CréditAnversois Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Virgo del Pilar d. i. De Maagd op de Kolon. Dit is een standbeeldeken in wit albaster-steen, staande op een be trekkelijk hooge slanke kolon en herin nerende aan de legende, die beweert dat O. L. Vrouw alzoo verscheen aan den H. Jacobus-de-meedere, dewelke aanzien wordt als de apostel van Spanje. Jn den schat dier kerk zijn er bij duizenden dia manten en edelgesteenten, geschonken in den loop der eeuwen door Koningen en Spanjaarden van allen rang. En als men aan bevoegden, naar de weerde van dien schat vraagt, is het antwpord Kolo saal en gering d. i. in zijn eigen is de weerde onschatbaar, maar moeste men die edelgesteenten te koop stellen, inge zien hunne massa, zoude de commerciale weerde gering worden. Uit Ulatou Evangelie van den Zondag Plechtigheid v Driekoningen. Ver.oren Maandag Gekend Huis L. Jacquar-Conneer en Zoon BRUGGE. Depot bij Maria Deciercq /onda^riist. Godsdienst regel. Kerkelijk Nieuws Katholieke Kring. TE KOOP. Bericht. Studentenjeugd van Vaanderen. Zederegel. Gezond heidsr egel Levenswijsheid. Openbaren Onderstand. Dixmudestraat, 18, YPER BANK Aanstelling van Z.E.H. Van Qheluwe Eenige Recetten. chineesche Kerkvergadering in Shangai. 3) Het stichten "van eene chineesche ka tholieke Hoogschool in Peking In China zijn er nu 13 inlandsche Bisschop pen verders 20Ü0 europeaansche pries ters en 135o chineesche. 5000 chineeshhe seminaristen en 3500 kloosterzusters. Hun leus is Hopen tegen alle hoop in>. Te Saragossa in Spanje herstelt men de basiliek van O. L. Vrpuw, genoemd Een zelfde phenomeen deed zich voor bij de vernieling der stad en tempel van Jerusalem, door Titus. In den tempel was er zoo een overvloed van goud, dat bij die ramp, in Palestina en omliggende landen, het goud op de helft van zijn weerde daalde. Ten jare 1930, voor de elf eerste maan den, waren er in Italië 478,347 meer geboorten dan sterfgevallen. In November 1930 staakten 236 ban ken der Vereeriigde Staten hunne betalingen. In 't portugeesch klooster van Marfa is er een carillon van 200 klokken te jare 1700 opgericht door koning Josef V. Geestelijke en wereldlijke overheden doen het nu herstellen, door een belgi- schen klokkengieter. Hoe Meester Butoye zijn volk leert en africht. Toen Meester zijne uitnoodiging ont ving voor de laatste vergadering van den gemeenteraad, vastgesteld op Woensdag 31 December, viel den man plots in eene groote verontweerdiging, zeggende voor mij moest de vergadering plaats hebben een dag vroeger, Dinsdag 30 December, maar wacht ik zal daarvoor den Heer Toen Jesus twaalf jaar oud geworden was, en zij, navolgens de gewoonte van de feest,naar Jerusalem opgegaan waren; en de dagen voleind hebbende, terug keerden, bleef het kind Jesqs te Jerusa lem achter en zijne ouders wisten het niet doch vermoedende dat Hij onder het gezelschap was, gingen zij eene dag- reize ver en zochten Hem onder de bloedverwanten en kennissen. En daar zij Hem niet vonden, zoo keerden zij naar Jerusalem weder, Hem opzoekende. En het geschiedde, na drie dagen, dat zij Hem in den Tempel vonden zittende te midden de leeraars, hen hoorende en hen vragende. En allen die Hem hoorden waren verbaasd over zijn verstand en zijne antwoorden En toen zij Hem zagen, stonden zij verbaasd. En zijne Moeder zei tot Hem Kind Waarom deedt gij ons alzoo Zie uw Vader en ik zochten U met smerte. En Hij zei tot hen Waarom zoekt gij mij Wist gij niet dat ik in de dingen mijns Vaders moest wezen En zij begre pen het woord niet.dat Hij tot hen sprak. En Hij is met hun lieden nederwaarts gegaan, en kwam te Nazareth. En Hij was hun onderdanig. En zijne Moeder bewaarde al deze dingen in haar hert. En Jesus nam toe in wijsheid en jaren, en in genade bij God en de menschen. Luc. II, 41-52. Deze gebeurtenis was