Crédit Anversois SWEVEGHEM Engelsch oedenhieehen ie noegsieeri Provinciaal KaihoiieK Com WEET GE WAT Ypersche Kroniek. N. V. Dixmndestraat, 18, YFER BANK BEURS WISSEL aan het H. Hart ZONDAG 14 JUNI 1931 Zondagrust. Kerkelijk Nieuws beslissing van den provinciaal en met bescherming van den Podestat (Burgerlijke Overheid) het lichaam kon overbrengen naar St Maria en er het begraven. De H. f\ntonius wordt algemeen aanschouwd als wonderdoener maar niet uit het oog verliezen, dat hij, van ejdele afkomst, vroegtijdig in 't klooster binnen trok als in een schuiloord voor zijne deugd; dat hij kloosterling was geheel verslonden in gebed en studie; dat hij helden- zoon was smachtende naar den mar teldood; dat hij minderbroeder was beoefende boetveerdigheid en kastij dingen; dat hij missionaris was, groote voorstaander van het H. Sa- krament des Altaars en gedurig de ketters bestrijdende die de Eucharis tie minachtten. H. Antohius bid %'oor ons en breng ons tot den Heer, nu in de H. Eucha ristie en later in het hemelsch hof. Te Lisboa, heeft de Patriark sa men met de burgerlijke- en krijgs- overheden, in tegenwoordigheid van eene groote menigte, de Basiliek van St Antonius heropend, die gebouwd staat op het geboortehuis van den Heilige en die door het toedoen van den gemeente-raad totaal is hersteld geworden, onder leiding van den vroegeren eersten minister, Vincent da Freitas. In Tchecoslowakie spreekt men Tcheksch en Duitsch. Een bisdom, waar het meesten deel der geloovigen duitsch spreken, staat open. Natio nalistische bladen eischen de benoe ming van een Tchekschen prelaat en het groot Katholiek Tcheksch blad drukt dat ple katholieke Tchekken niet zullen dulden, dat men aan de duitschspr^kénde burgers een pre laat opdringe, die hunne taal niet vlot spreekt en hunne betrachtingen niet deelt. In December 1.1. op het duitsch schip Trier varende naar den ver ren Oost waren er 57 missionarissen aan boord. Den 7 December 's avonds werd eene feestvergadering gehou den Het muziek Van 't schip speelde èen inleidingsstuk, waarna opvolgen- lijk gesproken werd over de Onbe vlekte Ontvangenis van Maria in het Duitsqh, Engelsch, Spaansch, FranscH, Nederlandsch, Iersch, Ita- liaansch en in de taal der Philippij- nen. Als slot de Salve Regina werd gezongen en 's anderdaags communi ceerden al de katholieken die aan boord waren. Mac Quisten, Engelschman, stelt voor de banen van den ijzerweg te ontdoen van hunne riggels en ze te herscheppen in auto-straden... we gen in gewapend-beton voor autos... Eenieder zoude die banen mogen ge bruiken, mits huurgeld en een snel heid van minstens 75 kilometers per uur. Een Kristallen Paleis d.i. een soort groote serre of broeikas in ijzer en glas, met een groot getal schilderij en van weerde, is te Munchen, door brand vernield. Het eerste kristallen Paleis werd gebouwd te Londen voor de eerste wereldtentoonstelling in 1851; het bevond zich midden de stad, in het groot Hijde-Park. Na de tentoon stelling- moeste het daar afgebroken worden en men heeft het wederom opgebouwd, buiten de stad, op 13 Km. van Charing Cross Station, waar het nu nog staat. Daar vindt men alle nieuwigheden; concerten op orgel, of gegeven door orchestre- groepen en muziekmaatschappijen wedstrijden, kinderfeesten en wat zeer vermaard is het wekelijksch vuurwerk, den Donderdag avond. Den 6 Juni 1.1. was het 363 jaar sedert de halsreohting van Egmont en Hornes op de markt te Brussel. Egmont werd de eerste het hoofd af