Nieuws in 5 reken Ypersche Kroniek. DE STRIJD TEGEN DE TERING Soeiété Commerciale de Belgique Kerkelijk Nieuws Kroostr. Gezinnen. - Belastingen. Werkmanswoningen te Yper. Davidsfontls. De toebereidselen der Ypersche Handelsfoor. In St Maartenskring. De binnenwerken van St Maarten* Kathedraal EEN REDEVOERING DIE NIET GENOEG IS OPGEMERKT Wij bedoelen die welke de achtbare volks vertegenwoordiger, Dr Brutsaert. m de Ka mer heelt uitgesproken in de zitting van 25 Februari bij de behandeling der begroo ting van binnenlanósehe zaken en openbare volksgezondheid. De pers gaat in Belgie, en wel wax overal aan een groot euvel mank; aan politieke be sprekingen en lawaaierige incidenten wijdt zij kolommen: wanneer een redenaar han delt over onderwerpen van onmiddellijk nut en van werkelijk algemeen belang, maakt zij er zich van af met de bloote citatie: Dr Brut saert spreekt eene rede uit over de maatrege len tot bestrijding der verschillende ziekten. Het- is om er iemand genoeg van te doen krijgen, heel eene massa gegevens op te zoe ken die, in hun geheel, een kostbaar docu ment vonnen ten dienste der gemeenschap, en ten behoeve der gezondheid zijner mede burgers. - En als ge u dan in 't zweet hebt gezet voor eene z&ak, spreekt er niemand van! En toch is, wat Dr Brutsaert bijvoorbeeld over de bestrijding der tuberculosis zegde, merkwaardig en leerzaam genoeg om de aan dacht te trekken van allen die zich bekom merd toonen om deze ziekte die, naast het alkoolisme, het grootste sociaal gevaar fiaar- stelt de ergste en de meest weerbarstige der sociale plagen. Dank aan de in 1930 gestemde dotatie van 100 millioen. voor de bestrijding der tubercu losis, aanziet Dr Brutsaert het voor nagenoeg zeker dat de eerstkomende jaren een aan zienlijke uitbreiding van 's lands anti-tuber- culeuse bewapening zullen brengen. Deze dodatie zal inderdaad in voornaamste orde aangewend wordëta tot de oprichting van nieuwe sanatoria en dispensaria. Het is dus onontbeerijk dat, met het oog op de uitbreiding van onze anti-tuberculeuse bewapening het in de begrooting voor de prophyloxie der teringplaag ingeschreven krediet, alle jaren zou moeten vergroot wor den. Langs alle kanten aangevallen houdt niet temin de tuberculosis stand, omdat wij de on misbare specifieke behandelingswijze nog niet in handen hebben en ook volgens Dr Brut saert, omdat wij misschien de middelen van onrechtstreeksche bestrijding zouden moeten wijzigen, 't is te zeggen de methodes van zachtheid en van overreding verscherpen. Zoo zou de aangifte der ziekte verplichtend moeten gemaakt worden. Dit bestaat in Con go sedert 1919. Elke in de kolonie ziek be vonden Europeaan moet binnen de zes maanden naar Europa terugkeeren; in 1929 zijn er alzoo zes moeten terugkeeren. De inboorlingen worden gezonden in eene lazaret of in een gasthuis voor tuberculosen: in de steden worden al de kinderen in de schooljaren, wiens reactie tegen de tubercu losis negatief is, ingeënt. Men zal zeggen het zijn krachtmethoden. Maar indien zij voortreffelijke uitslagen heb ben bereikt in de kolonie, waar zij hunne proef hebben gedaan, waarom ze dan niet voorschrijven in Belgie? Naast de beteugeling van de medicale kwakzalverij heette Dr Brutsaert de ver plichtende aangifte de meest dringende her vorming. Daarom was zijn besluit: 1. Men moet 's lands bewapening tegen de teringplaag aanvullen en volledigen. 