Hebt gij ods reeds geschreven )c Vreemdeling LeiPltüjeii op lia ter en elders. uesi - Vlaamsche üpuieeias BANQUE DE COURTRAI le Yper OM te vernemen hoe GIJ U kosteloos een automobiel zoudt kunnen aanschaffen. Vergeet niet hoe meer spoed gij er bij zethoe meer uwe persoonlijke kans vergroot. Er is hier wel kwestie van een ernstig voordeel. GARAGE DEVOS DEWANCKEL Rouwbericht. Rechterlijke Kroniek :- GRONDKREDIET VAN BELIGIE -: VOORDEELIGE VOORWAARDEN. Moerstraat, 19, Brugge. Lteeningen op eerste hypotheken. Plaatsingen op de Spaarkas. Het toevertrouwd geld wordt uitsluitelijk gebruikt voor hypothekaire leeningen bij voorkeur in West-Vlaanderen. De Maatschappij ontzegt zich alle andere werkzaamheden. LfGGt (jeu geld in CJÜest«C?laandepen. M. JEROME DAVID, Gemeente-Sekretaris, te Brielen. verdienstelijk werk der Oorlogs- rvJieden bewezen, willende beloo- k aan deze heeren, onze stadsge- tften. de Zilveren Medalie van de Mje van Leopold II komt toe te ken r L Het Yperschê Volk is gelukkig e Heeren A. Gruwez en Edm. Cae- ^feeel. zijne hertelij kste gelukwen-j tien te mogen aanbieden. I STAD YPER OFFICIEKTE VERDEELERS FEESTELIJKHEDEN b terdag 11 Juli. Verjaardag if Slag der Gulden Sporen: r)m 8 uur: in St Maartenkathe- L], Gezongene Mis ter nagedach- tji der Helden van 1302. Fonda- I Meerseman pra 20 1 uur: Groote Markt, Con- r door de Vlaamsche Harmonie. Iim 22 uur: Vuurwerk. )insdag 21 Juli. Nationale tdag. lm 11 uurin St Maartenskathe- al, Te Deum lm 20 .1 uur: Groote Markt, Con- r door de Harmonie Ypriana ■lichting van de Groote Markt, lm 22 uur: Vuurwerk. I* Feestviering voor den- Guidensporen- Op Maandag 13 Juli. te 8 uur des is, wordt een aantrekkelijke feestavond i ia 't Christen Volkshuis, St Jacobs- 30, Yper. ■en en reidansen, een korte voordracht op 't- programma. beroemde kunstzanger LIEVEN GAL S' met zijn machtige stem, die dikwijls achtige concerten van op den Halleto- ver Brugge weergalmt, zal ons ook een 1 vlaamsche liederen ten gehoor geven. vlaamschvoelende katholieken zijn er ■m. Werk wordt gevraagd door een Kajotter drie jaar vakschool deed en die zijn di- cna van draaien en ajusteur voor de me- liek bekwam. Inlichtingen in 't Christen kshuis te Yper. De uren zijn veranderd. Douglas rbanks die optreedt in den filmHet fan van Zorro wordt vertoond in den ema Coliseum, St Jacobsstraat, 30, Yper, Zaterdag 4 Juli te 8 uur, op Zondag 5 Juli uur, tniet te 5 uur) maar te 5 Vz uur en 8 uur. Ook Maandag te 8 uur 's avonds, leds zijn de prijzen dezelfde. k YPER. -Dit jaar, lijk de vele brgaande, zullen de Iaperlingen er i houden, St Godelieve (in St Jans ispitaal) te gaan vereeren. Sedert leugelijke tijden is ze daar aan- tpen en in dezen aanhoudenden en eds toenemenden volkstoeloop, ligt ter wel het schoonste bewijs, dat goede heilige hare vereerders aan- ort en door God verhoeren doet. Stilaan wordt het kerkje een .Hi eltje en de vele bezoekers zullen jaar wederom verschillige nieuwe ngebrachte versieringen kunnen wonderen. Inzonder het altaar is h prachtwerk, 't Is er zoo stem- g, 't gaat er zoo wel om te bidden. De oktaaf begint Maandag 6 Juli. H. Missen zijn om 6 uur en om BEROEPSHOF VAN GENT Het Beroepshof van Gent in alge- meene en plechtige vergadering verle den week gehouden, heeft zijne kan didaten aangeduid voor de plaats van raadsheer open, sedert de benoeming van den Heer Limbourg tot Raadslid bij het Verbrekingshof. Werd als Kandidaat gekozen: M. Ferd. Haus, Voorzitter van de Rechtbank van 1™ aanleg te Yper; als 2" Kandi daat: de Heer De Brabander, Rech ter te Gent. ingclwerk van Het Ypersclie Volk 13. door CAMILLE VERVARCKE Maar die tijden zijn, Godlof voor- Niemand heeft mij 't geringste vragen, en voortaan zal ik ieder passend woord