gestegen, door den beul, die gerucht- loos en langs achter naderde, terwijl de graaf geknield zijn laatste gebed deed. De graaf was bijgestaan door den Bisschop van Yper. Zaterdag 30 Mei 1.1., den 500r" verjaardag der verbranding van de H. Joanna d'Arc, op al de kerkento- rens van Frankrijk, luidden de klok ken met den middag eerst over dood en daarna triomphe herinneren de alzoo haar schandlijk wegsterven uit deze wereld en hare zegepralende intrede in de eeuwigheid. In een museum te Rouanen, waar men gedachtenissen der Heldin ver zameld heeft, is te zien nevens het stuk onder;eekend door Cauchon en zijnde haar veroordeeling, den ring en den staf van Cauchon, dezer da gen teruggevonden in zijn graf te Lisieux... alsook eene schilderij, ge maakt door Rubens, voorstellende de H. Joanna en die in des mfeesters werkzaal hong tot aan zijnen dood. In 't center van Berlin, is er een winkel waar de burgers kunnen gas maskers aankoopen, in vooruitzicht van den eerst komenden oorlog. Moet er geen zand zijn! De Belgische Geneeskundige Aca demie verklaarde op 28 Februari 1931Daar het verbruik van zware bieren déze laaltste jaren sterk is toegenomen, is het de plicht der Bel gische Geneeskundige Academie de aandacht te trekken van het publiek op het gevaar voor de gezondheid, dat het verbruik van zwaar bier op levert. De heerlijke dag is daar, waarop grootsche plechtigheden zullen plaats hebben. De bevolking van onze gemeente staat paraat om dit feest den grootst mogelijken luister bij te zetten en het te vieren met eene waardige lief de tot het H. Hart. Het zal een on vergetelijke dag wezen die met gul den letters zal geschreven worden in de annalen onzer lokale geschiedenis. Schikkingen werden genomen op dat deze plechtigheid zou worden verfilmd en opdat de heerlijkheden van dezen dag voor onze bondsleden van hier en elders zouden worden be waard. Moge het H. Hart met welgevallen op dit feest nederzienmoge het Zij nen milden zegen schenken en bloe men strooien in de harten der men- schen. Bloemen die geuren van frischheid en nooit verwelken; bloe men geplukt in den hof der eeuwige lente; bloemen Van genade en licht De Apotheek van M. VAN RO- BAEYS, Boterstraat, zal alleen open zijn op Zondag 14 Juni 1931. In St PIETERSKERK Zondag 14 Juni, ten 8 J uur, ziel mis voor Isidore Lalous en dochter. Woensdag 17 Juni, ten 11 uur, plechtig Jaargetijde voor Jufvrouw Worme. m CONCERT Zondag 14 Juni, om 2.30 uur. Concert op de Groote Markt door het katholiek muziek van Poperinghe, onder leiding van Prof. Heer Karei Heylbroeck. PROGRAMMA L - Rubens Marseh. Peter Henoit 2. - Titus. openingstuk Mozart 3. - Dernière Serenade, F. Van de vVaUe 4. - Maritana, fantaisie Walaeee 5. - a Les Bateliers de la Volga, Guülemyn b Amina. sérénade, Lincke 6. - II Baeio, wals. Arditti DE PROCESSIE VAN HET H. SAKRAMENT Het was Zondag een gewenseht weder, toen om 10 uur, de plechtige processie uit St Maartenskathedraal vertrok. Veel vaandels, licht en bloe men aan de huizen op den doortocht. De zegen met het Allerheiligste werd gegeven door Z. E. Heer Deken Ver- maut aan de rustaltaren der Groote Markt, St Pieters- en St Niklaas- kerk, te midden eene godvruchtige menigte. De schoone groep der vanen der Gilde van O. L. Vrouw van Tuine, der Heilige Hartebonden en Derde Ordelingen, alsook de indrukwek kende groep der Eere-Communie- kanten en het prachtig Engelen schaar werden te recht bewonderd. De kunstige processiemarchen dei- Harmonie Ypriana werden