De Vreemdeling üsii Hier en elders. Lgfiüiëü op tipüieeh Gandhi tegen de Missies? DE ROOQE PILLEN BANQUE DE COURTRAl te Yper WATOU Yper. Onderzoek. Wij verne men dat de accijnsbedienden, in de café's op de Groote Markt, te Yper, een onderzoek gedaan hebben om te weten of tr soms geen alcoolische dranken bij de hand waren. Volgens het schijnt zou den de bedienden in eene enkele plaats zulke dranken gevonden hebben, nament- lijk in die café, waar met betrek op eene zaak van sluikhandel, er korten tijd ge- leded reeds huiszoeking gedaan wierd. V03RDEELIGE VOORWAARDEN. GrondschuSdbrieven op 5 en fO jaar termijn. Voordeel ge intrest. Moerstraat, 19, Brugge. Het toe ertrocY.'d geld word: uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningeu bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij or.tzegt rich alle andere werkzaamheden. M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen. Handelaars "HET YPERSCHE VOLK,, het bestuur V. O. S. Watou de ver- wïjtsels door hen per strooibriaf uit gedeeld tegen de leden van den N. S. B. Watou te bewijzen. Indien het bestuur V. O. S. Watou oordeelt dat de leien van den X. S. B. Watou zijn verwijtsels niet ver dienen, of indien het die niet kan bewijzen, stellen wij voor een verga dering te houden nog eens onder het bestuur van een onpartijdigen Voor zitter, in een onpartijdig lokaal, waar V. O. S. Watou zijne verwijt- sels tegen het hoofdbestuur X'. S. B. zal staande houden. X". S. B. Watou zal het Hoofdbestuur X. S. B. ver wittigen en vragen een afgevaardig de af te sturen die de beleedigingen van V. O. S. Watou zal weerleggen. Het zal aan V. O. S. Watou toege laten worden, indien hij het noodig oordeelt een afgevaardigde van het Hoofdbestuur V. O. S. ter hulp te roepen. Aan onbeleefde brieven, zooals deze van Joris De Keyser van Oost ende, zal er geen gevolg gegeven worden. Het Bestuur N. S. B. Watou. DIAMANTEN JUBILEUM Met 5 Mei aanstaande viert onze parochie het diamanten jubileum van Z. E. H. Goderis als priester, welken wij het geluk hebben als her der te bezitten sedert 35 jaar. En toch is die onvermoeibare priester niet oud, hij telt juist maar vele ja ren, half negentig, maar blijft in tegendeel rijk aan kracht, wil en verstand. Gedurende den oorlog heeft hij noch kerk, noch pastorij verlaten en vervulde zijn ambt, niettegenstaan de de beschieting. Hij is van ijzer en staal, maar slaaf van plicht en geweten. Tot blijvende en blijde gedachte nis van dit jubileum, zullen de pa rochianen een tapijt voor Hoogal taar en Koor aanbieden. Mogen wij nog lange jaren onzen Herder behouden. INDIE MADRAS (Indië). Agentia Fi des. De verklaringen die Gandhi op 21 Maart 1.1. aan enkele dagblad schrijvers aflegde hebben veel be roering en onrust veroorzaakt in de katholieke Indische middens. Een dagbladschrijver vroeg aan Gandhi of hij vreemde missionaris sen in Indië zou dulden, wanneer zijn land eens onafhankelijk werd. Ziehier wat de Mahatma antwoord de: Indien de missies zich niet be paalden tot humanitaire en liefda dige werken, maar godsdienstpro- paganda maakten in hun scholen en hun hospitalen, zou ik niet aarzelen Mengelwerk van Het Ypersche Volk 5. door CAMILLE VERYARCKE Ook was zij groot en slank van ge stalte, en uitnemend wel gevormd. Voeg daarbij eene zeer deftige hou ding, en men zal gemakkelijk ver staan, dat die jonge dame eene niet gansch gewone verschijning daar- stelde. Er was geene de minste gelijkenis tuschen haar en haren vader te be speuren. Zou dat wel inderdaad de doch ter zijn van dezen man, die