Handelsbank I NA OPSLORPING 'AN ANDERE BANK N Klare Wijn Afslag der eetwaren wedstrijd voor hei opnemen van een Gedemneehen WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Werkloosheid S3* Jaar. - Nummer 4. 35 Centiemen. Zaterdag 24 Januari 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper SVIr Pussemier's gedacht Gezagvolle uAoovd N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. i)d IJpcrsdc ilolf ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel. ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- CASIKR) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Tegenwoordig is de kwestie, die in de Ylaamsche streek aan ons volk ge steld wordt, niet meerZijt gij vlamschgezind Iedereen immers, buiten een bespottelijk klein getal Franschdolle heeren. wier uurwerk een volle eeuw achter is. antwoordt daarop: «Ja!» En wie niet moedwil lig zijne oogen sluit voor de klare wer kelijkheid. moet bekennen dat het Vlaamsche volk, in zijn overgroote meerderheid, om niet te zeggen, in zijn algeheelheid, het volledig herstel Van AL zijne taalrechten, en de volko men gelijkheid der twee nationale ta len wil verwezenlijkt zien. Wat het Fransch is in Wallonië' moet 't Vlaamsch worden in Vlaanderenen het Fransch, dat wij, Vlamingen,"om vele redenen zeer ernstig aanleeren, is en blijft de tweede taalzij mag onze Vlaamsche moedertaal nooit meer ver dringen. Daarover zijn allen het ééns. En wij mogen desaangaande met een innige voldoening luidop verkondigen dat de Vlaamsche beweging het gansche Vlaamsche volk heeft medegesleept. Het is niet enkel in Vlaanderen dat men zoo spreektook in Wallonië wordt die waarheid hoe langer hoe meej" intrezien. En wij berinneren hier dat het katholiek kiesprogramma, bij de laatste Kamerverkiezingen, zoo wel in Wallonië als in Vlaanderen, de volstrekte gelijkstelling onzer twee nationale talen voorstond. Ons goede recht zegeviert bij alle eerlijke geestenen, iedereen oordeelt insgelijks dat de Vlaamsche kwestie thans in haren VOLLEN omvang op gelost dient te worden. Waarover is men het echter niet ééns Er is verschil van meening nopens de vraag of wij die gelijkstelling BIN NEN of BUITEN België moeten ver overen In andere woorden, kunnen wij, zonder België te verraden, verkrij gen wat ons toekomt, binnen België? Of moeten wij eerst en vooral België kapotslaan, gelijk de Fronters zeggen om te kunnen ongestoord een Vlaamsch leven leiden vrij van alle verbastering? Op die vraag hebben wij reeds me nigmaal geantwoord, dat wij BINNEN België opperbest onze rechten kunnen en moeten doen erkennen. BINNEN België kunnen en zullen wij Vlamin gen blijven in den vollen zin des woords, met onzen eigen haard, die niet te verminken is; met onze eigene taal die met onze ziel samengegroeid is; en met onze eigene kuituur, die aan onzen Vlaamschen aard is aange past. Het verleden staat hier borg voor de toekomstwant het is BIN NEN België dat wij in de laatste halve eeuw, en meest sedert den oorlog, met reuzenstappen vooruitgeschreden zijn BINNEN België staan wij nu reeds ons doel nabijen op dien weg valt er slechts nog een laatsten stap te doen De beoogde uitslag zal niet uitblijven. Wij voegen erbij dat op alle ander gebied, bij voorbeeld voor wat de eko- nomische belangen van handel en nij verheid aangaat, en niet minder in zake politieke vrijheid en onafhanke lijkheid, Vlaanderen en Wallonië ten allen prijze moeten samengaan. Het eene is zonder het andere niet leef baar en het is wel om die reden, dat sinds eeuwen en eeuwen, en ondanks het verschil van taal, de