meester lijk vertolkt. Ons heerlijk Pompiers korps omringde het Allerheiligste, gevolgd door den Heer Burgemees ter Sobrv, de schepenen Lemahieu en Delahaye, en de gemeenteraadsle den Capoen en Laton. De processie was nauwelijks de Kathedraal binnen, rond 12 J uur, toen er eene geweldige stortvlaag uit viel. INHULDIGING VAN HET NIEUW ORGEL van St MAARTENSKATHEDRAAL .Zondag 14 Juni om 15 ure zal de Plechtige Wijding van het Orgel, ge daan worden door Z. E. Heer Ver- maut, Pastor-Deken der Kathedraal, gevolgd door een ORGELCONCERT door M. LOUIS VAN HOUTTE, Laureaat van het Lemmensgesticht en Orgelist van St Vedastus te Mee- nen, en door M. JOSEPH HANOUL- LE, Laureaat van het Lemmensge sticht, 1" Orgelprijs van het Konink lijk Conservatorium te Brussel, Be stuurder der Muziekschool te Rous- selaere en Orgelist der Kathedraal te Y per. PROGRAMMA Door M. Louis Van Houtte 1. Toccata et fugue en re min. J. S. Bach. 2. Sonate Pontificale Lemmens. a) Allegro moderato b) Adagio 3. Fugue en do min. Reubke 4. Intermezzo Lemare. 5. Fantazia op O. L. Vrouw van Thuyne-lied L. Van Houtte. Door M. Joseph Hanoulle 1. Fantaisie en sol min. J. S. Bach. 2. Noël Cl. d'Aquin. 3. a) Mélodie César Franck. b) Andante de la grande piece symphonique C. Franck. 4. Carillon de Westminster L. Vierne. 5. a)Invocation Pulchra ut LunaDallier. b) Pastorale J. Jongen. 6. Toccata Widor. Vóór de wijding, zal te 15 uur een Plechtig lof gezongen worden door het gemengd koor van St Maartens, met orkest. HET H. HERTENFEEST is dees jaar in Yper opnieuw uiterst wel gelukt. De bloemenhulde der kinderen op Donderdag avond was minzaam-indrukwekkendOnder het geluid van al de klokken der stad, stapten de lievelingen van Jezus, op geruimd en fier, langs Rijsselstraat en Leed naar de Kathedraal... waar zij met hunne bloemtuilen een prach tig tapijt vormden rond het H. Her tenbeeld. Vrijdag was de bevlagging dei- stad algemeen en met den morgen waren en zeer veel communiën in de verschillige parochiale kerken en in de openbare bidplaatsen. ONDERSCHEIDING Maandag 1.1. werd in tegenwoor digheid van de Heeren leden van het Komiteit van het Rood-Kruis van Belgie de medalie van het Rood-Kruis overhandigd aan de Heeren N. D'Hu- vettere, voorzitter der Ypersche af- deeling; A. Wullus, sekretaris en Raym. Carrette, zulks als belooning hunner zelfopoffering. Aan allen onzer hertelijkste ge luk wenschen. HUWELIJK Op Dinsdag 9 Juni, om 11 uur, werd in St Niklaaskerk alhier, het huwelijk ingezegend van Mejuffer Marie-Louise Den Exter met M. Paul Couttenier. Het Ypersche Volk biedt de jonggehuwden en de familiën Den Exter en Couttenier zijne rechtzin nigste gelukwenschen aan. YPER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 13 Juni. te 8 uur. Zondag 14 Juni, te 2 uur, te 5 uur en te 8 uur. PROGRAMMA DE MISDAAD VAN SYLVESTER BO NXARD tLe Crime de Sylvestre Bonnard» nieuwste film in 9 deelen met in de hoofdrollen MATRAT, CHARLES LAMY. THÉRÈSE KOLB Gina BARBIERI Aandoenlijk drama spelend op onze da gen te Parijs. Deze film wordt nu met een ongewoon succes te Brussel afgerold. BOBBY IS ER GERUST IN Bobby ne s'en fait pas). Leerfilmen - Nieuwsberichten. DE VOLGENDE WEKEN, IN JUNI: 3<- week Storm -- (Tempête) met John Barrymore. 