er zoo gemeen uitziet? Inwendig stelde Brown zich die vraag en het antwoord bleef niet lang achter. Zij ging recht naar Van Leeren zeggende: Goeden morgen lieve vader. En bood hem haar voorhoofd te kussen aan. Daarna groette zij Richter door eene lichte buiging. Op den vreemdeling had zij niets dan eenen min of meer verwonderden blik geworpen, welken Brown aan stonds door eene diepe buiging be antwoord had. Lieve Leonie, sprak nu mijn heer Van Leeren, onze vriend Richter is dezen morgen gelukkiglijk aan een groot gevaar ontsnapt. Zijn peerd is ze het land uit te wijzen. Voor een land zijn alle autochtone godsdien sten goed en de godsdiensten van In dië zijn bijzonder goed aangepast aan het volk. Wij hebben er geen 'nood aan, geestelijk bekeerd te wor den. Praktisch wil dit dus zeggen, dat Gandhi met missionarissen in Indië niets doen kan, wijl hun doel niet humanitair maar geestelijk is. Xiet- tegenstaande die bedreiging zullen de missionarissen hun bekeeringswerk voortzetten, hoe groot ook moeilijk heden en tegenkantingen zouden zijn. Toch werpt die uitlating van Gandhi een nieuw licht op de wondere men taliteit van den modernen, Indischen intellectueel. Hij beschouwt het Kris- tendom als een buitenlandschen gods dienst, een kracht ter denationali seering. Eenerzij<ts staat hij vol be wondering voor de katholieke mo raal, anderzijds verzet hij zich tegen de verspreiding van katholieke dog ma, t.i.z. tegen elke bekeering. YPER. Verkeersongevallen. Zondag namiddag, om 5 ure, kwam Samoye Maurice, van Gheluwe, sa men men Bossuyt Achiel van Corne, oud 25 jaar en gehuwd, op een moto gezeten, den steenweg van Poperin- ghe-Vlamertinghe opgereden. Hoe het nu juist gebeurde kan niet ge zegd worden. In alle geval werden beiden ten gronde geslingerd, met het ongelukkig gevolg dat Samoye een been gebroken werd en dat Bos suyt eene hersenschudding opliep. Door de geburen werden ze dadelijk verzorgd en naar het hospitaal van Yper overgebracht. Haastige dood. Maandag mor- gend werd de genaamde Dethoor in zijn zetel zittende, doodgevonden in de her berg waar hij op logement was. Daags te voren was Dethoor met de maatschappij De Ypersche Schotten waarvan hij deelmiek, op uitstap geweest naar Steen voorde (Frankrijk). Naar Hoogstraeten. Marcel Vandevyver, 21 jaar oud, geboren te Zillebeke en laatst wonende te Vlamertinghe, werd Woensdag na middag alhier aangehouden. Van huis weggejaagd daar hij niet wer ken wild's, doolde hij hier van 't eene logist naar het andere en vertrok tel kens zonder te betalen. Daar hij zon der middelen van bestaan was, werd hij Donderdag morgen door dsn rechter voor drie jaren naar Hoog straeten gezonden. met hem op de vlucht gegaan, waar bij hij tegen den grond geslingerd werd. Indien mijnheer Brown, dien ik u nu voorstel, daar niet geweest was, zou de arme heer Richter daar misschien nog zonder hulp in het bosch liggen. Want bij den val heeft hij zijnen voet zoo erg bezeerd, dat hij niet gaan kan. Hij kan nu zelfs niet opstaan, om u op de gewone wij ze te begroeten. Bij die voorstelling maakte Brown voor de jonge dame, eene tweede zeer beleefde buiging, welke zij ook zeer hoffelijk, maar toch eenigszins ach teruithoudend beantwoordde. Ter zelfder tijde nam zij zijne reisachti- ge gestalte en zijn deftig voorkomen wat nader in oogenschouw. Daarna reikte zij den lijder de hand, en zegde hem op eenen toon, welken Brown opmerkelijk onverschillig vond in vergelijking met hetgeen Richter hem over een half uur gezegd had. Als ik uw ongeluk betreur, moet