CrédiiAnversois Rechterlijke Kroniek Ypersche Kroniek. AVIS Dixnindestraat. 18, YPER Kerkelijk Nieuws St Maartenskerk. Te 16- Verjaring van den Tweeden Slag van Yper. Eerste Waarschuwing. Huwelijk. Handelsfoor 1931. Oorlogsschade. BERICHT. Ouderdomspensioenen. Stadsbibliotheek Société des Travaux Somerville S. A. a Ypres. ZIELMIS Uit UUatou ook afzonder - id-strijders die begee- ren eenen Bond ;e stichten. Lang genoeg hebben op mier.- ua nijd onder ons Ik gezaaid ia genoeg heeft men Vlaanderen tegen L .jie ge steld lang gen g hebben geluk .kers den ongekroonden koning Borms, den landverrader, tegen Koning Albert,ridder der eer, verdediger van zijn land en volk, gezet. Het volk ontwaakt en wil van die lange scheurmakerspolitiek niet weten. De opruiers kunnen het maar niet ver kroppen, zij geloofden dat zij den Vlaamsche 1 Leeuw in hond hadden her schapen maar de Leeuw schudt zijn mane en knarsetandt Hadden zij maar zijn gebriesch gehoord Zondag laatst, te Moere, toen onze Vierstraete den laffen daa laakte van dezen die als hyenas, in den nacht, in den nacht zelf vóór het vlaggefeest, in het plaatselijk kerkhof binnen braken en den boom der vereeu- wing onzer vrijheid knakten, boom die zijn takken uitstrekte over het gedenk- teeken der gesneuvelde oud-strijders. Ehwellandverdeelers, landverraders! gij zult nog vele boomen moeten kapot maken, eer gij Belgie zult kapot krijgen En gij, opstellers van het gemeen arti kel Vlamertinghe, in 't Westland van 25 April laatst, vuige zeever van haat, nijd en jaloergchheid. En gij, Joris De Keyser.van Oostende, opsteller van den onbeschoften openbaren brief aan den grooten volksvriend en gevierden spreker Vierstraete, in het zelfde nummer 225 van het zelfde blad verschenen. Gij weet wel dat hetgene gij schrijft, leugen is en dat het wel gij zijt die de parasieten zijt die op liet vlaamsche offer komen woekeren Gij valt uit tegen de geldmacht, tegen graven en barons, omdat vaandels door rijke lieden, onze leden, aan onze bonden geschonken worden. Graaf du Pare, Alain, is oud-strijder en invalied. Zijn broeder is gevallen voor 't Vaderland. Is het geen plicht voor rijke lieden, barons of anderen, van te geven elk vol gens zijn vermogen. Gij verwijt, gij, De Keyser, van Oost ende, dat de propagandisten van N.S.B. of F. N. C. werken, om een Madalleke of eereteeken te bekomen. Gij zult toch bekennen, schrijver van 't gemeen artikeltje Vlamertinghe dat uwe kopstukken liever de spaarpennin gen (zie uw artikel) van het volk afhalen dan hunnen geldzak open te doen. Gij zult toch bekennen, De Keyser, van Oostende, dat uwen voorman Borms, met den titel van baron niet voldaan is, dat hij moet koning worden de mindere titels van baron zijn zeker voor u en de andere scheurmakers en gelukzoekers bestemd Gij zult toch bekennen, Joris De Key ser, en al dezen van uwe soort, dat gij werkt voor een Madalleke, en één madal leke alleen niet voor een eereteeken dat geen geld opbrengt, maar voor het gulden madalleken van Volksvertegenwoordiger, dat jaarlijks 42.000 franken weerd is, zonder de reste, en nog een pensioentje later Maar hij ook, De Keyser, hebt kandi daat geweest met de laatste kiezing. Geheel zeker zal men moeten het getal Volksvertegenwoordigers vermeerderen, om aan al die gelukzoekers een madalle ke te geven 't Is om aan die madallekens te gera ken, dat die leiders verdeeldheid,haat en nijd zaaien, ophitsen, gazetten vullen met grove beleedigingen, in een woord 't volk verdeelen om uit den twist te leven. Maar laat u niet misleiden, oud-strij ders. Welvaart bestaat maar in rust en vrede. Daarom, oud-strijders, die wilt uw bestaan en vooruitgang verzekeren,steunt de vredelievende werking van den N.S.B. (Nationalen Oud-Strijdersbond) of in 't fransch