Nieuws in 5 reken Ypersche Kroniek. Xondagi'ust. Kerkelijk Nieuws Oproep. Geestelijke Voordrachten Oe Vrouw Weest Mannen Naar een Passiesermoen. Kroostr. Gezinnen. - Belastingen. Harmonie Ypriana. M. J. Petit. Ons Onderdak Giften van het Museum. Trabolspel - Matchen voor den Beker 8e Handelsfoor. BERICHT St Maertenskring. - Avondfeest. oefende hij dit ambt uit. Hij was eerst fiacre-koetsier in Weenen, werd doodelijk gekwetst door een gram moedigen klant die hem in den rug schoor,... herstelde,... werd door zijn oom aanveerd als helper in de kei zerlijke stallen... werd later tweede en eindelijk eerste koetsier. Onder de gekroonde hoofden, die hij de eer had te vervoeren tellen Koning Ed ward VII van England, de Keizers Willem I en Willem II van Duitseh- land, Keizerin Eugenie van Frank rijk, de Koningen van Saxe en van Roumenie. Alleenlijk tweemaal heeft Keizer Frans-Joseph een auto ge bruik:, in plaats van zijn rijtuig, daar toe gedwongen door de omstan digheden en het viel even hard en voor Keizer en voor koetsier. De laatste maal dat Walter Joseph zij nen Keizer vervoerde, 't was na de zes dood, om hem te brengen in de vorstelijke begraafplaa.se van 't Ca- pucijnenklooster in Weenen. Als de kist van den lijkwagen genomen werd, Walter Joseph steeg van het rijtuig af, overhandigde de lijnen zijner peerden aan een anderen koet sier en heeft nimmer meer gevoerd. Nu is hij komen te overlijden. Met de eeuwfees.'en van St Anto- rtius in Padoua den 13 Juni aan staande is het 700 jaar sedert zijn afsterven zullen er ook feesten gehouden worden in Lissabon (Por tugal) waar hij geboren werd. Uit Lissabon gaat een afveerdiging ko men naar Padoua en uit Padoua gaat er eene gaan naar Lissabon.' Eenige jaren geleden, bij de ver jaring van S Antonius' geboorte dag, gaf Portugal eene reeks timbers uit, met tafereelen uit zijn leven. Prins Von Bulow, oud-kanselier van Duitschland, heeft geschriften achtergelaten, waarin hij spreekt over de personen verantwoordelijk aan het uitbreken van den oorlog. Dit staat niet aan aan sommige Duit- schers, die nogthans een onpar.ijdig onderzoek naar de oorzaken van de wereldramp eischen. En omdat Von Bulow met dat schrijven ten voor- deele spreekt van Duitschlands vij anden, eischen bovengemelde onpar- tijdigenü dat zijn beeltenis uit hei Kamer-gebouw verwijderd worde. In New-York vond men eene too- neelspeelster verwurgd en een brief- ken bij het lijk: Als gij uw mond niet wilt houden, zal men hem slui ten... Dit is eene waarschuwing; wij we en wat er te doen is met praat zieke menschen Het slachtoffer had besloten te ge tuigen in een onderzoek betreffend de handelwijze wan zekere policie- agenten. Leg dit feit bij de handel wijze van de bandieten in St Louis en van Al Capone met zijne bandie ten in Chicago en ge moogt zeggen: 't Ziet er mij daar propertjes uit! Onder Lodewijk XIV woedde in Frankrijk eene plaag van vergifti gingen. De giftmengsters waren zoo gezegd waarzegsters en de daders en de slachtoffers dier vergif.igingen waren meest leden van de hooge we reld. Den 16 Juli 1676 werd in Parijs de Markgravin la Brinvïlliers ont hoofd, vermaarde giftmengster, die haar medeplichtigen niet heeft willen noemen. Na de onthoofding ver brandde de beul haar lijk, wat aan zien was als eene groote schande en nu zoude men hier de lijkverbran ding willen inbrengen, als beter dan de kerkelijke begrafenis. Later gerocht men algelijk op het spoor der medeplichtigen. Drie jaar lang, een bijzonder tribunaal, door Lode wijk XIV ingesteld, hield er zich mede bezig: 442 werden beticht en 378 onder aanhoudingsmandaat ge plaatst... 35 werden er dood veroor deeld en velen kwamen om in 't ge vang door ziekte of zelfmoord;... 