2. Men moet eene wet maken, gelijkaardig aan die welke in andere landen in voege is, namelijk in Denemarken en in Noorwegen. In deze beide landen is de strijd tegen de tuberculosis hoofdzakelijk gegrondvest op eene strenge afzonderingsprophyloxie en dit door eene wet waarvan de hoofdbestand- deelen luiden: Verplichtende aangifte van elk geval van besmettelijke tuberculosis aan de plaatselij ke geneeskundige commissie; verplichtende uitvoering der door de wet voorgeschreven voorbehoedmaatregelen, 't zij door den be- handelenden geneesheer, 't zij door den in specteur der openbare gezondheid. Als sanctie laat de wet aan de sanitaire overheden toe de weerspannige zieken, of zij die niet in staat zijn zich behoorlijk te ver zorgen, in een gasthuis of in welke andere instelling ook af te zonderen. Vermits dan toch al de sedert 30 jaren in gespannen pogingen, die vooral op overreding en goeden wil waren gesteund, ellendig faal den of schipbreuk leden, dan blijft er niets anders över dan wettelijke dwang om het doel te bereiken. Dr Brutsaert eindigde met een ontmoedi gende overweging: Zal men iets willen doen om den strijd aan te binden zooals het be hoort? De hygiëne heeft geen politieke kleur; zij is noch van rechts, noch van links, zij staat buiten onze taaltwisten en daarom gelukt zij er niet in zich aan de be kommernissen onzer huidige parlementen op te dringen. Is het niet droevig het door een Kamerlid dat sedert jaren in het parlement zetelt, te hooren vaststellen? TAXANDER. Uit Het Handelsblad van Antwerpen». men de overlevende op tijd zal kunnen redden. In een cirkus te Reims (Frankrijk terwijl 4 koordedanseressen hun nummer uitvoerden, is een stalen kabel gespron gen. De 4 ongelukkig- verpletterden zich ten gronde. Twee werden doodelijk ge kwetst en de twee andere kwamen er ongedeerd van af. Zondag te Parijs voor eene menigte van 60.000 toeschouwers, werd voor de eerste maal sedert den oorlog den voet balmatch Frankrijk-Duitschland betwist. De grootste belangstelling had in alle landen van Europa dien reuzenkamp voorafgegaan. Tegen alle verwachting hebben de Fransche mep 1 goal tegen 0 gewonnen. De 15.000 Duitschers die met speciale treinen de spelers hadden verge zeld, moesten gansch teleurgesteld huis waarts keeren. Duitsche ingenieurs, zouden van ge dacht zijn bun vaderland uit te breiden Een monsterplan hebben zij uitgevonden. Ze denkeu aan niets anders dan aan 't droogleggen der Noordzee. 300.000 Vierkante kilometers zouden Het nieuw land (zoo noemen zij het uitmaken. Men zou er een schat ijzererts vinden vruchtbare akkers zouden het noodige graan aan 't duitsche volk bezorgen... terwijl zij nu 50 in 't buitenland moe ten inkoopen en daarbij zouden de vredestraktaten van Versailles eerbiedigd worden...! Geestdrijvers hebben daar een schoonen droom na te jagen Maar wat zullen België, Denemarken, Frankrijk daarvan denken... en Engeland dat geen eiland meer zou uitmaken dag 25 Donderdag 26" en Vrijdag 27r Maart. 't Zullen dagen zijn van zaligheid en geestelijke herleving, voor gansch de Ypersche bevolking. Telkens wordt Gods woord verkon digd, te 6 u. aan de vrouwen en jonge dochters en te 8 u. wordt de waarheid gezeid, raak en kordaat, tot de mannen en jongelingen. D£ predikant is er een met buitenge woon talent en apostolischen ijver, E. H. Ghyssaert, leeraar in godsdienst aan het Atheneum te Brugge. Christene vrouwen en jonge dochters, mannen en jongelingen, allen daarheen zoodat de groote St Maertenskerk, op die dagen, tweemaal vol loopen, eerst te 6 u. en dan te 8 u. Geen thuisblijvers a. u. b. Uitgifte van Obl gat ën van de interest 5 1/2 netto, aan 970 fr. van de Werkhuizen Boël 5 1/2 °/o netto aan 982.50 fr. van de Sucreries et