Het Familiehoekje Ypersche Kroniek HERODATES Werkloozen, helpt malkaar MISSIËN Kerkelijk Nieuws Stadsboekerij. MUNTSTUKKEN. ffet ypei»5(»he C?oll^ Mijnheer de Minister van Financien of zijn Algemeene Bestuurder hunne schuld van 100 fr.. voor een dag verblijf in een hotel, willen betalen met eene staats obligatie van honderd, die in de handels beurs maar 96 fr. kan verkocht worden, de hotelhouder zou dat papier weigeren, of ten minste er 4 franken doen bijvoe gen. Waarom dat papier, voor de naam- weerde, die beneden de handels weerde is, opdragen aan dé oorlogsgeteisterden Kreeg Frankrijks Koning Filip de Schoo- ne, rond 1300 in 't Graafschap Vlaande ren, den bijnaam niet van Filip de munteschrooder. Er waren eens twee ongelukkigen die niets deden 't was een blinde die niets zag, en een lamme die beweegloos lag het niets doen verveelde, erf daar zij glk maar een van hunne vijf zinnens misten, en daarbij verstand gebruikten, beslisten zij van malkaar te helpen en den blinde verdroeg den lammen waar hij kon dienst doen, terwijl de lamme den blinden den weg wees waar hij wilde zijn en wel was. Evenzoo kunnen de werkloozen, die verstand hebben en vijf zinnen, malkaar helpen dat deze, die een ambacht ken* nen, en geenen werkgever vinden om hun ambacht te benuttigen, voor zich zeiven voortbrengen en hunne voort brengsels verkoopen dat de metsers, timmerlieden en smeden malkaar ver staan om zich elk een huis te bouwen langs de nieuw besteende straten, zooals den Kanonweg, de Yperleestraat, het Zaalhof, de Schuttelaarsstraat, de Mos- coustraat en andere, waar bouwgrond te koop is. Zij weten dat zij, mits zekere voorschriften in acht te nemen, aanzien lijke bouwpremien kunnen trekken. De Heeren Ministers van geldwezen en van nijverheid en arbeid komen te belo ven dat de Staat, tot einde 1932, te Yper de volgende premien zal voort betalen Vaste premie 2500 fr. Voor een kind 10 meer 250 fr. Voor het 2C kind 10 meer 250 fr. Voor het 31? kind 20°/u meer 500 fi Samen 3500 fr., voor 3 kinderen ten lasten, alsmede 500 fr. meer per volgend ten laste vallend kind. De Provincie van Westvlaanderen zal den helft der Staatspremie schenken en OVER NIEUWJAAR. Donderdag is het Nieuwjaar:'t jaar Onzes Heeren Jesus Christus 1931 begon nen. Ziehier wat men daar over leest in den ouden Rond den Heerd door Heer en de Meester G. Gezelle opgesteld en uit gegeven Januari is de tweede naamverwisseling van 't woord Januarius, den latijnsche name van dezen maand. Dianusoi Janus... waren bij de Romei nen, de afgoded van den ingang, daarom liet eene deure bij hen Dianua of Janua en Januarius liet de eerste maand of poortemaand omdat hij, bij hen, de poor- te of ingang van 't jaar was. Dien Dianus schilderde men af met twee aangezichten en eenen sleuter. Zoo de Romeinen maak ten goden van poorten en deuren en wij weten dat Christus, onze God.gezeid heeft Ik ben die dore zoo wie door Mij in gaat, die zal behouden worden en inderdaad, Christus heeft zijne aller eerste Heilig-Bloed-vergieting (Besnijde nis) den ingang en de deure der heiden- schen jaars voor ons geteekend en gereinigd, den ingang dezer maand voor eeuwig toewijdende aan zijne Heilige Besnijdenisse. Keizer Karei de Groote.liet dien maand Wintarmienoth, Wintermaand... Lauwe of Loumaand zeggen onze oude boe"ken, en wat Lauwe te zeggen is ligt verloren onder de diepste verholentheden onzer tale. 't Volk zegt hedendaagsch nog geerne Nieuwjaarmaand. Den eerste Jer maand is Onzes Heeren Besnijdenisse, Nieuw jaardag. Heden krijgt men vollaerds, engel of de stad Yper 1 5, zoodat een werkman, die drie kinders te zijnen laste heeft, mag rekenen op 5950 fr. en die meer kinders ten laste heeft, op meer Zij weten ook dat hij, die ten minste 4 kinderen ten laste heeft, eene zeer voor- deelige geldleening kan aangaan bij den Bond derKroostrijkeGezinnen, aan wiens hoofd de heer advokaat Lommez te Yper staat en dat alle eerlijke werklieden ook eene voordeelige geldleening kunnen aan gaan bij de Ypersche