CréditAnversois Nieuws in 5 reken Het Familiehoekje Ypersche Kroniek. Dixmudestraat, 18, YPER Zonda^rust. Kerkelijk Nieuws St Pieters Kerk. Gemeenteraad van 9 Februari. Onze Hallen De Voltooïng onzer Ypersche Praalgebouwen. Het Kindeke Jesns in Vlaanderen Katholiek Turnfeest. dreigt namelijk te New-York heeft men een bandiet begraven Bronzen lijkkist, weerde 1.2— ."00 ir.. veertig autos met kronen en vijf en tachtig autos met kameraden-bandieten. O, Menschdom De Maatschappij der Volkeren betracht twee geesels te bekampen: Den opium en andere verdoovende middels; den oorlog. In haren strijd tegen den opium wordt ze tegengekant door de groote mogendheden, die hun profijt vinden in dien hachelijken koophandel... en ze wordt gesteund door de Kerk, die aan alle Katholieken van het verre oosten het voortbrengen verbood van slaapkoppen (pavots) en hun verkoop. In haren strijd tegen den oorlog wordt ze tegengekant door nationalis tische voorstaanders die zeggen Geen vredes-zekerheid zonder ont wapening en geen ontwapening zon der vredes-zekerheid en ze wordt gesteund door de Kerk, die alle men- schen vereenigen wil in liefde en ver draagzaamheid. In Kerken te Milanen zij er nieuwe soorten ge wijd-water-bakken Men duwt op een knop en eenige druppel tjes gewijd water vallen u op de vin gers. Klank-film als testament: Te Bir mingham heeft een koophandelaar zijn testament op die manier geboekt Na zijnen dood zullen zijne erf genamen hem op den doek zien, ter wijl hij zijnen laatsten wil kenbaar maakt, voegende, bij het vermelden van zijne erfenis-legaten, complimen tjes voor de eenen en berispingen voor de anderen. ij BANK BEURS WISSEL In New-Zeland is een gruwelijke aardbeving ontstaan, de steden van Napier en Hastings in 't bijzonder zijn erg beschadigd, 250 dooden werden van onder de puinen gehaald. De scha de in die twee steden alleeh, wordt aan 310 millioen franken geschat. Te Gourdes (Frankrijk) is de laatste en jongste broeder van Berna- dette Soubirous overleden, hij was 72 jaar oud. Een plechtige lijkdienst werd door Mgr Gerber bestuurd. Te Budapest, in 't midden van de markt ontplofte eene grenaat dat zich in eenen hoop oud ijzer bevond3 menschen werden gedood en 11 ge kwetst. De burgemeester en de 13 inwo ners van het Indisch dorp Thippam- patti werden vermoord gevonden. De H. Evangelie. Te dien tijde nam Jesus de twaalf bij zich en zei Zie, wij gaan naar Jerusalem op en alles zal volbracht worden wat door de profeten aangaande de Zoon des menschen geschreven is. Want Hij zal aan de heidenen overgeleverd worden, en Hij zal bespot, gegeeseld en bespuwd worden en, na Hem gegeeseld te heb ben, zullen zij Hem dooden, en, ten derden dage zal Hij verrijzen. En zij verstonden niets hiervan en dat woord was voor hen verborgen. Het gebeurde nu, toen Hij Jericho na derde, dat een zeker blinde aan den weg te bedelen zat. En de menigte hoorende voorbijgaan, vroeg hij wat dit was. En men zei dat Jezus, de Nazareër, voorbij ging. En hij zeide Jezus, Zoon van David, ontferm U mijner. En die vooraan gingen berispten hem omdat hij zou zwijgen. Doch hij riep nog veel meer Zoon van David, ontferm U mijner En Jezus staande, beval hem naar te bren gen... en toen hij genaderd was, vroeg Hij hem zeggende Wat wilt ge dat ik doe Hij zei Heere, dat ik moge zien. En Jezus zei tot hem Wees ziende liw geloof heeft u gered. En op den stond was hij ziende en volgde Hem, God ver heerlijkende. En al het volk, als het dit zag, gaf lof aan God. Luc. XVIII 31,43. moordenaars zijn denkelijk inwoners van een nabijgelegen dorp. In Amerika op het Eriémeer wa ren een twintigtal mannen aan de vischvangst, ze