Raffineries La Danubienne 6 °/o netto, voorwaarden en inlichtingen te bekomen in de CRÉDIT ANVERSOIS Diksmudesiraai, 22, YPER. Den onderzeeër Nautiliusdie den Noordpool zal bezoeken, is Maan dag uit Philadelfia vertrokken, naar New- York, 't is van daar dat hij na enkele proeftochten de groote reis zal wagen. Bij Namen, te Hanzinelle, is de ëokter M. Pierard, schepene der ge meente, terwijl hij de lijkrede.van den overleden veldwachter uitsprak, meteens ten gronde gezakt... ondersteunt mij zegde hij, 't waren zijne laatste woorden; hij was door de dood weggemaaid ge weest. Dit schielijk afsterven heeft groote ontroering in de gemeente werwekt. Op de Noord-Oosterkust van Nieuw- iand, is het schip Vikings gewapend voor de zeehondenjacht, ontploft. De bemanning, 150 lieden, is ten deele ge dood en ten deele op de ijsblokken ver spreid. 20 Lijken werden van tusschen het drijfijs gehaald.Het schip was met dy namiet geladen om zich eenen weg door 't ijs te banen. Tot nu ioe zijn 60 man nen gered, maar het is te betwijfe'en of De Apotheek van M. Van Walle- ghern, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 22 Maart 1931. Van af Passië-Zondag mogen zieken en schoolkinderen hunnen Paschen hou den. Maandag en Dinsdag, ten 8 uren, bereiding der kinderen tot den Paasch- plicht, in de verschillige Kerken. Woensdag 25, is het O. L.' Vrouw Boodschap, afgestelde Misdag. In St MAARTENS: Zondag 22 Maart, Passie-Zondag. Te 8 1/2 u., Sol. Zielmis voor Vrouw Masure-Baelen, Dixmudesteenweg. Teil 1/2 u., Zielmis voor den Heer Leon - Jules Van Overberghe, Vanden Peereboomplaats, van wege de Maat schappij der Duivenliefhebbers. Te 3 u., Vespers en Lof, waaronder Sermoen over het Bitter Lijden van Onzen Heer Jesus-Christus, door Eerw. Heer Paul Sobry. Dinsdag 24 en Woensdag 25, is er Gen. Berechting voor de Zieken en Kran- ken der Parochie. Men gelieve een der Heeren Geestelijken te verwittigen. Woensdag 25, Feestdag van C. L. Vrouw Boodschap. Gen. Absolutie voor de Derde-Ordelingen. Te 7 u., Voor Palmen - Zondag. Niemand zal de indrukwekkende plech tigheidvan verleden jaar ve rgeten hebben die blijde intrede, op Palmen-Zondag, in onze prachtig-heropgebouwde Katedraal. Alle parochies deden mee, geestdriftig en godvruchtig Nooit hebben we beter de volle betee- kenis van Palmen-Zondag begrepen,nooit beter de verjaring herdacht van DEN ZEGEVIERENDEN INTOCHT VAN JESUS IN JERUSALEM. En nu, in 1931 Opnieuw za Yper het voorbeeld geven. We zullen weerom één Palmplechtig- heid hebben, schitterend en grootsch, ééne plechtigheid voor heei de stad. En ons christen volk zal eraan deelne men, met hart en ziel, in groot getal I De plechtige PALMWIJDING wordt gedaan te 9 u., in St Pieterskerk, alsook de uitdeeling der gewijde palmtakken. Daarop volgt de PALMPROCESSIE, die vertrekt te 9 1/2 u. en gaat langs de Rijsselstraat. Allen dragen den groenen palmtak. En allen zingen mee, namelijk het gekende lied Lauda Jerusalem met het passend refrein Hosanna filio David alsook het zegelied Christus vincit Die heerlijke Palmprocessie wordt be sloten met de roerende ceremonie van de statie die zal gehouden worden vóór de Zuidelijke ingangspoort van St Maer- tens, rechtover de Halle. En te 10 u. wordt de plechtige HOOG MIS, met deelname van gansch de gees telijkheid, gezongen in St Maertens- kathedraal. Christen volk van Yper, viert allen mee, en maakt van de Palmprocessie een machtige betooging, CHRISTUS-KONING TER EERE »F In samenwerking met den Heer Ont vanger der Belastingen stelt het Bestuur van den Bond der Kroostrijke