Leenmaatschappij Eigen Heerd waarvan M. C. Dhuvet- tere te Yper, voorzitter is Zij weten eindelijk hoe hoog de pacht prijzen staan, hoe onzeker zij zijn van niet te moeten verhuizen, en dat eigen heerd goud weerd is. BELGISCH CONGO. Boudewijnstad (Opperkongo - Bel gisch Congo). Agentia Fides. In de kerk van Boudewijnstad greep er een ontroerende plechtigheid plaats. Vijftig jaar na de aankomst der eerste missionarissen in Belgisch Congo, wijdde Mgr Dellepiane. Apostolisch Delegaat voor Belgisch Congo, twee inlandsche priesters. Bij dezelfde gele genheid zwoer de Vader van een der nieuwgewijden zijn heidensche dwa lingen af en werd katholiek. Een groo- te menigte inboorlingen en de civiele en militaire autoriteiten woonden de plechtigheid bij. FRANSCH EQUATORIAAL AFRIKA. Brazzaville (Fransch Equatoriaal Afrika). - Agentia Fides. Tusschen 11 en 14 Oktober heeft P. Stas, laza rist der Missie van Bikiro, den dood gevonden in een der kleine rivieren die het meer Tuniba voeden. Hij was verscheidene dagen reeds op reis toen hij door een tornado werd verrast. De hoot geraakte half vol water en sloeg toen om. De Paters der Missie gingen op zoek en vonden het lijk van de missionaris. Hij werd plechtig begra ven onder grooten. toeloop van in boorlingen. ABBESSINIE. Bloei der Missie. Tot voor énkele jaren had de Missie in Abbessinië met haast onoverkome lijke moeilijkheden te kampen. Geheel haar werk moest zij vrijwel in het geheim doen. Nu is dat geheel veran derd. De regeering. ofschoon schis matiek vraagt dringend om Priesters. Mocht de Missie in Abbessinië slagen, dan was hiermee een bolwerk tegen Nieuwjaarkoeken die een overblijfsel zijn van de oude heidensche offerande die men den God van Lauwe of Januarius gedaan heeft. Zoo Christus door het Doopsel onze heidensche zielen, zoo heeft Hij door hst Christendom onze heidensche zeden en gebruiken christelijk en heilig gemaakt de heidensche vollaard is de christene engelenkoeke geworden en het geschenk van het heilig Christus-kind de goddelijke Gifte des Vaders. Eertijds ter gelegenheid van Nieuwjaar worden allerhande geschenken... als handschoenen, spellen, koeken en zoo voorts gegeven. Zoo vjndt men in oude rekeningen op Nieuwjaardag item zooveel voor coecgelie Weerklank van de oude tijden is zeker ook ons rijmke van 'k wensche u 'tnieuwe en het oude Een paar handschoen voor de koude en eene perruque met haar 'k Wensche u een Zalig Nieuwjaar Handschoenen, spellen, perruque zijn achtergebleven, maar in vele streken blijft nog het gebruik van koeken te geven... Maar wat aardig is, 't is dat die koeken niet aan de kinders gegeven zijn maar dat het de kinders zijn die de koe ken aan de ouderen geven... Die koeken zijn ook iets bijzonders, dat zijn nijp- koeken die genepen worden in een ijzer lakijzer geheeten. Die koeken heeten lukken, somtijds strijnen, in 't Latijn strene en in 't oud- fransch estrennes waarvan wij nu ètren- nes hebben. 'k Ga mijn pette lukken zegt men in Veurnambacht... en zoo gaan al de dorpskinders hunnen Peter of Meter met den Islam in Afrika versterkt en ver zekerd. ZUID-AFRIKA. Landbouwvraagstukken in Zuid-Afrika. In het relatief kleine oppervlak van vee-grondenligt de oorzaak van het armelijk bestaan der Zuid-Afri- kaansche inlanders. De Zuid-Afrikaan- sche bodem leent zich niet voor tuin bouw wegens de al te groote droogte. Slechts veeteelt geeft hier een be staansmogelijkheid. Daarbij komt dat deze tak van cultuur voor het mee- rendeel berust bij de Europeanen, die ten getale van bijna 2.000.000 verte genwoord zijn op een inlandsche be volking van 6.000.000. De meeste gron den in Zuid-Afrika zijn in het bezit van buitenlandschö farmers gekomen door verdrukking en verdrijving der inlandsche stammen. AFRIKA. Moeilijkheden voor de missioneering. Het bijwonen van het katechismus- onderricht door de heidenen gaat merkbaar achteruit. De menschen krijgen het te druk. De heerendienst rooft veel tijdde dienst bij kooplie den en kolonisten ontneemt de vrij heid om naar