De Vreemdeling nan hier en elders. Bij 06 Paters Karmeiitieo DE ROODE PILLEN L§f ion ep Hipomepp BANQUE DE COURTAAI te Yper GODSDIENSTIG HULDEBETOON ZIELMISSEN Rechterlijke Kroniek burgerstand van GRONDKRBDIET VAH BELGIE grond, enz., en voor het houwen van huizien. VOORDEELIGE VOORWAARDE?'. Grondschuldbrieven op 5 en 1G jaar termijn. Voordeel ge intrest. IVfoerstraat, 19, Brugge. üeeningen op eerste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het toevertrouwd geid wordt u its! ui lelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. IxüQt Ucjq geld in CJDest>C?Iaandepen IV!. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen. Onder de Hooge Bescherming van Z. K. H. i_en Henog van Brabant, en het Eerevoorzit- terschap van Z. Em. Kardinaal Van Roey Aartsbisschop van Mechelen en Primaat van Beigie. en Z. Ex. Mf Micara, Pauselijk Nun tius te Brussel. van het overbrengen naar Belgie ter gelegenheid der stoffelijke overblijfselen van den Zeer Eerw. Pater THEOPHIEL VERBIST -achter der Missiecongregatie van Scheut, op 23 Feb. 1868 in Mongolië (China) overleden PROGRAMMA Zaterdag 9 Mei, om 10 u., in de koninklijke Sterk van St-Jacques op Caudenberg, PLECH TIGE DIENST, gezongen door Mgr de Trannoy, almoezenier van 't Hof, met pon- :;Scale assistentie van Z. E. Kardinaal Van Eoey, aartsbisschop van Mechelen. FRAN- SCHE LIJKREDE door Kanunnik Coche- teux, pastoor. De uitvaartgebeden worden door Zijne Eminentie gezongen. Zondag 10 Mei, van 10 tot 12 u., bij de Eerwaarde Zusters van den Zaligmaker, Ni- noofschen steenweg, 132, Molenbeek (Ste- Barbara), TENTOONSTELLING VAN DE LIJKKIST. Om 15 u. zal de lijkkist stoetsgewijze naar Scheut overgebracht worden. Om 16 u„ PLECHTIGE UITVAARTGEBE DEN, gezongen door den Z. E. P. Daems, Algemeen Overste der Congregatie van Scheut, in de kerk der Missionarissen. Vrienden en Kennissen worden vrien delijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen, op Zondag 10 Mei, om 11 1/2 uur, in St Maartenskerk zal gelezen worden tot zielelafenis van Mevrouw Martha V'andevoorde-Demarez. Vrienden en kennissen worden vriendelijk verzocht de ZIELMIS te willen bijwonen, welke op Zondag 10 Mei, om 8 uur, in St Maartens kerk zal gezongen worden tot ziele lafenis 'van MIJNHEER HENRI VANDAELE. Zwart..., vervolgd wegens smaad aan den veldwachter van IVést-Nieuwkerke, wordt vrijgespro ken, daar het feit niet genoegzaam bewezen is. Cr... Hector, die bij een gebuur een drietal konijnen gepikt had, wordt tot 50 fr. boete of 15 dagen ge vang veroordeeld. Vanderst..., die te Zillebeke een klein ongeval met zijne moto veroor zaakt had, wordt tot 50 fr. boete ver oordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Buy... Remi van Zonnebeke, die liefhebber is van oorflakke had er een groote kan ten huize van Saelen Irma weggenomen en er bij zijn vriend Vand... eenige kennissen me1- de vergast, 100 fr. boete of 1 maand gevang, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. De bestolene die zich als bur gerlijke partij had aangesteld, be komt de gevraagde 100 fr- ten titel Mengelwerk van Het Ypersche Volk ->. 6. door CAMILLE VERVARCKE Brown bezag den jongeling terwijl hij die woorden sprak, en hij be merkte dat deze eenen teederen blik op de schoone maagd wierp. Hij ont ging hem ook niet dat Van Leeren, over die woorden en med-egaanden blik uiterst voldaan scheen. Op Leo- nie nogtans scheen die handelwijze in 't geheel geenen goeden indruk te maken, integendeel, men zou gezegd hebben, dat zij er over gestoord was. Brown maakte intusschen inwen dig de volgende overwegingen Dat is, zegde hij in zich zeiven, wel en koppel, maar zij schijnen nog zoo gauw niet te zullen getrouwd zijn en het ware