Handelsbank Onze Koningin Provinciale middenstandsteugd NA OPSLORPING VAN ANDERt BANKEN Spanje en zijn Koning SWEVEGHEM WEET GE WAT Rationale Strijdersbond de eerste Vlaamsehe Bank boekt. 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves 53; Jaar. - Nummer 18. 35 Centiemen. Zaterdag 2 Mei 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper fJet Vpeps^he Ooll^ VLAMERTINGHE N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. i)d VJpcrocljc ilollt ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 fr. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, fPER Postcheckreksning 40.201 0- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 14 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankond:-inger. moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatïte tegen den WOENSDAG avond Hoog is Zij der. hemel ingevaren, heel hoog boven al de Engelen en Heiligen uit. Daar waar alles licht is, daar God er alles doorschijnt. En toen zij binnen kwam, namen de Engelen en Heiligen hun kronen af, en wierpen ze voor haar voeten neer; en gingen zij aan 't juichen, en liep het gejuich van den eenen kring naar den anderen voort. En dat duurt nu nog voort, van dien dag afen zal blijven voortduren, de eeuwigheid door, om Haar. En die het dichtst bij Haar kun- nep komen, komen ook het dichtste bij God; en die haar aangezicht be zien, Worden blij der nog om haar blijdschap; en allen die Haar bezien lacht Zij vriendelijk toe, als een Moe der haar kinderen toelacht. En allen bezien zij Haar. De Koningin an alle Heiligen. Dat weten ook de menschen hier op de wereld. Hoog tegen eenen boom, hoog bo ven het land uit, hebben zij haar beeld gehangenen beneden een hou ten knielbanksken getimmerd. Op den eersten Meidag hebben zij onder en om haar beeld, tegen den boomstam, bloemenkransen gehan gen; en beneden, den grond miet wit zand bestrooid, 's Nachts als het zoel en stil is, zal de nachtegaai in de lioo- ge kruin zitten te zingen en te orge- len, als liet zij perelen op een mar meren vloer tikkelenen in den fris- schen morgen gaat een vink aan 't zingen in de waaiende takken. Dan rijdt den boer met zijn wagen daar voorbij, en terwijl zijn paard broesemt van lust, neemt hij zijn muts af, steekt zijn zweepsteel naar Haar op: «Wees Gegroet, Maria». Dan komen menschen daar aan, met schup en hark op hun schouder, knielen op het bankske neer, al leu nend op den steel van hun alaam en kijken naar Haar op; «Wees Ge groet Maria In huis boven op de kast, voor die rij oude, bebloemde tellooren, staat Zij, en aan weerszijden een koperen geblonken kandelaar. In een blauwe vaas, voor haar voe ten, worden bloemen gezet, die wel rieken; en eiken Zaterdag, voordat de geurige koffiekan op de tafel komt de twee kaarskens aangestoken op de kandelaars. En de kinderkens .gaan er vóór staan, en het kleinste zit met zijn kniekens op den rand van de biezen stoelmat, en kletst in zijn handjes, en kraait van lust. En menschen en kinderen kijken op naar Haar. In de kerk, boven een berg bloe men en rijen likkerende kaarsen uit, staat Zij heel de maand door. i. En nooit, van als Zij daarboven is, nooit heeft zij één enkel gebed, één enkelen vriendelijken oogslag verstootennoch van den boer op zijn wagep, noch van de menschen onder den boom, noch van de kinde ren vóór de kast, noch van de geloo- vigen in de kerk. Nooit. Want onze Koningin is zijn, en onze Moeder. Th. VAN TICHELEN. Het BESTE en ZEKERSTE middel om regelmatig het blad te ontvangen, is een abonnement vragen in de post op WAT EEN WELDENKEND BLAD UIT DEN VREEMDE SCHRIJFT, NOPENS Sedert lang is Spanje ziek. De geschiedschrijvers en de wijs- geeren zullen gemakkelijk de oorza ken van dit ziek-zijn vaststellen. Dat doen wij niet, want wij be minnen dat oud-katholiek-volk en heden lijden wij samen met zijne bes te zonen. Dat anderen oordeelen vellen no pens de ongelukkige Spanjaarden Dat zij de verantwoordiglijkheid vast stellen, die te dragen is door de gees telijkheid, de edellieden en den Ko ning zeiven! De dwalingen door de besturende Spanjaarden begaan, zijn de zelfde of daar omtrent, als deze die overal door kranke menschen begaan worden. Maar wat wij begeeren te doen bemerken 't is dat daar ook de logië- mannen gewrocht