I Crédit AnversoisJ Het Familiehoekje Zulk'n Vader, zulk'n Zoor. Ypersche Kroniek. Zonda^rust. Muziekschool. Kerkelijk Nieuws Opgeëten. Recht geschiedt. M. Arthur Merghelynck's Musee. Katholieke Kring. CIHEJVIR COLilSEÜJV! ELiK ZIJN TOER Leerfilmsn. - Nieuwsberichten. Kadet op stille wateren NICHT UIT FRANKRJIK "Het Kindeke Jesus in Vlaanderen,,. Ons Meisjespatronaat Dixmndestraat, 18, YPER Hedendaags is het niet meer zeld zaam dat koopers vergeten te beta len; maar de vporwerpen, die men ter dier gelegenheid wedereischt. vinden geen afzetter meer en oude en nieu we stoch liggen daar winst loos te be schimmelen. Vuurpijlen, uit onze vuurwerken, die de lucht inbooren, wegen een ze ker getal grammen. Vuurpijlen, die dienst doen als legersignalen. kunnen tot twee kilogrammen wegen. En nu spreekt men van een vuurpijl, die men kilometers hoog de lucht inzenden wil, met kleine natuurkundige toestel len aan boord om bestatigingen te nemen in de hooge sferen. Hij weegt eenige honderden kilos en de cartouche is twee meters hoog! Hoe maakt men een vuurpijl. Het gewoon buskruit wordt gemengeld met krijt of fijn zanddaardoor ont ploft geheel de massa niet in eens maar brandt deel na deel, schuifelende en niet knallende (fuseeren). Is de papieren buis of cartouche letterlijk gevuld met zulk fuseerend poeder, 't is maar op de bovenste schijf, nauwelijks een vierkanten cen timeter groot, dat het poeder brandt en dat geeft jacht genoeg om een mo lentje te doen draaien, maar niet om met een langen lichten steert de lucht in te vliegen. Neem dus een dier papieren buizen en giet er een café-lepel poeder in met een houten stampertje en een licht houten hamertje, geef er 90 sla gen opom niet te missen in uwe tel ling en ze zonder hoofdspannig te doen, zeg: Ik tel een, ik tel twee, ik tel drieik tel dertig, en bij ieder woord geef een slag. 't Zelfde moet gij herhalen bij ieder lepeltje poeder, dat ge er in giet en zoo volhouden tot dat de papieren buis vol is. 't Is een lang werk. Neem dan een boor en lang zaam draai in 't center van den cylin der een put, tot aan den bodem dei- cartouche. I'laats nu een aansteker, d. i. lament met gewoon buskruit be plakt, in die diepe holte en dat op ge heel haar lengte. Bij het aansteken, zal het poeder nu niet op een vierkan te centimeter maar op eene groote op pervlakte fuseeren en de jacht zal ge noegzaam wezen om den pijl op te slingeren. Hoe lang moet de houten steert zijn? Leg de steert op een rechtstaan- den lemmer van een mes en dat op 7 centimeters van het onderste deel der cartoucheSteert en cartouche moeten evengewicht makendus hoe zwaarder cartouche hoe langer steert. 't Is 100 jaar geleden sedert de ge boorte van Stephan, den inrichter van den wereldlandschen post. De eerste timbers werden gebruikt in Engeland. Evangelie van den 3n Zondag na Driekoningen. Het Evangelie van vandaag geeft ons het verhaal van twee wonderbare gene zingen Daar was een melaatsche die kwam en Jesus aanbiddende zei Heer, indien Gij wilt, Gij kunt mij reinigen en Jesus zijne hand uitstrekkende, raakte hem aan zeggende Ik wil wordt gereinigd en op staande voet was hij van zijne melaatschheid gereinigd Toen Hij nu te Capharnaüm was inge gaan, kwam tot Hem een hoofdman die Hem bad en zei Heere, mijn dienst knecht ligt thuis aan een verlamheid, en lijdt zware pijnen... En Jesus zegt tot hem Ik zal komen en hem genezen En de hoofdman antwoordt en zegt Heer, ik ben niet weerdig dat