Crédit Anversois Boerinnendag te Brugge IN HET SENAAT Diamanten friesieriuMlw Ypersche Kroniek. üe H.Bloedprocessie ie Brugge Dixmudestraat, 18, YPER te Watou. Kerkelijk Nieuws 1 Katholieke Kring. door de c-rocodyle uitgeworpen, en dat is een honderdtal per worp, wor den in bjjpeikassen gelegd, enz. Ren lai an wa- op bezoek me het Nieuwjaar. Met den avond begon er een waar honderweder. Waaien en stortregens zoo geweldig dat men hem zeggen moest: Blijf alleszins hier van den nacht. Ten laatste hij nam aan en verliet de kamer, om na één uur, klakke-nat wederom binnen te komen. Maar van waar komt ge nu? riep men hem verwonderd toe. Ik heb gaan zeggen aan mijne vrouw, zegde hij, dat ik hier zal ver nachten. N. V. BANK BEURS WISSEL DE HEER MILLIE. Ik wijs op het vraagstuk der schuiloor den voor reizigers in sommige stations van West-Vlaanderen waarvoor er beloften wer den gedaan. Ik hoop dat men deze beloften gestand zal doen. Aan de lijst die ik verleden jaar heb aangehaald kan ik nog toevoegen de grensstations van Hersseeuw, Moescroen, Wervik en Meenen waar er een druk rei zigersverkeer is. Ik vestig de aandacht op den overweg aan het station te Kortrijk. Ik heb reeds gele genheid gehad te spreken over de spoorweg brug ter hoogte van het station te Boezin gen. Daar het kanaal van de Yperlee be vaarbaar zou kunnen worden gemaakt mag dit vraagtuk niet uit het oog worden verlo ren omdat deze brug geen hinderpaal mag worden voor de scheepvaart. Ik hoop dat het departement van spoorwegen zich eer lang zal akkoord stellen met het departe ment van openbare werken. Een woord over den spoorweg van Zille- beek naar Poperinghe. De verlenging tot Poperinghe is geboden. De minister is ter plaatse geweest en heeft kunnen oordeelen over de noodzakelijkheid van dit werk. Ze ven of acht landbouwgemeenten hebben er belang bij, omdat de beetenteelt wordt be lemmerd door het gemis van dezen spoor weg. Een woord over de vervoertarieven. De landbouwers vragen dat de tarieven voor het vervoer van grondstoffen ten behoeve van den landbouw en van de landbouwproducten zouden worden teruggebracht tot de voor- oorlogsche tarieven met hetzelfde coëfficiënt als datgene dat wordt toegepast op de nij verheidsproducten: Dat is thans niet het geval. Op zekere landbouwproducten wordt dit coëfficiënt 10, 11 en 12 toegepast, terwijl het coëfficiënt voor de njiverheidsproducten 7 en 5 bedraagt. De landbouwkringen hopen dat binnen zeer korten tijd de zaak op rechtmatige wijze zal geregeld worden. Woensdag 6 Mei werd te Brugge de jaarlijksche boerinnendag voor West-Vlaanderen gehouden, die den grootsten bijval kende. Uit alle ge meenten waren de landbouwsters bij zonder talrijk opgekomen- De feestdag werd ingezet met eene plechtige mis die te 9 l uur in de O. L. Vrouwkerk werd gezongen. Na het Evangehe hield E. P. Van Gestel eene kanselrede. De mis geëindigd, vergaderden de deelneemsters in de feestzaal van het Christelijk Wer- kersverbond. Na ecgi welkomgroet van den E. H. Bestuurder Van Ol men, bracht Mejuffer J. Van Tyghem verslag uit over de werking der gil den en jeugdafdeelingen. Vervolgens kwam de heer Minister Baels aan het woord. Zijne toespraak werd met de grootste aandacht aanhoord en een daverend applaus viel den heer Mi nister bij het eindigen van zijne rede te beurt. Om te eindigen handelde Mej. Cardyn, hoofdopzienster van den Boerinnenbond over den vooruit gang van de Katholieke Boerinnen- beweging. Tegen den middag verliep deze vergadering, waarover eenieder zeer tevreden