Crédit Anversois Ypersche Kroniek. Dixmadestraat, 18, YPF.R Kerkelijk Nieuws weerhouden in Amsterdam; brandde gedeelwHjkr af In Lisboawerd ern- -tig beschadigd in de Canarie-cilan- den en i,< den frJuni Lt neergestre ken in Frónaitéo.dè Noronha (Zuid- Amerikat. *V El Matikatholieke spaansche gazet vafrt^talome beweertr dat er in Spanje 44.368 steden en dorpen zijn, niet aiedegeteld de gehuchten... en dat er rflaar '20614 parochiën be staan: Du- zijn ér 23.745 plaatsen zonder kerk en zonder priester. Met de ifeesten ter eere van den 11. Antonius in Pa lova, is daar aan- gekcmeit "iVhh hongaarsche vrouw, dragende een hoütèn kruis, en die te voet den wég'"afgelegd had van Hon- garie, langs Oostenrijk, naar Italië. Haar kruis heeft ze nedergelegd op de trappen van St Antonius altaar. Terwijl langs den langen weg «ge leerde bollen met de vrouw spotten, hebben eenvoudige- brave menschen ze gevoed én geherbergd. Tegen de eeuwfeesten van de H. Joanna d'Arc in Rouen heeft ipen de muren en pilaren der cathedraal, met stofzuigen totaal gereinigd de laatste ttfUde reiniging dagteeken- de van '1 jaar 1770. Het werk duurde djie maanden; het bestek er van voorlag een onkost van 67.500 fr. en werd uitgevoerd voor 58.000 fr. Meer dan 1000 kilos stof werd op- gi-ademé In Z nut seriand 'Vervoert men per auto naaft de hoogvlakten niet alleen lijk soldaten die aan het maneuveren zijn, maai' pok hunne peerden! Achti r de gordijn. Weinig ci nemaliefhebbers geven zich rekening van de inspanning en van het getal menschen levens die de samenstel- ling vai| veel films kost. Naar een officieel Vefslag zijn in de blatete maanden in déstudios van Holly wood 551>ersonen bezweken aan ziek te of orjgeval. Voor de vijf laatste jaren wordt het getal sterfgevallen op 10795 berekend, dat' is 15 per dagI ♦V Aardige tijd. We hebben tegen- woordig^en eigehaardigen tijd, dien men gemakkelijk (ten zonder tijd zou kunnen noemen! Zoo hebben we: telefonie en tele- graphie zonder draad, muziek zonder spelers, kachels zonder vuur, koel- kassen zonder ijs, schepen en trei nen zonder stoorn, meesters zonder gezag, ctrbeiders zonder werk, ban kiers zonder geld, booswichten zonder straf, wétten zonder kracht, volken bonden zonder vrede, menschen zon der geweten, huwelijken zonder kin deren, ouders zonder zorg, kinderen zonder eerbied, zedenleer zonder God, Christenen zonder geloof, zon daars zónder berouw, katholieken zonder overtuiging, Vlamingen zon der Vlaamsch, kerken zonder volk, Paschen zonder biecht... Deze tij'd is niet al te voorspoedig, omdat hij te veel zonder's heeft. N. V. BANK BEURS WISSEL De apotheek van M. WECKES- SER. Diksmuïdëstraat, zal alleen open zijn'op Zondag 5 Juli 1931. In St PIETERSKERK Zondag 5 Juli, ten 8 A uur. Zielmis voor Zoë Simoens. Ten 4 uur. parochiale processie, langé Tegel-, Neer-, Rijsselstraat, Merghelingplaats, Hond-, Bukker- en Rijselstraat. Daarna Lof in de kerk, gedurende hetwelk dezelfde ge zangen zullen uitgevoerd worden als op den dag der aanbidding. KAPEL VAN ST JANS GODS HUIS. Maandag 6 Juli begint de jaarlijk- ?ehe Noveen, de H. Go ielidve ter eere: *s morgens Mis en 's avonds Lof. WERK VAN DEN AKKER - YPER Er wordt herinnerd dat de Hofbe- zoeken, in verband met de prijskamp voor de best verzorgde hovingen en tuinen, ingericht door het Werk van den Akker, zuil n geschieden den Dinsdag 7 en Woensdag 8 Juli, na middags. en volgende dagen, noodig zijnde. In dezen tijd van duur leven be- teekent de volkstuin, met zijn groot getal medewerkers en deelnemers in den prijskamp: Het behouden van de massa, van het weldoende kontakt met grond en natuur. Lucht, licht en zon voor hen die er meest behoefte aan hebben. Verbetering o'er volksgezondheid en der volksvoeding. Goed gebruik van den tijd na de dagelijksche taak. Bevordering van het familieleven. Verheffing van de massa op zede lijk en stoffelijk gebied. Jeugdopvoeding. Goed sociaal werk. ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD Maandag 29 Juni 1931, om 17 uur. VERSLAG Heeren Declercq, d'Huvettere, La- ton en Vermeulen deden zich veront schuldigen. Heer schepen Lemahieu gaf lezing van het lastenkohier voor de afbraak der onderstanden op het grondgebied Yper. Eene aanbesteding zal uitge schreven worden om al die onder standen te doen verdwijnen. Een krediet van 1800 frank wordt aangevraagd om een stadsgebouw te voltooien. Het geldt een huis op den grond van het oud waterkasteel, waarvan nog 2 zolderkamertjes moe ten bijgemaakt worden. De Openbare Onderstand vroeg een gunstig advies voor de aanbeste ding van het plaatsen van de centra le verwarming in het Nazareth en in het St Antonius gesticht te Locre. De Heer Ingenieur Vandamme van Brugge vroeg 131.000 fr. voor het Nazareth en 179.000 voor Locre; het was het laagste aanbod. Een gunstig advies wordt uitge bracht om openbaar eenen bouw grond, langs den Brugschen steen weg gelegen, aan 15 frank de vier kante meter te verkoopen. De volgende wijziging werd aan genomen op de verordening van den Zwemkom. Voortaan zal de zwem plaats slechts open zijn 's morgens om 7 uur, in plaats van om 6 uur. De baders zullen niet meer dan 1 uur over eene kabien mogen be schikken. De leden van den zwem- club zullen kosteloos toegelaten wor den op de uren van hunne oefening. De taksverordening op het verhu ren van gemeubelde kamers en op balkons wordt aangenomen. De 3 Nationalisten hebben zich onthouden en de Liberaal stemde tegen. Eindelijk kwam de stadbegrooting in haar geheel. Wij konnen onmoge lijk de cijfers neêrpennen. Het ge woon en ook het buitengewoon bud get waren in evenwicht. De oppositie vroeg om over het budget in zijn geheel te mogen stem men. Aan hun verzoek gaf men ge- reedelijk toe. Het budget werd ge stemd met 7 stemmen tegen 4. Geene mededeelingen weden ge daan. De zitting eindigde om 7 uur. 'ehappelijk- en kuntleven, 't lag al! vermoord en versmoord in een aseh- hoop, en we vroegen ons af of we nog ooit ons Yper, dat juweel van Belgie, dat kleine Brussel, zouden weder zien. De oude stad was nog eens ver nield, en moest herleven. De Yper- lingen. welke tie gravin Margareta hare kinders noemde uit reden van hunne vurige en werkelijke liefde voor Vort en Land, sloegen de han den samen en met de liefde en den moed van kinders, herbouwden zij hunne moederstad die nog eens als een feniks uit de asch herleefde. »Yper is wederom een juweel geworden met zijne praalgebou- wen en instellingen, met zijn kunst leven; weliswaar ontbreken er nog perels aan dat juweel, maar wij zijn zeker dat die ook zullen terecht ko men, dank aan het stijfhouden der hardnekkige Yperlingen. Mijne Heeren, In onze stad hebben wij meer maals deel genomen aan huldebetoo- gingen ter eere van Yper's beste kin ders, de stoere werkers van herop bouw en herleven. Vandaag, ter gelegenheid van ons tienjarig bestaan is hst ook een dag van huldebetooging, een dag van herdenking aan dezen die in onze stad de muziekkunst in eere hebben herbracht. En niemand zal het wonder