Gezinnen zich ten dienste voor al de talrijke fami lies met drie kinders waarvan nog kinde ren ten laste voor het invullen der formulen om afslag te bekomen op de grondbelastingen. Daarvoor zijn er speciale formulen in te vullen. Ten einde de belanghebbenden te hel pen zal er door het Bestuur van den Bond op het Stadhuis te Yper benedenzaal, op Zaterdag 21 Maart, vanaf 2 tot 5 uur, namiddag, zitting gehouden worden. Al de personen zijn welkom. Men ge lieve zijn trouwboekje mede te brengen, en diegene die reeds belastingen betaald hebben, brengen hun belastingsbiljet mede. De Maatschappij voor het bouwen van goedkoope woningen Ons Onderdak te Yper, heeft, pas twintig schoone en gerieflijke werkmanswoningen opgericht te Yper en reeds zijn ervan dertien ver kocht. Deze huizen zijn gelegen in de Sol. Mis en te 9 u., Hoogmis en Vespers, Tegelstraat op de plaats der oude ruiterij *c A \ir\n J1/urnrt \rr\Z\r f\ 11 Qnl r\i 's Avonds kwart vóór 6 u., Sol. Lof, waarna eerste Sermoen door E. H. Ghys saert, als voorbereiding tot den grooten Paaschplicht. Te 6 u., is 't voorde vrouwen en jonge dochters. Te 8 u., voor de mannen en jongelingen. Zaterdag 28. Biechtgelegenheid 's namiddags van at 3 u. en heel den avond. In St PIETERS Op Zondag 22, ten 8 12 gezongene Mis voor Hélène Coulombier. Op Vrijdag 27, Feestdag van O. Vrouw van Smerten. Mis ten 6 1/2 u. en Lof ten 4 1 2 u. L. ALL* N DAARHEEN kazerne. Bij ieder huis is een schoon stuk hoving. A) Voor dee len van de koopers. 1/ De koopprijs is zoo laag mogelijk gesteld hetzij een-en-dertig tot twee-en- dertig duizend frank 2/ De kooper is verplicht onmiddellijk de som van vijftien honderd frank te storten op afkorting van de koopsom en dit als waarborg voor de uitvoering van de overeenkomst, welke hij met de maat schappij aangaat 3 De koopers hebben gemak van leening aan een lagen intrest bij de bestaande kredietmaatschappij Eigen Heerd te Yper 4 De koopers die in de voorwaarden verkeeren genieten de premie van Staat, Allen wordt gij verwacht in de groote Provincie en Gemeente. Deze premie is avondsermoenen die zullen gepredikt aanzienlijk en oedraagt voor StSat, Pro- worden in St Maertenskerk, op Woens- vincie en Gemeente 4250 fr. voor een gezin zonder kinderen, 4675 fr. met 1 kind, 5100 fr. met 2 kinderen, 5950 fr. met 3 6100 fr. met 4 7650 fr. met 5 enz. 5 Gemak van vereffening van het aan de kredietmaatschappij geleende kapitaal bij middel van maandelijksche afkortin gen welke weinig demaandpacht van een pachter te boven gaat hetzij van 190 tot 225 fr. per maand. Daar den kooper meteen verzekerd is op het leven zou het huis en den grond in geval hij komt te sterven onmiddellijk den vollen eigendom worden der weduwe al hadde er maar vijf honderd frank be taald geweest 6 de koopers genieten ook verminde ring van de registratierechten op de lee ning en zijn vrij van grondbelastingen gedurende tien jaar. B) Kosten van den Notaris. Buiten de voormelden koopprijs moet de kooper bij het verlijden der verkoop akte aan den Notaris de som van onge veer dertien honderd frank betalen. Die som komt niet in afkorting van de koopsom maar dient erbij gevoegd dus 32000+1300=33300. C) Waar en tot wie zich wenden. De kandidaat koopers kunnen zich aanbieden bij een der afgevaardigde beheerders den Heer Hector Vermeulen, Dixmudestraat, te Yper en den Heer Leon Vandevoorde, Bestuurder van ver zekeringen, Elverdinghestraat, te Yper, die alle noodige inlichtingen zullen geven. D) Pleegvormen voor het aanvragen der Staatspremie. Men moet per aangeteekenden brief