van uwentwege, be- itwoorden zooals het verdient. In- en gij zulks zeer goed wilt onthou- in. en er uwe manieren naar schik- n, zult gij u wellicht bittere erva- Bgen kunnen besparen. Na deze woorden lichtte Brown entjes den hoed op, en begaf zich t rustigen stap naar de uitgang- ur van derf hof. Aan de ijzeren traliepoort geko men, bleef hij een oogenblik staan, fcerde zich om en keek omhoog naat je vensters der villa, maar hij ont waarde niemand. Met eene min of ir. teleurgestelde houding, zette hij Bnen onderbroken weg weder voort. I Hij was nog niet ver in het bosch Pb hij een rijtuig hoorde, dat hem plgde, kort daarop vloog Richter's prachtige koets, met twee vurige paarden bespannen hem voorbij Als de oude heer den vreemdeling ^merkte, vertrok hij zijn gezicht tot Êenen spottenden grijns, hetgeen Nrtans geenen indruk op Brown scheen te maken. Deze bezag het rij Tel. 55 YPER Tel. 55 8 uur. Het Lof om 7 uur. Donder dag onder het Lof Sermoen. Familie, Vrienden en Kennissen worden beleefd uitgenoodigd tot de Solemneele Jaarmis op Zondag 12 Ju li, om 8 uur, in de kerk van Sint Pieters voor Vrouw STEPHANIE SPOTBEEN Weduwe Frederic Slembrouck. Vrienden en Kennissen worden vriendelijk verzocht de Zielmis te willen bijwonen, welke op Zondag 5 Juli, om 8 uur, in St Jacobskerk zal gezongen worden tot zielelafenis van Mevrouw MOUCHAMPS geboren Euphrasia Waterbley. Bij Koninklijk Besluit wordt het mandaat van den Heer Devos, als on derzoeksrechter te Yper, voor een nieuw termijn van drie jaren, op 15 Juli 1931 aanvang nemende, ver nieuwd. De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan in de zaak ten las te van den brigadier van politie Maerten 'Louis, gelegd. Verleden week werd op onpartijdige wijze door ons kennis van de gansche toe dracht der zaak gegeven. Het von nis door de rechtbank uitgebracht, beantwoordt aan eenieders verwach ting. Door dit vernemen wij dat de betichting van allen grond ontbloot was en als snoode handelwijze dient aanzien te worden dat de vrijspraak zich niet alleenlijk opdringt, maar dat er aan den vrager eene les dient gegeven te worden en de betichte po- litiebediende, die in volle rechtzin nigheid gehandeld heeft, recht op schadevergoeding heeft,om de moree- le schade door hem ten gevolge van die ongegronde betichting, geleden. Diensvolgens verzendt de rechtbank Maerten vrij, zonder kosten, ver oordeelt den vrager aan Maerten, ten titel van schadevergoeding eene som van drij duizend franken te betalen, veroördeelt hem verder tot de rech terlijke intresten en de kosten der aanstelling als burgerlijke partij. De rechtbank doet daarna ook uit spraak in de zaak ten laste Engels Marie en Pype. Zooals onze lezers weten was het tep gevolge van zijne getuigenis in deze zaak dat de briga dier Maerten betrokken wierd. Hier ook komt de vrager er deerlijk van af. Door een sterk gemotiveerd von nis worden de beide betichten ver zonden, vrij zonder kosten en de rechtbank oordeelende als in de zaak Maerten, veroordeelt de vrager, aan elk der betichten, ten titel van scha devergoeding de som van duizend fr. te betalen, alsook tot de rechterlijke intresten en tot de kosten hunner aanstelling als burgerlijke partij. de zoon Vanhouplines aan den ar beid op het veld, te zamen met Ar thur Vanhouwe, 30 jaar oud, gehuwd en vader van vier kinderen. Bij het •piiten stootte de spade van Vanhou- plines op een moordtuig, waardoor er eens geweldige ontploffing plaats had. De ongelukkige Vanhouplines werd op den slag gedood. Vanhouwe, die wat verder stond, bekwam eene wonde aan de linkerheup en werd naar het gasthuis van Yper overge bracht. Na zoovele jaren achter den rampzaligen oorlog, moet men er nog vsle naweeën van ondervinden! BELANGRIJKE