[Crédit Anversois Nieuws in 5 reken Ypersche Kroniek. Hervé, destijds leider van het socia lisme en van den godsdiensthaat in Fran krijk schrijft in La Victoire aangaan de de gebeurtenissen in Spanje. nw—iuw N. V. M—nwm Dixmndestraat, 18, YPER Zoiula^rust. baeys, Boterstraat, zal alleen open Kerkelijk Nieuws In St PIETERS Bij de Paters Carmelieten. Het Nieuw Orgel. Missiefeest EIGEN HEERD. Geldelijke Toestand. De Handel- en Nijverheidskamer van Yper N. V. Ypersche Weverij 2 nieuwe autobusdiensten. Autobusdienst YperNleenen. Electriciteit. Levensduurte. Yper. Niet tegenstaande het verzet van den gewezen Duitschen Kroonprins.gaat eene openbare en bu tengewone verkoo- ping geschieden in de nabijheid van het Kasteel te Potsdam.... (Potsdam is wat Laeken is voor Brussel, en Versailles voor Parijs). Zullen te koop gesteld worden De Koninklijke Troon der Hohenzol- lern...en geschiedkundige gedachtenissen waarvan de Duitschers veel maken Eene fluit en een zakuurwerk van Frede- ric-de-Groote, twee pistolen die toebe hoorden aan Napoleon, en veel goed gedurende vier eeuwen opgehoopt in Keizerlijke kasteelen en stallen. Men ziet niet hoe Koning Alphonse XIII anders uit den netelachtigen staat geraken zal, waarin hij zich bevindt, dan met eene alleenheerschappij (dictature) als deze van generaal Primo. Maar de zake is van den man te vinden en de besturen, die in de klem zitten, kunnen niet altijd een Mussolini ontdekken. Indien nu een generaal, Koningsge zind en Katholiek, de staatsgreep niet verwezenlijkt, die het Koningdom redden zou,... zij zal gedaan worden dooreen generaal, republikaan en vrijmetse laar dan mag de Koning ter schepe gaan voor Engeland of den trein nemen naar Frankrijk.... en daarna zullen wij in Spanje een warboel zien, gelijkende aan dezen van vóór 60 jaar, die het land walgen deed naar de Republiek, alsdan uitgeroepen Paster Vanhaeke, die bemerken deed dat men in alle talen het woord zak vindt (zak, sac, sacco, enz.) beweerde dat de menschen in Babel, als laatste woord door een ieder verstaan, aan elkander zegden Pak uw zak en gauw BANK BEURS WISSEL Te Weenen, werd een aanslag ge pleegd op koning Zoegoe van Albanië. De koning is ongedeerd gebleven, doch een adjudant werd gedood en den hof- minister gewond. De daders zijn aange houden. Charley Chaplin, de beroemde film speler, is na 10 jaar afwezigheid, naar Londen, zijn geboortestad, teruggekeerd. Als een koning is hij er onthaald geweest en overal toegejuicht. Hij werd zelfs door M. Mac Donald, eerste minister, ten gast gevraagd. Te Eschweiler (Duitschland) greep wederom een vreeselijke mijnramp plaats 32dooden werden uit de mijn gehaald. De ontploffing is ontstaan door een dyna- mietpatroon. Te Wilryck (Antwerpen) werd de politie verwittigd dat een inwoner een kinderlijkje onder de sneeuw gevonden had. Een uitgebreid onderzoek isgeopend. Te Berlijn, is een krankzinnige aan gehouden geweest, die de voorbijgangers schrik inboezemde met en klein kanonne tje. Wanneer hij aangehouden werd had hij reeds een tiental schoten gelost, ge lukkiglijk zonder schade. In Mexico heerscht groote honger snood, 3.000 uitgehongerde boeren be dreigden de stad Mexicali te plunderen, maar werdén door de troepen tegenge houden vrouwen en kinderen zijn door de Handelskamer van Mexicali gevoed. In den nacht van 23 naar 24 Febru ari, heeft men ingebroken in het Post