was. Ten 2 ure kwa men de boerinnen opnieuw bijeen in dezelfde zaal voor de feestzitting. Een uiterst leerrijke film over den Belgischen Boerenbond werd afge rold. Tusschenin voerde de jeugdaf- deeling van Waereghem allerhande reidansen uit. Een prachtige dag waarover onze landbouwsters ten zeerste zullen voldaan zijn. Op Dinsdag r. Mei heefi geheel de Parochie van Watou met pracht en geestdrift het diamanten priester jubileum gevierd van haar Pastor, Z. H. Goderis. De beviagging was algemeen, 't weder deed mee. en twee mooie praalbogen waren opge richt. eene vóór de kerk en de andere vóór de zaal waar de huidevergadering zou plaats grijpen. Indrukwekkend was de Mis van dankzeg ging met Pontificale assistentie van Mgr Lamiroy. De Z. E. Heer JubUaris was bijge staan aan 't altaar, door zijn neef E. H Degryse. Onderpastor te Ley se le en Z. E H. Outlier, Pastor te Caneghem. De assistenten van Mgr Lamiroy waren Z. E. H. Mahieu. Vicaris Generaal, en Z. E. H. Vervaeke. De ken van Poperinghe, en zijne ministers. Z. E. H. Dubois, Pastor van St-Jan-ter-Bie- zen; E. H. Lamerant, Oud-Onderpastor van Watou: E. H. Deconinck, Onderpastor van Yper. In de koor zagen wij ook nog Z. E. H Joye. Pastor van L. V. te Poperinghe; E. H. Commeyne, Pastor van Proven; ook Z. E. H. Pater Leon, afgevaardigde van de Abdij van de Catsberg. De zang op 't hoogzaa! was prachtig, waardig van een Kathedraal. Mochten wij nog dikwijls zulke Mis hooren zingen. Na 't Evangelie heeft Z. E. H. Mahieu, Grcot-Vicaris het gelegenheidssermoen ge houden, en diep in de harten der parochia nen geprent, hoe groot de waardigheid van den priester is. en hoe wel we doen naar den priester te luisteren: die hem aanhoort aanhoort Christus zelf. omdat de Priester een andere Christus is Aan de Offerande scheen geen einde te komen en heeft geduurd tot aan de Com munie der Mis; men schat het getal men- schen boven de duizend. Een plechtig Te Deum sloot de Kerke lijke plechtigheid. Statig was de stoet die zich na de Mis heeft gevormd. Met Muziek van Ste Cecilia aan 't hoofd stapten de kinders der knech ten- en meisjesschool blij voorbij de Pastorij waar de Z. E. H. Jubilaris omringd van Mgr Lamiroy, van Z. E. H. H. Mahieu, Vervaeke, Joye, Volksvertegenwoordiger Dr Brutsaert, enz. de stoet in oogenschouw namen. Wat allen geslegen heeft in die stoet is, benevens de scholen, niet alleen de Con gregatie der Juffers met hun rijk vaandel, maar ook nog de H. Hartebond. Al de man nen stapten fier achter hun prachtig vaan- j del om een bewijs van eerbied en genegen heid te geven aan hunnen Z. E. H. Pastor. Plechtig was de huidevergadering in de zaal, die vol, eivol liep in korte oogenblikken. En, als wanneer de Z. E. H. Jubilaris de zaal binnentrad weerklonk een geestdriftig handgeklap, samen met onze Brabanponne1 en Vlaamsche Leeuw. De Z. E. H. Pastor was de eenige niet die een traan van aan doening wegvaagde, terwijl beurtelings, de kinderen cVpr knechten- en meisjesschool hunne hulde van eerbied en dankbaarheid aan den Jubilaris boden. Kinderen en Juffers g'hebt zoo schoon het jubellied gezongen, prachtig begeleid door i 't Muziek van Ste Cecilia, en zoo waar is 't slot van dit lied: de schoonste van uw jubelnamen is dat g'aan ons Heer gelijkt! M. Em. Bulthez, als Voorzitter der Kerk fabriek, sprak in naam der godvruchtige instellingen der parochie en overliep In tref fende woorden de priesterlijke loopbaan van den E. H. Jubilaris. De Heer Dejonghe, Burgemeester, hield een slaande lofrede en mocht met recht