iets dat, eene korte tijd, het verborgen leven van den Verlosser te Nazareth onderbrak, en dat van diepzinnige beteekenis was en van hoog gewicht. Zij toont ons den Zaligmaker in zijn betrekkingen tot zijnen Hemelschen Va der en wijst daarin aan wat de betrek kingen moeten zijn van alle oprechte Christenen ten opzichte van God De mensch is het schepsel Gods en dus moet Burgemeester eens streng ondervragen, hem op zijne plaats stellen, wee hem, in dien een mijner tegenstrevers het zal dur ven wagen mij tegen te spreken, want k heb mijne mannen aan mijne zijde, die door mijn op voorhand gegeven bevel, mij zullen verdedigen door alle middels 't zij goê of slechte, eerlijke of oneerlijke. Op gestelden dag komen de raadsleden bijeen, zoohaast de vergadering geopend is, begint Butaye zijne belangrijke onder vraging hij die altijd de belangen der gemeente zoodanig ter harte neemt, zoo veel moed toont, dat hij omtrent bij iede re beslissing over gelijk welk punt ant woordt wij onthouden ons, wij trekken ons daarvan niets aan. Hij heeft immers de specialiteit altijd te zeggen wij (in naam zijner groep), den man weet zelfs niet dat hij maar over zijne stem alleen te beschikken heeft. Daar de betreurde eerste schepen be graven werd Woensdag 31 December, wil den Heer Burgemeester hem doen ver staan dat het in alle geval hoffelijker is de vergadering te houden en een nieuwen schepen te kiezen na de begraving liever dan te vergaderen den Dinsdag, 't is te zeggen daags vóór de begraving. Aangezien Butaye's beknibbelingen meer dan kinderachtig zijn, gebeurt het onvermijdelijke, een der raadsleden uit de meerderheid doet het belachelijke van zijne ondervraging uitschijnen, toen al met eens, een van meesters luitenanten begint te schelden, te lasteren, ja zelfs te vloeken, met het kleingeestig doel eene eervolle melding te bekomen van zijn ka pitein en aanhangers, door met alle moge lijke middels dat lid in minachting te brengen, 't geen heel eenvoudig door een schouder ophalen beantwoord werd, wel wetende dat men toch uit een azijnvat geen wijn kan tappen. Ik zelf ken persoon lijk dat lid, het moet voorzeker tenminste 25 jaar zijn dat hij de gemeente bewoont, hij is er dus reeds genoeg gekend, doet alles wat in uwe macht is, Butaye, gij en heel uwe bende om zijnen naam te veran deren, gij zult er niet in lukken, den las ter welke gij door alle geweld op hem wilt leggen, kan anders niet dan op u en dezen uwer bende die vloeken en schelden te recht komen, ten anderen naar men mij inlicht, is dat lid 10 jaren vroeger in den gemeenteraad dan gij zelf, gedurende de 10 jaren, zijn alle vergaderingen in de meeste vei standhouding, kalmte en met de beste inzichten voor 't goed bestuur der gemeente afgeloopen gaat bij alle vredelievende burgers van Watou (in ge val gij er den moed en durf toe hebt vraagt hen wat zij oordeelen over dien kleingeestigen strijd op de gemeente?... over 't verschil in de vergaderingen der gemeenteraad vóór den oorlog en nu, men zal u voorzeker nog al rap bescheed ge ven, wie daarin van de groote plichtige is. Is er eene zitting waar Butaye in de on hij aan God alle onderdanigheid geven. Het kan dus gebeuren, als God het vraagt, dat de mensch door verzaking en zelfsverloochening, zelfs wat hem het dierbaarst is of lastigst schijnt moet over 't hoofd zien om aan Gods wil te voldoen. Zonder voorafgaande waarschuwing, onttrekt Jesus hem aan het toezicht zijner ouders en laat ze ten prooi aan lijden en leed drie dagen lang. Waarom liet Jesus dat gebeuren Hij beminde zijn Vader en zijne Moeder met eene voorbeeldige en vurige liefde en wilde hen hoegenaamd geen leed doen. Maar het gold hier de glorie Gods aan de Schriftgeleerden en de Oppersten der Joden... moest blijk gegeven zijn van 't geen dat Jesus was en moest zijn de leer aar der