Be Vreemdeling @19 !)M Ifei'l CE ROODS PILLEK Lefiiül DB MÉ g™"85' enz ?n het BANQUE DS COUIiTMA! le Yper lepia IdbHu GRONDKREDIET VRN BEUGIE Textielbedrijven v. Fransch-Noorden bouwea van huizen. VÖCRDEELIGE VOORWAARDEN. ©r ondsGhialdËsrsGtfSM ep 5 10 Jaar termijn. Voordeel ge intrest. uw minim inn I Moerstraat, 18, Brugge. Iieeningen op hypotheken. Pia&tsingen op de Spaarkas. 'Het toevertrouwd geld wordt uitslaiteiijk gebruikt voor hypothekairc leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij Ontzegt zich alle andere werkzaamheden. M. JERQUE DAVID, Gemeente-Sekretaris, le Biïelen. welke de socialistische groep vormen tot schepen gekozen wierd (tegen 12 witte briefjes) was dit de dageraad van de zoolang gewachte dag en onze bewondering komt hieruit voort dat wij niet kunnen begrijpen dat hij aan de voltrekking van zijn zoo vu rig verlangen nog een paar weken weerstand kon bieden. Men moet be kennen dat hij een eerste klas ko mediant is, die de komedie tot het uiterste puntje uitgespeeld heeft... en eindelijk is hij schepeneü! •t* Door plakbrieven in stad uitgehan gen weten wij dat er op Sinxen eene betooging ter eere van gezel Debun- ne te Meenen plaats heeft. Welnu het schijnt dat het om reden dier betoo ging is, dat baas Ganzendonck de komedie van het aanveerden of niet aanveerden van den schepenzetel niet langer heeft willen laten aanslepen. Hij hield er mordicus aan om met eenen beteren titel dan dezen Van gewezen volksvertegenwoordiger in de verslagen welke de partijbladen over die betooging zullen opnemen, vermeld te staan. Gewezen immers beteekent net of zooveel van iemand waarvan de kiezers gauw beu zijn ge raakt en dat is dubbel vernederend wanneer men met de prestige aan een député eigen, ook de vergoe ding nu op 42.000 ballen, dank zij de partijgenooten van Baas behouden, verliest. uit de hoogte te willen bezien, maar nu dat hij schepene is zal hij zich weer wel inbeelden dat Keizer Kareis kat wel zijn nicht is». Hoe vleiend niet waar? A propos van gezel Debunne, de lange tongen beweren, er zijn lange tongen zoo goed in Meenen als in ge lijk welke stad, dat gezel Debunne, wanneer hij gewaar wierd dat onzen baas Ganzendonck, wat ambitie begon te krij gen om ook leider te worden (dit is immers een winstge vend bedrijf) ervoor gezorgd heeft om dezen gebeurlijken mededinger van Meenen weg te krijgen en dat hij erin gelukt is bij de partij hoofden te doen inzien dat Missiaen beter de belangen der partij te Yper dan te Meenen zou kunnen verdedi gen; alzoo bleef de baan voor hem alleen vrij, misschien voorzag gezel Debunne dat een prétentieux als baas Ganzendonck eindigt met meer kwaad dan goed te doen, daar zulks, gewoonlijk niet lang duurt; de uit slag der laatste wetgevende kiezing is er een doorslaand bewijs van. Met betrek op laatst gedeelte van bovenstaande, hebben wij uit zekere bron vernomen dat alle partij genoo ten niet evenveel ingenomen zijn met de eer die baas Ganzendonck om reden van de schepensjerp te beurt valt. Reeds van Dinsdag morgen hoor den wij volgende bemerking door een dezer gemaakt: sedert hij (Ganzen donck) geen volksvertegenwoordiger meer was, scheen hij wat min pre tentie te hebben en ons wat minder Mengelwerk van Het Ypersche Volk8. Wij hebben het genoegen ter ken nis onzer lezers te kunnen brengen dat de vergadering van het schepen kollege van Woensdag laatst, de eer ste door Ganzendoncsk bijgewoond, heel kalmpjes is afgeloopen. Gezien een geweldig artikel over enkele we ken in «De Werkman» tegen een fonc- tionnaris die gewoonlijk de zittin gen van het schepenkollege bijwoont en er als 't noodig is raad geeft, ver schenen, hadden wij voor het ergste gevreesd, doch op de markt hoorden wij noch geweldige uitroepen noch breken van deuren of vensters. Zou baas Ganzendonck reeds vanaf den eersten dag zijner indiensttre ding, den weldoenden invloed van een stil midden ondergaan? Zoo ja, zooveel te beter voor hem, want dat had hij grootölijks van doen. OPGEPAST Valsche brieikens van honderd frank zijn in omloop. Kenmerkens Te dik papier het watermerk onvolmaakt geen komma achter het woord Le Gou verneur geen punt achter het hand- teeken. De tot nu toe aangeslegen exemplaren dragen Nr864 E 421. door CAMILLE VERVARCKE De verwonding onzes vriends, heeft, God zij geloofd, niets te be- teekenen, Leonie. De 'doktoor zegt, dat er geene breuk of iets dergelijks voor handen is. Hij gaat reeds veel gemakkelijker, en ten laatste over wogen zal er geen spoor van het on aangenaam voorval meer bestaan. Het doet mij veel vermaak zulks te vernemen, zegde Leonie, waarop Richter antwoordde: Ik ben er waarlijk ook zeer te- vi'eden over, nog meer echter, omdat het onderzoek van den dokter voorbij is. Het was uitnemend pijnlijk. De tijd heeft u zeker niet te lang gesche nen, mejuffer Leonie, gij hebt wat met heer Brown geredekaveld. Het heeft mij geenszins ver veeld, antwoordde zij rustig, mijn heer Brown kan uitnemend wel eene samenspraak gaande houden. Zulk een lof zou rnij wel ja- loerseh maken, zegde de jongeling, met eenen gedwongen lach en eenen onvriendelijken blik jegens Brown. Deze laatste scheen zulks niet te be merken, want hij sprak op vroolij- ken toon Het was niet moeilijk het ge voorwaar. v. onze Belgische werklieden. De wonden, geslagen door de laatste werkstaking zijn nog niet geheeld en veel werkmansgezinnen moeten thans nog wekelijks bij winkeliers, bakkers, enz., afkorten van hetgeen zij alsdan zonder geld bekomen hebben. Veel huismoeders hebben met de tranen in de oogen Zon dag de droeve mare vernomen en menig werkman keerde moedeloos huiswaarts. Duizenden werklieden van de omstreken van Meenen werken te Halewijn, Toer- konje, Roebaais en omliggende. Maandag morgen kwamen zij, zooals vroeger, met een autobus aan de grens. Er werd hun gezegd dat zij de grens over mochten, maar op hunne verantwoordelijkheid. Daarop keerden velen terug. DeFransch- Belgische grens is goed door de gendar men bewaakt. Alle samenscholingen zijn verboden. De Belgische gendarmen staan onder de bevelen van Majoor Tinzinger, van Brugge. I aat ons hopen dat men spoedig tot eene overeenkomst gerake. Loss' en verspreidt HET YPERSCHE VOLK Algamcetie Werkstaking in de De weverssyndikaten van Fransch- Noorden, aangesloten bij het Algemeen Arbeidsverbond van Frankrijk, hebben Zondag in al de dorpen en steden van de streek Roebaais-Toerkonje, alsmede in de Belgische grensgemeenten, vergade ring gehouden, in dewelke de nieuwe voorstellen der patroons onderzocht wer den. Volgens deze voorstellen zal de loonsafslag van 10 p. c. niet toegepast worden, doch zal anderzijds de aanwe zigheidspremie van 4 p. c. afgeschaft worden. In al de vergaderingen werden deze nieuwe voorstellen verworpen en werd beslist Maandag de algemeene werksta king uit te roepen. In deze staking zijn 125.000 arbeiders betrokken. Zij treft ook de mekaniekers, gelast met het onderhoud der machienen, en de vervoerarbeiders van het textielbe drijf. De toestand Maandag