Wie Ontdekte Amerika Oifwensclte Handelsbank NA OPSLORPING /AN ANDERE BANKEN De Wereldbrief WEET GE WAT de este Vlaanvohe Bank boeko, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53e Jaar. - Nummer 12. 35 Centiemen. Zaterdag 21 Maart 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper Handelaars HET YPERSCHE VOLK N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 £r Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. In Zuid-Amerika, namelijk in Bra zilië, tusschen Sumuru en den stroom Parimé gewest, Rio-Banco, is er eene rots, vijftien meters hoog en rond- vormig. Daar op staat een opschrift te lezen, waarvan de letters een cen timeter diep in den steen gekapt zijn en gevuld met rood cement, dat schijnt er in gebakken te zijn ge weest. Die rotse is gekend onder den naam: Pedra pintada (gekleurde steen) of ook nog Pedra da Giboia (steen van het Boa-serpent). Een ge leerde Souza Ramos, wel bekend met de egyptiaansche kunst en oudheden, heeft het opschrift kunnen ontcijfe ren en zegt dat het Pheniciaansch is. De Phenicianen waren vermaarde koophandeaars en zeevaarders, veel eeuwen vóór Christus. In de streek van den Amazone- stroom, (wiens lengte 6500 Km. is) ontmoet men veel grieksche en phe- niciaansche opschriften. De kunstge bouwen der Azteken (die woonden in 't hedendaagsche Mexico-land) hebben gelijkenissen met deze van Egypte en men vindt er zaken die doen denken aan de Etrusken (oud midden Italië) en aan den Thibet (centraal Asia). In Amerika ontmoet men pyramiden gelijk in Egypte en evenals de Egyptianen gelooven de inboorlingen van Brazilië aan de ziel- verhuizing, aan den invoed op 's menschens levens der dierenriem (le zodiaque) en hebben soort gelijkende ritueele afwasschingen. Men vindt ook in de nieuwe wereld mummies, d. i. eeuwen-oude gebalsemde licha men. In Noord-Amerika, niet ver van Boston ontdekte men Carthaginee- sche opschriften en de Kichma-taal van Perou schijnt af te stammen van oude asiatische talen. Chineesche in vloed is er ook te bespeuren en buiten de baardlooze roode-huiden die den Egyptiaan verraden, zijn de eerste bewoners des lands mogelijke gelu- we Asiatikers geweest, overstappen de van Asia naar Amerika langs de Behring-zee-engte. Wie onder de oosterlingen kwam nu eerst in betrek met die westerlin gen? Herodote spreekt van reizen door de Pheniciers ondernomen, al over den oceaan naar de Westerlan- den, de prachtige streken van de da lende zon Cornelius Lapide spreekt van den pro-consul Quintus Metel- lus Celer, die van den koning der Su- even eenige slaven roode-huiden ten geschenke kreeg. Geleerden durven veronderstellen dat het goud komen de van Parvaïm en gebruikt door Sa lomon van Perou kwam. 't Is eene meening, die Cornelius Lapide aan haalt in zijnen uitleg op den II boek der Paralipomenen, en die zegt dat schrijvers beweren als dat het goud van Parvaïm getrokken uit het land genoemd Orphir zoude komen van Perou. In de jaren 800 bestonden er bloei ende christenheden op de Labrador- sche kust (Canada) en in Mexico- land. Ten jare 1193 en 1306 verkocht men in Ferrare en Modène (Italië) bresiliaansch hout, komende van over den oceaan Groenland en de St Laurentius' stroom werden ont dekt door Randa ten jare 985 en be zocht door Bjoern in 1001 en door Madec in 1170. En als wij kinderen waren leerde men ons dat de icestersche Indien ontdekt werden in 1U92 door Christo- phel Columbus en dat AMERIGO (d. i. Emeric) V esp us, een Italiaander, zijnen naam schonk aan de nieuwe ■wereld. Het herspellen der namen van Gemeenten in West-Vlaanderen Abonneert U op «HET YPER3CHE VOLK De Commissie gelast met het toe passen van eigennamen aan oorden drukt den wensch uit het spellen der namen onzer Vlaamsche Gemeenten te éénvormen. Deze nieuwigheid heeft veel op schudding veroorzaakt bij de Burg meesters en Edellieden, en, tijdens de bespreking van het Budjet van Bin- nenlandsche Zaken, heeft de H. Ame- lot de klachten en beknibbelingen der belanghebbenden uiteengezet. De be voegde Minister heeft verklaard dat de Regeering nog geene houding wil de nemen. De H. Ch. van Renynghe de Voxvrie bekampt het invoeren dezer nieuwig heid en treedt behendig, wel gewa pend en krachtig op. Het spellen der Eigennamen ven Gemeenten is eene gelegenheid eene daadzaak. Die naam is een voort brengsel uit verloopen tijdenhij be hoort aan de folklore in 't leven der Gemeente. De staat is vroeger, uit be- stuursnoodwendigheid, verplicht ge weest het spellen der namen van ge meenten vast te stellen. Dit is eene afgedane zaak die men moet eerbiedi gen. Met jaloerschheid moeten wij de namen onzer vlaamsche gemeenten bëhOltderi. 