4'- week: Geheim Indië (Les Indes Mys- térieuses en Kadet (Cadet). Binnen kort worden nog vertoond verschil lende films met DOUGLAS FAIRBANKS: Don X, Zoon van Zorro (Don X, fils de Zorro); Het teeken van Zorro (Le signe de Zorro)De Dief van Bagdad (Le vo- leur de Bagdad); De Cirk (Le Cirque) met CHARLIE CHAPLIN; Wapenbroeders (Frères d'Armes); -De Indringster met GLORIA SWANSON. - Alle films uit het huis Artistes Associés PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar) Balcon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Nieuwste toestellen voor luchtververschin- gen Marelli-apparaten. Modern ingerichte zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfris- schingen in den Café te bekomen. Gewestelijke Tombola der ehristene ar beidersjeugd. Nog enkele honderden aan 1 fr. zijn te verkoopen. Gezien de talrijke prachtige en kostelijke prijzen, verhopen we dat ze weldra geheel zullen uitverkocht zijn. Lijst der prijzen (vervolg)101. Flesch Wijn; 102. Kadertje (Catechismusles)103. Kadertje (In de leer)104. Kadertje (Oude- rengeluk)105. Kadertje (De fluitspeler)106. Flesch Wijn; 107. Kadertje (Kerstnacht); 108. Kadertje (Terugkeer)109. Kadertje (Kerstnacht)110. Flesch Wijn; 111. Kader tje; 112. Flesch Wijn; 113. Kadertje (Zons ondergang); 114. Teekening; 115. Kadertje (Terugkeer)116. Flesch Wijn)117. Boek; 118. Kadertje; 119. Boek; 120. Boek; 121. Melkkan; 122. Kadertje; 123. 1 Plastron; 124. Een plastron; 125. Kussen (Geteekend); 126. Voetbankje met kas; 127. 6 tellooren; 128. Kadertje (Raphia)129. Beeld H. Theresia; 130. Kadertje (Oud Moedertje); 131. Ka dertje (Avondschemering)132. Pralinnen- doos; 133. Vaasje; 134. Doos pochetten; 135. Kadertje Paaschmorgen)136. Kadertje (Lourdes); 137. Koffie-servies; 138. Doos pra- linnen; 139. Kadertje (Zantsters); 140. Ecce Homo (Koper); 141. Doos pochetten; 142. Ka dertje (Raphia); 143. O. L. Vrouwbeeld (Ko per); 144. Schenkbord; 145. Beeldje; 146. Ka dertje; 147. Schilderijtje (Landschappen); 148. Beeldje; 149. Kadertje; 150. Beeldje. De plechtige inhuldiging door Z. K. H. Prins Leopold Het gedenkteeken, opgericht aan de Engelsche soldaten die sneuvelden in den sektor La Basseé-Kemmel- berg, werd Zondag middag te Ploeg- steert ingehuldigd in aanwezigheid van prins Leopold en van den Engel- schen generaal sir Robert Whigham. Dit is het derde der Engelsche mo numenten in West-Vlaanderen aan gesneuvelden, wier lijken niet wer den teruggevondenhet eerste is de Triomfboog der Meenenpoort te Yper waar 54.896 namen in den steen zijn gegrift; het tweede is de gaanderij van het kerkhof Tyne Cot te Pas- schendaele, met 34.956 namen van helden. Het memoriaal van Ploegsteert moet voor de twee andere niet onder doen; het is een prachtig bouwwerk in witten steen met zuilen, en met een omtrek van 65 meter. De oprich ting heeft twee jaar tijd gevergd en 11.447 namen komen er op voor. Feld-Marshalk lord Plumer, die, den 7 Juni 1917., aan het hoofd van het 2" Engelsch leger zich meester maak te van Meessen moest aanwezig zijn op de inhuldiging, maar was door ziekte belet. Onder de aanwezige persoonlijkheden, bemerkte men ge neraals Robert Whigham en William Pulteney; kolonel Randoux, afge vaardigde van den generaal-komman- dant der stelling Rijssel; generaal Carbonnelle, afgevaardigde van den minister van landsverdediging; lord Granville, gezant van Engeland te Brussel; generaal Deprez, komman- dant van West-VlaanderenM. Jans- sens de Bisthoven, goeverneur dei- provincie; M. Clinckemaille, arron- dissementskommissaris van Yper; barones Lemonnier, voorzitster van het werk der grafsteden; MM. meulen en Vergracht, gemeem raadsleden van Yper, de burgemet., ters van Ploegsteert en Meessen. Prins