5 werden galeiboeven, 23 verban nen;... anderen vluchtten vóór de vlage en hielden zich schuil in den vreemde. Onder dezenDe markgra vin d'Alluve, de gravin de Pollignac, de graaf de Clermont, de markgraaf de Cessac en de gravin de Soissons! Vergelijk wat gebeurde in Frank rijk onder Lodewijk XIV en wat nu omgaat in de Vereenigde Sta en. Schotsche fabel om den gierigaard te brandmerken. Met de lente, kwamen twee vliegen elkander tegen, bij het verlaten der schuilplaats, waar zij verwin.erden. Ik verbleef, zegde de eerste, in eene horologië-kas en heb van geheel den winter geen rust genoten! Ik wel, antwoordde de tweede, want ik ver bleef in den geldbeugel van een gie- rigen vrsk en deze deed hem van ge- teel den winter niet open! Te Hobadilla in Spanje, kwamen 2 zonen hunnen \ader bezoeken die een zaam eene hut bewoonde. Ze vonden hem bewusteloos ten gronde liggen. Een dok- ter in allerhaaste geroepen kon niets anders dan de dood vaststellen.Wanneer hij reeds 2 dagen begraven was, hoorden werklieden, die bij 't graf aan het delven waren, kloppen en'jammeren in de kist. Verschrikt, liepen ze weg en vertelden wat ze gehoord (hadden. De kist welke reeds half ingeslegen was, werd geopend en men vond het lijk van den ongelukki- gen gansch bebloed, het wezen afgrijse lijk verwrongen, de beenen ineengekrom pen. Naar 't zeggen der dokters, was hij maar sedert één uur in de verschrikke lijkste wijze overleden. Hij had levend begraven geweest. Geheel de wereld door, heerscht er slecht weder. In Zwitserland valt er sneeuw in overvloed, te Zurich in 24 uren zijn er 160.000 ton sneeuw gevallen. In Frankrijk de Seine en Marne loopen over. In de Vereenigde Staten zijn er 14 men schen in sneeuwtempeesten gedood. Servië is ook door schrikkelijke aardbevingen aangetast geweest. Het bilan luidt als volgt 150 dooden, 700 gekwetsten, 3.000 dakloozen, overal scheuren in den grond, op sommige plaatsen zijn warme bronnen ontsproten, 1500 huizen zijn ingestort. De gevangenis van Goldsboro, Vereenigde Staten, werd door het vuur vernield, de bewakers trachtten zooveel mogelijk celdeuren te openen. Veertig cellen werden, dank bovenmenschelijke pogingen, geopend, doch de achterste cellen van het gebouw moesten overge laten worden. Daarin zijn er 12 negers levend verbrand. Twee jongens uit Schiebroeck (Ne derland) zijn door het ijs geschoten en verdronken. Een bootje dat waagde de kinderen te redden, kantelde om, maar bij geluk werden de ingezetenen gered. De rijksten Amerikaander Rockefel ler is van gedacht een nieuwe stad te doen opbouwen met naam «Radio-City». Deze zou niet ver van New-York op eenen berg opgericht worden. Daar zou men natuurlijk machtige radio-uitzen- dingsposten, schouwburgen, magazijnen vinden. Zijn gedacht geniet veel bijval bij de groote handelaars die 't hunne zou den bijdragen om de eenige 250 000.000 dollars of 8.750 millioen belgische fran ken te verzamelen om deze nieuwe mon- sterstad op te bouwen De Apotheek van Mr Snoeck, Groote Markt, zal alleen open zijn op Zondag 15 Maart 1931. In St MAARTENS: Zondag 15 Maart 1931. Te 3 u., Vespers en Lof, waaronder Passie-Sermoen door E. H. Paul Sobry, wiens prachtige predikatie diepen indruk maakt op al de geloovigen. Donderdag 19 Maart 1931. Feestdag \an den H. Jozef, bruidegom van O. L. Vrouw en voedstervader van het Kindeke Jesus. Gen. Absolutie voor de Derde-Orde- lingen. Te 7 u., Sol. Mis en 's avonds te 6 u., plechtig Lof ter eere van den H. Jozef. Zondag 22 Maart 1931. Te 8 1/2 u., Sol. Zielmis voor Vrouw Euphrasie Masure-Baelen, Dixmudestw. Teil 1/2 u., Zielmis voor den Heer Leon-Jules Van Overberghe, Vanden Peereboomplaats, van wege de Maat schappij der Duivenliefhebbers. In St PIETERS Zondag 15 Maart 1931 Ten 8 12 u., Gezongene Mis voor Anais Depuydt, huisvrouw Verhaeghe. Donderdag 19 Maart 1931. Feestdag van den H. Jozef, ten 6 1 2 u.. Gezongene Mis. Als voorbereiding tot den groote Paaschplicht, zal in Sint-Maartenskerk een dubbele reeks gehouden worden voor gansch de Yper sche bevolking op Woensdag 25 Maart, Donderdag 26 Maart, en Vrijdag 27 Maart. 