nauwste be trekkingen tusschen de beide deelen des lands, werden aangeknoopt. De huidige, ééne en onverdeelbare Belgi sche Staat is de natuurlijke uitkomst van geheel onze geschiedenis. Moest België ooit uiteenvallen, dan ware het ook gedaan met ons eigen bestaan en meer dan één gretige nabuur, die ons sedert 1830 beloert, zou zijn klauw op onze gouwen leggen. Onnoodig te zeggen dat een afschuwelijke Euro- peesche oorlog te dier gelegenheid van zelf zou ontbranden België, gelijk het nu is, maakt immers een stuk uit van het Europeesch evenwicht, en mag niet verdwijnen, al ware het slechts in het belang van den algemeenen vrede. Over al die redenen stappen de Fronters en zoogenaamde nationalis ten met een licht gemoed heen. Waar om? Welk belang hebben zij in het ontredderen en verbrijzelen van ons land dat sedert een volle eeuw, zijne machtige leefbaarheid bevestigd heeft? Welk is de prijs van dit verraad? En wie betaalt hem Hier vragen wij een antwoord, dat men ons tot nog toe schuldig blijft. Waarom liegen zij bovendien in ge heel hunne politieke aktie en propa ganda? Waarom zoeken zij aan ons rechtschapen Vlaamsche volk. dat wars is van alle verraad, te doen ge- looven dat België kapot moet om Vlaanderen te laten herleven? Hoe is het mogelijk Sinds een halve eeuw, wonen wij, binnen België, de heerlijk ste opbeuring van Vlaanderen bij, op alle gebied, ook voor wat taal en let terkunde betreften het was als vorst van ALLE Belgen, en ook in den naam van ALLE Belgen, dat Koning Albert, bij het inhuldigen van Guido Gezelle's standbeeld te Brugge,onzen waarga- loozen priester-dichter begroette, en Vlaanderens opstanding verheerlijk te Toch worden zulke hatelijke leu gens rondgestrooid, en wel juist op het oogenblik dat wij BINNEN België onzen algeheelen triomf in het ver schiet zien opdagen Welke akelige komedie speelt men hier? Welk belang hebben die valsche leiders in hun revolutionnair gedoen In wiens dienst-zijn zij? En wie be kostigt de propaganda, die in België zelf, TEGEN België gevoerd wordt? Er moet hier klare wijn geschon ken wordenen eens voor goed zou het moeten uit zijn met de moedwilli ge verwarring tusschen de Vlaamsche beweging, die de onze is, en het ver raderlijk politiek gestook van kerels, die door de Bisschoppen en den Paus streng veroordeeld en geschandvlekt werden. Ons volk zal ze nooit volgen op dien weg van oneer en van weerspannig heid tegen het verhevenste gezag, dat op de wereld bestaat. Buiten Fronters en Nationalisten. die hunnen revolutionnairen opstand niet meer verduiken, zien wij er thans an dere die ter sluiks in dezelfde richting stuwen, en met voorliefde troef spe len in de kaarten der trouwelooze scheurmakers. In plaats van een hand toe te steken aan de rechtgeaarde Vlamingen, die BINNEN België reeds zooveel Vlaamsche zegepralen heb ben behaald, en nu nog den goeden strijd strijden om onzen laatsten tri omf te bespoedigen, nemen zij een andere, zeer verdachte houding aan. Evenals de Fronters huilen en schreeu wen zij tegen de Belgische wetten en de Belgische regeering. ook tegen hen, die juist in de bres springen om aan de Vlamingen te geven hetgeen hun toekomt. Van de minste kleinigheid maken zij een vreeselijke staatszaak doch zeer onhebbelijke avonturen. gë~- lijke deze der Gentsche jonge heet hoofden, die in de vervlaamschte Uni versiteit de grenzen van alle fatsoen lijkheid te buiten gingen en het gezag van den rektor en den minister mis kenden. verontschuldigen zij gaarne, zonder er bezwaar in te vinden. Nu en dan schermen zij met hun