waren op eenen groo- ten ijsblok gezeten, maar dezen dreef stilaan weg en weldra werden ze in eene groote sneeuwtempeest gedre ven. Vliegers moesten ze in hunnen akeligen toestand komen voedenmen is er in gelukt ze te redden. Cantano, de beroemdste onder de Amerikaansche bandieten werd on langs door onbekenden vermoord. Al hoewel door velen gevreesd- werd hij met eenen plechtigen lijkdienst begra ven. 45 autos met bloemen geladen, voor een waarde van 620.000 franken, alsook 85 autos met vrienden bezet, vergezelden hem naar 't kerkhof- Daar werd hij in een bronzen kist ter aarde gebracht! Amerikaansch niet waar?!! De Engelschman Malcolm Camp bell heeft het snelheidrecord in auto rijden neêfgehaald. Met zijn monster rijtuig (12 cylinders 1.450 paarden) be reikte hij te Daytona (Floridie) dc snelheid van 396 Km. in 't uur. dus meer dan 6 Km. )/2 in één minuut. Maandag avond te Charleroi, is de Baron R. de Dolodot, katholieke senator van Charleroi, in zijn bureel aangevallen geweest door eenen oud strijder wegens een pensioenkwestie. Hij bedreigde de Senator met een re volver, maar deze sprong toe en een gevecht begon; twee revolverschoten werden gelost, maar Baron de Dolo dot, lichtjes aan de hand gekwetst, kon ontsnappen. De oud-strijder joeg zich dan een kogel door het hoofd. Te Parijs in 't jaar 1930 zijn er 176.000 voorwerpen naar 't bureel der verloren voorwerpen teruggebracht geweest. Wat verliest men?... Allerlei dingen: Regenschermen, tafels, schoe nen, sleutels, wandelstokken, taferee- len- hoeden, bloemkranzen..ja zelfs paarden, ezels, autos!!! In t jaar 1930 alleen werden er 35.000 regenschermen teruggebracht en 6.000 sleutelbossen Met eene kleine taks aan iedereen, die 't zijne komt terugvragen- op te leg gen heeft men in 1930. 305.189 franken verzameld De Apotheek van M. Van Walle- ghem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 15 Februari 1931. Zondag, 15 dezer, na de hoogmis, Te Deum, in ieder Kerk, om te herdenken de Kroning als Paus van zijne heiligheid Pius XI. In St MAARTENS: Het VEERTIGUREN-GEBED met uitstelling van het Allerheiligste, zal ge vierd worden op Zondag 15", Maandag 16" en Dinsdag 17" Februari. Men kome Onzen Lieven Heer aanbidden in zijn Sacrament van Liefde. Zondag avond, te 5 u. Sol. Vespers en Plechtig Lof, waaronder Sermoen door E. H. De Busschere, onderpastoor op St Niklaas. Hier hebben we twee mirakuleuze gebeurtenissen 1. Jezus voorzegt wat men met Hem zal doen Hij zal overgeleverd zijn enz... Om dat te kunnen zeker zeggen moet men a) de toekomst kennen en b) de de handelingen der menschen in handen hebben opdat zij het niet zouden beletten. Wie kent de toekomst en wie houdt de handelingen... in handen? God alleen Dus Jezus is God 2. Jezus geneest een blinde door zijn enkel woord Om dat te kunnen moet men meester zijn over de ziekte en over de wetten der natuur. Wie is er meester God alleen Dus Jezus is God... dat is een natuur lijk en redelijk gevolg dat wij trekken uit die gebeurtenissen. Doch dat is het eenige niet Laat ons doen zooals het H. Evangelie doet zij brengt die twee gebeurtenissen in één Evangelie alzoo als een samenhang gevend. Zoo ook laat ons die twee bedie- denissen te samen verbinden. Jezus toont dat Hij God is. God zijnde, zijn woord is onfaalbaar waar. Wat is de Waarheid De Waarheid is de overeenkomst van het gezeide met de wezentlijkheid. Die dus de waarheid aanneemt bezit de we- Op Asschen- Woensdag zullen Asschen- kruiskes gegeven worden alle kwartier- uurs van af 6 u. tot 8 1 2 u. Deze ge dachte blijve ons ingeprentGedenk, 0 mensch, dat gij stof zijt en in het stof zult wederkeeren In St