F. N. C. (Fédération Nationale des Combattants). Komt zijn programma van broederlijkheid en naastenliefde aan- hooren te Vlamertinghe. Noch taalstrijd, noch rasstrijd, noch klassenstrijd, weg met de baatzuchtige politiek. Eendracht maakt macht. Onze leuze is Allen voor een, een voor allen. N. S. B. N. V. BANK BEURS WISSEL; Mad. Cnereh..., herbergierster- te Yper. die den agent Tiieca belee- digd had. wordt tot 26 fr. boete of 8 dagen gevang veroordeeld, voor waardelijk gedurende 3 jaar. Engels Marie en Pype Maurits, marktkramers, welke in eene zaak van auto-ongeval, de eerste als ge tuige de tweede als betichte waren opgeroepen geweest worden recht streeks gedagvaard onder betichting valschen eed afgelegd te hebben in de zaak in kwestie, dit voor de eer ste, de tweede, als hebbende voordeel daaruit te hebben getrokken. De burgerlijke partij noemde te zijnen voordeele art. 197 van het burger lijk strafwetboek te mogen inroepen om zijne vraag te wettigen. Nadat de verdediging hem had doen opmer ken dat gezegd ar.ikel niet kon in geroepen worden en vroeg welk ar tikel men t m voordeele zijner the sis kon inioepen, luidde het ant woord, dat algemeen gelach uitlok te, dat er een artikel kon ingeroe pen, doah wist niet hetwelk. Het openbaar ministerie verklaarde dat er voor wat de 1 betichte aangaat ar schijnt dat zij zich vergist kan hebbendaarom zal het openbaar ministerie zich naar de zienswijze van de rechtbank schikken. Wat aangaat de 2e betichte, is er geen be wijs geleverd dat art. 222 ten zijnen laste kan ingeroepen wonden. De verdediging, art. 192 van het straf rechterlijk onderzoek tegen de bur gerlijke partij inroepende, vraagt aan de rechtbank deze tot het betalen eener som van 1000 fr., ten titel van schadevergoeding, te willen ver- oordeelen. De rechtbank zal binnen acht dagen uitspraak doen. In de zaak ten laste van Van- dev... Jules van Poperinghe, bij wie men vleesch met een nagemaakte stempel gekeurd aangetroffen heeft, dit stempel werd in het huis van den betichte gevonden, zal de rechtbank ook binnen 8 dagen uitspraak doen. Het openbaar ministerie, gezien het groot gevaar dat zulke handelwijze oplevert, vroeg eene zeer strenge en onvoorwaardelijke veroordeeling. Daar de deskundige die met de ontleding van het vleesch in de zaak ten laste van Soetaert Valdrie en Roetenek Maur., gelast, belet was voor de rechtbank te verschijnen, be slist deze zaak tot 11 Juni te ver schuiven. Maes Georges, die gevankelijk met den trein naar Yper gebracht werd, sprong tusschen Houthem en Zillebeke uit den trein. De gendar men gelukten erin hem terug bij den kraag te vatten. Die kerel, die er een echte schavuit uitziet, werd voor het vernielen van den vrijheidsboom te Wytschaete, tot 3 maand gevang veroordeeld, zonder voorwaarde; voor dronkenschap bekwam hij 25 fr. of 3 dagen. Een kameraad, door hem beschuldigd, komt vrij. XoiKla^rust. De Apotheek van M. Van Walle- yhem, Statiestraat, zal alleen open zijn op Zondag 3 Mei 1931. In St PIETERS Op Zondag 3 Mei, te 8 v» uur, gezon gene mis voor Lemay Auguste. Uit Nr 4 van De Tuinklokke nemen wij volgende over ONS ORGEL Men werkt neerstig voort aan ons orgel, om er een prachtstuk van te maken. Een prachtstuk als meubel, met de sierlijke golving van zijn lijnen, met de rijke orchestratie van zijn kleuren. De opvatting van die orgelkast hebben wij te danken aan onzen bouwmeester, den Heer Coomans. Een prachtstuk vooral op technisch gebied ons orgel is een instrument van eerste gehalte een meesterstuk van den Heer Jules Anneessens, uit Meenen dat de bewondering zal afdwingen van al de kenners. Enkele bijzonderheden willen wij even aanhalen. C "Hs crgel zijn drie boven elkaar iggen Ie handklavieren groot orgel reciet en positief met elk 61 no ten (toetsen) of 