Crédit Anversois ink opgepast voor de Rupsen NA OPSLORPING VAN ANDERE BANKEN BOLCHEVISTEN WEET GE WAT de eerste Vlaamsehe Bank boekt, 25 millioen Fr. Kapitaal 15 millioen Fr. Reserves ANTWOORD 53f Jaar. - Nummer 22. 35 Centiemen. Zaterdag 30 Mei 1931 Katholiek Weekblad van het Arrondissement Yper NATÏONAIlE BEDEVAART NAAR HET HEILIG LAND Dixmudeslraat, 18, YPER N. V. Hoofdzetel GENT, Kalanderberg, 1. Bijhuizen ANTWERPEN, Lange Nieuwstraat, 17. BRUSSEL, Wetstraat, 84, enz. ABONNEMENTPRIJS 1 Jaar 18 fr. 6 maanden 10 £r. 3 maanden G fr Men abonneert in alle Postkantoren en in het Opstelbureel ABONNEMENT VOOR 'T BUITENLAND: 28 frank. Op het Opstelbureel alleen te vragen. BEHEER EN OPSTEL io5, ZONNEBEKE STEENWEG, io5, YPER Postcheckrekening 40.201 (j. casier) waar op alle wekedagen alle inlichtingen te bekomen zijn van 11 tot 16 uur. AANKONDIGINGEN Prijs bij overeenkomst. Alle Aankondigingen moeten tegen den WOENSDAG ten laatste ingebonden woraen. Kleine berichten en nieuws ten laatste tegen den WOENSDAG avond. Een fransche anarchiste, Francis Brosso, was naar Rusland getrok ken. Daar hij veel geweldige schimp schriften uitgegeven had en afge stuurd was door zijne partij om in Rusland eens het soviets-stelsel te be- studeeren, was hij daar welkom en zes maanden lang had men getracht hem al het oogenbedrog, daar mees terlijk ingericht, te doen zien, om hem te verschalken. Nu zat hij in het pas-bureel, om eene geschrevene toelating tot het afreizen te bekomen en hij begeerde mede te nemen naar Frankrijk een wolf-kind dat hij daags er voor van op straat mede genomen had naar zijn hotel. Wolf-kinderen, dat zijn ongelukkigen, die noch va der noch moeder kennen, uitgehon- gerden, zonder geleerdheid, wild ge worden, zwervende en dewelke ae staat aanziet als toekomende moor denaars, waarvan de Staat op tijd en stond gebruik maken zal. Kameraad zegde de bureel schrijver, wij verhopen, dat ge eenen goeden indruk van uw verblijf onder ons mededraagt. Gij 'hebt onze scholen gezien alsook onze fabrie ken en werkwinkelsgij hebt u kun nen een gedacht vormen van onzen vooruitgang en onzen steeds groeien- den voortbrengst kunnen schatten; in uw land zult ge ten onzen beste spreken en nieuwe uitleverings-oor- den voor onze nijverheid weten tot stand te brengen. «Ja, zekerlijk! antwoordde Francis, maar hij dacht het anders, want de onnoembare el lende, die hij zoo dikwijls ontwaard had, had hem totaal van zijne com munistische gedachten genezen. Daarop bood hem de bureelover ste het grijs boekje aan, met eene roode ster getimbreerd en zeggende: «Zie daar uw pas. Dank u antwoordde Francis, zonder aan te nemen, zoudét gij er niet iets wil len bijvoegen? Gisteren avond heb ik een kleinen bedelaar ontmoet; be delaars zijn er overal, in Frankrijk ook. Maar deze miek mij bij zonde ren indruk, omdat ik ook op dien ouderdom wees en arm was. Ik heb hem aangenomen en zoude hem wil len medevoeren naar Frankrijk. «Ha, Ha! onderbrak de schrijver, «hoe ziet de jongen er nog uit? Het mag niet zijn, dat hij in het buiten land een slechten indruk mieke. Hier hebben wij nog eenige lichaamlij ke en zedelijke misbaksels... wij zijn nog niet geheel en gansch in alles ingericht en meenige zaken moeten nog ernstig herzien worden. «Verstaanbaar; binnen korte jaren zal alles ten beste wezen antwoord de Francis met opgeruimden toon, maar intusschen, beste kameraad, voeg er eenige woorden bij en laat mij dien kerel medenemen. Ja, op voorwaarde dat ge hem wel klee- detEn de pasgever zette hem op nieuw te schrijven. «Geslacht?» vroeg