zicht. zijn over hunne verantwoorde lijkheid gedekt en mogen van Gods wege eene ruime betooming verwach tende- zijn Doch dat is en blijft het groote werk..- het mogelijke doen om bet kind! bekwaam en gadig te maken om zijn eigen teven te leven, zijn doel en einde te bereiken et» zijne taak te vol brengen. Nu volgt de vraag: Wat moet de opvoeding zijn aan het kind gegeven opdat het kind zijn teven beleve, zijn doel bereike en zijne taak vervulle Welke zijn de vereischten eener ware opvoeding Ten eerste: dat kind moet deugde lijk gevoed zijn 1.1. z. aan dat kind moet er bezorgd zijn al wat het noo dig heeft om zijn leven en zijn gezond heid te behouden en daarbij al wat het kind noodig heeft tot goede ontwik keling van zijn leven, van al zijn-, krachten en van al zijne lidmaten. Dat is een natuurplicht den ouders, opgelegd die 't kind op de wereld ge bracht hebben en door de wet zelve op straf gewaarborgd. Ouders die hun kind dooden of aan de voeding te kort blijven zijn voor de wet strafbaar. Zij zijn veel meer nog strafbaar voor God die, om reden der gerechtigheid nooit door de vin gers ziet. Ten tweede: bij die enkele stoffelij ke voeding komt er eene tweede plichtDat kind is geen dier, het is een redelijk en vrij menschHij ge volg daar moet gezorgd worden voor het menschelijk leven en de mensche- lijke ontwikkeling van dat kind; De rede of het verstand moet verlicht zijn en ontwikkeld en wel zoodanig dat die rede recht en wel opneemt en werkt en de noodige kennissen krijgt. De wille ook moet gevormd zijn zoodanig dat zij recht is, sterk en standvastig, geneigd en bekwaam om de opkomen de moeilijkheden, gevaren en hinder nissen, aan 't leven vast, te overko men. Daarbij 't gemoed en 't geweten moet het eene en het andere volgen. Dit zijn de eerste vereischten van de opvoeding Der zijn ouders die hen daarmee vergenoegen en die meenen dat ze voldaan hebben voor hun kind als ze dat volbracht hebben Dat is 't geen men noemthet on zijdig onderwijs! Doch dat is ver van voldoendeZul ke opleiding is onvolkomen en al wat gebrekkig is. TREKKING VERWOESTE GEWESTEN. 5 p. c. 1923. Trekking van 20 December 1930. Reeks 109.186 nr 3 wint 500.000 frank. Reeks 309.304 nr 3 wint een lot van 100.000 frank. Reeks 12.857 nr 2, reeks314.026 nr 5 en reeks 3337.916 nr 3 winnen elk 50.000 frank. De andere nummers dier reeksen zijn be taalbaar met 550 frank. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Lukken. 't Is den tijd van 't jaar en al is het al duur, der moet toch gebakken zijn,anders 'ten is geen Nieuwjaar... en men kan eens pette niet lukken. Ziehier de recepte 1 kilo blomme, 900 gr. bleeke poer- suiker, 700 gr. boter, 4 eiers en een pinte water. Dat al zeer wel dooreen kneden en een nacht laten rusten en bakken ineen diep ijzer. Bem. De beste kwaliteit in alles en zeer ver sche eiers. Werkzaamheden in Januari-maand. Bereiding In Groenselhof Zoolang het weder het toelaat legt uw land gereed, verbetert uw zware en klijtachtige gronden door bijvoeg van kalk, plaaster, mergel, gras vodden eu bouwafval aan de gronden die te licht zijn, voert deugdelijk grond bij en leem, draineert de plaatsen waar 't water blijft staan en maakt voren om den grond losser te maken, te spitten óTMD YPER op Zondag 15 Februari 1931 Wij hebben het genoegen het u- Mtek ter kennis te brengen dat wij opnieuw de werkzaamheden voor der, toekomenden Kamavalstoet met vol-1 leti ijver aangevat hebben en wij zul len alles in werking stellen om aan «lert stoet denzelfden huister ah vr •- ger te geven. Maar feesten inrichten kost immers veel geld en de ondersteuning van het Stadsbestuur is veel te gering om ons toe te laten daarmede alleen dergelijk feest op touw te zetten. Daarom vim d"en wij ons nogmaals verplicht be roep te doen op de nrrMadigheid der bevolking en wij durven verhopen dat de heeren bestmtrdled'era die zich eerst daags ten huize zullen aanbieden goed zullen onthaald worden. Wat de