en reden zeggen; Geheel de parochie, ik herhaal het, ge- ii heel de parochie heeft haar best gedaan, om dit feest plechtig te vieren, niet alleen om God te bedanken, ons zoo een heilige ii Priester zoo lange jaren te hebben geschon- ■I ken, maar ook om aan dien Priester een I. hulde te geven van onzen kinderlijken ii dank en genegenheid, om al 't goed, dat I. hij hier op Watou heeft verricht. Gansch de gemeente, begoede inwoners, ook min welstellende menschen, hebben ■I samengewrocht door milde en kleine gif ten, om ter gelegenheid van uw diamanten I. priesterjubileum aan de kerk een geschenk te geven, waardig van God en van zijn .1 heilige Priester. Toen Mgr Lamiroy, in purper gewaad, 't verhoog beklom, steeg er een daverend handgeklap de zaal door, en aangedaan loof de hij den Jubilaris in naam van Mgr Waf- felaert, wiens oude klasgenoot hij is. Maar de ontroering steeg ten top toen Volksvertegenwoordiger Brutsaert recht staande, den Z. E. H. Jubilaris decoreerde in naam der Regeering als Ridder van 't Leopoldorde, en, geheel de zaal recht staande, bekroonde die benaming met da verend handgeklap, terwijl 't muziek een triomfantelijke Brabanponne liet weerklin ken. Och. de Z. E. H. Jubilaris, de brave, nog jeudig van harte, ouderling was zoo ont roerd en spreken kon hij bijna niet om al zijne Parochianen, zijn vrienden naar 't feest gekomen, en bijzonderlijk Mgr Lamiroy en Z. E. H. Mahieu te bedanken, om al de eere hem als Priester op dien dag aangedaan. Deze schoone dag, eindigde in de gulhar- tigste stemming, kerk en volk ten bate. Mochte Watou lang, heel lang den goeden indruk bewaren van het jubelfeest van Z. E. H. Goderis, die 35 jaar. 't grootste deel van zijn priestrschap ten beste gaf voor 't geestelijk en tijdelijk welzijn der gemeente. Z. E. H. Goderis, Mochte God U, mild bejegnen. om uw heilig priesterwerk en heel Watou. ook U. zegnen. Jubilaris van Gods Kerk. Ten einde alle misverstand te voor komen houden wij eraan ter kenins onzer lezers te brengen dat de pro cessie Zondag 10 Mei om 3 ure *s na middags haren omgang begint. Xoiula^rusi De apotheek van M. WECKES- SER, D>smudestraat, zal alleen open zijn op Zondag 10 Mei 1931. Op Donderdag 14 Mei 1931 (O. Heer Hemelvaart), zal alleen open zijn de apotheek van Af. VAX RO- BAEYS, Boterstraat. BEDEVAART Op Zondag 10 Mei, te 4 uur, ver trekt uit Sint-Maartenskerk de Be devaart der Congregatiën naar de nieuwe kapel, opgericht ter eere van O. L. Vrouw van Thuyne, op Brie- len-Watermolen. Een toespraak zal daar gehouden worden door E. Pater Pimotheus, Capucien. Iedereen wordt uitgenoodigd deel ten nemen aan den Bedevaart. KRUISDAGEN De Kruisdagen zijn ingesteld om den zegen des Heeren te beko men, inzonderheid voor de vruchten der aarde. Zij worden gevierd op Maandag 11", Dinsdag 12" en Woens dag 13" Mei. Telkens vertrekt de Kruisproces- siete 7 uur, uit Sint-Maartens kerk en de Sol. Kruismis wordt ge celebreerd om 8 uur, den Maandag in St Jacobs, den Dinsdag in Sint Niklaas en den Woensdag in Sint Maartens. St MAARTENS: Zondag 10 Mei, te 81 uur, sol. zielmis voor den Heer Henri Van- daele. Kaaistraat. Te 111 uur, zielmis voor Vw. Martha Vandevoor- de-Demarzez, Boterstraat. Op Ons Heer Hemelvaartdag, is er gen. Absolutie met vollen aflaat voor de Derde-Ordelingen. Onder de Hoogmis, plechtige herdenking van den wereldbrief Rerum Nova rum»; feestpredikatie door E. Heer Ghyssaert, leeraar te Brugge. St PIETERS: Zondag 10 Mei, ten 8 1 uur, ziel mis voor Trezy Louise en Kinders. Donderdag H