Volkeren en dat deed Hij zoo treffend dat die oude Schriftgeleerden verbaasd stonden over zijne wijsheid en over de verhevenheid zijner antwoorden... en zei gelijk Simeon wat zal dat kind geworden Hij moest zijn het Licht der wereld en de Schifter van het Menschdom. Deze Zondag viert de H. Kerk de Plechtigheid van Driekoningen. In de kerken waar er processie gehouden wordt...wordt de toer averechts begonnen bij andere keeren... en dat om der wille der Driekoningen die zoo als het schrift het aanwijst per aliam viam reversi sunc in regionem suam al een anderen weg naar hunne streek wedergekeerd... ver licht als ze waren door eene veropenba ring. Daags na de Plechtigheid is het Verlo ren Maandag gekend en gevierd om reden van het verloren Kind Jesus. Vroeger tijd was dat godvruchtiglijk gevierd. mogelijkheid is deze bij te wonen, seffens verbiedt hij aan zijne mannen de aanwe zigheid, zij zijn allen vermaand thuis te blijven, omdat de andere raadsleden en de toehoorders seffens zouden opmerken dat zijne afwezigheid alleen genoeg is, om gansch de vergadering oprecht aangenaam en kalm te doen verloopen. Terloops herinner ik aan Meester een uittreksel uit Het Ypersche Volk eeni- gen tijd geleden, waarin onder andere te lezen stondWilf gij dat den waren vre de op Watou terugkeert, welke gij sedert 1919 gansch vernietigd hebt wilt gij dat alle maatschappijen herleven, de een dracht en broederlijkheid onder hunne le den herstellen wilt gij dat de winkeliers herbergiers, bakkers, beenhouwers, alle neringdoeners stielmannen enzgerust hunne klienteel kunnen bezorgen zonder vrees van gedurig iemand te misdoen toont dan tenminste dat uw gebaar van Dierbare Watounaren» geen ijdel woord is, toont dat het niet al comedie is welke gij speelt, het volledig welzijn van heel de gemeente kunt gij verweientlijken, indien gij de gemeente wildet verlaten, wij verzekeren U, mochtet gij twee jaren na uw vertrek uit nieuws gierigheid eens de gemeente komen be zoeken, dat U dezelfde zult terugvinden in oprechten vrede zooals ze vóór den oorlog was, gij kunt dus wel Uzelf afvra gen ben ik een nuttig man in de samen leving ofwel ben ik een der onnuttigste die er ooit in de streek bestaan hebben Hebt gij reeds zoo menigmaal (doch al tijd op eerlijke manier) harde waarheden moeten hooren, niemand anders dan U zelf moet er zijn mea culpa voordoen, gedenk hoeveel neringdoeners er zijn op Watou die schade lijden door uwen ge- durigen strijd sedert 12 jaren strijd, waarvoor gij alleen op de gemeente meer dan vet betaald zijt, gedenk dat de kruik zoolang te water gaat tot dat zij breekt, gedenk dat eerlijk duurt het langst Surmont de Volsberghestraat, 16 YPER alwaar men alle slag van schoone beelden er. godsdienstige ar tikelen aan de genadigste prijzen zal kunnen verkrijgen. De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen ope» zijn op Zondag 11 Januari 1931. In de Zestiende Eeuw woonde te Yper een aanzienlijk man... Heer Cornelis Cornette. Den 28 Juli 1521, was in zijn huis eene groote brand ontstaan veroor zaakt door eene rat die eene brandende keers meegesleept had en weg gevlucht tusschen hooi en strooi. Korts na die brand viel de Heer Cor nette een groot erfdeel te ontvangen van 787 Carolinsche gulden, doch hij vond de stukken niet die moesten van zijn recht bewijs geven... Hij dacht dat ze met den brand vergaan waren. Doch de Abt van St MaertenS, een familielid van Heer Cornette raadde hem aan, om deze verloren geschriften weder te vinden... drie dagen lang aan twaalf arme weduwen elk een Carolinsche gul den te geven en dat ter eere van het Kindeken Jesus, dat twaalf jaren oud zijnde, en in den Tempel verloren zijnde, door den H. Joseph en zijne Moeder wedergevonden was. De Heer Cornette deed dat en zie de schoenlapper van het gebuurte deed mare aan