Gij onder mijn dak komtdoch zeg enkellijk één woord en mijn dienstknecht zal genezen zijn Want ook ik ben een mensch, in macht gesteld en krijgsknechten hebben de onder mij en ik zeg tot dezen Ga, en hij gaat en tot een ander kom, en hij komten tot mijnen dienstknecht doe dit, en hij doet het Jesus, nu dit hoorende, was verwon derd en zei tot dezen die Hem volgden Voorwaar, ik zeg het U, zoo groot een geloof heb ik in Israël niet gevonden... Zoo zeg ik U dat velen van Oosten en Westen zullen komen en met Abraham en Isaac en Jacob bijzitten in het rijk der Hemelen Maar de kinderen des Rijks zullen uitgeworpen worden in de duister nissen daarbuiten aldaar zal geween zijn en geknars der tanden En Jesus zei tot den hoofdman ga heen, en zooals gij geloofd hebt, zoo Joffre, oude logië-man, heeft zich tot den Katholieken Godsdienst be keerd. op het einde zijner levensbaan. Zie hier wat G. Hervé, die langen tijd in Yrankrijk een voorvechter was van socialisme en anti-godsdienstigheid, over die geruchtmakende bekeering schrijft: «Wie zal ooit weten welk inwendig langdurig werk deze gees telijke bekeering te weegbracht in de zen beroemden mensch. zwijger en denker van natuur en ootmoedig van hert. Wat zeker is, 't is dat hij met volle verstand en vollen wil de chris- tene gemeenschap bijtrad, vóór dat zijn klaar en schitterend verstand ver- zvvon in de coma. Dat de overwinnaar van de Marne, oude logië-man, zich ook, na zooveel andere verstanden, heeft willen ver zoenen met het Christendom, dit is eene prachtige voorbeeld, voor de op komende geslachten. De mensch is genegen voor over drijvende zaken: 't moet zeer lang zijn, of zeer kort. zeer licht of zeer zwaar, zeer bijtend of zeer zoet... enz. In Nieuw-Caledonië bestaat er nu eene passië, niet voor alcohol, maar voor café en de gevolgen er van zijn minstens zoo noodlottig, dan deze van het drankmisbruik. Men slorpt samen geperste café-vocht op en dat zonder suiker. Dit verwekt eene kortstondige opzweping van de geestesvermogens, maar gevolgd door een staat van on nozelheid en erge stoornissen in 't li chaam. Wie verslaafd zijn aan dronken schap, men vindt menschen die spa ren en niet drinken, tot dat ze genoeg bij-een hebben om zich totaal te kun nen zat drinken. of aan opium, co caïne en verdoovende middelen... zijn redelijke schepselen, die hun geluk meenen te vinden in het berooven van hun verstand, dus van dit wat hun boven de dieren verheft en koning der schepping maakt De apotheek van M. Van Ro- baeys, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 25 Januari 1931. Zondag 8 Februari aanstaande, om 15 uur, in de feestzaal Lapiere Hond straat. Muziekuitvoering en'Prijsuitdeeling aan de Leerlingen. Vrije Ingang. De Beheerraad. geschiede U. En de dienstknecht genas in die ure. (Matth. 8, 1-14). Deze twee genezingen toonen ons de blijde gevolgen van een eenvoudig en overtuigd geloof. In St PIETERS Op Zondag 25 Februari, ten 812 uur, Zielmis voor Heer Albert Boone, van wegens den Katholieken Kring. In 1930 wierden t'Yper 4227 beesten geslacht en geëten, te weten 114 ossen, 47 stieren, 624 koeien, 194 veerzen, 568 kalvers, 2143 verkens, 437 schapen, 16 geiten en 84 peerden. De Staat kan voor 't oogenblik de oor logsschadevergoedingen niet betalen in geld, en keert ze uit in schuldbrieven die 5 intrest opbrengen. Ongelukkiglijk de geteisterden die ze ontvangen moeten 3 tot 4 fr-, per honderd fr.bij den ver koop ter Beurser van, verliezen. Om