PIETERS Zondag 15, ten 8 12 gezongene mis voor Elodie Coffyn. De groote ingangpoort is langs binnen het portaal met vuur beschadigd geweest. Daar het tamelijk diep gebrand is, kan het niet wezen van iemand die er pijp of cigaret zou aansteken hebben. De zaak komt dan geheel geheimzinnig voor. Den Heer Burgemeester Sobry en Heer Leuridan deden zich verontschuldigen. Heer Declercq zat voor. Na lezing van het verslag der vorige itting, werd de vraag besproken om 1 autobusdiensten in te richten, van Mer- kem naar Tourcoing langs Langemarck, Yper, Meenen en een anderen van Mer- :kem-Tourcoing langs Boesinghe, Yper, Meenen. Na veel gedachtenwisseling voor en tegen, vernam men op zeker oogenblik dat die diensten sedert meer dan een jaar in voege waren. Alsdan werd een gunstig advies uitgebracht. De overeenkomsten voor oorlogschade, 1° ten beloope van 315.000 fr. vooreen gedeelte der Hallen 2° ten beloope van 73.388 fr. 75 voor deuren en vensters van den westerkant der Hallen 3° ten beloope van 7.072 fr. voor het mobilair van den werkrechtersraad, worden alge meen aanveerd.. De rekening voor het dienstjaar 1930 van de Nijverheidsschool met 83.561,49 fr., alsook een aanvullende begrooting van 1930-1931 van 3.874 fr. 68 worden goedgekeurd. De begrooting van de huishoudsschool en het leerwerkhuis voor 1931, met 21.834 fr. 84 als ontvangsten en uitgaven worden aangenomen, alsook de politie verordening voor den karnaval van 1931. Geen mededeelingen werden gedaan en de zitting eindigde om 5 u. 45 EEN REKORD. Nu dat men een begin gemaakt heeft met het afbreken van de stelling aan den Hallentoren, zijn sommige zwartzieners al dadelijk er op los gegaan om te zeggen dat voortaan de werken aldaar zouden stopgezet zijn en dat van den heropbouw der Hallen er verder geen spraak meer zou zijn. Doch dezen keer zijn de veron derstellingen mis. De stelling wordt ja, wel wat atgebroken, doch het is om de heel eenvoudige reden, dat deze te veel wind vangt en vroeg of laat zou kunnen omvergeblazen worden. Men mag immers niet uit het oog verliezen, dat deze daar staat sedert jaren, in regen en wind en reeds veel te verduren had. Zal men toch voortdoen met der herop bouw der Hallen Maar men is er vol op aan 't werk. Wel is waar wordt nog een gedeelte muur van het Belfort neergehaald doch de oorzaak ervan moet gezocht worden in den deerlijken toestand waarin zich de toren tegenwoordig bevindt. Hij zentlijkheid van dat woord. Zoo naijl de blinde de waarheid aan Jezus' woord, en hij bezat de wezentlijkheid van dat woord hij zag. Zoo ook wij, als wij gelooven aan Gods woord door Jezus uitgesproken, wij zullen de wezentlijkheid bezitten van dat woord. 't Is hetgeen Jezus elders gezeid had et Veritas liberabis vos «en de waarheid zal u redden Die geloofd zal hebben... zal zalig zijn. Levenswijsheid. Wat een goede moeder is. Is het van daar niet dat ons het bloed kwam dat ons natuurlijk leven voedt Is het van daar niet dat ons de zeden kwa men die ons gedragsleven voeden Is het van daar niet dat ons de leering kwam die ons geestelijk en godsdienstig leven onderhoudt En die drie levens, maken zij gansch het menschelijk leven niet uit Als nu de wijste onder ons, zei een hedendaagsch wijsgeer, een juiste nauw keurige opsomming wil maken vaimLeijn gedachten en van al zijn gevoeg i^iij zal bekennen dat het best dat hij in zijn verstand en in zijn herte vindt van zijn moeder voortkomt. Dat zijn zijn standaardsgedachten en gevoelens. Al wat wij gewonnen hebben werd immers gedurende vier jaar bestookt door de Duitsche kanonnen en het valt gemakkelijk aan te nemen, dat de toren alhoewel buitengewoon sterk