hij. Knecht jongen Ouderdom? Veertien jaar on geveer. Voornaam? «Di mitri. «Numero?» (dus geen familienaam) Daarop kan ik niet antwoorden, daar ik verwaar loosd heb er achter te vragen. - Goed, GoedEn Francis kreeg welhaast het aangevuld pas met de woordenGoede reis. Wanneer vertrekt ge?» «Nog dezen avond» en daarop verliet Francis het bureel. De trein was stil gevallen voor een klein station, geheel in planken en hoopen sneeuw bedekten er van het dak, alsook de boomen, de lijn en de velden. In een hoek van den treinwagen zat Francis, weggestoken in de pel sen en bezidnde den wolfdien hij medegenomen had, die lam geworden was en die insgelijks in peFen gehuld, te loeren zat, recht vóór hem. De volgende statie is de grens, zegde Brosso. Zoo men ons maar door laat, antwoordde, de jongen. Waarom niet? De pas is in re gel. Ja, zegde het kind, maar ge hebt te veel gesproken. Ge hebt mij verteld van uw land, er mede geboft en alzoo Rusland gelaakt. Ge hebt niet voorzichtig genoeg geweest. Daarop liet Brosso een venster luik neerdalen en vroeg aan een sta tie-bediendeKameraad, moeten wij hier lang stil houden? Broer- ke, zoo lang of het believen zal aan den lokalen Soviet. Men heeft gete- lephoneerd uit Moscou en 't schijnt dat men den trein moet onderzoe ken. Dank u antwoordde Fran cis geheel kalm. Wat, zegde de jongen, plotse ling met angst en vrees geslegen. Snel, snel, vlucht (vriend, 't Is u dien men aanhouden zal. Beiden sprongen uit den trein al den overkant der statie, en al achter de wagens konnen zij zonder gezien te zijn in het veld geraken. Daar was het zeer lastig gaan en verder sloopen zij wederom op de ijzeren- wegbaan, om, ze volgende, gemakke lijker de grens te bereiken. Als ze reeds in 't zicht van het laatste station kwamen, verlieten ze opnieuw de baan en struikelden voort door een sperrenbosch. Zij ontwaar den en hoorden in het station eene algemeene opschudding tusschen be- djenden en soldaten, die zekerlijk thelephonisch verwittigd geweest waren voor dezen die den trein had den moeten onderzoeken en het ver dwijnen der twee reizigers vastge steld hadden. «Als ge er een van ont waart hoorden ze een bevelhebber tieren, schiet hem neder Dimitri, die een hamer in de hand hield, den hamei" dien men hem als toekomenden moordenaar had leeren hanteeren en dien hij altijd op zich droeg, kon niet meer verder en zeeg neder langs een boom. Vriend zuchtte hij, «laat mij aan mijn lot over... vlucht alleen, ge kunt u red den Neen snauwde Brosso hij tilde de jongen op en hem dragen de in zijne armen, liep hij razende vooruit. O God, helpkreunde hij. 't Was het eerste gebed, dat se dert lange jaren over zijne lippen rolde. Ongelukkiglijk stoot hij ver der met den voet tegen een boven- grond-groeienden wortel en beiden vielen. Op hetzelfde oogenblik kwam een roode soldaat aangeloopen, die zijne makkers merkelijk vooruitge sneld was en de vluchtelingen in de mot gekregen had. Als Brosso weder om recht gerocht, zag hij ter zelver- tijd den soldaat die toesprong, Di mitri die door het dreigende gevaar met bovengewone spierkracht op sprong, den hamer zwaaide en den bclchevist die ten gronde stuikte. Beiden stuwden wederom vooruit naar de grenspaal, die op weinigen afstand te glimmen stond... en enke le stonden er naar waren zij op poolsch grondgebied en buiten ge vaar. Dimitri is nu boer op eene hofste de in de streek van Brie, waar Fran cis Brosso hem plaatste. Van wolf- kind is hij beschaafd mensch gewor den en even goede christen als Bros so zelf, die nu aan het