M. Cornette dat er bij hem een kof fertje gevonden was die zeker, voor hem was. Dat koffertje wierd gehaald, open ge daan en men vond er geheel de familie boom van de Heer Cornette... in 't Spaansch opgesteld (1) en het bewijs van zijn erfrecht De Heer Cornette ontving de 787 Carolinsche gulden en uit dankbaarheid liet hij die twaalf weduwen in een huis te zamen wonen en onder hield ze tot dat de laatste gestorven was. (1) Daarin zag hij dat hij van een hooge edele familie was met zestien quartieren. De wegen des Heeren zijn volmaakt de woorden des Eeuwigens zijn gelouterd goud en ze zijn een schild voor al dezen die op God hun betrouwen slelt. Uit den Boek van Samuel XXII, 31. Van af 16 Januari tot 25 wordt in alle kerken de jaarlijksche octaaf des gebeds gehouden voor de vereeniging der kerken die voor de bekeering onzer afgescheurde broeders, Ketters en Schismatieken. IN ST PIETERS Zondag 11 januari ten 8 1 2 u gez. mis voor Henri Bailleul. Zaterdag 10n dezer, maandelijksche prijsspeling voor de leden der Boldersaf- deebng. De insehrijving wordt om 6 u. gesloten. Eenieder weze bij tijds tegenwoordig. Het Bestuur. Jonge hond, C 1KER gewaarborgd van het zuiverste ras, oud 6 maan den. Adres ten bureele van 't blad. Het Beschermingscomiteit der Werk manswoningen en Voorzorgsvereenigin- gen van het Bestuurlijk Arrondissement Yper, laat weten A. Dat de Staat nog bouwpremiën komt te beloven tot einde 1932 aan de weinig bemiddelde personen die eene goedkoope woning bouwen B. Dat de bouwpremie moet aange vraagd worden bij aanbevolen brief aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid te Brussel hetwelk dan stukken en voor schriften afzendt C. Dat de bouwers, vooraleer hand aan 't werk te slaan, bouwplannen bestekken moeten zen den naar het Beschermingscomiteit, aan gesteld om ze goed- of af te keuren, en D. Dat het Comiteit reeds sedert 1928 beslist en uitgeplakt heeft dat het geene bouwplans meer zou goedkeuren van huizen waarvan de kamers, gelijkvloers, niet ten minste 2 m. 75 hoog zijn tot aan de roostering, en de slaapkamers boven, ten minste 2 m. 25. De Schrijver, De Voorzitter, H. SOBRY. A. DE BUSSCHERE. Maandag avond gaven de Studenten in de Wijsbegeerte aan het Klein Semina rie te Rousselare een opvoering van het treurspel Merodatesin het Kristen Volkshuis. Den bijval, dien ze in het verleden Paaschverlof hier te Yper had den geoogst, hebben ze door hun kunst vol spel, nog vermeerderd. En het doet ons dubbelaangenaam aan, als we ver- Gehoorzamen is iets, maar met een blijd hert gehoorzamen is eene verdienste erbij. (Girardin). Vermijd onmiddellijk na eten,alle werk dat wat zwaar of lastig valt. Men spreekt veel van wetenschap, uitvinding en vooruitgang Dat is niet te betwijfelen en onze ouders, moesten zij uit hun graf opstaan, zouden verbluft staan kijken op al die nieuwigheden, op de krachten en de fijn heid onzer werktuigen en op de wonder baarheden van onze licht- en zicht- en hoorstelsels. Op stoffelijk gebied zijn wij ontegen sprekelijk met reuzentreden vooruitge gaan. Maar al de vooruitgang is van buiten is rond den mensch, is voor den mensch Al binnen in de gedachten, in dege- gevoelens en de levenswijze heeft de vooruitgang en vooral de wijsheid en edelheid geen tred gehouden met het uiterlijke Overtijd deden de menschen godsdien stige en zedelijke bedenkingen... zij overlegden de waarheden door Gods woord of door de ondervinding bewezen, doordrongen ze, zij trokken er de gevolg trekken uit en leefden er na zoo heet ten zij stelen een kwaad en een zwadde- raar een vuilpot en dat vermeden zij. Nu en begrijpt men zelfs niet meer wat het is een eerlijk, een deugdzaam, een edel, een schoon leven zegt hun met onze ouders Eerlijk duurt langstzij bekijken u met medelijden en roepen Hebben is hebben en krijgen is de kunst