FIRMA VAN BRÜSSEL verlangt agenten aan te werven tot vertegenwoordiging van bouwmate- ïialen. Voorkeur aan technieker van bouwvak. Schrijven onder letters G S B Agentie Rossel, Brussel. BURGERSTAND VAN YPER, van 25 Juni tot 1 Juli 1931. Geboorten. Bonduwe Lucien, Lombaard- str, Van Bost Marie-Antoinette, Rijsselstr. Warlop Georges, Arsenaalstr. Santy Kené, St Jacobs nieuwweg. Pattijn Mare, Mar. Fochlaan. Maerten Albert, Linden- dreef. Dumolein André, Zonnebekestw. Huwelijk. Pijck Daniel, diamantbewer- k eren De Saedeleire Simone, fabriekwerk- ster. beiden te Yper. Overlijdens. Bonduwe Lucien. 6 uren. Lombaardstr. Couwet Petrus. 55 j., klom penmaker, echtg. Vandromme Irma, Lange Thouroutstr. Dequecker Pierre, 3 m., Rijs selstr. Verhaegtie Sophia, 86 j., z. b., wed. Heughebaert Isidoor, Gustaaf de Stuersstr. Dedeurwaerdere Valentina, 47 j., z. b., echtg. Pauwels Alfons. Poperinghestw. Leclercq Maria, 81 j„ z. b., ongeh., Cartonstr. Thiele Fritz, 24 j.. mekaniekwerker, ongeh.. Dimudestw. Pauwels Honoratus, 20 j., ongeh., Lindendreef. MARKTPRIJZEN Yper, 27 Juni. Tarwe 95-97; koolzaad 226-229; klaverzaad 1500-1700; rogge 78-80; boekweit 212-214; haver 105-106; brouwers gerst 122-124; voedergerst 101-103; erwten 212-214; bloem 133-135; maïs 70-72; paarde- boonen 116-119; gruis 68-70; zemelen 92-94; lijnzaadmeel 126-128; lijnzaadkoeken 112-114; aardappelen 80; boter 21.50-22.50; eieren 0.63- 0.65; biggen 75-130, 3.50-4.50 den kilo; strooi 24-28; hooi 35-39; ruw vlas 35-45; voeder- beeten 25-35. Studie van den Notaris ERNEST DE COCK te Yper DINSDAG 14 JULI 1931 om 3 ure zeer stipt namiddag, ter herberg In den T.iger», bij A. Leroy te Voormezeele-» St-Eloi OVERSLAG van EEN WOONHUIS met aanhoorigheden, ten dienste van wa genmakerij, en 9 a. 35 ca. land te Voorme- zeele-« St-Eloi Slechts ingesteld 20.600 fr. Zeer wel geschikt voor kiekenkweekerij. Gebruikt door Henri Vande Cappelle. Ingenottreding met de geldtelling. Naamlooze Vennootschap gesticht in 1835. op huizen, pachthoven, grond, enz., en voor het bouwen van huizen. ST-JELIJN-YPER. Moordda dige Ontploffing. - Een doode, een gekwetste. Het oorlogstuig dat op het oorlogsfront in Vlaanderen nog op vele 'plaatsen in den grond steekt, is te St-Jelijn bij Yper weer oorzaak geweest van eene moorddadige ont ploffing, welke een menschenleven kostte. Vrijdag morgen, rond 6 ure, was Grondschuldbrieven op 5 en 10 jaar termijn. VoordeeLge intrest. Voor alle inlichtingen wend U tot de Voor nadere inlichtingen, wend U tot den Gewestelijken Agent tuig rustig en onverschillig, alsof dit en zijn eigenaar hem gansch onbe kend zouden geweest zijn. Eerst als het voorbij was, schudde hij verach telijk het hoofd en mompelde: Ja, maak maar booze gezichten dat zal de verlorene bruid voor uwen zoon niet terugbrengen. Een prach tig meisje, voorwaar, voegde hij er op een gansch veranderden toon bij, het is onbegrijpelijk hoe de hemel Van Leeren zulk een kind geschon ken heeft. O! indien zij de mijne ware, hoe zou ik haar achten en be minnen, en gedurende heel mijn le ven tegen alle ongemak willen be schermen... maar, laat ons daar lie ver niet aan denken, die hoop kan ik toch niet voeden... Als Brown des avonds in zijn ho tel aankwam, trok hij een zoo somber en boos gezicht dat de weerdin ver schrikt voor hem achteruit week. Onze Lieve Vrouw! sprak zij tot de gasten in de drinkzaal, op ge heimvollen toon, onze vreemde gast moet iets zeer onaangenaams tegen gekomen hebben, of wel zijn gewe ten moet hem schrikkelijk knagen. Dezen avond als hij binnengekomen is, stelde hij een paar oogen open, dat ik er waarlijk benauwd van was. Wie weet, wat die vreemdeling hier in dit afgelegen stadje uitge werkt heeft! Hij kan gemakkelijk eenen diefstal