's Avonds, te 6 u., is het voor de vrou wen en jonge dochters. Een boeiend onderwerp zal behandeld worden in haar godsdienstig leven in haar moederschap in haar dienende liefde. En 's avonds te 8 u., nagels met kop pen, voor de mannen en jongelingen in uw eigen zieleleven in uw huiselijk leven in uw openbaar leven. We mogen erop rekenen dat eiken avond, op 25, 26 en 27 Maart, de groote Sint-Maartenskerk tweemaal zal vol loo pen te 6 u. en te 8 u. Voor die driedaagsche plechtigheid hebben wij een predikant van eerste ge halte E. H. Ghyssaert, leeraar in gods dienst aan het Koninklijk Athenaeum te Brugge. Zijn machtig talent zal voorzeker, met Gods genade, heel uw christelijk leven wakker schudden en hooger op voeren. Geen thuisblijvers a. u. b. Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij door een zijner Apostelen verraden en door de andere verlaten wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, als een kwaaddoener, bij nachte, gevan gen, geboeid en voor't Gerecht getrokken wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, voor een onschuldig woord, door een woestaard in 't aanzicht geslegen wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, plechtig bezworen door Opperpriester Caïphas, die Hem voor zijne bekentenis zou veroordeelen, Hem te zeggen of Hij waarlijk de Zoon van den levenden God wa uitdrukkelijk antwoordde Ik ben het Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, door het Joodsche Volk, dat Hij met lief de en weldaden overladen had, slechter dan Barabbas uitgeroepen wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij. door Pilatus zonder schuld bevonden, toch aan wreede vervolgers overgeleverd wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, onmenschelijk gegeeseld, met doornen gekroond, en als een valsche koning, gesmaad, bespot en geslegen wierd Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, onschuldig, tot de schandelijke en aller pijnlijkste kruisdood verwezen wierd, en, ten aanzien van iedereen in Jerusalem, een zwaar kruis moest dragen van aan 't Gerechtshof tot op Calvarieberg Geloofd zij Jesus-Christus, omdat Hij, hier met handen en voeten aan een kruis gebonden en genageld wierd, en de drie laatste uren van zijn leven, naar ziel en naar lichaam, pijnen onderstaan heeft die geen mensch ooit geleden heeft. In samenwerking met den Heer Ont vanger der Belastingen stelt het Bestuur van den Bond der Kroostrijke Gezinnen zich ten dienste voor al de talrijke fami lies met drie kinders waarvan nog kinde ren ten laste voor het invullen der formulen om afslag te bekomen op de grondbelastingen. Daarvoor zijn er speciale formulen in te vullen. Ten einde de belanghebbenden te hel pen zal er door het Bestuur van den Bond op het Stadhuis te Yper benedenzaal, op Zaterdag 14 en 21 Maart, vanaf 2 tot 5 uur, namiddag,zitting gehouden worden. Al de personen zijn welkom. Men ge lieve zijn trouwboekje mede te brengen, en diegene die reeds belastingen betaald hebben, brengen hun belastingsbiljet mede. Het Concert door de Harmonie Ypria na, op 10 Maart gegeven, heeft den meesten en welverdienden bijval beko men. Lang reeds voor het begin was de prachtige zaal van «Oud Yper» stampvol, want niet een der uitgenoodigden had di' puik muzikaal feest willen missen. Om zeker te zijn aan elk kunstenaars, die zich tijdens het feest hebben laten hooren, te geven wat hem toekomt, kun nen wij niet anders zeggen dat elk in zijn vak zich als een echte meester voorge daan heeft. Daarom onze hertelijkste gelukwen- schen aan Mevrouw Van Gheluwe-Dec- kers, M. Henri Decock en M. Maurits Van Gheluwe. Wij zouden aan onzen plicht te kort komen indien wij onze beste gelukwen- schen niet siuurden aan den Heer Voor zitter, Aimé Gruwez, die als de ziel van het feest mag beschouwd worden. Bij Kon. Besluit van 9 11. wierd M. J. Petit, voor een nieuwen termijn