katholiek-zijnmaar dat alle werking om de Belgische eenheid te breken en Vlaanderen los te rukken, door Paus en Bisschoppen als een misdadige aanslag veroordeeld werd. herinneren zij nooit. In hunne bladen vallen zij overigens gaarne de katholieken aan, en sparen zelfs de kloosterzusters niet. Met welbehagen halen zij dan ook uit treksels van ongodsdienstige gazetten aan. Tegen de katholieke Universiteit van Leuven, waar de Bisschoppen zoo snel als hun geldelijk vermogen het toelaat, de leergangen vervlaainschen, zijn zij bitter en bitsig; maar de on zijdige Universiteit van Gent. waar een socialist rektor is, heeten zij de hunne Al wat zij zeggen of schrij ven, is berekend om ons katholieke Vlaamsche volk te ontstemmen en af- keerig te maken van Belgiëwie zich door die venijnige aanhitserstaai laat bedotten, glijdt schier zonder het zelf te weten naar de misdadige Fronters- partij, wier wervers zij zijn. Wij weten zeer wel dat een onvol dane eerzucht van dezen of genen heer, die achter de schermen blijft, een groote rol speelt in die politiek van zwartgallige opstokerijen dat een echte overtuiging er verre te zoeken is; Het is er niet schooner om, en ze ker niet eerlijk. Als men hun vraagt of zij, al of niet, met de scheurmakerspartij der Fron ters samengaan, en evenals dezen, België willen kapot s> krijgen, ant woorden zij neen doch zij stellen als voorwaarde dat alles in het land zou veranderd worden naar hunnen zin, natuurlijk onder de leiding van ministers, die in hunnen smaak vallen, en licht aan te duiden zijnBij de ge boorte van den kleinen prins Boude- wijn, die de toekomstige troonopvol ger is, liet men alzoo hooren, dat er wel eenig voorbehoud kon gemaakt worden en meer dan eens wordt er gezinspeeld op het einde van een be- stuursregiem Wat beteekenen al die dreigementen, en waartoe zulke dub belzinnige taal? Ja of neen, hebben wij daar ook te doen met scheurma kers, die nog iet of wat verlegen zijn en niet klaar door hunne tanden dur ven spreken? Zijn zij VOOR of TE GEN België? Ja, er moet klare wijn geschonken worden. En rechtuit gezegd, wij heb ben liever een uitgesproken vijand die met open vizier in het strijdperk treedt, dan een loenschen en onoprechten tegenstrever, die een vlaamschgezind masker opzet, om des te gemakkelijker zijne kwade perten te kunnen spelen. Recht door zeeis onze leuze. Onze Vlaamsche rechten al onze rechten willen en zullen wij verwerven doch wij zijn eerlijk en trouwBIN NEN België willen wij hebben wat ons toekomt. En eens te meer herha len wij dat men des te beter Belg is, daar men beter Vlaming wordt. Nieuws van den Dag. Vergelijkt de hoogste indexprijzen van Brussel in Dec. 1929 bij d. v. Dec. 1930 Brood 875 671 Aardappels 1322 978 Koffie 1162 913 Boter 1400 999 Eiers 1550 1250 Melk 12660 1100 Suiker 660 550 klagen omdat het niet uithoudbaar is, en die krijgen zonder werken, klagen oo omdat zij niet genoeg hebben. De achtbare Minister van Openbare Werken, M. Van Caeneghem, schatte verledene week, in 's Lands Ministerraad het verlies, voortspruitend uit de werk loosheid van 20.000 arbeiders gedurende 1 jaar, op 150 millioen fr. 