daarin te voorzien komt de recht schapen Minister van Financien, de heer Baron Houtart, te beslisren dat wie 's Lands min geldende schuldbrieven in betaling krijgt, den intrest er van sedert 1 Jan. van het loopende jaar er bij krijgt, zoo dat hij 5 wint a's hij van 3 tot 4 verliest't gaat gelijk bij 't leveren van fruitboomen, schapen en bekalfde koeien, men heeft 't fruit van de boomen, de vacht van de schapen en de kalvers der koeien op den hoop toe. Wij zijn gelukkig te laten weten dat, volgens uit goede bron vernomen nieuws, de Staat in den loop van dit jaar M. A. Merghelynck's Musee zal laten herop bouwen.' Het Bestuur van den Katholieke Kring, heeft de eer de Leden dringend uit te noodigen tot het Traditionneel Avond maal, dat Zaterdag 24 dezer, om 19.30 u. 's avonds, ten lokale zal opgedischt wor den. (Inschrijving ten lokale 23 frank, drank niet inbegrepen). Op Zondag 25 dezer, ten 8.30 uur, in St Pieterskerk, Zielmis voor Heer Albert Boone. Het Bestuur. Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat30, YPER. Zaterdag 24 Januari, te 8 uui en Het waar, het echt, het overtuigd Ge loof is het middel tot alle goed en gunst. 1/ Dat blijkt uit Jesus woord. Indien ge kunt gelooven, alles is mogelijk aan deze die gelooft... 2/ Uit Jesus' werk. Een melaatsche komt tot Hem en zegt Heer, indien Gij wilt, Gij kunt mij reinigen >-Dat is een vast Geloofgeen aarzeling, geen twijfel Een Hoofdman komt en zegt Heer, mijn dienstknecht lijdt thuis aan verlam ming... En toen Jesus hem zegt Ik zal komen... Heer, antwoordt de Hoofdman... Daartoe ben ik niet weerdig dat Gij onder mijn dak komt doch spreek maar een woord... en mijn dienstknecht zal gene zen worden... en om de kracht van het geneesvermogen in Jesus te toonen... Zegt hij stellig... ik ben ook een mensch in gezag, en als ik zeg aan eene mijner krijgslieden Ga, hij gaat... Zoo ook hebt ge maar te gebieden... Jesus staat verwonderd over de abslui te overtuiging van dat geloof Voor waar, zoo groot een geloof heb ik in Israël niet gevonden Daar is wel geloof in die twee men schen Hewel Welk is de vrucht ervan tot de eerste zegt Jesus zonder eenig beding: Ik wil, word gereinigd en de melaatsche gaat weg gereinigd tot den tweeden zegt Jesus even onvoorwaardelijk Ga heen,en zoo geschiedde gelijk gij geloofd hebt... En op het eigenste ooger.blik van Jesus' woord was de dienstknecht gene zen. Op 26 Januari 1931, om 20 uur, zal in onze feestzaal het vermaard blijspel in drie bedrijven De Gebroeders Kalkoen door de leden van de Too- neelafdeeling opgevoerd worden. Het Bestuur hoopt dat al de leden deze gelegenheid zullen waarnemen om de leden der tooneelafdeeling aan te wakkeren en tevens eenen gezelligen avond over te brengen. Prijzen der Plaatsen 5 en 3 fr. Voor de leden 4 en 3 fr. Familiekaar- ten aan 10 fr. Dat zijn daden die spreken Kristen volk Waar is ons geloof Zieleles Wee hen, die bij gebrek van herte, in God geen betrouwen heb ben en om die reden, Gods bescherming niet genieten. Eccl. II, 15. 