vin den dat een eenvoudig lid van de Har monie Ypriana, een medestichter, het woord voere op dezen heuglijken dag en de tolk weze zijner medema- ten om een welverdiende hulde te brengen aan het bestuur. En het is jammer dat sommige van onze weldoeners reeds zijn afge storven en dat wij alleenlijk maar een ontroerde dankbaarheid aan hun ne zoete nagedachtenis kunnen aan bieden. HARMONIE YPRIANA Hier geven wij de redevoering, door den Heer Michel Bories, stich ter, tijdens het banket op Zondag 28 Juni uitgesproken: Mijne Heeren, Toen we na vier jaren ongeluk ken, door oorlog en ballingschap bij gebracht, naar onze lieve stad terug kwamen, stonden we neergeslagen en met een bloedend hart vóór een puinhoop; al wat ons lief en duur baar was: haardstede, bestaan, maat- Mijne Heeren, Dank, besten dank aan onze drij bestuurders Georges Van Egroo, den diepbetreurden Albert Van Egroo, en Lionel Blomme, voor hun grootsch werk: het ontstaan en ontwikkelen van kunstgevoel en smaak, het ver talen en vertolken dep onsterfelijke werken van de groote Meeters, het mededeelen en medegevoelen in hun ne schepping die onzen geest losrukt van de dagölij'ksche en maferieele bezigheden en doet zweven en baden in de bovenkringen van hooger le ven. Dank aan alle bestuursleden, schrijvers, penningmeester en alle andere, die elk het hunne hebben me degebracht om ons in staat te stellen ons geliefkoosd vermaak, dat onze troost was in de puinen, uit te oefe nen. Dank bijzonderlijk aan de Hee ren Donck, Gruwez en Weckesser. Iedereen van ons weet dat die Hee ren de steunpilaren, de milde gevers onzer maatschappij zijn. Mijne Heeren, Ik zal te midden dezer weldoe ners, een bijzondere hulde brengen aan onzen Voorzitter, niet dat de an dere Heeren die zelfde hulde niet verdienen, maar de Heer Gruwez is het bestuurslid wiens werking wij het meest onder de oogen hebben en gevoelen, en die als werkend Hoofd der Harmonie, de zwaarste bedrij vigheid uitvoert. Het mag in eens gezegdEen Voorzitter als Mijnheer Gruwez is er nergens meer te vinden. Hij is een volksvriend; altijd ge reed om hulp te bieden, om bij te staan, om dienst te bewijzenop hem mag men steeds rekenen. Hij is een bestuurder: voorzich tig en verrezichtig, niets is onverlet alles is geschikt en in zijne voegen en plooienhij en heeft zij ne weerga niet om feesten en uitstappen op touw te zetten; hij is de groote wer ker, overal de eerste en de laatste; met hem is men zeker dat alles op zijn wieltjes zal loopen. Hij is een Voorzitterkan orde en tucht handhaven, houdt de maat schappij wel samen, kent, schat en waardeert iedereens verdiensten, geeft elk het zijne, en moest het ge beuren dat er iets te zeggen viel dat hij liever zou verzwijgen, welspre kend zooals hij is, weet hij het op een aanneembare wijze en verteer baar op te dienen. Als Voorzitter vertegenwoordigt hij de Harmonie op uitmutende ma nier, in volle besef zijner weerdig- heid en hoedanigheid, zonder hoog moed, gelijk hij bestaat, maar weer- dig zooals het moet, zoodanig dat onze Kring het aanzien afdwingt niet alleenlijk in onze stad, maar verre en na. De zware taak van Voorzitter eener belangrijke en bedrijvige Maatschappij vervult hij opperbest, met het doel nuttig te wezen aan de leden, de Harmonie en de Kunst hoog te houden, en onze stad te doen prijzen. »Dank, welverdienden dank, Mijn heer Gruwez, in ons aller naam. En gij, Mijnheer Bagein, toen er spraak was van een muziekmaat schappij te stichten gij ook waart een der