andelsbank NA OPSLORPING VAN ANDERf. BANKEN de eerste Vlaamsehe Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves Buitenlandsebe Politiek WEET GE WAT 53c Jaar. - Nummer 19. 35 Centiemen. Zaterdag 9 Mei 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-Vlaanderen en Brabant. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden 6 fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 ö- casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 11 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingezonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond SPANJE Vele bladen reeds hebben den tekst an Koning Alfonso's oproep aan het Spaansche volk overgedrukt, maar (Ut stuk schijnt ons in zulke verhe- un bewoordingen gesteld te zijn en blijk te geven van zulk hoogstaand 1- nrakter dat wij meenen wel te doen met het ook aan onze lezers mede te d( elen. De verkiezingen van Zondag too rn m mij dat ik niet langer op de lief de mijner onderdanen kan bogen, doch mijn geweten zegt mij dat deze 1 uding niet blijvend zal zijn, om dat ik er immer naar heb gestreefd Spanje te dienen met al mijn toewij ding, in het openbaar belang, ook op de meest kritieke oogenblikken. Een 1 oning is niet feilloos en ongetwij feld heb ik soms gedwaald, doch ik weet dat mijn land steeds grootmoe dig was ten opzichte van vergissin gen ter goeder trouw. Ik ben koning van alle Spanjaar den en ik ben Spanjaard. Ik zou kun nen beschikken over afdoende midde len om mijn koninklijke rechten te erdedigen tegen degenen die ze aan randen, doch ik geef er de voorkeur aan mij vastberaden terug te trek ken, liever dan een strijd uit te lok- Pen die mijn landgenooten zou ver- deelen door tweedracht en broeder moord. Ik doe afstand van geen en- Pel mijner rechten, die niet zoozeer de mijne zijn als wel het erfdeel eener geschiedenis, welke mij een \oogdijschap opdroeg waarover ik eenmaal rekening en verantwoording zal moeten afleggen. Ik zal de uit spraak afwachten van het volksge weten en tot dan schors ik de uitoefe ning mijner koninklijke rechten op, midderlerwijl Spanje verlatend in de erkentenis dat het meester is over eigen lot. Ook geloof ik dat ik daar door den plicht vervul dien de liefde \oor mijn land mij voorschrijft. Ik bid God dat alle Spanjaarden dezen plicht zullen gevoelen en nakomen zooals ik Tot daar 's konings manifest. Voor ons, Belgen, die in de verloo- pen eeuw het geluk gehad hebben door drie uitmuntende vorsten gere geerd te worden, doet het niet reemd uit die woorden een toon te liooren klinken die anders in onze demokratische dagen maar al te licht zou kunnen vergeten worden. De we- el door log heeft tronen omvergewor pen alsof het kegels waren en overal ïepublieken in het leven geroepen, maar is de wereld er werkelijk zoo veel te beter door? Lijdt hij niet juist aan gemis aan evenwicht en voortduring en is de erfopvolging idet de beste waarborg van een vooruitziende politiek? Voor wat in 't bijzonder Spanje letreft, meenen wij dat eene der oor- ;aken van de omwenteling moet ge- ;ocht worden in het feit dat de ko ning, geleid door belanglooze liefde voor land en Volk, zich zoo goed hij bon buiten en boven de partij- en j roepsbelangen stelde en trachtte pal 1 e staan tegenover de neiging tot om- looping en omkoopbaarheid die eigen is aan de vooruitstrevende par- lijen. De strijd tegen het koningdom worstelde dan ook voor een goed deel in de begeerte tot terugkeer naar de lijden waar beroepspolitiekers aan bet schoteltje zaten en beurtelings de gelegenheid kregen de belastingsbeta lers wat uit te buiten. Nu dat, met den koning, de laatste rem verdwe nen is loopt het land groot gevaar een )»olitieke heksenketel te worden. Ge- luigen daarvan de voortdurende moeilijkheden met Catalonië, Navar- ra, de Baskische gewesten; de spoe dig veld winnende kommunistische propagandade verdeeldheid onder de leden van de voorloopige regee ring en onder de partijen waarop zij steunt, enz. De vraag is dus hoelang het zal duren vooraleer men het heengaan van den vorst zal gaan betreuren en of het dan niet te laat zal zijn opdat nog eenige redding zou kunnen ge vonden worden. 