5 octaven. Daarbij een oetklavier of pedaal, met 32 noten ;cei en). De pijpen zijn het die de klanken voortbrengen, zware of zachte volgens dat de pijpen groot of klein zijn. Ons orgel bevat pijpen van 16 voeten hoog, die omtrent 200 kilos wegen maar ook pijpjes die slechts 1 of 2 centimeter hoog zijn en zoo nauw als een klein potloodje. Voor gansch het orgel komen wij tot het verbazend getal van 3110 pijpen. Ieder spel of reeks pijpen mag aanzien «orden als zijnde gemaakt ter naboot sing van een of ander speeltuig dat men in een harmoniemuziek aantreft. Er zijn Qok spelen die de menschelijke stem na bootsen, namelijk de Vox humana en Vox ccelestis Het kan niet anders of zulk een mach tig en kiesch instrument moet door een meester in het vak bespeeld worden. Cnze kerkheeren hebben niet geaarzeld de noodige sacrificiën te doen en zij heb ben tot orgelist van Yper's Kathedraal een uitstekenden kunstenaar benoemd de Heer Jos. Hanoulle, laureaat van het Lemmensgesticht te Mechelen, eerste or- gelprijs van het Conservatorium te Brus sel, bestuurder der muziekschool te Roe- selaere. Binnen eenige weken hoe eerder hoe lieverzal ons schitterend orgel een nieuw leven aanbrengen in onze kerkelijke plechtigheden. YPER - VRIJE BEROEPSSCHOOL Plaats open. De betrekking van vakleeraar aan de Beroepsschool, 18, Meenenstraat te Yper, in de af deeling Coupe- en Confectieleer voor Heeren (Zondag leergangen) is te begeven. Te bevragen bij den Bestuurder der school, St Jakobsstr. te Yper. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 2 Mei, te 8 uur. Zondag 3 Mei, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. PROGRAMMA Wonder Aventuur van DEN ZWERVEN DEN DICHTER (L'étrange aventure du Vagebond Poète)boeiend drama in 8 dee- len, waarin het bewogen leven van een ver bannen volkszanger en de weelde van het hof van Lodewijk XI, Tconing van Frankrijk, worden weergegeven. De hoofdrollen worden vervuld door den wereldberoemden artist JOHN BARRYMO- RE, alsook door CONRADT VEIDT, MAR- CELLINE DAY, LAWSON BUTT, HENRI VICTOR. (Film uit het huis: Artistes Associés) DE GEHEIMEN VAN BOEI (Les mystè- res de Boli), wondere leerfilm in 4 deelen. LIJK DE VLINDERS) (En papillon- nant), klucht in 2 deelen. Leerfiimen - Nieuwsberichten. IN MEI: 2" weekCalvarie (Le Calvaire)met in de hoofdrol Gabriel Rosea; en Le Mécano de la Générale met Buster Keaton. 3" week: De 3 Musketiers (Les 3 mous- quetaires) met Douglas Fairbanks. 4" week: Het Lederen Masker» (Le Mas que de Cuirmet Ronald Colman en Vil- ma Banky. 5' week: «De Vrouw en de Clown (La femme au Clown). IN JUNI: 1° week: De Meesterzangers van Nixren- berg (Les Maïtre-chanteurs de Nürenberg). PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal. 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moderne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschingen in den Café te be komen. Voordracht door E. H. Bonte. Dat de vorige voordracht van eerw. pastor Bonte, in het Christen Volkshuis, had aangestaan, bewees de veel talrijkere opkomst op Maan dag 27 April. Aantrekkelijk en onderhoudend heeft pastor Bonte ons gewezen op Rome: op Rome onder- en boven den grond en ons laten meeleven met de oude herinneringen, met de schoonheden van de stad der Pau sen, het hart der Katholieke Kerk. Daverende toejuichingen begroetten den bevoegden en aangenamen conferencier en 't was meer dan verdiend. In deze laatste dagen herdenken wij de akelige eerste moordenaarsattak met gif tige gassen door Duitschland gepleegd den 22 April 1915 op het oorlogsfront van Yper. Hoeveel Ypersche huisgezinnen wer den er het slachtoffer van De wreede vijand had op dien onmen- schelijken'aanslag gerekend om Belgie kapot te maken en het laatste plekje vrije grond van 't gemartelde Vaderland