uan hier en elders. leiniiipeii op Hypomeeh gSST os omeruinflino tpspcrigeüifil uittreksel DE ROODE PILLEN Fonderies Braxeloises BANQUi I>; UOUKTHAI te Yper DE HOPKWESTIE H. JOZEF'S VIERING Rechterlijke Kroniek Sterfgevallen. Voor onze Geteisterden zijn duZ3 der GPONDKREDIET VAH BEbGIE Moerstraat, 19, Brugge. Lieeningen op eerste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het to:.ertrouw geld wordf uitsluitelijk gebruikt voor hypotiiekairc ieeningen bij voorkeur in YVest-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. monumentale afsluiting bachten het Hoog Altaar (kant der H. Sakraments kapelj, strekken tot eer van den Gentschen kun stenaar De Beule. en voltooien dit werk van onzen befaamden Yperschen bouw kundige Heer j. Coomans. Weldra komt ook een prachtige communiebank. Trabolspel - Matchen voor den Beker De Statie ontving Woensdag in hare trade mannen van de Coöperatieve. Het peleton van de bezoekers was lichtelijk gewijzigd.De HH. Berghman en RosseeJ namen de plaats van de HH. Bouchaert en Vandeputte. Verders van weerszijden gewone spelleiders. Als scheidsrechters de HH. Ververken en Noyez. Om 8 12 u. was de kamp geëindigd. De Statie teekende 25 punten aan tegen 11 en won gevolgentlijk het punt voor den Beker. De Coöperatieve heeft niet immer van de gelegenheid om hun pun tental te vergrooten gebruik gemaakt. De Statie toonde zich de sterkste. Woensdag speelt de Bascule in den Katholieken Kring. Nen match van belang die zeker veel liefhebbers zal aanlokken. ALGEMEEN KLASSEMENT gespeeld gewonnen Bascule 6 4 Kath. Kring 7 4 Statie 7 4 Postje 7 3 Coöperatieve 7 2 Een die er was. Onze volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert, stelde aan den bevoegden minister, de vol gende vraag Door een onlangs uit Duitschland gesloten overeenkomst, betreffende het toltarief voor het breigoed en om te vermijden dat dit belangrijk nijverheidsvak tot werkloosheid genoopt worde, heeft de Fransche regeering afgezien van de consolidatie van het tolrecht op de hop. Het ligt buiten twijfel dat Duitschland zal pogen ook van Belgie te bekomen dat het afziet van de consolidatie van de bestaande tarieven. Ziehier waarom: Het geconsolideerd tarief bedraagt 60 mark per 100 kgr.; het nieuw Duitsch tarief zou 150 mark bedragen (Duitsche wet van 15 April 1930). Maar in feite, daar de vroeger rechten ook door Duitschland geconsoliseerd werden ten gunste van België, geniet verder de uitvoer van hop in Duitschland. zoowel uit Frank rijk als uit Tsjechoslowakije, wegens de voor waarde van de meest bevoorrechte natie, het voordeel van het huidige stelsel en zal het er voort het voordeel van blijven genieten, zoo lang Belgie niet toegestemd heeft in de deconsolidatie van de bestaande tarieven. Dat afzien van de consolidatie onzerzijds zou dit dubbel en ernstig gevaar scheppen: 1. Ten slotte definitieve sluiting (het tarief van 150 mark is een verbiedend tarief) van Duitschland voor de Belgische en Fransche hop. 2. Toenemende toevloed naar die beide lan den van Tsjechoslowaksche en Yoegoslavi- sche hop, die niet meer in Duitschland zou kunnen verkocht worden. Indien in dezen tijd van overproductie van hop over heel de wereld, de Duitsche markt geen afzetplaats meer is, voor onze hop, zal dit gewis niet altijd zoo blijven. De hop- kweek is gekenmerkt door groote periodieke schommelingen in de voortbrengst en ver volgens in de handelsstroomingen. De regeering zou in geen geval mogen toe stemmen in het sluiten van een land dat eventueel weder een afzetplaats voor ons kan worden. Ik zou den minister zeer dankbaar zijn wilde hij me zeggen of bedoelde onderhande lingen reeds aan den gang zijn en welke strekking hij er aan denkt te geven. Antwoord: Het departement van buiten- landsche zaken is op de hoogte van den toe stand, waarop het achtbaar lid wijst, wat de gebeurlijkheid betreft van de verhooging van het huidige Duitsche recht van 60 mark op 100 kgr. hop. De bewijsgronden, door het achtbaar lid aangevoerd ten gunste van het behoud der consolidatie van dit recht, aan Belgie toege staan bij de Duitsche-Belgische