9 MONARKEN ONTTROOND SEDERT 1914 Koning Alfons XIII van Spanje is de 9e vorst van Europa die zijnen troon verliest sedert 1914. De acht anderen zijn: Nikolaas II, keizer van Rusland, die aan de kroon verzaakte in 1917 en 't jaar daarna door de bloeddor stige Soviets vermoord werd. Constantijn van Griekenland, die twee maal afstand deed van den troon in 1917 en 1922 en stierf in 1928. Joris II van Griekenland, die de kroon verloor in 1923; 't is de zoon van Constantijn. Ferdinand van Bulgarie, die af stand deed van den troon, op het ein de van den oorlog, ten voordeele van zijnen zoon Boris. Willem II van Duitschland, die in 1918 vluchtte naar Holland. Karei I van Oostenrijk die zijn land verliet in 1918. Niklaas van Montenegro, die door de Serviers in 1918 wierd afgezet. Mahomed VI die door zijne onder danen, de Turken, onttroond werd in 1922. BELGIE EN ALFONS XIII De Belgen mogen uit het geheugen niet verliezen dat Alfons XIII, ge durende de ongeluksjaren van den grooten oorlog voor hen een tweede vriend en een machtige beschermer was. Zijn naam blijft voor ons nauw verbonden met dezen van den mar kies van Villalobar, afgezant van Spanje, die te Brussel bleef geduren de gansch het tijdperk der duitsche bezetting en die aan de Belgen zoo veel blijken van genegenheid gaf; God alleen weet hoeveel personen hij aan de gevangenis en zelfs aan de dood ontrukt heeft binst die akelige tijden. Na den oorlog heeft Alfons XIII ook veel bijgedragen voor den herop bouw van ons land. Een aanzienlijk deel heeft hij ook persoonlijk genomen in het herstel der Bibliotheek der Universiteit van Leuven, door de Duitschers vernield. ENGELAND Philip Snowden, de kanselier van het Schaakbord of minister van Geld wezen, die pas uit eene ziekte opge staan is, heeft er nochtans aan ge houden zelf zijne begrooting uiteen te zetten en te verdedigen in het Lager huis. Hij heeft geene doekjes gewon- den rond het tekort der begrooting, dat geraamd wordt op 6.500 millioen frank voor het dienstjaar 1931-32. De hesrschende wereldcrisis verge makkelijkt natuurlijk de taak niet van hen die moeten trachten dit te kort aan te vullen. Er zullen geene nieuwe tolrechten ingevoerd worden, maar alleen verhoogingen van de bin- nenlandsche taksen. De belasting op de inkomsten zal geene grondige her vorming ondergaan, maar zal met meer strengheid geïnd worden. De belasting op petrool en naphta wordt gebracht van 4 op 6 pence per gallon. Verder wordt aan de Internationale Herstelbank van Bazel een krediet opening gevraagd en zal men op het bijzonder fonds van 33 millioen pond tot ondersteuning van de waarde van het pond 20 millioen ontleenen. Door het aanwenden van dis verscheidene hulpmiddelen wordt het tekort om gezet is een vermoedelijk overschot van 134.000 pond. Hetgeen vooral te bemerken valt in Snowden's uitleggingen, 't is dat hij wel de aandacht van het land trekt op de noodzakelijkheid van her vormingen en van besparingen, maar toch noch hervormingen noch bespa ringen voorstelt, zelfs niet voor de toelagen aan de werkloozen, die noch- thans de hoofdoorzaak zijn van de finantisele moeilijkheden waartegen Engeland te worstelen heeft. In de tweede plaats moeten wij erop letten dat Snowden te werk gaat, juist zooals zijne behoudsgezin de en liberalen voorgangers en zoo als zijn kollega's uit landen waar de burgerpartijen aan 't bewind zijn. Hij bereidt de toepassing niet voor van gelijk welk punt van 't socialis tisch programma dat, te oordeelen naar de redevoeringen in kiestijd uit gesproken, in een wip en een draai de Staatsfinantiën moesten gezond- maken en voor goed in evenwicht brengen. De Engelsche bladen wij zen daarop en drukken de meening uit dat Snowden in vroeger tijden, toen hij geen minister was, ongetwij feld scherpe kritiek zou uitgeoefend hebben op een ontwerp gelijk aan het zijne. Wanneer de Paus Pius XI, vóór korte dagen, het Vatikaan verliet om op den Janicule het nieuw Semina- rië van de Voorplanting des Geloofs te gaan wijden, droeg hij boven de witte soutaan den wijden rooden mantel, met pdlerijn en gouden eikels. Graaf Thomas Erdoedy, jeugds- vriend van den laatsten keizer Karei van Oostenrijk, is gestorven, 't Was hij, die met de schoonbroeders van den keizer Sixte en René de Bour bon in 1917 de onderhandelingen voorbereidde, tot het sluiten van vrede tusschen de Verbondenen en Oostenrijk. Dit mislukte omdat Oostenrijk ka pot moest... en de oorlog duurde nog een groot jaar langer. >|e Onder den koepel der Invalieden te Parijs, namelijk in de kapel van St Ambrosius, wordt een praalgraf op gericht voor Marschalk Foch. De kosten zullen 2.500.000 fr. bedragen en het werk twee jaar vergen. 