in te palmen. Maar te Vergeefs t Het is heelemaal onjuist wat wij in ons vorig nummer mede deelden als zou het op verwittiging geweest zijn van het Ypersche lid der Deputatie en ten gevolge der niet-stemming der Stadsbegreoting op 20 April 11. dat op Woensdag 22 dezer het Stadsbestuur eene eerste vermaning gekregen heeft voor het zenden van eenen bijzonderen kommissaris. - Dit is immers onmogelijk, gezien er tusschen 20 en 22 April geen zitting der Deputatie gehouden werd. De vertegenwoordiger van het Arr. Yper in de Deputatie moet hier dus heelemaal buiten zaak gehouden worden, Heden Zaterdag, om 11 uur, wordt in Sint Maartenskerk te Gent. het huwelijk inge zegend van Jonkheer Antoine Struye, zoon van Jonkheer en Mevrouw F. Struye, met Jonkvrouwe Simonne de Neve de Roden, dochter van Mevrouw de Neve de Roden. Het Ypersche Volk is gelukkig de jong gehuwden en hunne edele familien, zijne hertelijkste gelukwenschen te mogen aan bieden. UITSLAG DER TOMBOLA Hieronder geven wij de lijst der prijzen die tot op heden nog niet afgehaald werden. Nr der pr. Gewon, prijs Uitgek. Num. 6 Foffieservies 7240 13 Hesp 8849 16 Tafeldwaal vaste kleur 826 22 Mandje fijne dranken 1636 35 1 flesch Rhum Djanna 8158 44 Kraag lapin rayé - 6457 50 Tuinversiering in beton 9866 59 1 flesch Rhum Djanna 9491 61 5 Kgr. suiker 2595 71 Broodoven 8808 73 Bidon olie Purfina 5942 75 Doos schrijfpapier 8298 77 Specialiteiten Shell8429 79 Vleeschmolen 7082 84 Zakje koornvlokken 8730 85 Lederen valies 9915 98 Bidon Purfinaolie 9889 101 Juweeldoos 8970 Deze prijzen zullen volgens rangorde, ge schonken worden aan de plaatsvervangende nummers, die met dit inzicht uitgeloot wer den en die we vroeger hebben openbaar ge maakt De personen die in 't bezit zijn van een dier nummers gelieven zich aan te bie den ter herberg De Trompet bij Henri Faes, roote Markt, Yper, om 11 uur stipt, op Zondag 10 Mei. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD van MAANDAG 27 APRIL 1931 om 17 uur. Enkel 10 leden waren aanwezig. De Heer Voorzitter leest een brief af van de Socialisten, waarbij de redenen opgeven van hunne afwezigheid. Het bouwen van het stadstheater is nu voor hen een luxe». De zaal zal voor niets dienen, het onderhoud ervan zal veel geld kosten, en de kiezing van de nieuwe schepenen moest het eerste punt zijn der vergadering. De Heer Voorzitter weerlei punt voor punt die redenen. Ook Heer Leuridan vond het bouwen van stadstheater heel goed, maar vroeg ook de zoo vroeg mo gelijke kiezing van een nieuw Schepen- collegie. Het eenige punt op de dagorde Goedkeuring van de aanbesteding voorwaarde van goedkeuring voorgesteld door de staat. Dat punt werd bij hoog dringendheid aangenomen door de 10 aanwezige leden en de zitting werd ge heven om 5 u. 45. Zitting van 4 Mei 1931, om 17 uur. DAGORDE 1. Processen-verbaal der zittingen van 20 en 27 April 1931. 2. Verkiezing en eedaflegging van drie Schepenen. Het Staatsblad van 25 April kondigt de volgende benoeming aan Bij Koninklijk besluit van 14 April 1931 zal de Heer Ververken H Inspecteur der Weerbelegging bij de Rechtbank van Oorlogsschade te Yper en in het Rechter lijk Arrondissement Veurne, van 1" April 1931 af, gezamen'lijk met zijn ambt dit van Hoofdcommissaris bij de Rechtbank van Oorlogsschade te Yper uitoefenen, voor een termijn verstrijkende op 30 Juni 1931. De Burgemeester heeft de eer ter ken nis te brengen dat de Zomerlessen der Nijverheidsschool zullen hernomen wor den op Zondag 3 Mei aanstaande, van 8 tot 10 uur 's morgens. De Burgemeester, H. SOBRY. Woensdag 6 Mei 1931, om 15 uur, ten Stadhuize, openbare verpachting van het Buffet der Zwemkom, voor" 3, 6 of 9 jaren. Zie 't lastenkohier in 't Gemeente secretariaat. De Burgemeester, H. SOBRY. De Heer Ontvanger der