't is namelijk, in 't pijnlijk vooruitzicht van onvrijwillige werkloosheid, dat 's Lands uitgaven door 't Ministerie"van Nijverheid, Arbeid en Maatschappelijke voorzorg 223.187.750 fr. hooger geschat wierden in 1931 dan in 1930. Moesten er voor 150 millioen meer werken van openbaar nut uitgevoerd worden, 's Lands uitrusting zou er bij winnen, en de werkloozen werk en win ning hebben. Het ware wenschelijk dat de Heer Minister van Financien 200 mil lioen vinde voor uitvoering van openbare werken, buiten deze, waarvoor de voor. ziene uitgave van 484.581.200 fr. moet dienen in plaats van 25.985.312 fr. min openbare werken in 1931 dan in 1930, zou M. de Minister Van Caeneghem 200 millioen fr. meer moeten mogen gebrui ken dan in 1930, en die som kan, geheel of ten deele genomen worden op de meerdere uitgave voorzien voor maat schappelijke hulp en bijstand of op de ontzaglijke uitgave van 1.086.975.683 fr. voorzien voor Kunsten en Wetenschap pen. Frankrijk stemde den 10 Januari 11. 670 millioen voor Wegen-, Vaarten- en Havenwerken, Schoolgebouwen en Elec- trificatie van het platte land 't is' eene vingerwijzing en een voorbeeld. Voor den oorlog, beliepen Staatsbelas tingen niet hooger dan 400 millioen frank 's jaars 't zij, volgens de geldwaarde op heden,2 milliard acht-honderd millioen fr. De Staat voorziet in zijne begrooting voor 1931 acht milliard, zeven-honderd millioen fr.'t zij ongeveer driemaal meer. Daarbij komen de aanzienlijke Provin ciale en Gemeentelijke belastingen. Deze fiscale last bereikt, vooral in dezen crisistijd, de grens van hetgeen de Belgische economie kan dragen. Vrije Beroepsschool in West-Vlaanderen, of lid van een West-Vlaamsche Afdeeling van het Davidsfonds, een Wedstrijd uit geschreven voor het oprichten van een Gedenkteeken op het graf van Wijlen Eerwaarden Heer LEO VANHALST, op het kerkhof te Brugge. De totale prijs voor het leveren en plaatsen van het gedenkteeken zal de som van 12.000 fr. niet mogen overschrij den. Het programma van dezen Wedstrijd is te bevragen bij den Secretaris van het Comiteit der Vanhalst-Hulde E. H. Jos. Muiier, Bestuurder der Vrije Beroeps- school, Nieuwe Gentweg, 37, te Brugge. De ontwerpen moeten ingediend wor den ten laatste op 28 Februari, vóór 17 u. Misschien nooit heeft er in de geesten meer verwarring bestaan. Elk wilt zijn meester zijn en heeft het gedacht dat hij de zaken beter verstaat dan iemand, dat hij klaarder ziet dan wie ook en beter alleen wegen kan Eilaas 't zijn dikwijls zulke kleine pot jes waarin dat verstand in geleid is... en 't is dikwijls zoo vermuft als het er uit komt Geen kleiner geesten dan die meenen verst te zien... hun gezichteinder is maar een steenworp diep en omdat hunne oogen niet verder dragen, meenen zij zonder grens te zien. Hier geven wij 't begin van dat woord eens mans die overal gekend en geprezen is om zijn schrander gedacht, zijne klare kijk, zijne groote ziel, zijne edelmoedige werkzaamheid en terzelver zijne gepaste matigheid en zekerheid. Zijne Heiligheid heeft Hem om zijne rede geprezen. Door het Comiteit der Vanhalst-Hulde wordt er onder de Beeldhouwers en Bouwmeesters, die leeraar zijn aan eene Een der oorzaken van de koophan delcrisis in Amerika is de mode van op credit te koopen. Zonder geld was er middel van aanstonds in bezit te komen van auto, piano, meubels', ijs kas, enz. Gij besteldet uwe vraag, men bracht u het gevraagde ten hui ze en gij teekendet eene erkentenis, waarbij gij wekelijks eene bepaalde som betalen zoudet als afkorting. Ge beurde het nu en dat was zeldzaam dat gij ééne week niet betaaldet, men kwam u de geleverde voorwerpen wedereischen, en al de gedane stortin gen waren verloren. De onvrijwillige werkloosheid veroor zaakt aan de Verzekeringskassen, den j I Staat, de Provinciën en de Gemeenten het uitgeven van aanzienlijk hulpgeld aan de Werkloozen, hunne echtgenooten en schoolgaande kinderen. Die uitdeelen,

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1