't Geheim van 't Raadsel. Gansch het geheim voor de oplossing van het raadsel, Zondag laatst aangege ven ligt in den zin van 't woord niet. Zoo zal men verstaanbaar lezen Vrienden, als gij het wel verzint die mensch en is noch doof, noch blind Hij kan ook schrijven ende lezen Hij en is niet stom. Hoe kan dat wezen Mocht iemand vragen van de liën 't woord niet, geschreven, kan hij zien 't woord niet, gesproken, kan hij hooren Hij kan niet zeggen, na behooren Hij kan ook schrijven 't woordje niet Hier hebt gij, vrienden, het bedied. Zedeles Houd veel er aan dat men u raad geve maar niet dat men u lof schenke. Levenswijsheid. God is de insteller van het huwelijk 't Is God die den mensch het wezen gaf en het lichaam 't is God die uit één lichaam het tweede voortbracht ander geslachtig 't is God die aan deze twee wezens hun voortellingskracht schonk toen hij hun zei Groeit en vermenig- i vuJdigt U. Zondag 25 Jan., te 4 en te 8 u. PROGRAMMA (TEL PÈRE, TEL FILS) prachtige comedie in 6 deelen van het huis PARAMOUNT, met Mary Brian en Ch. Rogers. (Chacun s n tour) cow-boy-drama in 5 deelen van het huis MEYNKENS. Toekomende week: Eene schoone komedie van het huis Artistes Associés (Cadet d'eau douce) en als drama (Cousine de France). Prijzen (Balcon 5 fr. - (Benedenzaal) 3,50 en 2 fr. Kinders (Balcon) 2 fr. - (Benedenzaal) I fr. Kinderen toegelaten. Goed verwarm de en modern ingerichte zaal. Koste- looze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Het godsdienstig volksstuk LOUR- DFS wordt opgevoerd op Donderdag 5 Februari te 8 uur in de feestzaal van 't Christen Volkshuis. Kaarten aan 10, 7 en 4 fr. LEONTIENTJE, het bekend stuk, vroeger opgevoerd door 't Vlaamsche Volkstooneel, wordt in den loop van Fe bruari op de planken gebracht door den flinken groep tooneelspelers van den Filosoof van Haeghem Het Vlaamsch Volkstooneel zal op einde Februari in de zaal van 't Christen Volkshuis opvoeren het zoo gunstig gekend stuk De Katholieke St-Michiels- Turners van Yper zullen hun jaarlijksch winterfeest geven op de laat ste Zondag van Februari. Het Jaarlijksch Avondfeest zal op Zon dag 25 Januari te 6 uur zeer stipt in Sint Alles dus wat er in 't huwelijk is komt van God, werkelijk van God, zuiverlijk van God. Zoo ook moet in de oefening ervan alles goddelijk zijn Doel en wetten. Doelde voortzetting van 't mensche- lijk geslacht en de vervulling der aarde... vermenigvuldigt en vervult de aarde. Wetten 1/ dat zij één vleesch zijn 2/ door God vereenigd, wat God ver- eenigt 3/ door geen menschen te scheiden. Het huwelijk, zegt Zijne Heiligheid in de nieuwe encycliek costi connubli, heeft noch menschen ingesteld of hersteld ge weest maar door God het is door men sehen niet maar door de Maker der natuur en door de Hersteller der natuur, Christus Onzen Heer, dat het huwelijk zijne wetten gedregen heeft en daarna gevestigd en verheven. Bijgevolg die wetten kunnen in niets van de mensche lijke willen afhangen noch van eenige strijdige overeenkomst der getrouwden zelf. Dat is de leering van het H. Schrift (Gen. 1, 27-25 Matth. XIX syg.Ephes. V, 23 en volgende. Dat is de constante overlevering der H. Kerk, dat is de plechtige uitspraak van het Concilie van Trenten), die, de woorden zelfvan 't H. Schrift gebruikende leert en bevestigt dat de eeuwigdurende onbreekbaarheid van het huwelijk, zijne éénheid en zijne on veranderlijkheid van God, zij Maker voortkomen. (Con.