ik mij toch verder verheugen, dat jiet ongeval anders geene slechte gevolgen gehad heeft. Ik moet toch veronderstellen dat uwe verwonding niet zeer gevaarlijk is, aangezien gij u hier reeds aan tafel bevindt. Neen, God lof, mijue verwon ding is niet gevaarlijk, antwoordde de jongeling levendig, maar al was zij ook nog eens zoo erg geweest, ik zou toch alles gedaan en geleden heb ben, om tot hier te geraken, waar uwe aangename tegenwoordigheid Zondag avond, om 6 ure, kwam Gaspar Peekei, 20 jaar oud, wonen de in de Pennestraat, met zijn moto de Cartonstraat opgereden, teweeg naar de Dixmudestraat, toen Dssc... van St-Jan, hoogergenoemde aan reed. met het ongelukkig gevolg dat de jongen verscheidene womLn op liep aan oog en beenen. Ook verder werd hij over gansch het lichaam ge kneusd. Xa de eerste zorgen werd hij naar het gasthuis gevoerd. BOESIXGHE. Van de trappen gevallen. Zondag avond kwam de weduwe Elisa Foekeniers, 63 jaar oud, van den trap in hare woning en viel zoo ongelukkig dat zij bleef lig gen. Toegeloopen geburen die het ge rucht vernamen, liepen derwaarts en de ongelukkige werd met gekloven schedel naar het Hospitaal van Yper geveerd. Haar toestand is tamelijk bevredigend. OOST-VLETE REN. Verkeers ongeval. De genaamde Camiel Del- rens, kwam met zijne vrouw per auto uit de richting van Poperinghe gereden. Nabij de Kruisstraat, om eene vrouw te mijden die de straat over wilde, zwenkte de autorijder, doch de vrouw werd niettemin gevat, terwijl de auto omkantelde in de gracht. Gelukkig bleek niemand erg gewond, de auto was beschadigd. DIKSMUIDE. Kerkdieven. iUinsdiig hebben ctoutmoed'ige die ven in 't volle van den dag de offer blokken pogen open te breken in de kerk van Diksmuide. Zij zijn erin gelukt den inhoud van den vastenblok te rooven. Zij hadden reeds een twee den offerblok aangetast, doch moeten in hun werk gestoord geweest zijn en haastig de kerk hebben verlaten. Een ijverig onderzoek is ingesteld en laat ons hopen dat het goeden uitval hebbe. BURGERSTAND VAN YPER, van 23 tot 29 April 1931. Geboorten. Kerrinckx Robert, Arsenaal- straat. Priem Raymond, Korte Meersch- stiaat. Lowiér Mariette. Paddepoelstr. Carreyn Etienne» Lindendreef. Benoot Jozef, Rijsselstraat. Overlijdens. Lalous Isidorus, 69 j., lood gieter, echtg. Decleir Leontine, Rijsselstr. Fever Justina, 59 j., echtg. Verschoore Pieter. Dickebuschstw. Dethoor Francis- cus, 29 j., ongeh., Tempelstraat. Huwelijk. Cardoen Robertus, fabriekwer ker en Vandamme Marguerite, idem. POPERINGHE, van 23 tot 3 April 1931. Geboorten. 145 en 146. Verdonek Joseph en Maria, z. en d. v. Michael en Spenninck Martha, Dickebusch. 147. Kino Maria, d. v. Camille en Vandewalle Marguerite, v. Westvleteren. 148. Meersseman Henri, z. v. Marcel en Aldeweireldt Elisa, v. Crombeke. 149. Lermyte Robert, z. v. Hector er. Top Marcelline, Sektie C. 150. Coutigny Isa- belle, d. v. Maurice en Ingelaere Agnes, Komstraat. Overlijdens. 96. Grymonprez Germaine, 22 j., z. b., ongeh., Bruggestraat. Huwelijken. 26. Lermytte Maurice, 27 j., landbouwer v. Westoutre en Delanghe Pal- ma, 28 j., landbouwster van Poperinghe. Beloften. 40. Elslander Prosper, land- werker, v. Proven en Flahau Augusta, fa briekwerkster v. Poperinghe. 41. Decreus Cyrille, Licentiat in Handels- en Consulaire Wetenschappen en Verbeke Godelieve, z. b., b. v. Poperinghe. 