toch jammer ook. Die ernstige schoone dochter is toch veel te goed, voor dien onverstandigen jongeling. Zijne pogingen schijnen nogtans door den vader ondersteund te worden, niettegenstaande de doch ter zeer weinig van Richter schijnt te houden. Die ij dele jonge man denkt dat hij onwederstaanbaar is en Van Leeren hoopt den tegenstand wel te boven te komen. Zoo moet, roijns dunkens, hier de toestand zijn. De loop van Brown,s gedachten :\ie tem alzoo bliksemsnel door het hoofd van schadevergoeding, daarbij wordt de betichte tot het betalen der kos ten van aanstelling der burgerlijke partij veroordeeld. Pri... Maurits, die van de wer ken aan de vaart eene ladder naar zijn hof medegetrokken had, wordt krachtens art. 508 wegens heeling, tot 1 maand gevang veroordeeld, voorwaardelijk gedurende 5 jaar. Verb... Cam., voor auto-ongeval 50 fr. boete, voorwaardelijk geduren de 5 jaar. Cl... August, wegens enkele be- leedigingen 10 fr. boete, voorwaar delijk gedurende 1 jaar; de burger lijke partij bekomt de gevraagde fr. ten titel van schadevergoeding. De zaak ten laste van Engels Marie en Pype Maurits, gaf yan we- ge de burgerlijke partij, aanleiding tot een zeker incident. De burgerlij ke partij die zeker eene getuigenis verleden week afgelegd, verwarde met eene andere, in de zitting van heden gedaan, vroeg aan de recht bank dat akte van deze getuigenis zou genomen worden. Hierdoor ech ter kwam de rechtbank te weten, dat de burgerlijke partij hare bevoegd heid te buiten gaande, een getuige zelf onderhoord had vooraleer deze door de rechtbank onderhoord werd. De Voorzitter deed zulks aan de bur gerlijke partij opmerken, erbij voe gende, dat dit te buitengaan van zijn ambtsplicht door de tuehtkamer der balie zou geoordeeld worden. De bur gerlijke partij aandringende, werd akt van die feiten genomen. Had de burgerlijke partij te laat de stommi teit ingezien door haar begaan, bij het verlaten der zaal bemerkten ve len dat deze in de wandelgangen ver bleef. HUWELIJK Dinsdag 12 Mei, om 11 ure, wordt in de Parochiekerk van Bassevelde Centrum het huwelijk ingezegend van Mijnheer Pierre Veys, zoon van Mr. Joseph Veys, handelaar te Vla- mertinghe, met Mejuffer Fernanda Van de Wattyne, dochter van Mijn heer Fernand Van de JWattyne, lid der Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen. «Het Ypersche Volk» biedt Mr. en Mevr. Fernand Van de Wattyne, Mr. en Mevr. Joseph Veys en de jonggehuwden zijne hertelijkste ge- lukwenschen aan. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid Mgr Waffelaert heeft Z. E. H. Mahieu, Sekretaris van het bisdom tot Vikaris-Generaal van het bis dom benoemd in vergangirig van Z. E. H. Kan. Deschre'vel, die ontslag neemt. Z. E. H. Asseloos,, bijgevoegd Se kretaris, wordt tot Sekretaris van het bisdom benoemd. Naar «ij van welingelichte zijde ver nemen. zouden de ZZ. EE. PP. Ongeschoeide Karmelieten voornemens zijn een omme gang of processie in te richten ter eere van het goddelijk Kind Jezus bekend en vereerd ender den naam van Kindeken Jezus van Praag. Met instemming van den Z. E. Hl- Deken en oorlog van Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid, zou deze ommegang den vierden Zondag van Juni, dat is den 28 der maand, en wellicht ieder jaar, ge schieden en trekken door de straten die rondom het klooster hggen. Men weet dat hun Kerk, den vierden Zondag van elke maand, dag aan den eeredienst van het Kindeken Jezus toegewijd, onder de Mis van 7 Vi u. en onder het Lof, dat door kin deren gezongen wordt, druk bezocht wordt door talrijke kinderen, die er hun goddelijk Voorbeeld gaan vereeren en leeren hoe zij het best zijn voetstappen zullen drukken. Ongetwijfeld zullen zij wedijveren om aan die