verkiezen naar het on derricht te komen. De dienst als dra gers. de bewerking der velden en het verhandelen der vruchten neemt even eens veel tijd in beslag. Martelaar der naastenliefde. Reeds lang verpleegde een neger de ergste slaapzieken met groote liefde en opoffering. Tenslotte ging zijn ver langen om als martelaar der naasten liefde te sterven in vervulling. Hij stierf aan de zelfde ziekte na een half jaar lijden. Ee'n eerlijk werk der ge nade aan iemand, die voor eenige ja ren nog leefde onder een stam van menscheneters in de Congo. Zoiula^r*iiHt. De Apotheek van Mr Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 4 Januari 1931. In St MAARTENS: Zondag 4 Januari 1931. Te 8 1/2 u. Sol. zielmis voor Vr. Leonie Lowier, Pilckemstr. Te 11 1/2 u. zielmis voor den Heer Ca- mille Van Wonterghem, van wege den Beenhouwersbond. Nieuwjaar,een dozijne lukken aanbieden! dat zouden zij nooit laten 'tenware geen Nieuwjaar waren er geen lukken en men zou als niet gedoopt zijn, als men zijqe Peter of Meter, met het wenschen van een gelukkig en zalig jaar, geen lukken gaf. 't Gebruik is zelf verder uitgeslegen... Die wensch van Nieuwjaar wierd door de armen gedaan, in de huizen van de be- goedden, en nooit zou de gewone kalant van 't jaar dat laten. Dag vrouw, dag man, dag al te gaar Ik kome u wenschen een nieuwe jaar Deur dik, deur din, ik kom geloopen Hé je niet een wafertje of twee 'k Ken ga ze niet verkoopen. Zoo zingen ze die om lukken gaan of strinen, in 't Veurnambachtsche, en, als er iets valt dat goed is, dan is de ant woordde en de bedank je als volgt 't Is e goe vrouwtje dat me dat geeft 't Is te wenschen dat ze tot 't naaste [jare leeft. Kwade gedachten zijn de naaste buren van kwade begeerten er is slechts één stap tusschen beide De mensch wordt gewoonlijk te laat wijs en te vroeg oud. Eer wij wat weten Zijn wij versleten. Levenswijsheid. Gedachte bij 't Nieuwjaar. Het menschelijk leven is eigentlijk maar ééne spanne tijds dat ongebroken voortrolt I Dinsdag 6 Januari 1931. Driekoningendag. Gen. Absolutie voorde derde-ordelin- gen. Te 9 u. Hoogmis. Te 5 u. plechtig Lof. In Sr PIETERS Zondag 4 Januari 1931. Ten 8 1 2 gez. mis voor Isidore Potte en huisvrouw. Dinsdag 6 Januari 1931. Na de hoogmis, zegening der kinderen. TE KOOP. Jonge hond, <C KER gewaarborgd van het zuiverste ras, oud 6 maan den. Adres ten bureele van 't blad. Aanwinsten van het 3e kwartaal 1930. 1. Over Verpleegkunde, door Dokter Raphael Rubbrecht. 2. Twee Voordrachten over Plichten leer, door Dr R. Rubbrecht. 3. Begrippen over Ontleedkunde en Verrichtingsleer door Dr R. Rubbrecht. 4. De Groote Levensverschijnselen, door Dr R. Rubbrecht. 5. La Route a travers les ages 1830- 1930 Les revêfements modernes par C. jansens, Directeur-Technicien au Mi nistère des Travaux Publics; Don de l'Auteur. 6. Le Congrès National de 1830 Etudes portraits par le Cte Louis de Lichtervelde. 7. La Révolution Beige et les Origines de notre Indépendance 1830-1839 par L. Van der Essen. 8. Le Cardinal Mercier, par Georges Goyau. 9. La Belgique Contemporaine 1780- 1930 par Frans Van Kalken. 10. La Nationalité Beige, par Gode- froid Kurth. 3me édition 1830-1930. 11. Ons Vorstenhuis (Leopold I - Leo pold 11 - Albert I) door Jos. Witlox, in 3-deelen. 12. Gedichten: Albrecht Rodenbach, herziene uitgave bezorgd en volledigd door Ferdinand Rodenbach en ingeleid door Cyriel Verschaéve, 2 deelen. 