Voorzit ter der Rechtbank van Oorlogsschade te Yper genoemd. De Beheerraad van de Maatschappij Ons Onderdak laat aan de belang hebbenden weten dat het Beheer der Maatschappij besloten heeft nog een aantal nieuwe werkmanswoningen te hou wen. Deze die een dezer huizen zouden begeeren worden vriendelijk verzocht hun naam bij een der Afgevaardigde- Beheerders, M. Hector Vermeulen of M. Leon Vandevoorde, aan te geven. Wij hebben twee schilderijen natura morte van Mijnheer DERAEDT de eene werd ons door den schilder zelf ge schonken, de andere door zijn zuster Juffer Bernadette DERAEDT. Woensdag trok de Katholieke Kring naar het Postje om het punt te betwisten. De bezochten speelden met hun gewone mannen en onder gewone leiding. Bij de de bezoekers waren de HH. Flamey en Delahaye vervangen door de HH. Santy en Nevejans. De HH. Salomé en D vos namen het ambt van scheidsrechters waar. Na een sterk betwisten'kamp werd dên Katholieken Kring geklopt met 25 punten tegen 24. Woensdag trekt de Coöperatieve naar de Statie. Liefhebbers op uwen post. ALGEMEEN KLASSEMENT gespeeld gewonnen Kath. Kring 7 4 Bascule 6 4 Statie 6 3 Coöperatieve 6 2 Postje' 7 3 Een die er was. CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, 30. DE PRACHTIGE REEKS FILMEN WORDT VOORTGEZET Zaterdag 14 Maart, te 8 uur. Zondag 15 Maart, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. PROGRAMMA: BARBARA, DOCHTER DER WOESTIJN (Barbara, fille du désert), met in de hoofd rollen: Ronald Colman en Vilma Banky. Machtig drama in 8 deelen, spelende in de woestijn tusschen de bergen waar de Colorado stroomt. KRACHT EN MOED- (Force et courage), met Diavolo (Richard Talmadge). Beroerde dramatische comedie, in 5 deelen, spelende bij het meer van Huntington. (Film F.O.B.). Leerfllmen Nieuwsberichten. De volgende week worden 5 vertooningen gegeven: Zaterdag te 8 uur, Zondag, te 2, 5, en te 8 uur en Maandag te 8 uur. De mach tige film: HET IJZEREN MASKER, (Le masque de fer) met Douglas Fairbanks; HET ERFDEEL VAN OOM, (L'héritage de son oncle), klucht in 2 deelen. Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinders: Balcon, 2 fr.; Beneden zaal, 1 fr. KINDERS TOEGELATEN. Goed ver warmde en modern ingerichte zaal. Koste- looze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. 0 00 Zondag laatst had de vergadering plaats Voor de Tentoonstellers. Deze waren tarijk opgekomen en door het Komiteit werden hen de noodige inlichtin gen verstrekt. Een bezoek aan de lokalen der Hallen en der Staatsmiddelbare School wierd vervolgens gebracht, en aan de deelnemers werden de hun voorbehouden stands aange wezen. Zooals men ziet gaan de werkzaamheden goed vooruit, bijna alle plaatsruimte is bezet en de latekomers moeten zich haasten, in dien zij nog een plaatsje willen bemachtigen. Gedurende de loop der week wierd aan ale leden der Handelskamer en de tentoon stellers een omzendbrief gezonden hun vra gende een prijs te willen schenken voor de Tombola ingericht ten bate der bezoekers der Foor. Van alle kanten komen de antwoorden toe bij den Secretaris der Handelsfoor en alles laat vermoeden dat deze Tombola een schit terenden bijval te gemoet gaat. Immers voor de bezoekers der foor zonder verhooging van inkomgeld, in de kans ge steld worden een mooien prijs te winnen, is iets buitengewoons en dat zal niet weinig het publiek aanwakkeren de Tentoonstellfeg te bezoeken. Voor de milde schenkers der prijzen is ie. ook een goede gelegenheid de voortreffeLï. heid hunner waren en voortbrengselen doen waardeeren; immers eene weiopgevts- te reklaam draagt altijd vruchten, en té zou zich bijvoorbeeld geene waren aanschaf fen der Firma indien hij een prijs door des gejond, gewonnen had, en de hoedanigbek voortreffelijk had gevonden. Veronderstel dat een prijs door een wijt. handelaar geschonken u door zijne hoedana- heid als uitmuntend gesmaakt wordt, ck. zult gij niet