Vlaamsen en Hollai Crédit An versois Handelsbank NA OPSLORPING 'AN ANDERE BANKEN Belgie en Holland WEET GE WAT de eerste Vlaamsche Bank boekt, 25 millioen Fr, Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper 53' Jaar. - Nummer 11. 35 Centiemen. Zaterdag 14 Maart 1931 Dixmndestraat, 18, YPER Zeebrugge. Werk voor werkloozen. Kruisdood. Val der prijzen. Werkzame bouwmaatschappij. Gekleurd hout. N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren In Oost- en West-Vlaenderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT V<X)R T BUITENLAND: 28 frank. Op het Upstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Vlaanderen en Holland moeten met elkaar vereenigd worden in een Groot-Nederlandsche Staat, beiden vormen immers slechts één taalge bied, slechts één s am. Zoo leeren de «Roomsch-Katholie- ke Vlaamsche Nationalisten», maar., zij dolen en met hen de vele flamin ganten, die hun leer zijn toegedaan. Voor hen die Holland kennen en er het Hollandsche leven hebben me degemaakt, komt het voor om de uitvinders van zulk een familie niet van kwaadwilligheid te verdenken dat deze laatste het nooit verder heb ben gebracht dan Zeeland, Noord- Brabant of Limburg, waar men in derdaad veel gelijkenis met onze vlaamsche zeden en gewoonten aan treft, zooals men die eveneens aan treft in de fransche streken die Vlaanderen begrenzen. Maar voor hen die eens de Moer dijk overstaken, en zonder vooroor deel de Hollandsche toestanden koel onder de oogen durfden zien, staat het als een paal boven water, dat ieder geopenbaard Vlaming zich in Holland als een kat in een vreemd pakhuis zou bevinden. En die bewe ring is niet gesteund op een zieke verbeelding of op vooringenomen heid, geenszins: ik zal slechts feiten laten spreken. Het eerste groot verschil dat Vlaanderen van Holland scheidt en zal blijven scheiden is he.'geen de Vlaming het naast aan het hart ligt zijn eenvoudig katholiek geloof want wat men ook zegge, Holland is en blijft in hart ien nieren een pro test antsche natie, niettegenstaande de stoeren arbeid van honderden Hollandsche priesters en geestelij ken, aan wie ik niet kan nalaten hier hulde te brengen. Holland protestant? - hoor ik reeds iemand opmerken, die in eenige, soms vlaamschgezinde bladen de in wendige politiek van Nederland ge volgd heeft - maar de Roomsch-Ka- tholieken maken de sterkste partij van de Staten-Generaal uit! Ik ontken niet dat een oppervlak kig beschouwer van vreemde toestan den, mijn stelling gewaagd zou kun nen noemen; maar iemand die Ne derlands kiesstrijd over een paar jaren van nabij heeft gevolgd, zal mij volkomen gelijk moeten geven. Eerst en vooral zou ik willen doen opmerken dat er, om de gezind heid eener bevolking te kennen, geen slechter maatstaf bestaat dan de uit slag eener verkiezing. Of wil men misschien beweren dat, na de Ant- werpsche verkiezing, er in die stad tachtig duizend Vlaamsche Natio nalisten waren die Borms' verraad volkomen goedkeurden? Ofwel mocht men uit de sterke voorui gang der katholieke partij bij de laatste ver kiezingen in het arrondissement Luik besluiten dat er een massa kie zers, die eerst rood of blauw s em- den, zich plots tot het katholicisme hadden bekeerd? Of mocht men niet veeleer en met meer waarheid zeggen dat de machtige poli.iek van onzen minister-president Jaspar vele roode en blauwe stemmen aan de Katho lieke partij heeft bijgebracht om te toonen da- zij volkomen met zijn po litiek instemden? Zulke feiten en toestanden gelden niet alleen voor Belgie, maar men zou er in elk land kunnen vinden, en zeker niet het minst in Nederland. Kenschetsend is het volgende: In de stad Den Haag alleen waren niet minder dan drie-en-twintig lijsten voor de laatste verkiezingen voorge steld, want in Holland kent men niet zooveel de groote partijen als we enkelingen met zeer uiteenloopend- gedachten die elk voor eigen reke ning propaganda voeren, en zich dan later min of meer bij de een of de andere partij voegen. Zoo voerde de Roomsch-Katholieke par. ij vooral een sterke propaganda voor haar grootste staatsman, Jonkheer Ruys de Beerenbroeck, en op een van hun plakbrieven kon men lezen, niet «Stemt voor de