13. Handleiding voor den Timmerman, door Prof. J. A. Van der Kloes (Vakboek Van af onze wieg varen wij voort over dagen nacht, over weken en maanden, over seizoenen en jaren, over kindstijd en jongelingsjaren,over mannenkrachten ouderdom naar de Eeuwigheid De dood zelf kan dien vlucht van 't leven niet stuiten. De dood is enkel het nederleg- gen, onderwege, van ons stoffelijk lichaam om dan vrij en vrank, zonder hinder of letsel de Eeuwigheid binnen te varen en daar door eeuwen en eeuwen heen zonder perk of einde te leven in geluk of ongeluk navolgens dat wij in den korten proeftijd, op aarde onze keuze zullen gedaan en beslist hebben. Wij zijn onstervelijke zielen die na de gifte van het leven van God ontvangen te hebben, dat nooit meer derven of verlie zen Dat is het menschelijk leven een inge stort begin zonder einde Doch dewijl wij hier op aarde zijn,daar zijp. tijdstippen waarop wij als een oogen- blik rusten en stilhouden zoo is de nacht aan 't einde van den dag Zoo is het Nieuwjaar aan 't einde van het oude I Poozen wij een stonde terwijl het leven voortwaait Gelijk de voetganger, na een lange reis, nu en dan aan eene mijlpaal of kruisweg rust, om de afgedane weg te bekijken of de streek te verkennen en te zien als op de goede en rechte baan is, zoo ook moesten wij nu en dan eens blij ven staan om de afgeloopen weg na te gaan, het tegenwoordige te onderzoeken en het toekomende te richten Zijn wij in de richting des Hemels Gisteren is voorbij, vandaag is kort, morgen isonzeker. voornamelijk voor zelf-onderricht) met printen en teekeningen. 14. Handleiding voor den verver en den glazenmaker, door Prof. J. A. Van der Kloes en D. Van der Beek (Vakboek met figuren). 15. Oud Vlaanderland 10 vertellin gen door J. Claerhout, pastor van Caster. 16. Het Boek der Matigheid, door J. Dusautoir. 17. Echos et Souvenirs de familie de 1830, par du Roy de Blicquy. 18. Histoire diplomatique de l'Indé- pendance Beige, par FI. de Lannoy. 19. Recueil des Chartes de l'Abbaye de Stavelot-Malmédf, publié par Jos. Halkin, Professeur a l'Université de Liè- ge, et le Chanoine Roland (Don de l'Aca- démie Royale). 20. Dante-Verklaring, met vertaalden tekst (Goddelijke Comedie Hel-Vagevuur- Hemel, door A. H. J. Van Delft). 21. Atlas Classique J. Halkin. 22. Les Beiges sur l'Yser, par P. Azan. 23. A Ia Gloire d'Ypres, par A. J. Van- de Kerckhove. 24. Leven van Pater Bloete, door A. Demeer. 25. Nieuwe Verzameling Volksboeken en Ontspanningslectuur, door onze meest befaamde volksschrijvers. Zoo luidt de titel van een roerend too- neelstuk dat zal opgevoerd worden door de Studenten in Wijsbegeerte aan het Klein Seminarie te Rousselaere. De opvoering zal plaats hebben in de feestzaal van het Christen Volkshuis op Maandag 5 Januari, te 5 u., ten voor- deele van de Katholieke Aktie. Allen daarheen Prijzen der plaatsen F rang 6 fr. 2e. rang 4 fr. familiekaart 3 personen lc rang 15 fr. Er zijn tot nu toe voor 30 miljoen frank stukken van 5, en voor 38 miljoen en half stukken van 10 frank geslagen, voor helft van beide soorten met Vlaamseh op schrift. Het BESTE en ZEKERSTE middel orn regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op Geeft God uw hert aleer het mij of iemand ooit geschonken zij Want hij die God vóór al verkoos houdt God... ofschoon hij 't al verloos Nieuwjaarsgebak. Koeke Mazarine. Voor de koeke-benoodigheden een pond blomme 6 tot 7 eiers eene tas melk een lepel poersuiker een lepel brandewijn een 1/2 pond versche boter; 50 gr. drooge gist. Bewerking Neemt de boter en de melk te zamen laat ze heet worden zonder te koken, roert er de blomme in en de suiker en dan de eiers de dorre wel geslegen en de witten in schuim en de brandewijn. De gist eerst laten smelten in een weinig lauw water en dan die gist er bij voegen. Slaat dan alles zeer straf door een tot dat de pate wel rekt. Laat alles bekomen tot dat de vorm geheel vol is en dan laat dat een half uur bakken Voor de saus Benoodigheden een tasse melk, een vierendeel versche boter, drie lepels poersuiker. Bewerking Een tasse melk laten koken en daarin de versche boter en de poersui ker in roeren. Snijdt dan uwe koeke in drie'n of vieren, zijdeling en plat,doet er gestamp te caneele of rhum op en ook van die bereide saus. Legt alles weder toe en giet het overige uwer saus over gansch het gebak. Bew. Over acht dagen in de recette om lukken te bakken was er spraak van een pinte water iedereen zal verstaan hebben dat er daar een mis is 't ware genoeg om alles te versmooren 't is een geutje en niet een pinte.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2