overeenkomst van 4 April 1925, ontgaan de aandacht der bevoegde diensten niet. De Duitsche regeering heeft deze kwestie niet officieel bij de Belgische regeering aan hangig gemaakt. Het departement van buitenlandsche zaken stelde zich terzake in verbinding met dat van landbouw. De eerdienst tot den heiligen Jozef, he dendaags zoo wijd over de katholieke wereld verspreid, dankt deze verspreiding vooral aan de heilige Theresia, die in haar Werken heur liefde en heur betrouwen tegenover den machtigen Voedstervader van Jezus zoo luid en zoo hartelijk verkondigd en er alle ge- loovigen zoo vurig toe opgewekt heeft. Haar Zonen, de ongeschoeide Karmelieten, hebben deze liefde en dat betrouwen als een erfenis van hun heilige Moeder overgenomen en uit al hun macht ter verheerlijking .van den grooten heiligen Jozef gearbeid. Hier te lande staan bijna al hun kerken Maria's Bruidegom toegewijd; in al deze kerken wordt, den Woensdag, onder de vroegmissen, het Allerheiligste ter aanbidding uitgesteld. Aandoenlijk is het den eerewacht. gedurende deze uitstelling, neergeknield te zien vóór het Hoogaltaar, om na een half uur door een ander ploeg aanbidders vervangen te worden. Ook is de eerste Zondag van elke maand den heiligen Jozef op bijzondere wijze toege wijd. In de Maartemaand zelf wordt alle dagen het Lof te zijner eer gezongen. Zijn Feestdag, voorafgegaan door de negenwoens- daagsche en de zevenzondaagsche oefenin gen. i oefeningen die door de H. Kerk goed gekeurd en met talrijke aflaten verrijkt wer den. wordt allerplechtigst gevierd en over al. God zij er dank om gezeid. beantwoordt de godvruchtige bevolking de pogingen van de Kloosterlingen om den heiligen jozef te vereeren en te doen vereeren. Een troost is het geweest, de Christenen zoo talrijk te zien opkomen, te Yper. naar al deze in de St Jozefskerk der PP.. onge schoeide Karmelieten met geestdrift gevier de oefeningen en plechtigheden: een troost, de menigvuldige Communieen te zien uit- deelen onder de HH. Missen, zoo veel volk aanwezig te zien 's avonds, onder het Lof en bij de vurige sermoenen door den E. P. Thi- moteus, O. C. uitgasproken; een troost te mogen vaststellen hoe gaarne de Geloovigen meedoen tot het laten opdragen van de H. Mis, die op elkeen der negen woensdagen ter eere van den H. Jozef aan God opgeofferd wordt tot het geestelijk en tijdelijk welzijn van een of ander wijk of gebuurte der stad. Velen, zeer velen, dezen meer. genen minder, dragen door een geringe aalmoes bij tot het laten opzeggen van deze gebuurtemissen, want zij weten dat de waarde van het H. Misoffer oneindig is, en dat al de medewer kers htm deel van de verdiensten ontvangen, niet naar de hoeveelheid van hun bijdrage, maar naar de gesteltenis van hun hart. Den Geloovigen weze dus geluk gewenscht om hun geloof, dat in onze ongelukkige tij den nog onaangeroerd bleef, en hun weze tevens uittarharte dank gezeid. De geschon ken aalmoes zal hen heel zeker niet verarmd hebben, maar over hen en over heel hun gezin den zegen van den heiligen Jozef en dien van God almachtig hebben neergetrokken. Pic... Maurits, Boucq... en Gesq... André van Komen, worden vervolgd voor slagen en beleedigingen. Zij worden elk voor het le feit tot 26 fr. boete of 8 dagen veroordeeld, voor het 2" feit elk 10 fr. of 2 dagen, voorwaardelijk voor den ln en den 3n gedurende 3 jaar voor de boet straffelijke en 1 jaar voor de politiestraf. De eerste en de tweede worden wegens dronkenschap tot ieder 15 fr. boete of 3 dagen veroordeeld. Merl... Remi wordt wegens eerroof tot 50 fr. boete of 15 dagen gevang ver oordeeld, voorwaardelijk ged. 3 jaar. De Gebroe ers Petil Georges, Albert en André worden wegens slagen veroordeeld. Georges voor slagen met onbekwaamheid tot 15 dagen gevang en 50 fr. boete of 15 dagen, voor enkele slagen, tot 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen. Albert en André voor slagen elk 8 dagen gevang en 26 fr. boete of 8 dagen, voorwaardelijk voor beiden gedurende 5 jaar. Lief... André en Dum... Jerome wor den vrijgesproken. Ac... Marcel voor iichte geweldda den 25 fr. boete