hoofd staat der orde-lievende menschen. Wat te lezen staat in den Stan daard 20-5-41. DE HAND GODS... Uit Madrid wordt gemeld: Bij de plundering en verwoesting van de kerk d*r Carmelieten ce Se- villa, een alou^f en wereldvermaard Heiligdom, wcj'den toonealen afge speeld, van welker demonische af schuwelijkheid men zich bijna geen denkbeeld kan vormen. Het mirakuleuze Beeld der Lieve Vrouwe van den Carmel werd van het altaar geworpen en kwam neer in het midden van de razende heiligschen ners. Een hunner, een opgeschoten jongen, verbrijzelde met een ijzeren staaf de heilige en dierbare Beelte^ nis. Trotseh op dat heldenfeit sprong hij op het altaar en zwaaide zege vierend met het afgeslagen hoofd van Christus' gebénedijde Moeder. Maar plotseling begon hij te wan kelen. Zijn gezicht werd door akeli ge stuiptrekkingen verwrongen en schuimbekkend, razend qn huilend als een hond, plofte hij neer van 't altaarblad op de marmeren zerken, waar hij machteloos bleef liggen als een schrikwekkend gedenkteeken der Wrake van Christus, die zijne Moe der niet straffeloos liet smaden... Vertrek uit Brussel: 11 Augustus 1931. Terugkomst 20 September 1931. REISPLAN: Brussel, Parijs, Marseille, Alexandrië, Cairo, de Pyramiden, de Sphinx, Heliopolis, Ramleh, Jerusalem en omstreken, Bethlehem, St Jan in de Bergen, Jericho en de Doode Zee, de Cartnelusberg, Nazareth, berg Thabor, Cana, het meer en de stad Tiberias, Capharnaüm, Damascus, Baalbeck, de Libanon, Beyrouth, Tripoli, Alexandrette, Smyrna, Constantinopel, Athenen, Napels, Marseille, Parijs, Brussel. Voor programma en verdere inlichtingen kan men zich wenden tot den Eerw. Pater DANIËL LAPPAN, Algemeene Commissaris van het H. Land, Oude Violettenlei, 10, GENT. van den Heer Minister van Buiten- landsche Zaken aan de vraag van M.Brutsaert, verledene week in ons blad verschenen. Naar aanleiding van de vraag door het achtbaar lid aan den minister van finan ciën, heb ik de eer ter zijner kennis te brengen dat het ministerie van landbouw vertegenwoordigd was in de afvaardiging welke, van Belgische zijde, de joajjcte han delsonderhandelingen met Frankrijk leidde. Geen enkele aanvraag inzake landbouw werd tijdens deze onderhandelingen bespro ken zonder dat de afgevaardigde van het departement van landbouw daarbij tegen woordig was. Indien, in een zeker mate, voldoening ge schonken werd aan de Fransche aanvraag betreffende een vermeerdering van de hoe veelheid Elzasser hop naar het Groot Her togdom Luxemburg uitgevoerd, gebeurde zulks omdat het gebleken is dat deze toe geving de belangen van de Belgische hop markt niet schaden kon. Inderdaad, de strenge voorwaarden die den tolvrijen invoer in het Groot Hertog dom, van de bepaalde hoeveelheid hop rege len, weert elk gevaar de hop van deze her komst op de Belgische markt te zien door dringen. De Luxemburgsche regeering daet dooi den tolaienst de omstandige rekening bij houden van den invoer en den uitvoer langs de Lotharingergrens van landbouwproduc ten waarvan de hoeveelheden niet bepaald zijn en waaronder de Elzasserhop voorkomt. Anderzijds, moet deze hop overgebracht worden naai- een der negen brouwerijen van het Groot Hertogdom. Deze laatste, welke aan de invoertaxe onderworpen zijn, moe ten ten allen tijde, aan het beheer der re gistratie hunne boeken, facturen en han- delsgeschriften vertoonen om de geregelde inning van bedoelde taxe te waarborgen. Het is dus gemakkelijk het kleinste bedrag vast te stellen met de ingevoerde hoeveel heden door den toldienst aangeteekend, te vergelijken met die door