kantoor van Auderghem. De inbrekers.na de telefoondraden afgesneden te hebben, namen de vlucht met 70.000 franken in postzegels en in geld. De aanspraak van de Paus, is door al de uitzendposten van Europa overge zonden geweest. De Post van Radio. P.T. T. Rijsel, nochtans, kon de golflengte van het Vatikaan niet vasthaken. Maar aan stonds, nam hij den post van New-York, die ook de aanspraak overseinde en zoo hoorde men te Rijsel en omstreken, den Paus spreken al New-York rond De apotheek van M. Van Ro« zijn op Zondag 1 Maart 1931. Woensdag 4 Maart, begint de Novene van Gratie, ter eere van St Franciscus- Xaverius, en eindigt den Donderdag 12, verjaardag van de heiligverklaring van den grooten Apostel. Die Novene wordt alzoo betiteld, omdat door haar toedoen zooveel weldaden bekomen werden. Op Zondag 1 Maart. Ten 8 1 2 u., gezongene mis voor de overleden familie van Cyriel Derudder en huisvrouw. Vasten-preeken. Hadden wij het niet goed op wanneer wij hier zegden dat E. H. Paul Sobry, in zijn Meditatiën over het Bit ter Lijden, zijn toehoorders zou weten te boeien en mee te slepen? Zijn eerste Meditatie, Zondag 11.. heeft op iedereen een overweldigden indruk gemaakt. En we twijfelen er net aan of de geloovigen zullen nog talrijker opkomen in Sint Maar tenskerk voor de volgende Passie-sermoenen. Te 3 u. Vespers en Lof. Kwart vóór 4 u. wordt de kerkdeur gesloten, opdat de vrome stilte onder het sermoen niet zou gestoord worden. De menschen kunnen er niet van zwij gen dat het nieuw Orgel in de Paterskerk zoo schoon speelt. Maar dat is geen nieuw orgelhet is hetzelfde orgel dat vroeger in het koor stond en nu verplaatst werd op het hoogzaal en omdat het nu zoo krachtig en gloedvol zijn tonen door de beuken laat varen, denken de men- schen dat het een nieuw orgel is. Zondag laatst nu konden wij reeds het effekt van het verplaatst orgel bemerken want het lof bracht de kerk vol menschen. De naam of de mekaniek doet niets aan een orgel; maar wel zijn invloed op het volk, dat het moet helpen bidden. Het orgel werd vervaardigd door het huis L. Daem te Appelterre. Dit zelfde huis leverde het orgel bij de Paters Benedictijnen te Ma- redsous, bij de Dominikanen te Oostende, bij de Augustijnen te Gent en vervaar digt nu het orgel bij de Paters Trappisten te Orval. Ter gelegenheid van het vertrek van E. Z. Eleonora (Jufvr. G. Vanderghote) naar Astrida, nieuw gestichte post in Ru anda, Congo, zal op Zondag 8 Maart a. s. te 6 1/4 u. in de feestzaal van St Vincents college, een luisterrijke kunstavond plaats hebben ten voordeele dei Witte Zusters Missionarissen van O. L. Vr. van Afrika. Toegangskaarten voor 3 personen 12 fr. Persaonlijke kaarten 5 en 3 fr. zullen te verkrijgen zijn aan den ingang der zaal. ALGEMEENE VERGADERING van Zondag 22 Februari 1931. Leest en verspreidt HET YPERSCHE VOLK De aandeelhouders zijn talrijk aanwe zig. Het Kapitaal is vertegenwoordigd door 1.693 aandeelen. De Heer C. D'Huvettere, Voorzitter, opent de vergadering om 11 u. Hij ver welkomt de leden en geeft een overzicht der werking der Maatschappij binst het jaar 1930. Hij wijst op den goeden gelde- lijken toestand der Maatschappij en spoort aan tot voorzichtigheid voor de toekomst. Daarom zal er voorgesteld worden een dividend van 5,5 uit te betalen aan de aandeelhouders in plaats van 6 het overschot der winsten wordt in de reserve gestort