Leopold, per vliegtuig u; Brussel naar Wevelghem gekomen -■ van hier per auto naar Ploegsteer ging eerst bloemen leggen aan he- monument der dooden van de ge. meente. Op het middaguur bevor.r de Prins zich aan het Engelsch ge. denkteeken en werd er met gee-., driftig gejuich begroet. Onmiddelli-, begon de inhuldigingsplechtigheid De Engelsche kapelaan Blackburj noodigde de menigte uit om een Er., gelsch loflied te zingen. Daarna hit> Sir Robert Whigham een rede, huli brengend aan de gesneuvelden. Hl vroeg aan den hertog van Braban om den ingang van het monumem gedekt door Engelsche, Fransche en: Belgische kleuren, te willen onthul, len. Toen zulks was geschied, hield lord Granville eene aanspraak, waarna de Engelsche kapelaan de aanwezigen uitnoodigde om voor de dooden te bidden. De klaroenen blie zen vervolgens het Last Post ter wijl de standaarden der aanwezige maatschappijen neerbogen. Onder het klaroengeschal heeft dei E. H. Pastoor van Ploegsteert het gedenkteeken ingewijd. Ten slotte bleef men een minuut ingetogen staande trompetten bliezen de «ontwaking de schoolkinderen van Ploegsteert zongen de Brabangon- neen prins Leopold legde een kroon, omstrikt met een lint op zijn naam, aan den voet van het gedenk teeken. Andere persoonlijkheden legde'n op hunne béurt kronen en bloemengarven neer. De plechtigheii was geëindigd en prins Leopold trok zich terug, dankbaar gegroet door de toejuichingen van het volk. Een Katholiek Provinciaal Congrt heeft plaats te Brugge op 5 Juli 1931. 's Morgens vergadering der afdee lingen in de lokalen van het Midden- standshuis, Garenmarkt, 17, Brugge waar de belangrijkste en actuieelst* vraagstukken, welke de belangstel ling van al de katholieken gaande ma ken, zullen besproken worden. 's Namiddags grijpt er een alge- meene vergadering plaats in de feest zaal van het Christen Werkersver- bond, Oudenburgstraat, 19, Brugge, waar onze politieke voormannen het woord zullen voeren. Katholieken van West-Vlaanderen bereidt u tot het congres. 't Moet een triomfdag zijn vooi het Katholieke West-Vlaanderen! Ter gelegenheid van dit congres wordt er een perstentoonstelling gericht, die van buitengewoon be lang zal zijn. De opzet van deze tentoonstellini is een algemeen Volledig en geza mentlijk overzicht te gaven van het geen er van katholieke zijde uitge geven wordt op gebied van periodie ke geschriften: als dag- week- maandbladen, parochiebladen, schriften, enz. Wat de inrichter vooral op het oog hebben is eens g baal de omvang en de belangrijkheii van de katholieke drukpers te toe nen en daarom bepalen zij zich nie bij de bladen maar wenschen ook d' katholieke tijdschriften en revues te! toon te stellen, welkdanig onderwee- ze ook mogen behandelenpolitie- vakbelangen, wetenschap, wijsbe geerte, letterkunde, missieactie, so ciale beweging, geschiedenis, god: dienst, liturgie, handel, sport, schoe ne kunsten, aardrijkskunde, enz. Het inrichten berek is reeds in b bezit van meer dan 1.000 versch; lende stukken. Het is de eerste ma* dat zulks in Belgie plaats heeft. P tentoonstelling zal plechtig geopef worden den Zaterdag 4 Juli, te 3 u door Zijne Excellentie Mgr Waffr laert, in aanwezigheid van alle k* tholieke voormannen. De tentoonstelling, welke zal P houden worden in de feestzaal v*3 het Sint Lodewij!kscollage, DweU straat, Brugge, zal open blijven 4 tot en met 12 Juli en is toegang- lijk voor het publiek iederen dag)"»3 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2