'Zooals zij in de geschiede nis zijn ingegaan, zooals zij gedurende den wereldoorlog zijn geschreven ge weest, zooals zij met het teeken der heldenmoed op de landskaarten te prijken staan. De Duitschers hebben wel onze dor pen kunnen vernielen, maar hunne namen raken, dat nieten 't en past aan geene Belgische geleerden, deze te veranderen. De met roem omkransde Yzerdor- pen zullen onverminkt hunne namen behouden, en hunne bescherming uit strekken over het gansche Land. 't En kan niet dat de Zegepralen op de standbeelden onzer Helden in gul den letters gebeiteld, zouden misspeld zijn. 't En mag niet dat onze nakomelin gen de namen loochenen die geschre ven staan op de kruisjes die schuilen onder de dorpstorens. Er moet blijven geschreven: Caes- kerke, Clercken, Cortemarck, Coucke- laere, Dixmuide, Handzaeme, Keyem, Merckem, Reninghe, Stuyvekensker- ke, Becelaere, Bixschoote, Boesinghe, Crotnbeke, Dickebusch, Dranoutre, Elverdinghe, Gheluvelt, Gheluwe, Houthem, Langemarck, Locre, Pas- schendaele, Poelcapelle, Reninghelst, Rousbrugge-Haringhe, Vlamertinghe, Voormezeele, Wervicq, Westoujrè, Wijtschaete, Zuvdschoote en niet Kaaskerke, Klerken, Kor- temark, Koekelare, Diksmuide, Hand zame, Keiem, Merkem, Reninge, Stuivekenskerke, Beselare, Bikscho- te. Boesinge. Krombeke, Dikkebusch, Dranouter, Elverdinghe, Geluveld, Geluwe, Houtem, Langemark, Loker. Passchendale. Poelkapelle, Renin- gelst, Roesbrugge-Haringe, Vlamer- tinge, Voormezele. Wervik.^Westou- ter. Wijtschate, Zuidschote. 't En mag niet dat het willekeurig modernism onzer geleerden de ge meenten oplegge hunne eigennamen te wijzigen. De Vlamingen zullen protest tee kenen tegen het onrecht de vrijheid aangedaan. Van uit alle hoeken komt men op tegen die ongewenschte nieuwigheid, de eene uit verontwaardiging, de an dere met het voorgevoelen dat die onnoodige wijzigingen botsingen zul len veroorzaken tusschen het midden bestuur en de gemeenten. De Heer Ch. van Reninghe de Vox vrie zamelt de protesten tegen die namenverwoesting in. Wij wenschen hem hartelijk geluk in zijne onderneming. CASTI CONNUBII verscheen dezer dagen in volksuitga ve, samen met de Vastenbrief van het Belgisch Episcopaat over het Chris telijk Huwelijk door het Sekreta- riaat der Bonden van het H. Hart, 16, Korte Schipstraat, Mechelen. Het tweekleurig titelblad is zeer ■stemmig, terwijl de inhoud ptrak- tisch en overzichtelijk werd gemaakt door een samenvatting in vette let ters met doorloopenden tekst. Het boekje, 64 bladzijden groot, wordt verkocht aan den spotprijs van één frank. Groote prijsverminderingen wor den toegestaan aan de propagandis ten die in steden of dorpen de mas saverspreiding willen verzekeren. Wie een proefexémplaar wenscht te ontvangen, stortte de som van 1 fr. op postcheckrekening 89531, Sekre- tariaat der Bonden van het II. Hart, Mechelen, met de noodige vermelding op de keerzijde van de strook. Een eerste oplage van 50.000 werd op enkele dagen bijna uitgeput. Een nieuwe oplage verschijnt dezer da gen. Salamayique (Spanje) had eertijds eene vermaarde Hoogschool, waar be gin de XVII" eeuw er 7000 studen ten warenAlcala had ook eene hoog school, mededingster der voormelde. Te Salamanque weerde men zorgvul dig het verdoolde gras weg, dat tus schen de koersteenen groeide, zeg gende: Dit doen wij om te beletten dat er ezels de school zouden binnen komen Te Alcala liet men dat gras groeien en men beweerde Hier is er geen gevar dat er ooit ezels zouden durven binnenkomen In Rusland zijn er veel intellectu- eelen, die in de bosschen en zagerijen moeten dwangarbeid verrichten. Napoleon had ook een intellectueel tot dwangarbeid veroordeeld't Was zijn schrijver. Napoleon heeft 27.000 brieven uitgezonden; hij kon rap en snel zijne gedachten uitbrengen, maar niet neerpennen. Dit was het werk van zijnen schrijver, die eens zuchtende verklaardeGisteren heb ik met den Keizer gewrocht van 's noens tot twee uren na middernacht van dezen morgen was ik aan 't werk ten 7nu is het 11 uren en ik zal te peerde een wandelingske doen van een kwart in 't park, terwijl de Kei zer noenmaalt De beeldhouwer Gambassi, wonen de in Toscane in de XVIT eeuw, werd blind op twintigjarigen-ouderdom, wat hem niet belette verschillige por tretten te maken in gebakken aarde, die ware kunstgewrochten zijn. o.m. dit van Paus Urbanus VIII. 