toch hier en daar begeven moest en dus eerst diende versterkt te worden, vooraleer men aan verdere werken denken kon. Daarom ook is men begonnen met de voeringen er van te betonneeren, hetgeen daaromtrent nu gedaan is. Bij dit werk werden niet minder dan 23 duizend kgr. ijzeren roeden be nuttigd. Ook liggen de steenen reeds ge kapt zoo:at, na de noodige afbraak, al dadelijk en voor goed met den opbouw zal kunnen voortgedaan worden. Zonder groote tegenslagen, is men de meening toegedaan, dat met het einde van het jaar de rilde toren van het Belfort, de lucht zal inschieten tot groote voldoening der Ieperlingen. De Kathedraal. De werken gaan goed vooruit. De klok kenstoel zal weldra gereed zijn, zoodat we thhnsde zekerheid hebben dat binnen eenige weken vijf klokken zullen kunnen opgehangen worden en dat ze met Pa- schen het blijde Alleluia over leper en omliggende zullen laten hooren. De afslui ting van de Doopvont vordert stil maar zeker. Hier krijgen we een prachtwerk te meer. Van deze maand nog zal er een aanvang gemaakt worden met het ineen zetten van het machtig orgel dat naar alle waarschijnlijkheid met Sinksen zal gewijd worden. Ook meenen wij te mogen ver zekeren dat eerlang de laatste gift zal ge schonken worden om de reeks steenen beelden van het H. Sakrament te kunnen volledigen. Aan het hoogaltaar is men druk aan het werk en binnen vier maanden zal het kunnen opgesteld worden. Het zal een echt meesterwerk zijn. Ondertusschen doet men voort met het kappen der kapi- teelen, en eindelijk werd ook de teekening van den marmeren predikstoel goedge keurd, zoodat de Ieperlingen die met aan staanden Thuyndag hunne moederstad zullen komen bezoeken, de groote veran dering zullen kunnen bewonderen welke van onze kathedraal dé schoonste zullen maken van het land. De bouwkundige H. Coomans, onze stadsgenoot, zal met fier heid mogen neerzien op het afgedane werk. Neen, wij moeten naar geen vreemde kunstenaars uitzien om schoon en kunstig werk gedaan te krijgen. CINEMA COLISEUM tal 't Christen Volkshuis. Zaterdag 14 Februari, te 8 uur. Zondag 15 Februari, te 4 en te 8 uur. PROGRAMMA: 1. DWALENDE ZIELEN, (ames errantes) drama in 6 deelen. 't Is 'n wonder van cinemakunst. 2. DE HELD DER GROOTE WEGEN, (Hé ros des grands chemins). 3. Leerfilmen. Nieuwsberichten. De volgende week: Het Kruis op de Rots (La croix sur le rocher) en Op de Gren zen (sur les frontières) Merk wel op dat de vertooningen der vol gende week worden gehouden Zaterdag 21 Februari te 8 uur en Zondag 22 Februari te 2 en te 8 uur, om reden van het Winter feest der Katholieke Turners dat op Zondag 22 Februari te 5 uur in 't Chirsten Volks huis wordt gehouden. De versterkingswerken in beton en metselwerk der grondvesten van het Bel- sedert we van moeder weggegaan zijn, 't zij in onze studiën, 't zij in onze onder vindingen, 't zij in onze reizen, zal maar weinig bijbrengen bij die eerste elemen ten van verstandig en zedelijk leven dat wij aan haar te danken hebben. Wat door moeders mond spreekt is de ervarenheid van vervlogen tijd En later tijd, als een mensch recht is van geweten en rechtschapen van hert. als hij gevoelt dat hij een sterke en met eenen een geruste wil bezit, 't Is na God, aan zijn moeder dat hij het verschuldigd is. O Moeders, wat is uw invloed mach tig Een kristelijke moeder is de grootste onder alle genaden Gods Mgr. Von Ketteler. God heeft aan de moeders gegeven wat er noodig is voor het kind. Dus niets kan beter zijn tot voeding dan dat wat God er voren geschikt heeft. En dat is waar voor het kind én voor de moeder. Dat is natuurlijk. Eene zaak alleenlijk moet hier in acht genomen zijn, daar