die ook toe behoort aan de aandeelhouders. Het zal dus maar een uitstel van betaling zijn. Daarop verleent hij het woord aan den Heer Secretaris die het verslag afleest voor het dienstjaar 1930. Er werden 74 nieuwe leeningen toege staan, waarvan 36 voor het koopen en 38 voor het bouwen van woonhuizen. De Maatschappij gaf in leening de som van 1.407.200 frank en betaalde aan de Spaar- en Lijfrentkas voor premiën van levensverzekering de som van 111.854 fr. Zij kreeg in leening der Algemeene Spaarkas 1.526.000 frank (waarvan 400.000 fr. voor 't jaar 1931). De aflossingen betaald door de leden bedragen 362.142,21 fr., daarenboven 40.535 fr. van 10 leden die hunne reke ning gansch vereffend hebben. Er zijn thans 207 werkende leden. De Beheerraad vergaderde elf maal voor onderzoek der aanvragen. Plannen voor 't bouwen werden goedgekeurd of verbeterd de huizen bezichtigd zoodat de geldleeningen gedaan werden na gron dig onderzoek van iedere aanvraag. Tot 30 Juni 1930 werden de leeningen toegestaan aan 5,75 o, vanaf 1 Juli aan 5 en te rekenen van 1 Januari 1931 is de interest nog kunnen verminderd wor den tot 4,75 De Beheerraad houdt eraan nogmaals de voordeelige voorwaarden te laten uit schijnen aan dezen die eenig verspaard geld bezitten en een huis begeeren te bouwen of te koopen. De leening die zij aangaan is terugbetaalbaar binnen een bepaald termijn van 10 of 15 jaar mits betaling van maandelijksche afkortingen in evenredigheid met het bedrag der lee ning en den termijn. Betalen zij regel matig, dan zijn, na verloop der 10 of 15 jaar, kapitaal en interesten terugbe taald zij zijn dus niets meer verschul digd. De Beheerraad mag zich beloven over de regelmatigheid der betalingen en hoopt dat voor het jaar 1931 allen aan dezen plicht niet zullen te kort blijven. De winst bedraagt 26.779,56 frank. Niettegenstaande deze merkelijk hoo- ger is dan deze in 1929 die 14.165,74 fr. bedroeg, stelt de Beheerraad voor een dividend van 5,5 uit te keeren in plaats van 6 De reserve zal aldus versterkt worden tegen gebeurlijke tegen slagen. Goedvinden Som in leen gegeven In kas Loopende Rekening Kwaadvinden Kapitaal Voorschotten der Spaarkas Gewone reserve Voorwaardelijke reserve Schuldeischers Niet betaalde dividenden 2.982.581,75 4.604,25 402.385,06 3.389.571,06 68.718,— 3.064.744,56 66.754,17 1.252.85 156.607,06 4.714.86 3.362.791,50 Batig slot26.779,56 Het Bestuur stelt voor 5,5 te beta len aan de aandeelhouders hetzij 68.718X5,5 3.779,49 en het overige hetzij 23.000,07 in de reserve te storten. De totale reserve zou aldus bedragen 66,754,17 1.252,85 23.000,07 91.007,09 frank. Be rekening van scha en bate is de volgende Batig Opbrengst der leeningen 140.761,20 Interesten op loopende re kening 2.385,06 Schadig Verscheidene schuldeischers Verscheidene kosten 143.146,26 112.871,73 3.494,97 H6.366.70 26.779,56 Winst De Heer J. Van der Mersch, Commis saris, in naam van het College der Com missarissen, legt verslag neer over het onderzoek van den rekendi§nst en be sluit dat het voorstel van bilan en de re kening fan Winst en verlies mogen goed gekeurd worden. Dit wordt algemeen aanveerd. De Heer Voorzitter brengt hulde aan een Lid-aandeelhouder voor den afstand zijner interesten ten bate der Maat schappij. Hij spreekt vervolgens een woord van dank tot de Heeren Beheerders en Secre taris, M. Gillioen, voor hunne toewijding. Hij