eersten om de herleving op muzikaal gebied in de stad Yper te brengen, in U ook vinden wij een stichter van wien men mag zeggen: Mijnheer Bagein is een pionier van het begin af en niets valt hem te zwaar voor den groei en den bloei van Ypriana; U ook danken wij. Van Mijnheer Donck en Mijn heer Weckesser zou ik ook hetzelfde mogen zeggen, zij ook steunen onzen Voorzitter in al zijne werkingen voor het welzijn der Maatschappij. Beter Eere- en Onder-Voorzitters kunnn wij nist vinden. Aan hen ook onzen besten dank. Mijne Heeren, Ik stel voor te drinken op de ge zondheid en lang leven van al de be stuursleden van Ypriana, voor heJ meeste welzijn en den vooruitganp onzer Maatschappij. LEVE YPRIANA!» Het Concert door de Symphonic Ypriana op 27 Juni gegeven, is uiter mate wel gelukt. Door echt zomer weer begunstigd, had dit Concert veel volk naar de Colaertplaats ge lokt. Deze die het bijgewoond heb ben, zullen zich hunne moeite niet beklaagd hebben. Bestuurder en uit voerders verdienen den meeten lof Wat aangaat het Concert Zondag door het puik muziek der Grenadier? gegeven, mag men zeggen dat alle woorden niet genoeg den indruk op de toehoorders te weeg gebracht, kunnen weergeven. Dit kon ook niet anders, want de faam van dit ver maard muziekkorps is einde en verre bekend. Ook waren van alle kanten de ware muziekliefhebbers naar Yper gestroomd. Het is niet de minste ver dienste van het bestuur van Ypriana het gedacht opgevat te hebben, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan de maatschappij, aan hunne stads- genooten het goote genoegen te ver schaffen, een der befaamdste mu ziekkorpsen van Belgie, in Yper te laten hooren. Iedereen en bijzonder lijk alle neringdoeners weten hun daarover dank. KATHOLIEKE ST MICHIELS- TURNERS - YPER Verleden Zondag 28 Juni 1931, trokken onze turners welgezind op naar Dixmude, alwaar het X" Gouw- turnfeest plaats greep. Een goed jaar is 't geleden dat wij hier te Yper die onvergetelijke feesten vierden. Te Dixmude hebben onze turners hun beste gedaan. In den prijskamp der sonneries be haalde YPER op 9 mededingend maatschappijen, de 2P prijs met be ker. Een hertelijk proficiat aan onze sonneriemannen en aan cïe onver moeibare leiders van dien praehtigen groep. In den prijskamp der volwassenen hadden wij het aangedurfd in mid delbaren graad op te treden. Wil len is kunnen had onze chef gezegd, en zie, we komen met eere uit den slag, veroveren de 7" plaats met be ker met 173 punten op 200, terwijl er maar 182 punten gewonnen wer den door Kortrijk die zich eerste rangschikte. Zonder twijfel zal de lei der tevreden zijn van zijne mannen. In den prijskamp voor leerlingen, lagere graad, hebben onze leerlingen zoo flink gewrocht, dat hun toekwam de 6 plaats met beker en dit met 185 A puten op 200, terwijl Gulle- ghem die er de 1" plaats veroverde 193 punten bekwam. Leerlingen, uw chef heeft redens om fier te zijn over U. In den prijskamp der toestellen bekwamen wij de 6 plaats met 80 punten op 100, terwijl Lauwe die zich 1 rangschikte er 90 punten ver overde. Wie had durven denken dat onze toestellengroep, vóór korten tijd nog zoo wel in form, maar die helaas in de laatste dagen zooveel tegenslag ontmoette, zich nog zoo zou kunnen rangschikken hebben. De toestelmannen zullen er wel voor zorgen bij ;le eerste gelegenheid schitterend uit den slag te komen. Daarvoor staan leider en mannen borg. Onze beste gelukwenschen aan Lei ders en Turners... Naar wij vernemen is door de Katholieke Sint