Belast- heeft de eer ter kennis van de te?, hebbenden te brengen.dat de pensief van het loopend kwartaal, ten Staaf zullen uitbetaald worden op Dinsdc- Woensdag 6 Mei aanstaande.telkerj 2 tot 4 uur namiddag. Aanwinsten lsle Kwartaal 191 1. - Woordenboek der Toponymie, Karei de Flou, 2- deel. 2. - Documents Relatifs au Grand Sefe,, terne II, par Karl Hanquet et Dom C. Berlière. (Analecta Vaticano-Belgica 3. - Les Themes Bucoliques dans la f Latine, par Jean Hubaux (mémoire eat- né par l'Académie Royale de Belgiqus 4. - Nederlandsche Taalgids, woorc-:. van Belgicismen door Const. H. Pee;-- inleidend woord van Prof. J. VercoiL 5. - La Revue Beige d'Importaiiot d'Exportation (La Suede). 6. - Les Modes et les Tons de la Mu>, et spécialement de la musique médiévaie Antoine Auda. 7. - Uit Gezelle's leven en werk. door Dr. Fr. Baur. 8. - Het Wonderjaar te Antwerpen r 1567, inleiding tot de studie der godsdi:; onlusten te Antwerpen van 1566 to: door Rob. Van Roosbroeck. 9. - Leven en Werken van Pater Adm Poirters S. J. (1605-1674). Bijdrage tot studie der didactische moraliseerende Le;: kunde in de XVII' eeuw in Zuid-Nedefe door Edw. Rombouts. (Bekroond doe: Vlaamsche Akademie). 10. - Het Thema en de uitbeelding vat dood, in de Poëzie der late Middete en der vroeger Renaissance in de Neder, den, door Jan Vanderheiden. (Bekroond; de Kon. VI. Akademie). 11. - Correspondance de la Cour d pangne sur les Affaires des Pays-Pa- XVII"' Siecle, par Jos. Cuvelier et Jc; fèvre, tome III (1633-1647). Comma Royale d'Histoire. 12. - Reine Jeugdrijpheid, door Dr 1 Tihamer, professor aan de Universiteit 13. - Dat Boeck van der Voirsienicheii des, ingeleid en uitgegeven door Dr. A r. sens, Docent aan de Universiteit te Ger.; 14. - Vondel en de Plastische Kunsten Dr. Edg. Van de Velde. 15. - Peeter Heyns en de Nimfen. uit Lauwerboom. Bijdrage tot de Geschied van het Schoolwezen in de 16' eeuw. c Dr. Maurits Sabbe. 16. - Mémoires pour servir a I'Histoirt Ia Guerre 1914-1918, par le Maréchal ïr 2 vol. avec 44 gravures et 16 cartes. 17. - Mémoires du Chancelier Prim- Bulow, 3 volumes, traduction de Henri Bi avec 36 gravures hors text.e. 18. - Le Ministère Clémenceau, 2 vo. le Général Moraacq. 19. - Passeurs d'Hommes, le drame de frontière 1914-1915, sur les documents Rauol Jacobs du service d'espionnage e: recrutement, par P. Martial Lekeux. 20. - Verslag over de werkzaamheden t het Provinciaal Eeuwfeest-Comiteit West-Vlaandercn, 1830-1930, door Jos: Coppieters. Nieuwe verzameling vlaamsche en frans leesboeken voor Volkslectuur en ontspt ningslectuur. MM. les Actionnaires sont priésc sister a l'Assemblée Générale ordir; qui se tiendra le Mercredi 6 Mai 193! 2.30 heures, Route de Menin, 165 Ypres. Ordre du Jour 1. Rapport du Conseil d'Administó 2. Rapport du Collége des Commissar 3. Approbation du bilan et du icoir de profits et pertes arrêtés au 31 - cembre 1930. 4. Décharge a donner aux Adminis teurs et aux Commissaires. 5. Nominations statutaires. 6. Divers. Pour assister a cette Assemblée, Mf sieurs les Actionnaires sont priés déposer leurs titres au Siège Social moins 5 jours parus avant la date l'Assemblée. Le Conseil d'Administrar Vrienden en Kennissen worden delijk verzocht de Zielmis te bijwonen, op Zondag 10 Mei, om I' uur, in St Maartenskerk zal ge* worden tot zielelafenis van Mevrou* Martha Vandevoor de-De mate- Aan het Bestuur V. O. S. Wij stellen voor aan het bes' V. O. S. vari Watou eene verP ring te houden waaraan al de Strijders van Watou zullen uiï noodigd wezen. Deze vergadering zal voorge> worden door een voorzitter, dooi twee bonden Oud-Strijders van tou aanveerd; in een onpartijdig kaalen zal voor doel hebben genheid te geven aan de leden

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2