of 3 dagen, voor belee digingen 10 fr. of 2 dagen, voor niet in bezit te zijn van zijne eenzelvigheidskaart 5 fr. of 1 dag, voorwaardelijk ged. 1 jaar. De Gr... Gustaaf, voor slagen op 30 November 8 dagen, voor beleedigin gen op dien datum 8 dagen, voor slagen op 1 December 8 dagen, voor beleedigin gen op dien datum 8 dagen, voor dron kenschap 15 fr. of 3 dagen en voor slagen in Juni 15 dagen gevang. De Gr... en Lab... Gaston voor wederzijdsche bedrei gingen elk 30 fr. of 10 dagen. Voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Jor... Valère van Zantvoorde, voor slagen 26 fr. boete of 8 dagen, voor be dreigingen 26 fr. of 8 dagen, voorwaar delijk gedurende 5 jaar. Warl... Oscar die langs eene baan van groot verkeer 4 lantaarns gestolen had om die te verkoopen, wordt tot 2 maanden gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Dinsdag 11. is te Brussel na eene kort stondige ziekte overleden Mejuffer Si- mone Deduytschaever, dochter van den Heer Algemeenen-Bestuurder en van Mevrouw, geboren Gabrielle Deconinck. De plechtige begrafenis had gisteren Vrijdag om 11 ure in de parochiale kerk van St Joost ten Noode plaats. Het Ypersche Volk biedt de familie Deduytschaever zijne rechtzinnigste deelneming aan. De frank van 1914 is de frank van 1931 niet. Aangaande eene zaak van Oorlogschade. Terugkomende op vroeger genomen beslissingen, komt het Verbrekingshof in dezen zin te oordeelen. De Rechtbank van Oorlogschade van Gent had een geteisterde, voor schade aan bosschen en p'antages eene som van 11.904.00 fr. toegekend. De geteisterde zich op het koninklijk besluit van stabili satie steunende,had vruchteloos gevraagd dat de waarde 1914 door 7 zou verme nigvuldigd worden. Het Verbrekingshof komt hem gelijk te geven. Met te verklaren, zegt het vonnis, dat de schade zal vergoed worden op de basis van de waarde op 1 Oogst 1914, heeft de wetgever gewild dat de toege kende som de eigentlijke waarde van het bezit vertegenwoordige.Het Verbrekings hof zegt dat de rechtbank van Gent de schade op zijne echte waarde had moeten schatten en dat de vergoeding volgens schatting moest betaald worden.Om deze reden wordt het vonnis verbroken en wordt de zaak voor de Rechtbank van Oorlogschade te Luik verzonden. Voor de eerste maal werd in 1902 een wielrijderakoers ingericht, over een af stand van 100 Km., namelijk aoor het dagblad Le Vélo Ten dien tijde was er reeds spraak van de voedingswaarde van de suiker, maar daar werd toen niet veel geloof aan ge- echt. Tusschen de deelnemers was er nochtans een die zich een tijdje van tevo ren trainde, terwijl hij dagelijks 15 klont jes suiker verorberde. Hij kwam een der eersten aan. Datzelfdedagblad organiseerde het jaar nadien een loopkoers op een afstand van 20 Km. Talrijk waren de deelnemers, on der dewelke ook elf werklieden van de Cie des Chemins de fer du Nord Het bestuur van deze maatschappij deelde een vlugschrift uit aan hare werk lieden waarin zij hen aanspoorde zich een veertien dagen lang te trainen en daarbij dagelijks 100 a 126 gr. suiker te eten, grootendeels bij de morgenkoffie den dag van den wedstrijd zelf zouden ze, twee uren voor den aanvang der koers, 30 klontjes suiker eten, en gedurende den loop zelve om het half-uur nog 3 a 4 stuk jes. De elf loopers van de Cie du Nord werden bij de vijftien eersten gerang schikt. Sindsdien erkennen de sportsmen het nut van de suiker, en waardeeren ze de groote diensten die zij hun bewijst. Want suiker is een niet te versmaden hulpmid del om het weerstandsvermogen der spie ren in stand te houden, en om op de snelste wijze verloren krachten te herwin nen. YPER. Diefstal. Dezer da gen was men begonnen met het weg ruimen der puinen 'Van het oud Par- nassushof, waar binnen korten tijd nu de stadsschouwburg zal opge trokken worden en menige schoone zandsteenen werden bovengehaald en op hoopen gelegd. Zaterdag morgen echter toen de werklieden deze meen den naar het stadsmagazijn te voe ren, bestatigden zij tot hunne groote verwondering dat ze allen verdwe nen waren. Botsing. Zondag om 8 i ure, kwam Angèle Bondue, 43 jaar