en elders. Dn tolman een Christen rs ye uierhiieoen. koopt uw kuis In de Pappen DE RQOOE PILLEN HUIS AIMÉ GRUWEZ Hüis ZIJDEN STOFFEN VOERINGEN Kerk der Paters Karmelieten Trabolspel - Matchen voor den Beker Rouwbericht Suzanna Schreel Moden-artikelen in 't Groot Moerstraat, 19, Brugge. üeeningen op eet*sts hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het toevertrouwd geld wordt uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brieleti. Boterstraat, 56, VP EH Artikelen voor Naaisters Altijd de Laatste Nieuwigheden - KLEIN GROOT tie doen? Het ware met dank aan- veerd van de kleine nering. Want iedereen weet het, zoowel de Gemeen teraadsleden als gelijk wie. dat het bijzonderlijk een groote dag is voor de kleine nering. Het ware dus welge komen en zou het feest nog luisterlij- ker maken kon men vernemen dat er voor dergelijke feest vijf duizend fran ken worden toegekend in plaats van twee duizend. Hoop in de toekomst en dank op voorhand. Medegedeeld). Godsvrucht der NEGEN WOENSDAGEN ter eere van St Jozef Woensdag 28 Januari en zeven vol gende Woensdagen, te 7 1/2 u. Mis met zang, beurtelings voor de verschillende wijken der stad. 's Avonds te 6 u., rozenkrans,sermoen, aanbevelingen, en zegen met 't Allerhei ligste Sacrament. De E. P. Timotheus. capucien, zal de sermoenen prediken. Plechtigheid van 't H. KIND JEZUS van PRAAG. Beste Kinderen, Toekomende Zondag en de twee vol gende dagen, zullen wij samen onzen Kleinen Koning vieren. Daarom komt Zondag 25 Januari te 7 1/2 u. naar de Mis en de H. Communie. Te 9 u. naar de zeer Plechtige Hoog mis. 's Namiddags te 3 u. naar de proces sie en groote plechtigheden ter eere van het Heilig Kind Jezus. Maandag 26Januari: Naar de Commu- niemis te 7 uur. 's Namiddags te 3 uur, naar de hulde die de Meisjes aan 't H. Kind zullen brengen. Dinsdag 27JanuariNaar de Communie- mis te 7 u. 's Namiddags te 3 1/4 u. naar de hulde die de Knechtjes aan 't H. Kind Jezus zullen brengen. Schoone gedachtenissen zullen aan de Kinderen uitgedeeld worden. Den Zondag ten 5 u. en 's Maandags «n 'b Dinsdags te 6 u., lof en sermoen door den Z. E. P. Prior van 't Klooster. De matchen voor het Kampioenschap die na de eerste speelhelft voor ruim nen maand stilgelegd werden, hernemen op Woensdag 4 Februari aanstaande. Het is te verhopen dat deze returnmat chen den zelfden bijval zullen genieten als de heenmachen de guurste wintertij zal intusschen voorbij zijn, zelfs ware het anders al de lokaalhouders zorgen im mer voor een goed verwarmde tra. Het is aangenaam en aanmoedigend voor de spelers veel liefhebbers te zien die belang stellen in de matchen. Wat meer is hoe nader het einde, hoe meer belangstelling de kampen zullen verwekken hoe meer ieder ware liefhebber zich zal bekomme ren om den einduitslag. Met den inzet op 4 Februari in de Sta tie moet er veel volk zijn en 't zal. Het is Het Postje dat de Statie bezoekt. Ziehier het klassement na de eerste speelhelft met de punten vóór en tegen Gesp. Punt Pun'. Punt. mat. vdór tegen beker Kath. Kring 4 93 72 3 Bascule 4 91 80 2 Statie 4 81 90 2 Postje 4 73 74 2 Coöperatieve 4 67 89 1 Een die er immer was. Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd de Zielmis te willen bijwo nen die zal gedaan worden in St Jacobs- kerk, om 8 1/2 uur, op Zondag 1 Februari aanstaande, voor dochtertje van Felicien en Eudoxie VIERSTRAETE. Als het huis dat gij gepacht hebt. en misschien sedert jaren bewoont. U aanstaat, waarom koopt gij het niet Eigen heerd is immers goud weerd daar zijt gij heer en meesterdoor verandert en verbetert gij wat gij wilt* daar moet gij geen pacht betalen, die tegen uw wil en dank verhoogen kan, en die U zelfs na vele jaren betaling nog geenen nagel toekent om uwe kelk er aan te hangen: daar kunt gij niet uitgedreven worden. Vroeger vergaten vele werklieden op het koopen van hunne woonst te peizen, of staken dat opkomend ge dacht uit hun hoofd, omdat zij geen geld genoeg in hunnen spaarpot had den maar sedert dat de leenmaat- schappij «Eigen Heerd» te Yper den 1 Mei 1892 gesticht werd. waren er 426 werklieden van een ander gedacht zij ontleenden het ontbrekende geld aan «Eigen Heerd», wierden bij den leenakt eigenaars van hun huis, be taalden binst 10, 15 of 20 jaar maande- lijksche afkortingen, die niet. of wei nig hooger beliepen dan hunne maan- delijksche pacht, en op heden zijn er 219 van die wakkere werklieden on- berente eigenaars van hun huis, en 207 bezig met vrije eigenaars te worden. Van Maart 1921 tot Oct. 1925 moes ten zij maar 5 van Oct. 1925 tot Nov. 1927 maar 5,25 van Nov. 1927 tot Feb. 1929 maar 6,25 van Febr. 1929 tot Juli 1930 maar 5,75%; van Juli tot einde Dec. 1930 maar 5,50%; en van 1 Januari 1931 voort maar 4,75 fr. intrest betalen op 't ontleende geld, benevens een maandelijks deel tje van 't gevraagde kapitaal, en na 10, 15 of 20 jaar afkortingen betaald te hebben, zijn zij onberente pachtvrije eigenaars geworden. Eigen Heerd die reeds meer dan 3 millioen in lee ning kreeg van de Algemeene Spaar en Lijfrentkas om de vooruitstrevende werklieden u een huis te helpen bezor gen, en die verantwoordelijk is voor de teruggave dier aanzienlijke som, kan 75 der weerde van het gekocht huis irv leening geven, zoodat men maar 1/4 van de koopweerde moet ge spaard en vergaard hebben om eige naar te worden. Werklieden in dienst van den Yzer- weg, moest het gebeuren dat de Staat u de keure geeft van uw huis en hof der Tuinwijk te koopen, laat de gele genheid niet voorbijgaan. Weinig bemiddelde pachters der 136 huizen der Ligywijk, koopt er uwe woonst en hoving, indien de Staat U er de gelegenheid toe geeft. Huurders van Staatshuizen der Kalf- vaart, peist op 't aankoopen uwer wo ning als de Staat ze u aanbiedt. Wie een of meer huizen bezit, houdt ze ge woonlijk; voorbij vliegende gelegen heden moeten gevat en gevangen wor den op hun doortocht. Als 't God belieft, kunnen in 't korte 276 Ypersche huisgezinnen elk een hof in eigendom hebben Yper. Brand. Zaterdag avond om 7 ure, was er brand uitgebroken in een huis dei Pateelstraat. Geburen het gevaar bemerkende waren toegeloopen en gelukten erin na veel werken het vuur te overmeesteren. Het mag een waar ge luk heeten, want de wind was allerhevigst en hier dreigde een ware ramp. Vandalenwerk. Dezer dagen wer den jonge boompjes, staande langs den Zonnebeke steenweg, onmeedoogend vernield. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld en het duurde niet lang eer de dader gedwongen werd te bekennen. Het is een jongen van de Cité Ligy, 23 jaar oud en timmerman van stiel die zulk pro per werk verrichtte. Zelfs toen een rusti ge voorbijganger den kerel aan 't werk ziende hem eene bemerking deed over zijn vandalenwerk, bekwam het hem heel kwalijk, want hij werd na allerlei smaad woorden naar het hoofd te zijn geslingerd op den hoop toe ten gronde geworpen. Het gerecht zal nu voor het overige zor gen. Brand. Vrijdag avond, rond 7 ure huilde het noodsein over de stad. Brand was uitgebroken in eene herberg aan de Meenensteenweg. Dadelijk liepen de ge- buren ter hulp en eer de autopomp der pompierster plaats kwam, was alle ge vaar geweken. De schade is gering. Daar de wind zoo hevig was hadden wij hier eene groote ramp kunnen hebben. Naar Merxplas. Vrijdag tegen avond, ging Louis Hullaert, alhier gebo ren en woonachtig, 52 jaar oud, zich aan geven in het policiebureel, daar hij zonder middelen van bestaan en moede gedoold was. De man werd voor twee jaar naar Merxplas gezonden. ZANTVOORDE. Onderschei ding. Wij vernemen dat door Kon. Besluit eene bijzondere onderschei ding is toegekend aan twee verdien stelijke mannen van de hoerengilde alhier, de werkers van de eerste ure. De HH. Louis Dehem Dubois en Emile Pannecouque, die sedert meer dan 30 jaren, bestuurleden zijn van de hoerengilde en van de spaar- en lijfrentgilde van Zantvoorde komen eene groote onderscheiding te ontvan gen het bijzondere landbouweeretee- ken van 1' Klas. Beste gelukwenschingen voor die welverdiende belooning. Feesten zullen op touw gezet wor den om met Sinxendagen openbare hulde te brengen aan die aanhoudende werkers van den boerenbond. Vlamertinghe. Goede bewa kers. Verleden nacht bemerkten de gendarmen die op ronde waren, licht in 't struikgewas van het Kasteelpark. Wel licht waren ze ter plaats en omsingelden den wildstrooper, verzekerd eene goede vangst te doen. Maar tot hunne groote verbazing herkenden zedengoeden jacht waker, die aan 't trapen zetten was om fluwynen en andere schadelijke dieren te vangen. Verleden week nog ving hij een otter ter groote voldoening der nabijwo- nende landbouwers. Gheluwe. Paard tegen autobus. Zaterdag namiddag kwam de autobus van M. Dumortier, van Poperinghe, die dagelijks het werkvolk van Poperinghe en omliggende naar hun werk in Frank rijk voert, langs de groote baan van Yper naar Meenen gereden. Aan den Kalenberg, grondgebied Gheluwe, sprong eensklaps een paard voor den auto. Deze werd erg beschadigd. Het paard dat door den geweldigen stoot erg gekwetst werd moest afgemaakt worden. Moderne bandieten. -- Maandag avond, te Petit Doische,nabij de fransche grens, kwamen twee liefdezusters aan de deur eene vergelegen hoeve aankloppen, ze vroegen aan de inwoners eten en sla ping. De boerin, door zulk een bezoek vereerd, was seffens aan 't werk om die brave zusters te voldoen. Maar de zoon bemerkte weldra dat de zusters toch zulke groote voeten hadden, en dat hunne han den er zoo ruw en zoo behaard uitzagen. Na eten lazen ze allen te samen god vruchtig het avondgebed en iedereen trok slapen gaan. Doch de zoon bleef die geheimzinnige zusters afloeren en tot zijne groote verbazing bemerkte hij dat dit wel twee mannen waren, die zoo eene origineele tenue hadden aangetrokken, om 's nachts er op 't