aarzelen bij uw winkelier ces waar te vragen en deze zal bij de firma kt het bedoeld merk aanschaffen om zijn kliet te gerieven, en ten slotte zal de schenker ra; den prijs tienvoudig zijne opoffering vergat zien. Wat moet ik geven, zal bijvoorbeeld e« charcutier vragen: hewel een zijner voor treffelijkste voortbrengsels, die de gelukkigs winner van de goede hoedanigheid uwe waar zal overtuigen, enz... Er zijn ook handelaars die niet begeert hun naam op hun geschenk te zetten; wek. het comiteit zal htm wensch eerbiedigen et un prijs vermelden, als komende van ee; onbekenden gever. Om te sluiten hoorde ik Zondag aan de Statie zeggen dat het onbegrijpelijk is, da; de Yperlingen reeds van de 8» Tentoonstel ling kunnen genieten en dat in tijd vat krisis! Kent gij de oplossing dezer, waarde htm' Wij gaven ze Zondag laatst: VOLHAR DEN O. De aanvragen, om door het Fonds der Meest Begaafden geholpen te worden, dienen, ingevolge art. 20 van het K. B. van 26-6-1927, vóór 15 Maart aanstaande naar den Heer Gouverneur te worden gezonden. Bij de aanvraag om ondersteuning behoort gevoegd a) een uittreksel uit de geboorteakte van het kind b) getuigschriften afgeleverd door de hoofden der verschillende onderwijsge stichten welke gedurende de laatste drie jaren werden bezocht. Deze getuigschrif ten zullen vermelden de uitslagen door betrokkene bekomen op school, in de wedstrijden, enz., en zoo nauwkeurig mogelijk zijn verstandelijken aanlegen zijne zedelijke hoedanigheden opgeven c) een afschrift van het gezondheids boekje. Aan de aanvragen na den vastgestel- den datum toegezonden zal geen gevolg gegeven worden. De Burgemeester, H. SOBRY. :'J& STAD YPER. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN VRIJDAG 13 MAART 1931 om 17 uur. DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 2 en 6 Maart 1931. 2. Grondvergunningen op het Stadskerk hof. 3. Autobusdiensten: a. Yper-Watou (Abee- le)b. Rousbrugge-Kortrijk; c. Rous- brugge-Yper. 4. Stadsbegrooting voor 1931. 5. Gemeenteopcentiemen op staatsbelas tingen op 't inkomen. - Hernieuwing en verhooging. 6. Belasting op wedden, loonen en pen sioenen. 7. Belasting op de honden. 8. Belasting op de gewone voertuigen. 9. Belasting op de rijwielen. 10. Taksverordening op het water - her ziening. 11. Taksverordening op den begrafenis- dienst - herziening. 12. Mededeellngen. Het katholiek patronaat voor jongelin gen St Maertenskring is sympa thiek bij ieder weldenkend Yperling. Zooals het vooroorlogs werk der congre gatie, sticht het veel goeds door het vrij waren der jeugd tegen het gevaar der straat, verleiding allerhande en onge zonde aantrekkelijkheden, en tevens helpt het de jeugd, die na het veriaten der school maar al te dikwijls een te kort aan goeden leiddraad gevoelt, deugd en godsvrucht kloekmoedig handhaven. Alle deftige en deugdzame jongelingen zijn er welkom. Het jaarlijksch avondfeest gaat als naar gewoonte door met half-vasten, zijn de 15 Maart. De knappe tooneelafdeeling oefent zich neerstig. Benevens eenige kluchtzangen worden het boeiend drama Vergeten en vergeven en het klucht spel «In de war zorgvuldig aangeleerd. Het feest begint om 6 u. zeer stipt. Eene uitnoodigingskaart door E. H. Bestuur der afgeleverd, zal streng geëischt wor den. Kinderen niet door hunne ouders vergezeld, zullen niet toegelaten worden. De plaatsen kunnen op Zondag 15 Maart van 11-12 u. in St Maertenskring voor behouden worden mits 2 fr. per familie. Tusschen de bedrijven in wordt eene OMHALING gedaan ten voordeele van het Patronaat. De onderhoudskosten zhn groot, ook is reeds een begin gemaakt met het opknappen der zaal daarom wordt gerekend op eene milde onder steuning, waarvoor dank bij voorbaat. Alle giften zullen met dank aanveerd worden door E. H. Deconinck, ondef' pastor, 2, Wallestraat, Yper, Postcheck- rekening Nr 146289.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2