openbare hulde deel te nemen en aldus openlijk nun godsvrucht te belijden, en zul len de ouders hun kinderen met aandoening zien vooruitstappen rond het beeld van den machtigen Vorst, die vooral de kinderen tot zich roept en over hen zijn bijzondere be scherming uitstrekt. YPER. Ingezakt. Donder dag' morgen had -er opnieuw eene grondinzakking plaats op den Mee- nensteenweg. Gelukkig waren er geen ongevallen te betreuren en daar die inzakking niet heel erg is zal de ze in korten tijd hersteld worden. SWEVEGHEM. De Heiiig-Hart feesten op 11 Juni aanstaande beloven een waar succes te worden. Gansch de bevolking' is druk in de weer om dit feest den grootsten mcgelijken luister bij te zetten. Tijd en moeite zullen dan ook niet onbe loond blijven, want met eene eensgezinde werking onder eene krachtdadige leiding zal Sweveghem tot een sprookjesachtig bloe- menstadje herschapen worden. Duizende en nog duizende bloemen wor den in diverse kleuren uit het papier getoo- verd. Nochtans zal het kleurenspel niet tot een boertig choas worden opgedreven. Een groepje specialisten zorgt er voor dat de gansche versiering tot een harmonisch ge heel wordt herleid. WERVICK- Schurkenstreek. Aan den onbewaakten barreel van den ijzerenweg der Hellestraat, staat langs den ijzerenweg een lantaarn, aldaar geplaatst tot waarschuwings- teeken voor den overgang der spoor baan. Onbekende sdhurken hebben deze lantaarn verbrijzeld. Een streng onderzoek is door de gendarmen ge opend en het is te hopen dat de da ders hunne verdiende straf niet zul len ontgaan. vlogen, werd gestoord door de stem van Van Leeren, die op Richters ge zegde antwoordde met eenen ruwen lach In het maken van complimen ten, zijt gij waarlijk een meester, mijn weerde vriend. Ik meen nogtans dat uwe laatste woorden geenszins aan mijn adres gericht waren. Het is ten andere eene gansch gekende zaak dat de jonge heeren veel meer en liever complimenten maken, te genover esne jonge dame, dan tegen over de mannen, zelfs als zij deze waarlijk hoog schatten en beminnen. Dat is ook gansch natuurlijk, wederlegde Brown, die bemerkte dat Leonie door de woorden haars vaders in verlegenheid gebracht werd. Mijns inziens, ware het eenvoudig weg be lachelijk, indien de mannen malkarn- der complimenten moesten rrfaken, maar aan dames bevalligheden zeg gen, dat is tegenwoordig overal het gebruik. Die gewoonte is zoodanig ingeworteld, dat de meeste heeren volstrekt geen acht geven op de com plimenten, die zij der damen toestu ren. Ik vind, -dat het toch volstrekt niet noodig is, de gevoelens welke wij voor iemand ondervinden, in zij ne tegenwoordigheid, door overdre- vene en hoogdravende bewoordingen lucht te geven. Richter bezag zijnen grooten ge- buur eerst gansch verwonderd, maar aanstonds daarna gaf zijn wezen eene hevige gramschap te kennen. YPER, van 30 April tot C Mei 1931. Geboorten. Erq^d Wilfrieda, Bruggestw. Vei'kouter Maria-Theresia, Rijsselstr. Degryse Robert, Lttïfiendreef. Werrebrouck Yvan, Hondstr. - ï.acaiue Willy, Kemmel- steenweg'. Welkenhuyse Cecilia, Zonnebe- steenweg. Huwelijken. Desmarecaux Arnold, land- werker en Soetaert Martha. Muiier Mau rice, bode en Hoorelbeke Joanna, fabriek werkster. Overlijdens. Bartier Henri, 86 j., wed. Deleu Virginia, Rijsselstr. Deconinck Eve lina, 72 j., 'wed. Slosse, Rijsselstr. Cno- ckaert Amand, 82 j., wed. Verhelst Rosalia, Lange Thouroutstr. Hollebeke Juliana, 90 j., Meenenstw. Mollez Pbilomena, 80 j., wed. Winne Eimel, Meenenstw. Lessens, 1 maand 11 dagen, Hoornwerk. POPERINGHE, van 1 tot 8 Mei 1931. Geboorten. 151. Decrock Maria, d. v. Camille en Berten Julia. 152. Vandewalle André, z. v. Plorent en Hiele Elisa. 153. Osteux Urbain, z. v., Daniel en Boudeweel Madeleine. 