gemak met hun buit heen te trekken. De gendarmerie werd verwittigd en kwam de twee bezoekers in veiligheid plaatsen. Een geheim in de Noordzee Verleden week, kwam een visschersboot uit Blankenberghe, een yacht tegen, dat er verlaten uitzag en langzaam afdreef. Inderdaad, niemand was er aan boord, maar de visschers vonden 9 balen tabak van 50 Kgs. en 2 overjassen, waarvan de eene door vijf revolverkogels doorschoten wasde romp ook, was door kogels doorboord. De visschers wilden dat bootje zoo niet verlaten en sleepten het mede tot Zeebrugge waar Luitenant Be- haeghel het parket verwittigde. Is het een schip door smokkelaars verlaten eer. moord?... Men denkt dat het gedu rende de nacht door komiezen zal aange houden geweest zijn, maar kon ontsnap pen en de smokkelaars, na geschut onderstaan te hebben, gekwetst het-schip verlieten, op eene verlatene plaats der belgische kustMysterie BURGERSTAND VAN YPER, van 15 tot 21 Januari 1931. Geboorten. Van Spranghe Raymonda, Frezenbergstr. Vanelslander Germaine, Dehaernestr. Janssens Hugette, M. French- Mengelwerk v. "Het Ypersche Volk,, 56 Oorspronkelijk dramatisch verhaal door Camille Vervarcke. Eene lichte siddering doorliep Wil- lems gelaat doch hij zegde heel kalm Dat beteekent dat mijnheer de pastoor mij alleen zou willen spreken. Tuist zoo, mijnheer. Gelief dan in mijne studeerkamer binnen te gaan, daar zullen wij heel gerust zijn. Aanstonds ben ik ter uwer beschikking... ik heb nog eenige bevelen te geven... Inderdaad korten tijd nadien zette Willem zich tegenover den heer pas toor neder, in de zorgvuldig geslotene plaats en zegde Zie daar. mijnheer ik luister. De geestelijke bezag den zoogezeg den vreemdeling nog vooreerst eens met de grootste aandacht, en sprak dan Ik moet u over allerbelangrijke zaken spreken, mijnheer, en alhoewel ik meen ten volle verzekerd te zijn dat ik de zaken juist beoordeel, voel ik bijwijlen evenwel iets als eene ze kere vrees in mijne ziel dringen. Uwe woorden zijn duister, mijn heer de pastoor. Mogelijk, mijnheer, maar ik zal dan maar mijne onzekerheid óp zijde schuiven, en met de deur in het huis vallen. laan Staessen Willy, Pennestr. De Jonckheere Mare. Hondstr. Forrier Pier re. St Niklaasstr. Angiitis Ghislaine, L. Thouroutstr. Wenes Ghislaine. L. Meersch- straat. Tollenaere Aliüa, Kanonweg. Riem Iréne, Almoesenierstr. Demeulenae- re Georges, Dixmudestraat. Overlijdens. Verleure Josef, 88 jechtg. Lesaee Eugenie, L. Thouroutstr. Bart hier Marie-Louise. 60 j., ongeh., St Janshospi- taalstr.Dubois Gustaaf. 61 j., L. Thourout- straat. Vandenhende Fernande, 4 m., Di- ckebuschstw. Dehollander Valeer, 41 j., steenkapper, echtg. Coffyn Julienne, Lange Thouroutstraat. MARKTPRIJZEN Yper, 17 Jan. Tarwe 82-84; koolzaad 222-224; klaverzaad 1600-1800; rogge 79-83; boekweit 215-218; haver 93-95; brouwersgerst 116-122; voedergerst 78-81; erwten 176-182; bloem 134-136; maïs 73-76; paardeboonen 132-135; gruis 80-83; zemelen 106-109; ljin- zaadmeel 147-149; lijnzaadkoeken 134-137; aardappelen 45-50; boter 24.50-26.50; eieren 0.90-0.95; biggen 120-200, 6.50 den kilo; strooi 25-30; hcoi 40-50; ruw vlas 40-55; voeder- beeten 25-30. Veurne, 21 Jan. Tarwe 82; rogge 70; ha ver 90; lentegerst 75; wintergerst 90; voeder gerst 65; erwten 170; paardeboonen 140; aardappelen 50; tarwestrooi 18; roggestrooi 16; haverstrooi 16; weidehooi 30; klaverhooi 35; luzernehooi 40; voederbeeten 4.00; ruw vlas 25; klaverzaad 8.00; boter 24; eieren 0.90; id. van eenden 0.95. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, dtaainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sia- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.G0 fr. Kleerstoffen, Witgoed, Merceriën Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. FOURRUREN - HERSTELLINGEN Telefoon 60 Yper 2 - 4, Boterstraat dicht bij de Halle «ssnerais Postcheck 37. i 77 LcQQt ÜU3 geld in CÜest°OIaandepeo. Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent HANDELSREGISTER I40:t TELEFOON I 1 VOLLEDIGE KEUS IN Kousen en Zokken Zijde Wol Mercerise Fantaisieartikelen voor Kinderen Mercerie Breigoed Nieuwigheden Linnen Manshemden Cols Plastrons. Zoo zullen wij malkander best verstaan. Ik ben dan zoo vrij u te vragen, wat gij gedaan hebt met de kinderen van mijnheer Julien Delatour. Dat was in 't geheel niet meer duis ter en niettegenstaande mijnheer il- lem op iets ongewoons voorbereid was, sprong hij evenwel gansch ontzet recht en een vluchtige blos kleurde zijn voorhoofd... Mijnheer de pastoor! riep hij uit, wat moet ik over zulke woorden den ken? Welk gedacht mij zoo te komen aanspreken over die kinderen? De grijsaard bleef volkomen rustig, schudde zachtjes het hoofd en zegde: Gelief kalm te blijven, mijnheer, en zet u neder... Niemand moet hoo- ren waarover wij spreken... Gij hebt ten andere niets van mij te vreezen. Gij wilt mij toch eenen slechten naam geven, dunkt mij... Toch niet... Ik spreek u onder vier oogen en ben in genen deele van zin u moeilijkheden aan te doen Ik weet immers wat er gebeurd is. Ik ken uwen waren naam en uwe inzich ten. Gij doet mij verstomd staan, mijnheer de pastoor. Wel, mijnheer, indien gij langer poogt te veinzen, doet gij vergeef- sche moeite. Alles verraadt u. in de oogen van dengene. die uwen vader en uwe moeder gekend heeft. Gij zijt niemand anders dan de zoon van Ad- hemar Delatour. Willem kon zich maar moeilijk stil houden op zijnen stoelblijkbaar werd er in- zijn binnenste een hevige strijd geleverd. In de plaats van te antwoorden schudde hij als moedeloos het hoofd, en de geestelijke ging voort Waarom langer aarzelen, mijn heer? Gij moet niet beschaamd zijn te bekennen dat Adhemar Delatour uw vader en de ongelukkige barones Zaira uwe moeder was. Gij moogt fier zijn op uwe ouders, M. Willem, zij bezaten de ware edel heid des harten. Ik heb hen lang en innig beweend. Tranen sprongen uit Willems oogen. Hij stond op. ging tot bij den geeste lijke, en hem de hand drukkend, zeg de hij Uwe woorden doen mij waarlijk goed, mijnheer, en ik zal niet langer trachten u leugenachtige woorden toe te spreken. Ja, ik ben Willem Dela tour. Zeg mij, hoe hebt gij mij kunnen herkennen, na zoo vele jaren? De familietrek, mijnheer de ba ron. - Niemand anders heeft dit opge merkt nochtans... Dat derfk ik ook, maar zulks is niet te verwonderen. Waarom niet? Omdat men niemand herkent, die men met zekerheid meent begra ven te zijn. Gij hebt gelijk... maar gij. mijn heer Abonneert U op HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3