morgen. Het ordewoord der staking is schier algemeen gevolgd geworden. Te 11 1/2 uur telde men in de twintig gemeenten van het textielbedrijf 100.000 verietters. Men moet aannemen dat er daarbij eenige duizenden Maandagverletters zijn. Onge veer 25.000 man is aan den arbeid geble ven. Te Meenen en op de Belgische grens. Het werkstakingsbevei heeft te Meenen en op heel de Belgische grens groote opschudding en misnoegdheid verwekt. Duizenden erl duizenden werklieden, vrouwen en mannen zijn thans werkloos en slenteren langs de straten. Droevig, sprek in gang te houden, want er was kwestie van u. Gij spraakt van m,ij vuoeg Richter rood wordend. Ik mag wellicht weten, wat er gezegd werd. Wij spraken in 't algemeen over de dankbaarheid, en ik zegde dat gij die schoone deugd in hooge mate moet bezitten. Nu hebt gij mij uwe erken telijkheid nog maar door blikken en woorden kunnen uitdrukken, maar ik hoop vast dat gij maar op eene gun stige gelegenheid wacht, om ze mij ook door daden te bewijzen. Mijn heer Van Leeren, ging hij voort, zich tot dezen wendend, en zonder op Richters kwade houding te letten, ik heb reeds meer dan genoeg gebruik gemaakt van uwe gastvrijheid, en ik reken dat het tijd is om afscheid te nemen. Ik dank u rechtzinnig voor uwe vriendelijke ontvangst. Het kan wel gebeuren, dat ik zoo vrij ben u nogmaals te bezoeken. Eer ik hier in de streek eenen eigendom aankoop, zou ik wel uw ge voelen over de zaak wilen kennen. Mijnheer Van Leeren verzekerde, eenigszins koel, dat het beloofde be zoek hem veel vreugde ging verschaf fen, waarna men scheidde. De beide heeren bogen zich wat stijf voor den vreemdeling, maar Leonie gunde hem eenen zeer vrien delijken blik tot afscheid. Welhaast bevond Brown zich in het woud en YPER. Baldadigheden. De autobussen hier uit de streek welke met werklieden Maandag naar Frankrijk reden, moesten bijna al len naar huis toe keeren, wilden ze voor geen moeilijkheden komen te staan. Sommigen die kost wat kost doorgingen werden omgeworpen en de inzittenden deerlijk mishandeld. Bestolen. Maandag morgen had een welgekleede Engelsche toe rist een auto gehuurd om een reisje te doen aan het front. Doch toen het er op aan kwam te betalen, haalde hij zijn brieventasch uit en bestatig- de tot zijne groote verwondering dat de vele kostelijke briefjes op eene voor hem onverklaarbare wijze ver dwenen waren. Zijn reiszak stak vol schoon goed. Een onderzodk werd ingesteld. Lancllooper. Zaterdag na middag kwam Deweerdt Arthur van Poperinghe, 67 jaar oud, gescheiden echtgenoot, zich ten policiebureele aangeven als zijnde zonder middelen van bestaan. De man werd denzelf den dag nog voor onbepaalden tijd naar Hoogstraeten gezonden. DOÖDELIJK ONGELUK TE ZILLEBEKE Maandagnamicldag, toen de kindertjes zich naar school begaven, kwamen de twee broedertjes Ketels, op het gehucht Hooghe wonende, hand in hand, achter een wagen aangestapt. Toen ze nu aan het schoolgebouw kwa men, verlieten ze de groote baan om de school binnen te gaan. Op hetzelfde oogen- blik reed een auto van Roubaix voorbij, ko mende uit de richting van Meenen en reed een kind aan. Weledele Heer P. de Vinck, die het ongeluk gebeuren zag, liep toe, nam het kindje op en voerde het dadelijk naar Yperen ter verzorging. Niets meer kon ba ten. Het kind. nog geen 4 jaren oud, had een dubbele schedebreuk opgeloopen en overleed een uur nadien. De droefheid der ouders is hartverscheurend. KOMEN. Verdacht overlijden. Schip pers hebben uit de Leie het lijk