het beheer van registratie in ae boeken en op de facturen der brouwerijen aangestipt. Het is dus fei telijk onmogelijk dat een handel van tol vrijen doorvoer van hop, uit den Elzas, in het Groot Hertogdom kunne voorkomen. Verder wijs ik erop dat de dienst van ds handelsstatistiek, afhangende van het mi nisterie van financiën, geen enkele aandui ding bezit nopens de in 1930 tolvrij inge voerde hoeveelheid Elzasser hop. Volgens de inlichtingen welke mijn departement bezit, bedroeg deze hoeveelheid 1.650 kilogram voor het bedoelde jaar. Nieuwe timbers zullen uitgegeven worden in Spanje. Op dezen van 15 centiemen zal het gebouw der facul teit van geneeskunde te zien zijn; op dezen van 40 de beeltenis van een der revolutiemannen 'van 1872 en op dezen van 25 de beeltenis van een der huidige omwentelaars, met als grond de driekleurige vlag. 150 kloosters, kapellen, scholen en bisschoplij ke paleizen gingen in de vlammen op, tijdens de laatste be roerten in Spanje. Zal Alphonse XIII nog ooit in Spanje terugkeeren? Levend mis- chien niet maar na zijnen dood waar schijnlijk wel en dat ware om bij gezet te wórden in de "koninklijke begraaf plaatse van het Escorial. Van dees jaar heeft men in de be graafplaats van Dreux, waar Louis- Philippe met al de leiden van zijn huis den laatsten slaap sluimert, de Prins van Orleans begraven, die de voorlaatste pretendent was op den franschen troon en die te Palerme in Italië stierf vóór vijf jaar. Dom Pedro was de laatste keizer van Bresil en stierf als banneling in Europa. Na zijnen dood heeft het Braziliaansch Bestuur zijn lichaam met veel pracht en luister doen over brengen naar Brazilië, om het bij te zetten in de keizerlijke begraafplaats. Napoleon stierf op St Helena in 1821 en in 1840, den 15 December, werd zijn lijk nedergelegd onder den koepel der Invalieden te Parijs. Het schip Belle-Poulehad het overgebracht naar Cherbourg en van daar hadden kleinere schepen het langs de Seine gebracht tot aan Cour- b voie. Hier waren de drie zonen van den koning Louis-Philippe de gebeenderen komen groeten en ver gezelden den stoet, dis ze voerde naar de Invalieden. Daar wachtten de Aartsbisschop van Parijs met de geestelijkheid en ook de Koning en als de stoet voor het eer-hekken stil stond, zegde de erfprins tot zijn va der: «Sire, ik breng u het lichaam van keizer Napoleon...» «En ik aanveerde het in den naam van Frankrijk antwoordde de koning. Paus Pius XI zegde dezer dagen aan spaansche bedevaarders: Groot is de verantwoordelijkheid dezer die de klooster-branden verwekten, als ook van dezen die niets deden om ze L'e beletten. 14. vf. BANK BEURS W I S S E L U asaa ^vreaaggnang'irMinw i miuwMWi Niettegenstaande herhaalde oproepen, werd op vele plaatsen verwaarloosd in tijds de rupsen te weren. De fruitbeplan- tingen zijn daar thans erg in gevaar ge bracht. Het is nog tijd om den fruitoogst te redden, maar daartoe dienen onmiddel lijk krachtdadige maatregelen aange wend. Bij het eerste verschijnen der rupsen kunnen deze opgezocht worden, bij voch tig en overtrokken weder of legen den avond, wanneer zij in hoopen onder hare spinsels verblijven men moet alsdan met rupsenschaar de nesten wegnemen en verbranden. Men kan ze ook nog als volgt met een oplossing carbolineum doorweken. Een witborstel, vastgemaakt aan het uiteinde van een vrij lange lat, wordt gedoopt in een oplossing carbolineum van 20 t. hhiermede moet men de web- 253 Agentschappen en Kantoren in Oost- en West-VSaanderen en Brabant.

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 1