wijze van geMinzamelen be treft deze komt gansch vervormd te worden. De inschrijvingslij stén zullen in de gasthoven en drankslijterijen niet meer aangeboden worden maar de bestuursleden zullen zich toelaten, lidkaarten te verknopen waarvan drie reeksen bestaan,: E'ere. Beschermende en Werkende. Wij koesteren: de- hoop dat de be volking onze werkwijze zal goedkeu ren.en bieden haar o-rtzen innigèh dank bij voorbaat aam. HET COMITÉ1T: VoorzitterAimé Gruwez Ondey-Yoorzi11er G. Van Iigroo Secretaris-Schatbewaarder G. Vermeulen;' Leden: Depuydt I)., Gillioen H., Neys Duthoo H Gillis G., Flepts H... Mahieu Gv Dtimon Am., Decoster Ent.., Gouwy R., Beddéleem. Eug., Vanlede D„ Van Wonterghem G., Lalou- A..„ Vanacker A., Vermenten' H., Van rases G., Camerlynck J-. Der. Frans van Y.fier, voor bedrei ging door gebaren 30 fr. boete of 10 da gen gevang, voor dronkenschap (5 fr. of 3. dagen Sael. Edw., die bij. de Villa Bon Aeeueil te Yper, ©en ouderling omgere den had die met zijn. rijwiel de rechte kant van de baan hield, wordt tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang veroordeeld, om niet getrompt te hebben 10 fr. of 2 dagen, voorw. ged. 5 jaar, aan de bur gerlijke partij die 1975 fr. schadevergoe ding vroeg, wordt eeise som van 150(1 fr. toegestaan. Vansteil. Patil en Leenk. Gaston van Gheluwe, voor wederzijdsche slagen elk 26 fr. of 8 dagen. Vandenb. Pharaildeen Hom. Julien, elk 10 fr. of 2 dagen, om hunne paarden opandermans velden geloopen te hebben. Homey Irma die zich als burgerlijke partij had aangesteld en 1385 fr. als schadevergoeding vroeg, ziet haren eisch afgewezen, zij wordt tot de kosten baret aanstelling veroordeeld. Cam. en Anctré Cool, en Gesp., alle xlrie van Komen, hadden het te Wer- vick ter gelegenheid van Statiekermis nogal bont gemaakt. Nadat zij in het begin van den avond reeds door den agent Van Rossum vermaand waren geweest dat zij zoo geweldig niet moesten zijn, hadden zij, later in den nacht, wanneer de agent hun nacht rumoer verbood, niet beters gevonden dan den agent te keer te gaan, de eer ste betichte beet zelfs den agent in den duim en dit zoo erg dat die duim tot heden nog niet genezen is. Het openbaar ministerie had eene strenge en onvoorwaardelijke straf voor de betichten gevraagd. De rechtbank ver oordeelde Cam. voor slagen met on bekwaamheid tot 1 maand gevang en 50 fr. boete of 15 dagen gevang. Cool, en Ghesq. voor slagen elk tot 15 dagen gevang en 50 fr. boete of 15 dagen, alle drie voor nachtrumoer elk 50 fr. boete of 15 dagen en voor dronken schap, elk 10 fr. boete of 2 dagen. Zij worden daarbij sólidairlijk veroor deeld, om aan het slachtoffer, dat zich als burgerlijke partij had aangesteld, ten titel van schadevergoeding te be talen. voor genees- en artsenijkundige kosten de som van fr. 968,00 voor pijn en smarten de som van fr. 800,00, akte wordt daarbij aan de burgerlijke en te vetten... Houdt de watermonden vorst vrij. Werkzaamheid Doet laatste omspit tingen en mestingen... Maar zorgt van geen lange vetten in te leggen waar er moeten wortelgroensels staan zoo als karoten, beeten en schorseneeren. Bachten schutsels zaait vroege erwten (Michaux) en vroege boomen, vroege wortels en ajuinen. In zonnige plaatsen aan 't Zuiden zaait kervel, zurkel, spinagie en persijn Op 't einde van de maand zorgt voor express kooien en Romaine en bachtea schutsel plant uit de kooien en de porei vóór den winter gezaaid. In Fruithoflegt uw gror.d gereed waar ge boonen zult planten en voorziet hem van lange vette. Zaait in goede grond keestjesen kerne van appel- en pereboom, notelaar enz... Maar overdekt ze met blaars of mest. Op 't einde der maar.d, plant uwe appelaars of perelaars, enz., bijzonderlijk deze die vroeg uitloopen. Snoeit uw fruitboomen en snijdt hei dood hout uit. Kuischt stammen en lak ken en bijzonderlijk verwijdert aüe venijn en alle ringen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1930 | | pagina 2