42. Spetebroot Georges, werktuigkundige v. Poperinghe en Vits Mar guerite, fabriekwerkster van Boeschepe. mij te wachten stond, mejuffer. Daar gij reeds goesting hebt om te schertsen, meen ik zooveel te meer, dat gij weldra zult hersteld zijn, mijnheer Richter wederlegde Leonie tamelijk koel. Daarna noo- digde zij Brown uit om zich aan tafel te zetten. Aan het hoofd der tafel zat mijnheer Van Leeren, zijne doch ter bevond zich aan zijne rechter hand en men had den zetel van Rich ter links nevens hem geschoven, Brown nam plaats tegenover den huisheer. Terwijl een dienaar de voortreffelijke spijzen opdiende, zorgde hij ook met de grootste op merkzaamheid, dat de glazen dei- gasten altijd vol bleven met den uit gekozen Burgondischen wijn. De vreemdeling onderbrak welhaast het stilzwijgen, dat min of meer druk kend begon te worden sn zegde tot Leonie Ik versta heel wel dat iemand, die den oudsrdom van mijnheer uwen vader bereikt heeft, hier in dit rus tige landleven zijn genoegen kan vin den, maar voor eens jonge dame ge lijk gij, mejuffer, moet zulks, mijns inziens, nog al eentonig en vervelend wezen. De dames, welke ik tot hier toe leerde kennen, verlangden allen zonder uitneming naar dansfeesten, schouwspelen en concerten, en hier te lande moet gij zulks toch heel en al missen. Verlangt gij nooit om in jeene groote stad te wonen, en ook de i genoegens te smaken, die daar voor MARKTPRIJZEN Yper. 21 April. Tarwe 93-95; koolzaad 280-284; klaverzaad 1500-1700; rogge 75-78; boekweit 212-215; haver 96-98; brc ,ers- gerste 117-118; voedergerste 78-80; vien 224-226; bloem 130-133; maïs 91-93; pa den- bconen 132-135; gruis 81-83; zemelen 112- 114; lijnzaadn cel 138-140; lijnzaadkceken 123-138: aardappelen 55-S5; boter 19-20 eieren 064-r' d6: biggen 110-160;. de kilo 6; strooi 24-2 hooi 34-38; ruw vlas 35-45; voederbeete. 25-30. Kortrijk, 2, April. Witte tarwe 85-95; rogge 70-73; haver 90-95; paardeboonen 130- 133; gerst 65-70; tarwebloem 129: inlandsche zemelen 82; gorte zemelen 90; hooi 30-35; strooi 18-20; aardappelen 85-100; voeder- beeten 500; Turksche tarwe Plata 87; id. Cinquantino 102; vreemd lijnzaad 144; in- landseh lijnzaad 130; inlandsch koolzaad 118; inlandsche lijnzaadkceken 120; Ameri- kaansche lijnzaadkoeken 95; nitraat van Chili 154; ammoniaksulfaat 153; lijnzaad olie 520; vlas der Leie 35-100; wit vlas 1000- 2800; vlas op den grond geroot 650-800; ruw werk 50-110; oude suikerijboonen 80-82; nieu we id., 90. Kortrijk 27 April. VEEMARKT. Te koop gestelde dieren 416; 172 koeien, den kilo cp voet 6.25; 155 vaarzen, id. 7.50; 31 ossen, id. 7.50; 58 stieren, id. 6.75. Boter 20-22; eieren 0.52-0.55. Dixmude, 27 April. Boter 17-19; eieren 0.50-0.52; aardappelen 75; tarwe 100-110; rogge 70-75; haver 95-100; strooi 220; hooi 300-350. Roeselare, 28 April. Tarwe 95; rogge 74-76; boekweit 155; haver 100-110; erwten 128; paardeboonen 145; inlandsch vlaszaad 135; tarwestrooi 20; roggestrooi 15; haver- strooi 15; voedergerst 86; lentegerst 95; win- tergerst 95; weidehcoi 30; klaverhooi 40; halfgesuikerde beeten 3.50; oud vlas in strooi 90; geakkerd vlas in strooi 110; klaverzaad 1500; aardappelen 80; chicoreiboonen, be schikbaar 83; id. nieuwe 90; lijnmeel 130; koolzaadolie 525; lijnzaadolie 275; ammoniak 152; nitraten 154; cyanamide 121; kalksal- peter 143; scaries 14/16 op wagen Charle roi 1.55; tabak 6-7; boter 18; eieren 0.53; viggtns 7.00 den kilo. Veurne. 