zijn aanvraag sturen aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid 2e afdeeling goedkoope woningen te Brussel. De verkoopende 'maatschappij Ons Onderdak belast zich ook die aanvraag op te maken. Het Ministerie zal er aan den aanvrager ontvangst van melden en een volgnummer aan de vraag geven. Woensdag avond bood Yper's Davids- fonds aan zijne 230 leden en aan alle muziekliefhebbers, de gelegenheid mees terstukken van toonkunstenaren te hoo ren uitvoeren door Jufvrouw Laura en Mijnheeren Gentil en Louis Vanthuyne van Oostende, drie talentvolle klavier, viool en cellospelers. 't Was een gunst en een genot voor de aanwezigen kennis te maken met in- en uitheemsche toonkunstenaren, gelijk on zen Belgischen Aug. De Boeck, den Hongaar Frans Liszt,de Franschen Clau de Debussy, Lili Boulanger, Gabriel Fauré en Eduard Lalo, en andere vreem de talenten, en de wonderbare melodien, in hunne zinderende zielen ontstaan, in onze oor- en herten te voelen vallen. 't Was een hooge voldoening de rap- pigheid, het kunstgevoel en het meeleven met begeesterde toonkunstenaren te be schouwen van eene buitengewone kla vierspeelster gelijk Jufvrouw Laura,eenen knappen en rappen violonist gelijk Mijn- heer'Gentil en eenen talentvollen cello- tokkelaar gelijk M. Louis Vanthuyne. De aanwezigen waren gelukkig en voldaan. Zulke feesten, benevens het versprei den van 4 of 5 vlaamsche boeken 's jaars aan rond de 70.000 leden doen het Davidsfonds waardeeren en aanstaan. Lof en dank aan den Trio Vanthuyne en aan Yper's Davidsfonds dat zulke talenten te Yper deed komen. De aanstaande Tentoonstelling kenmerkt zich door eene bijzondere aantrekkelijkheid. Terwijl dergelijke inrichtingen zich bijna immer onderscheiden door de uitgifte eener Tombola, waarvoor men zich natuurlijk lo ten moet aanschaffen tegen klinkende munt, zoo is bij onze handelsfoor eene kostelooze tombola gevoegd, waar allerhande prijzen te winnen zijn. Men behoeft enkel eene in- gansgkaart te koopen der Tentoonstelling, die recht geeft de beide plaatsen waar deze wordt gehouden te bezoeken, en het tweede ticket te behouden, welke wordt afgeleverd, en van rechtswege deel neemt aan de Tom bola. Dezer dagen wierd mijne aandacht ge trokken door eene uitstalling, waar ik tot mijn genoegen een kostbare prijs tentoon gesteld zag, welke in de Tombola zal verloot worden. Proficiat! milde schenker, zoo moet het wezen, de prijzen dienen van nu af in de vitrienen der schenkers tentoongesteld. Het is een machtige reklaam voor onze Foor en dergelijke aanbevelingen voor de gevers der prijzen. Het gebaar der Ypersche Handelaars zal overal gewaardeerd worden en deze welke uit onverschilligheid te kort blijven aan de pogingen om onze handel te doen bloeien zullen vroeg of laat tot inkeer komen en onze werking steunen. Op gevaar af onbescheiden te wezen, zal ik toch maar mededeelen dat het getal prij zen reeds de vijftig bereikt die eene geza- mentlijke waarde van rond de tien duizend franken vertegenwoordigen. Wat prachtige uitslag de samenwerking kan te weeg brengen! Van nu af reeds stijgt de weerde der voor werpen, welke zuilen tentoongesteld worden tot een millioen drie honderd duizend fran ken. Zulk een rijkdom gaat gepaard m« pracht en schoonheid en het bezoek ce; Foor zal het oog vleien van alwie de lokalen binnentreedt. CINEMA COLISEUM Christen Volkshuis, Sint Jacobsstraat, Jt Zaterdag 21 Maart, te 8 uur. Zondag 22 Maart, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. Maandag 23 Maart, te 8 uur. PROGRAMMA De wereldberoemde film: HET IJZEREN