opgepikt van de 27 jarige Godelieve Beckaert, echtgenoote Remi Coeyman, gescheiden van haar man en woonachtig in de Molenstraat in eene her berg. Het lijk droeg kwetsuren aan het hoofd en eene koord rond den hals gesnoerd. De geneesheer weigerde de toelating tot de be grafenis. wandelde nadenkend en traagzaam naar zijn hotel. TWEEDE HOOFDSTUK Sedert den dag dat Brown op de villa Van Leeren geweest was, kwam er in zijne gewoonten eene verande ring, die aanstonds door de ingezete nen van Rijckeveld opgemerkt werd. Zijne uitstapjes in het bosch, na melijk, bleven heel en al achter, zelfs liet hij zich in de drinkzaal, noch aan de algemeenè tafel in zijn hotel, maar zelden meer zien. Het grootste deel van zijnen tijd bracht hij op zijne kamer door, en als hij eene wandeling deed, was het langs den kant der Schelde, verre van de Villa Van Leeren. Gebeurde het dat hij met zijne vroegere vrienden een glas bier dronk in de groote zaal, dan was er daar om zoo te zeggen niemand op zijn gemak. Tegen zijne gewoonte zat de vreemdeling zwijgend en naden kend ten gronde te zien. Men maakte allerlei" gissingen over die plotselinge verandering, maar niemand ver stond er zich aan. Over zijn bezoek op de villa, sprak Brown geen woord, anders hadden de Rijckeveldenaars voorzeker gedacht, dat de amerikaner smoorlijk verliefd was op Van Leeren's dochter. Eenige dagen later bood zich in het hotel een deftige heer aan, van om trent 50 jaar oud, en vroeg indien BURGERSTAND VAN: TPER, van 14 tot 20 Mei 1931. Geboorten. Erachet Lea, Dixmudestr. De mul Jeannine, Dehaernestr. Lenoir Agues, Cartons.:-. Boudin Diana, Hoorn werk. Cofiyn Odette, Yperleestr.Vande- vyver Jeannine, Maloulaan. Overlijden;. Wallaert Leonia, 83 j., ongeil., Groote Markt. Grison Clementine, 66 j., wed. Get.tuiere Henri, Meenenstr. Ketels Roger, 3 j. 8 m., Meenensteenweg. Huwelijken. Pauwels Georges, opzichter van bruggen en wegen en Raes Rachel. Coussement Godfried, electriekwerker en Neyssens Margareta, z. b. WEIVIK. Moto-ongeval. De 27-jarige metorijder, Arthur DewCde, die in de rich ting van Buschheke reed, is op de plaats, gezegd Balkon in aanrijding gekomen met een auto, geleid door de landbouwster Hen riette Lefebvre, uit Halewijn. Tengevolge van den hevigen schok werd de niotorijder ten gronde geworpen en deed zulken ongelukki- gen val, dat de bijgeroepen geneesheer vast stelde dat het slachtoffer een dubbele breuk aan het rechterbeen bekomen had en naar een kli: :3k diende overgebracht te worden. SffEv EGHEM. De groote dag van 14 Juni is in aantocht en nadert met haasti gen tred. Een groot deel van het eerste organlsatie- verk der EL Hartfeesten ligt achter den rug en reeds begint het complex der feestelijk heden vorm en gestalte te krijgen. De aanpiakbrieven met het programma der feesten zij op groote schaal verspreid ge worden. Er is ook gezorgd voor gemak kelijk verkeer: een speciale trein zal uit Kortrijk vertrekken ten 3.Ö5 uur en uit Sweveghem naar Kortrijk terugkeeren te 7.40 uur. Aldus wordt aan de deelnemende maatschappijen eene degelijke aansluiting verzekerd en gelegenheid gegeven tot een gemakkelijke reis. WEVELGHEM. Diefstallen. In de Lauwestraat, te Wevelghem, werden onlangs verscheidene win kels geplunderd. De policie stelde een onderzoek in doch kon de dieven niet ontdekken. Nu komt men te verne men dat te Lens, Fransch-Noorden, t ier personen aangehouden werden, die in het bezit gevonden werden van schoenen, die te Wevelghem gesto len werden. De kerels zijn afkomstig van Reckem. Hunne uitlevering wordt verwacht. Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835. MARKTPRIJZEN Yper, 16 Mei. Tarwe 101-103; koolzaad 285-288; klaverzaad 1600; rogge 82-84; boek weit 213-217; haver 101-103; brouwersgerst 122-124 voedergerst 92-94; erwten 222-225; bloem 133-136; maïs 81-83; paardeboonen 130-133; gruis 80-83; zemelen 96-98; lijnzaad- meel 126-123; lijnzaadkoeken 115-117; aard appelen 60-75; boter 19-20; eieren 0.54-0.55; biggen 100-150, den kilo 5.00; strooi 24-28; hooi 34-38; ruw vlas 35-45; voederbeeten 25-35. genezen de verstoptheid, zij snaken het bloed zuive de maag net en de inge wanden vrij. Zij v<mijden en genezen: hoofdpijn, diaainissen, trage spijsver- :ng, het overgeven, het zuur, de sia- perachtighcid na het eten, dc winden, de kolieken, de leverstoornis, de len denpijn, enz. Te verkrijgen in aüe Apotheken. De doos 6,C0 fr. «O»- Voor alle inlichtingen wend U tot de SOS Itoat Öo3 gele! in COestaOloondepen. Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent mijnheer Brown sprekslijk was. Wel ja, mijnheer Richter, hij is boven op de eerste verdieping, ant woordde hem de weerdin. Gij kunt niet missen, het is de derde kamer links. De heer ging naar boven en klopte aan de aangeduide deur. Bij zijn in treden stond Brown van voor zijne schrijftafel op, en vroeg waarmede hij den heer dienen kon. De inkomende bleef verwonderd staan zien, naar de reusachtige ge stalte van den man. Na eenige oogen- hlikken stilzwijgen bemerkte hij de zes ongeduldige houding, en sprak dan zeer snel Heb ik de eer, met mijnheer Brown te spreken? Zoo is mijn naam. In dat geval neem ik de vrij heid, mij aan u als heer Richter voor te stellen. Ik ben de vader van de jon geling, die over eenige dagen bijna verongelukte met zijn rijtuig, en wien gij zoo wakker ter hulp geko men zijt. Het verheugt mij uwe kennis te maken, heer Richter, antwoordde Brown zeer koel. Maar zet u neer, als het u belieft. Richter zette zich neer, en Brown plaatste zich recht over hem. De eer ste begon het zweet van zijn voor hoofd te vagen, en zegde eindelijk op eeqen gansch bevangen toon: Ik kom eigentlijk tot hier, om u te bedanken over den bijstand, wel ken gij mijnen zoon verleend hebt. Die dankbetuiging is mij reeds door mijnheer uwen zoon gedaan, antwoordde Brown met eene lichte buiging. Ook is dit voorval reeds zoo lang voorbijdat ik er om zoo te zeg gen niet meer aan dacht. Ik had wel vroeger willen ko men, bemerkte Richter, doch gansch bijzondere omstandigheden hebben mij wederhouden. Maar mijn bezoek heeft nog een ander doel, te weten de zorg voor het verdere geluk van mij nen zoon. Gij moet weten, dat Karei gansch veranderd is sedert zijne ont moeting' met u. De gewone vroolijke uitdrukking is geheel van zijn wezen verdwenen, het eten'smaakt hem niet meer, en zijne wangen worden im mer bleaker, zoodat mijne vrouw en ik zeer ernstig over hem bezorgd zijn. Na vele moeite ben ik er in gelul fc de oorzaak van zijn verdriet te leeren kennen, en van zoohaast ik wist, wat er van de zaak is, besloot ik zonde;' uitstel tot u te komen, om over mij nen zoon te spreke-n. Gij alleen zi. in staat, hem uit zijnen wanhopige i toestand te redden en te beletten, da: ijne bedroefd, ouders hun eenig kind- verliezen. Ik moet uwen zoon reddenriep Brown uit, ten hoogste verwondert. Onder welk opzicht kan ik iets aa:t le gei:, jedsgesteldheid van dien jon geling veranderen? ('t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3