is een paal aan de krachten, en aan het vermogen der moe der en daar is ook een paal aan het ver mogen van het kind. Van die twee zaken moet er rekening gehouden worden voor tijd en hoeveelheid. fort. onder de Donkerpoort, zijn afge maakt. Men is thans bezig aan 't afbre ken van nog een vijftal meters der heerlijke puinen van den toren om wel dra voor goed herop te rijzen. Nog eenige maanden geduld en wij zien ons vermaard Belfort in al zijn vooroorlog- schen pracht terug. De kunstige beitelwerken van de zuilen der groote beuk onzer St Maartens Ka thedraal zijn aan den gang. Onder het tjiforium komen er zes kunstbeelden van Profeten, in gebeiteld steen, milde giften van eenige oude familiën van den Yper- schen adel. Verders zal de rijke afsluiting in mar- ber met balustrade in koper en gebeiteld houtwerk, rond de doopvont, ons de prachtige afsluitingen in Renaissancestijl herinneren van de vooroorlogsche Dekens Kapel. Woensdag laatst werd de plaatsing aangevangen van het Groot Orgel dat meesterwerk beloofd te zijn van het be kend huis Anneessens. Ook zullen binnen kort de vijf nieuwe prachtige klokken in St Maartens toren geplaatst worden. door het Vlaamsche Volkstooneel Dit tooneelspel wordt opgevoerd in de Feestzaal van 't Christen Volkshuis te Yper, op Dinsdag 24 Februari te 8 uur. Kaarten aan 10, 8 en 5 fr. zijn ver krijgbaar in 't Christen Volkshuis en in den Katholieken Kring te Yper, Rijssel- straat. Men *kan zich kaarten laten voorbe houden mits opleg van 2 fr. voor de le plaats, en mits opleg van 1 fr. voor de 2e en 3l' plaats, in 't Christen Volkshuis den 22, 23, 24 Februari. De Katholieke St Michielsturners van Yper geven hun jaarlijksch Winterfeest in de feestzaal van 't Christen Volkshuis op Zondag 22 Februari te 5 uur. Dit feest wordt kosteloos gegeven aan de le den der huisgezinnen die een cinema- kaart, recht gevende op verminderde prijzen, hebben. Daarom worden op Zondag 22 Fe bruari de cinemavertooningen gegeven te 2 en te 8 uur. Yper, Postdatum. Ypersch Stadium Af., De JAARLIJKSCHE VERGADERING der vennooten van het Ypersch Sta dium zal plaats grijpen op Maan dag 23 Februari 1931, om 18 ure, in het Hötel Continental DAGO R DE Goedkeuring der balans en reke ningen. Kiezing van twee Beheerders en eenen Commissaris. Uitbetaling der interesten. Aanvaard, M..., onze achtingsvolle groeten. DE BEHEERRAAD. P. S. Na de vergadering zal er aan de dragers van kasbons eene belangrijke mededeeling gedaan worden nopens de delging der kasbons bij middel van uit wisseling of terugbetaling. Daarin is het dan goed de ondervinding te rade te gaan. En welke ondervinding Deze van een gewetensvol en bekwaam geneesheer. Alzoo volgt men Gods schikking door de natuur aangewezen en door de rede vastgesteld. Toemaatje. Op Carnaval viert men koekebak 1 en welke koeken de oud-gevierde wafels en pannekoeken Wilt ge een goed recept die U zal wollen pannekoeken geven en smakelijke wafels. Toebehoorten 1 liter melk, 500 gr. beste bloem, 50 gr. drooge gist, 4 eiers, een snuifje zout en voor die liefhebber is, een snuifje kaneel. Bereiding de melk moet warm zijn maar niet heet t. t. z. zoodanig dat Gij uw vinger kunt in houden. Mengelt in die melk uwe eiers dooiers en wit wel geslegen dooreen, uw zout, uw kaneel, uw gist. Roert dan stillekens aan uw bloem in. Als dat nu gedaan is, stelt dat op een stoel bij het vuur (niet al te warm) en als die temper reeds wel gekomen is, wacht niet meer, schept van 't bovenste af en bakt maar neerstig voort zorgende dat uw temper zooveel mogelijk gedekt blij ve opdat hij niet nedervalle.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2