4e Men beweert dat de ingenieur Bar- thelemy een pratiek stelsel uitgevon den heeft om bij middel van radio stelsels verre te kijken. In uw kamer zult ge welhaast kunnen zien wat er gebeurt op honderde uren van uwen te huis. Dios Grande Groote God. Het ouds kwartier San Marco te Ma drid, was dezer dagen in feestgetooi ter gelegenheid der algemeene be rechting der zieken, die in hunne kerk den paaschplicht niet hadden kunnen volbrengen. De processie, voorafgegaan van beredene policie, doorkruiste de straten en de zieken op den drempel hunner huizen com municeerden in het aanzien des volks. Al de straten waren versierd en de kerk was niet groot genoeg, om al de deelnemers aan de processie te slik ken, bij den terugkeer. Men liet de poorten wagewijd openstaan en ter wijl de laatste benedictie met het Hoogweerdig gegeven werd aan het volk binnen en buiten de kerk, het fanfaarmuziek speelde het Konink lijke Staplied Fratsen van den bliksem. Den 19 April viel de donder in de kerk van St Vougay, bij Morlaix. Langs een koorvenstsr binnengekomen, stroomde de electriciteit door een zij beuk naar de doopvontkapel en sloeg er in den muur een opening van 2 vierkant meters. Acht personen wer den lichtlijk verbrand, anderen om geworpen, eenigen werden de klee deren gescheurd en enkelen ont- schoeid. Vergelijk dit laatste met wat men bestatigt, als bij het beklimmen van hooge bergen, men zich in eene donderwolke bevindtDe nagels uwer schoenen, en de bergbeklimmers hebben in de schoenzolen nagels met overgroote koppen, staan rood of beter rostachtig. Mogelijks zal de Koning van Span je het kasteel bewonen van Dave, op eenige kilometers van Namen, langs de Maas gelegen. Het Gulden Vlies is een eere-orde, ingesteld door Philips-den-Goede, hertog van Burgondië. Het telde en kele leden, waarvan men in de ker- kekoren van Brugge de wapenschil den kan nagaan, die in de plaatsen van het gestoelte geschilderd wer den, tijdens algemeene bij-een-kom sten. Na Philips waren de groot meesters er van Karel-de-Stoute, Maria van Burgondië, Philips-de- Schoone, Keizer Karei. Na dezen laat sten splitste het orde in tweeënEen spaansche tak met Philips II als grootmeester, een duitsche met Kei zer Ferdinand aan het hoofd. De laatste grootmeester van den duit- schen tak was keizer Karei van Oos tenrijk en de laatste van den spaan- schen Alphonse XIII. Bij het afsterven van een lid, moet zijn halssnoer met het gouden vlies, d. i. een gouden schaapje en Philips-de-Goede had dit zinnebeeld verkozen, omdat de wolnijverheid zoo machtig was in Vlaanderen wedergezonden worden aan den grootmeester, die het vervolgens overhandigt aan een nieuw lid. Zullen nu de halsbanden terug ge zonden worden aan onzen Koning Albert, die regeert alver de streek waar het gulden vlies ontstond? 't Is mogelijk en alzoo zou de belgische Vorst grootmeester worden van het gulden vlies. De Lijkwade van O. H., uitgesteld sedert Zondag in de Kathedraal van Turyn, is opengehangen in een ka der van dof goud. Op de bovenste lijst ontwaart men het geslachtswa pen van het huis van Savoië en haar leus: FERT Nopens de geschiedenis dier wade zijn er meeningsverschillen. Van Constantinopel uit het paleis der Bla- kernen kwam ze naar Frankrijk (IV" Kruisvaartmaar hoe gerocht ze van Jerusalem in Constantinopel? Eeni gen beweren dat Zij in bezit kwam der Ridders van 't Hospitaal, ook ge noemd van St Jan en die later ridders van Rhodes werden. Een grootmees ter van Rhodes zoude ze geschonken hebben aan een prins van Savoië, die ze overbracht naar Chypre, maar niet naar Europa. Wordt ook beweerd dat een prins van Savoië de ridders van Rhodes machtig bijstond, tijdens het eerste beleg, dat zij in Rhodes te verduren hadden van wegens den Musulmaan. Dan zoude aan den prins toegelaten geweest zijn, de kleuren van St Jan in zijn wapen over te ne men cl. i. een wit kruis op rood veld, alsook de leus FERT, d. i. Fortitudi- ne Fjus Rhodes Tenuit: Door zijne heldendaden hield Rhodes stand. Van Chypre zoude de wade dus moeten overgegaan zijn naar Con stantinopel en later in de jaren 1400 eene tweede maal gekomen zijn in 't bezit van 't huis van Savoië. Veel voorwerpen zooals handzak jes, cigarenkokers, brieventesschen, zijn in crocodyle-vel. Te Hot-Springs in Amerika is er een model-hofstede, zonder vee en zonder gevogelte. De boer kweekt crocodylenDe eieren

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1