of eenen moord begaan hebben, en zich hier voor het gerecht verbergen. Zulke dingen zijn reeds dikwijls voorgevallen. Ik heb over eenigen tijd nog zoo iets in eene wa re vertelling gelezen. Die woorden der slimme weerdin maakten den diepsten indruk op de aanwezige gasten. De meeste gaven haar opentlijk gelijk en verklaarden dat zij reeds lang zulke gedachten gehad hadden, maar dat zij er niet hadden willen van spreken. Andere spraken geheimzinnig onder elkan der, en maakten de schrikkelijkste veronderstellingen. Al met eens werd de burgemeester, die daar ook was, gansch stilzwijgend. Hij prak geen woord meer, maar een diepzinnige lach, die om zijnen mond speelde, deed duidelijk zien, dat hij het vast besluit genomen had te handelen; terwijl de andere aanwezigen, met hun eenvoudig verstand, zich aan al lerhande gissingen overgaven. Onder eenen onverstaanbaren en zwaarmoedigen indruk, ging het ge zelschap dezen avond, vroeger dan gewoonlijk uiteen. DERDE HOOFDSTUK 's Anderendaags omstreeks zeven ure in den morgen terwijl Brown in zijne kamer bezig was met zijne eerste ontbijt te nemen werd er aan de deur geklopt. Binnenriep Brown met krach tige stem. Onmiddellijk verscheen in de ka mer een policieagent, die verklaarde dat hij bevel ontvangen had den vreemden heer, zonder uitstel, naar het bureel van den heer burgemees ter te geleiden. Wat wil de burgemeester van mij, vroeg Brown bijna brasch, want hij was in 't geheel niet welgezind. Dat gaat mij niet aan, weder- legde de bewaker der openbare vei ligheid. Ik heb last u bij mijnen over ste te brengen, en als gij mij niet goedwillig volgt zal ik geweld gebrui ken. Gansch verwonderd, bezag Brown gedurende eenige oogenblikken den man, die ondanks zijn zwak uiterlijk hem zoo stout aansprak. Eindelijk antwoordde hij lachend Zoo gij mij met geweld be dreigt, dan schiet er mij niets an ders over dan mij te voegen. Aan u wederstand bieden ware toch gansch en geheel onzinnig en nutteloos van mijnentwege. Gij zult mij toch wel een oogenblik verontschuldigen, tot dat ik wat van bovenkleederen ver anderd heb. Ik ben aanstonds te uwer I beschikking. 1 Nu 't is goed, maar haast u wat, I antwoordde de agent met grooten ernst. Nadat Brown zich gekleed had om uit te gaan, verlieten beide de kamel en het hotel. In korten tijd bereikten zij het bureel van den burgemeester, dat niet verre van het hotel gelegen was. De policieagent zegde nu aan Brown, dat hij mocht binnen gaan zonder aan te kloppen, voegde hij er op bevelenden toon bij. In het bureel zat de beheerscher van Rijckeveld, eene lange magere gestalte, in een kamerrok gewikkeld, op eenen hoogen stoel voor zijnen les senaar, en scheen druk bezig met stu- deeren in eenen bundel papieren, terwijl hij uit eene lange pijp, dikke rookwolken voor zich heen blies. Hij was zoo verdiept in zijne studie, dat hij de binnentredende personen in 't geheel niet scheen te bemerken. Zelfs de woorden: Goeden dag, heer Burgemeester,waarmede Brown hem begroette, ontgingen hem heel en al. Of ten minste liet hij er zich toch geen oogenblik door storen in zijne bezigheid. Het was maar als Brown gansch tot bij hem gekomen was, zijnen groet herhaald, en de hand op zijnen schouder gelegd had, dat de heer Burgemeester het hoofd verhief en den grooten, statigen man met gram storige blikken bezag. Zonder de hand te vatten, welke deze laatste vriendelijk uitreikte, sprak de ambtenaar op strengen toon Waarom wacht gij niet tot dat ik u roep? Gij schijnt in 't geheel geen gedachte te hebben van den eer bied, dien een burger aan zijne over heden verschuldigd is. Anders zoudt gij mij alzoo niet komen storen in mijnen arbeid. ('t Vervolgt).

Het Ypersche Volk (1910-1915, 1927-32) | 1931 | | pagina 3