oud, wonende te Dickebusch, St Hu- brechtsstraat, met haar velo de Ca- pucijnenstraat opgereden. Gekomen aan den draai der straat werd zij omvergereden door een motocyclist van Roeselare en ten gronde gewor pen. Aan het voorhoofd had zij eene breede wonde, ook de neus was lee- lijk geschonden. Een onderzoek werd ingesteld. WEVELGHEM. De onbewaak te overweg. Dinsdag namiddag, rond 4 ure, kwam de geneesheer Dejaegher met zijn auto langs de Kijkuithoek door de Marktstraat ge reden. Door de zon verblind had hij aldaar aan den onbewaakten barreel den trein niet zien aankomen en bot ste met volle geweld tegen de vierde wagon. De auto werd eenige meters meegesleurd en dan op zijde gewor pen. Het rijtuig was gansch ver brijzeld. De geneesheer kwam er ge lukkig met eenige kneuzingen van af. Vlieger gevallen. Zaterdag morgen werden vliegersoefeningen gehouden.' De leerling-vlieger Mau rits Cambier, die rond 10 ure met zijn tuig boven het plein zweefde, wilde dalen, toen het machien plots omsloeg en ten gronde plofte, waar het verbrijzeld werd. Cambier werd gelukkig slechts licht gekwetst aan het gelaat. GRAANSMOKKEL AAN DE FRANSCH-BELGISCHE GRENS Twee aanhoudingen Het onderzoek geopend over de graansmokkel van Belgie in Frank rijk, heeft tot twee aanhoudingen ge leid. Fransche douaniers die 's nachts aan de grens in hinderlaag lagen, zagen vier kerels weg en weer gaan en veel zakken brengen bij zekeren Emiel Van Daele, schrijnwerker, te Godewaertsvelde, Noorderdeparte ment). Zaterdag, bij zonopgang, werd daar eena huiszoeking gedaan en acht honderd kilos Belgisch graan ontdekt. Van Daele werd aangehou den, evenals landbouwer Achille Ri- dez, wonendq,te Westoutre (België), die op Fransch grondgebied een droogplaats bezit. Dan wanneer hij maar een hektaar bebouwd, vond men in zijn droogplaats tien duizend kilos graan. De twee aangehoudenen zijn in het gevang van Hazebrouck opgesloten. Bij verzoekschrift in datum van 21 Februari 1931 heeft Mevrouw Leonie ROSSEEL, echtgenoote van Harold RILEYvoor wie als pleitbe zorger is aangesteld en optreden zal Meester Joseph Van der Mersch, ad- vokaat-plsitbezorger te Yper, eene aanvraag ingediend tot echtscheiding gericht tegen voornoemde Harold RILEYwiens woonst onbekend is. Yper, den 16 Maart 1931. Voor gelijkvormig Uittreksel (get.) Jos. Van der Mersch. tavie. 83 j.. wed. Charles Deweerdt, Meenen- steenweg. 25. Huwelijken. Philippart Marcel, cinema- bestuurder en Van Overschelde Jeannette. WAT OU, maand Februari 1931. Geboorten. De Mayer Solange, d. v. Jo seph en Gabrielle Neuville. Goussev Mar cel, z. v. Arthur en Julia Degrijse. Ver- donck Simonne. d. v. Julien en Maria Dau- chy. Overlijdens. Vancayzeele Sylvie, 71 j., wed. van Francies Vancayaeele. Caen August, 73 j„ ongeh. Leuridan Henri, 87 j., ongeh. Bouden Lueie, 62, j., echtg. Séra- phien Vandenbruwane. Maerten Bertha, 1 m„ d. v. Maurice e Palma Poissonnier. Lermyte Roger, 24 d., z. v. Maurice en Alice Verhaeghe. Huwelijken. Cambie Robert te Poperin- ghe en Leplat Maria te Watou. BURGERSTAND VAN YPER, van 12 tot 18 Maart 1931. Geboorten. De Schuttelaere Michel, Hondstraat, 21. Ghesquiere Paul, Hond straat, 21. Callandt Robert. Hondstraat, 74. Dewyn Emiel, St Elisabethstraat, 2. De- vos Josef, Kanonweg, 8. Overlijdens. Boudein Achiel, 72 j., echtg. Maria Bruynooghe, Lange Thouroutstraat. Plowy Désiré, 87 j., wed. Callens Romanie, Lombaardstraat, 39. Jacques Jacqueline, 7 m., Zonnebekesteenweg. Aelbroucq Oc- genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen; hoofdpijn, draainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtigheid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Ta verkrijgen in alle Apotheken. De doos 6.00 fr. ALBERT DENYS, Poperinghe, tel. 81. Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835. VQORDEELIGE VOOR WAAR DEW. Gondschuldbrieven op 5 en 10 jaar termijn. Voordeel ge intrest. Voor alle inlichtingen wend U tot de Ulest - uiaamsntiB IxüQt ÜU3 geld in CI)est*Glaandepen. Voor nadere inlichtingen, wend U tot den üewestelijken Agent M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3