154. Dequeker Roger, z. v. Cy- Ik weet niet waar gij u het recht toeëigsnt, zoo over mijne ge dachte en inzichten te oordeelen, riep hij uit, en ik kan niet verstaan, hoe gij mij. in tegenwoordigheid van den huishesr en zijne dochter, durft verwijten, dat ik het niet innig meen, als ik zeg dat zij beminnensweerdige menschen zijn. Was het niet om de hulp, welke gij mij bewezen hebt, ik zou u aanstonds antwoorden zooals gij het verdient. Zulks zou mij ten hoogste be droeven, antwoordde Brown met lichten spot, zooveel te meer omdat gij toch in 't geheel geene redenen hebt, om kwaad op mij te zijn. Als ik mijn gedacht uitdrukte, sprak ik van de jonge heeren in 't algemeen, waarbij ik u voorzeker als eene ach- tingsweerdige uitneming beschouw de. Niets is verder van mijne inzich ten, dan dat ik u zou willen beleedi- gen. Ik hoop integendeel, dat wij in 't kort goede vrienden en goede ge- buren zullen worden. Richter morde iets tusschen zijne tanden, dat in het geheel niet vrien delijk scheen. Van Leeren was zeer gestoord, als hij de kwaadheid van de jongen man bemerkte, en hij scheen ook ontevreden over het ge zegde van Brown, want hij sprak tot hsm: Mij dunkt ook dat gij met uwe bemerkingen wat te ver gaat. Als men in een vreemd huis is. moet men de vrienden van den huize eerbiedi riel en Peperstraete Maria. 155. acob Wl- iy. z. v. Maurice en Demey Julienne. 156. Melis Gasten z. v. Jeroom en Persoone Ma ria. 157. Matton Willy, z. v Maurice en Cnaepelinck. Elisa. 158. Bouckaert Andrée, d. v. André en Carlé Madeleine. 159. Hey- man Noel, z. v. Henri en Deconinck Lucien- ne. 160. Lauwers Roland, z. v. Georges en Cheys Yvonne. Overlijdens. 97. Carnier Leontine, 65 j., leurster, engeh., sektie L. 98. Dupont De- nise, 1 m., sektie I. 100. Verbrigghe Julie, 47 j., huish.. wed. Verbrugghe René, Stavele. 101. Vanhee Elisabeth, 66 j., dienstm.. on- geh., Gasthuisstr. 102. Lermyte Robert, 3 d., sektie C. 103. Deroo Magdelena, 27 j., huish echtg. Riem André, Gasthuisstr. 104. Thery Anne-Marie, 13 d.. Sektie C. 105. Lesap Gerard, 19 j., hovenier, ongeh., Sektie G.106. Caron René, 68 j.. werkman, wed. Quintin Marie-Louise, Gasthuisstr. Huwelijken. 27. Verleene Albert. 20 j., febriekwerker en Delanghe Bertha. 19 j., fa briekwerkster, b. v. Poperinghe. 28. Dewil- de André, 22 j„ metser v. Woesten en Baelen Blanche, 21 j.. z. b v. Poperinghe. 29. Van der Bauwhede Michel, 29 j., andelaar v. Yper en La ton te Yvonne, 20 j., z. b. v. Poperinghe. Beloften. 43. Verhelst Georges, werktuig kundige v. Nouveaux <Fr.) en Lava Blanche, z. b. v. Poperinghe. MARKTPRIJZEN Yper, 2 Mei. Tarwe 92-95; koolzaad 280- 284; klaverzaad 1500-1700; rogge 74-78; boek weit 214-216; haver 97-99; brouwersgerst 118- 120; voedergerst 78-80; erwten 224-226; bloem 130-133; maïs 92-95; paardeboonen 132-135; gruis 81-83; zemelen 113-116; lijn- zaadmeel 139-142 lijnzaadkoeken 123-126; aardappelen 55-65; eieren 0.52; boter 18.50- 19.50; biggen 110-160, 6.00 den kilo; strooi, 24-28; hooi 34-38; ruw vlas 35-45; voeder- beeten 25-30. Poperinghe, 8 Mei. Tarwe 95; rogge 82; haver 82; aardappelen 87; boter 17-20; eieren 0.49; hoppe (1930) 250. Kortrijk 4 Mei. Witte tarwe 80-85; rog ge 75: haver 100; paardeboonen 120; gerst 70; tarwebloem 129; inlandsche zemelen 82; gerte zc-melen 92: hooi 30-35; strooi 20-22; aardappelen 90-100; Turksche tarwe Plata 85: id. Cinqjantir.o 102: vreemd lijnzaad 144: ïilandsch lijnzaad 130; inlandsche lijnzaad- eoeken 118: Amerikaansche id. 124; nitraat van Chili 153; ammoniak sulfaat 153; lijn zaadolie 270; vlast- der Leie 30-105; wit vlas 950-2700; vlas op den grond geroot 650-775; ruw werk 35-105; suikerijboonen 83-85; nieu we