Roomsch-Katholieke Staa Spartij», maar wel «Stemt voor Nr 1 van lijst Nr 8: Jonkheer Ruys de Beerenbroeck» en van Roomsch- Katholiek was geen spoor te vinden... Wat moet men vervolgens verstaan onder «Roomsch Katholieke partij, de sterkste partij der Staten-Gene raal? Het volgende: dat de Neder- landsche tweede kamer slechts hon derd leden telt (zou men in Belgie ook niet beter doen het ge hl volks vertegenwoordigers merkelijk te ver minderen, zou het dan niet veel nut teloos gepraat en meningsverschil vermijden?) en dat -er op die hon derd leden der.ig katholiek zijn, die dan nog meestal in Noord-Brabant en Limburg gekozen zijn. De Katho lieken vormen dus geen volledige meerderheid; wel integendeel: de zeventig overige leden, alhoewel in kleinere partijen verdeeld, staan nochtans hand in hand tegenover het Katholicisme. Velen hunner zijn en andere pro- testantsch getint, ja zelfs deze wiens naam hei officieel niet zouden aan duiden. Of heeft men misschien nooit van de «Anti revolutionnaire par.ij» met haar hoofdman, staatsminister Collyn gehoord, die alleen de fijnste protestanten groepeert, die juis'; het hevigst tegen dien Katholieke gods dienst gekant zijn? En zelfs durf ik beweren dat een groot deel der soda lis en protestant is. Of heeft men hier nog nooit van een protestant- sche sekte gehoord, die zich socialis tisch noemt? De onderlinge strijd en verbrokkeling is op een ander gebied zelfs zoo groot, dat men in de huidige Nederlandsche kamer geen meerder heid heeft kunnen vinden om een gouvernemen, te vormen, en zoo wordt Holland voor het oogenblik door een min of meer kleurloos «ex tra-parlementair» cabinet bestuurd. En waar blijft dan de zoogezegde katholieke meerderheid in de Neder landsche eerste kamer? Ik weet het nie:. Maar laat een enkel feit vol doende zijn om de invloed der Hol landsche Katholieken op politiek ge bied te schetsen: Allerheiligen is in Holland, zoowel als in Belgie, een verplichtende katholieke feestdag, maar... de protestanten kennen geen heiligen en zoodoende is Allerheili gen niet officieel als feestdag erkend, en moeten de Katholieken op dien dag, zooals op een gewone werkdag, werken. Hiermee denk ik voldoende aangetoond te hebben wat de politie ke invloed der Katholieken in Neder land beteekenen vraag ik aan hen die de vereeniging van Vlaanderen met Holland wenschen of ze 1815 reeds vergeten hebben, en de pro- testantsche dwingelandij die daarop volgde eveneens in het Katholiek Vlaanderen terugwenschen STELLA. i maan N. V. BANK BEURS In 1930 bedroeg de uitvoer van Belgie naar Holland eene waarde van 3 milliard 467 millioen fr., terwijl de uitvoer van Holland naar Belgie eene weerde bereikt van 4 milliard 15 millioen fr. Daar Belgie in 1929 voor 4 millard 106 millioen fr. uitvoerde, valt er eene ver mindering van 639 millioen fr. te betreu ren en in te winnen. WISSEL De uitbating van Brugge-Zeehaven onderging in 1930 een te kort van 400.000 f. Maandag 11. stemde Belgie's Minister raad een krediet van 60 millioen om door enkele werken, enkele werkloozen werk te verschaffen. Mussolini schreef Maandag 11. ;n de Popoio d'Italia dat alle nachtarbeid en alle werkgelegenheid voor vrouwen en kinderen volledig moeten afgeschaft wor den, en dat aan alle bijverdiensten een einde moet gesteld worden, waardoor sommige aan anderen hunne broodwin ning ontnemen. Er worden nu te Birmingham en te Londen, in de handel- en nijverheids- ooren en uitstallingen van zware en lichte voortbrengselen, van zijde en bij zonderlijk van katoen voor millioenen ponden sterling bestellingen gedaan, en elk gelooft dat niet alleen Engeland, maar geheel West-Europa, voor min dan 2 maanden den weg naar werkherneming en voorspoed zullen inslaan. Goe Vrijdag is 'tGod zelve stierf de dood Wie dierv'er, ach, schier leven, in de droefheid van dien al te droeven dag Geen woord en zij gesproken meer, ons Heere hangt en bloedt, gekropen zij ten kruise nu, gebiddagd en geboet Half Dec. 1929 waren de prijzen der voortbrengselen ten hoogste, en wees 's Lands index, uitgerekend volgens de prijzen van 56 voortbrengselen in 50 ge meenten, 897. Op 15Feb. 1931 waren de prijzen ten leegste, en was het indexcijfer verminderd tot 825 voor 't Land, en 811 voor West- Vlaanderen. Nu is het spek 44 goedkooper dan [vroeger eieren 34% 'd- Brood 32% id. Boter 28% id. Zeep 28% id. Zwijnsribber. 