stelt voor de Mandaten van M.M. H. Sobry, V. Seys en J. Mahieu, Be heerders en van M. F. Struye, Commis saris, voor een nieuw termijn te ver nieuwen. Dit wordt algemeen aanveerd en met handgeklap begroet. De Heer Sobry zegt dat de leden hun nen ijverigen Voorzitter moeten dank baar zijn voor al hetgeen hij voor Eigen Heerd gedaan heeft en nog doet, hij wijst op de groote werkzaamheid van den Heer D'Huvettere en herinnert dat dez^ de stichter is der thans bloeiende Maat schappij. Hij brengt hulde aan den acht baren Heer Voorzitter wiens ijver voor het welzijn van allen altijd ten dienste is. Deze woorden worden geestdriftig toe gejuicht.! De Heer D'Huvettere bedankt in pas sende woorden en wenscht de Maat schappij Eigen Heerd Goed Heil. De Vergadering gaat uiteen, in de beste stemming, om 12 uur. 8' HANDELS FOOR 1931. In haar laatste vergadering heeft het Ko- miteit de volgende maatregelen en voorwaar den betrekkelijk de Tentoonstelling vast gesteld A) De Tentoonstelling is uitsluitelijk voor behouden aan Handelaars en Nijveraars der Stad. Echter mogen de depositarissen van vreemde finnas, de stad bewonende en on der hunnen naam, aan de Handelsfoor deel nemen. B) De plaatsen der standen worden door het Bestuur aangewezen. C) De deelnemers betalen de som van twee franken per vierkante meter plaats ruimte. D> De tentoonstellers moeten aan het Be stuur hunne aanvraag richten, meldende de noodige oppervlakte welke zij begeeren, den aard der tentoongestelde goederen, alsook de waarde dezer: aan ieder deelnemer zal eene kaart tot dit doel in te vullen, overhandigd worden. E) De tentoongestelde goederen worden tegen brandgevaar verzekerd, de premie moet door de tentoonstellers betaald worden, vol gens de waarde der goederen door hen op gegeven. Insgelijks worden de onkosten der Electrieke verlichting door de deelnemers der Foor betaald. De Handelsfoor begint op Witten Donder dag 2 April en eindigt op tweeden Paasch- dag 6 April. Het bestuur heeft besloten de medewerking te verzoeken van de leden der Handelskamer, de tentoonstellers in de Foor en deze ten huize, om de besloten Tombola in te richten. Ten dien einde zal aan eenieder dezer eene omzendkaart gezonden worden, hun vragen de een prijs voor de Tombola te schenken. Deze zullen, volgens opgave, door de zorgen van het Bestuur afgehaald worden en ten toon gesteld in eene zaal der Middelbare School, gedurende den duur der Foor. Het Bestuur doet een warmen oproep op dat elk het zijne zoude bijdragen tot het ge lukken der Tombola en stuurt bij voorbaat zjnen vurigen dank tot de milde gevers. De plakbrieven zijn afgewerkt en zullen deze week in steden en dorpen van het ar rondissement worden uitgehangen. Zooals voorgaande jaren zullen deze kunst-plakbrie ven veel bijval genieten en door jong en oud met belangstelling gelezen worden. Weldra zal eene vergadering voor de Ten toonstellers gehouden worden en bij deze wordt aangedrongen, om onverwijld de han den aan het werk te slaan om iets prachtig en aantrekkend tot stand te brengen. JULIEN TAHON. Gezien vele neringdoeners namentlijk te Yper, dank het drukke vreemdelingen verkeer, den Zondag hun beste bron van verkoop genieten en door de voorgestelde wet erg zouden getroffen worden in hun ne belangen, Gezien dat in de memorie van toelich ting der wet er niets voorkomt dat van aard is het ontwerp te wettigen, Gezien