id. 90-92. Kortrijk, 4 Mei. Te koop gestelde die ren 320; 140 koeien, den kilo op voet 6.25; 135 vaarzen, id. 7.50; ossen, id. 7.50; 25 stie ren, id. 6.50 Eieren 0.50-0.55; boter 17-20. Roeselare, 5 Mei. Tarwe 95; rogge 74-75; boekweit 155; haver 100-110; erwten 128; paardeboonen 140; tarwestrooi 20; roggestrooi 15; haverstrooi 15; voedergerst 88; lente gerst 95; wintergerst 95; weidehooi 30; half- gesuikerde beeten 6.00; oud vlas in strooi 90; geakkerd vlas in strooi 110; klaverzaad 1500; aardappelen 70: chtcöreiboonen, beschikbaar 85; nieuwe id.. 90; lijnmeel 125; koolzaadolie 500; lijnzaadolie 270; ammoniak 152; nitra ten 153; cyanamide 120.50; kalksalpeter 143; scaries 14 16 op wagon Charleroi 1.75; tabak 6.50-7.00; boter 17-18; eieren 0.50; viggens, 7.00 den kilo. genezen de verstoptheid, zij maken het bloed zuiver, de maag net en de inge wanden rijZij vermijden en genezen; hoofdpijn, diaainissen, trage spijsver tering, het overgeven, hef zuur, de sla- perachtigheiJ na het eten, de winden, de kolieken, de leverstoornis, de len- d mpijn, enz. Te verkrijgen in alle Apotheken. De doos (i.( 0 fr. n 11 —mi in i w Nciamlooze Vennootschap gesticht in 1835. op huizen, pachthoven, Voor alle inlichtingen wend U tot de Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent g'en. Zulks is toch een der eerste plichten van en welopgevoed man. Brown bezag den spreker een oog'enbljk tamelijik grammoedig in het gezicht, maar hij herstelde zich aanstonds, en sprak toegevend Ik moet inderdaad bekennen, dat ik ongelijk gehad heb, mijnheer Van Leeren, en ik gevoel spijt over mijne onbedachte woorden. Van eenen anderen kant ben ik u dank baar, omdat gij mij op mijn vergrijp tegsn de welgemanierdheid opmerk zaam gemaakt hebt. Ik hoop u vroeg of laat mijne erkentelijkheid te kun nen bewijzen. Heer Van Leeren lachte, gevleid over deze woorden, wier spotachtig inzicht hij niet opmerkte, terwijl Richter voortdurend kwalijk gezind vbor zich kesk. Op het einde van het nagerecht kwam een oude dienaar binnen, met het nieuws, dat de ge neesheer aangekomen was, en in de spreekkamer cp den heer Richter wachtte, om hem te onderzoeken. Hij had gezegd, dat hij niet veel tijd had daar hij nog verscheidene kran ke". in het omligggen'de moest gaan bezoeken. Nu, wij zullen aanstonds tot hem gaan, niet waar heer Richter, zegde Van Leeren opstaande. Gij, heer Brown, zult wel een weinig willen helpen om den lijder tot daar te brengen. Met veel genoegen, antwoord de deze, waarbij hij den jongen man onder den arm greep, om hem. te hel pen opstaan. Met onvriendelijk gelaat zegde Richter dat hij hem voor zijne hulp bedankte, en dat de ondersteuning van mijnheer Van Leeren hem ge noegzaam was. Het gelukte hem inderdaad alzoo voort tegaan, doch heel langzaam. De deur sloot zich achter beide hee ren, en Brown bevond zich met Leo nie alleen. Zij was ook opgestaan, en scheen niet te weten wat zij zou doen, blijven of zich verwijderen, en den gast haars vaders aliesn laten. Als zij echter dezes eerbiedige houding bemerkte, nam zij plotseling een be sluit. Zjij kwam nader bij Brown en sprak Ik verzoek de woorden, welke mijn vader daar zooeven uitsprak, niet kwalijk te nemen. Het was zoo erg niet gemeend, en hadde Papa geweten, hoe gij het meendet hij zou bewis die bemer king niet gemaakt hebben. Over 't algemeen ben ik niet licht beleedigd, mejuffer, antwoord de hij beleefd. En nu ben ik het zoo veel te min, daar ik eene terechtwij zing verdiend had. Want het was, rechtuit gezegd, toch niet passend voor mij de woorden van uwen aan slaan .len echtgenoot e beknibbelen. ('t Vervolgt). Abonneert U op «HET YPERSCHE VOLK»

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3