Mei, ten 8 uur, zielmis voor Isidore Lalou en dochter. De Heilig Bloedprocessie die ten gevolge van het slecht weder op 4 Mei geen plaats kon hebben, zal op Zon dag 10 Mei, te 15 ure uitgaan. Te dier gelegenheid werden de volgende schikkingen getroffenten 10 ure zal er een plechtige openlucht-mis gece lebreerd worden op den Burg; ten 14 u. zal de relikwie van het H. Bloed overgebracht worden Van de Basiliek van het Heilig Bloed naar de Kathe draal onder het eere-geleide van de geestelijke Overheid, de leden van het Edel-Broederschap van het H. Bloed en de leden van het stadsbe stuur; ten 15 ure uitgang van de pro cessie langs den gewonen weg. MUZIKALE KRING YPRIANA Wij vernemen dat Ypriana luister lij ke feesten inricht ter gelegenheid van haar tien jaar bestaan. De volgende datums zijn door de Stadsoverheid toegestaan: Zaterdag 20 Juni. Zaterdag 27 Juni. Zondag 21 Juni. Zondag 28 Juni. Harmonie en Symphonie zullen concerten uitvoeren. Inhuldiging van het nieuw Vaandel der Harmo nie. Vuurwerk. Volksbal. En daarbij een Groot Kunstconcert door een der bijzonderste muzieken van ons land. Men verzekert ons de toetreding van het muziek der Gre nadiers. Ongetwijfeld dat die feesten het volk zullen ter stede aanlokken. BERICHT Onderwijzeres gevraagd, lagere stadsmeisjesschool, St Janstraat. Aanvragen bij het gemeentebestuur vóór 15 Mei. STAD YPER ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Zitting van 4 Mei 1931, om 17 uur. Al de raadsleden waren er tegen woordig en ook een zeer talrijk pu bliek. De Heer Sekretaris las de versla gen der twee laatste zittingen welke zonder opmerkingen werden goedge keurd. Het eenige punt van de dagorde was: kiezing van 3 nieuwe Sche. penen. Heer Leuridan wilde eerst de zaak bespreken en wilde de houding van fiberalen en Katholieken kennen. De Nationalisten willen geen schepenze tel zoo de Liberalen volharden in hun ne onthouding. De Katholieken heb ben Vrijdag naar Brussel aan Heer Minister Baels zijn advies gaan vra gen. H. Lemahieu antwoordde heel ge past: Vrijdag zijn wij naar Brussel geweest, niet bij Heer Baels of in het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, maar enkel en alleen voor de zaak van het Belfort te bepleiten, die wij wij zijn er van overtuigd hebben gewonnen. Zoo hebben wij het onze nogmaals toegebracht voor het welzijn van Yper stad. Wat nu de houding der Katholie ken betreft deze is heel loyaal, wij lubben ons ontslag gegeven en voor de kiezing van drie nieuwe sche penen zullen wij ons onthouden en wit stemmen. M. Missiaen kwam er nu ook tus schen om te zeggen dat hij moedig was... en schepen wilde worden... De socialisten zullen de eerste maal voer M. Leuridan, de tweede maal voor M. Missiaen en de derde maal voor M. Vermeulen stemmen. Heer Vermeulen zei dat het on- noodig was om verder aan te dringen, het antwoord der Liberalen was Nooit Heer Leuridan had nog eenige lief lijkheden over voor de Liberalen, en noemde hun houding lafhertig. De Heer Voorzitter deed de stem ming beginnen voor den eersten Schepen M. Leuridan 3 stemmen en 12 hagelwitte briefjes die weigerde; Voor de tweede schepen: M. Mis siaen, 3 stemmen en 12 witte brie ven. Missiaen... weigerde niet, maar vroeg een beetje uitstel om zijn eed af te leggen; Voor den derden schepenM. Ver meulen, 3 stemmen en 12 witte brie ven. Heer Vermeulen weigerde. Nogmaals gevraagd om zijn eed af te leggen, zegde onzen rooden woord voerder Ik zal wachten tot den 1 schepen gekozen is, want ik wil maar tweeden worden De zitting werd geheven en het talrijk publiek verliet zonder 'veel geetsdrift het stadhuis, 't Was 5 - u. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 9 Mei, te 8 uur. Zondag 10 Mei, te 2 uur, te 5 uur, te 8 uur. PROGRAMMA LE MÉCANO DE LA GÉNÉRALE Groote, vermakelijke film in 7 deelen met den bekenden Amerikaanschen artist die niet lachen kan: BUSTER KEATON in de hoofdrol: Johny Gray, mecanicien van den trein, die in alle wederwaardigheden van zijn locomotief, steeds een onverstoorbare kalmte bewaart. Wie herinnert zich zijn meesterlijk spel niet in: Kadet op stille wateren (Film uit het huis: Artistes Associés). CALVARIEBERG <Le Calvaire), kunsti ge film in 6 deelen. Aandoenlijk drama in een visschersfamilie uit het schilderachtige Zuiden van Frankrijk. De hoofdrollen wor den vertolkt door GABRIEL ROSCA (die scenario en tooneelschikking leidde), door Marcya Capri en Gine Avril. Leerfilmen - Nieuwsberichten. IN MEI: 3" week (Zaterdag 16, Zondag 17, Maandag 18 Mei)De Drie Musketiers (Les 3 Mous- quetaires) met Douglas Fairbanks. 4" week: Het Lederen Masker» (Le Mas que de Cuirmet Ronald Colman en Vü- ma Banky. 5* week: De Vrouw en de Clown (La femme au Clown). IN JUNI: 1" week: De Meesterzangers van Nüren- berg (Les Maïtre-chanteurs de Nürenberg) PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Moderne ingerichte zaal. Kostelooze kleer- kamer. Verfrisschlngen in den Café te be komen. Het feest der Christene Werklieden. Dankbaar herinneren telken jare op O. Heer Hemelvaart, de christene werklieden het ver schijnen van den wereldbrief Rerum Nova rum door Paus Leo XIII de wereld inge zonden over het verbeteren van het lot der arbeiders. Nu is dit 40 jaren geleden en meer dan ooit kunnen we vaststellen welk een ze gen. niet alleen voor de werkende klasse, maar voor de gansche maatschappij Rerum Novarum geweest is. Neg steeds gaan de opvolgende Pausen voort in de verdediging van diezelfde beginselen. Pius XI. het hui dige opperhoofd der Kerk. keurde Monseig neur Liénart. Bisschop te Rijssel. een leider der sociale beweging, in zijn strijd openlijk goed ën verhief hem daarvoor tot Kardinaal. Dit jaar worden er uitzonderlijke feesten te Rome ingericht; de Paus zal er aan deelne men en de vertegenwoordigers der christene arbeiders uit alle landen, ontvangen en tóe- spreken. In alle steden en dorpen waar er een christene werkliedenorganisatie bestaat, wordt er dan ook gevierd. Yper die dit jaar zich op een buitengewonen vooruitgang mocht ver heugen, viert vroom en blij dit jubelfeest. 1. Elk lid woont de H. Communiemis bij in zijn parochiekerk 2. Te 10 uur Plechtige Hoogmis met of ferande in St Maartens jnet sermoen door E. H. GHYSAERT uit Brugge. 3. Na de hoogmis gezellig samenzijn in 't Christen Volkshuis en kostelooze inschrij ving voer de prijskampen van 's namiddags 4. Te 2'-_ uur 's namiddags, de verschil lende prijskampen: 500 fr. prijzen. Voor de Vrouwen en Lentemeisjes: kostelooze prijs kamp met de bol; voor de Mannen en Ka- jotters: kostelooze prijskamp op den biljart, met de kaart en op den teerlingbak. Voor de kinders worden Marionettenspelen ingericht. Aangename muziek zal de feesten verlus tigen. 5. Te 7 uur 's avonds: feestvergadering met als redenaar den Heer Declercq uit Brugge. Daarna kostelooze vertooningen van een prachtigen Romefilm. Al de leden aangesloten bij een der afdee- lingen van het Christen Werkers verbond zul len er aan houden meê te vieren. Het Rerum-Novarum bloempje, aan 0.50 fr. wit en geel zal op O. H. Hemelvaart verkocht worden ten voordeele onzer christene werk liedenorganisatie. Warm aanbevolen. Het Rerum-Novarum nummer van het blad der Kajotters De Jonge Werkman zal door de Kajotters aangeboden worden aan 1 fr. 