dat de voorgestelde sluiting den Zondag om 12 ure in de bedoeling der ontwerpen enkel aanzien wordt als een eersten stap die leiden moet tot latere volledige sluiting van den ganschen Zon dag, Gezien zulke bepalingen een aanslag daarstellen tegen het princiep der persoon lijke vrijheid van handel, Gezien de tegenwoordige voortdurende crisis, Gezien het toeristenverkeer een der voornaamste bronnen van welstand is voor Yper, gezien dit verkeer voornaam- lijk des Zondags plaats heeft, Besluit eens te meer protest aan te teekenen tegenover het wetsvoorstel Cly- mans en belast het bestuur het protest te zenden aan het Stadsbestuur, de HH. Volksvertegenwoordigers en Senatoren, met beleefd verzoek de bedreigde belan gen te verdedigen en zich krachtdadig te verzetten tegen de aanvaarding van het wetsontwerp. Maatschappelijke zetel Yper. De Heeren aandeelhouders zijn ver zocht tegenwoordig te zijn op de gewone algemeene vergadering welke zal plaats hebben, den Maandag 9 Maart 1931 te 17 uur, in het gasthof De Sultan te Yper. DAGORDE 1Verslag van den Beheerraad en van het College der Commissarissen. 2. Goedkeuring van de Balans en van de Rekening van winsten en verliezen. 3. Goedkeuring der Werkzaamheid der Heeren Beheerders en Commissarissen. 4. Benoemingen door de standregels voorzien. Gelijkvormig de standregels, om op de algemeene vergadering te mogen tegen woordig zijn, moeten de Heeren aandeel houders, hunne titels nederleggen ten ze tel van de Maatschappij op de Bank van Kortrijk, agentschap Yper. CINEMA COLISEUM Groote Galavertooningen ter gelegenhed van de Kattefeesten. Zaterdag 28 Februari, te 8 uur; Zondag 1 Maart, te 2, te 5 en te 8 uur; Maandag 2 Maart, te 8 uur. PROGRAMMA DOUGLAS FAIRBANKS, de wereldbe roemde fllmartist In zijn machtigste film: ROBIJN DER BOSSCHEN (Robin des Bois), prachtige tafereelen uit het leven der Middeleeuwen: 6500 artisten en figuran ten omringen Douglas in zijn onovertroffen spel; meer dan 3000 personen treden op in éénzelfde tooneel; 1100 paarden worden voor de opname gebruikt. Robijn der Bosschenprijkt op de eer ste bladzijde der cinemakunst. 'T SLAAT AL TEGEN, (Toutes les mal chances), vroolijke klucht. Leerfilmen - Nieuwsberichten. De volgende week: DE ONTBLADER DE ROOS iLa rose effenillée), over de Kleine H Theresia; als klucht: ALLES VOOR TOL'TON (Tout pour Touton). Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinders: Balcon 2 fr.; Beneden zaal, 1 fr. TURNFEEST. De feestzaal van 't Christen Volkshuis was verleden Zondag te klei om de ouders, vrienden, weldoeners van de St Michielsturners te bevatten. Met de meeste orde en tucht werden de ver schillende nummers van het programma ver toond. Wat al toewijding en geduld er noo- dig is om de jongens zoo te drillen, weten alleen zij die de leiding van zulk een inrich ting in handen hebben. Ook dienen zij har telijk geluk gewenscht voor, en aangemoe digd door iedereen die het goed meent om dit voortreffelijk werk van opvoeding. Een schooone ziel in een schoon lichaam vormen, zooals E. H. Soquet het zoo treffend zei, is de betrachting van deze katholieke maat schappij. Hulde weze gebracht aan de leiders, aan de leden, aan de weldoeners. HET KINDEKE JEZUS IN VLAANDE REN werd voor een talrijk en uitgelezen publiek, Dinsdag 24 Februari, in de feestzaal van 't Christen Volkshuis op de planken ge bracht door het