-Trid. Sess XXIV). Gezondheidsles 't Is voorna- mentlijk na de maaltijd en voor het sla pen gaan dat men eens tanden moet met den borstel kuischen. Maartenskring, Lange Meersch (deur open te 5 1 2 uur) plaats grijpen. Men kan op Zondag 25 dezer tusschen 11 en 12 uur in bovengemeld lokaal zijn plaats voorbehouden. ■nil" N. V. BANK BEURS WISSEL KARNAVALSTOET 1931 De leden van de Karnavalstoet zijn op toer om gelden in te zamelen die noodig zijn voor het welgelukken van dit feest. In het algemeen zijn die hee- ren in alle huizen wel gekomen, nog- thans zijn er bewoners der Stad die de Juffers of Heeren wegzenden zon der de minste aanmoediging te ver schaffen. Denkt daarover eens goed, beste Dames en Heeren. De personen die u komen beleefd, geheel beleefd, eene hulp vragen voor het welgeluk ken van dit feest, hebben persoonlijk daar geen voordeel van. Zij besteden Gratis hunnen tijd. hunne moeite,, om mede te helpen voor het welge lukken van een Ypersch feest, en dit feest doet ongetwijfeld voordeel aan alle neringdoeners groot en klein in het algemeen en geeft in het bijzonder vreugde en pleizier aan de gansche bevolking. Dit feest herinnert ook eene aloude gewoonte en voor deze die Yper kenden over een dertigtal jaren is het een zoet herinneren van die blijde karnavaldagen. Is het dan te verwonderen dat een handvol vrienden, hun beste doen, om buiten alle politiek, een feest in te richten dat zeker wel een der schoon ste dagen uitmaakt voor de Stad Yper en zijne nering. En het is ook een reden, dat eenieder zal goed begrijpen dat die werkers die gaan van deur tot deur, moeten aangemoedigd worden; Wij vragen slechts ons te helpen, ten voordeele van onze Stad en zijne inge zetenen. Tot heden is ons feest maar één maal mislukt en al de andere jaren was er een grooten toeloop van volk. En waar er volk is, is er nering. Ver leden' jaar alles lukte om ter best en de Overheden van de Stad waren zoo danig tevreden en in zoo groote be wondering gebracht, dat zij de hoop gaven, aan het Komiteit, dat de toe lage voor 1931 zou meer dan verdub beld worden. Jammer genoeg dat de memorie wat te wenschen laat en dat wij, niettegenstaande ons groot suc ces van verleden jaar, toch maar de zelfde toelaag bekwamen. Zou er dan niet een lid zijn of 2 of 3 of meer in de gemeenteraad die daarover zou kunnen eene interpella- Werkzaamheden in Februari. Groenselhof. Leg uwen hof gereed. Breng bij wat noodig is aarde, kalk, mest (geteerde mest) voeg bij lichte gronden kloeke en leemachtige aarde. Weer wat te veel is onkruid of peemen, leid water af door grippen of draineeren en breng bij al wat nuttig zal zijn. Kuisch borduren en zet alles in orde. Begin te zaaien. Vooreerst weer de porei en leg ze in, bemest de grond ervan met geteerde mest. In plaatsen tegen muur of buiten de wind, zaai vroege wortels en vroege koo ien, krulpersijn. spinazie, zurkel, radijs, salade, schorseneeren en kleine erwten, ajuin, zomerporei maar zorg dat ge ze tegen den vorst kunt beschutten. Bachten schutsels en windeweren plant aardappelen die geschoten zijn. Op beddens plant look, sjarlotten en rhu- barbe. Onder glas: meloenen en tomaten. Waar de grond zulks eenigzins toelaat, moet ge de gunstige gelegenheid niet laten voorbijgaan,omdat het slecht weder dat somtijds in de lentemaanden niet toelaat of vertraagt. Februari is de rechte maand om broei kassen aan te leggen. Benevens uwe tomaten en meloenen, kunnen overwin terde planten van bloemkool, koolrapen en salade gekweekt zijn, alsook de vroeg tijdige en krachtige planten van groen- tenkonkommers. Fruithof. Plant al de fruitboomen die ge kunt. Spit errond geteerde mest-of chimieke, maar nooit geen afval van snoeiwerk of droog hout, die waarlijk kunnen nésten zijn van venijn. v Snoei uwe toornen, uitgenomen de pêche- en abricotboomen die niet beschut zijn. Schildgriftie moogt ge aanleggen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2