29 April. Tarwe 110; rogge 76; haver 105; lentegerst 70; wintergerst 85; voedergerst 64: erwten 150; paardeboonen 132; aardappelen 95: oederbeeten 3.50; tar westrooi 16; roggestrooi 15; haverstrooi 15; weidehooi 32; klaverhooi 35; luzernehooi 40; ruw vlas 22; klaverzaad 15; boter 18; eieren 0.55; id. van eenden 0.60. Abonneert U op «HET YPERSCHE VOLK» Studiën van de Notarissen Ernest DE COCK te Yper en A. CAMERLYNCK te Passchendaele TOESLAG: WOENSDAG 6 MEI 1931. om 3 u. namiddag, in het Hotel SkindiesStatiepl., Yper, van Stad YPER. Een nieuwgebouwd HANDELSHUIS, Tem pelstraat, Nr 4, groot ongeveer 79 ca. Ingesteld 70.000 fr. Gebruikt door Heer Alb. Deleu-Vanuxem te Yper, mits 4,20p fr. 's jaars, betaalbaar per trimester. genezen de erstoptheid, zij maken het bloed zui\er, de maag net en de inge wanden vrij. Zij vermijden en genezen: hoofdpijn, diaainissen, trage spijsver tering, het overgeven, het zuur, de sla- perachtighcid na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in aüe Apotheken. De doos 6.C0 fr. GPONDKREDIET VAN BEÜGIE Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835. „o„ op huizen, pachthoven, grond, enz., en voor het bouwen van huizen. Voor alle inlichtingen wend U tot de M \.r na SHE B. JJUM if IWWMBWWBMBBMHW—I üceningen op esrste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. baat Ücd gelei in CÜe5t=C?laandepen. Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewesteüjken Agent de welhebbende menschen te vinden zijn? Zulk verlangen is mij lot nu toe heel en al vreemd gebleven, ant woordde zij rustig, want ik voel mij hier gansch tevreden en gelukkig. Ik kan ook niet denken, wat er mij nog te wenschen over blijft; ten andere, Gen', Brussel en Antwerpen met hunne feesten en schouwspelen lig gen zoo ver niet. Ik zou er dadelijk zijn indien ik er lust toe gevoelde. Maar juf/er Leonie maakt van die gelegenheden volstrekt geen gebruik, viel Richter in de rede, zij verlaat zeer zelden de villa. Zij schijnt zelfs .ene gezworen vijandin van het dan sen te zijn nog nooit heeft zij in een bal willen tegenwoordig zijn. Wat zou ik daar ook wel doen, sprak Leonie op onverschilligen toon. Ik kan mij volstrekt niet voorstellen, welk vermaak ik zou kunen vinden in daar te gaan dansen met vreemde heeren die mij ga 1 h onverschillig zijn. Ik ben van die vrouwen niet, die zich uitnemend vermaken, met eenen heelen nacht te springen en te draaien op de maat der muziek, zon der een dansje te laten voorbijgaan. Ik versta niet welk verirJaak men daarin kan vinden. Als men u aldus hoort spreken, mejuffer Leonie, sprak Brown glimlachend, zou men wel denken, dat gij h t gezelschap der menschen vlucht, en deze eenig- zins veracht. Gij zijt de eerste jon- :ge dame, die ik zoo hoor spraken. Ik denk nogtans niet dat gij reeds onge lukkige en kommervolle dagen be leefd hebt, die eanigzins zulke ach terhoudendheid zouden kunnen uit leggen. Gij h bt volkomen gelijk als gij neent, dat mijn lot nooit noch treu rig noch ongelukkig gaweest is, waardoor mijn karakter ernstiger zou geworden zijn, dan dat van het meerendeel der dochters mijner ja ren. Zulks licht eigentlijk meer in nrjnen aard, en ik ben er geenszins ontevreden over. Want indien mijn karakter vroolijker en levenlustiger was, dan zou ik moeilijk hat eenzame leven op deze villa kunnen gewoon worden. Dat ware zoo slecht niet, mijn kind, wederlegde mijnheer Van Lee ren. Want indien het u hier niet goed beviel zou ik geen oogenblik aarzelen om met u eene groote stad te gaan bewonen. Mijn vurigste wensch is dat zulks nie: zoo gauw geschiade be merkte Richter. Want ik weet waar lijk niet wat er van mij zou geworden indien ik deze villa en hare beminlij- ke beworrs niet dikwijls kon een be zoek brengen. ('t Vervolgt). vraagt e-ue aankondiging in

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3