Vlaamsohe Volkstooneel. Met aandacht en notroering werd deze op voering evolgd. Meesterlijk was het spel, heerlijk de tooneelschikking, prachtig de verschillende tafereelen. Het was een avond van fijne tooneelkunst. UREN VAN HET TREINBOEK. Wanneer de uren van het treinboek veran deren en dat ge er geen kennis van hebt, risschiert ge den trein te missen. Zoo is 't ook voor de uren van den Cinema Coli seum in 't Christen Volkshuis te Yper. De machtige film Robijn der Bosschenmet den wereldberoemden artist Douglas Fair banks, wordt afgerold Zaterdag te 8 u., Zon dag te 2 uur, te 5 uur en te 8 um-, en Maan dag te 8 uur. Niettegenstaande het prachtig programma is er iets niet veranderd, namelijk de prij zen. Die blijven 5, 3,50 en 2 fr. BERICHT. De plaats van huisbewaarder der Staats Middelbare School te Yper is open. Aanvragen schriftelijk in te dienen vóór 15 Maart bij den Heer Burgemeester. Yper, 23-2-1931. De Burgemeester, H. SOBRY. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van Maandag 2 Maart 1931, om 17 uur. DAGORDE 1. - Proces-verbaal der zitting van 9 Fe bruari 1931. 2. - Openbare Onderstand. - Begrooting van het dienstjaar 1930. - Overdracht van kredieten. 3. - Gemeenteopcentiemen op staatsbelas ting op 't inkomen. - Hernieuwing en ver hooging. 4. - Belasting op wedden, loonen en pen sioenen. 5. - Belasting op de honden. 6. - Belasting op de gewwone voertuigen. 7. - Belasting op de rijwielen. 8. - Taksverordening op het water. - Her ziening. 9. - Taksverordening op den begrafenis- dienst. - Herziening. 10. - Stadsbegrooting voor 1931. 11. - Mededeelingen. Een Yperling vraagt om te mogen 2 nieuwe nuttige autobusdieftsten inrichten: 1° Tusschen Yper en Westnieuwkerke, langs Dickebusch, Locre en Dranoutre 2° Tusschen Yper en Waasten, langs Zil- lebeke. Zandvoorde en Komen. Bij Koninklijk Besluit van 17 Januari 1931, zijn MM. Verkynder H. en I. van Wervik, vervallen verklaard van hun recht om een openbaren regelmatigen autobusdienst uit te baten tusschen Yper en Meenen, daar zij de wettelijke borg som niet betaalden. Aan de stad wierd betaald door de electriciteitsmaatschappij, als afstand op de opbrengst der electriciteit Jaar 1930 7553.96 fr. 1929 7328.85 1828 6317.86 1927 5278.17 1926 4982.33 Van 1 Juli tot einde December 1930 le verde de maatschappij 121.460 Kw. H. licht, waarvoor 00,2 fr. per Kw. H. afge staan wierd, en 102.433 Kw. H. drijf kracht, waarvoor 00,1 per Kw. H. afge staan wordt. Uit de opvolgentlijke jaarlijksche ontvangsten en de geleverde Kw. H. licht en drijfkracht, vloeit dat het verbruik van jaar tot jaar toenam, en dat er nog in 't laatste half jaar 1930, meer electriciteit voor verlichting dan voor drijfkracht gebezigd wierd. De index op 15 Feb.11. is gedaald voor 't land tot 825 en voor de Provincie West Vlaanderen tot 811 Vóór 't einde der twaalfde eeuw was er te Yper reeds eene Poorterie of burgerij, rijk geworden door haren lakenhandel. Evenals, na het beschadigingstijdperk der Halle en Kathedraal van Yper, loo pende van de Fransche overmeestering van 1794 tot 1859, en een hersteltijdperk opkwam tot 1914, zoo moet, na de oor logsverwoesting van 1914 tot 1918, een tijdperk van vernieuwing der gansche stad ontstaan. Van in 1070 spreekt de Geschiedenis van den moed der Yperlin- gen reeds in 1093 getuigt eene keure

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2