Miehielsturners eene aanvraag gedaan geweest aan het Stadsbestuur om gelijk vóór twee ja ren, ter gelegenheid der Thuyndag- feesten een Turnfeest op de groote markt te mogen geven. Dat feest zal ons zeer aangenaam en zeer wel kom zijn. AANBESTEDING Hieronder geven wij den uitslag van de I aanbesteding van den heropbouw van onze I Weezenschool lei hem Henri, Ypsr fr. 1.417.105,00 D'Hooghe, De Panne fr. 1.524.697,00 Madelyn, Boesinghe fr. 1.580.057.00 Debusschere, Roeselaere fr. 1.768.824,00 Zoete Jules, Yper fr. 1.388.000,00 Vandeburie, Yper fr. 1.850.000.00 Wybouw, Oostende fr. 1.405.828,00 Het is de Heer Jules Soete van Yper, die iet laagste aanbod gedaan heeft, die met iet werk gelast zal zijn. 7PER. COLISEUM CINEMA. Christen Volkshuis - 30, St Jacobsstraat. Zaterdag 4 Juli, te 8 uur. Zondag 5 Juli, te 2, te 5 14 en te 8 uur. Maandag 6 Juli, te 8 uur. PROGRAMMA DOUGLAS FAIRBANKS in IIET TEEKEN VAN ZORRO (Le Signe de Zorro) Machtige film uit het huis Artistes Asso- 'iés vertoonend de wondere avonturen van ien ridder IJon Diego Vega midden de hooge vereld van het verdrukte Californië in het iegin der verleden eeuw. Deze film herin- lert ten zeerste aan: Robijn der Bosschen ui De drie Musketiers MAAR BOBBY TOCH (Mais Bobby) Klucht in 2 deelen. 9 OLYMPIADE: Uit de groote sportgebeurtenissen 1 en 2" deel. Leerfilmen Nieuwsberichten. DE VOLGENDE WEKEN: 2" week van Jali: Wapenbroeders» (Frè- es d'Armes). 3'' week van Juli: - Napoleon op St Hele na o (Napoléon a, Sainte Hélène). 4" week van Juli: Altijd overwinnaar (Toujours vainqueur) en De Ploeters (Les mufles). PRIJZEN: Balcon, 5 fr.; Benedenzaal, 5,50 fr. en 2,00 fr. Kinders (tot 14 jaar): Saloon, 2 fr.; Benedenzaal, 1 fr. KINDEREN TOEGELATEN. Nieuwste toestellen voor luchtververschin- I gen (Marelli-apparaten. Modern ingerichte I zaal. Kostelooze kleerkamer. Verfris- I schingen in den Café te bekomen. w ft* |dE KINDERPROCESSIE te YPER Zondag laatst was het een over heerlijk weder, toen rond 5 A uur, na het plechtig Lof in de St Jozefs- kerk der E. Paters Carmelieten, voor de eerste maal in onze stad, de plech- Itige processie uitging ter eere van het Kindeken Jesus van Praag. Al de straten op den doortocht wa- len wel bevlagd, en de talijke menigte was, te recht, in bewondering voor al de prachtige groepen der nieuwe pro cessie, waar de honderden Ypersche kinders, leden van het genootschap van het Kind Jesus, in smaakvolle en rijke zinnebeeldige kleedij, aan het Goddelijk Liefde-Kind hulde brachten. 't Was eene hemelsche kinderschaar Het Hoogwaardige was gedragen door Z. E. H. Deken Vermaut, om ringd van de Eerw. Paters Carmelie ten met hunne jonge broeders van het Juvenaat, alsook van talrijke Hee ren flambeeuwdragers. De zegen van het H. Sakrament werd gegeven op het rustaltaar bij de Infanterie- kazerne der Mondstraat en een laat ste plechtige zegen bij de terugkomst in de Paterskerk. Deze heerlijke goddienstige plech tigheid is opperbest gelukt. Zij miek op onze bevolking en de talrijke vreemdelingen die in stad waren, een zaligen indruk. Onze beste gelukwenschen aan E. Pater Prior en zijne Kloosterlingen, alsook aan de verkleefde voorzitster van dit deugdelijk kinderwerk: Me vrouw Maurice Vergracht-Gillioen en hare verdienstelijke Juffers-ieve- raarsters. EERVOLLE ONDERSCHEIDING Met groot genoegen vernemen wij dat de Regeering de uitstekende diensten, door de Heeren Aitné Gru- ivez en Edmond Caenepeel, aan het

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 2