25 Sardinen 39 Be en 20 Olijfolie 20 Gebr. kotfie 20 Ossenvet 20 Rijst 15 Suiker 12 Kolen 12% id. id. id. id. id. id. id. id. id. In 1930 bouwde De Mandel te Rousselare, 216 goedkoope woningen, en sedert tien jaren 866 huizen die ruim 21 millioen fr. hebben gekost en waarvan tot heden 165 wierden verkocht voor 4 1/2 millioen. Mocht Yper het binnen tien jaren het zelfde zeggen van Ons Onderdak Wilt gij gekleurd hout doen groeien, boort gaten in den grond tot aan de wor tels der boomen legt in die gaten gum- midermen die verbonden zijn met ketels kleurstoffen de wortels zullen ze opzui gen. Hellende Torens: In Bologne (Ita lië) zijn er twee. De toren genoemd «Torre degli Asinelli», die 80 meters hoog is, helt 1,60 meter buiten de rechtstaande lijn en de toren «Gari- senda» 2 m. 60. De marmeren to ren van Pisa, die maar 54 m. hoog is, helt 4 m. 40 en werd ten gebrui- ke genomen door den geleerden Gali lee, om de wetten der aantrekkings kracht tusschen de lichamen vast te stellen. Sedert eenige jaren voor zichtigheidshalve zwaait men de ze ven groote klokken niet meer, die er in hangen en waarvan twee 4.000 ki logrammen wegen. Te Weenen in de oost-statië zelve, is er eene kapel ingericht, waaf den Zondag, 't volk van de statië alsook reizigers en touristen hunnen Zon dagplicht kunnen vervullen. Alles werd in gang gebracht door de gees telijke overheid, het bestuur van de ijzerwegen en he: werk «ter bescher ming der jonge meisjes.» Meer dan één nieuwsblad, hier en in den vreemde, hebben dezer tijden met min of meer minachting ge schreven nopens Koning Alphon- se XIII van Spanje en vergeten dat hij gedurende den oorlog, dank zijne inrichting ten voordeele der krijgs gevangenen, bij DUIZENDEN on- gelukkigen uit de gevangenkampen bevrijd heeft en 60.000 familiën met van hunne leden in betrekking heeft kunnen stellen. rijk... reeds in gebruik in Oosten rijk, Duitschland, England, Ameri ka en Belgie... en dat maar 20.000 frank!! kost. Roquefort-kaas komt van eene hoogvlakte gelegen in 't center van Frankrijk; haar gemiddelde hoogte boven de zee is 800 meters en zij is doornaaid met diepe enge bergpas sen, waar er scherpe lucht is en waar koude winden blazen na uren-lange stikkende warmte. Veel van die kaas is niet gewonnen in de streek maar in den vreemde, daar er veel meer gevraagd wordt dan de schapen der streek kunnen leveren. Al de vreem de kaas, samen met d'e inlandsche, wordt geplaatst in de natuurlijke kelders van Roquefort, bestaande uit spelonken en gaanderijen, waar er gestadig koude en wakke luchtstroo- men blazen, 't Is de luchtgesteltenis dier kelders, die den kaas zoo voor treffelijk maakt. Koper met tin gemengeld maakt hrons en volgens het mengsel meer of min vin bevat, bekomt men brons goed geschikt voor kanons, klokken en spiegels d. i. de spiegels der Verrekijkers voor het bestudeeren der sterren. Koper met zink gemengeld geeft geel koper (laiton) waarvan men spelden maakt, veren, rivetten, pot- :en en pannen voor de keuken. In Parijs, de gekende Pierre l'Ermite paster der parochie St Franciscus de Sales die bij zijne kerk geen plaats vond om een huis te bouwen voor zijne kapelanen, zet er een op de zij-beuk der kerke zelve. Nieuwe uitvinding: Een klein pho to l'oestel met lichtbron, die men kan inzwelgen, werkende op man dan 'eene seconde en die gebruikt wordt om de mage, langs binnen te photo- grapheeren... uitgevonden in Oosten- Lange Max van Couckelaere, die schoot op Duinkerke, had een anderen naam bij den Duitsch Grosse Bertha Dat kanon was gegoten en geklopt in de Krupp-fa- briek van Essen en Madame Bertha Krupp was er de meter van. Die Ber.ha Krupp is nu overleden maar lange Max heeft niet geschoten om haar afsterven aan te kondigen. Koetsier zijn wordt een zeldzame post, sedert de auto gaande munt geworden is. Joseph Walter was de vermaarde koetsier van Keizer Frans-Joseph, die in Weenen stierf gedurende den oorlog. 36 jaar

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1