MASKER (Le masque de fer), met DOUG LAS FAIRBANKS, in 9 deelen. Groot historisch drama uit de Fransche Geschiedenis ten tijde van Lodewijk XIII en Lodewijk XIV, waarin de strijd om den troon en de weelde van het vorstenhuis worden weergegeven. HET ERFDEEL VAN' ZIJN OOM (L'hé- ritage de son oncle klucht in 2 deelen. Geen vertooning te 4 uur. Ter ge legenheid van de vertooning van den pracht film Het IJzeren Masker in den Cinema Coliseum van 't Christen Volkshuis te Yper, worden 5 vertooningen in plaats van 3 gege ven: Zaterdag 21 Maart, te 8 uur; Zondag 22 Maart, niet te 4 uur, maar te 2 uur. te 5 uur, en te 8 uur; Maandag te 8 uur. Leerfilmen Nieuwsberichten. De volgende week: Het Zusterke der ar- 1 men La petite soeur des pauvres)Zorro van de weide» (Zorro de la prairie), cow- t boyfllm in 5 deelen. I Prijzen: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 350 en 2 fr. Kinders: Balcon, 2 fr.; Beneden zaal, 1 fr. KINDERS TOEGELATEN. Goed ver warmde en modern ingerichte zaal. Koste looze kleerkamer. Verfrisschingen in den café te bekomen. Het jaarlijks avondfeest van Half vasten werd eens te meer een groot suc ces voor onze verdienstelijke Ypersche Mannenjeugd van St Maartens-Congre- gatle. Volgens loffelijk gebruik was de ruime feestzaal der Lange Meerschstraat prop- pensvol. Talrijke ouders der leden, vrien den en weldoeners, geestelijke en bur gerlijke overheden waren er vergaderd onder het voorzitterschap van Z. E. H. i Deken Vermaut. Benevens de klavierstukken uit hei repertorium van den Heer Pretekt was er een luimig muzikaal deel dat welverdien den bijval genoot. Een besten proficiat aan de kluchtige zangers Wiesten en Tiesten, alsook aan Camiel met zijn Bezemsteel. Het bekroond drama Vergeten en Vergeven, van P. Putman, werd onder de meesterlijke leiding van den Heer G. Flamey allerbest vertolkt. Eene bijzonde re melding voor Nant, Van Marcke, Bekaert, Nolle, Tamboer en het lief Polken die het karakter hunner hoofd rollen met ware kunst weergaven, en de aandoening van het publiek wisten op te wekken. Het blijspel In de War van Cossaert, verlustigde iedereen. Al de uitvoerders verdienen lof, waar onder bijzonderlijk Fyand en zijn knecht Jan, Peeters en zijne charmante weder helft. In zijne schoone hertelijke aanspraak wist den ieverigen Bestuurder E. H. Onderpastor De Coninck de werkdadige voordeelen op te sommen van St Maar- tens-Congregatie, waar de Jongelingen in deugd en vreugd, onder leiding der Geestelijke Overheid, opgroeien, om later als christen en deftige medeburgers hun ne zending in de maatschappij te vervul len. Moge St Maartenskring steeds groeien en bloeien tot heil onzer weldenkende Ypersche Jeugd. Deze week is men begonnen aan het plaatsen van het prachtig Orgelbuffet in gebeiteld eiken door de firma Lelan van Kortrijk uitgevoerd op de kunstteekenin- gen van den Heer Ingenieur Coomans. De voltooiingswerken aan het niewx groot orgel door de firma Anneessens van Meenen vervaardigd zullen daarna aan gevangen worden met de grootste zorg en behendigheid, ten einde een echt meester werk, onze kathedraal waardig, voor te brengen. De heerlijke afsluiting van de Doop vont zal weldra vaardig zijn tot groote voldoening der vooroorlogsche Yperlin- gen die er, wel is waar in min rijken trant, de vermaarde afsluiting der Oude Dekens' Kapel zal erkennen. Verders gaan de beitelwerken aan de groote zuilen der middenbeuk goed voor uit. De zes nieuwe beelden in gebeiteld wit steen, over een maand geplaatst in de

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2