Zegt hun een aap blijft een aap al zat hij op een stoel. Zij peizen 't geld dat stom is —maakt recht dat krom is en wijs wat dom is nemen dat het de Studenten zelf zijn die het stuk aanleeren, het décor ontwerpen en alles regelen tot het lichteffekt toe, dat zoo wel de schoonste passages van het drama deed uitkomen. Tevreden zijn ze van Yper weggegaan hun besten dank nalatend aan allen die hen hebben gesteund, bijzonderlijk aan den Eerw. Heer Soquet om de herberg zaamheid waarmede hij de Vlaamsche Studenten in de Wijsbegeerte heeft ont haald. IN DIENS T TREDING Vrijdag 2 Januari 1931, ten elf ure 's morgens, kwamen de nieuwgekozene beheerders van den openbaren onder stand van Yper, Mijnheeren Henri De- sagher, E. H. Louis Socquet en Remi Bouquet, aangesteld door de Katholieken, M. Raymond Ommeslagh, aangewezen door de Liberalen, M. Rudolf Claeys, uitverkoren door de Nationalisten, en M. Edgard Missiaen, aangeduid door de So cialisten van den Gemeenteraad, bijeen ten stadhuize van Yper, waar zij, een voor een, den voorgeschreven eed afleg den, van getrouwiglijk de plichten van hun eerambt te vervullen. Van 's namiddags reeds, ten 14 ure, hielden zij hunne eerste zitting in 't Belle Godshuis, en kozen er Mijnheer Henri Desagher als hun voorzitter, aan wien wij onze beste gelukwenschen toesturen I iHSHsnnHi no y, onHü BEURS WISSEL ST JAN BIJ YPER. ALS PASTOOR OP ZONDAG 11 JANUARI 1931. ORDE VAN DEN STOET: 1. Drie Wapenknechten; 2. Ruiters; o. dbj venwagen; 4. Wielrijders; 5. Muziek van Langemarck; 6. Wagen der Ambachten; 7. Rookersgilde; 8. Wagen der Bolders; 9. Kaartersgilde; 10. St Xsidoor (te peerde); 11. Wagen der Boeren; 12. De Gravin van Vlaanderen op bezoek; 13. Wagen Hooge Ziekep 14. Schoolkinderen. Geestelijke Stoet: 1. St Jan den Dooper; 2. De Vlucht naar Egypte; 3. Het Balling schap; 4. De Terugkeer naar Nazareth; 5. H. Bartholomeus; 6. Kruistochters; 7. H. Hilarius, Bisschop; 8. H. Kindsheid; 9. H. Brigitta; 10. De drie Goddelijke Deugden; 11. O. L. Vr. ter Engelen; 12. Congragatie; 13. Herders en Herderinnetjes; 14 Goede Herder; 15. E. H. Pastoor. Z. E. H. Deken, E. H. Getuigen, Burgerlijke Overheid. De stoet vormt zich om 2 u. zeer stipt op den Bruggesteenweg, bij de herberg De Koe Men vat en voelt de kracht der waar heid niet meer nog zelfde schoonheid der deugd Dat is een slaande achteruitgang en eene bittere tegenstrijdigheid met den tijd. In plaats van 't menschelijk geluk en ruste te dienste te staan strekt alles naar onrust en onvrede en men is er niet gelukkiger om. 1/ Voor 't kuischen van tin Wilt ge tin doen glanzen als zilver... wrijft het met een wollen doek waarop gij eenige druppels petrol hebt laten leken. 2/ Voor 't kuischen van blik Neemt asschen dat ge fijn gezicht hebt opdat er geen harde of scherpe grijzeling- jes meer in zijn die schreven en striepen maken, mengelt dat met gewone olie zoodanig dat het half-dun en half-dik is en wrijft daar mee uw blik. En dan doet het blinken met een zachten doek. 3/ Voor 't kuischen van Nickel Maakt een pSte van alcoolen Spaansch wit of krijt, wrijft daarmee de voorwer pen, droogt af met eenen zeer drogen schoteldoek en doet het dan glanzen met een zeemvel. Zijn er vlekken of plekken die niet geheel weg zijn, maakt ze gedurende eenige seconden, met eene mengeling van 25 deelen alcool en een deel zwavelzuur, dan droogt de voorweapen in zaagmeel en polijst daarna. Indien de Nickel beroest is. De beroeste deelen invetten, dat eenige dagen alzoo laten liggen en dan wrijven met eenen doek van ammoniak doordat] gen. Zijn de vlekken nog niet geheel weg. overgaan met eenen doek die gedoopt is in uitgelangde Chloorzuur, terstond af vagen of afdrogen. Daarna met zuiver water wasschen en doen glanzen of blin ken met tripoli.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2