't nummer op Zondag 10 Mei. De biijartmatchen welke Zaterdag laatstleden te Poperinghe tusschen de liefhebbers van den Katholieken Kring var. Yper en van Poperinghe gespeeld werden lokten tamelijk veel toeschouwers aan. Het publiek volgde de matchen met vee! belangstelling en sportiviteit, 't Was waarlijk een aangenaam en gezellig sa menzijn dat veel zal bijdragen om de vriendenbanden tusschen de twee kringen nauwer aan te sluiten. En wat gezegd van de matchen Van de vijf matchen, één gewonnen door de Yperlingen, de vier andere door Poperin ghe. Bravo Heer Paul Vandaele, gij hebt de eer gered, maar hebben de andere Ypersche mededingers, de HH. De Ceute- naere, A. Eggermont, G. Poot en P. Van- derghoie verloren, 't was waarlijk omdat de kans hun tegen was, en we mogen te hunner verdediging aanstippen dat het de eerste maal was dat zij dezen biljard bespeelden. 't Spel over 't algemeen was nog al schoon maar een groot ver chil in de manier van spelen tusschen Yper en Po peringhe. Bij de Poperinghenaren zijn het zeker allen goede carambolspelers, maar zonder groote kunst. Het spel van de Yperlingen was kunstiger maar lukte min wel. Nu, er is niets verloren, want binnen een drietal weken komt de ploeg van Po peringhe de returnmatchen spelen in ons lokaal, en dan zullen wij zien of de Po- peringhenaars hunne overwinning zullen kunnen bevestigen, ofwel of het kunstiger spel van de Yperlingen de bovenhand zal halen. Binnen kort geven wij datum, uur en namen der spelers. Na de matchen kregen wij een smake lijk nagerecht opgedischt door de HH. Leroy en A. Eggermont. Wat kunstig spel Hoe heerlijk dat biljartsport, dooi twee zulke mannen voorgedragen Heer Leroy won bovenop zijn naam ten ande ren is ver en naar gekend, en we weten meer dan een liefhebber die zich van ver zou verplaatsen om de keur te hebben dezen man aan 't spel te zien. Heeren Leroy en Eggermont, hertelijk dank in-naam van al de toeschouwers voor het plezier welke gij hen gedaan hebt met deze vergadering nog aangrijpender te maken door uwe prachtige exhibitie Het bestuur van den Katholieken Kring heeft besloten de bolders van het peloton dat het kampioenschap veroverde en den beker won, op weerdige wijze te vieren. Op Zaterdag avond 16 dezer om 7 1/2 u. zal aan de kampioensploeg een feest maal aangeboden worden. Het staat aan ieder lid van den Katholieken Kring vrij voor dezen maaltijd in te schrijven. In- schrijvingslijst en spijskaart berusten in 't lokaal. Het zal de spelers aangenaam zijn een schoon getal vrienden aan dat feest te zien deelnemen. De liefhebbers bolders van de «Ware Bloemtros» zijn bijzon derlijk verwacht. Zaterdag, 9" dezer om 18 u. stipt maandelijksche prijsspeling voorde leden der Boldersafdeeling. Allen op post. De leden van den Katholieken Kring zijn vriendelijk verzocht in groot geta' tegenwoordig te zijn aan de Mis die op Zondag 10" dezer om 8 1 2 u. in St Maar tenskerk zal gelezen worden tot ziellave- nis van wijlen Mijnheer Henri Vandaele. YPER - VRIJE BEROEPSSCHOOL Plaats open. De betrekking van vakleeraar aan de Be- roepsschocl. 18. Meenenstr. te Yper. in de afdeeling Coupe- en Confectieleer voor Hee ren 'Zondagleergangen) is te begeven. Te bevragen bij den Bestuurder der school Sint Jakobsstraat te Yper.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2