hebben. Sedert de omwenteling van Barce lona en de halsrechting van den eer- loozen Ferrer, had men den val van Alphonse XIII gezworen. De logiën hebben gedurig in Spanje burger oorlog en omwenteling bewrocht. Het Russisch Communisme komt nu ter hulp. Al de ontevredenheid, al de missen worden uitgebaat tegen den vorst. Leugentaal en eerrooverij zullen de verdeeldheid voltrekken. Alphonse. XIII wa's man om de geweldigste aanvallen af te slaan. Meer dan eens heeft hij er bewijs van gegevenMaar nu wijkt hij in 't voordeel van zijn volk. Eervol achteruitwijken, daar hij aan geen rechten en geen plichten verzaakt en dat hij zich bereid verklaart om nog zijn land te dienen, indien dat men het hem vraagt. Sommigen denken dat Spanje een tijdstip van warboel intreedt waar uit Alphonse XIII alleen het zal kun nen verlossen. Daarover kunnen wij niets zeggen, daar zooveel onbekende zaken kunnen gebeuren, die den toe stand zouden kunnen bestendig ma ken. Laat ons bidden voor het katholiek Spanje! Alphonse XIII heeft het aan het H. Hert toegewijd. Dat de zelfopof fering des Konings het welvaren van zijn volk bekome! Op Zondag 1U Juni aanstaande, wordt de gemeente Sweveghem plech tig toegewijd aan het Heilig Hart. Te dien einde worden grootsche feesten op touw gezet, die de ijver volle medewerking van alle inwoners opeisehen. Het gedenktesken zal eene kapel wezen, waarin een prachtig Heilig Hartbeeld prijken zal. Deze kapel wordt gebouwd aan den zuidkant der kerk, en zal eene blijvende getuigenis zijn van gehechtheid en getrouwheid der Sweveghemsche bevolking aan het katholiek geloof. Te 1 uur: Gezellig noenmaal bij inschrij ving. 's Namiddags: oneer degelijke leiding, be zoek aan Brugge kunststad. Ter gelegenheid van die algemeene verga dering zal het Middenstandsjeugdblad Excelsior van 1 Juli a. s. vroeger ver schijnen, en speciaal gewijd worden aan die Middenstandsjeugdvergadering. JONGE MIDDENSTANDERS ALLEN NAAR BRUGGE OP 21 JUNI A. S. Op Zondag 21 Juni a. s. wordt te Brugge. Middenstandshuis, Garenmarkt, 17, een gToote vergadering gehouden voor de Mid- denstandsjeugd. Ook Middenstandsjeugdgroepeeringen van buiten West-Vlaanderen zijn zeer wekom. Die dag weze een hoogdag voor onze Mid denstandsjeugdbeweging. Het programma van dien dag. waarop we later terug komen, is als volgt vastgesteld: 's Morgens te 9 uur: H. Mis met sermoen in de Kapel der E. Zusters van Liefde, i Minnewater». Te 10 uur: Algemeene vergadering waarop vooraanstaande leiders uit de Mid denstandsbeweging het woord zullen voeren St Antonius is geboren in Portu gal en stierf in Padoica (13-VI-1231) In de twee plaatsen zal men het eeuw feest van zijn afsterven vieren. Het portugeesoh leger zal er aan deel nemen, omdat St Antonius lieu tenant-colonel van 't leger genoemd werd tijdens de oorlogen met Napo leon, en dat om bekomene be scherming; ce hoogschoolstuden- ten insgelijks, omdat St Antoniiïs studeerde aan de universiteit van Coïmbre, vóór dat hij franciskaan werd. Het nationaal comiteit der feesten heeft als eere-vöorzitter het staats hoofd, generaal Carmona en maken er deel van nevens den eersten minis ter, de gouverneurs der provinciën en de rectoren der hoogscholen. De patriark met de bisschoppen heeft de reeks geestelijke feesten vastgesteld, die zullen plaats grijpen samen met de burgelijke. ik De Osservatore Romano het blad der vaticaansche Stad, vraagt dat de burgelijke overheid zoude in grijpen liegen de Methodisten, die het al te bont maken te San-Sebas- tiano, in de Abbruzenstreek. Zij heb ben er strooibriefkens uitgedeeld, waarin zij dreigen de hooischuren in brand te steken, de landerijen te verwoesten, en het vee te dood'en van alwie geen protestant worden wil Zij hebben ook eene) nieuwe klok trachten te stelen, die bestemd was voor de kerk en onderwijzeressen der school werden bedreigd, omdat zij de katholieke leer onderwezen. Een vast gedacht, bij sommige zenuw-lijders opgedrongen, kan ze somwijlen totaal genezen en een spa- cialist heeft met de volgende proef goede uitslagen bekomen. Als zijne zieken eene crisis doorstaan, hij doet een phonographe draaien, die gedu rig en zonder staan herhaaltIk ben niet ziek... ik heb niets... daar niet achterloopen... ik ben totaal ge zond... ik ben