't Was hem voldoende met de vingers te kun nen wrijven over een aangezicht, om nauwkeurig de wezenstrekken te kun- j nen weergeven. Nieuwe toepassing der thanks, in den laatsten oorlog tot stand geko- j men. De lintvormige wielen dragen j een geheel stelsel, voorzien van een machtigen boor, die loopgraven graaft, door weiden en landerijen, effen of hobbelachtig. Einde 1930 waren er in België 106.000 min herbergen, dan in 't jaar 1912. In Canada is overleden in 91 jari gen ouderdom, Mgr Grouard, die meer dan vijftig jaar als Bisschop dienst deed in de ijsstreken van Noord-Amerika. Hij had een grens loos vertrouwen in den H. Josef en het is op zijn aandringen dat, onder de biddende uitroepingen van na het lof, ingelascht werdH. Josef, al lerzuiverste Bruidegom van Maria, B. V. O. In Engelsch-Indië heeft een katho lieke inlandsche priester, in de alou de kerk van Alehgad, een persisch kruisbeeld in graniet ontdekt, dag- teekende van vóór 12 eeuwen. Het is 75 centimeters lang en 60 bred. Het is opschrift heeft men nog niet kunnen ontcijferen. Tot nu toe, het schoonste crucifix, dat men kent, is nog altijd het ver maarde Christus' beeld van Keizer Karei s>. Het werd gemaakt in elpen been (ivoor) door een mahomedaan- schen kunstenaar en is een halven meter hoog. De bloedstrepen zijn weergegeven door een groot getal nevens-elkander-geplaatste roode ro bijnen en waar het bloed schuimend voortkomt, het schuim bestaat uit kleine diamanten. Vóór eenige jaren. Volksvertegenwoordiger Amelot, geweldige voorstaander der lijken verbranding, deed te Syngem, met zekere plechtigheid zijnen hond, waaraan hij veel hield... begraven. De treurmarche van Chopin, zoo wel gekend en afgezaagd, heeft de meester gecomponeerd voor de be graving van zijne kat... Kunstenaars gril! In Agardir streken geheele wolken sprinkhanen neder en terwijl zij hun ne verwoestingen aanrichtten wer den zij overvallen door een geheel leger ooievaars; deze verslonden ze om na gedaan werk verder te vliegen op zoek naar andere zwermen. In 1927 begon Reverend Charles Coughlin, uit Détroit (V. S.), den Zondag, te sermoenen per radio. Veel van zijne aanhoorders schreven hem naderhand om inlichtingen of lieten hem almoesen geworden voor zijn werk; deze laatsten werden door dit zenden lid van zijn Radio-Lea gue of the little flouwer d. i. Radio- vereeniging der Kleine Bloem. Het mostaardzaadje werd een boom! Oordeelt: Alle Zondagen nu, huurt die apostel voor ééne uur 17 ameri- kaansche uitzendingsposten, hetgeen hem wekelijks 290.000 fr. kost. Men schat op 10.000.000 het getal aan hoorders dier sermoenen en waarvan velen protestant zijn. Na het ser moen van Kerstdag ontving E. H. Coughlin 75.000 brieven, de helft ko mende van andersdenkenden, en re gelmatig per week komen er hem 50.000 brieven toeVoor die brief wisseling te bezorgen, heeft hij 52 geestelijken die medehelpen. De bestuurders der «Lloyds» Bank van Londen verklaren dat er maar een middel is om de crisis te over winnen de zotte en verouderde deugden aankweeken, die men noemt Verduldigheid en spaarzaamheid!» In Italië verschijnt een evangelie boek, gedrukt te Bergame, van daar komen de peren die men Berga motten noemt, en die voorzien is van 150 kunstplaten, weergeVende -JOAV ■SJOJS90J\[ OJOO.lS UUA U0[30JOJB-} den aangesprokende Belgische School der XVIII" en XIX" eeuw; de vlaamsche school der XV°, XVI" en XVIT eeuwde fransche school der XVI", XIX" en XX" eeuw; de engelsche school der XIX" en XXe eeuw; al de italiaansche scholen van af de eerstelingen (Primitifs). vraagt eene aan kondiging in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1