niet ziek gen, wonen lieden die behendige uur werkmakers zijn: Het uurwerk is de specialiteit van dat land. Vóór 200 jaar te Schonwald, zekere Antonius Kerrer vond een stelsel uit, waarbij ieder uur twee fluitjes opYolgentlijk twee klanken geven, die het roepen van den Koekoet wedergeven, terwijl een kleine Koekoet in opening van een openslaande duurtje vooruit buigt. Dit jubeleum van den Koekoet werd in Beieren met duitsch praal vertoon gehuldigd. Een japaneesch dagblad, de Asa- hi, kondigt aan, dat het 100.000 yens, d. i. 17 1 millioen van onze franks geven zal aan den eersten japan- schen vlieger, die in één trek den Stillen Oceaan zal Overvliegen. Wordt dit proefstuk geleverd door een vlieger van andere nationaliteit, hij zal er voor 50.000 yens of frank 8.750.000 trekken. Een monster-gebouw Empire State is voltooid in de V. S. van Amerika. Het is 380 meters hoog en heeft 60 verdiepen. Het is 60 meters breed langs dia straat en 129 diep. De oppervlakte van al de vloeren sa mengesteld geeft een totaal van 1,047,700 vierkante meters. 25.000 Personen zullen het bewonen en kun nen gebruik maken van 62 ophaal- bakken of ascenseurs Benige zijn ex press tot boven en kunnen het hoog ste verdiep bereiken in min dan ééne minuut. Het geraamte van het ge bouw is in staal- en aaneengezet dat staal zou een ijzerweg kunnen leve ren van New-York naar Montreal! Er zijn 6400 vensters." De draden voor de verlichting en drijfkracht hebben samen eene lengte van 600 kilometers en men voorziet een dage lijks verbruik van 375.000 kilowats. Die bouw is dus eene geheele stad gebouwd in de lucht. Palatinus waar de puinen zijn van de woonst der Keizers, dewelke men noemde Palatium of paleis, de Es- quiiinus met de Basiliek O. L. Vrouw- ter Sneeuw, de Aventinus met het vermaard klooster St Anselmus der Benedictijnen en de Coelio met St Jan van Lateranen. De heuvel Janicule, waar St Pie- ter gekruisigd werd en de heuvel Vaticaan aan wiens voet hij begraven werd, lagen over den Tiber, nevens elkander, buiten de stad, want men halsrechtte noch men begroef binnen de muren. Op de Janicule staat ook het rui- leden week het seminarie der mis sie-landen ingehuldigd en daarom heeft Hij in auto zijne vaticaansche stad verlaten. In het seminarie is er plaats om 200 studenten te herber gen. Op het Janicule staat ook het rui terstandbeeld van Garibaldi, die het innemen der pauslijke staten door de Piemonteezen in 1870 verwekte. Trotsch en hoogveerdig beziet hij St Pieters en het Vaticaan, gelegen links in de laagte en waar Pius IX verbleef, dien hij aanzag als den laatstsn der pausen-reek. Maai de Pausen sterven niet!!! Rome wordt dikwijls genoemd de stad der zeven heuvels: De Pincio met uitgestrekte parken, de Quiri- nale met het paleis van den Koning, de Viminale met de warme-baden van Diocletianus en de spoorhalle, de Welk geheim kunnen vrouwen best bewaren? Dat van hunnefo ouder dom. Zondag 3 Mei viert de plaatselijke Na tionale Ond-Strijdersbond zijn stichting. Te dier gelegenheid zullen de volgende plechtigheden plaatsgrijpen. Om 9 3/4 uur Vlaggewijding en Hoog mis, met nagedachtenis van de Ge sneuvelden, Oni 3 uur Optocht der deelnemende maatschappijen. Om 3 1/4 uur Plechtige overhandiging van het vaandel ten Gemeentehuize, door een Afgevaardigde des Konings aan den Nationalen Strijdersbond. Om 3 1/2 uur Bij het Gedenkteeken, hulde aan de Gesneuvelden,met aan spraak door Makker De Praetere. Wij verwachten vele afdeelingen, als- Op eerste en tweede Paaschdag verongelukten er langs de baan in Frankrijk 21 lieden, die er het leVen bij in schoten, en 81 die erg gekwetst werden. Dit is 2 dooden meer dan verleden jaar en 7 gekwetsten min. In England plaatst men nu aan de gevaarlijke draaien der banen licht baken, dat zijn heldere lichten op pa len van 15 meters hoogte. Lichtbaken noemt men ook Phare. De eerste lichtbaak, die een prach tige toren was, gerekend onder de zeven wonderen van de oude wereld, werd opgericht door Ptolomeus in het eiland Pharos, dat zich bevond aan een der mondingen van den j Nijlstroom. Wij beleven een tijd van eeuwfees ten. In het Zwart Woud dat is eene streek van bergen en bosschen te Noorden van Zwitserland gele 7

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1